Va het breedbeeld de dieptewerking IGIHEHATBBRAAF Brief aan het Kremlin" Films in Leiden Vaticaan keurt Woodstock' af Levende Photo; De cinema is 75 jaar jong Volop spanning in greep van de angst de Heeren A. L. LUMIÈRE, Aardige film met van-alles-wat De rode cirkel Boeiende Performance Pornoschip SPAGHETTI- WESTERN MET WAT SHAKESPEARE UJDAO 15 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 fei de donkere dagen na Kerstmis van 75 jaar geleden was rt zo ver: de fabrikantenzoons Auguste en Louis Lumière nden in de buurt van de Opera aan de Boulevard des .Capu- ies nummer 14 een duister zaaltje, dat net gesloten was om- t er vals gestoten werd op het biljart. Er waren filmpjes van li minuut gemaakt over het uitgaan van een fabriek, de aan- rmst van een trein en de Parij zenaars raakten er na enige rzeling door in verrukking. D een zeer snel tempo raakte de ematograaf verbreid. Al enkele anden later maakte Nederland er mis mee op kermissen in Gronin- en Leeuwarden. De eerste min meer vaste bioscoop was in de ier van 1896 in Scheveningen te den ter hoogte van het huidige [als de Danse. >e eerste tientallen jaren bleven de romantiek van het kermisver- Door Piet Ruivenkamp maak hangen. Het was tenslotte toch nog een primitieve geschiedenis. Syn chroon geluid was nog ver weg en men deed het dus maar met wonder lijke trouvailles als het plotseling ver- Op deze filmpagina het ver volg van het verhaal, dat een van onze medewerkers schreef over de geschiedenis van de cinema. Het eerste deel van 'De cinema is 75 ■jaar jong' is vorige week vrij dag gepubliceerd. schijnen en verdwijnen van personen in het beeld, reizen naar de maan etc, als uitgebroed door Georges Me- lies. Dolle komedies en heftige drama's misten de steun van het gesproken woord en dat drukte een zeer beel dende plastiek bij de uitvoerenden op. De eenplicateur en het bioscoop orkest zorgden al gauw voor geluid, zodat althans het geratel van de pro jector kon worden overstemd. In de filmkunst moest bijkans al les geleerd worden. Het is nu bijna niet meer voor te stellen, maar des tijds was het normaal dat de came ra in de hoek van een vertrek werd gezet en braaf registreerde. Monta ge was al een vondst, Het publiek dat voor het eerst onverhoeds met een close-up werd geconfronteerd schrok zich ongeveer kapot. Zelfs een kleuter heeft met dat verschijnsel nu geen moeite meer. Dolle beginjaren met de hoogst merkwaardige situatie, dat bijvoor- ange lijst van beledigende films IOME (GPD) Het Vaticaan rft zijn oordeel uitgesproken r de morele waarden van de na in het afgelopen jaar. De it werd dezer dagen in de atscourant van het Vaticaan, Osservatore Romano, gepubli- rd. De films worden in vier rieken verdeeld waarvan de rubriek volgens het Vati- ,T ia 'positieve' films omvat, li Iet afgelopen jaar waren er vol- de moraalrechter maar zeven ltieve films. Tot deze zeven be en vreemd genoeg spektakels vol moord en doodslag zoals „Tora a Tora" en „Waterloo". Verder in deze categorie onder meer strops van Charley Brown en film over Mickey Mouse, ij de volgende categorie van moet de filmkijker 'in staat i, te begrijpen en te interprete- Ook dient hij 'moreel en cultu- voorbereid* te zijn. Onder de 28 is in deze groep vallen: 'De slag Engeland' en 'De slag om Ber- Verder onder meer 'De zonne ten' de voorlaatste film van toria de Sica waarin de come- k van Sofia Loren werd gevierd. Ie derde rubriek is bestemd voor ^,is die volgens het Vaticaan mo- gezien discutabel en tweeslach- ^zijn. Voor deze rolprenten dient kijker nog meer morele bagage te brengen en nog meer ver boorden jkheid te bezitten. Voor- lEI tden 'Airport', 'Borsalino', Tl Gar- dei Finzi Contini' (de nieuw- De Sica, met een verhaal over ilische provincie-aristocratie) irtdea' (een film van Pasolino met 'l ria Callas), Tristana' (de laat- Door Rudolf Bakker ste Bunuel met Catherine Deneuve) en de in Italië buitengewoon popu laire film over de vaudevillezangers Mina Tirabuscio die door een toe vallige samenloop van omstandighe den een bij de heren rond de eeuw wisseling zeer in de smaak vallen de dans had uitgevonden. In totaal telt de derde categorie 53 films. Wie de moed heeft naar de films van de vierde en laatste categorie te gaan kijken is een held, want hij confronteert zich met dingen die „ernstig beledigend zijn", voor de r.- katholieke leer en de r.-katholieke moraal". Onder de 135 titels in deze groep vallen produkten als: 'Lesbo', 'De club der Libertijnen', 'Zo lief en zo pervers', 'de Sade', 'De onmoge lijkheid om normaal te zijn'. Tot dezelfde categorie gerekend worden echter ook films als 'Zabriskie Point', 'Blue Soldier', Woodstock', .'M.A.S.H.' 'Allison's Restaurant', "Easy Rider', 'They don't shoot horses' en de film die 't grootste financiële succes sinds mensenheugenis in Italië werd, „In het jaar des heren" een historisoh- romantische drama met een lach en een traan en Claudia Cardinale. Als een voorstel van de Paus aan zijn bisschoppen doorgaat zullen de gelovigen echter niet meer hoeven te biechten als ze een avondje uit zijn geweest naar 'Lesbo' of 'Woodstock'. Volgens de plannen zal in de toe komst de verplichte biecht alleen nog maar blijven bestaan voor dood zonden. Alle andere zonden zullen in een gemeenschappelijk biechtge- bed in één keer worden vergeven. int;»}; MU»i»LL V.vV K. £»uwMNutut:)tuutwauHtttiMiuuDati-i VAN Smsh tCvlltt. 4- - Oe Cinematograaf L de nieuwste verbetering op bet gebied van photogratïsche reproducties. Met dat toestel, uitgevonden door de heeren ALGUSTE en LOt IS Lt Mli.RE, te l.yon, kan men door een reeks van iKSfau.'auri al de bewegingen opnemen, welke in een bepaalden tijd voor het objectief zijn gemaakt en vervolgens die bewegingen weergeven in levensgroote lichtbeelden op een scherm, voor een zaal vol toe schouwers. Het rijn geen reproducties, het rijn de tooneelen en voor vallen zelf, met al hun levenden beweging welke de toe. schouwers tot in de minste bijzonderheden vóór zich ziet. H E D 1 Xt l De Besprceier- 3. Kinderenvennaok. 3. Effue Vechtpartij. 4. Einder-Maaitijd, JCufrée 50 Cents». 5. Sortie des Usines Lu- fflière i Lyon. ;j; 6. Het Kaartspel i 7. De aankomst v.h. Speer 8. De Zee. TRIANON Een film zonder en zonder eind. Dat is „De lij rief aan het Kremlin". Veel is r aan het begin van het ver- iaal al voorafgegaan en het 6 'ot is niet minder dan de voor telling van verdere verwikke lingen rond de ex-marinecom- k iandant Charles Rone, de neesterspion en gewetenloze Oder Ward en het meisje B.A. Het verhaal in het kort: Sen Amerikaanse hoge ambtenaar leeft een brief naar Moskou ge- chreven, die als hij bekend wordt le wereldvrede in gevaar kan bren- L Washington heeft er alles voor over de brief terug te krijgen. Een I ipionnenorganisatie krijgt tot taak de brief terug te brengen en als speciale medewerker wordt een ma rinecommandant toegewezen. Deze gaat na een training op weg naar Moskou ,waar hij voor 'n spion toch wel vreemde avonturen beleefd. Zo treedt hij op als de man nelijke prostituée van de vrouw van het hoofd van de Russische in lichtingendienst, die zelf een voor malige Berlijnse call-girl is. Als de verwikkelingen eenmaal op gang zijn gekomen blijkt al snel, dat de brief in het verhaal niet zo belang rijk meer is. ..De brief aan het Kremlin" is geen hoogvlieger in die mate, dat niemand hem mag missen. Ander zijds biedt de film ruim anderhalf nur prettige ontspanning aan lief hebbers van dit soort films. Welke Isoort het nu precies is valt moei lijk te zeggen. Een misdaadfilm is het niet bepaald, van spionagefilms Bibi Anderson als de vrouw het Kremlin". zijn we ook wat meer gewend. Dat geldt misschien ook voor het peil van de acteurs. Niemand is onder de maat. maar ook niemand steekt er echt boven »uit. Geen aanrader dus, maar niettemin een aar dige film. STUDIO De rode cirkel blijft nog een weekje in Leiden en dat is deze onderhoudende en spannende misdaadfilm ook wel waard. Op vallend in dit grote kraakverhaal is het spel van acteurs als Alain beeld Nederland aardig stommetje mee kon doen. Haarlem huisvestte een soort Hollywood. De eerste we reldoorlog bewerkstelligde dat de Verenigde Staten het initiatief steeds meer aan zich trok. De film- business in grote stijl was geboren en daarmee het tijdperk van de gro te sterren, hun pompeuze leefwijze 09 natuurlijk hun machtige verschij ning op het doek welke het publiek tot fabelachtige verering bracht van de helden en heldinnen. Droom fabriek In die tijd ontstond de benaming droomfabrieken en miljoenen heb ben zich tientallen jaren in het don ker van de bioscoop laten vervoeren door hun uitverkorenen. De techniek was al op de achtergrond gedron gen, maar hielp niettemin de jonge kunst, die nog steeds met een scheef oog werd aangekeken, volwassen te worden. In 1927 startte de geluids film en kort voor de Tweede Wereld oorlog was men ook aan toe de kleu renfilm. In 1953 verscheen als ant woord op de televisie, die zijn oon- currentle steeds scherper liet voelen, het breedbeeld. Ook daarna is de verfijning van de techniek van de ci nematografie voortgezet, we wach ten nu op het beeld met dieptewer king. De vette jaren zijn echter wel dui delijk ver en wie constateert dat de gouden filmstad van weleer, Holly wood er desolaat bij ligt met grote filmmaatschappijen, die op de rand van de afgrond balanceren of nieu we eigenaren, die alleen maar oog lijken te hebben voor de oude voor raad films om ze op videobanden te kunnen zetten, aal de toekomst duis ter Inzien. Men kan wel concurreren met de in driekwart eeuw veroverde perfec tie, maar gebruikt die helaas te wei nig in een ongeloof aan eigen kracht. In de periode dat de film waarlijk volwassen ls geworden en zich in zijn beste uitingen laat herkennen als een opeenstapeling van ruimte- suggesties als het meest eigene, wor stelt men met de overlevingsperike- len van dit medium, dat juist een mensenleeftijd oud is geworden. Bezorgdheid In Nederland, dat nooit een thea ter land was, nog meer dan elders. Ook hier is het bezoekersaantal in de jaren zestig tot de helft terugge lopen, maar omdat de bezoekfrequen tie bij ons toch al niet hoog lag, ls er reden temeer voor bezorgdheid. Het ie nu vooral de jeugd tussen vijftien en vijfentwintig, die de bioscoop nog geregeld weet te vinden. Hoopvol ls die aanwijzing niet, want de praktijk leert dat men deze cliënten by het vorderen van de jaren weer verliest. Het zou zeer te betreuren zijn als de bioscoop in de naaste toekomst he lemaal uit ons leven zou verdwijnen. Dat mag ook eigenlijk niet gebeu ren. Het wachten is dan ook op de genen, die zoveel vertrouwen kunnen opbrengen, dat zij alle technische verworvenheden in de bioscoop dur ven investeren. De televisie heeft al lang bewezen dat zij door de kwan titatieve eisen, die aan haar gesteld worden nooit een concurrent in kwa liteit kan worden. Beste bewijs: hoog geprezen televisieprestaties blijken in de bioscoop meestal door de mand te vallen omdat daar als vanzelf scherpere eisen worden gesteld. De film vertegenwoordigt een bij na onbereikbare maar noodzakelijke top. Mede daarom is het langzamer hand hoog tijd geworden dat de Ne derlandse film met alle middelen ge steund wordt om van de grond te ko men. Juist in de Internationale film situatie van dit moment liggen de kansen er. De projectoren van toen ver schilden sterk van die van nu. De uiterst brandbare filmstroken maakten het voor de operateurs tot een riskant werk. Gevoelsarmoede Het grootste gevecht, dat ln de ko mende decennia moet worden gele verd, is dat tegen de voortschrijden de gevoelsarmoede, die ons besluipt als gevolg van massificatie en ma teriële welvaart. Het is een probleem, waar bepaald niet alleen de bioscoop mee te maken heeft. De mens van 1970 ls door de eigen mogeiykheden, welke hy zich geschapen heeft, met beeldinformatie verzadigd geraakt, zeg maar afgestompt. Daarom moet het beste dat de beeldtaal ans kan geven, de film, niet verloren gaan. van het hoofd van de Russische inlichtingendienst in „De brief aan Delon en Yves Montand. De rode cirkel vertoont duidelijke overeen komst met Du Fififi uit de jaren vijftig. In dit geval is dat alleen maar een aanbeveling. Illlillllllilllllll MIIUIIBIIIIlHIOIIIIIIIIWIIHIIllilillll CAMERA Van Performance, kan veel worden gezegd, maar niet dat het geen boeiende film ls. De aanvankelijk warrig lijkende aan eenschakeling van scènes overi gens dan al knap ln elkaar overlo pend blijkt later best te compo neren tot het ene verhaal dat een toeschouwer nu eenmaal in el ke film verwacht. Er is weliswaar enig denkwerk voor nodig, maar als ook als dat ls geschied blijft Performance fascinerend tot het «letterlijk en figuurlijk) bittere einde. En daaraan is de aanwezig heid van Rolling Stone Mick Jag- ger op het filmdoek zeker niet vreemd. Jagger zingt (voor de ver andering op dat moment met „vet- kuif") in de film zijn hit Memo from Turner. Turner is de hippie die in zijn met twee vriendinnen gedeelde huis geconfronteerd wordt met een Engelse onderwereldfiguur die zich de wrok van zijn bazen op de hals heeft gehaald. Zichzelf als goochelaar uitgevend meldt die misdadiger zich bij het huis van Turner (Mick Jagger) waar hij on derduikt in een volledig andere we reld met vrije liefde en verdovende middelen. Dan volgt de wraak van de onderwereld LIDO Het zou Jammer zijn om u in dit stukje te vertellen wat u in de film "In de greep van de angst" gaat zien. De intrige is na melijk zo opgezet dat met enkele woorden de "plot" verteld zou zijn. Toch willen we een paar tipjes van de "suspense-sluier" oplich ten. U ziet ln de film Mariene Jo- bert, een verrukkelijke actrice die in de film een vrouw van een na vigator is. Ze wordt tijdens de af wezigheid van haar man gevolgd door een vreemdeling en in haar eigen huis verkracht. Ze slaagt er tenslotte in de aanrander dood te schieten met een Jachtgeweer. De twee schoten die ze lost zijn het be gin van een byzonder spannende en harde intrige. Ze komt onder meer in contact met een man. gespeeld door Char les Bronson, die blijkt alles af te weten van de gebeurtenissen in het huis van "love love" zoals hij haar noemt. Hoe het afloopt moet u beslist zelf gaan zien. Regisseur Rene Cle ment zorgde met zijn verfilming voor een grote dosis spanning die langzaam groeit naar een climax. REX 'Het Pornoschip" blijft nog een week. Dat is niet verwonderlijk want het is een van die weinige zogenaamde sexfilms, die ook bieden wat ze beloven. Veel bloot dus deze week en dat in wat nauwelijks een verhaal is te noemen. Wie houvast wil. Een ka- piteit van een klein schip, impotent door een vechtpartij, maakt reisjes met op sex beluste miljonairs. Hij heeft een zusje dat belaagd wordt door de matroos van het schip. Een film zonder happy ending, maar wie zal daar om treuren? Het slot is even verrassend als de aanpak van deze film door regis seur Clefhent. LUXOR „Johnny Hamlet, de wreker" is een stukje wild-west door Italiaanse ogen gezien. Een spa ghetti-western. Geen beste film in dit genre (soms een tikje kit scherig), ook geen uitgesproken zwakke. Een middenklassertje. De Italianen pakken zo'n western nog al ruig aan, iets waartoe het gepolyste Hollywood nauweiyks nog in staat is. Maar misschien heeft men er daar wel te veel gemaakt, In de spaghetti-western wordt nog angstwekkend veel (en meestal fa belachtig goed) geschoten: de kaak slagen zijn zonder uitzondering gaai en geven ook zo'n mooi hol geluid en het resultaat van dit alles is een stróóm doden. Johnny Hamlet (de titel heeft iets Shakespeariaans en iets daarvan zit inderdaad in 't stuk gestoptis een beste bra ve borst, die na de Amerikaanss burgeroorlog naar huis gaat en daar ontdekt dat zijn vader inmiddels is vermoord. De dader zou ene Santa- tana zijn, maar dat gelooft Johnny niet. HIJ wil zijn vader wreken en gaat op onderzoek uit. Het duurt niet lang of Johnny komt er ach ter dat de moord op zijn vader Iets te maken heeft met een verdwenen goudtransport Hij merkt ook dat de dader nog heel dicht bij huis is. De onvermijdelijke afrekening vindt plaats. Johnny gaat er in de slotfase genadeloos tegenaan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11