Inanciele moeilijkheden Dij restauratie van de rote kerk in Noord wijk ^"S Alphenaar (74) trekt steeds bergen in om gesteenten en mineralen te zoeken it het hart gegrepen' Rijbewijs ontzegd, toch achter stuur Betere aanpak bij ramp Sociale oplossing van de woningnood ST Delta-avond van Leidse Friezen Directeur 25 jaar bij LOI Wereldrecord Stien Kaiser Nieuws van de universiteit HELAAS LEIDSCII DAGBLAD PAGINA 13 WM 1 joont de heer Witjes een stuk steen waarop verzamelaars jaloers zouden zyn. Foto Leidsch Dagblad Het eerste werkstuk van de krasse Alphenaar. In een groot stuk steen heeft hü kleinere stukjes aangebracht. (Foto Leidsch Dagblad AAN DEN RIJN zegt de nog krasse 74-ja- nk Witjes uit Alphen aan ijn. dit kiezelsteentje eveer driehonderd gul- het komt dat dat zo Een dergelijke steen zal eer worden gevonden, jegraven uit een diepte derd meter in Zuid-West- En daarom kan dit htige steentje als zeer m worden beschouwd", eer de heef- Witjes maar kalis heeft om er tussen- rekken. trekt hij met zijn toon de bergen in om te zoeken naar edelstenen, half edelstenen en mineralen. Dit doet hij nu al zo'n jaar of zeven. Zijn collectie is zeer uitgebreid. De prachtig gekleurde stenen komen overal vandaan. Er zijn er bij die men alleen maar in Amerika te genkomt en andere worden bij voorbeeld in grotten in België gevonden. Henk Witjes: ,,Ik heb geen geld om verre reizen te ondernemen. Daarom ruil ik veel met hande laren. Af en toe koop ik ook wel eens een steen. Elke steen die ik heb (hij heeft er vierhonderd) is zo in de natuur gevonden. Be werken doé ik ze niet want dan gaat voor mij het mooie eraf". Enkele ogenblikken later voert hij ons langs een smalle trap naar een zolderkamertje waar hij een vitrine heeft ingericht met een gedeelte van zijn fraaie ver zameling. De overige stenen lig gen in een kastje dat onder een aquarium in de woonkamer staat. Even loopt hij er voor langs, opent dan een ruitje en zegt: „Dit stukje versteend hout is een miljoen jaar oud. Een anatoom heeft dit voor mij onderzocht en kwam daarbij tot deze conclusie". Als hij een aantal Latijnse namen van de stenen heeft opgesomd leidt hij ons door de kamer naar het schuurtje dat achter zijn huis is gebouwd. Hierin heeft hij een slijpsteentje gefabriceerd dat door een wasmachine-motortje wordt aangedreven. Helemaal klaar is het apparaat nog niet want hij wil er ook een schijf aan maken waarmee kan worden gepolijst'. Als hij de vragende blik op ons gezicht ziet haalt hij lachend een kistje tevoorschijn waarin zelf gemaakte armbandjes zitten. „Het maken van deze sieraden is een aardig tijdverdrijf. Ik kan toch niet de hele dag met mijn „stenen" in mijn handen gaan zitten? Daarom ben ik dit klusje er bij gaan doen. Voor de steen tjes die hiervoor worden gebruikt, heb ik dus de polijstmachine no dig. Ik loop met plannen rondom ook wat mozaïeken te gaan ma ken. Maar tot nu toe ben ik er nog niet toe kunnen komen om hieraan te beginnen" „Ongeveer een jaar geleden," vervolgt de heer Witjes, „hebben mijn schoonzoon, een vriend van hem en ik onze verzamelingen in Zwijndrecht (de woonplaats van de schoonzoon van de heer Wit jes) tentoongesteld. De bedoeling was om te komen tot de oprich ting van een nieuwe hobbyclub. In eerste instantie dachten we dat het niet zo best zou uitpak ken. Maar het bezoek aan de ex positie was gewoon geweldig. Ruim elfhonderd mensen toon den belangstelling voor onze stenen. Het gevolg is geweest dat er een bloeiem.de vereniging is ontstaan die nu al rond de ze ventig leden telt". „In Alphen aan den Rijn zou ik ook wel eens zoiets willen or ganiseren. Maar ik ken niemand die dezelfde hobby als ik beoefen. Hier in Midden-Holland is geen enkele geologische vereniging waartoe ik me kan wenden voor het inwinnen van de nodige in lichtingen. Als er een paar men sen in deze omgeving zijn die ook iets voor een dergelijke hobby voelen of deze al hebben daten ze dan eens contact met mij Hortensiastraat IS, tel. 01720- 4841) opnemen. Misschien kun nen we gezamenlijk tot de op richting van een vereniging ko men". j er voc van sist n b i )WIJK Een zakenman ln >rt wendde enkele jaren een zyn vermogen aan een mo il kerkgebouw in zijn stad restaureren. Iets dergelijke ook in enkele andere plaat sponsor heeft Noordwijk tot 1 helaas niet. Integendeel, als nteraad zijn fiat onthoudt voorstel van B. en W. om erkvoogdij van de hervorm- nte een rentevergoeding van e kennen, dan ziet 't er naai de restauratiewerkzaamhe- de Grote Kerk in Noordwijk stil gelegd zullen moeten net alle consequenties daar- onden. van het vorig Jaar besloot een subsidie toe te kennen van de door het rijk vast subsidiabele kosten. Voor •d een bedrag van f 175.000 tl, namelijk f75.000 naar ra- Ie betaalbaarstelling van de idie en een bedrag van als voorfinanciëring. 'kvoogdij mocht toen aanne- de grootste moeilijkheid. De de financiering, was over- zodat met het werk kon wor onnen. Niets bleek minder dus het college. De eerste te- r was de uitkomst van de ding, waarbij bleek dat de iele kosten niet moesten wor tamd op f 1.985.500, maar op 6. Het aandeel van de ge- In de kosten steeg daardoor 1562.50 tot f872.613.75. Het spteerde inmiddels de hoge- i en keurde de gunning van k goed. Daarbij rekende de {dij uiteraard op tijdige be- in de door de gemeente in geste'de subsidie. Daarin teleurgesteld, want de li spositie van de gemeente liet aling niet toe en ged. staten daarom hun goedkeuring krediet onthouden, irkvoogdij kan vanzelfspre- De Grote Kerk. (Foto LD/Holvast) kend de verantwoording voor een werk van f 2.5 miljoen niet dragen en staat nu voor de keus het werk stop te zetten of tijdelijk geld te lenen ter financiering van het gemeentelijk aandeel. Bij stoplegging is de kerk voogdij echter een schadevergoeding van f 400 per dag verschuldigd, en daar deze kosten niet subsidiabel zijn, dient alles te worden gedaan om ik ben geen „Fidel-fan". Ik in ons democratisch landje leven, maar dat er heel democratische dingen gebeu kt mij in hoge mate. an deze gebeurtenissen richt het onverantwoordelijk Uif kluiven" wat door velen Afsprekend wordt gepleegd, on; niet werken, er zelfs geen voor doen om enig werk te aan te pakken en maar rus te rij staan om een deel van istinggeld. door anderen bij Inbracht, te ontvangen. tende cijfers over zogenaam h die eenvoudig niet ziek zijn rfanters die het vertikken om tef werk te verrichten, doen on huiveren. Je vraagt Je af: oet het met ons Nederlandse volk naar toe: wat moet er van onze economie worden? Daarom is mij de op Cuba in wer king gestelde wet op leeglopers uit het hart gegrepen De inleiding op deze wet, namelijk dat er een sector is die volhardt in zijn pogen om zonder werken als pa rasieten te leven, is helaas ook in ons land van toepassing. Laat men een dergelijke wet in ons land gerust toepassen. Het zal het rijk miljoenen guldens besparen, er zal aanmerkelijk meer geproduceerd kunnen worden, er zal minder straat schenderij zijn enz. En de leeglopers zelf zullen erva ren dat een eerlijk stuk brood, met werken verdiend, beter smaakt dan een gekregen boterham. C. de Jager, Boslaan 161 Katwijk aan Zee. dit te voorkomen, menen B. en W. Thans heeft de kerkvoogdij verzocht een rentevergoeding te willen ver strekken over de achterstallige subsi dies. Het college vindt dit redelijk, want zou de subsidie reeds zijn toe gekend, dan was men toch ook x-ente verschuldigd geweest. Burgemeester I Haarlemmermeer: HOOFDDORP "Zonder zorgen kunnen we niet over de woningbouw plannen zijn. gezien het ingewikkel- j de netwerk van instanties buiten de J gemeente dat bij de realisering van de woningbouw is betrokken". 1 Deze uitspraak over de groot scheepse woningbouwplannen deed mr. F. Th. Dijckmeester gistermid- 1 dag in zijn nieuwjaarstoespraak. Ook 1 op de verkeerssituatie ging de bur gemeester in. "Er moet worden ge- werkt aan een apparaat ter bestrij- ding van rampen. De aanwezigheid van een wereldluchthaven, van een net van zeer belangrijke verkeerswe- i gen en van omvangrijke industriële bedrijvigheid maakt Haarlemmer meer bij uitstek kwetsbaar". Mr. Dijckmeester herinnerde de raadsleden aan het massale ver keersongeval, dat kortgeleden plaats vond op rijksweg 4 en het karakter had van een ramp. "Onze gemeen telijke diensten, met name de poli tie en brandweer, hebben daarbij zeer verdienstelijk gecoördineerd werk geleverd. De vraag is echter gewettigd of bij rampen van nog gro tere omvang wel op zeer korte ter mijn over voldoende personeel en i materieel kan worden beschikt". De heer Dijckmeester wist. dat er in Den Haag plannen zijn om een organisatie voor rampenbestrijding in het leven te roepen. Hieraan zou een reorganisatie van de Bescher ming Bevolking worden g '-o^peld. De burgemeester sprak de hoop uit dat deze denkbeelden spoedig werke- lijkheid zouden worden. "Onze mo- 1 derne samenleving heeft daar drin- I gend behoefte aan". Wat verstaat men eigenlijk onder „woningnood sociaal oplossen"? Welnu, dat is iets anders als de woningnood oplossen. De woningnood sociaal oplossen betekent voor mij, dat iedere woningzoekende ongeacht zijn inkomen, recht kan laten gel den op een nieuwe woning. Maar helaas we leven niet in een maat schappij waar men de woningnood 1 sociaal oplost. De maatschappij waar w\j in leven probeert de woningnood langs ande- I re wegen op te lossen. „Doorstro- I ming" is het toverwoord. Dit bete- I kent. dat bewoners van goedkope wo- ningen wier inkomen een bepaalde hoogte heeft, zouden moeten verhui- zen naar duurdere woningen. Ik vraag me af. wat daar nu van terecht moet komen, als u weet dat 80 pet. van de Leidse burgerij een betrekkelijk laag inkomen heeft en dus niet in staat zal zijn hoge huren van de nieuwe woningen te betalen. Maar ik denk dat het zo wordt opge lost. dat man en vrouw hard uit wer ken zullen gaan om de huur te kun nen betalen. De meeste woningzoekenden vindt men onder de jonge mensen. Het is de geboortegolf van '46 '47 die zich al geruime tijd meldt. Zij komen om woningen, maar kunnen haar over het algemeen niet LEIDEN Voor leden van de Friese vereniging te Leiden hield de heer L. S. Lingsma. hoofd voorlich tingsdienst Deltawerken, gisteravond in de Kleine Burcht een lezing over de Deltawerken. De heer Lingsma ontpopte zich als een zeer vlot spie ker. die zijn gehoor aan de hand van films en dia's meenam naar Zeeland. Eei*st werd de tekenfilm „Neder land, deltaland" vertoond, waarin de ontwikkeling van de waterhuis- DEN HAAG KATWIJK Een 28-jarige koopman uit Katwijk aan Zee zit vol met goede voornemen?, waarmee overigens wel meer wegen LEIDEN Gisteren was de heer H. ter Wee. directeur van de Leidse Onderwijsinstellingen vijfentwintig jaar aan de LQI verbonden. De jubi laris heeft in die jaren veel bijgedra gen tot de ontwikkeling van het er een reeks dia's op het scherm. Be sloten werd met de vertoning van Bert Haanstra's „Delta-fase I". houding van terpen-periode tot anno schriftelijk onderwijs in Nederland, nu werd geschetst, vervolgens kwam in het bijzonder dienen daarbij, zijn activiteiten op het gebied van de me dische- en pharmaceutische prak tijkopleidingen te worden vermeld. Daarnaast richtte de belangstelling van de heer Ter Wee zich op nog tal loze andere terreinen, waarbij de ta lenschool van de LOI een belangiij- ke plaats innam. Hij hechtte grote waarde aan het gebruik van audio visuele hulpmiddelen bij dit onder wijs en wist ze op grote schaal in het talenonderwijs van de LOI in te voe ren. SCHAATSAGENDA Zaterdag, Lisserbroek, 2 uur. Na tionale junioren koppelwedstrijden tot en met 17 jaar, aanmelden op de baan tot 2 uur. Zondag, Warmond, ijsbaan Poelmeer. 2 uur. Nationa le koppel wedstrijden, aanmelden op de baan. geplaveid zyn. En ook de weg van de koopman, die zonder in het bezit te zijn van ten geldig rijbewijs, zyn auto had bestuurd. In feite was het nog kwader, want de rijbevoegdheid was hem ontzegd omdat de koopman onder drankinvloed een auto had bestuurd. Allemaal feiten, waarover de offi cier van justitie by de Haagse poli- tievechter slecht te spreken was. Toen verdachte te Oegstgeest over de Rynzichtweg reed, werd hij aan gehouden. Het was een forse ontzeg ging geweest, voor de tijd van l'A jaar en de Officier oonstateerde dan ook, dat verdachte het er wel naar gemaakt moet hebben Er was ook al gevangenisstraf van 6 weken op gelegd. waarvan drie weken voor waardelijk. En dan waren er nog di verse veroordelingen terzake van ver keersovertred ingen Met het oog op dat alles vond de Officier een stevige straf op zijn plaats, doch wilde rekening houden met de goede voornemens van ver dachte en voistaan met twee weken gevangenisstraf De rechter verooi deelde tot twee weken gevangenis straf, waarvan een week voorwaar delijk met een proeftijd van twee Jaar. Schenk: 38,9 op 300 DAVOS (ANP) Tijdens de in ternationale schaatswedstrijden in Davos heeft de nationale kampioene Stien Kaiser vanochtend het wereld record op de 1500 meter dames ge bracht op 2 minuten en 15.89. Het oude record was sinds 14 maart 1970 met 2.17.2 in handen van At je Keu lenDeelstra. Ard Schenk legde de 500 meter af ln 38.9 seconden en vestigde daar mee een nieuw Nederlands record. Het oude record stond met 39.6 se conden op naam van Jan Bazen sinds 27 januari van het vorige jaar. Schenk kwam voor de eerste maal ln zijn carrière onder de veertig se- condengrens. krijgen, want in de eerste plaat* moet je aan bepaalde normen vol doen. in de tweede plaats moet je om voor een nieuwe woning in aanmer king te komen een inkomen genie ten waar een arbeider niet aan kan komen. Nee. kinderen van arbeiders moeten inwonen, zij mogen wel helpen dura huizen bouwen, maar er niet in wo nen! Zo is het nu eenmaal in deze wereld, kinderen van arbeiders moeten wachten tot er wat kruimels overblij- ven. moet wachten op het tovermid- j del „doorstroming". De grootste span- I ning zit in het lage inkomen van I de arbeiders. i Men heeft ln het verleden de hu- ren van woningen kunstmatig laag gehouden, wat tot gevolg had dat ook de lonen laag konden blijven, dat had weer tot gevolg dat de winsten in de bedrijven behoorlijk konden i stijgen, ja zelfs zo sterk, dat er door teveel investeringen arbeiders tekort waren en deze moesten worden aan gevuld met gast-arbelders. U kunt daaruit concluderen, dat de gelden, waarvan hulzen gebouwd had den kunnen worden, naar de indus trie is gegaan. Als we de financiële berichten moeten geloven, gaat het niet zo best meer. De loonkosten stij gen teveel. Weet U hoe dat in zijn werk gaat? De kapitaal-verschaffers, dat kun nen we zonder meer vaststellen, zijn veelvraten en vernietigen hun eigen soortgenoten. Welnu, dat wetende, zien we ge beuren, dat de groten op de klein tjes loeren: wachten tot het bedrijf zowat op zijn oor ligt en dan haar slag slaan, wat kan betekenen dat ze het voor een zacht prijsje over ne men. In dergelijke bedrijven, die vaak vele jaren bestaan, werken mensen soms tientallen jaren achtereen. Zij hebben helpen het bedrijf groot te maken, zij zien nu hoe de veelvraat hun werk van jaren opslokt en zij met lege handen blijven staan. Ik wil hier maar mee zeggen, dak de factor kapitaal meedogenloos is en het hoog tijd wordt dat zij aan ban den gelegd wordt. Zy zijn het die de oplossing van de woningnood tegengaan. A. Verboom, Javastrmat 34. Leiden. LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit slaagden voor het doctoraal examen sterrenkunde de heren J. v. 1 Kuilenburg. J de Haas. P Schuife len en C. Schuil «allen uit Leiden) l De heer F. van der Plas (Leiden) i slaagde voor het doctoraalexa men biologie. Voor het doctoraal exa men fiscaal recht slaagden de heren P van de Krabben «Tilburg) en M. Hendriks «Haarlem). Het doctoraal examen Ned. recht werd met goed gevolg afgelegd door de dames M. Hermann-Stolk «Leiden). A. Paulus- sen( Maastricht). E. Vinke «Oegst geest). en de heren J. van den Berg Oegstgeest), E. van Heukelom (Den Haag». J Kuijlaars «Westerhoven), R van Oostrum (Den Haag), R. Pel- linkhog «Den Haag» R. Soetens «Den Haag» en J. de Wijkerslooth de Weerdesteyn (Utrecht). Naar aanleiding van uw artikel van gisteren over Zuidwest, waar u onder meer in schrijft dat Leiden Zuidwest geen gezellig café heeft, moet ik u helaas meedelen dat Zuidwest wél 'n gezellig café heeft en wel 't Uilen nest in de Aaltje Noorde wierlaan naast het Jacques Urlusplantsoen. Dit is niet alleen een gezellige bar. maar je kunt er volgens mij en en kele duizenden a—'ere klanten de lekkerste saté's van Leiden en om streken eten. De eigenaar, de heer P. Lim die een bekend figuur ln sportkringen is (ADO-fan), heeft daar een sfeervolle bar. waar uw re dacteur toch eens heen moet. J. van Delft, Mooartetraat 22.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13