portret van H. K. Tien jaar dwangarbeid voor Joodse officier in proces-Leningrad T .FIDS MUSEUM KRUGT OUDE TEMPEL UIT EGYPTE Voor ons blijft het onbegrijpelijk Poldergebied tussen Leiden en Alphen moei open blijven Beroepingswerk IJSPRINS(ES) OP TE OVERDEKKEN BINNENPLAATS VAN OUDHEDEN DAG 8 JANUARI 1971 LEÏD9CH DAGBLAD PAODfA alleen de krant las zegt nu: een lugubere moordenaar, ychopaat. Die hem kennen blijven volhouden: naar leef- ilwassen, naar eigenschappen een eenzame kinderlijke nan, vriendelijk, behulpzaam, maar soms een beetje ihouwing aan de buitenkant. Zo zal het voorlopig blijven. |C kind van een bekende Delftse familie met vele vertak- J, lijkt ontmaskerd. Hij bekende de moord op Ada Lans- i en bevestigde de mysterieuze „Mr. X" te zijn, unicum geschiedenis van Nederland. politiemensen deden jrwerk, vele andere deskun- ullen straks misschien het >rmen van de mens, die nu 0 uit het beschikbare mate- tir voren komt. IK., 25 jaar. Hij wordt om- t als vrij fors, lengte 1.70 Glad achterover gekamd, haar, rond gezicht, bruine ij draagt een bril met don- ituur, heeft een licht geto- -stem en is uiterst correct verkoper snel en infor- _Dmgang met de mensen vrij Yaan, optreden niet brutaal ^>k niet onderdanig. Men 1 aardige, attente jongen. wordt geboren uit een "rouw, die zijn vader tijdens ->g in Neurenberg ontmoet, aat in 1942 vrijwillig naar x& en vindt werk bij een -oderneming. Hans, de mid- nn drie broers komt in 1945 ter wereld. Hij bezoekt de 'school en wordt daarna in- |pn als leerling van de R.K. school. Hans moet timmer - maar de studie blijkt Leren zal altijd een strui- eoor hem blijven, iierwijzers herinneren zich iwelijks meer. Zij verwar met een gelijknamig fami- het op school en daarna rgaat dan de zoon van de ;yn jonge levensweg is ge net reeksen pover betaalde waarin hij zichzelf toch als een handig verkoper. In opzicht zien de winkel- in hem een aantrekkelijke die de kunst verstaat het uit verbaal goed voor te Rampspoed n K. wordt Intussen door :d achtervolgd. In 1957 moeder in een psychiatri- 'ichting, een aantal jaren leemt de oudste zoon Ge- van het leven. De jongste •laat binnenkort het huis 5 ij moet worden opgenomen rsen Bosch. hertrouwt. Hans, bijzonder "^ian zijn eerste moeder, kan "~aem vreemde vrouw, die nu over „het kind van mijn Iamogelijk aanvaarden. Er •eeksen conflicten, waarna idelijk op straat wordt ge nial moeder en zoon zijn ge- ,tid- Zij blijven dat ook, on- e pogingen van Hans de herstellen. Wanneer hij et Joke, verkoopster in een Htkerszaak, zijn zijn ouders Ibij aanwezig. ouders van Joke zijn aan- niet ingenomen met de a hun dochter. De van ori- ïolieke jongen past volgens in de sfeer van de aposto- neente, waarvan de familie maat is. ïo jaartje nog nauwelijks ver- ïeft wordt Hans de toegang .huis van zijn toekomstige .ders ontzegd. Er bestaat .ïlijk twijfel aan zijn verze- .it hij dochterlief een leven r torgenheid zal schenken, er hij in optimistische be- »n rijn carrière schetst -it niet als een geruststel- t zijn plannen worden niet •fd door het bezit van di- Hans fantaseert graag. Hij rflchzelf bij voorkeur in de an de man die ge™''chtig ft. In de supermarkten en flken waar hij achtereenvol- plooi vindt, posteert hij het air van de directeur It uitvoerig over zijn zelf- 2 inkopen. Het klinkt niet maar het is niet in over met de realiteit. zijn kleding voert hij de een belangrijk iemand, gfft eigen briefpapier waar- surig geformuleerde zinnen op dit briefje: mijnheer, >r nieuwe indeling in onze en tevens beginnende sfcu- het mij momenteel niet Ijk de dinsdag vrij te ma- Daar het voorlopig vast i niet definitief is, zal ik i best doen alsnog dins- aiddag) vry te krijgen. In- als bedank ik u voor de ïnheid dat ik bij u had n werken en daardoor mijn i gedeeltelijk kan bekosti- Hoogachtend Hans K. a Schijnwereld bezit van een typemachine het schijnwereldje dat hij ■heeft om te kunnen be- e'ln zijn kosthuis aan de la Costalaan in Delft horen en hospita hem vaak drif ten. maar het resultaat van glrijvigheid krijgen zij nim- ider ogen. Zij weten trou- ch niet wat Hans uitvoert op zijn kamer, die hij heeft aan gekleed met rotanstoeltjes, Chine se lampjes en kitcherige tierlan- tijntjes. Hans gaat, zelfs in zijn verkeringstijd zelden uit. Hij luis tert liever naar zijn platen met licht klassieke werken en opera muziek of ligt op bed niets te doen. Zijn oudste werkgever, die hem nu nog als een aardige jongen ty peert, heeft Hans ook meermalen overdag op bed aangetroffen. Hi.l vertelt: „Hans werkte hard en se rieus bij ons. Wij beschouwden hem als onze zoon. Als hij zo druk fantaseerde, zei mijn vrouw altijd „Die Hans toch". Als ik wel eens kwaad op hem was omdat hij Iets verkeerd had ge daan, zag hij er uit als een gesla gen hond. Ruzies kon hij niet verwerken. Hij ging het altijd weer bijleggen. Ogenschijnlijk was hij vrolijk van aard. Hij kon goed vogeltjes imiteren en stemmen van van meisjes. Daarom heb ik waarschijnlijk ook zijn stem op de televisie niet herkend. Er waren tijden dat Hans in zich zelf gekeerd was. Dan bleef hij gewoon een paar dagen weg en lag met zware hoofdpijn in bea somber voor zich uit te staren. Hij kon denk ik het leven niet altijd aan, hij kon zijn ervarin gen niet verwerken. Van het kleinste ding maakte hij een ge weldige zaak, waarover hij zijn collega's uren bleef doorzagen. Hans hunkerde naar een goed woord, een compliment. Toen hij eens in de winkel de kerstboom had opgesierd en wij allemaal aaah en ooh riepen besefte hij wel dat we dat voor de grap de den, maar hij straalde toch van trots". Vrienden heeft Hans nooit gehad Een enkele keer gaat hij dansen of met zijn broer Gerard ergens heen. Meermalen maakt hij ge bruik van taxi's, ook weer als symbool van gewichtigheid. Een werkgever: „Ik had een actie georganiseerd met bioscoopkaart jes. Hans moest die kaartjes aan de zaal verkopen. Wat deed ie? Hij ging naar huis, belde een taxi en reed naar de binnenstad. Hij kende de waarde van het geld niet. Hij kocht alles op afbetaling bij postorderbedrijven, maar ver gat zijn aflossingen te betalen. Wij hebben hem aan het spa ren gezet. Haar tooh achter onze rug schafte hij allerlei dingen aan. Soms kocht hij plantjes, bloemen of plankbhang en bleef dan een dag weg om zijn kamer op te sieren". Hans wordt ijdel genoemd. Zijn voorkeur gaat uit naar zegelrin gen, een fraaie das, een geurtje in zijn haar. Als hij in de winkel zijn stofjas heeft uitgetrokken duurt het altijd nog even voordat hij zichzelf gesoigneerd genoeg voelt om de straat op te gaan. Hans neigt naar het vrouwelijke, maar niemand beweert dat hij anders gericht zou zijn. Hij spreekt vol trots over vrouw en kind en komt iedereen vertellen dat Joke in verwachting is van de tweede. Een winkelmeisje, dat met veel meer uiterlijke schoonheid is toegerust dan zijn eigen vrouw en met wie Hans verkering heeft in een periode dat hij Joke thuis niet mag bezoeken, weet hem uit eindelijk niet te boeien. Zijn gevoel van eenzaamheid, dat zich soms via lang stilzwijgen manifesteert, lijkt aanvankelijk in zijn huwelijk iets af te nemen, maar anderen beweren dat Hans vooral de laatste anderhalf jaar sterk achteruit is gegaan. Hospita Zijn vroegere hospita: „Je kon mer ken dat hij zijn moeder miste. Ik had natuurlijk wel eens woorden met mijn man, maar dan trok hij altijd partij voor mij. Dan zei hij tegen mijn man: „U moet niet zo schelden in het bijzijn van uw vrouw". Hij vertelde wel eens wat over zijn eerste moeder. Daar moet ie erg gek op geweest zijn. Op een gegeven moment vertelde hij dat hij in Neurenberg een tante had opgespoord en die wilde hij gaan bezoeken. Mijn kinderen waren gek op hem. Voor de oud ste bracht hij wel eens wat lek kers mee. Ze noemde hem altijd Oom Hansje. Hij had een kinder lijke ziel. Ik ben wel eens bij hem en zijn vrouw op visite geweest. Daar had hij zyn eigen werkkamertje vol gebouwd met kooien en volières waarin vogeltjes zaten. Hij heeft eerst nog in Kijkduin gewoond, daar had ie een leuke flat. Maar een tijd later zag mijn man hem weer in Delft. Ja, hij had weer een andere baan aangenomen". Beeld van Hans K. onvolledig na tuurlijk. Tientallen vragen blijven onbeantwoord. Wie was hij in MOSKOU, LONDEN <AFP. AP. Reuter, DPA) Een krijgsraad in Leningrad heeft gisteren de Joodse luitenant Zalmanson wegens zijn aandeel in het komplot tot kapen van een vliegtuig tot tién jaar j dwangarbeid veroordeeld. De 31-jari- ge luitenant zou schuldig zijn bevon den aan „verraad, desertie en dief stal van staatseigendom." In de Russische strafwet wordt geen on derscheid gemaakt tussen het plegen van een misdrijf en het koesteren van het voornemen. Zalmanson was een van de vijf tien personen die op 15 juni vorig jaar op het vliegveld van Leningrad werden gearresteerd toen zij op het punt stonden aan boord van een klein passagiersvliegtuig te gaan. Het zou in hun bedoeling gelegen hebben het vliegtuig te kapen om naar Zweden te vliegen en vandaar naar Israël te komen. Eerder zijn Zalmansons broer Is raël. zijn zuster Sylvia en zijn zwa ger Koeznetsow wegens hun aandeel in het komplot tot dwangarbeid ver oordeeld. In Londen zijn gisteren tweedui zend Joodse vrouwen en sympathi santen in stille optocht naar de Rus sische ambassade getrokken om te protesteren tegen de behandeling van de Joden in de Sowjet-Unie. Een delegatie van dertien Joodse vrou wenorganisaties overhandigde func tionarissen van de ambassade een petitie, waarin geëist werd dat „de Joden in de Sowjet-Unle dezelfde culturele rechten zullen krijgen als de andere culturele minderheden." De tweede secretaris van de Ame rikaanse ambassade in Moskou, Pal mer, is woensdag na afloop van een theatervoorstelling door drie indivi duen lastig gevallen. Volgens Ameri kaanse kringen in de Russische hoofdstad werd Palmer bij het ver laten van het theater door de drie mannen omsingeld en onheus beje gend. Ook zouden zij hebben ge dreigd zijn auto te beschadigen. De aanvallers zeiden met hun han delwijze te willen protesteren tegen de recente demonstraties tegen ver scheidene Russische artiesten in de Verenigde Staten. Palmer zou er in zijn geslaagd de drie mannen te kal meren door te bevestigen dat de vei ligheid van Russische burgers In Amerika niet wordt bedreigd. Na een oponthoud van vijftien minuten DELFT Als je rustig blijft gebeurt er niets", zei hij. O-p dat moment dacht ik: dat moet je te gen Ada Lansbergen ook gezegd hebben. Ik voelde dat hij de wur ger van Ada was. Als het dan moet, dacht ik, dan zal ik hem zo werkelijkheid? Onder degenen die hem kennen is zijn bekentenis als een verpletterende slag aangeko men. Sommigen kunnen zich niet voorstellen dat hij de intelligentie kon opbrengen de politie zo lang op een dwaalspoor te houden. Hans was geen hoogvlieger. Met de grootste moeite haalde hij zijn rijbewijs, voor het volgen van cursussen miste hij ieder doorzet tingsvermogen. Honderd keer achter elkaar pro beerde zijn hospes hem bij te brengen hoe je een Amerikaanse knoop in een stropdas legt. Hans leerde het niet. Om welke reden werd hij in een psychiatrische in richting verpleegd? De medici zijn niet gehouden daar over mededelingen te verstrekken. Wel liet zijn huisarts zich ontval len: „Dat ie dit kon doen had ik nooit verwacht. „De tweede moe der van Hans K. doet er eveneens het zwijgen toe. „De psychiatri sche inrichting? Hield verband met een ex-meisje van hem". Hans K. is nog steeds onder be handeling. Eenmaal nam hij in zijn kosthuis zoveel slaappillen tot zich dat hij 24 uur lang niet meer wakker werd. Toen hij zich voor de eerste keer bij zijn pension vervoegde had hij bloemen bij zich voor mevrouw". Doet u een goed woordje voor me bij uw man" zei hij. Zelfs nu nog zijn er mensen die een goed woordje voor hem willen doen. Algemene opvatting: „De moord op Ad» heeft hij gepleegd uit angst. Hij had geld nodig. Daarna Is hij de kluts kwijtgeraakt. Voor ons blijft het onbegrijpelijk". toetakelen dat hij me nooit meer vergeet". Afschuw klinkt door in de stem van de 21-jarige Marijke A. W. van Staaijeren-K. uit Delft. Maandagochtend half tien pre cies stond ze, in de flat aan de Debussy straat, oog in oog met de man die Delft zes weken in de ban van de angst hield. Ternau wernood wist ze aan zijn wurgen de greep te ontkomen. HAZERSWOUDE De Kroon heeft beslist dat het poldergebied tussen Leiden en Alphen aan den Rijn open moet blijven. Dit betekent dat zij aan een gedeelte van het be stemmingsplan "Rhynenburch" in Hazerswoude geen goedkeuring heeft verleend. Het plan maakt de bouw van zeshonderd woningen, een be jaardencomplex en enkele openbare gebouwen mogelijk. Het oostelijk plangedeelte houdt een nieuwe uit breiding in van de dorpsbebouwing. De hierbij betrokken gronden ma ken deel uit van het open polderge bied tussen Leiden en Alphen aan den Rijn in het middengebied van de randstad Holland. De Kroon meent, dat het streven erop gericht dient te zijn, het open karakter van dit landschap zoveel mogelijk te be houden. Realisering van de gepro jecteerde bebouwing zou evenwel kunnen lelden tot een aantasting van deze landschappelijke openheid. Daarnaast is niet gebleken, dat een zo omvangrijke uitbreiding als hier in het geding, noodzakelijk is. Het gemeentebestuur acht in het oostelijke plandeel op korte termijn de bouw van enkele honderden wo ningen noodzakelijk. Wanneer deze snelle en omvangrijke uitbreiding wordt aanvaard, is nadien een ver dere aantasting van het open polder gebied te duchten. Daarom heeft de Kroon aan het oostelijke plangedeel te goedkeuring onthouden. Een be perkte woonbebouwing voor bijzon dere doeleinden wordt niet overwe gend bezwaarlijk geacht. Voor een dergelijke afronding dient echter 'n nieuw plan ontworpen te worden, vindt de Kroon. kon hij ongehinderd naar de Ameri kaanse ambassade gaan. Met hetzelfde doel hebben gisteren vijf groepen Russische burgers brie ven bij de Amerikaanse ambassade in Moskou afgegeven, waarin zij protesteren tegen wat zij noemen „anti-Sowjet-acties door politieke herriemakers in de Verenigde Sta ten." NED. HERV. KERK Beroepen te Zegveld kandidaat H. Vreekamp te Houten; te Hilversum J. Smit te Putten; te Katwijk aan den Rijn J. L. Ravesloot te veen (NS.); door de Generale Synode tot zendingspredikant voor de arbeid ten dienste van de Molukse kerk, als docent van het instituut theologica te Ambon E. W. Tulnstra, kandidaat te Ide (Drente). GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Enschede-noord A. Kooy te Emmen. Benoemd tot hulpprediker te Nij megen J. Bos, thans nog legerpredi- kant te Leiden, die deze benoeming heeft aangenomen. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Klundert kandidaat D. J. van Vuuren te Doornspijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor IJsselmonde P. Blok te Dirksland. EVANG.-LUTHERSE KERK Aangenomen naar Rotterdam J. Kraima, prop. te Den Haag. LEIDEN De voorronde van de wedstrijd om de titel „ÏJsprins(ee) van Leiden" op de baan van de Weense IJsrevue is zaterdagochtend om half tien in de Groenoordhal. De finale is zondag in de matinee. Deze wedstrijd staat open voor Jeugd van 12 tot 18. die enigszins bedreven is tn kunstrijden. In recordtijd de wereld rond De Californische zakenman Maurice Rosen heeft een record gebroken: met lijnvliegtuigen heeft hij van San Francisco uit een reis om de wereld gemaakt in 41 uur en 30 mi nuten. Hij verbeterde daarmee de tijd die twee Newyorkers in 1961 maakten met 46 uur en 28 minuten. Paarden doodgevroren In het Gistral-gebergte in het noordwesten van Spanje zijn in de afgelopen twee weken 280 wilde paarden doodgevro ren. De provincie Lugo, waar deze ramp zich heeft voltrokken, heeft de strengste winter van dez eeuw door gemaakt, waarbij de temperatuur tot 11 graden onder nul daalde. Munitiedepot verwoest Het grootste geallieerde minutiedepot in hetcentrale kustgebied van Zuid- Vietnam is gisteren verwoest door een reeks krachtige explosies, die ongeveer tien uur aanhielden. Drie Vietnamezen werden gedood, zeven Amerikanen gewond en enkele dui zenden tonnen munitie gingen WJ dit ongeluk verloren. LEIDEN Leiden krijgt in het Rijksmuseum voor Oudheden binnen kort een 2000 jaar oude tempel. Het is nog een cadeautje van de afgelo pen Jaar overleden Egyptische pre sident Nasser. De uit Taffeh (Zuid- Egypte) afkomstige tempel heeft Nasser in 1962 aan ons land geschon ken als dank voor de hulp die ons land heeft gegeven voor de redding van de Aboe-Slmbeltempels. Neder land heeft voor het project ter be houd van deze tempels twee miljoen gulden uitgetrokken. Het project was een actie van de Unesco. Deze wilde de Aboe Simbel- tempels behouden toen deze in het grote stuwmeer van Assoean dreig den te verdwijnen. Door het werk van de Unesco werden 25 monumen ten voor het nageslacht bewaard door ze af te breken of uit de rots te zagen en ze elders weer op te bou wen. De meest spectaculaire en kostba re redding is die van de twee rots- tempels van Aboe-Simbel geweest (ca 150 min), waarvoor Nederland een opgravingsexpeditie heeft uitge stuurd en een Ingenieursplan heeft gefinancierd voor het behoud vaa de tempels op het eiland Philae. Egypte heeft vier Nubische tempels als geschenk ter beschikking gesteld voor die landen die naar het oordeel van een Internationale commissie daarvoor in aanmerking kwamen. Zo hebben Amerika, Spanje en Ita lië reeds een tempel ontvangen. In 1969 tekende president Nasser het be sluit om Nederland een van de meest gaaf bewaarde heiligdommen uit Nubië, de tempel van Taffeh, ten ge schenke te geven. De tempel van Taffeh is nu op weg naar Leiden. Verpakt in 644 kisten bevindt de tempel zich thans aan boord van de "Sinin" van de KNSM, die in de loop van deze maand Rot terdam binnenloopt. Daarna zullen de kisten onmiddellijk naar Leiden worden overgebracht en worden op geslagen in afwachting van het ge reedkomen van de binnenplaats, waar de tempel op een verhoging als in een grote zaal zal worden op gesteld. De tempel heeft een vloerop pervlakte van acht bij zeven meter en een hoogte van vier-en-een-halve- meter. Een voorwaarde, die door Egypte gesteld werd bij het toekennen van de tempel aan Nederland, was dat het monument tegen het klimaat be schermd moest worden. Daarom zal het komend Jaar de binnenplaats van het Leidse Rijksmuseum worden overdekt naar een ontwerp van ir. H. de Lussanet de la Sabloniere, hoofdarchitect bij de rijksgebouwen dienst. Kosten: een miljoen gulden. Men verwacht, dat midden 1972 de tempel zal zijn opgesteld in de dan overdekte en verwarmde binnen plaats van het museum. "De stad zal dan verrijkt zijn met een oase van rust", meent de directeur van het Rijksmuseum, prof. dr. A. Klasens. "Deze vrij toegankelijke ruimte zal tevens een ideale plaats zijn voor tentoonstellingen, toneel- en muziek uitvoeringen en ontvangsten". Taffeh ligt ruim 50 km ten zuiden ▼an Assoean op de westelijke oever van de Nijl, dat thans geheel door de bouw van de nieuwe stuwdam on der water is verdwenen. De tempel werd gebouwd in de tijd van de Ro meinse keizer Augustus in het begin van de christelijke Jaartelling, ge heel in de stijl van de oud-Egyptische tompels. met één Ingang. De voor naamste versiering zijn zes zuilen met fraai gebeeldhouwde plantenka- pitelen. Omstreeks 350 werd de tem- pel verbouwd; vermoedelijk ten be hoeve van de verering van de godin Isis. Er werd een tweede Ingang aangebracht en bovendien werden verschillende versieringen toege voegd. Een inscriptie in het inwen dige van de tempel vermeldt deze verbouwing. In 710 werd de tempel tot christelijke kerk gewijd. Vermoe delijk in de 13de eeuw maakte hier het christendom plaats voor de Is lam en sindsdien was de tempel op genomen in de bewoning van het dorpje Taffeh. Door de bouw van de eerste As- soeandam kwam de tempel de afge lopen zestig Jaar tien maanden per Jaar onder water te staan. Het wa ter tastte de tempel echter niet aan. De tempel werd namelijk eerst ge restaureerd om een langdurig bad te kunnen doorstaan. Niettemin werd de tempel toch nog licht beschadigd bij een aanvaring door een schip. Enige tijd geleden kwam het Lelde museum al in het bezit van altaren uit de tempel van de Romeinse vruchtbaarheidsgodin Nehellennia, die werden opgevist ia de Waster* schelde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9