HOE TRIM-DOOR-GYM IN LEIDEN MIST IN GING i/e£ uur na schooltijd van 4 tot 5 0e klok is een „speeldoos Prof. Banning overleden PLAN VOOR LEIDSE METRO J C ATTENTIE ONGEBOREN KIND (2 Haarlemmer wil verbinding Leiden-kust Vluchten met duiven (3) [JDAG 8 JANUARI 1971 LEIDSCH D A Om.AO PAGINA 3 1\ er ijvj ese a r lig Kj eet >laf /egi iinj woj 5-1 ee itei )ezi ia i LEIDEN Half oktober van het vorig jaar gaf het Kontn lijk Nederl. Gynastiek Verbond het sein voor de actie „Trim door Gym" in een poging iets te doen tegen de groeiende bewe gingsarmoede in ons land. Een nuttige daad. want met de con ditie van de Nederlander van 35- 50 jaar is het over het algemeen droevig gesteld. En het zal waar schijnlijk nog veel erger worden. Het aantal slachtoffers aan hart- en vaatziekten stygt nog steeds. Wie de cijfers van de Hartstichting ziet. slaat de schrik om 't hart. Zich geregeld lichamelijk inspannen is 'n goe de bezigheid sinds een Utrechtse hoogleraar heeft voorgerekend, dat één op de twee hartinfarcten niet had hoeven plaatsvinden, als de mensen maar wat meer aan beweging hadden gedaan. Het initiatief van het KNGV was dus heilzaam, al kwam het Verbond rijkelijk laat in actie. Getrimd werd er in Nederland al jaren, zonder dat het KNGV de noodzaak voelde op dit terrein de helpende hand te reiken. Maar goed, het KNGV heeft eerder ge toond een talent te hebben om achter de feiten aan te lopen. He feit dat men tenslotte bereid was volop zijn medewerking te geven, was in elk geval verheugend. Half oktober werd „Trim door Gym" in het Amsterdamse Hil ton hotel ten doop gehouden. De actie bleek te bestaan uit negen op het oog eenvoudige, maar in hun samenhang zeer geraffi neerde oefeningetjes. Men hecht te er de naam „conditietest" aan. De bedoeling was dat iedereen, jong of oud, lid of geen lid van een club bij een gymnastiekver eniging die test zou kunnen af leggen en wilde men zijn con ditie op peil houden vervol gens lid van die vereniging kon worden. Diezelfde avond was er een uit voerige tv-uitzending aan ..Trim door Gym" gewijd. De volgende dag kwamen de kranten, die er eveneens artikelen over hadden. Aan belangstelling dus geen ge brek. De verenigingen konden er zó op in haken. Het is wel aardig om nu eens na te gaan. wa die actie in Lei den heeft uitgehaald. Het ant woord kan kort zynvrijwel niets En dat terwyl C. E. van Oort, de 'hardwerkende) voorzitter van de Technische Commissie Turn kring Leiden, in het laatste Kringnieuws schreef: „De con ditietest werd landelijk gezien een enorm succes". Waarom toch is er in Leiden dan nau welijks een vin verroerd? Wat is er in deze stad met zijn talloze gymnastiekverenigingen ge beurd, of liever: niet gebeurd? Door Ruud Paauw Van Oort: „We wilden in de Vijf-Meihal 'n centrale demon stratie geven, waarop de ver enigingen met hun propaganda konden aansluiten. Er werd con tact opgenomen met de Sport stichting en die wilde nog wel meer doen, namelijk: een weke lijks trimuur in de sporthal. Een uitstekend idee, maar het liep op niets uit want de Sportstich ting wilde dat toezicht en con trole zou worden uitgevoerd door vakleerkrachten leraren MO. CIOS). Dat is niet te doen. De Turnkring Leiden heeft maar de beschikking over twee leraren MO. Turnverenigingen hebben ïu eenmaal niet veel geld en kunnen vakleerkrachten niet het salaris geven dat andere sportverenigingen vaak wel kun nen bieden". Turnkringvoorzitter H. de Geus „Het was prettig geweest als de Sportstichting de zaak had willen leiden met in de gewone praktijk de hulp van de turnlei- ding. Daarmee was het geheel wat uit de sfeer van het KNGV gekomen. Ik had er bijv graag mensen uit andere sporten bij willen halen om het wat breder op te zetten. Die hele actie was er in de eerste plaats om wat te gen de bewegingsarmoede be doen. Niet, althans niet in mijn ogen, om er toch maar vooral leden voor de gymnastiekvereni gingen mee te werven. De Turn kring had voor de actie leiders en leidsters beschikbaar willen stellen. Maar MO-leraren hebbe wij vrijwel niet. Daar sprong het op af. er is met dit alles toch wel zoveel tijd heengegaan, dat de zaak in het slop is geraakt". De vraag die opwelt is: waar om stond de Sportstichting op vakleerkrachten? 't KNGV had daarover met geen woord gerept. Directeur G. Philipsen van de Sportstichting„Het bestuur van de Sportstichting wilde zo min mogelijk risico lopen. Men durfde het niet aan met de turn- leiding. Het bestuur was een beetje bang dat er ongelukken zouden gebeuren. Van een leraar MO mag. volgens het bestuur, meer inzicht worden verwacht, een scherper oog voor eventuele gevaren dan van een turnleider of -leidster. Ook mag men hem competenter achten bij de be oordeling van de grens van het uithoudingsvermogen". Daar staat tegenover dat de gymnastiekclubs al jarenlang werken met afdelingen senioren en huisvrouwengymnastiek. Het zou onaardig zijn die turnlei- ding nu ineens als „onbevoeg den" te kwalificeren. Directeur Philipsen verder: „Wij hebben daarna een adver tentie geplaatst om aan leraren MO te komen. We kregen er niet één'. Algemene gedachte is dat ze op andere plaatsen veel meer kunnen verdienen. En wie is er bereid dat werk op bijv. zater dagochtend vroeg op zich te ne men?" Dit alles werpt, laten wij zeg gen. 'n nogal merkwaardig licht op de leraren MO lichamelijke opvoeding. Daarover even het woord aan Joop Westbroek, de Leidse politie-sportinstructeur. Hij geeft al jarenlang in de Leidse Hout leiding aan een groep zaterdagochtendsporters, óók als 't weer niet zo plezierig is. Hij begint om half acht. neemt de tweede groep om half negen en de derde om half tien Daarvoor krijgt hij een vergoe ding waarvan men met grote stel ligheid kan aannemen dat hij er nimmer door tot enige rijkdom zal komen. Westbroek: ..Om dit werk te doen moet je ook over 'n portie idealisme beschikken. Je kunt het geld niet altijd en eeu wig voorop zetten. Het gaat hier in de eerste plaats om het idee, het doel waarvoor je je inzet. Ik ken aardig wat leraren MO. Er zijn er een paar die bereid zijn zeer veel werk te verzetten, maar het spijt me te moeten zeg gen dat bij het merendeel idea lisme ten enenmale ontbreekt". En zo ging dan de actie „Trim door gym" de boot in. Niet door kwaadwilligheid of iets van dien aard. maar door wat daii wel? Door iets wat typisch Leids kan worden genoemd? Tenslotte nog iets over de turnverenigingen. Zij hadden de actie kunnen beginnen, want zij waren volledig op de hoogte waarom het ging en wat er van hen werd verwacht. Ziehier het resultaat: Excelsior heeft er niets aan gedaan omdat het juist in die tijd volop bezig was met de voorbereidingen voor zijn uit voering. Bovendien wachtte men op de toegezegde centrale kring demonstratie. die niet kwam DOS heeft de zaak laten rusten omdat het lange tijd in de me ning verkeerde dat de Sport stichting de taak zou overne men. Nieuw Brunhilde voelde er weinig voor er aan mee te doen, omdat het de waarde van de conditietest in twijfel trok Brunhilde deed iets. maar veel naam mocht het niet hebben. Resteert Concordia, dat dan wel enige activiteit ontwikkelde. Geen oogverblindend resultaat. De turnverenigingen kunnen ze ker het excuus aanvoeren, zo als Excelsior ook deed, dat men wachtte op die centrale demon stratie. De Turnkring had er be ter aan gedaan die te houden, want daarvoor had men tenslotte de Sportstichting niet nodig. Dames Nadat zij het zichzelf fanig moeilijk had gemaakt, is de Sportstichting niet bij de pak ken neer blijven zitten. Zaterdag start zij toch met een trimuur, zo heeft zij per advertentie laten weten, in de Vijf-Meihal (8- 9 uur). Men heeft de beschik king over een vrouwelijke leer kracht en dat uurtje is daarom alleen bestemd voor dames (bo ven de dertig). En nu komt het aardige. De kans is niet gering dat daar vrouwen verschijnen die al sinds jaren niet meer aan sport hebben gedaan. Trouwens voor die groep is het trimmen ook juist bedoeld. Er is al meer gewezen op het gevaar dat dit soort men sen loopt als zij ineens een meer dan gewone inspanning doen. Je hoeft daar nu ook weer niet overdreven over te doen, maar van de Sportstichting, die zo be zorgd is in deze materie, mag je toch zeker verwachten dat zij voorshands van de deelneemsters een sportkeuring eist. En daar nu wordt in de opwekking geen woord over gerept. Dat is toch een tikje vreemd. ste= rei J -SS ADVERTENTIE ^rkeergelegenheid heeft U by voor de deur. Of op een nuut afstand v. d. Werf- laat, Oude Ryn, Kaasmarkt. 1J ree minuten Hooigr. (Ir. iessenstraat). H-t loont de ie i>eite om onze grote collectie J de beste merken in te zien. j aze traditie is „altyd voor- veliger" geen valse leuze „van feel voor zoveel" maar het iele jaar „voor zoveel". En ïh vak-standing als echte mweliers en Horlogers. Onze hufen ateliers onderstrepen dit ,eIpr echte vakservice te bie- ^1. Doet er Uw voordeel mee. >uden sieraden, verlovings- igen, horloges, klokken, cas- ttes, verzilverde geschenk- artikelen, brillont, eej De beste merken, de ruimste keuze, d I g' Juwelier - Horloger lic d. WATER m4 :til Haarlemmerstraat 181 LEIDEN Kwart voor vier, vier uur: de schooldeuren zwaaien open, de jeugd is vrij. Dat kenmerkt het uur van 4 tot 5, dat vandaag door onze klok wordt geslagen. De foto's (LD-Holvast) geven beelden van dit „jeugduur": een jongetje op weg naar huis, tas achterop, kinderen spelend (van de week in sneeuw en op ijs in Zuidwest) en kinderen bij het maken van huiswerk. Zo'n foto van huiswerk-makende kinderen is moeilijk te maken. Als vader moet je al je „gezag" aanwen den om ze even voor de fotograaf aan het werk te krijgen. Misschien zijn er kinderen, die meteen de tas uitpakken en aan het werk gaan. maar het kroost v an deze vader smijt de tas in de hoek. Die komt pas later op tafel. Eerst naar bui ten! En wie geeft ze ongelijk? De vriendjes en vriendinnetjes wach ten. En alles, waarmee gespeeld kan worden. In een winterse periode als van de week is dat geen probleem, maar normaal hebben de kinderen van nu toch minder speelkansen dan hun ouders. De nieuwe wijken zijn recht-toe-recht-aan, hebben geen verborgen hoekjes. geheimzinnige poortjes en braakliggende veldjes, waar een huis is afgebroken. Goed, er zijn obligate speelterrei nen met keurige klimrekken. Hier en daar is gelukkig een trapveld en langzaam wint het idee veld, dat de jeugd meer nodig heeft dan het speelplaatsje met de zandbak. Dat is goed voor de kleintjes, maar de gro teren moeten zich kunnen uitleven. Waar kan dat in de nieuwbouw? Op straat is het gevaarlijk met het verkeer. Daarom zijn de hoepels verdwenen, daarom zijn de tollen niet meer „in," daarom staat vlie geren op de lijst van verboden din gen in veel gezinnen. U ziet, dit stukje druipt van jeugd sentiment van een vader, die zelf vroeger gelegenheid heeft gehad Tarzantje te spelen in een stuk wil dernis vlak om de hoek, die Olympi sche spelen organiseerde op een ge deelte van een toen nog stil Stations plein. die vliegers opliet op een weg, die nu toegangsweg is en waarover het verkeer in één grote stroom raast. De kinderen van deze vader gelo ven gewoon de verhalen niet van hun moeder als ze vertelt over verstop pertje spelen en „ik verklaar de oor log" in een poort met duizend hoe ken. Ze spelen anders, maar het uur tussen 4 en 5 is een speeldoos geble ven LEIDEN Op 82-jarige leeftijd is gisteren in Driebergen-Rijsen- burg, waar hij al geruime tijd woonde, overleden de Leidse oud hoogleraar in de theologie, prof. dr. W. Banning. Prof. Banning heeft na een predikantsloopbaan en als organisa- terr op kerkelijk terrein in 1946 de Leidse buitengewone leerstoel voor de kerkelijke sociologie aanvaard, waarnaast hij in 1952 be noemd werd tot buitengeivoon hoogleraar in de juridische faculteit voor de wijsgerige sociologie. Op kerkelijk terrein heeft hij veel bij- gedragen tot vernieuwing van de Hervormde Kerk in de naoorlogse jaren. Op politiek gebied heeft hij een belangrijke rol gespeeld als lid van het partijbestuur van de SDAP in de jaren 19311938. als voorzitter van de Ned. Volksbeweging in 1945 en als voorzitter van de studiecommisiedie indertijd heeft geleid tot stichting van de Partij van de Arbeid. Willem Banning werd op 21 G. J. Heering promoveerde tot februari 1888 in Makkum (Fr.) ge- j doctor in de theologie op een proef- I boren. Hij bezocht het Leidse gym- j schrift getiteld „Jaurès als denker". nasium en studeerde in de Sleutel- Uit onderwerp en inhoud van deze stad. waar hij in 1931 bij prof dr. dissertatie spraken zijn sociale be- wogenheid en socialistische opvat tingen. die in ander opzicht reeds duidelijk tot uiting waren gekomen. - Op 18 november 1971 werd Ban- ócArÜUeH ning bevestigd als hervormd predi- 1 kant te Haarlo in de classis Zutphen. In 1921 verwisselde hij deze stand plaats voor Sneek, waar hem in ver band met zijn benoeming tot direc teur van de Vereniging der Wood- brookers in Holland eervol ontslag /O J werd verleend met de bevoedgheid f van emeritus. Daarna was hij van 1931 tot 1941 leider van de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers In een advertentie in deze krant oo 0gcuicciioA-iiap uci YYouuoruüsers te Zr LZZ h Stichting Bentveld, ln welke lode hlJ 8 voor het Ongeboren Kind aan onge- 1 wenst zwangere vrouwen alle hulp, september 1940 bevestigd werd als voorganger van deze kerk in Naald wijk. Op 23 september 1945 volgde zyn be noeming tot hoofddocent van 't In stituut Kerk en Wereld te Drieber gen 2 jaar later werd hy op 21 sep tember 1947 bevestigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden die ge#i abortus is. De „hulp" die dan overblijft be staat uit dure, tijdrovende en zeer waarschijnlijk in vele gevallen niet te bereiken oplossingen, zoals het zoeken van een grotere woning, ge zinshulp, adoptie e.d. (zie Haagse Post 2-12-1970). De meest aangewezen weg om een *n algemene dienst. Deze functie ongewenste zwangerschap te voorko- ^eeR h'j vervuld tot 1 mei 1953, toen LEIDEN Als het aan de Haar lemse grafisch-ontwerper Luuk Aarts zou liggen, hadden Leiden en omstreken morgen al een metro. De actieve Haarlemmer heeft de plan nen voor deze ,.Rijnland"-metro voor het grootste deel al klaar. De eerste fase van het plan be helst een metrolijn Leiden-Katwijk. Het is de bedoeling dat dit traject on dergronds begint in het Leidse sta tion. Bij de Wassenaarseweg komt' de lijn dan weer boven de grond om op viaducten langs de zuidkant van Rijnsburg, de Sandtlaan. Molentuin- weg en de Baron van Wassenaerlaan in Katwijk aan de Rijn aan te ko men. In Katwijk aan Zee beschrijft de metrolijn een enkelsporige kist Zeeweg. Karei Doormanlaan, Indu strieweg (splitsing lus), Meerburgka de, Kon. Wilhelm in astraat, Boule vard, Rynmond Industrieweg. In de tweede fase van het regiona le metro-plan is de aanleg van een grotendeels ondergrondse stadslijn door Leiden met als eindpunt Lei derdorp. De lijn zou het tracé Sta tionsweg, Steenstraat, Kort Rapen burg, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Hoge Rijndijk, Lekstraat moeten volgen. Het bovengrondse gedeelte begint bij Loevestein in Lei derdorp en heeft als eindpunt het St. Elisabeth-ziekenhuis. Er zijn nog twee .fasen in het plan. die kunnen worden uitgevoerd als fase 1 en 2 verwerkelijkt zijn. Dat zou beteke nen dat er ook lijnen naar Noordwijk en Den Haag zouden komen. Waarom wil Luuk Aarts nu een re gionale metro? De grafisch ontwer per gelooft dat een metro veel ver- voers- en verkeersproblemen oplost. Een autoweg heeft veel minder ver voerscapaciteit dan een metrolijn en is bovendien vijf maal zo duur. Een ander belangrijk voordeel van het elektrisch railvervoer is uiteraard dat het de lucht niet vervuilt. Daar naast vindt Luuk Aarts dat de huidi ge spoorlijnen in de Randstad niet genoeg voldoen aan de behoeftè aan regionaal- en stadsvervoer. Hij denkt dat de metro sneller en stip ter kan rijden dan de normale trei nen, omdat de metro uitsluitend rei zigers vervoert en omdat een metro lijn helemaal kruisingvrij kan wor den aangelegd. Dat laatste verhoogt ook nog de veiligheid. Het metro-plan voor Leiden en omstreken is niet het eerste wat Luuk Aarts heeft gemaakt. Hij be gon met een plan voor een intercity metro tussen Amsterdam en Zand- voort. Dat ontwerp is al in de Am sterdamse gemeenteraad bekeken en zal binnenkort ook ln de raad van Zandvoort behandeld worden. Grafisch ontwerper Aarts is op het ogenblik druk bezig om zijn plannen in zoveel mogelijk kranten gepubli ceerd te krijgen. Hij gaat persoon lijk naar de kranten toe. men. nl. het gebruik van voorbe hoedmiddelen, wordt door deze stich ting afgewezen. Voor ons is het de vraag of de stichting de momenteel IV2 miljoen vruchtbare vrouwen in Nederland, die geen anticonceptie gebruiken kan helpen. In ieder geval vragen wij dringend de vrouwen die wél een abortus wil len, maar de weg om deze te ver krijgen niet kunnen vinden, contact met ons op te nemen. Lieneke Leeman, (Dolle Mina) Breestraat 54 II. Leiden. Als reactie op het ingezonden stuk hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Inmiddels had dr. Banning grote activiteiten op wetenschappelijk, poli tiek en kerkeiyk-organisatorisch ter rein ontplooid. Zijn uitgesproken op vattingen brachten hem in conflict met de Duitse bezetter waardoor hy van mei 1942 tot december 1943 door moest brengen in het gijzelaarskamp te St Michielsgestel. Daar legde hy nauwe contacten met dr." K. H. E. Gravemeyer en prof. dr. H. Kramer, waaruit de naoorlogse vernieu wing van de Herv. Kerk is voortgeko men. Op 18 februari 1946 werd dr. Ban ning benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de theologische facul teit te Leiden voor het onderwijs in de kerkelijke sociologie. Hij aanvaard de zijn leerstoel op 12 april 1946 met een inaugurele oratie over „De ont moeting van theologie en sociologie". Op 16 mei 1952 werd hij benoemd tot icovwt «K UI^OWUUCII SlUA van de heer H. Poort wil ik een paar ^^ewoon hoogleraar in de Ju- ri HIC0V10 fooi, In,, - 1,- opmerkingen maken. De heer Poort, zelf ook duivenliefhebber, is sinds en kele jaren lid van de zaterdagvlie gers. Daarvoor was ook hij lid van de Vriendenclub (zondag). En ook deze vereniging doet zijn uiterste best het zijn leden naar de zin te maken. Maar als de heer Poort het toch niet uithoudt om bij de zondagvliegers te blijven vliegen, en overstapt naar de zaterdag is dat zijn goed recht, maar om dan te gaan zeggen en nu ci teer ik de heer Poort (Als er nog eer lijke liefhebbers zijn van de duiven sport, laten zij zich dan opgeven bij de zaterdagvliegers) leid ik daaruit af dat er bij de zondagvliegers alleen oneerlijke liefhebbers zitten, en bij de zaterdag alleen maar eerlijke lief hebbers. Nee mijnheer Poort u wilt alleen maar op deze manier de zon dagvliegers in de laagte drukken met uw gezwets en een zo goed mogelij ke reclame maken voor de zaterdag vliegers. Nee mijnheer Poort de spor tiviteit bij u is ver te zoeken, ook bij de zaterdagvliegers is het niet altijd rozegeur en maneschijn. Rens v. d. Nieuwendljk, Pr. Wilhelminastr. 6, Leiden. ridische faculteit voor de wijgerige sociologie. Zoals reeds gemeld heeft prof. Ban ning in deze tyd ook een belangryke rol gespeeld in de partyvorming in de Nederlandse politiek, om. door zijn bijdrage tot oprichting van de Partij van de Arbeid. Op 6 oktober 1958 nam prof Ban ning op 70 jarige leeftijd afscheid als Leids hoogleraar, waarbij hij in zijn afscheidscollege nadruk legde op de noodzaak van inpassing van de sociale grondrechten van de mens in alle geledingen van de maatschap pij. Van de hand van prof. Ban ning zijn talrijke publicaties ver schenen in boekvorm en als tijd schriftartikelen. De crematie van prof. dr. Ban ning zal in alle stilte plaats hebben. Benoemd tot inspecteur LEIDEN De adjunct-inspecteur van 's Rijks belastingen, de heer M. L. H. M. Pöttker te Leiden is be noemd tot inspecteur van 's Rijks belast mg en en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der vennoot schapsbelasting te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3