Stilte in I Zuid west Lortsluiting,, rondom bouw in Leiden e.o. Valpartij op ovaal van Ahoy Politie-commissaris Sprocket geschorst 3-daagse opruiming Promoties Tussen 9 en 10 ding voor Haagse rechtbank ?|ten over trhoging INSPRAAK BIJ BENOEMING HOOGLERAAR (hoep in CHU wil Jac. Huijsen van kamerlijst werken KREATIEE SENTRUM WIL HALVE TON Regeringssteun hij experiment tegep vervuiling Eems-Dollard Altig/Frilz eerste in Breinen SS-generaal Lammerding overleden Loterijtrekking via televisie donderdag 21, vrijdao 22, zaterdag 23 januari 14 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA tij avond in een buitenwijk, een straat in Zuidwest. De bewoners zijn thuis, kijken tv n voor de deur. rfden Zuid-west: een aar bijna 18.000 men- t uur van onze klok- in 10 's avonds) merk ie duizendtallen. Op ippenhuizen van de en op de galerijen st. jst heeft geen bios- llig café. noch een •aag die je kunt stel- efte aan bestaat. Een lerzoek, dat in op- in een Amsterdam se nieuwbouwwijk heeft plaats ge vonden. wees uit. dat dergelijke re creatiecentra wel met de mond ver langd worden, maar dat in de prak tijk het bezoek eraan zeer beperkt bleef. Je kunt wel proberen om middels een buurtcafé een stukje blnnenstadse sfeer naar de buitenwijk te halen, maar er zijn maar weinigen die daar dan ook werkelijk een pilsje gaan vatten voor het slapen gaan. zo bleek. In Zuidwest zitten de mensen 's avonds thuis; een echte woonbuurt. De gordijnen Wijven meestal open. Het gele lioht van schemerlampjes zie Je versterkt met blauwe van de televisie. Een enkeling gaat de straat op om by de cafetaria op het Wag- nerplein (waar de meeste winkeliers hun etalage-verlichting reeds hebben gedoofd) een portie patat of een paar nasiballen te halen in een boodschap pentas. Verder is er weinig vertier in Zuid west. Het optreden van een beatband in één van de jeugdhonken schenkt in het weekend nog wat afleiding. maar levert meteen klachten op van omwonenden over de naar buiten drenzende gitaarklanken. Op doordeweekse avond is er op vaste tijden ineens sprake van een kleine "verkeerspiek". Dan gaan de avondscholen uit. Brommers worden aangetrapt, auto's gestart. Nog geen uur later is de rust evenwel weerge keerd. Wandelaars kom je bijna niet tegen. Ook de NZH merkt aan het aantal buspassagiers, dat ae mensen in Zuidwest 's avonds willen bijkomen van de vermoeienissen van de werk dag. Lijn 41 is tussen 9 en 10 uur zo goed als leeg. De bussen met num mer 13 en 14 (de zogenaamde "fami lielij nen": vader en moeder uit de Kooi bezoeken de kinderen in Zuid west of omgekeerd) pikken al wat vroege naar-huis-gaanders op. maar eigenlijk is die bezetting al niet lo nend om de bus elk half uur te laten rijden. Rondom 't Jacques Urlusplantsoen wonen toch honderden Leidenaars. Hetenige wat je in dit uur van ze hoort is het slaan van 'n deur. of ge durende 2 minuten een flard van een gesprek op de overloop. De pin kende deurlichten van deze lange flats rijgen zich aaneen tot keurige rijen, waarbij soms een ontbrekende "kraal" de regelmaat verstoort, Ken nelijk is daar de bol stuk. Alleen over de Chirchilllaan, die nu als een planologische fout wordt er kend omdat Zuidwest er door in twee helften wordt verdeeld, elk ook met een duidelijk eigen karakter, beweegt zich wat verkeer. In de zijstraten staat het beslagen autopark in de daarvoor bestemde vakken. De baldadigheid vertoont in Zuid west geen opvallende piek, vergele- bezwaren aan tegen loden van ElectrO' egen de president te L !l( 71! (Van één onzer redacteuren) j/LEIDEN Voor de president van de Haagse Inde vanmorgen in kort geding een vordering van llektro-zaken tegen Electrobouw Leiden N.V. en tionele vordering van Electrobouw N.V. tegen één aken. N.V. Radio Plein 16. publiciteit heeft betrokken. Overge- legd werden artikelen (ingezonden I stukken» en advertenties uit het Leidsch Dagblad en de Leidse Post. Electrobouw NV vindt deze maat- schappelijk onbetamelijk, denigre rend en lasterlijk. Mr. E. G. Sprey uit Leiden vroeg namens Electrobouw NV de president de NV Radio Plein 16 te bevelen zich te onthouden van het plaatsen van advertenties of artikelen in enig openbaar nieuwsblad, waarin open- ?n zijn Langezaal en ia Ligtvoet, NV Ra de firma J. van Zijp :oi in. dat Electrobouw ikomst met de ge- heeft gesloten voor naar 220 volt in Lei- ïgemeenten, die door lm worden voorzien: dwijk, Noordwijker- iide. Zoeterwoude en rnibouw is h.i. door van de ge itgelopen op oneer- I ie. waardoor eisers in ernstig dreigen te aan de Langegracht {^gesloten en dat daar in meer mogen Worden ift verkoop van elec- iikelen aan de consu- iw NV zich dient te uitvoeren van om eden. een dwangsom van en of keer. dat het d-n overtreden. Hun Tj. D. Schaper in Publiciteit ïV op haar beurt t W. D. van Heuke- Mjvan Radio Plein 16, in de ombouwwerk- jj moirbare wijze in de [o ïlie b 1 verband met klach- Dver hun woningen is - an Leiden-Noord e:n jjjlan Noord" gevormd vergaderingen is uit- over de verkrotting en de huurverhogin- ie huurders van ge moeten betalen, van deze verhoging waarin tien eisen ïerd, naar de Gem gezonden. Aangezien gedateerd 18 decm- d gereageerd, is de- ing besproken op het rGem. Woningstich- gesprek is het comi- jforden. dat de t.ch- was geweest met het b 20rr huurverhoging, ngen nog niet voldoen des tijds. Duidelijk e Gem. Woningstich- verantwoording schul- college van B.enW. bewoners. Inmid- comité de zaak onder ebracht van B en W. 'an het antwoord van verscheidene huur- afgedragen aan een van het buurtcomi- op een spaarbank comité heeft gezet. NIJMEGEN Studenten en alle betrokken partijen krijgen inspraak bij de benoeming van een nieuwe hoogleraar politicologie aan de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen. Deze ongewone gang van zaken vindt plaats op initiatief van de va caturecommissie van de betreffende faculteit. Een stencil waarop de werkwijze van de commissie is uiteen gezet is inmiddels onder de studen ten verspreid. Vrijdag kunnen de studenten hun wensen omtrent de nieuwe hoogleraar kenbaar maken. DEN HAAG De Centrum ge- I spreksgroep, een rechtse groepering binnen de CHU. wil de voormalige voorzitter van de CH-jongeren. de heer Jac Hupsen te Den Haag. van de kandidateniyst voor de Tweede Kamer stoten. Naar de mening van de groep hoort Huijsen niet op deze lijst we gens ..gebrek aan inneriyke bescha ving' De groep is tevens ontstemd over de plaatsing van de heren H. Kikkert (zittend kamerlid» en J. T. Mellema (de huidige fractievoorzit ter) op de plaatsen negen en tien op de adviesiyst. De Centrum gesprekgroep meent, dat deze kandidaten een hogere plaats verdienen. Zij verzetten zich overigens niet tegen de kopgroep die bestaat uit minister drs. B. J Udink en de staatssecretarissen dr. R. J. H. Kruisinga en mr. Chr van Veen. 1 Op 30 januari wordt de kandida teniyst van de CHU op gewestelijke vergaderingen definitief vastgesteld. lijk of bedekt op lasterlijke of deni grerende wijze melding wordt ge- I maakt van, verwezen naar of gezin- speeld op de netspanningswijziging j en de uitvoering daarvan. Electro bouw vroeg een boete van f 1000 voor elkp handeling in strijd met dit be vel. Ter zitting voerde mr. Schaper na mens de elektrowinkeliers aan. dat j er wel moeihjkheder. zyn by de eiek- triciteitsomschakeling. terwyl de om- schakeling van stads- op aardgas in Leiden geruisloos is verlopen enkele Jaren geleden. Mr. Sprey merkte op. dat Electro bouw NV juist goed zit in het gebouw bij de SLP. omdat ze een sociale taak van de gemeente ten opzichte van de verbruikers heeft overgenomen. De winkeliers zyn z.i. by het verkeerde adres met hun eisen, omdat Electro bouw niet meer doet dan het uit voeren van een opdracht van de ge meente. De president, mr. J. H. C. Slote- maker. bepaalde de uitspraak op 26 januari. LEIDEN Aan de Leidse univer- j siteit promoveerde gistermiddag de heer R. L. Polak, wetenschappelijk medewerker aan het. Medisch-Bio- logisch Laboratorium RVO-TNO te Ryswyk op het proefschrift ..An I analysis of the influence of anti- muscarinic agents on synthesis, sto- I rage and release of acetylcholine by I cortical slices from rat brain". Pro- motor is prof. dr. E. H Cohen Eerder die middag promoveerde de heer H. L. L. Frank, verbonden aan de afdeling cardiologie en consulent van de afdeling thorax heelkunde van het acanemisch z.ekenhuis. op het proefschrift .De invloed van gly cerol op de exitratie-contactie kop peling in het geïsoleerde geperfun- deerde rattehart". Promotors prof. dr. A. A. H. Kassenaar en dr. H. C. Hemker lector in de cardiobio- chemie. LEIDEN Het bestuur van de Stichting Kreatief Sentrum heeft een verzoek tot de gemeenteraad ge richt om een aanvullend bedrag van f 50.000.- ter beschikking te stellen. Die halve ton is nodig om de ver bouwing van het pand Breestraat 66 tot Kreatief Sentrum voor werkende jongeren af te kunnen maken. Aan de verbouwing werd een half Jaar geleden begonnen, nadat de gemeen teraad f. 85.000 - ter beschikking had gesteld. De Stichting Kreatief Sentrum vraagt nu om extra-subsidie 1 omdat in het gebouw, dat al voor de helft klaar ls, onvoorziene voorzie ningen moesten worden aangebracht. Bovendien waren er de gebruikelijke tegenvallers. Byvoorbeeld het hele ge bouw moest gestukadoord worden en dat was niet voorzien Eigenlijk wil de het bestuur van de stichting geen aanvullend verbouwingskrediet aan vragen, omdat de financiële positie van de gemeente niet bepaald roos- I kleurig is Maar In verband met de gewijzigde schouwburgplannen moet ROTTERDAM Charles Ruys heeft woord gehouden. Gister middag om vijf uur ging de lamp op groen en konden de amateurs en professionals voor de zesdaagsen de eerste ronden op het Ahoy'-ovaal rijden. De animo was groot Op de cou reurs na. die gistermiddag de midweekkoersen in Antwerpen reden, waren er ruim dertig renners in het sportpaleis aan wezig. Een domper kwam er op het trainingsspel. toen na drie kwartier de eerste valpartij ont stond en de Hengeloër Freddy Niemeyer een ernstige val maakte. Door een verkeerde manoeuvre van de Amsterdam mer Jacques Gerritsen, kwakte Niemeyer tegen het hout. Het zesdaagsespel was voor hem snel afgelopen. Versuft bleef hij met een bloedende wond boven zyn rechteroog liggen. Het duurde ruim twintig minuten voordat Niemeyer naar het ziekenhuis kon worden gebracht. Daar werd geconstateerd dat hij een lichte hersenschudding had opgelopen Directeur-sportief Charles Ruys vond het bijzonder ver velend. dat de nieuwe piste werd ingeluid met een valpartij. „Je gaat het goed. Voor Niemeyers kan het niet voorkomen. Verder maat. Klaas Balk, moet er een nieuwe renner komen. Wie het is weet ik nog niet. Ik moet er eerst eens over denken Wel licht koppel ik hem aan een goede Belg'' Waarbij KNWU baancoach Frans Mahn de aan wezige coureurs tot grote voor zichtigheid maande bij het af lossen. De eerste kennismaking met de houten baan viel niet bh ledereen in goede aarde. Zo maakte Gerrit de Wit na zijn training kenbaar niet in de toe- komstzesdaagse te willen star ten. ..Mij niet gezien", oordeel de hij, ..Het is me goed tegenge vallen. Voor een keer te rijden is het wel leuk. maar ik durf het zo niet aan". Zijn koppel- genoot. Jan Breur, zal nu waar schijnlijk met Gerard van 't Ge loof rijden. De routiniers op de piste hadden overigens niets dan lof voor het Schürmann-product. Iedereen was er van overtuigd dat het 'n byzonder snelle baan is. Later op de avond werd er door Joop Stakenburg met de grote BSA-motor gereden. Cees Stam. de kersverse profes sional. die in Rotterdam zijn debuut maakt, was speciaal ge komen om de rolafstand uit te proberen. Onder toeziend oog van coach Martin Wierstra. ver klaarde hij: ..De rol zat nu op zeventig centimeter. Ik ge loof niet dat het korter moet zijn. De baan is prima. Voor mij mogen ze het zo laten". Martin Wierstra deelde deze mening .Stakenburg", zo meldde hij. „reed ronden van elf en twaalf seconden. Wat een snelheid van 62 63 kilometer per uur is" WILLEMSTAD (ANP» De heer; J. Th. Sprockel is per 13 januari ont- j heven van de tydelyke waarneming van het ambt van hoofdcommissaris' van politie en geschorst in zyn ambtj van commissar ls van politie op Cura- pao. Gedurende de schorsing krijgt j hy zyn volledige inkomen. Gouver-! neur Leito heeft op voordracht van! de minister-president, minister vani Justitie. E. O. Petronia. hiertoe be-1 sloten. In de overwegingen wordt o.m. ge zegd. dat sedert 29 december door praktisch alle leden van het korps van de Nederlandse Antillen acties worden ondernomen, waardoor ern stige stremming in de uitoefening van de politiedienst is ontstaan. Tot DEN HAAG (ANP» De rege ring heeft besloten .aanzienlyke financiële steun" te verlenen voor een experiment, dat zou kunnen leiden tot een belangryke beperking van de afvalwaterlozing in het Eems- Dollartgebied door de aardappel- I meel industrie. De proef, waarvoor de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Landbouw en Visserij ongeveer elf miljoen gulden willen uittrekken, betreft het ombouwen van het aard- ?ppelmeelbedrijf Oostermoer in Gas- selternyveen. eigendom van de Coö peratieve Verkoop- en Produktie- vereniging van aardappelmeel en de rivaten ..Avebe". Deze coöperatie neemt ruim tachtig prooent van de aardappelmeelproduktie in Neder land voor haar rekening. In de om te bouwen fabriek zal een nieuw procédé worden toegepast. De proef /al in twee fasen worden uitgevoerd. De eerste fase zal by de komende campagne beginnen en omvat een zodanige wyziging van het fabrica geproces. dat. de gebruikte hoeveel heid fabricagewater aanzienlyk wordt teruggebracht. In de tweede fase, I uit te voeren in 1972, wordt overge- j gaan tot het winnen uit het over- blyvende geconcentreerde vuile wa ter van bijna al het vuil en het ver werken daarvan tot een byprodukt veevoeder) Wanneer de proef volledig slaagt, zal slechts het nog maar betrekke lijk geringe hoeveelheden organische stoffen bevattende waswater afkom- stig van het schoon spoelen van de aardappelen vóór het eigenlijke fa- bricageproces, naar het open wa ter behoeven te worden afgevoerd. deze acties is besloten op een ver gadering van het politiekorps, die werd toegesproken door de commis saris van politie tevens wnd hoofd commissaris van politie, J. Th Sprockel. Het toespreken van deze vergade ring op zodanige wyze dat de indruk kon worden gewekt dat de te onder nemen acties zyn goedkeuring zou den wegdragen, althans niet door hem als wnd hoofdcommissaris en korpschef zouden worden belemmerd, komt niet overeen met de wijze waarop een goed politie-officier de twee genoemde hoge functies be hoort uit te oefenen. De heer Sprockel ging diverse ma len gekleed in stryd met de in het landsbesluit voorgeschreven kleding, bewapening en overige uitrusting politie van 1967 gegeven voorschrif ten. waarmee hy zich schaarde aan de zijde van de aan hem onderge schikte politieambtenaren die ook in strijd met genoemde dienstvoor schriften handelden. Voorts wordt in de overwegingen o.m. gezegd, dat de heer Sprockel ondanks herhaald verzoek van her hoofd van politie naliet, zich met hem in verbinding te stellen. Toen een aanzienlijk deel van het politiekorps zich door ziek te mel den aan de dienst onttrok en der halve in feite staakte heeft de heer Sprockel nagelaten het nodige te doen om de dienstroosters en adres lijsten over te leggen, ondanks een telegrafische opdracht daartoe zyn gedragingen leveren niet al leen ernstige plichtsverzuimen op maar dragen ook een ernstig gezags ondermijnend karakter. BREMEN Het Westdultse koppel Rudi Altig en Albert Fritz heeft gis teravond de Zesdaagse van Bremen gewonnen. De NederlandsBelgische combinatie Peter Post en Patrick Sercu werd tweede. De Nederlanders Piet de Wit en Leyn Loevesyn ein digden met een achterstand van veertien ronden op de zevende plaats. Altig en Fritz, die een week gele den de Zesdaagse van Keulen won nen. namen zestien minuten voor het einde de beslissende voorsprong van één ronde, die ze ondanks de felle jachten van Post en Sercu niet meer afstonden. UITSLAG: 1. Altig/Fritz 'Wdl» 271 pntop één ronde: 2. Past Sercu »Ned Bel' 400; 3. Bugdahl/Van Lanker 'Wdl Fra» 318; 4. Schulze/Renz <Wdl» 249 De etalagélichten branden, maar er kijkt niemand. In het donker links op de voorgrond ligt een kinderspeelplaats, verla ten als de rest van de wijk. (Foto's LD/Holvast) ken bij andere wijken. Alles bij el kaar maakt dit Zuidwest tot een woonwijk, die Leiden populair is Morgen gaan we in deze rubriek sterren kijken. MUNCHEN (DAP. AFP. Reuter) De voormalige Duitse SS-generaal Bernhard Heinz Lammerding, die in 1951 door een Franse militaire recht bank bij verstek ter doodveroor- deeld is, is in een ziekenhuis in Beie ren op 65-jarige leeftijd overleden. Lammerding was commandant van de SS-divisie "Das Reich" en verantwoordelijk voor het ophangen van 99 mensen te Tulle en voor de massamoord op 10 juni 1944 van de bevolking van Oradour-sur-Glane tij dens de Tweede Wereldoorlog Enige dagen geleden nog heeft een Franse commissie de uitlevering van Lammerding geëist. Omdat de Westdultse grondwet de uitlevering van Duitse burgers aan een ander land niet toelaat, is Lammerding nimmer aan Frankrijk uitgeleverd. Hij heeft sinds 1945 als aannemer in Dusseldorf gewoond. Hy kreeg boven dien van de Westduitse staat een pensioen uitgekeerd en had een vil la met twee auto's. Op 10 juni 1944 werd het gehele Franse dorp Oradour door de Duit sers vernietigd als vergelding voor activiteit van de Franse verzetsbe weging. 642 inwoners van het dorp werden in de dorpskerk opgesloten. De kerk werd in brand gezet en zij kwamen in de vlammen om De dag tevoren werden 99 gijzelaars in Tul le opgehangen. Van volgende week woensdag af brengt de NOS-tv een deel van de trekkingen van d.e Staatsloterij rechtstreeks vla Nederland I. In verband hiermee zullen de trekkin gen. die tot dusver in Den Haag zijn geweest, voortaan in de NOS- studio Bellevue in Amsterdam wor den gehouden. De trekkingen beginnen om 19.30 uur Drar slechts de trekkingen van de hoge prijzen worden uitgezonden, begint de tv-uitzending. die vijf mi nuten duurt, pas om 20.30 uur. De NOS-uitzending vervangt niet de bekendmaking van de volledige trekkingsuitslagen door middel van trekkingslijsten. die bij de loterij- kantoren worden opgehangen en van advertenties in de dagbladen. ADVERTENTIE de gemeenteraad op korte termijn een bedrag van f. 10.381.892.25 een andere cultureel-recreatieve bestem ming geven. Daarom denkt het be stuur van de Stichting Kreatief Sen trum dat er op aanvraag van de f 50000.- een positief antwoord zal komen. hasselman en pander botermarkt 21-22, breestraat 146 leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13