furger(25)had bijna ook zijn licht vermoord SJOUKJE LEEST L.D. Weer massale stakingen in Poolse steden CHIPS vandaag 1971 Bankloper beroofd van 40 mille Comité wil andere „volkstelling \ekentenis na urenlang verhoor :1 bewolking RELLEN [PERSBERICHTEN IN ZWEDEN deze week bij GOLDEN WONDER Bisschoppen in beraad over dr. Simonis (Due/ ^)lt t teitws -richt I maart 1860 il DONDERDAG 7 JANUARI 1971 No. 33292 EIDSCH DAGBLAD ir: G. Koopman idacteur: Dra. J. R. Soefcenhorsl DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18.10 per kwartaal (postabonnementen f 20.50), f 6.05 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0.30 Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorging tot 20 uur, tel. 30500 (zat. 18 uur) T Met 'n golf van emotie heeft Delft gereageerd op de oplossing van de ge nakende wurgmoord op de 21-jarige Ada Lansbergen-Hölscher. Op straat ontlaadde innacht de opluchting na de bekentenis van de 25-jarige verkoper J. C. K., die gis- nd na urenlange verhoren toegaf schuldig te zijn aan de wurging. an, een buurtgenoot van noorde vrouw bleek een ■ef te zijn van mevr. Van en, die maandag bijna •ede slachtoffer werd. Me- Van Staaijeren gaf, zo de politie aanvankelijk, ruikbaar signalement. Bij 'ontatie met de verdachte hem echter resoluut aan nan, die haar overviel. verbelde ze dat zy haar neef herkend, omdat zij hem en- in niet meer had ontmoet, voor herkenning is het mo est om de vrouw te vermoor- eter nog eens een poging te K>f was het aanvankelijke de man, die zeven weken ft in de greep van de angst rlde hij zijn rollen als „me en „vignet" In roekeloze de aandacht af te leiden H schreef hij talloze malen redactie van de Delftsche ag heeft de politie door nieu- >ren een begin gemaakt met ïdige ontsluiering van de *k, die K. door zijn spel tot verwacht van vanavond tot vond: ewolking met plaatselijk re- tige tot krachtige wind uit zuidwest. Minimum tempe- mstreeks plus 1 graad, ma- iemperatuur morgen onge- I 5 graden. (opgemaakt om 12.40 uur). B.46 uur; onder: 16.47 uur. 13.27 uur; onder: 6.32 uur. een van de spectaculairste utt de cri minele geschiedenis heeft gemaakt. Het onderzoek wordt nu gecoördi neerd door het Haagse parket. K. zal t.z.t. voor de Haagse rechtbank te recht moeten staan. Uit zijn eerste bekentenis is geble ken dat K. de woning van het echt paar Lansbergen is binnengedrongen met de bedoeling geld te bemachti gen. Met hetzelfde doel had hij te voren verscheidene insluipingen ge pleegd. Hij kende de leefwijze van het echtpaar Lansbergen, doordat hij de flat aan de Papsouwselaan met een verrekijker vanuit zijn eigen woning had begluurd. Onder het mom con troleur van het centraal antennesys teem te zijn, kwam hy by Ada Lans bergen binnen. Onder bedreiging gaf Ada hem aanvankeiyk 25 gulden. K. wilde meer om een verliespost van drie honderd gulden als gevolg van een inbraak in zyn woning te compen seren. Ada heeft kenneiyk gegrepen naar het mes, waarmee K. dreigde. Dat verklaart het wondje tussen haar vingers. Tenslotte gaf Ada hem de 375 gulden die zy had gespaard voor een wasmachine. Vervolgens dwong K. haar jenever te drinken. Toen Ada onwel van de drank op haar bed ging liggen, wurg de K. haar. K., die handschoenen droeg, wiste vervolgens met toilet papier alle sporen uit. Een belangryk aandeel in de op sporing van K. had de Delftse in specteur H. B. van Strien, wiens vrouw kort na de moord door K. is bedreigd. Hy vond in een kelder de blauwe bromfiets waarop K. maan dag vluchtte na zyn wurgpoging. Tydens een huiszoeking in K's flat vond de politie de schrijfmachine, waarop de man een van de brieven aan de Delftsche Courant heeft ge tikt. Op een kaart voorzien van het „vignet" die op 3 december arriveerde by de Schiedamse politie is een vingerafdruk van K. gevonden. Kort voor zyn bekentenis sprak K. gistermiddag met twee vertegenwoor digers van zyn kerkgenootschap. Vol staat er midden in, zorg dat u dat blijft. Blijf op de hoogte alles wat er om u heen gebeurt. Als u nu een abonne- nt neemt op het LEIDSCH DAGBLAD blijft u dat zeker. i u nu onderstaande bon Invult, krijgt u het Leideoh Deg- d 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 18 Januari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. >s tl naam: adres: irplaats: gironummer: kje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder istzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer I, Leiden. gens de rechercheurs die hem ver hoorden, was K. duidelyk opgelucht na zyn bekentenis. Volgens de poli tie heeft de vrouw van K. waar- schyniyk niets van de daad van haar man geweten of vermoed. LEIDEN Sjoukje Dijkstra is in Leiden en Sjoukje leest het Leidsch Dag blad. Ruim een uur na haar aankomst per helikopter bekeek de ijsster gistermiddag de foto van dit gebeuren in het LD. Sjoukje, die als gast optreedt in de voorstellin gen van de Wiener Eisrevue, was verrast over de ontvangst in Leiden. Daarover en over de première van de ijsrevue leest u uitgebreid op pagina 5. Ala de voorstellen van de com» missie Mulder wet worden, kun nen aspirant-relmakers van te voren worden gedwongen hun biezen te pakken. Ongetwijfeld heilzaam, dit idee, met het oog op de openbare orde. Maar er be staat ook nog zoiets als bewe gingsvrijheid. En het grootste be zwaar dat men tegen zo'n voor stel kan hebben, is dat er geen controle onontbeerlijk in een rechtsstaat wordt ingebouwd. De officier van justitie heeft in onze maatschappij de niet altijd dankbare taak van waakhond. Maar in de visie van de commis sie-Mulder mag hij eigen rechter gaan spelen. Want hoe sterk zul len de aanwijzingen zijn, die ma ken dat iemand verdacht wordt van iets dat hij nog niet heeft gedaan? De voorstellen van de commis sie-Mulder roepen nog wel meer onbehaaglijke vragen op. Nee, dit lijkt geen wetgeving waaraan we behoefte hebben. Dan maar liever het risico van een rel, waarvan sommige aanstichters bekend zijn. En dus achteraf gestraft kunnen worden. 20 PAGINA'S (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) Berichten in de Zweedse pers maakten van daag melding van nieuwe stakingen in de Poolse havensteden. Volgens de correspondent van het avondblad Aftonbladet wordt er sedert twee dagen weer gestaakt door rond twee duizend arbeiders op de scheepswer ven in Gdansk. Op de scheepswerven in Gdynia en Gdansk begonnen ook de onlusten, nu ruim twee weken ge leden, die het leven hebben gekost aan een niet nader bekend aantal mensen. Volgens de nu gepubliceerde be richten is de ontevredenheid onder de werfarbeiders nog even groot als President Nixon met echtge note en dochter Patricia (Tricia) verblijven op het ogenblik in Sari Clemente in Californië, waar de president in zijn „westelijke Wit te Huis" een werk-vakantie van een dag of tien doorbrengt. Foto: de familie Nixon in een autootje, dat voor de golfsport gebruikt pleegt te worden, op het terrein van het „Witte Huisin Califor nië. ROTTERDAM Een bankloper is vanmorgen in Rotterdam beroofd van zijn tas met 46.000 gulden. Bij het verlaten van het bijkantoor van de AMRO-bank in de Korte Hoog straat zei de overvaller tegen hem: „Laat die tas vallen". De overvaller verdween met de tas in een Renault 4, kenteken 4128 JE. Hij is ver moedelijk gewapend. De bankloper heeft kans gezien een signalement aan de politie te verstrekken. Dit luidt: Spits gezicht en rossig haar. Op het moment van de overval droeg hij een lichte, kor te Jas. Van een onzer verslaggevers Rotterdam Een in Rotterdam ge vestigd comité „De Andere Volkstel ling", geleid door de heren F. Schellenberg en W. Dijkers, heeft voorstellen gedaan tot wijziging van de uitvoering van de Volkstelling- 1971. Daardoor worden naar het oordeel van het comité betere waar borgen geschapen voor geheimhou ding van persoonsgegevens dan bij de huidige opzet het geval is. Dit zal er, aldus het comité, toe kunnen leiden, dat de thans dreigende om vangrijke boycot achterwege zal blijven en de volkstelling niet bij voorbaat waardeloos zal worden. De voorstellen van het comité zijn toegezonden aan de minister-presi dent, de ministers van binnenlandse zaken, economische zaken en finan ciën, aan de volksvertegenwoordi ging, het CBS en de gemeenteraden van de vier grote steden. Het comité handhaaft de bezwaren tegen strafbaarstelling van weige ring de vragenlijsten in te vullen, maar biedt gezien de korte nog res terende tijd een alternatief aan in de vorm van minimaal nog aan te brengen wijzigingen: 1 Controle van de plaatselijke be volkingsregisters aan de hand van de tellerslijsten en niet d.m.v. de omslagbladen; 2. Aanwijzing door loting van de tien percent der ponskaartenboekjes, waarvan de omslagkaarten met persoonsgege vens niet zullen worden vernietigd. De bewaarde omslagkaarten worden per dienstenvelop naar een „bijzon der beveiligd adres gezonden; 3 De Statistische gegevens worden ten huize van de gestelde door deze in een goed sluitbare envelop gesto ken. familiezak potato+09" paprika 4+9" 69 voorheen en worden nieuwe moei lijkheden verwacht. De arbeiders protesteren met deze stakingen ook tegen de arrestaties van rond twee honderd personen in het kustgebied na de revolte. Hoop Een Poolse arbeider zegt in Afton bladet: „Ze hebben wel de etalages van de winkels volgelegd met levens middelen en loonsverhogingen be loofd, maar de hoop die we voor Kerstmis hadden dat de toestand be ter zou worden, is de bodem ingesla gen." Geen enkel persbureau, noch de Poolse pers of radio, heeft melding gemaakt van nieuwe stakingen onder de scheepswerfarbeiders, maar ver schillende Zweedse journalisten be vinden zich momenteel in het betref fende gebied. UTRECHT De bisschoppen van Nederland beraden zich van daag over de resultaten van de ge sprekken die dr. A. J. Simonis, be noemd tot bisschop van Rotterdam, in het bisschopshuis neeft gevoerd met het dagelijks bestuur van het bisdom. Dat dagelijks bestuur de twee vicarissen-generaal en de algemeen econoom handelend in overeenstem ming met de afgetreden bisschop mgr. M. A. Jansen heeft gister avond de resultaten van het overleg besproken met kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. Over de inhoud van het overleg werden in dit stadium geen mede delingen verstrekt. Wel heeft de kardinaal meegedeeld dat het Rot terdamse bestuurscollege „met be zorgdheid heeft kennisgenomen van de ernstige onrust die is ont staan rond de benoeming". Opvallend in de mededeling van het aartsbisdom is de vermelding van de afgetreden mgr. Jansen. Formeel is hij na zijn aftreden be noemd tot apostolisch administra tor, tijdelijk bestuurder namens de paus van het bisdom, ^ot nu toe is hij op de achtergrond gebleven: De handelswijze van de rest van het bestuurscollege is achter niet buiten hem om gegaan. De Leidse studentenpastor J. van Well heeft een belangrijke rol gespeeld In het verzet tegen de benoeming van de Haagse kape laan dr. Simonis als bisschop van Rotterdam. In een gesprek met een onzer redacteuren licht hy zyn motieven verder toe. „Simonis is als bisschop niet gewenst", ver klaart hy uitdrukkelijk STADSPAGINA De met olie bedekte vogels In de Biesbosch vormen een dode of le vende aanklacht PAGINA 7 Dr. Imkamp (D'66) wilde over een kienavond een proces uitlokken, maar mocht niet van zyn vader PAGINA 9 9 De Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken meent, dat er iets van een basis moet zijn voor men met Israël kan gaan praten PAGINA 11 De Nederlandse schaatsers hebben zich gisteravond niet druk ge maakt. De tyden waren er naar. Vandaag komen ze thuis PAGINA 15 Kees Pellenaars heeft grootse plannen met de Brabantse wiel renner Wimke Prinzen PAGINA 17 MINI-KISS DE REEP DIE ZO LEKKER IS Uit het Leidsch Dagblad van 6 Januari 1871: Als eene bijzonderheid ze ker eenig in zijn soort meldt men, dat in denzelfden ring der prov. Drenthe, en wel te Ruinen. Koakanje en Zuid- wolde, drie broeders, de hee- ren Damsté, predikanten zijn. Katwijk. Gisteren werd in deze gemeente door den land bouwer Jacob Heijstek, een fraaie wilde zwaan geschoten Die vogels worden in ons land alleen bij zeer felle kou de aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1