I heb verstoppertje gespeeld' Wie verliest valt terug is voor mi] maar plaats: de eerste' Slachtoffers ramp in Glasgow begraven ?s Verkerk bekent De strijd bij de dames Schenk: e voor 8a Moore Kr rgo'an 19-14 "Tlbalteam 5R17; Israël Opbrengst van WK voetbal 21 miljoen Jacques Christis ook naar Lahore Ton \issers start met wielerploeg Skikampioenschap Betty Stöve in halve finale JANUARI 1971 PAGINA 17 §>SCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Door Ger Bestebreurtje) AMSTERDAM Tijdens de vliegreis naar Nederland ging Kees Verkerk bij zichzelf te biecht, vol zelfkritiek, zodat hij bij aankomst op Schiphol gistermiddag bereid bleek óók in de openbaarheid een bekentenis af te leggen. Eerst nog wat schuchter, fluisterend bijna: „Ik heb me eigenlijk nog voor geen enkele wedstrijd goed kunnen concentreren. En als ik de juiste instelling mis, rijd ik op de vijf kilometer bijvoorbeeld tien a vijftien seconden langzamer dan normaal. Hoe goed het technisch ook gaat. En hoe sterk ik conditioneel ook ben. Mis schien moet ik er positiever tegenover staan. Dat moet ook kunnen, want ik voel me prima". elijk xceer het ijs op i hier Eddy Verheyen, Jappie van mst uit Noorwegen. Dijk en Jan Bols hun rondjes. Edenbaan draaien I Na die eerste verklaring, die nog maar weinig licht zette op de op nieuw met raadselachtig en myste rieus betitelde Verkerk, werd de i wachtende schare tóch wijzer. Door j déze bekentenis: "Ja. natuurlijk heb i ik verstoppertje gespeeld. De concur- I renten kunnen van mij voorlopig al les cadeau krijgen. Omdat ik me al leen op h et Europees- en wereld kampioenschap richt. Alleen dié wed strijden zie ik als belangrijk. De rest wil ik vergeten". Wat ook weer niet helemaal waar ls. Want Kees Verkerk legt een res trictie aan ten aanzien van de natio nale titelstrijd. "Dén zal ik toch, zon der te forceren overigens, voluit moe ten rijden", bedenkt hij haastig. nd 13' Teli nu het Nederlands Morgen en zondag Na alle belangrijke uigrijke ,.voor"wed- B$te werkelijke grote - oor de leden van ■■Want het is beslist alles al van elkaar I mij zal pas dit I iedereen het uit- op volle kracht P de wedstrijden kan Stuurlijk veranderen, de situatie na en- Maar zeker de eer- ®".lle rijders het volle ^^en. Ik ook. Ik stel op in om kampioen 31 voor mij maar één Omdat ik nog in de I ben en de conti- M Lessenreeks niet wil wil graag mijn Eu- II 'ldtitel prolongeren. Sast daarom ook de ii, RH fP> De Engelse West Ham United spelers een boete ongedisciplineerd wee spelers zyn Bobby V(5reaves, Clyde Best laldjjj werden zaterdag- *8 %-en voor de beker- est Ham United te- et^esignaleerd 111 een mmliet gezegd hoe hoog de reglementen van ^Ljlbond wijzen uit dat »Diag zijn dan het sa- eken. Van Moore is wuiier jaar een bedrag rvicdOO Engelse ponden 000 gulden. Dat is YPn in twee weken. IIJS NSA slotfase POT SC s< KL! :li LIAjh Het Neder- Iteam, winnaar van irnooi in Utrecht, successenreeks 'en overwinning op afloop van dewed- z;lense sporthal Va nher Jaroslav Mraz htevreden over zijn inziens de tegen- •nderschat. Inder- .nd by rust met6-9 minuten voor tijd itheren op gelijke ^"Siëli's. Drie benutte ^wee normale doel- nï^de allerlaatste mi- jen voor Nederland WAtrd aanzien: 1914. vooirden gescoord door !fen 6, Ktvtt 5, 2, Cantelberg ,Hof- xiiahc 7, Leffler 3, J Tkiann 1, Jarini 1. overwinning in het Nederlands kampioenschap Daarmee wil ik overigens niet zeg gen. dat ik me de voornaamste fa voriet voel. Er zijn. geloof ik, vier vrijwel gelijkwaardige kandidaten: Jan Bols, Eddy Verheyen, Kees Verkerk en ik. Als Jan en Eddy een goede 500 meter rijden en een beet je gelukkig zijn met het ijs. het weer en de loting, hebben zij abso luut evenveel kans op de titel als Kees en ik. Bols en Verheyeen hebben tijdens', de recente wedstrijden in Oslo voluit gereden. Maar met gemak, zonder zich echt te forceren. Verkerk en ikzelf hebben beslist „ingehouden", een ietwat afwachtende houding aangenomen. Over de werkelijke krachtsverhouding is dus nog weinig bekend. Daar zal. dacht ik. in Am sterdam pas iets meer over aan het licht treden. Dan ook zullen we ontdekken of Peter Nottet, die al een schitterend succes met zijn examen heeft geboekt, op niveau is gebleven. We mogen al met al dus een span nend kampioenschap verwachten. En niet alleen ten aanzien van de bovenste plaatsenook in de „staart" van de kernploeg zal hard geknokt moeten worden. Misschien zelfs nóg harder dan in de top van het klassement. Om aan dat ge vecht te ontkomen, als ik het zo mag uitdrukken, heeft Eddy Ver heyen naar mijn gevoel in het voorseizoen al constant met een enorme inzet gereden. En prestaties willen leveren. Want Eddy was niet zeker van zijn zaak. Anders is het voor mij een onbegrijpelijk iets. dat hij iedere keer weer tot „op de bo dem" is gegaan. Nu loopt hij weinig gevaar meer. Nu kan hij gunstige cijfers op tafel leggen. Nu kan hij niet meer uit de ploeg vallen, zelfs niet als hij door welke oorzaak dan ook bij het nationaal kampioenschap zeven de of achtste zou worden. Die zekerheid hebben Appie. Ronnie en Piet Vonk nog niet. Zy moeten zaterdag en zondag alles geven om maandag met ons in het vliegtuig te kunnen stappen. "Om te weten waar ik sta. om me zelf te testen. Zonder instelling boek je geen resultaten. Ik heb dit sei zoen nog bijna niets gewonnen. Dat is hard voor een tocsporter. En als je dan links en rechts om Je heen de successen van de anderen. Ard. Jan en Eddy, ziet. dan word je toch onzeker. Dan wil je op een gegeven moment Jezelf wel eens testen" Boeiend Een en ander zou het by voorbaat al boeiende kampioenschap nog j meer reliëf geven. Ondanks een te kort aan echte wedstrijdmeters moet een geïnspireerde en volledig gecon centreerde Verkerk immers in staat worden geacht de beste rijders bij te kunnen houden Bols. Verheyen en Schenk houden daar ernstig reke ning mee. De vraag is alleen of Verkerk men taal momenteel zó sterk is. zoveel zelfvertrouwen heeft, dat hij een on verwachte tegenslag kan opvangen. En bereid is ook na eventuele pech tot het einde te b li j v e n vechten. De kans lijkt groot, dat hij een "mis slag" gretig zal aangrijpen om wéér in zijn schulp te kruipen: tót het grote internationale gebeuren. Trou wens. dat "risico" loopt men ook met Ard Schenk pioenschap is echter niet alleen een gevecht tussen de titelkandidaten. Het is ook en vooral de strijd om "lijfsbehoud". Om een vaste plaats in de kernploeg, die volgende week naar Davos vertrekt Daarvoor zul len Jappie van Dyk. Ronnie Nooitge- dagt en Piet Vink zich moeten in spannen: in een onderling gevecht, Coach Leen Pfrommer werd op de luchthaven stormachtig begroet door zijn dochtertje, dat kennelijk zielsblij wat dat papa weer thuis kwam. maar ook tegen ambitieuze jongeren als Piet Kleine, Jacques de Koning en Co Giling. Direct na aankomst op Schip hol probeerde Kees Verkerk naar huis te bellen. Maar helaas. Put ter soek was in gesprek. ATHENE (ANP) Het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal 1970 in Mexico heeft een netto opbrengst van 2% miljoen pond sterling (ongeveer 21 miljoen gul den) opgeleverd. De internationale voetbalfederatie heeft van dit bedrag 10 procent ontvangen, de Mexicaanse voetbalbond 25 procent en de overige 65 procent is verdeeld onder de 15 overige finalisten. De wedstryden van het wereld kampioenschap zyn door totaal 1.673.975 betalende toeschouwers by- gewoond. Meer dan 100.000 kwamen by de wedstryden Rusland-Mexico, El Salvador-Mexico, België-Mexico, Italië-West Duitsland, Uruguav- West-Duitsland en Brazilië-Italië. Het minste aantal bezoekers trok Zweden-Iraël (9624). Het grootste aantal bezocht België-Mexico (108.919). De finale Brazilië-Italië werd bygewoond door 107.412 toe schouwers. AALSMEER ANP In de hoc- keyploeg voor de stryd om de wereld cup die van 12 tot en met 21 februari In Lahore wordt gehouden, is een wyziging gekomen. Joost Bressers van Tilburg is door studieredenen verhinderd en zal worden vervangen door Jacques Christus van HTCC. In de zestien spelers tellende équipe be vinden zich nu drie broers Christis, Jos, Frans en Jacques. Joost Bres sers biyft wel de centrale training volgen. DEN HAAG «ANP) Ton Vissers, die aan het eind van 1969 met een tweede Nederlandse professional wielerploeg leek te zullen starten de samenwerking met Verbunt in Tilburg ging echter niet door zal in het nieuwe jaar toch een ploeg, naast die van Kees Pellenaars, op de weg brengen. Het uitgangspunt van Vissers zal een nationale ploeg zyn, die in de Nederlandse wedstryden rydt, een aantal klassiekers gaat doen en mo gelijk zyn gezicht laat zien in de minder prominente meer-daagse wedstryden. Met enkele renners is Vissers al tot overeenstemming ge komen. Strijd Bols, Verheyen en Nottet. die wat de toprijders betreft in de jacht op na tionale roem niets te verliezen heb ben. zullen daarentegen onder alle omstandigheden strijd leveren. Laatstgenoemde, omdat hij vrij is van studiezorgen en evenmin wordt geremd door de toekomstproblemen, die Schenk en Verkerk kwellen. Bols en Verheyen. omdat het in hun aard ligt. Omdat zij van nature pure "fighters" zijn en recente prestaties duidelijk hebben gemaakt dat zij in vorm groeien. Dat willen zy ook in Amsterdam bewijzen. "Want", wil Eddy Verhey en kwijt, "wie zegt mij dat ik nu al bij de top behoor? Ik weet het niet. Die tijden in Oslo waren goed. maar dat zegt nog niet alles. We zullen eerst echte wedstrijden moeten rij den". Wat niet wegneemt, dat de onder wijzer (zoals wij vorig seizoen ove rigens al voorspelden) stukken beter is gaan rijden en de verwachte door braak realiseerde. Omdat hij niet meer zo eigenwijs is en geleerd heeft te kijken en luisteren naar de juiste mensen. Omdat hij mede daardoor de noodzakelijke vorderingen op de kortste afstanden heeft gemaakt, kan hij hoog eindigen. Ook bij de EK en WK. Aangrijpende begrafenis Wisselvallig Met Jan Bols ligt het iets anders. De Hoogevener is langzaam op dreef gekomen. Hij heeft pas sinds een kleine week de vorm te pakken. "Maar op de sprint gaat het nog steeds niet naar wens", vult hij zelf aan. Hij is bovendien te wisselvallig op de 1500 meter. Daarom, weet Jan Bols, moet hij alles mee hebben om kampioen te kunnen worden. Het geen ook geldt voor Peter Nottet. die alleen dan niet "vaste slag" rydt, indien de souplesse het van kracht wint. De strijd om het nationaal kam- GLASGOW «ANP» Glasgow was gisteren een trieste stad. In de stromende regen werden de slacht offers van de grootste voetbalramp in Brittamnië ten grave gedragen. Grote menigten waren op de ver schillende begraafplaatsen aanwezig om de laatste eer te bewijzen aan de doden. De meest aangn) pende begrafenis was die van de vyf scholieren uit Mackinch. een dorp in het oosten van Schotland. Op het hulpfonds voor de naaste familieleden van de slachtoffers is reeds een bedrag ge stort van 700.000 gulden. De bur gemeester van de Schotse haven stad heeft een beroep gedaan op alle inwoners om een bedrag van tenminste zes shilling de prijs van de goedkoopste toegangskaart voor het Ibrox-park te storten. By elke begrafenis bevonden zich onder de rouwende menigte een of meer spelers van Glasgow Rangers. Morgen zal in de kathedraal van Glasgow een herdenkingsdienst voor de slachtoffers worden opgedragen. Op de regeringsgebouwen zullen die dag de vlaggen halfstok hangen. Vier van de vyf omgekomen scho lieren uit Mackinch woonden in de zelfde straat. Hun leeftyden va rieerden van 13 tot 15 jaar. VAL D-LSERE (ANP) Op de tweede dag van de nationale ski- kam pioenschappen in Val dTseré hebben wederom de dames naar ver houding betere prestaties geleverd dan de heren Op de reuzeslalom bleek Willem Calkoen slechts twee- tiende seconde sneller te zyn dan de 17-jarige in Zürich wonende Linda Esser: 1.11.8 tegen 1.12.0. De piste was hard en ijzig. De lengte was 800 meter, er waren 41 poortjes op gezet en het hoogteverschil bedroeg 350 meter. In het voorlopige klasse ment na twee onderdelen bezet Linda Esser bij de dames de eerste plaats voor Evelien de Weger Zeno Lampe is eerste by de heren, hij wordt ge volgd door Tom van der Meer. Uitslagen: Reuzesalom: dames: 1. Linda Esser (Zürich) 1.12.0, 2. Ka rin van Elderen (Amsterdam) 1.12.4, 3 Evelien de Weger «Leiden» 1.15.2. 4. Tanja van Waning (Oegstgeest) 1.50.4. Heren: 1. Willem Calkoen (Zeist) 1.11.8, 2. Zeno Lampe «Delft) 1.12.6, 3. Tom van der Meer 'Leiden) 1.16.5, 4. Ossip Pokke van Duyn (Nootdorp) 1.19.6. 5. Victor Swane (Leiden) 1.24.1, 6. Etto van Waning (Leiden) 1244. HOB ART (ANP) Betty Stöve heeft gisteren in de kwartfinales van de open kampioenschappen van Tas- manië gewonnen van de Australische Helen Gourlay. De setstanden wa ren 7-6 en 6-4. De andere Nederlandse kwartfina- liste Trudy Walhof werd in drie sets 7-6, 4-6, 3-6 uitgeschakeld door Kerry Harris uit Australië. By het herenenkelspel plaatsten zich voor de halve finales John Alexander door een zege op de Fransman Jean-Baptiste Chanfreau en de Rus Alexander Metrevili die won van Dörner. Rugby programma afgelast DEN HAAG (ANP) In ver band met de slechte gesteldheid van de terreinen is het volledige Rugby- programma voor zondag 10 januari afgelast. AMSTERDAM De landelij ke rust, die het Overijsselse Gors- sel uitstraalde, viel terug te vinden in de dameskernploeg schaatsen die zich vlakbij de Deventer ijspis- te, voorbereidde op het Neder lands kampioenschap schaatsen. Gis ter reisden de acht dames en trai ner-coach Kees Broekman naar we reldstad Amsterdam. Een verhuizing, die de spanningen loswoelde. Lo gisch, want er staat veel op het spel. Een Nederlandse titel, maar méér nog de continuering van een schaats seizoen. Wie verliest, valt terug naar de rijen der naamlozen, die veel trai nend zo weinig bereiken. „Spanning moet er zijn", meent Kees Broekman," dat geeft niets. Het Ls Immers voor ieder voor hen enorm belangrijk. De trainer van de Neder landse dames, die vorig seizoen nog al wat kritiek kreeg, ondanks het feit dat Atje Keulen-Deelstra we reldkampioene werd, heeft dit jaar de training anders aangepakt. „Wat forser, meer op het ijs ge staan, al ging dat in oktober en no vember niet zo best. met al die re gen. maar vanaf de tijd dat we in het trainingskamp zitten, 8 decem ber hebben we erg hard getraind. De rijdsters, die voor die tijd nog niet bepaald in vorm waren, zoals Car ry Geijssen en Elly van den Brom zijn enorm bijgekomen". Tien Broekman, die maandag met zes dames naar Davos vertrekt heeft voor zichzelf tien kandidaten voor die zes reisbiljetten in het hoofd. De acht leden van de dameskernploeg en twee meisjes van de ploeg van Klaas Visser, die zich in Heerenveen op het Nederlands kampioenschap voor bereidden, Trijnie Rep en Sljtje van de Lende. Broekman: „Ik heb drie „zo- keren", Atje, Ans en ook Stien Kai ser weer. Die is met Kerstmis ver loofd met een onderwyzer uit Do- venter; en ze rijdt weer erg oonetant. Maar dan?'* Ook Kees Broekman weet dat niet. Alleen de eerste zes gaan Degenen die afvallen, komen terecht in de B- ploeg. Zij gaan dan evenals vorig jaar naar Inzeil. Mèèr. een B-ploeg rijdt niet mee bij de Europese en Wereld kampioenschappen. Hoor een Elly van den Brom die zegt: „Ik heb niet veel srtn om met die jeugdploeg mee te gaan. Je traint voor de grote kampioenschappen en als je daaraan niet mee kunt doen ls voor mij de lol eraf". Het schaatsseizoen voor de dames is nog lang niet Ideaal. Nu dit sei zoen de Dynamo Cup in gewijzigde vorm werd verreden hebben de da mes nog geen 3000 meter of comple te vierkamp vóór de Nederlandse kampoiensohoppen geschaatst. Wel tijdens trainingen en onderlinge wedsrtijden. maar niet in de officiële sfeer. De Europese kampioenschappen worden op 30 en 31 januari gehou den ln Leningrad, de wereldkam pioenschappen een week later ln Hel sinki. „Belachelijk", meent Kees Broekman, „vorig Jaar zal er een maand tussen, nu een week. Dat is natuurlijk veel te kort". Na die wereldkampioenschappen ko men de dames terug naar Nederland om in Eindhoven selectie-wedstry den voor de sprinttitelstrijd te rij den. Vijf dames gaan dan naar In zeil. Daarna ls het waarschijnlijk af gelopen, want de kans op recordwed strijden begin maart. lijkt op het ogenblik erg klein. „Ach, vorig jaar was het een vre selijk lang seizoen, nu een kort. Het blijft wel jammer, dat er ao wei nig mogelijkheden voor de dames zijn. Eind februari zijn er nog wel wedstrijden in Noorwegen. Mis schien dat daar nog een paar dames kunnen gaan rijden". Open strijd Eerst nu de Nederlandse kam pioenschappen. Een open strijd? At je Keulen-Deelstra ls de gfote kam pioene en moet het weer waarmaken. Ans Schut wil het nu eindelijk wel eens worden. Stien Kaiser wil heus nog wel eens terug komen. En daar achter zal worden gestreden door een Akke Falktna, Rieneke Demming (op wie het succes van verloofde Eddy Verheyen stimulerend werkt) Elly v. d. Brom die haar belofte eens waar zal moeten maken. Will Brugmeyer die over een uitstekende kampioen- schapsmentallteit beschikt. „Let wel" zegt Kees Broekman nog: die jongeren zullen het ook moeten bewijzen nu. Trijnie Rep en Sljtje v. d. Lende kunnen zich erbij rijden, maar dat zullen ze wel moeten doen". Dit weekeinde is beslissend. Daarna volgt een periode van „bij schaven" op het snelle Ijs van Da vos en dan de confrontatie met Rus sinnen. „Maar zo'n Nederlands kam pioenschap is toch altjjd veel span nender. Het ls een soort zustermoord en daar hebben sommige zenuwen het erg moeilijk mee". BED

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17