De gastarbeider knapt het w< op dat de Hederlander weiger Eerst thee drinken en een praatje maken Zijn wij geen 'vooroordeelbeestei ALTONA-onderwerp: de gastarbeider in Nederland.... t BU MAROKKAAN OP BEZOEK PAGINA 1« LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 JAN1 LEIDEN De eerste Altona van dit jaar (u weet het toch: Altona Is een twee-wekelijkse pagina die geheel wordt samengesteld uit bijdragen van lezers) is gewijd aan één onderwerp: de gastarbeider in Nederland. De artikeltjes daarover zijn geschreven door de Leidse „werkgroep buiten landse werknemers". De werkgroep bestaat uit 25 leden, voor het merendeel studenten, zy willen de directe nood van de gastarbeider lenigen, zonder de hoofdoor zaken' van de problematiek zoals zij die zien, uit het oog te verliezen. De activiteiten van de werkgroep richten zich voornamelijk op: de talencursus, waaraan een kleine 50 Marokkanen deelnemen. Het leren van de Nederlandse taal geschiedt door middel van aangepaste lees stof en discussies, waarmee tevens wordt getracht de gastarbeiders bewust te maken van hun situatie. de huisvesting, waarover de werkgroep onlangs heeft gerapporteerd. Vele Leidse vreemdelingenpensions vertonen gebreken, luidde de conclusie uit dit rapport, naar aanleiding waarvan het kabouter-raadslid Gerkema vragen heeft gesteld aan B. en W. de sociale voorzieningen. Strikt formeel wordt de buitenlandse werk nemer weliswaar niet gediscrimineerd, aldus de werkgroep, maar in de prak tijd wordt hij wel gediscrimineerd omdat de gastarbeider niet wordt verteld wat zijn rechten zijn en hoe hij zijn recht kan halen als hem tekort wordt gedaan. de contactavonden met films (over het Midden-Oosten, Marokko) en discussie. Het contact van de werkgroep beperkt zich vrijwel uitsluitend tot de in Leiden wonende Marokkanen, omdat de Turkse gastarbeiders voor het merendeel geïsoleerd zitten in het woonoord te Leiderdorp. In juli vorig jaar is eenmaal ook geprobeerd een gespreksavond te houden met de Joegoslavische verpleegsters van de Anna-kliniek, maar dit werd te elfder ure door de hoofdzuster van de Anna-kliniek afgeketst om een niet nader meegedeelde „interne beleidsbeslissing". Voor belangstellenden hier het contactadres van de „werkgroep buiten landse werknemers": Ap Zwinkels, Nieuwe Rijn 34, tel. 21151, Leiden. De manier waarop mensen met el kaar omgaan, hangt nauw samen met de gedragsregels die ontwikkeld zijn in het land waar ze wonen en in de groe pen waarvan ze deel uitmaken. Fransen hebben andere omgangsnor men en gedragsregels dan Engelsen, Duitsers andere dan Nederlanders. Ieder die wel eens in het buitenland geweest Is, kan dat bevestigen. Het lijkt ons aannemelijk, dat de in een land gang bare gedragsvormen en regels af te lei den zijn uit de sociaal-economische structuur van dat land. In het navolgende wil ik een poging doen enkele gedragsvormen, die voorko men in een ontwikkelingsland, Marok ko, te verklaren aan de hand van een aantal structurele kenmerken van Ma rokko. Marokko heeft in vergelijking met de geïndustrialiseerde landen een tamelijk ongedifferentieerde sociale structuur. Het is een landbouwstaat, dwz. dat het merendeel van de bevolking <plm. 60%) in de landbouw werkt. Het laat zich den ken, dat een zich refereren aan andere beroepsgroepen, en daarmee het in con tact komen met groepen, die er andere gedragsvormen en regels op na houden, minder veelvuldig voorkomt dan in een geïndustrialiseerd land. Het aantal be roepsgroepen is immers aanzienlijk min der. Een dergelijke situatie zou kunnen leiden tot het niet discutabel stellen en het vaak voetstoots accepteren van be paalde gedragsregels. Deze sterke hang aan gedragsregels kan waarschijnlijk mede verklaard worden uit de traditio nele overleveringen binnen Marokkaan se families. Voor een Marokkaan is de familie erg belangrijk, aangezien zij voor hem niet alleen een sociale, maar ook een econo mische eenheid betekent. Een overboord gooien van van familie op familie over geleverde gedragsregels zou zijn econo mische zekerheid (voor zover aan wezig) kunnen aantasten. De Marokkanen die wij in de loop van de afgelopen 10 maanden in Leiden ontmoet hebben, blijken over het alge meen bepaalde beleefdheldsregels erg belangrijk te vinden. Marokkanen, die van het platteland en uit de bergen komen (het merendeel) blijken aan deze regels meer waarde te hechten dan hun steedse landgeno ten (die waarschijnlijk meer aan wes terse invloeden onderhevig zijn ge weest) Andere voorbeelden: Als je op bezoek komt, is het gewenst dat je thee drinkt Afslaan wordt vaak als onbeleefd erva ren. Is men aan het eten, dan wordt er enige sociale dwang op je uitgeoefend om mee te eten. etc. Veel Marokkanen zijn voor onze begrippen erg gastvrij. De gastvrijheid heeft voor hem de functie vorm te geven aan een contact. Die vorm is voor hem erg belangrijk, aangezien hij zonder een uitgebreide en naar onze begrippen langdurige vorm geving niet aan het inhoudelijke aspect van het contact toe kan komen. De Ma rokkaan maakt, als je de moeite neemt hem te leren kennen, in het begin voor de Nederlander een gesloten indruk. We komen nu vanzelf op een tweede aspect van de door de Marokkaan ge bruikte gedragsvormen, t.w. de indirec te wijze waarop men elkaar benadert. Uit de omgang met Marokkanen is ons gebleken, dat het bij doelgerichte be zoeken niet wenselijk bleek het doel van het bezoek meteen duidelijk te ma ken. "Een met de deur in huis vallen" wordt door veel Marokkanen, ook als je hen langere tijd kent. als een grove onbeleefdheid ervaren. Je banadert hem via omwegen en het kan enige tijd du ren voor de tijd rijp is, dat je duidelijk kunt maken waar Je eigenlijk voor ge komen bent. Het bleek ook onmogelijk antwoord te krijgen op directe, tot de persoon ge richte vragen, die op een mening spe- ouleren. De reacties op vragen, die be- Op de zaterdagse markt komt men veel gastarbeiders tegen. Net als iedereen zoeken ze waar de sap pigste en goedkoopste sinaasappels worden verkocht. (Foto George Burggraaff) ginnen met: „Wat vindt Je van" va rieerden van onbegrip m.b.t. de vraag stelling tot om het onderwerp heen- draaien of hardnekkig zwijgen. Een dergelijke houding zou misschien te verklaren zijn uit de leefomstandig heden van de Marokkaan in Marokko, meer specifiek: uit de speciaal in ver gelijking met Nederland grotere "fysie ke" ruimte, die hij daar ter beschikking heeft. Marokko is een dun bevolkt land. Het is mogelijk, dat de beschikbare "fy sieke" ruimte per individu invloed heeft op bepaalde gedragsvormen, voorna melijk op de wijze van contact maken met anderen. De in deze hypothese aan "fysieke" ruimte gekoppelde "sociale" ruimte, die je moet doorbreken om met een ander contact te krijgen, is bij de Marokkaan veel groter als bij de Nederlander. In gesprekken met Marokkanen bleek, dat deze indirecte wijze om iemand te be naderen een algemeen aanvaarde en be wuste gedragsvorm is (ook in de ste den). Het is echter niet onaannemelijk, dat het uitblijven van antwoorden op recht streeks gestelde opinie-vragen mede veroorzaakt werd door de door ons aan gevoerde onderwerpen. Vaak werd ge tracht het gesprek op politieke onder werpen te brengen. Angst om zich met politiek in te laten en het land uitgezet te worden, kan in dit geval een rol ge speeld hebben. In Nederland wonen ongeveer 18.000 Marokkanen. We kunnen ze niet nege ren, over het hoofd zien of vergeten. We komen, of we willen of niet, dagelijks met ze in contact. Om die contacten zonder conflicten te laten verlopen is het nodig, dat we enig begrip op kun nen brengen voor hun gedragswijzen. Onbegrip leidt tot discriminatie, discri minatie weer tot onbegrip. N.B.: Dit stuk is geschreven in sa menwerking met 3 Marokkanen. De krisis in de jaren '30 bracht Ne derland een golf van werkloosheid en daarmee een werkloosheidsangst, die ook het sociaal-ekonomies beleid van nè, de Tweede Wereldoorlog heeft beïnvloed. Prognoses van het Centraal Bureau van de Statistiek voorspelden bovendien over de periode 1950-1980 een toename van de mannelijke beroepsbevolking van 1.215.000. Slechts 946.000 ervan zouden kunnen worden opgenomen in het pro- duktieproces. Voor 269.000 zou geen plaats zijn. De oplossing moest allereerst worden gevonden in de opbouw van een industrie met veel arbeidsplaatsen, gericht op de export. Op de tweede plaats moest het loonpeil laag worden gehouden, ook ge let op de export. Op de derde plaats moest een aktieve emigratie-politiek worden gevoerd. Al gauw waren de gevolgen merkbaar. De ekonomie groeide zeer snel. Neder land was goedkoopte-eiland met een zeer grote export. Tegen de verwachtin gen in ontstonden er ook tekorten aan arbeidskrachten. Deze tekorten nu zijn enerzijds rela tief, dit wil zeggen: de verandering van de maatschappelijke opvattingen over arbeid, arbeidsvoorwaarden en arbeids verhoudingen, het hoge konsumptie-peil leidden ertoe, dat Nederlanders bepaal de soorten laag-gekwalificeerd werk gin gen weigeren. Men koos liever een „witte- boorden- baan" of soms zelfs een WW-uitkering. Aan de andere kant zijn die tekorten absoluut: Er waren te weinig werkne mers. Arbeidstijdverkorting, langere schoolopleidingen, geringe belangstel ling bij de gehuwde vrouw (b.v. omdat de belastingen weinig toeschietelijk waren) waren hiervan de oorzaak. Samengevat: Er zijn in de ekonomie twee sektoren: 1) de aantrekkelijke be drijven en beroepen met een hoge graad van techniese ontwikkeling en een snel le jaarlijkse produktiviteitsstijging bv. chemiese en elektroniese industrie. 2) de achtergebleven bedrijven en beroepen bv. textiel, metaal, rubber, konfektie, kon- serven. In sektor 2 zijn de lonen en de kwa liteit van het werk laag. Naarmate nu in een land de welvaart toeneemt en de opleidingsmogelijkheden groter wor den, zullen arbeidskrachten onttrokken worden aan sektor 2. Deze overheveling zal moeilijk kunnen worden gestuit, om dat sektor 2 niet in staat is hogere lo nen en betere arbeidsvoorwaarden te bieden. Land van herkomst De landen van herkomst, gelegen rond de Middellandse Zee, kampen met een zeer grote werkloosheid, zowel op het platteland als in de steden. De verhou dingen tussen het platteland en de ste den (bezitters) in Marokko zijn vaak zo danig, dat de opbrengst van het plat teland wordt afgeroomd. Dit wil zeggen, dat er niet voldoende terugstroomt in de vorm van kapitaalsinvesteringen (in- frastruktuur) zoals wegen, kunstmest, voertuigen enz. Modernisering blijft achterwege en daarmee blijven de opbrengsten van het platteland geheel afhankelijk van de kwaliteit van de grond en het weer. Velen, niet meer in staat van de op brengst te leven, trekken weg om el ders het geluk te zoeken. Zij trekken noodgedwongen óf direkt naar het bui tenland óf zij gaan naar de stad, die vanwege geringe industrialisatie deze toevloed niet kan verwerken, zodat velen via deze weg in het buitenland terecht komen. Wettelijke regelingen van sociale ver zekeringen zoals in Nederland, bestaan in die landen niet of nauwelijks. Men kent een soort van onderlinge verzeke ring binnen de familie tegen ziekten en werkloosheid. De inkomsten van hen die werk hebben worden in een familie fonds gestort. De landen van herkomst kenmerken zich bovendien nog door een grote mate van politieke onvrijheid. Het recht van vrije meningsuiting is zeer sterk beknot. Een strenge staatspolitie handhaaft de juiste leer. Een protest tegen de uit zichtloze ekonomiese situatie, de uitbui ting door bezitters wordt in de kiem gesmoord. Voor met name jongeren is dit reden om die vrijheid in het bui tenland te gaan zoeken. In 1949 gaat de mijnindustrie Ita lianen werven voor het ondergrondse werk. In 1955 werven enkele metaalbe drijven gezamenlijk 2000 Italianen. Er ontstaat ook een stroom van spontanen. Eind 1961 waren er in ons land onge veer 8000 buitenlandse werknemers. Eind 1965 was dit aantal gestegen tot 40.000. De toename eind 1968 en 1969 bedroeg 1000 per maand. Het aantal Marokkanen is in vier jaar tijds geste gen van 2000 tot 15.000. Op dit moment zijn er ongeveer 70.000 buitenlandse werknemers. Absoluut ge zien is dit ongeveer 2 pet. van de af hankelijke beroepsbevolking. Relatief, dus gelet op de verhouding tussen het aantal niet-geschoolde Nederlandse werknemers en het aantal niet-geschool de buitenlanders, liggen de percentages aanzienlijk hoger. In vele bedrijfstak ken of bedrijven wordt het fabriekswerk voor méér dan 50 pet. door buitenlan ders gedaan. Het kantoorwerk is voor de Nederlanders. Werving Vroeger kon een bedrijf naar eigen goeddunken in een door haar gekozen land en door haar gekozen landstreek werknemers werven. Er ontstonden wan toestanden, gelijk een slavenhandel. De werving is nu aan strenge regels gebon den. Zij loopt via het ministerie van So ciale Zaken van Nederland en van het toeleveringsland. Op de bewuste dag komt een mobiel wervingskantoor naar een bepaalde streek. Er bestaan daar al lange lijsten van gegadigden, werklozen. Er wordt summier voorgelicht en de mensen wor den gekeurd en geselekteerd door verte genwoordigers van het bedrijf onder lei ding en toezicht van de regeringen. De goedgekeurden krijgen een ar beidsovereenkomst ter tekening aange boden en worden zo snel mogelijk op transport gezet. De niet-goedgekeurden gaan terug naar huis en wachten op een volgende keer. Reiskc-ten krijgen ze niet vergoed. Er zijn ook illegalen, zonder ver blijfsvergunning en zonder arbeidsver gunning. In veel gevallen zijn zij door koppelbazen geronseld in naburige lan den. De politie zit hen voortdurend op de hielen. Aanhouding leidt tot on middellijke uitzetting. Begrijpelijkerwijs bepaalt dit ook de verhouding tus sen illegale en werkgever en illegale en pensionhouder. Vakantie De buitenlander die op bovengenoem de officiële wijze is geworven, krijgt een zogenaamde model-arbeidsovereenkomst Daarbij wordt de werkgever verplicht voor passende huisvesting en voeding te zorgen. De buitenlander zou immers niet in staat zijn in een voor hem ge heel vreemd land zélf hiervoor te zor gen. De looptijd van het kontrakt is 1 jaar. Daarna kan de overeenkomst wor den verlengd. De werkgever betaalt dan de vakantiereis. De heenreis tevoren en de terugreis achteraf, als de werk nemers op het afgesproken tijdstip weer terug is. De buitenlander heeft vaak een lange vakantie. Dit komt, omdat hij al zijn snipperdagen opspaart en aan zijn va kantie mag vastknopen. Dit is officieel geregeld en niet in strijd met de CAO. Bovendien krijgt hij 2 x 3 extra dagen voor de heen- en terugreis. De lange vakantie is billijk als men bedenkt, dat de buitenlander vaak een jaar of langer gescheiden leeft van zijn vrouw, zijn kinderen en andere familie leden. Met name in de mediterrane lan den spelen de familiebanden een zeer grote rol in het sociaal-kulturele leven. Binnen het kontraktjaar zit de werk nemer vast. Beëindiging bv. omdat hem ander werk wordt opgedragen dan in het kontrakt staat, betekent verlies van onderdak, verlies van de middelen van bestaan, verlies van het vakantiereisgeld. Soms zelfs leidt het tot uitzetting, het geen betekent, dat de achtergebleven fa milieleden zonder Inkomsten komen te staan. Na het eerste jaar wordt de buiten lander meestal aan het lot overgelaten. Of het kontrakt wordt verlengd óf hij gaat een overeenkomst aan met een an dere werkgever. Deze laatste sluit een gewone arbeidsovereenkomst, zoals een Nederlander. Officieel heeft de buitenlander dezelfde rechten als een Nederlander. Maar hij betaalt belasting voor onze scholen: hij zelf en zijn kinderen krijgen daar geen enkele opleiding voor terug. Hij betaalt AOW maar op zijn 65ste weet hij niet In de praktijk wordt de gast arbeider gediscrimineerdvindt de Leidse „werkgroep buitenlandse werknemers" De Nederlander kent z'n rechten en beroepsmogelijkhe den, de gastarbeider niet. (Foto George Burggraaf f) hoe hij zijn uitkering moet aanvragen, afgezien van het feit, dat hij een grote re kans heeft die leeftijd niet te berei ken dan de Nederlander. Hij betaalt ziekenfondspremie voor het hele gezin, maar voor eventuele ziek- tenkosten van vrouw en kinderen krijgt hij geen cent terug. Hij mag procede ren tegen onrechtvaardig ontslag maar niemand heeft hem ooit gezegd langs welke weg De Nederlander heeft het recht om samen te leven met zijn ge zin. De Nederlandse regering stelt ech ter. dat onze ekonomie slechts behoefte heeft aan werkkrachten en niet. aan hun gezinnen en daarom worden die buiten onze grenzen behouden. Bij werving wordt de buitenlander ge zegd, dat hij binnen 1 of 2 jaar (dat hangt van de nationaliteit af!) zijn ge zin mag laten overkomen. Voorwaarde is, dat hij een passend huis heeft. Er is wo ningnood, maar als we de buitenlander die onze ekonomie steunt geen gelijke kansen geven bij het verkrijgen van een woonruimte, doen we hem groot on recht. Als een Nederlander geen huisves tingsvergunning nodig heeft voor „inwo ning" in Leiden en een buitenlander wèl, dan is dit onbillijk. In Leiden In Leiden werken en wonen ook bui- tenlanderse werknemers. Een ieder weet dit. Niet iedereen is op de hoogte van hun aantal. Er zijn ongeveer: 363 Marokka nen. 277 Turken. 25 Spanjaarden, 6 Tu- nesiërs, 5 Portugezen, 55 Joegoslavise meisjes. Zij werken onder andere bij: Clos en Leembruggen (24 Marok., 1 Turk), NV Durisol (6 Mar., 63 Turken). N.E.M. (8 Mar., 22 Turken, 2 Spanj.) Kon. Grof smederij (42 Mar., 72 Turken. 1 Span jaard). H.C.W. (1 Mar.. 25 Turken), Nieuwenhuizen (22 Mar.). Adler Royal <72 Mar.. 13 Turken), Ver. Touwfabrie- ken (14 Mar., 24 Turken. 14 Spanj.), Wernink (3 Mar., 71 Turken). Anna- kliniek (15 Joeg Ac Ziekenhuis (40 Joeg.). Dikwijls hoort men zeggen: ..Waarom al die buitenlanders? We hebben zélf nog werklozen!!" Het huidige aantal werklozen (54.700) moet worden gesplitst in ongeschikten, die tewerkgesteld zijn in z.g.n. werk plaatsen. in werklozen vanwege beroeps wisseling, in seizoenwerklo bouw, konserven) en in werklozen. In Leiden waren er in deld 665 werklozen. Dit wi in 1968, 33 pet. van de werklozen was dat korter d 26 pet. was korter ingesc gedurende 1 tot 3 maanden, ge blijken, dat de aantrekk tenlanders in géén geval n? de arbeidssituatie in Leiden. Bovendien: Zij doen het j Nederlander weigert. Op plaats geeft het ministerie Zaken slechts toestemming als de stand en de ontwikk arbeidsmarkt dit toelaten. De buitenlandse werknen den en omgeving wonen in: O partikuliere pensions, i huizen in het centrum. In 28 december werd ingegaab liteit van die huizen. woonoord „de Zijl" in opgericht door enkele werkgi oude hotels in Katwijk fi intern in ziekenhuizen zelfstandig. Bij de werving van buitefi nemers wordt gekeurd en uit een soort van reserveleg nemers. Dit betekent dat de mannen naar Nederland af 21 jaar. De onproduktie en opleiding is door het la komst betaald. Een Nederlai mer is voor de werkgever duurder (aan belasting buitenlandse, voor wiens h voeding hij moet zorgen. Het bedrijfsleven heeft v gehuwden, omdat zij serii werken. Gezinshereniging e< onmogelijk. Dit houdt in, d niet hoeft te zorgen voor e. gezinswoningen, ziekenhui! voor de buitenlandse famili tie is het mogelijk, dat de naar betere baantjes op open plaatsen worden door opgevuld. Massale trek van de met rijke en meest gezonde a een kumulatief effekt: de van de eigen produktie stagneren en nog meer m moeten wegtrekken. Aldus streken over, waar nog sle< wrichte samenleving is van deren, ouden van dagen en mannen. De inkomsten van de in h werkende mannen, zorgen dig bedrag aan deviezen, ra gebrek aan eigen produkt veel worden geïmporteerd europese landen. De landen van herkomst kans om de eigen ekonomi' kelen teneinde een eigen te zetten. De Westeuropes men met hun onweerstaai miese groei en hun monopol de opbrengsten van de niet landen af. Deze landen sp dergeschikte rol in het ka]* Kapitaal wordt slechts ge1 de exploitatie van grond' vervoer hiervan en de verf' eindprodukt is in handen europese landen. Dit wil zeggen dat alle op gemaakt door vele tusse 1 het Westen worden verdient Doch dit Westen moet wöordig beschermen tegen „v. tie van de niet-ontwikkeldty bestaan zeer hoge invoe i> eindprodukten, zoals suiker:^ textiel 80 pet. Deze invoerrechten zijn, fti derzoeken is gebleken, met fc scherming van de arbeidsii dustrie. En juist in deze Ink ten nu buitenlanders te werjn steld. Groi» Het natuurlijk evenwichty van wie wat produceert, 1% Het Westen wil alles pr£ moet zich hardnekkig verdk, de steeds sterker wordende) uit de nlet-ontwikkelde lar.11 landse werknemers zijn nol verplicht bepaalde westerse i»u stand te houden. Aan hen I Menselijke belangen moete»* de ekonomiese groei-neurosd Waarom behandelen we gastarbeiders als ongewenste vreemdelingen, die al leen mogen werken om onze konsump- tlemaatschappij (welvaartsstaat) op po ten te houden? Het komt ons zeer vreemd voor, dat deze mensen bij het zoeken naar een kamer aangewezen zijn op 3e-rangs-pensions, omdat verhuur ders van kamers liever een „schone Ne derlander" hebben dan een „vieze, onzin delijke" gastarbeider. Zodoende zijn ze uitgeleverd aan de willekeur van de pen sionhouders, die werkelijk absurd ho ge verdiensten van hun krotten hebben. Yoen in het zuiden des lands bekend werd, dat er een groot aantal gastarbei ders zich aldaar gingen vestigen, hiel den zeer vele bezorgde ouders angstval lig hun dochters binnen voor de vrou wejagers, die op komst waren. Van vele kanten, ook uit de kranten krijgt, men ook de Indruk dat het misdatflge ele ment overvloedig bij de gastarbeiders zegeviert, terwijl uit statistische ge gevens blijkt, dat deze insinuaties vol komen ongegrond zijn (gemiddeld cri minaliteitscijfers buitenlanders is 6,4) (Nederlanders is 7). Verlagen we ons niet tot onredelijke ..vooroordeelbeesten" door onszelf zo te laten gaan beïnvloeden door het anders zijn van mensen? In Breda werden op 2e en 3e kerstdag ka fees gesloten, omdat men bang was dat ze een „toevluchtsoord" zouden wor den voor gastarbeiders die ook eens uit wilden gaan. Lijkt het niet op dom me diskriminatie als mensen botweg uit kafees worden geweerd? Onze hoop is op u gericht om aan deze onmenselijke si- tuasie een eind te maken. Gezondheid betekent niet alleen een afwezig zijn van ziekte, maar een situa- sie van lichamelijk, geestelijk en sociaal welzijn. We dachten, dat er met betrekking tot de Marokkaanse gastarbeiders nogal wat storende elementen zijn. die een streven naar een „gezond" leven in de weg staan. Met name de immateriële as pecten van hun milieu worden zeer vaak over het hoofd gezien en dat zou kun nen leiden tot een frekwenter voorko men van psychosomatiese ziekten on der hen. Tijdens de Ramadan (is vastenmaand) b.v. mogen de moslims overdag niet eten, maar hun werk gaat door. zodat sommigen tijdens de pauzes uit ellende maar slapen. Een aangepast werksche ma zou hier op zijn plaats zijn. In de bedrijven ontmoeten de gastar beiders in plaats van begrip, een vijan dige houding onder sommige groeperin gen van hun mede-arbeiders, omdat de ze de gastarbeiders zien als een bedrei ging voor hun werksituatie, terwyi het werk dat zij doen te Hollandse arbeiders. Door vele Marokkanen ding van de kontrolerend raar en onvriendelijk erv terwjjl de kans op ziekte die opgegroeid is in een maat en komt in een vaak giënisch en slecht verw vrij groot is. Ook de seksuele nood bij ge tijd van hun vrouwen Marokkanen, leidt tot fr dat zij moeilijk tot een takt met de andere sekse k Bij bovengenoemde pun taalbarrière een grote rol enkele andere faktoren 1 stresssituatie bij het nieuw riaat in Nederland. Een situatie, die zowel 'ichamelljk bij hen zijn w

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 18