UISARTSEN OP VAST SALARIS 'kier M. W. Jongsma, scheidend directeur in het Leidse AZ, verwacht over tien jaar: DAF-DAG BALLY uü 1 genoeg TWEEMANSCHAP Gezondheidszorg is een overheidszaak yl meer Kraamverzorgsters Maarse Kroon gaan jubil eren DAF centrum Leiden definitief NS Opvolgers dokter Jongsma Dr. G. Ph. Vogel Drs. J. B. M. Verhey l"i>AG 14 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLADPAGINA 8 ADVERTENTIE Schoenen Ae-t kenmerk, k,u/a.Citeii. 4 EN Binnen tien jaar zie ik in Nederland een le, breed opgezette gezondheidszorg ontstaan, zo- ir de zieke als voor de gezonde mens, uitgevoerd fj n organisatie, waarbij ook de huisartsen tegen een laris met een goede pensioenregeling in vaste dienst j ontvangen dan geen honorarium per patiënt of ling. ^lodanig opgezette zowel curatieve als preventieve ai Ie gezondheidszorg vloeit voort uit de medische en 1 appelijke ontwikkelingen en uit economische nood- !t e algemene gezondheidszorg in deze geest is een e'i Istaak. x i in enkele woorden samengevat het oordeel van A. W. Jongsma, die hedenmiddag afscheid nam als -jr-geneesheer van het Leids Academisch Zieken- Door P. Bok jnmerkend voor de man. Jongsma in een' onder- aanleiding van zijn af- van het bereiken van gerechtigde 65-j. leeftijd :t, en hedendaagse en toe- iroblemen in grote lijnen pakt en zich niet in de i^its verdiept in hetgeen be- 'd tijdens zijn loopbaan, et kenmerkend is. dat hij dow heeft laten bouwen ijk in het wijde Zeeuws waar hij ver en breed na het bijltje te hebben in het volgebouwde, uit larstende Leidse AZ in het het mierennest Rand- er natuurlijk niet onder die ontwikkelingen van ™"en. die zich revolutionaii root deel onder zijn leiding - [trokken, een opsomming - feite die het gekost heeft jscheiden middelen en in d niet makkelijke sfeer en vorm het Leidse AZ te be- s pioniersstelling in me- iarch, medische opleiding I iheidszorg. Maar steeds p hij terug niet naar het Snaar naar de problemen ag en hun oplossing mot- waardering voor de ge- Eg en het ziekenhuiswe- land vroeg dokter Jongs- ens ons gesprek toch af, tomisch wel verantwoord lidige voet door te gaan. tekenend: hy stelt niet raag, maar hij heeft het laar en dit antwoord ver ste instantie: er zijn te- ihuisbedden in ons land te weinig in verpleeghui- opname-coëfficiënt en de verpleegduur zijn te hoog ijk moeten we alle zorg ^ënt geven, en met de mo- van middelen wordt >]meer. Maar we mogen, uit i vooral economische mo- list niet méér geven dan L De indicatie voor opname Islag uit een ziekenhuis er gesteld worden". Cijfers beschikt thans over ziekenhuisbed per 1000 Volgens sommige bereke- dat tot 3 beperkt blijven, ndering kan vooral be- tn door verlaging van de ifficiënt en verkorting van ftduur. Beide kunnen bij- t een besparing van hon- ljoenen per jaar. me-coëfficiënt (aantal op- 100 inwoners) is sinds is land gestegen "an 7 tot een krachtig stre- meer poliklinische behan- nfrwyl juist gezien' onder- elders, een verlaging mo- wenselijk zou zijn. De ge- verpleegduur per patiënt periode «ongeveer samen- i et het AZ-directoraat van ngsma) gelijk gebleven op tgen ddelde verpleegduur is een belangrijk punt in de eco- I het ziekenhuiswezen. Deze in het Leidse AZ thans f in sommige streken in i zelfs 29. Dat betekent, dat p *n te lang opgenomen zyn, het naar Nederlandse ii!n lage Leidse cijfer kan en verlaagd zonder schade ezondheidszorg. Veelal kan 1 door organisatorische n. Samengaan verband is dokter Jongsma pleitbezorger van fusie van ere samenwerking tussen zen. In de eerste plaats ardoor de verpleegduur kan tekort Maar tevens omdat mie van de gezondheids- ioge mate gebaat zou zyn gemeenschappelijke Jien- afdelingen als wasserijen. verplegingsoutillage in leen, kostbare medische ap- hun wetenschappelijk- hoogwaardige dus dure „bemanningen" enzovoorts. „Ik zie het zo, dat pas een zieken huis met meer dan 300 bedden eco nomisch verantwoord is bij een me- disch-technisch adequate gezond heidszorg". Ter illustratie enkele cijfers: De Nederlandse ziekenhuizen telden in 1956 50.000 bedden; in 1968 waren dat er 66.000, en dat is te veel. Maar het aantal opgenomen patiënten steeg sterker: van 780.000 naar 1,2 miljoen, bij een bevolkingsgroei van 17 procent. Het aantal verpleegdagen groeide van 16 tot 22 miljoen. Ne derland telt thans 259 algemene zie kenhuizen (in 1956 waren dat er 2381. waarvan er 45 minder dan 100 bedden hebben en 155 minder dan 250. Ongeveer tweederde zou der halve niet voldoen aan die mini mum-eis van 300 bedden. Het Leidse AZ telt er thans circa 850, het ge projecteerde nieuwe AZ (in 1980?) krijgt er vermoedelijk ongeveer 1000. Het personeel van de huidige Ne derlandse ziekenhuizen omvat onge veer 90.000 man. Het Leidse AZ-per- soneel groeide van 856 in 1955 tot 1816 een jaar geleden. Een meer economische aanpak met behoud van maximale gezondheids zorg is dringen nodig wanneer men de enorme kostenstijging ziet: de ver- pleegkosten stegen van f. 11,- per dag vijftien jaar geleden tot ruim f. 100,- thans in de derde klasse! Die trend ze' door, aldus dokter Jongsma, maar alles moet worden gedaan om de kosten per geval tot een minimum te beperken, anders is het niet meer op te brengen'. Daarvan zou de ge zondheidszorg in het algemeen op den duur de dupe worden. „Vandaar dat concentraties, samenwerking, verkorting van de verpleegduur en nog scherpere normen voor opname en ontslag «dus nog meer polikli nische behandeling) van zo uiter mate groot belang zijn". Grote centra Niet alleen uit soortgelijke over wegingen, maar ook zuiver gezond- heidstechnisch gezien acht dokter Jongsma een andere opzet van de gezondheidszorg zowel organisato risch als medisch van belang. „Op den duur moeten er gezond heidscentra komen, concentraties op grote terreinen, waar medici, ver pleegkundigen, maatschappelijke werksters, sociologen, psychologen, pedagogen en deskundigen op aan verwante medische en maatschap pelijke (zoals juridische en econo mische) gebieden werkzaam zyn. Concentraties dus van ziekenhuizen, verpleegcentra, poliklinieken, oplei dingsinstituten, nascholingscentra etc. Pas dan kan van een optimale gezondheidszorg worden gesproken. Het is namelyk gebleken, dat we er niet zyn met het bestrijden van lichamelijke kwalen en aandoeningen want zeker de helft van patiënten met lichamelijke klachten blijkt ook psychische moeilijkheden te hebben, die veelal oorzaak zijn van de ver schijnselen, die nu slechts lichame- lijk-curatief bestreden worden. Heel veel van die psychische bijverschijn selen of zelfs oorzakelijke moeilijk heden hebben een maatschappelijke oorsprong. De psycho-somatische- sociale kant van de gezondheidszorg en de préventieve gezondheidszorg dienen veel meer aandacht te krijgen, en dit is slechts mogelijk in nauw samenwerkingsverband tussen alle genoemde diensten en specialisten" In en vanuit dergelijke gezond heidscentra dienen ook de huisartsen te werken, tegen vast salaris en met uitzicht op een goed pensioen. Zy kunnen dan beter ruggespraak hou den met specialisten op allerlei ge bied. Zij staan dan bovendien dich ter bij de nascholing die noodzakelijk is in een tijd dat de geneeskunde zich verbijsterend snel ontwikkelt, een tyd waarin de tijdens de studie verworven kennis een tiental jaren later veelal volkomen is achterhaald. „De huisarts zal ook dan front strijder blijven Wanneer zijn patiën tental echter zonder aantasting van zijn inkomsten daalt van de gemid deld 3000 van nu tot 2000, zal hy ook weer meer de vertrouwenspositie voor het gezin kunnen innemen. Deze po sitie dreigt nu verloren te gaan ten koste van de patiënt en vooral ten koste van de algemene gezondheids zorg. Misschien is het onaantastbare voetstuk, waarop de huisarts vroeger stond, niet zijn juiste plaats in de meer verlichte en beter geïnformeer- De scheidende dokter M. W. Jongsma. de samenleving van nu, maar een zeker voetstuk, gevormd uit vertrou wen en ontzag, acht ik toch wel erg nuttig. Niet voor de arts, maar voor de patiënt." Een grote mate van openheid, veel meer dan vroeger het geval was, acht dokter Jongsma eveneens van 1 belang, mede om het vertrouwen in de arts te stimuleren. Dat geldt vol- gens hem ook dit kwam terloops I naar voren ten aanzien van fou- I ten die in de uitoefening van het medische beroep worden gemaakt, j De verantwoordelijkheid daarvoor dient de arts volledig op zichzelf te nemen, niet af te schuiven op ande ren. Hij hoort echter wel materieel gedekt te zyn door het ziekenhuis, waarbij hy in dienst is. Over euthanasie: „Daar sta ik, wat de actieve euthanasie betreft, prin cipieel afwijzend tegenover, maar ik sluit in uitzonderingsgevallen ook een actieve rol van de medicus niet uit. Passief? Geen tegenstander, en ik ge loof niet dat er veel artsen zijn, die deze vorm van euthanasie niet heb ben toegepast. Een mens heeft recht op sterven." Verpleging Een uitermate belangrijk onderdeel van het zeer bijzondere „bedrijf" dat Twee of drie Over zijn opvolging: „Ik krijg een tweemanschap als opvolging. Dat is logisch. Het economisch aspect van het ziekenhuiswezen is zo belangrijk geworden, dat het door een vakman behandeld moet worden die op ge lijke voet staat met de medische lei ding. Persoonlijk had ik mijn taak liever aan een driemanschap overge geven als je in dit verband over drie manschap kunt spreken: ook een vrouw en dan speciaal belast met de ziekenhuis heet, is de verpleging. Is er thans «in het bijzonder in Lei den) een tekort aan verpleegsters? „Neen. Wel een tekort aan stafle den. Toen ik hier in Leiden kwam, had de verpleegstersopleiding een slechte naam. Indertijd werd hier iedereen voor een opleiding aange nomen, die zich meldde en die bij wijze van spreken lezen en schrijven kon. Tegenwoordig wordt er een grondige selectie gemaakt, is de op leiding veelzijdiger en grondiger ge worden en zijn de salarissen aanzien lijk verbeterd. Het verplegend perso neel telde in het Leidse AZ 464 kop pen, nu 815. Overigens is het aantal verpleegdagen ook sterk toegenomen. Van 113.000 in 1926 via 192.000 in 1955 en 189.000 in 1961 naar 254.700 in 1969. Het aantal opgenomen patiën ten steeg van 1956 tot 1967 van 10.000 naar 17.000, dat is meer dan de lan delijke stijging van 50 procent. Een en ander kon verwerkt worden door een snellere doorstroming dank zij een efficiënte behandeling. Maar zo als gezegd: het kan nog sneller en efficiënter, en daardoor economisch beter verantwoord Nog wat losse opmerkingen tijdens het gesprek. zorg voor verpleging en huishoude lijke dienst." Over eigen verleden: „Geboren op 4 november 1905 in Hardenberg, in 1932 Leidse studie geneeskunde afge sloten met artsexamen. Huisarts in Groede in Zeeuws Vlaanderen geweest van december 1932 tot januari 1953. Met een gemeentelijke armen praktijk voor 400 gulden per jaar waardoor ik net geen pensioenrech ten had. Inmiddels van oktober 1944 tot september 1945 burgemeester van Groede, maar dat had niks te bete kenen. Ik was blijkbaar de enige die het op dat moment na de bevrijding doen kon, en er was opdracht toe ge komen uit Londen. Van december '52 tot januari '56 directeur van het Al gemeen Ziekenhuis te Zutphen, daar na tot (officieel) 17 januari as. di recteur-geneesheer van het Leidse AZ en sinds juli 1960 privaat-docent in de medische ethiek aan de Leidse Universiteit." Over neven-functies, aan de lo pende band opgesomd tot een totaal van 21: „Inderdaad, dat is teveel, maar op de één of andere manier is het toch gelukt. Een groot deel zeg ik nu op of heb ik al vaarwel gezegd." Van die nevenfunctie6 noemen wy secretariaat commissie voor de Boer- haavecursussen voor voortgezet me- j disch onderwys, hoofdbestuurslid I ('49 tot '53) Kon. Ned. Mij. der Ge- neeskunst, bestuurslid Geneesk. Ver. tot bevordering van het Ziekenhuis- wezen, bestuurslid Stichting Het Ned. i Ziekenhuiswezen, lid landelyke com- missie artsencursussen (landelyke org. overeenkomstig de Leidse Boer- j haavecursussenredactielid van de boekenserie „In goede handen" ten behoeve van de verpleegopleiding, lid van de raad van advies van Teleac, lid commissie medische ethiek Kon. My. der Geneeskunst en voorts deel neming in de leiding van allerlei or ganisaties op het gebied van zieken huiswezen, verpleging, ziekenzorg, be jaardenzorg, en andere specialistische organisaties. Ethiek Over de medische ethiek: „Inder daad heb ik my ook organisatorisch nogal voor deze zaak geïnteresseerd. De desbetreffende commissie van de Maatschappij, waarvan ik lid was, is opgeheven. Het hele probleem van de medische ethiek is in beweging. Voor dat we iets zinnigs kunnen doen, moe ten we de grote ïynen van nieuwe normen, o.a. over abortus provocatus, euthanasie, het beroepsgeheim etc. nader uitkristalliseren. Dat is niet alleen een medische maar ook een maatschappeiyke taak." Over de groei van het Leidse AZ: „Ik weet echt niet meer hoeveel er onder myn leiding is geïnvesteerd in nieuwbouw, aanbouw, restauratie etc. Ik schat zo ongeveer 150 miljoen. In- dertyd, toen minister Cals eens pools hoogte kwam nemen, had ik het al lemaal precies op een papiertje. Dat moest natuuriyk wel hè? Maar in principe is het niet zo belangryk. Het is altyd minder dan nodig is en de volksgezondheid is het altyd dubbel en dwars waard." Over de sfeer in het AZ en de werksfeer van de directeur„Er wordt hard en met overgave gewerkt. Voor een directeur is het wel eens erg moeiiyk met medici die de leiding van afdelingen hebben, in goede har monie te werken. Het zyn vanzelf sprekend Individualisten, die zich vooral bewust zyn van eigen verant- woordeiykheid, die zy ethisch niet met anderen willen delen. Niettemin is het nooit tot ernstige conflicten gekomen. Het is verheugend dat te kunnen zeggen wanneer je een „be- dryf" van zo heel aparte signatuur verlaat." Don.lte.r&leeg 2./ LeieLe.rv LEIDEN Twee kraamverzorg sters, de dames N. van Ginhoven en A. Schellingerhout, die nu al weer vele jaren verbonden zijn aan het kraamcentrum van het Groene Kruis in Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest, herdenken op 27 januari het feit, dat zij 25 jaar in de kraam- verpleging werkzaam zijn. In verband met dit jubileum wordt die dag van 7 tot 8 uur in ,De Gouden Leeuw" ln Voorschoten een receptie gehou den. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 AALSMEER-LEIDEN Heden morgen is in de ondernemingsraad medegedeeld, dat de onderhandelin gen tussen aandeelhouders van de NV Autobusonderneming Maarse en Kroon in Aalsmeer en de NV Neder landse Spoorwegen met betrekking tot de overneming van de aande len Maarse en Kroon door N.S. met positief resultaat zijn afgesloten. Voor deze transactie heeft de N.S.- hoofddirectie nog machtiging nodig van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën, die inmiddels is aangevraagd. De vakorganisaties zyn op de hoogte gesteld van de transactie, die geen wijziging in de positie van het M en K-personeel met zich brengt. Het bedrijf telt circa 500 man personeel en heeft 170 autobussen in exploitatie. Het bedrijf zal op de zelfde voet worden voortgezet onder dezelfde directie. De vervoervoorziening in het ge bied, dat gelegen is tussen Amster dam, Utrecht. Leiden en Haarlem, zal op dezelfde wijze worden voort gezet. De nieuwe medische direc teur van het Leidse AZ, dr. Gerrit Philippus Vogel, werd op 1 maart 1922 te Amster dam geboren. Hij haalde in 1938 in Den Haag het Mulo diploma, later diverse diplo ma's handelscorrespondentie en in 1943 slaagde hij voor het staatsexamen HBS-B. Hij was werkzaam op de kantoren van de KLM, de Ned. Handel Mij. en Kulk en Kramer alvorens hij met een beurs medicijnen ging stu deren in Amsterdam en Lei den, waar hij in 1952 het art senexamen aflegdeHij werd militair keuringsarts in de rang van officier van ge zondheid eerste klas. In 1954 werd hij bedrijfsarts bij een petroleummaatschappij op Sumatra. Hij bekleedde na dien nog enkele medische functies in Indonesië ivaarna hij tijdens een Europees ver lof een uitgebreid studiepro gramma in Wenen afwerkte. In 1958 keerde hij naar In donesië terug, belast met de leiding van de moderne Stanvac-polikliniek in Pa- lembang. Eind december 1960 moest de maatschappij waar bij hij in dienst was het Ne derlandse personeel vervan gen, waardoor dr. Vogel naar Nederland moest terugkeren. Hij was nadien van 1961 tot 1962 scheepsarts en waar nemend chef van de genees kundige dienst van de Holl. Amerika Lijn en van 1962 tot 1967 directeur-geneesheer van het Diaconessenhuis te Voorburg. Van 1967 tot zijn aanvaarding van het direc toraat van het Leidse AZ heeft hij zich als lid van het planbureau voor de nieuw bouw van het Universitair Medisch Centrum in de Leid se problematiek kunnen in werken. De nieuwe economische di recteur van het Leidse AZ drs. Josephus Bernardus Ma ria Verhey werd op 5 novem ber 1924 géboren te Maas tricht. Hij legde het eindex amen gymnasium-B in 1943 in zijn geboorteplaats af en studeerde vervolgens econo mie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Hij bekroonde deze studie in 1953 met het doctoraal exa men. Van 1959 tot augustus 1970 was hij economisch di recteur van het St. Lamber- tus Ziekenhuis. Drs. Verhey heeft verschil lende functies in het zieken huiswezen bekleed, zoals het vice-voorzitterschap van de sectie directeur-economen van de Vereniging van Ka tholieke Ziekenhuizen, be stuurslidmaatschap van de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen en secretaris penningmeesterschap van de Stichting Medische Registra tie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3