lk jaar tienduizend doden oor de igaret Drie jaar geeist voor overval met ammoniak personeelstekort Smokkel van kippen naar zuiderburen Geen extra verhoging van uitkering aan „oud-invaliden" en minimumloon uisinga waarschuwt rokers: kort geding exota tegen ombudsman 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Sluiting bedreigt beademingscentrum Roolvink houdt het been stijf: Voor export naar Italië kom maar niet is 'n rommel' Demonstratieve vergadering van Siemens-jeugd Betalingsbalans met tekort van miljard giüden qa met uw tijd mee- ga naar denmb Wandelaar krijgt kogel in de rug )ERDAO 14 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 lN HAAG Om het gebruik van sigaretten te be en is goede voorlichting op een zo breed mogelijk ter- noodzakelijk. Hierover zal aan de Centrale Raad voor 'oiksgezondheid advies gevraagd worden. Staatssecre- Kruisinga zei dit gisteravond in de Tweede Kamer behandeling van de begroting van Volksgezondheid, er had minister Roolvink (Sociale Zaken) er op ge- :n dat in ons land jaarlijks tienduizend mensen sterven longkanker en hartziekten door het roken van steeds sigaretten. ;ens staatssecretaris Krui- was het gebruik van si ga de afgelopen jaren niet dan het gebruik van ande- notmiddelen. Bovendien is ineming van het sigaretten- Ik in ons land niet uitge- ?n sterk vergeleken met e West-Europese landen, sigarettenverbruik per Ne- ïder van 15 jaar en ouder 1960: 1700. Acht jaar later) lat 2000. Voor West-Duits- zijn die cijfers respectieve- 630 en 2260. s alle aanleiding voor, aldus secretaris Kruisinga, om het k van sigaretten te miniseren. jrijk acht hij onderzoekingen mogelijkheden om de schade- tffecten van sigaretten zoveel jk op te heffen. Ook wil de tecretaris dat op de scholen latie wordt gegeven in het ka ïn een algemene voorlichting ezondheid en hygiëne. Groepspraktijken samenwerking van huisart- groepspraktijken zei staats- iris Kruisinga dat zeven praktijken elk 40.000 gulden ar krijgen voor het verzame- in wetenschappelijke gegevens inde vijf jaar. Dit moet niet worden als een subsidie, al- e staatssecretaris, maar als irgoeding voor evaluatieonder - [n het kader van de spreiding luisartsen merkte hij op dat i ons land meer artsen uit het land vestigen. In 1970 waren 424. Ier noteren wij uit het ant- van de staatssecretaris: samenwerking met de huis- zal Zwanenburg 5o peilsta- laten plaatsen om het aantal ziektegevallen, veroorzaakt door ge luidshinder, onder de bevolking te meten; inzake de coronaire hartziekten, doodsoorzaak nummer een in Neder land, bestaat grote aandrang op met de bestrijding te beginnen door mid del van preventief bevolkingsonder zoek; zeer belangrijk is dat de status van de leerling-verpleegster zo snel mogelijk geregeld wordt. Er bestaat nu gevaar dat de leerling-verpleeg ster een te zware taak krijgt; de bevolkingsdichtheid van Ne derland is meer een probleem van migratie dan van beïnvloeding van het geboorte-overschot. Hoewel in de omgeving van I den, werd gisteren op de Gouw- Leiden alle ijs door de dooi bij- zee nog geschaatst. In Monniken zonder onbetrouwbaar is gewor-1 dam kon men de schaatsen on derbinden voor een toertocht over veertig of zestig kilometer. Zoals uit de foto blijkt bestond er bij zonder veel belangstelling. BRUSSEL In samenwer king met de douane heeft de Belgische rijkswacht een com plot opgerold van Belgen en Ne derlanders, die de laatste weken tienduizenden kippen uit Neder land naar België hebben ge smokkeld om ze vervolgens als "Belgisch" pluimvee naar Ita lië te verzenden. Vanwege de in ons land heersende pseudo-vo- gelpest is een uitvoerig embar go van Nederlands pluimvee van kracht. Een aantal Beleen, onder wie een veearts en een groothandelaar in pluimvee uit Vliervele, en tien Nederlanders zijn dinsdagavond en in de loop van gister in aangehouden. De Nederlanders zijn voor het me rendeel afkomstig uit Brabant. De douane kwam de smokkel bende dinsdagavond bij toeval op het spoor toen bij Kessenich bij een controle een Nederland se vrachtwagen werd aangehou den, die vol kippen bleek te zit ten. De chauffeur van de vracht wagen, V.E. uit Ede, bekende dat hij al vele malen vrachtwa gens vol Nederlandse kippen bij Molenbeersel de grens had overgereden. Hij bracht de kip pen naar het station in Hasselt, waar zij werden overgeladen voor transport per trein naar Italië. Na deze bekentenis kwam de rijkswacht in Hasselt met suc ces in actie: toen de politieman nen bij het station arriveerden, waren drie Nederlanders juist bezig met het lossen van een vrachtwagen. Later werden in Gtiik nog eens twee Nederlan ders aangehouden, die de aange houden vrachtwagen hadden vergezeld en die er bij de komst van de douane vandoor waren gegaan. Gistermorgen werden bij het station van Hasselt nog eens twee Nederlanders gear resteerd. die van het lot van hun kornuiten niet op de hoogte wa ren. Uit het onderzoek is gebleken dat de smokkelende Nederlan ders een overeenkomst haddeD met de groothandelaar uit Vlier- vele, die de dokumenten lever de waardoor de kippen van „nationaliteit" veranderden. Op zijn beurt leverde een Bel gische veearts een gezondheids verklaring voor het pluimvee. Op deze illegale wijze zijn tienduizenden Nederlandse kip pen per wagon naar Italië ge transporteerd. Volgens de rijks wacht was het smokkelen al enige weken aan de gang. Een merkwaardig facet van de zaak is dat het Italiaanse invoerver bod voor levende kippen uit Ne derland pas afgelopen maandag is afgekondigd. Staatssecretaris Kruisinga oners van flat in Aer aan Koningin: STERDAM In een tele- hebben bewoners van de flat leveen in de Bijlmermeer bij ïrdam Koningin Juliana ontra- lun flat aan te doen als zij januari een bezoek brengt aan jlmermeer. „Wij hopen dat de ik van Groeneveen u bespaard jven", aldus de werkgroep huis- ig Groeneveen. Volgens de leden e werkgroep is de flat een Au- al, die al vele maanden nauwe- wordt schoongemaakt, dit on- i een maandelijks bedrag voor iekosten dat de bewoners moe- etalen. ningin Juliana zal in elk geval t Hoogoord bezoeken. Volgens de tiers van Groeneveen is Hoog- het schoongehouden parade- 1 van de gemeente Amsterdam de woningbouwvereniging Het n. die een aantal flats in de termeer onder beheer heeft. DONGEN De producent van Exota-limonade, van Tuyn's limo- nadefabriek in Dongen heeft een kort geding aangespannen tegen VARA's ombudsman Marcel van Dam. Het geding wordt aangespan nen naar aanleiding van de laatste uitzendingen waarin uitgebreid aan dacht werd besteed aan de gevolgen van exploderende Exota-flessen. De fabriek eist dat Van Dam stopt met de actie en dat het von nis in de uitzending zonder com mentaar zal worden weergegeven. Volgens de juridisch adviseur van de limonadefabriek mr. W. van Es zijn de grenzen van het redelijke en be hoorlijke verre overschreden. Volgens mr. Van Es, tevens com missaris bij Van Tuyn in Dongen is de drukvastneid van de Exota-ga- zeuseflessen, gezien een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren, van uitstekende kwaliteit. Ook zou de directeur tot driemaal geweigerd zijn een weerwoord te geven tijdens de uitzending van de Ombudsman. AMSTERDAM „Nederland is niet geschikt voor het plegen van overvallen. Uit preventief oogpunt zal meer pressie nodig zijn, clementie ten aanzien van vreemdelingen daar ben ik niet voor". Dit betoogde gisteren de officier van Justitie bij de recht bank in Amsterdam, waar twee En gelsen terecht stonden voor dierstal met geweldpleging. Op 25 november van' het vorig jaar pleegde het tweetal een overval in DEN HAAG (ANP) De stopzet ting van de vormingscursus voor de werkende jongeren bij Siemens Ne derland is gisteravond onderwerp geweest van een demonstratieve ver gadering in Den Haag. De bijeen komst werd bijgewoond door vrijwel alle 63 bij Siemens werkende jonge ren op wie de maatregel van de di rectie van het bedrijf betrekking heeft, door vormingsleiders van het centrum waar de cursus wordt ge geven, en door jongeren uit diverse bedrijven in Den Haag. Zij schaarden zich achter een ver klaring waarin de deelnemers er. vormingsleiders van de cursus pro testeren tegen de gang van zaken bi) Siemens en de aandacht gevraagd wordt voor de positie van de wer kende jongeren in ons land. De directie van Siemens Neder land NV in Den Haag heeft inmid dels meegedeeld te willen praten over de door haar stopgezette cursus voor werkende jongeren uit het be drijf. De directie onderbrak de cursus die sinds oktober aan 63 jon - geren uit het Siemensbedrijf werd gegeven aan het vormingscentrum voor werkende jongeren in Den Haag, omdat „de noodzakelijke open heid over ae daar te behandelen stof tot nu toe heeft ontbroken". het Wimpy-restaurant in de Leidse- straat in Amsterdam. De serveerster bij de kassa werd met een spuitbus ammoniak in de ogen gespoten. Zij verdwenen met 1150 gulden. Een juist passerende agent kon met de hulp van een voorbijganger het tweetal aanhouden. Wel werd hij ook eerst nog met wat ammoniak in de ogen gespoten, maar het trekken van een overigens ongeladen pistool bracht de beide Engelsen op andere gedachten. Nelissen verwacht De ene Engelsman, de 27-jarige lasser Lesley S. is in Engeland reeds zeventien keer veroordeeld. De ander, de 25-jarige Roger S„ is wegens aan randing in zijn vaderland een keer met de justitie in aanraking geweest. Beiden pleegden op 9 november in Engeland eveneens met gebruik making van ammoniak een over val op de toenmalige werkgever van Roger. De officier eiste gisteren tegen ieder van hen drie jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Uitspraak 27 januari. ROTTERDAM (ANP) Het nieu we beademingscentrum van het Zui derziekenhuis in Rotterdam wordt door een ernstig personeelstekort met gehele of gedeeltelijke sluiting ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister mr. R. J. Nelissen (Economische Zaken) ver wacht dat het kabinet-De Jong bij het scheiden van de markt Neder- I land met een tekort op de betalings- balans laat zitten van meer dan één miljard gulden. De minister noemde het bedrag van één miljard gulden gistermid dag in de Eerste Kamer, waar zijn begroting werd besproken. Hij zei j onmogelijk de vraag te kunnen be- I antwoorden of de afremmingsmaat- I regelen die de regering heeft geno- j men voldoende zijn. Met name wilde hij niet uitspre ken of de prijzenbeschikking die tot 15 maart loopt, ook na die datum ge handhaafd blijft. De minister gaf toe, dat de benarde economische si tuatie ook te wijten is aan de onver wacht sterke groei van de bedrijfs investeringen. "Tot medio 1970 be stond niet de indruk dat de investe ringen zo sterk zouden stijgen. Deze gegevens komen altijd erg laat be schikbaar", zei Nelissen. De minister wees erop, dat de al gemene tendens in West-Europa een afnemende groei laat zien. De loon- en prijsontwikkelingen vertonen ech ter overal een sterke toeneming. Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst. Bovendien zijn er de 8%% NMS-Rentespaarbrieven. nederlandsche middenstandsbank de bank waar ook zich thuis voelt! bedreigd. Deze sombere toekomst stelde het afdelingshoofd, dr G. J. van Weerden gisteren in het vooruit zicht bij de opening van de verbouw de beademingsafdeling van het Zui derziekenhuis. Volgens dr Van Weerden is er spra ke van een ernstig verloop onder het, voor de verpleging van beademings patiënten noodzakelijke hoog gekwa lificeerde personeel. Dit verloop is voornamelijk een gevolg van bezwa ren tegen continue- en weekenddien sten. "Indien op korte termijn geen verbetering komt in de personeelssi- tuatie, is sluiting van het centrum het gevolg. Voor stad en omgeving zou dat een ramp betekenen", aldus dr. Van Weerden. Een sluiting van de beademingsafdeling van het Zui derziekenhuis in de Maasstad, een van de belangrijkste beademingscentra van het land, is overigens al eens vaker voorgekomen. In de Jaren 1962- 1965 moest de afdeling enkele malen wegens personeelsgebrek dicht, waardoor enkele tientallen pa tiënten met ademnood moesten wor den geweigerd. ARNHEM De 52-jarige Arnhem mer W. E. kreeg gistermiddag een kogel in zijn rug toen hij door de Valckenierstraat wandelde. De man werd met spoed in een zieken huis opgenomen. Zijn toestand is ernstig. De kogel bleek afkomstig uit het geweer van de 17-jarige verwar mingsmonteur G.S., die het wapen op zijn kamer aan de nabijgelegen Stadhoudersstraat aan het schoon maken was. Volgens S. ging plotseling het schot af. De kogel ging door de ruit van de kamer en raakte E. Minister Roolvink Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister B. Roolvink (Sociale Zaken) neeft zich vier kant opgesteld tegen de protes tants-christelijke fracties in de Tweede Kamer, die hebben gepleit voor een gelijke uitkering aan alle invaliden. De ongeveer 175.000 invaliden die een uitkering krijgen krachtens de interimwet ontvangen minder dan de invaliden die hun uitkering ont lenen aan de Wet Arbeidsonge- schiktheid (W.A.O.), die 1 juli 1967 in werking is getreden. Minister Roolvink heeft een verho- ging van zeshonderd gulden per jaar in petto. „Maar", zei er na drukkelijk bij. „deze verhoging krijgen niet alle interim wet-in va liden. Ik schat dat er enkele tien duizenden niet voor zo'n verhoging in aanmerking komen". Vooral de aan de minister geestver- I wante fractie van de Anti-Revo- I lutionairen bepleitte een gelijk schakeling De extra-kosten van zeventig miljoen gulden wilde de ARP putten uit de algemene mid delen. Als dat bedrag uit de pre mies betaald zou moeten worden uit particuliere middelen dus) dar zou dat e enpremieverhoging van bijna 0,6 met zich meebrengen, oecüferde minister Roolvink. s bewindsman kondigde aan, dat hij zo mogelijk nog in deze kabi netsperiode een wetsontwerp zal indienen, dat verdere verbeterin gen aanbrengt in de positie van de „oud-invaliden' Het advies van de Sociaal-Economische Raad hier - over verwacht de minister niet voor februari. Dok aan de oppositie gaf minister Roolvink niets toe. Een pleidooi van de PvdA-er mr Van Lier om het minimumloon meteen per 1 januari 1971 te brengen op f 167.70 per week kon de minister niet ver- mm wen. De regering meent dat dit bedrag f 1,50 minder moet zijn. Pas per j 1 april zal deze daalder bij het minimumloon gevoegd kunnen I worden. Minister Roolvink verwees naar de by de loonmatigingsmaat regel toegepaste trapsgewijze ver hoging. De minister kreeg voor zfjn opvat ting de steun van de regerings fractie. Een motie die Van Lier hierover heeft ingediend is dan ook gedoemd verworpen te worden.. Minister Roolvink was het ook on eens met de opvatting van Van Lier dat net minimumloon zo mo gelijk elk jaar extra verhoogd moet kunnen worden (Het is reeds welvaartsvast en stijgt derhalve mee met de prijzen Minister Roolvink vona. dat hy een langere oeriode nodig had om de ontwik- eling te kunnen overzien, i hield vast aan 1 juli 1973 als volgende datum voor een extra- verhoging van het minimumloon.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7