Bejaardenspreekuur in wijkgebouw Elsa en Peter IJscocktail Surinaamse studenten betalen hun huur niet Leidse studenten werken achter coulissen Oplossing probleem kruising Kerkehout Experiment van bestuur dienstverleningscentrum Oegstgeest Geen advL over vrachtauto Prohlemen voor studentenhuisvesting Culturele Raad ADVISEUI 'ZWANBUt* PAGINA 2 DONDERDAG 14 JANU, )A OEGSTGEEST De bejaar den van Oegstgeest kunnen bin nenkort met hun kleine, vooral medische problemen terecht op het bejaardenspreekuur in het wijkgebouw. Dit wordt een uur tje waarin de bejaarden met een geriater, een deskundige op het gebied van de bejaarden zorg, over hun zorgjes kunnen praten. Wanneer het gaat om algemene medische adviezen zal deze geriater dit zelf met de bezoeker afhandelen, grote pro blemen zal hy naar de huisarts doorspelen. Ook voor het praat- Je, zomaar om alles eens kwijt te zijn, is tijdens dit uur plaats en dat is een punt waarvoor de huisarts meestal geen tyd heeft. Als de raad van Oegstgeest 2 februari de f 600,— subsidie, die de initiatiefnemer, het bestuur van het zeer actieve dienstver leningscentrum, heeft gevraagd, verleent zal twee maal per maand zo'n spreekuur kunnen worden gehouden. De kruisver enigingen die zeer positief te genover dit voor Nederland vrij nieuwe experiment staan, heb ben hiervoor het wijkgebouw gratis ter beschikking gesteld. Dokter E. W. F. van Walch-- ren, die als huisarts zitting heeft in het bestuur van 't dienstver leningscentrum en in de com missie die de wenselijkheid van een bejaardenspreekuur heeft onderzocht: „Het is beslist niet de bedoeling dat dit spreekuur de regelmatige bzoeken aan de huisarts vervangt, het moet een aanvulling worden op het werk van de huisarts. Er zijn nu een maal problemen waarvoor de huisarts geen tijd heeft of mis schien te weinig afweet omdat hij op zoveel terreinen „bij" moet blijven. Ook het alleen maar over een probleem praten, waar Je als huisarts bijna niet aan toe komt, kan voor de be jaarde een hele opluchting bete kenen. Daarom denken wij voor iedere bezoeker een kwartiertje Door Henrië tte v. d. Hoeven uit te trekken. Het is echter wel de bedoeling dat de proble men zich toespitsen op medisch gebied. Voor andere zaken zal de geriater naar een sociaal werkster of andere instantie verwijzen. Het idee van het be j aarden- spreekuur", vertelt dokter Van Walchren, „is eigenlijk mede- opgekomen doordat we tot de ontdekking kwamen dat er ta melijk veel bejaarden zijn, die geen huisarts hebben. Daarbij is natuurlijk een percentage dat pas in Oegstgeest is komen wo nen en nog niet aan een huis arts is toegekomen. Ook komt het voor dat de mensen een zoon of dochter in den lande hebben met een artsenpraktijk. Ze denken dan „ach, die laat ik wel een receptje schrijven als ik iets nodig heb". Ook voor deze groep bejaarden kan het spreekuur een uitkomst zijn. Maar", dokter van Walchren legt er nog eens de nadruk op: „Het spreekuur vervangt de huisarts niet." Bijdrage Naast de subsidie van de ge meente voor dit experiment, vraagt men van de bejaarden een kleine bijdrage (f 5.—). Het moet dan duidelijk zijn dat voor dit bedrag geen totale keuring wordt verricht, ook al zou mis schien de tijd er wel voor zijn. Dit is werk voor de huisarts. Bejaarden positief De commissie, die bestaat uit dokter Van Walchren, mevrouw W. A. Rasker-Locher, mevrouw W. Bergen-Van Griensven en mevrouw Janson-Oosterhogen, heeft natuurlijk ook met de be jaarden zelf gesproken. Mevrouw Janson: „We hebben het eerst wel goed moeten uitleggen. Sommige bejaarden dachten dat ze de vertrouwde eigen huisarts moesten opgeven. Toen ze hoor den dat dit juist niet de bedoe ling was stonden ze er zeer po sitief tegenover. Ook de Vereniging van Leidse huisartsen heeft gunstig gerea geerd op het idee. We vroegen dr. L. van Zon neveld (geriater verbonden aan het instituut voor Sociale Ge neeskunde» wat hij dacht van een bejaardenspreekuur. „Als tijdens dit bejaarden- spreekuur, ik zou liever zeggen bejaardenadviesuur, algemeen medische en opvoedingsadviezen worden gegeven, dan zie ik wel iets in dit experiment. Het mag beslist geen consultatiebureau worden. De bejaarden worden nie-, graag in een vakje gestopt. Ik geloof dat de bejaarden zelf heel positief zullen staan tegen over dit experiment. Ze zijn al tijd enorm geïnteresseerd wan neer hun problemen onder de loep worden genomen." Wel raadde hij de commissie aan, na de experimenteer-pe riode die zes maanden gaat du ren, zich een duidelijk beeld te vormen wat er is gebeurd. Heeft het bejaardenspreekuur werke lijk nut gehad of moet men het over een andere boeg gaan gooien. Bij dit onderzoek zal dan aandacht moeten worden be steed aan de vragen: Welke be jaarden hebben het adviesuur bezocht, de oude of de jonge. Waar kwamen de bejaarden vandaan. Zijn het mensen die in de buurt wonen en zo even binnenlopen of kwamen ze uit geheel Oegstgeest en misschien ook van buiten? Pas als al deze vragen zijn beantwoord kan men zeggen of de bejaarden werke lijk behoefte hebben aan zo'n uur. Maar natuurlijk moeten we het experiment een kans ge ven' WARMOND De fin» missie van de raad mee aanschaf van een rfieuwe geen advies te kunnen i zonder de beschikking oi sultaat van de door B, i j memorie van antwoord studie over het gebruik j zakkendistributie via de I bezien of er aanleiding zakkenditributie via de te doen plaatsvinden en di fing van de zakken ten I, gebruiker te brengen. e» dringt de commissie er tr vuilnisstortplaats alleen t« voor het storten van niet baar vuil door de gemee ai eeks ba Vanavond omstreel staat de deur van de mevrouw L. de Lang-vai Je aan de Essenlaan 3 te gastvrij open voor an tie al Onder auspiciën van het tense Nut geeft de beker. i naarse antiquair Marcel lp uiteenzetting over de van het verleden". LEIDEN Groenoordhal, zeven uur 's avonds. Achter de coulissen van de Weense IJsrevue is de werkdag voor iedereen begonnen. De voorbereidingen voor de show van deze avond zijn in volle gang. Overal zie je mensen die nog even iets con troleren, navragen. De artiesten zijn allemaal zo langzamer hand binnengekomen. Hier en daar wordt een babbeltje ge maakt maar de meesten verdwijnen toch snel in de kleedka mers. dere avond is er wel iets kapot. Het schijnt deze avond eigenlijk wel mee te vallen. Ze hoeft ten minste niet in een van de hoepelrokken te krui pen om het plastic, tegen het nat worden van de stof, of een zijnaad te repareren. Tussen de bedrijvigheid zit Maggy Venekamp (23) rustig op de grond een kostuum te herstellen. Maggy en haar zusje Elisabeth (21) maken deel uit van de groep stu denten, die voor de Leidse periode van de Weense IJsrevue aan de vas te ploeg van de revue is toegevoegd. Maggy en Elisabeth helpen ook de meisjes bij het kleden. Krijg Je veel oontact met de meisjes? „Met de Weense wel", zegt Maggy, terwijl ze voorzichtig een scheurtje in een groen-zilverpakje dicht naait, maar met de Tsjechische niet. De taal is een groot probleem maar dat is het niet alleen, ze zijn ook erg hooghartig. Een „dank Je" kan er niet af als Je ze hebt geholpen. De solisten zijn eigenlijk veel aardiger. Toch is het werk erg leuk. Het is grappig om eens achter de schermen te kunnen kijken, Je hebt er gewoon geen idee van wat er allemaal om gaat, zo voor en tijdens de show. De mensen die hier in de pauze wel eens een kijkje komen nemen dat mag niet, maar ze doen het toch zijn stom verbaasd als ze dit be drijf zien. Als Je zo rustig in de zaal zit realiseer Je Je gewoon niet hoe veel er voor een goede organisatie komt kijken". Maggy, die zich ont popt tot een gezellige praatster, is enthousiast over de grappige kos tuums, die straks onder de spotlights eigenlijk pas echt tot leven gaan komen. Enthousiast vertelt ze over de kle ding (daar heeft ze verstand van want ze bezit het einddiploma mo devakschool) en alle kleine probleem pjes die daarmee samenhangen. Ie- ELSA Het is inmiddels half acht gewor den. De mannelijke en vrouwelijke leden van het corps de ballet lopen bijna allemaal in hun kostuum voor de ouverture heen en weer. Nog een sigaretje, schaatsen en hoofdtooi controleren en dan stappen ze in de grote roodwitte hoepelrok. Een van die meisjes is Elsa Jacobs een drie entwintig Jarige Nijmeegse, die nu anderhalf Jaar bij de Weense IJs revue schaatst. Over een half jaartje stapt ze van het ijs. in ieder geval beroepshalve. Na twee Jaar met de show rondtrekken heeft zij het wel bekeken. Ze gaat dan bij de Holland- Amerika-lijn werken. Hoe is Elsa eigenlijk bij de show terecht gekomen? „Tja, ik heb eigenlijk altijd gerol schaatst en toen er in Nijmegen een ijsbaan werd geopend, kreeg ik een baan als schaatstrainster voor de Jeugd. Een meisje uit Den Haag dat mij later kwam assisteren, zei dat ik eens moest gaan solliciteren bij de Weense IJsrevue. Eerst had ik er niet veel zin in, maar uiteindelijk is de brief toch geschreven. Ik moest toen een serie vragen beantwoorden, of ik een pirouette kon maken en zo. Heel kort daarna kreeg ik een te legram dat ik onmiddellijk myn kof fers moest pakken en naar Wenen reizen. De droogrepetities voor „Cocktail" waren toen al voorbij. Het was dus meteen het ijs op. Het is allemaal leuk en met de andere meisjes kan ik goed opschieten". PELEF Als Elsa even wegstapt om nog iets aan haar kostuum te doen voor onze fotograaf LD/Holvast) zijn plaatje gaat schieten, maken we een praatje met de enige Nederlan der in het corps de ballet: Peter Weydeveld. Na van Elsa gehoord te hebben dat twee Jaar voor haar ge noeg is in een schaatsshow vragen we Peter: hoelang denk jij op het ijs te blijven? Altijd, is het rappe en overtuigende antwoord van de blon de Scheveninger. H\j is in 'n schaats liefhebber in hart en nieren en draait nu al vijf Jaar mee in het ijsshowwereldje. Sinds hij op zijn 20ste dit bedrijf binnenstapte, heeft hij al in verscheidene shows gestaan, Holiday on Ice is daarvan voor Ne derland wel de bekendste. Hij kwam via de schaatstraining op de HokiJ met de revue in contact en heeft daar geen moment spijt van. Zelfs op de vraag wat nu het meest aan trekkingskracht uitoefent, het schaatsen of het reizen altijd is er wel tijd over om de plaats die ze be zoeken wat te bekijken was zijn antwoord resoluut: schaatsen. Hoe is de verstandhouding met de andere collega's? Goed, over het al gemeen is dit een leuke show om in te staan. Ik kende bovendien bijna iedereen al van andere shows. Bestaat de mogelijkheid dat Je uit het corps promoveert tot solist? Ja, die kans bestaat wel. (Hoewel het antwoord positief is, klinkt het wat aarzelend, vaa,k zal het niet voorko men want om de show bij het pu bliek te verkopen heeft men klin kende namen nodig». De kans om eens als solist op te treden is er wel. Peter is invaller voor een van de so listen. Als die ziek zou worden Dan klinken de eerste tonen van de ouverture, Peter in zijn fraai wit- rode pak stapt snel weg om zijn plaats in de groep op te zoeken en Elsa schommelt in haar roodwit ge vaarte het ijs op. De muziek wordt voller, langzaam terwijl Marian File. de eerste solist een paar sprongetjes maakt om de spieren los te ma ken. glijdt het corps de ballet het spiegelende ijs op, de show loopt. Donderdag Stadsgehoorzaal K en O filmlezing. Erik Flipser over Spitsbergen 8 uur nam. Molen De Valk Mobielkantoor ANWB 10 uur voorm.-4 uur nam. Tltus Brandsmalaan 76 De Duikboot Clubhuiswerk handenarbeid 8-10 uur nam. De Kleine Burcht Selskip Frijslan spr. dhr. J. S. Llngsma over de Delta werken 8 uur nam. Bevrijdingskerk (Bovenzaal) NCVB Zuid-West spr. dhr. S. v. d. Land over „Mijn verblijf bij de trio-Indla- nen". 8 uur nam. Vrijdag Ons Centrum (Hooigracht) Ned, Ver. spoor- en tramwegen. Films over Belgische Spoorwegen, RET en RTM. I 8 uur nam. Zulderkerk NCVB. afd. Centrum. Spr. dhr. J. de Vries over „Onze hou ding t.o.v. de epileptische mens". 8 uur nam. Konlngskerk. 45-jarig bestaan Jeugd-- vereniging Calvijn. Bree6traat 19: Sociëteit Twentwel. 8.3011 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59) Kla verjassen 8 uur nam. Zaterdag LHJ-gebouw (Levendaal 101) Leidse Alg. Kerkvergadering 10 uur voorm. 4 uur nam. Antonlusclubhuis K. en O. Kinder filmvoorstelling „Een engel van niks" 2.30 uur nam. AVOND EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN. I.EIDEKDOKI'. OEGSTGEEST VOORSCHOTEN Geopend vooi spoedeisende gevallen: Haven Apotheek. Haven 18. telefoon 20085 en Apotheek Voorschoten, Leid- sewe? 66. Voorschoten, tel 01717-2525. DEN HAAG (ANP) Tijdens een bespreking tussen minister J. A. Bakker van Verkeer en Waterstaat en B. en W. van de gemeente Wassenaar heeft dit college van burgemeester en wethouders de oplossing aanvaard om de rijksweg van Den Haag-Amsterdam tus sen het Kerkehout en het dierenpark Wassenaar een verdiepte lig ging te geven. Hierdoor wordt het mogelijk op deze plaats een onge lijkvloerse kruising aan te leggen. Gehoopt wordt dat dan de moei lijkheden met het elkaar kruisend verkeer ter plaatse tot het verle den zullen behoren. Met inbegrip van de voorbereiding zal dit werk naar verwachting, in twee jaar gereed kunnen zijn, aldus deelt het ministerie van Verkeer en Waterstaat mee. Besloten werd de volgende maatregelen te treffen: ix het tunneltje Kerkehout zal door de gemeente, op kosten van I het rijk worden voorzien van hellingen. Invaliden, bejaarden en bromfietsers kunnen dan ook gebruik maken van dit tun- neltje. -fr de tunnel bij het dierenpark zal beperkt toegankelijk zijn voor motorvoertuigen. Op een nader te bepalen plaats in het wegvak Kerkehout-v. d. Oudermeulenlaan, zal 'n tijdelijke bailleybrug worden gebouwd, ■fr Op dit wegvak tijdelijk een maximumsnelheid van 50 km per j uur worden ingesteld. De politie is daarmee in staat naar ge- lang de behoefte, in te grijpen en het dwarsverkeer door te laten. I LEIDEN De Stichting Studentenhuisvesting, voor veel studenten in het verleden al de redder in de (woning)nood, heeft moeilijkheden met een groepje Surinaamse studenten, die een huis van de stichting aan de Rijnsburgerweg bewonen. De 21 Surinaamse bewoners van het pand weigeren de huur te jetalen, omdat zij naar hun mening door de stichting worden uitgebuit. Maggy Venekamp leuk om eens achter de coulissen te kijken. (Foto LD/Holvast) In het huis aan de Rijnsburgerweg wonen op dit moment 21 Surinaamse studenten in 17 kamers. Enkele ka mers hebben zelfs drie bewoners. Niettemin betalen de studenten ne gentig gulden per bed. Volgens de stichting moet het huis onderdak kun nen bieden aan 32 bewoners. Het huis is twee jaar geleden aan gekocht voor twee-en-een-halve ton (met een halve ton subsidie van de Surinaamse regering) door de stich ting om Surinaamse studenten op te vangen .De Surinaamse studenten ko men hier in het kader van een ac- coord tussen de Leidse universiteit en de in oprichting zijnde medische faculteit van Suriname. Na het kan didaatsexamen gaan de studenten hun studie afmaken in Surina me. Een moeilijkheid bij die uitwisse ling is, dat de afdeling onderwijsza ken van het kabinet van de gevol machtigd minister van Suriname niet weet hoeveel studenten uit Suriname vertrekken en wanneer ze in Neder- :tnd aankomen. De studenten noemen dit "kenmerkend voor elke neo-ko- loniale regering". Op het laatste mo ment ziet men de kans de studenten bij de aankomst op te vangen en huurcontracten te laten tekenen. Bij de groep, die in augustus aankwam ging dit echter niet. omdat wat oude- jaars studenten kans hadden gezien de contracten zoek te maken. De stu denten vinden dat dit "overvallen" met contracten misdadig is als door de reis vermoeide studenten in een vreemd land aankomen. Daarbij heb ben de studenten in Suriname geen enkele vooi'lichting gehad over wat er in Nederland gaat gebeuren en hebben zij geen idee van de huurprij zen. Volgens de voorzitter van de Stich ting Studentenhuisvesting, dr. F. Dijkstra, zijn de Surinaamse studen ten blijkbaar opgestookt door politiek I geïnteresseerde studenten. "Het is een politiek gericht spelletje, dat niet i in de eerste plaats tegen de stich- ting, maar tegen de eigen regering j is gericht". Dat de studenten soms met elkaar één kamer delen is volgens de heer Dijkstra niet zo verschrikkelijk. "Het huis is een doorgangshuis verklaart hij. "De groep medische studenten die ieder jaar komt is niet zo makke lijk in één keer op te vangen in een j stad met zo'n kamerprobleem als Leiden. We brengen de studenten er zo lang onder om tijd te hebben nieu we kamers te vinden. Zodra ze aan gekomen zijn worden ze boven aan de wachtlijst geplaatst. Vorig jaar toen de eerste groep studenten uit Suriname kwam waren ze in ïaart allemaal al elders onder dak. Dat kan ook nu weer. ^s wij het huis aan de Rijnsburgerweg te aantrekke lijk maken dan zijn de studenten niet meer weg te branden en dan heb je als eigenaarverhuurder geen moge lijkheid om ze er een ,twee, drie weer uit te krijgen. Dat is echter noodzakelijk om de volgende groep studenten weer te kunnen opvar—n" "We hebben contact opgenomen met gevolmachtigd minister van Su riname en de medische faculteit in Suriname, maar die willen zich er niet mee bemoeien. Wij hebben de studenten nu gemaand de huur te be talen en als ze dat niet doen dan zul len we juridische stappen onderne men. Als het aan ons ligt dan gaan 7e er gegarandeerd uit. Hun kritiek is volstrekt onredelijk." fcst bh LEIDEN Vanmoré te uur is de heer Peters ui£ o dorp op de Kwaaklaan geest met zijn auto uit gevlogen. Het voertuig zijn kant in een sloot h heer Peters kon ongel zijn auto kruipen; hij h maar een natte broei schijnlijk slipte de auti de weg juist in de bocht De bestuurder heeft ni beerd door pompend rer.~ slip te voorkomen. De au p tussen twee dikke bom maar greep wel een jong dat vorige week geplant voorgrond op foto LD/Hij« ni' lis LEIDEN De sectie Historie van de Culturele Raad ziet geen wense lijkheid in Leiden een gedenkteken voor Thorbecke op te richten. Dit zegt de sectie naar aanleiding van een dergelijke wens van het college van B. en W. .Men zou zich hoog stens een tussenvorm kunnen voor stellen, ten eerste door het by een Thorbecke-school te betrekken en er zo meer functie aan te geven: voorts door een bescheidener uitvoering, bij voorbeeld een plaquette, medaillon of relief, aldus de sectie. Als eventueel alternatief stelt de sectie voor een schyversprys in te stellen voor arti kelen over staatkundige vorming. De sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad spreekt zich uit voor een vorm van samenwerking van ar chitecten en andere ontwerpers met kunstenaars ten behoeve van het aanzien en het leefklimaat in de toe komstige Merenwijk. Over deze za ken zal de Culturele Raad in haar vergadering van vanavond (acht uur in de koffiekamer van het Stad huis) spreken. Andere agendapunten: subsidieaanvraag van de stichting Musical H.I.C. mededelingen over informatief vooroverleg met het Maatschappelijk Contactorgaan, de Leidse Jeugdactie. de Sportstichting en de Recreatie- raad. over voorbereiding van coördi natie in het plaatselijk welzijnsbeleid. )efl fd WARMOND In het deskundigen ter advisering ndi verdere detaillering van he mingsplan „Zwanburg" en rw creatieplan hebben zitting ir. P. J. Risseeuw en drs. man, medewerkers van het Stad en Landschap. Prof. Maas, hoogleraar in de sec et schapskunde van de Techn geschool Delft. J. Verhoef®»® tect B.N.A. medewerker stichting nieuwe w< (Amersfoort), ir. H. de Gif hi nieur-directeur van de dienst Rijnland, ir. M. kamp. hoofdambtenaar vai vinciale-planologische die *n Zuid-Holland en de heer z Vliet, voorzitter van de wol n ting „Warmunda". al Pe in OF zei Admiraal Tovey gestorvfi miraal Lord John Cronjl is in Madeira op 85-jarigf overleden. Hij deed voor !Vei' van zich spreken in de Eerstf P1( reldoorlog toen hij in de sla ere land zijn gehavende schilZen Duitse vuurlinie liet teruglard nog enige resterende torpe< F^( vuren Dit incident is door d 'mi' acteur Rudyard Kipling v( 10S in een boek van hem. In 1r S Cronyn Tovey opperbevelheJ_aï< de thuisvloot in deze hi had hij een persoonlijk de vernietiging van het L schip Bismarck. P

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2