5TEURES NIEUW TALENT Nieuwjaarsreceptie van Sportstichting N ik zonder mij wordt [geroes kampioen Merckx alleen Tour in „In Belgie zijn 140 coureurs zonder werk" Post Wielrenner van het jaar 1970 ndioze serie in titelstrijd 47/2 >r ibfl ll valler Jaap Broersma vertrek naar Afrika A Initiatief Swift Zuidsla vische handhalsters weer sterker Rik van Looy: KNAU geeft titelstrijd aan Drachten In duel Donar- Bona Stars botsing van basketbalreuzen Betty Store uitgeschakeld PAGINA 19 CH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD AM Nederland heeft er een nieuw biljarttalent ures uit Nijmegen, 20 jaar, neef van Tini Wijnen, ikte hij zijn grandioze debuut in de topklasse van biljartwereld, tijdens het Nederlands kampioen- het Van Nispenhuis in Amsterdam. iling uit Nijmegen cenjijkse leven prograin- •erde tijdens de eer- en alle toeschouwers tGT^iers aan de andere een briljante serie l yas tevens het sluit- j meedoen. niartij in vier beur- j Deze invitatie KI oop Roodenburg. die dit sprankelende ge- ir kwam dan 76. Het w ste plaats niet eens IS van Steures' serie maar veel meer nog de uitvoering ervan, feilloos kader wat •eld, met een ver bluffend gemak, dat de kenners ademloos deed toezien. Hier meldde zich met nadruk een groot talent in de ereklasse, waar hij terecht op uitnodiging van de technische com missie van de biljartbond mocht was nodig omdat Steures vorige maand geen kam pioen van de eerste klasse was ge worden, maar slechte derde. Piet Dekker uit Dode waard ging toen met de titel sohuiven, maar Steures was de enige die naar de ereklasse promo veerde met veruit het hoogste ge middelde van 31.16 (Dekker 24.02). Kampioen Dekker stond echter zijn plaats voor het ereklassek&mpioen- schap aan Steures af. Deze kon toch in Amsterdam aan de start komen door het uitvallen van Louis Rijvers uit 's-Gravenxande die we gens werkzaamheden verhinderd is. Voorspellen Tin, Wfjnen, die zijn neef Wim Steures het „biljartvak" heeft ge leerd en ook door deze titelstrijd met hem heeft getraind, voorspelde het al enige jaren geleden: „Ik heb een neef, die een hele grote wordt!" Het spel van Steures vertoont erg veel overeenkomst met dat van zijn befaamde oom. Het lijkt of men Wijnen ziet biljarten Tetzelfde ge mak van afstoot, hetzelfde hoge tempo, het feilloze amortiseren en rappelleren, het vanzelfsprekende ge voel voor de feilloze positie. Ook de bondscoach van de KNBB, de Belg René Vingerhoed, was „Bescheiden" uit- Broersma„Ook kangeroes kampioen vooravond van zijn .oundé in Kameroen Jaap Broersma f29), fdaanvaller van de ^hoofdklasser in het k,Cl|toekomst van Kange- er geen moment aan stap naar de eredi- 11 maken. Kijk maar r de wedstrijden die Qfleeld. Als ik er uitging, lecht niet. terug. Inte- niet onmisbaar en periode van (trai- ird. Die man heeft vingers en het be langrijkste is dat hij Kangeroes zelf vertrouwen heeft gegeven. Dat ze nu wéten, dat er altijd wel een neder laag kan worden geleden, hoe se rieus er ook wordt getraind en hoe groot de inzet ook is. Vroeger kon Kangeroes zich niet van een neder laag „losmaken", de naweeën daar van waren altijd nog lange tijd te Hoogerwaard". Jaap Broersma -„ik bespeuren, want dan werd er voort- zal de sfeer van de training en de durend naar de oorzaken gezocht. Nu wedstrijden ontzettend missen" zal kan dat aan Hoogerwaard worden, j ook in, Yaoundé de sport niet opge- overgelaten. In hoofdzaak althans want een speler moet natuurlijk nooit een robot worden. Daar zou je trouwens toch weinig kans voor krij gen bij Hoogerwaard. Hij wil spe lers die een opdracht met verstand kunnen uitvoeren, maar ook spelers die een opdracht kunnen laten va ren als de situatie dat vereist. Ik ge loof dat hij vooral in mentaal op zicht al geweldig veel heeft be reikt in de (korte) periode dat hij ons traint. Het was natuurlijk wel zo dat Jacques de Vink in zijn Blok- keertijd een pupil van Hoogerwaard Kangeroes rijp heeft gemaakt voor zijn training. Kangeroes had De Vink in eerste instantie aangetrok- geimponeerd door het schitterende kaderspel van de jonge Nijmegenaar „Zo'n Jeugdig talent hebben we op het ogenblik in België niet. De con ceptie van zijn spel is voortreffelijk Alleen de snelheid moet nog wat getemperd worden. Maar dat is de jeugd. Die rust heb je nodig als je uit een achterstand zo'n serie van 320 moet maken. Want dat is na tuurlijk nog wel wat anders. Ik zou Steures uiteraard graag als leerling hebben." Steures, nadat hij vele handen had moeten drukken: „Ik heb in een toernooi nog nooi zo'n hoge serie gemaakt. Maar het is dan ook voortreffelijk materiaal, waarop hier wordt gespeeld." Ook in zijn eerste partij tegen Ben Velthuis had Steures al laten zien, dat hij weinig last had van plan kenkoorts ln het „elitegezelschap" Hij gebruikte weliswaar 18 beurten om zijn tegenstander met 400291 te verslaan, maar er was ook een sterke, zelfverzekerde reeks bij van 175. Wim Steures begon met biljarten toen hij nauwelijks vijf jaar was. Hij zal eind maart in het kader 71/2 in Heeswijk eveneens debute ren in de ereklasse Zijn verschij ning is ongetwijeld een welkome versterking van onze schrale top, vooral nu de coryfeeën Henk Schol- te en Tini Wijnen nog slechts spo radisch in wedstrijden uitkomen. Er was niemand die op deze eerste dag de prestatie in een partij van nieuweling Steures ook maar kon benaderen. Titelverdediger Hans Vul- tink had elf beurten nodig in de ken om te coachen. Alleen als hij tijd oipeningsseance tegen debutant Piet had. kwam hij trainen. Toch heeft Dekker, hoewel deze geen enkele te- ook hij wel iets veranderd aan de genstand bood Vultink werd echter spelopvatting van Kangeroes, bij- ernstig gehinderd door een Jonge voorbeeld het verkleinen van de arbiter, die hem steeds in de weg „foutenmarge" als het eens wat min- DIE HEM STEEDS IN DE WEG der goed ging. Dat heeft Kangeroes üep en het spel onnodig ophield. 's Avonds kwam Vultink in zes beurten tot winst tegen Bep van der Wal, maar hij bleef nog ver beneden de serie van Steures, met een slotreeks van 247. De lei ding na de eerste dag moest hij in handen laten van Jean Bessems, die eveneens 6 beurten nodig had tegen Dekker, maar die een beurt minder had verbruikt dan Vultink in zijn openingspartij tegen Joop Rooden- rijp gemaakt voor de training van ven: „Ik weet niet of er volleybal wordt gespeeld, maar ik zal er zeker weer gaan sporten. Er is daar een sociëteit voor buitenlanders waar aardig wat sportvoorzieningen zijn Tennisbanen zijn er zeker en aan gezien ik in mijn Kangeroestijd ook burg. heb leren tennissen (van oud-speler Lex Karamoy) zal ik daar zeker gebruik van maken. Geloof me, Kan geroes kan me missen. Ik hoop alleen dat Coos Taconis tussen de jeugd de eer van de „oude" garde hoog zal houden. Dat is hij gewoon ver plicht aan de jongens die jarenlang vergeefs hebben getracht de eredivi sie te halen. Dat zijn ze allemaal, verplicht. Van der Wal 218 30 58 7,26 Steures 400 18 175 22,22 Velthuis 291 18 58 16,11 Vultink 400 11 140 36,36 Dekker 56 11 34 6,00 Roodenburg 202 10 133 20,— Bessems 400 10 179 40,— Roodenburg 76 4 62 19,— Steures 400 4 320 100,-- Van Nijnatten 400 17 87 23.52 Velthuis 247 17 87 14.52 Dekker 102 6 87 17.00 Bessems 400 6 180 66.60 Van der Wal 96 6 37 16.00 Vultink 400 6 247 66.66 Stand: pnt ha. gem. 1. Bessems 4 180 50.00 2. Vultink 4 247 47.05 3. Steures 4 320 36.36 4. Van Nijnatten 4 87 17.02 5. Roodenburg 0 133 19.85 6. Velthuis 0 63 15.37 7. Dekker 0 97 9.88 8. Van der Wal 0 58 8.72 BRUSSEL (ANP) De Italiaan Giorgio Albani, werkgever van de wielerploeg Molteni, heeft donder dag in Brussel aangekondigd, dat de ploeg zowel zal deelnemen aan de Ronde van Frankrijk als aan de Ronde van Italië. Albani voegde er echter aan toe, dat Eddy Merckx de kopman van de ploeg heeft aangedrongen al leen deel te nemen aan de Tour de France. Merckx zou daardoor meer gelegenheid hebben om een aanval te doen op het werelduurrecord. De ploeg die geleid zal worden door de Belg Lomme Driessens, komt op 30 januari in Follonica (Italië) bijeen en verschijnt voor het eerst op de weg in de Ronde van Sardi nië. Voorts heeft Molteni. waarin als enige Nederlander Rini Wagt- mans rijdt, ingeschreven voor alle wegwedstrijden die meetellen voorde officieuze wereldbeker. Wielrennen De vroegere wereld- 1 kampioen op de weg, de Belg Rik van Steenbergen, isj wegens smokkel en verkoop van een kilo opium veroor deeld tot een geldboete van driedui zend gulden. Met Van Steenbergen werden nog 12 personen tot gevan- genis- en geldstraffen veroordeeld. Peter Post, ruim Kien „aan de hand" .ulte de wereld van binnen gereden, is in het restaurant '°pen Bosch voor de zijn loopbaan uitge- 'Nfeier van het jaar. Hij sven jaar geleden, ge- IX maanden de bij die 50 ©rende Gerrit-Schul- bewaren >f de de wielersport- it! jaar kiest, wijst ook reur aan, amateur of j,, r van de toekomst. Jo J(! lontfoort, was de uit- voor een jaar de To- zijn bezit krijgt, rdeling weegt de com- ii) leen de sportieve re- j ook andere waarden. t van de sportman Post kreeg zijn be- n vooral om de ma- na ziekte en een terugkwam aan de ep renners op de win- ,,Club 48" stelde dat le na herstel van een a de moed opbrengt te wedstrijden te rijden Mi plaats op het eer- Iroveren, waard is om hulte-trofee voor een ezit te krijgen op vijf dagen na 21 het afgelopen seizoen oorgrond in Olympia's ederland, v.aar hij in ment de tweede plaats renners uit Montfoort laakt van de Mars- s behaalde een groot nningen in Limbui-g provinciaal kampioen- flgrijkste was. Daar- an Pol ook eerste in ferium in Bazel. Wim Steures De interland wed- riis tussen de jeugd- ierland en West-Duits- 10 februari in Schuttorf worden gehouden gaat Westduitse tafeltennis- 1 niet verenigen met het organisatoren om de ©mbineren met een cy- LEIDEN Het bestuur van de Leidse Sportstichting hielo gisteravond in ,,'t Karrewiel' nieuwjaarsreceptie. Doel van de ze bijzonder nuttigebijeen komst was het kweken van eet betere 'relatie' tussen wethou ders/raadsleden enerzijds et sportofficials anderzijds. Voorzit ter Piet Biegstraaten leidde d opvallend druk bezochte bijeen komst o.m. gaven de wethou ders mevrouw Den Haan-Groe: en Lijten blijk van hun belang stelling in met een slim ovet zicht van de kleine en grote pre blemen die de Leidse sport 'in d rug steken' en nodigde de aan wezigen uit deze op informel wijze te bespreken. Waarvat royaal gebruik werd gemaakt. Ze ker door Swift-voorzittefr Jooj Riethoven (bovenste foto) di( wethouder Lijten een wielerac commodatie probeert te ontwrin gen. Raadslid Den Dubbelden kwam tenslotte met een idee. dat zelfs keloos maakte. Op de onderste i voorzitter Piet Biegstraaten de spraakzame Riethoven spra-1 ]0t0 (LD/Holvast) Sportstichting- (rechts) 'in gesprek LEIDEN De Leidse wielrenver- eniging "Swift-Combinatie" heeft het initiatief genomen om te komen tot de verkiezing van de wielrenner van het jaar 1970. Aan meer dan 100 wielerclubs is gevraagd om per ca tegorie (profs, amateurs, nieuwelin gen en aspiranten) vijf renners te noemen, dienaar hun mening het af gelopen seizoen het meest succesvol waren. De winnaars zullen op een speciale wieleravond, georganiseerd door Swift, worden gehuldigd. Secre taris Wim van Duivenbode vertelde ons. dat het plan van Swift nationaal met groot enthousiasme is ont vangen en "dat het storm loopt" met de aanmeldingen. DE BILT Het Nederlands da- meshandbalteam heeft donderdag in de sporthal De Bilt ook de tweede wedstrijd tegen Zuid-Slavië verloren (717). Bij rust hadden de Zuidsla- vische meisjes reeds een 310 voor sprong bereikt Evenals in Hengelo toonde Zuid-Srivië zich veel sterker dan onze ploeg, die vooral in tactiek en conditie tekort kwam. Opvallend was overigens dat van de 17 Zuidsla- vische doelpunten er liefst acht uit strafworpen werden gescoord. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De oude meester heeft nog eens gesproken. Rik van Looy, gisteravond in een bijzonder boelende causerie voor de afdelin- gen Rotterdam en Den Haag van i de "Belgische Vriendenkring" in het I Rotterdamse Rijnhotel: „Eddy 1 Merckx zal het bijzonder moeilijk krijgen als hij het wereld-uurrecord wil gaan verbeteren. Volgens mij kan hij het alleen maar op een au- i tobaan. en niet op een piste Merckx zit niet stil op zyn fiets, hy moet echt sturen op een baan. hij wiegt en schudt en dat kost vele, vele seconden. Alleen op de vlakke I weg is hij in staat om wél vijftig kilometer in een uur af te leggen". Van Looy vertelde zeer ontspannen, en doorspekt met een verrukkelijke humor, over zijn carrière. Maar niet alleen anecdotes sierden zfjn betoog. De "keizer van Herentals", gevraagd naar het verschil in popu lariteit tussen hem en Eddy Merckx: „Ik heb Eddy pas een I paar maanden geleden goed leren kennen, toen ik een poosje met hem optrok in Italië. Hij is een fij- i ne jongen, dat meen ik. Maar zijn i omgeving remt hem. Hij is lang niet altijd vrijuit - integendeel. Op grond van zijn prestaties zou hij net zo populair moeten zijn als Ik. in mijn tijd. Als dat niet zo is - en dat neem ik aan - dan komt dat door twee dingen: ten eerste is er een teruggang in de wielersport (óók in België) en ten tweede deed ik altijd alles voor de supporters, de fans. die mij op handen droegen. Ik was altijd écht bly met een over winning, ik lachte. Hy doet dat veelminder". Van Looy, toegevend dat hij \an krantenjongen naai- miljonair was geklommen („Ik kwam vanzelf in de koers, omdat ik op de velo kran ten rondbracht, (Van Steenbergen i en consorten noemden mij de ga- l zetten-coureur)" vertelde nog eens hoe hij dwars tegen alles en ieder- 1 een in groot was geworden: „In mijn eerste profkoers zeiden ze al- jlemaal: wat moet hij hier? We I raakten met een man of tien voor uit. Ze zeiden allemaal dat ik me maar buiten de eindsprint moest houden, want ik had de grootste moeite om in de kopgroep te blij ven volgen. Maar toen we in de eindsprint kwamen dacht ik: wat sprinten ze toch allemaal langzaam Ik zette aan en won..." Rik van Looy is ondanks de abrup te beëindiging van zyn carrière niet buiten de wielersport geraakt, inte gendeel. In het komende sizoen zal hij toch weer optreden als "sportbe- stuurder" (van een merk, dat hij nog niet wilde noemen) en nog deze week zal hij door de minister DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek- unie heeft besloten de Nederlandse kampioenschappen van dit Jaar toe te wijzen aan Drachten. Deze kam pioenschappen zullen worden gehou den op 3 en 4 juli. Ook maakte de KNAU bekend dat de nationale da mes teams van Nederland. Frank rijk en Roemenië op 11 Juli in Uden I tegen elkaar zullen uitkomen. RIK VAN LOOY van sport en cultuur worden aange zocht om de opbouw van de Belgi sche amateurploeg voor München '72 ter hand te nemen. Daarna. - fungeert de "keizer", eigenaar van een grote manége, een reeks flatge- I bouwen en een aantal stukken grond, als speciale medewerker van „Het Laatste Nieuws" in het ko mende wielerseizoen. Van Looy nog: „Er zijn nu 140 coureurs in België j zonder werk Van hen kun~"^ er I maar zo'n stuk of zestig een be- j hoorlijke boterham verdienen". LEIDEN Bona Stars wacht zon dagavond in Groningen een interes sant duel tegen Donar Interessant omdat in die wedstrijd de ..reuzen" uit de vaderlandse basketbalcompe titie elkaar zullen ontmoeten. Jan Loorbach (Donar) is 2.15 m, Pieter van Tuyll 2.10 m. lang Dat deze bot sing van de basketbal giganten spec taculair wordt is buiten kijf Dat hebben de wedstrijden om het Ne derlands Studenten Kampioenschap waar Loorbach en Van Tuyll meer malen tegenover elkaar stonden wel bewezen. Toen was de grotere souplesse en wendbaarheid van Van Tuyll doorslaggevend en aang en het spel van Donar voornamelijk is gericht op het uitbuiten van de leng te van Loorbach. heeft Bona Stars de meeste kans op winst. De Leidse rayonklasser Essor krijgt lijstaanvoerder Kangeroes op bezoek in de Vijf Meihal. In Utrecht leden de Leidse Basketballers een verpletterende 109—44 nederlaag, 't Enige dat Essor zat ->g kan doen is proberen de nederlaag zo klein mogelijk te houden. SYDNEY Betty Stöve die woensdag in het internationale ten nistoernooi van Sydney. Eva Goo- lagong. de tweede tennister van Australië, uitschakelde, moest het in haar kwartfinalepartij afleggen te gen de zeer vasthoudende Russin Olga Morozova. Betty Stöve won de eerste set, maar verloor de twee volgende door onnodige fouten: 7—5, 3—6. 5—7.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19