«ïixon overziet zijn n*iode als president m Hoorzitting zaak-Laporte Accenten in Midden-Oosten komen anders te 'epliggend verschil over SALT id op weg uit oorlog in Vietnam -DE VAN SAD AT Conflict op eerste zitting r.k. synode in West-Duitsland Kritiek van Mogelijke bekentenis voorgelezen Prawda op bureaucratie -timing Zwitser verdacht van moord op Duitse jongen Incident met A merikaanse neger-soldaten in Duitsland Engels rapport over roken en gezondheid Maanwagentje weer ontwaakt Zoontje van treinrover verongelukt Zestien doden na ontploffen flatgebouw 3 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 TON (GPDi President Nixon heeft gisteren in een vier tv-journalisten meegedeeld dat de SALT-onder- a met de Sowjet-Unie in Helsinki over een wederzijdse an het strategische kernwapenarsenaal niet tot een k reenkomst zullen leiden. Nixon zei dat er een dieplig- F il van mening bestaat over de definitie van een strate- apen. maar hij hoopte wel dat er een overeenkomst 'orden, zij het „niet binnen een. twee. of drie maanden", „wzei verder geen heil te zien in een topconferentie met leiders, omdat een dergelijke ontmoeting alleen maar ivoel van veiligheid" zou scheppen, tenzij het was om komst officieel te bekrachtigen. rondom Berlijn en in het Midden- Oosten. Zoals gemeld zou de Sowjet-Unie bezig zijn in de Cubaanse haven Cienfuegos een basis in te richten voor atoomonderzeeërs. President Nixon zei dat dit gebied zorgvuldig werd verkend door Amerikaanse toe stellen, maar dat er nog geen aanwij zingen waren dat de Sowjet-Unie de stilzwijgende afspraak met de Ver enigde Staten over Cuba had overtre den. Hij wees erop dat deze afspraak, die door president Kennedy werd ge maakt ten tijde van de Cubaanse raketcrisis, op 11 oktober verleden jaar werd uitgebreid met de bepaling dat geen Russische atoomduikboten in of vanuit Cuba bediend mogen worden. Nixon herhaalde hierbij dat hy geen overtreding van deze af spraak verwachtte. Over Vietnam zei president Nixon dat Amerika goed op weg is om uit de oorlog te geraken. Nixon zei op nieuw dat de omstreden stilzwijgende afspraak met Hanoi over het toe staan van onbewapende Amerikaanse verkenningsvluchten boven Noord- Vietnam inderdaad bestaat. Wanneer deze afspraak niet zou bestaan zou den de Verenigde Staten zich aan niets verplicht voelen en zouden bombardementen op militaire doel einden blijven plaatsvinden wanneer de Amerikaanse legerleiding van me- ele gesprek dat door de levisienetwerken werd 3 was kennelijk bedoeld nming van hetgeen de zijn eerste twee jaren Huis heeft bereikt. Als iet opmerkelijk dat pre- als zijn belangrijkste begonnen afwikkeling ■ikaanse gevechtsrol in knde. Zijn samenvatting uitenlandse en binnen- es was zoal niet som- h wel weinig hoopge- ziie relaties met de Sow- oeft, lieten zijn opmer- bai^ ruimte voor de ge- „onderhandelingspe- destijds in zijn inaugu- teükondigde. en zij deden twt aan een herleving van coüorlogsklimaat". Verwij- Piente uitspraken van de s -emier Kosigin. door bb\ten" genoemd, waar ïdhitoefenen op het beleid igde Staten in Vietnam telden-Oosten, leek Nixon le aanval over te gaan 1 op de Sowjetrussische i de Cubaanse wateren. V7 rP) „De volgende Israël zal op grote n gestreden. Zowel het volk zullen erbij be- Hij zal hevig zyn, want e-aël heeft zyn sterkte wij ook. Adheid van ons leger redigend niveau bereikt yo/n zeer doelmatig ge- ^van de modernste elek- jAparatuur", aldus de ^resident Sadat op een are»nkomst in Tanta, de erl3 neder-Egypte. vrede, zo zei de presi- ^Jjiet ten koste van ook Ingste territoriale con- merikanen praten over - de onderhandelingen ;en. Welnu, we heb- k^nd te geven,'en daar duimbreed van af- E Russen dat er Russische au Egypte zijn ingezet ►de, waarin de Egypt!- scftppen werden opgeleid •t^etstellingen langs het Suezkanaal. Hij zei dat er zes Rus sen waren gesneuveld bij een lucht aanval op Dasjoer, even buiten Cairo, „maar de Russen hebben daar nooit iets van gezegd". De president zei in zijn toespraak dat Egypte vorige lente acht miljoen gulden per dag heeft uitgegeven voor de bouw van de raketinstallaties, die in veertig dagen waren voltooid. Zodra de lanceerplaatsen gereed wa ren werden de raketten er naar over gebracht, „de Russen hielden hun woord". De Soedanese president. El Nimei- ry, zei maandag dat Soedan het Egyptische standpunt inzake vredes besprekingen ten volle steunt en dat het bestand niet kan worden voort-» gezet zonder Israëlische terugtrek king. MOSKOU «Reuter) Het Rus sische partyblad "Prawda" heeft kri tiek geleverd op de ministeries die te weinig aandacht besteden aan de voorstellen van de partij inzake het verbeteren van de produktie. Het blad zegt dat deze ministers niet vol doende aandacht hebben voor het j moderniseren van verouderde bedrij ven. De party-instanties in het gebied I van Moskou wijzen de economische leiders bij voortduring op het expe- riment bij het chemische bedrijf van Sjtsjokino, waar de produktie kon worden opgevoerd, terwijl het aantal j J arbeiders kon worden verminderd. I „Onze voorstellen worden echter vaak door de ministeries niet ge steund". aldus Viktor Papoetin, 2e i secretaris van het Moskousche par- tijcomité. Winter in Portugal Portugal maakt de strengste winter sedert 30 jaar door. In het noordoosten van het land zijn temperaturen van min 13 graden gemeten, wat in het land nog nooit eerder zou zijn voorge komen. ning is dat Noordvietnamese troepen concentraties en infiltraties de vei ligheid van de resterende Ameri kaanse troepen *336.000) in gevaar zou brengen. Zyn verwijzing naar de mogelyk- heid van aanvallen op Noord-Viet- nam wanneer Hanoi blijft volhouden dat er geen afspraak over de verken ningsvluchten bestaat, leek opnieuw een waarschuwing te zijn aan het adres van de Noordvietnamese lei ders om eieren voor hun geld te kie zen. De opmerkingen van de presi dent vallen overigens samen met de reis van minister van Defensie Laird, BONN (AP) De politie van Bonn heeft gisteren een man gear resteerd die ervan verdacht wordt schuldig te zyn aan de dood van een 18-jarige jongen Ulrich Nacken uit Keulen. Volgens de politie is de verdachte een 22-jarige Zwitser. Ulrich Nacken werd zaterdag dood aangetroffen. Hij was alleen gekleed in ondergoed en lag langs de weg. Hij was eerder met handen en voet aan een boom vast gebonden, maar zag kans om zyn handen los te maken. Dat lukte niet met het touw rond zyn enkels. Hfj heeft zich met veel moeite 300 meter voortgesleept, maar stierf van de kou toen de temperatuur s' nachts tot 26 graden onder nul daalde. die vandaag naar Parys is vertrokken voor overleg met de Amerikaanse on derhandelingsdelegatie. en die van daaruit door zal vliegen naar Thai land en Vietnam. HANAU «AP» Een kapitein van het Amerikaanse leger in West- DPitsland en een soldaat, beiden blanken, zijn zondag in een kazerne van het Amerikaanse leger door een aantal negers afgeranseld nadat een neger was omgekomen als gevolgd van een ongeluk. Een woordvoerder voor de 3de ge pantserde divisie die dit gisteren be kend maakte zei, dat het incident zich zondag in de Hessen /Homburg kazerne in Hanau had voorgedaan na de dood van soldaat Marvin Po well. Deze liep een schedelbreuk op toen hij zaterdag van de trap viel, „blijkbaar dronken of onder invloed van drugs". Zondag ging een groep van 35 tot 40 neger soldaten naar het bureau van de compagnie en eiste een on- dehoud met de commandant. Kapi tein Johnston werd daarop met een aantal voorwerpen geslagen en een aantal vertrekken' in de kazerne werd overhoop gehaald. Eerder op de dag zou dezelfde groep een blan ke soldaat afgeranseld hebben. LONDEN (Reuter) In Groot- Brittannië sterven per jaar naar schatting jaarlijks 27.500 mensen tus sen de 35 en 64 jaar als gevolg van het roken van sigaretten, zo zegt het gezaghebbende Koninklijke College van geneesheren in een rapport „Ro ken en gezondheid nu." Negentig procent van de mensen die aan long kanker overlijden zfjn rokers, de overigen aan chronische bronchitis en hartkwalen Volgens het college lopen rokers van sigaretten tweemaal zoveel risi co op middelbare leeftijd te overlij den als niet-rokers. Twee van de vijf zware rokers sterven voor hun 65ste. Als de rokersgewoonte van de Brit ten niet verandert, zullen in de jaren '80 45.000 tot 55.000 mensen jaarlijks aan longkanker overlijden. MONTREAL (AP/Reuter) Tij dens het vooronderzoek naar de moord op de Quebecse minister van Arbeid. Pierre Laporte, hebben twee politieagenten vandaag getuigd dat één der vier verdachten. Francis Si- mard, in hun aanwezigheid gezegd heeft dat hy samen met de gebroe ders Paul en Jacques Rose Laporte op 17 oktober heeft gewurgd. Een verklaring in die zin, die vol gens de politie door Simard was ge dicteerd, werd op het verhoor voor gelezen door korporaal Marcel Jac ques Gabouri van de provinciale vei ligheidspolitie van Quebec, en werd onderschreven door agent Marcel Vigneault. Zy voegden hieraan toe dat Simard had geweigerd de ver klaring met zijn handtekening te be krachtigen. In de verklaring die aan Simard wordt toegeschreven staat dat La porte op 10 oktober ontvoerd werd door Simard, de gebroeders Rose en Bernard Lortie. De laatste zou ech ter niets met de moord uitstaande hebben, omdat hfj de woning te St Hubert, waar Laporte gevangen werd gehouden, op de avond van de 16de oktober had verlaten, kort nadat La porte een mislukte ontsnappingspo ging had ondernomen. „Wij drieën, Paul Rose, Jacques Rose en ik, wurgden Laporte met de ketting die hij droeg", staat in de verklaring. In de door de politie voorgelezen verklaring stond voorts dat Laporte op de vroege ochtend van 16 oktober een mislukte poging had ondernomen om te ontsnappen. „Hy huilde, en wilde dat wy hem naar het zieken huis brachten", stond volgens de po litie in de bekentenis. De drie daders zouden diezelfde dag, omstreeks half zes of zes uur 's avonds besloten heb ben de minister te doden. Simard zou verder tegenover de politie hebben verklaard dat de ge broeders Rose het lyk van Laporte in een auto naar een parkeerplaats by het vliegveld van St. Hubert had den gereden en de wagen daar had- I den laten staan. In de auto van Si- BOCHUM (AP) Het Russische j mard, die het tweetal gevolgd was. maanvoertuig Loenochod-I, is giste- werd vervolgens naar Lingueuil ge ren weer „ontwaakt" na de twee reden, waar het drietal de autobus weken durende maannacht. Volgens den op 28 december in een onder- het observatorium in Bochum gaat naar Montreal nam. de Loenochod nu een van de moei- De gebroeders Rose en Simard wer- lijkste delen van zijn maanonderzoe- grondse schuilplaats te St. Luc ont- kingen tegemoet. Het voertuig be- dekt en gearresteerd. Lortie was al vindt zich in een met rotsen be-1 op 6 november in Montreal aange- zaaide krater. Om uit de krater te houden. komen zullen hoge eisen worden ge- j Volgens de politie had Simard ook steld aan de technische hulpmiddelen verklaard dat het viertal Laporte had van de Loenochod I en aan de be- ontvoerd. manning van het station op de aarde.De verdachten Paul Rose, Jac- WURZBURG (DPA) Op de eerste zitting van de algemene sy node van de r.k. bisdommen in West- Duitsland die in Würzburg wordt ge houden. is het zondagavond tot een openlijk conflict gekomen tussen de als conservatief bekendstaande hoog leraar in het kerkelijke recht prof. Heinrich Flatten en de theoloog prof. dr. Karl Rahner. Prof. Flatten wilde als richtlijnen voor de synode aan vaard zien dat men elkaar niet ver kettert en elke vervalsing van het geloof onderkent en als zodanig brandmerkt, In dit verband verwees hy naar de verklaring van Joseph kardinaal Höffner. aartsbisschop van Keulen, die gezegd heeft dat hy, die niet vasthoudt aan de onontbind baarheid van het huwelijk, zich niet meer rooms-katholiek mag noemen. Prof. Rahner reageerde nogal scherp op deze woorden. Dit pro bleem, zo zei hij, kan niet zo simpel uit de wereld worden geholpen. On der bijval van synodeleden legde hy er de nadruk op dat de kwestie van de onontbindbaarheid van het huwe lijk natuurlijk wel op de synode be sproken kan worden. Er waren ook andere zaken die niet zomaar met een verwijzing naar door de kerk af gelegde verklaringen, in dit geval die van het concilie van Trente. van de tafel kunnen worden geveegd. ques Rose en Bernard Lortie wil den op de hun gestelde vragen geen antwoord geven Zij schreeuwden voortdurend propagandaleuzen voor de afscheiding van de Franstalige provincie Quebec Jacques, de jongere Rose 23wei gerde zijn naam te noemen en snauwde de rechter van instructie toe: „Zoek het maar na in jullie bu reaucratie het is nummer 54". Vierenvijftig is zyn nummer als ge vangene. Rechter Trahan verklaarde later Francis Simard. de gebroeders Rose en Bernard Lortie „crimineel verant woordelijk" te vinden. Daarmee is de basis gelegd voor een mogelijk proces tegen het viertal. MELBOURNE (Reuter) De tienjarige Nicholas Biggs, zoontje van de voortvluchtige Britse trein rover Ronald Biggs, is bij een auto ongeluk in het bergstadje Kilsyth ten oosten van Melbourne om het leven gekomen. Dit heeft de politie meegedeeld. Biggs' echtgenote Char- maine en hun driejarige zoontje Far ley raakten gewond De gewonden worden in een ziekenhuis onder de naam Brent behandeld, maar de po litie identificeerde hen als leden van het gezin Biggs. Biggs ontvluchtte in 1965 uit de Wandsworth-gevangenis in Londen na vijftien maanden van zijn straf van 30 jaar te hebben uitgezeten. Nog het afgelopen weekeinde toon de de Britse televisie Biggs onder verschillende vermommingen in de hoop dat tips tot zijn aanhouding leiden. AUCH (AP) Een ontploffing, vermoedelijk door een lek in de gas leiding, heeft in de Zuidfranse stad Auch een nieuw flatgebouw uiteen gereten en een nabijgelegen eenge zinswoning ernstig beschadigd. Zestien mensen werden door de ontploffing in hun slaap verrast en gedood. Onder hen waren zeker II kinderen Tien personen zijn in het ziekenhuis opgenomen, maar geen van hen had ernstig letsel. Drie uur na de instorting werd een kind uit de puinhopen gered, dat haar leven te danken had gehad aan een zware ijzeren steunbalk, die het puin van haar had weggehouden. Open universiteit Rond 25.000 Britten zijn zondag begonnen met een poging de achterstand weg te werken die zij in hun jeugd hebben opgelopen omdat zij niet de gelegen heid hebben gehad te studeren. Zij doen dit aan de wat genoemd wordt „open universiteit die geen college zalen of campus kent. Het onderwys wordt gegeven via radio, televisie en correspondentie. De bedoeling van het experiment is mensen op oudere leeftijd die in hun jeugd geen uni versitaire opleiding konden krijgen, alsnog hiervoor de gelegenheid te geven. T Iedereen wil wel r niemand weet hoe. arwisseling in het Mid- hing weer een heel klein js. De granaten ontplof- sporadisch, de machine aren voor het grootste e dag buiten werking en twamen veelvuldiger te- demarcatielijn met Is- fc gewone man in Egyp- m Irak is de lioop wat at er binnenkort flink p worden nu de handels- in met het Westen weer worden aangehaald en land niet alléén de kans n voordelige prijzen de ten van de Arabische te kopen. De mensen hinder bevreesd gewor- le geheime dienst nu de aden en reisverboden przacht en razzia's min- pen. genoeglijker levensom en zijn op een andere i gevolg van de gematig- die na de dramatische isen van 1970 in de bui- politiek ook tegenover St gevolgd. Iedereen wil e opvatting van mensen ans goed op de hoogte et niemand hoe dat nu h worden. Afgezien van idendheid van Israël is J Arabische wereld geen Door Herman Rolfes leider over die er de noodzakelijke concessies daarvoor bij zijn politie ke tegenstanders door kan drukken. De regeerders in de landen die het meest belang hebben bij een vre desverdrag met Israël (Jordanië. Syrië en Egypte) zijn zwak en heb ben moeite hun politieke belagers aan de linkerzijde in bedwang te houden. Wat nog versterkt wordt door de nieuwe vrijheid die wordt toegestaan. Maar aan de andere kant is er in geen der landen een directe drang de gevechten met Is raël weer te openen. Het leger dat voor de regeringen de belangrijk ste machtsbron is zit na alle ver liezen bepaald niet te dringen de kanonnen weer te mogen gaan gebruiken. Het uitblijven van de dagelijkse reeks slachtoffers en de materiële verliezen heeft de smaak van rust aantrekkelijk gemaakt. Ook hier echter gaat het te ver te veronderstellen dat de militairen daarom zo maar aan de Israëlische voorwaarden zouden willen vol doen. De teruggave van grondge bied zonder het genereuze gebaar van schenking of het afstand doen van Jeruzalem zou na '46, '56 en '67 nog eens de machteloosheid be vestigen dat de Arabische legers hun grondgebied niet kunnen be schermen. Voor de militaire eer van de leiders gaat dat te ver en zij blijven gokken op winst, In de toekomst zal Israël zeker terugge drongen kuinnen worden tot de gren zen die de Arabieren haar hebben toegestaan. Het is door deze tegenstrijdighe den van besef van onkunde en de hoop op succes waardoor de mili taire politici gedwongen worden te balanceren. President Sadat van Egypte moet evenals zijn voorgan ger Nasser de spits afbijten en in zijn publieke redevoeringen doet hij dat met de waarschuwingen te gen beter weten in van de grote militaire kracht. En ook daarom zit hij weer verstrikt. De bevolking die hoopt op een wat beter en min der angstig bestaan heeft weinig last van de militaire eer hoewel het lang niet zo lastig is. Het leger moet toch ook daarmee rekening houden temeer omdat het juist po litiek zo goed stond dat meer vrij heid werd toegestaan. Niettemin, de mensen in de straten duizelt het allemaal en dat geeft de militaire politici toch weer wat speelruimte Want met de bemoeienissen van al die machtigen in Washington, Mos kou en de Europese landen kunnen hun eigen leiders toch maar wei nig uitrichten. Bij het fatalisme re kent men er dan maar op dat het in het nieuwe jaar nog rustig blijft. In de rust van de regeringska mers spelen deze emotionele over wegingen wel niet zo in directe vorm mee. maar ook de Arabische leiders die gewend zijn in harde machtsfactoren te denken zijn er wel aan overgeleverd en moeten er rekening mee houden. Daarom moet aan de opvattingen over het scheppen van nieuwe verhoudingen het opvoeren van de militaire drei ging om die te handhaven veel waarde worden gehecht vooral om dat de grote mogendheden wel te kennen hebben gegeven niet te wil len vechten, maar evenmin met ze kerheid hebben gesteld dat dat nu ook vrede moet betekenen. Het plan dat in Israël is geuit over het terugtrekken van een paar kilome ter achter de huidige stellingen langs het Suezkanaal krijgt ook in deze gedachtengang veel beteke nis. Bij het voortduren van het touw trekken rond het conflict met Is raël is het opmerkelijk dat elders in de Arabische wereld, ver weg van de Joodse staat, de spanning blijft stijgen. Zowel Irak, Perzië als Saoedi-Arabië richten hun aan dacht op de gebieden rond de Per zische Golf en het zuiden van het grote Arabische schiereiland. De federatie van Golfstaten blijft stag neren en de Britten vertonen wei nig neiging hun militaire aanwe zigheid daar op te heffen. De guer rilla in Oman en Muskaat neemt grovere vormen aan en de jonge sultan heeft kortgeleden gezegd dat er alleen nog maar gevochten kan worden in Zuid-Jemen, dat in het geheel van de opstand tegen het conservatisme een centrale rol speelt. Het zuiden weigert een fe deratie met het weer politiek con servatief geworden Jemen. Ondanks zijn actief-revolutionaire rol komt de regering in Aden tussen al haar conservatieve buren toch in moei lijkheden. En dat is dan de reden dat hij aansluiting zoekt bij het verdrag van Tripoll dat de unie tussen Egypte. Libië. Soedan en Syrië regelt en daarmee zouden dan de machtsblokken in de Ara bische wereld weer helemaal tegen over elkaar komen te staan. Zowel Saoedi-Arabië als Egypte zouden er bij betrokken raken. Cynici zeggen dat zich hier de geschiedenis gaat herhalen en dat de oorlog in Jemen van voor juni 1967 een stukje verplaatst wordt naar het Oosten. Zij beweren dat de Arabische legers een echt trai- ningsgebied nodig hebben om het in de toekomst wel tegen Israël op te kunnen nemen. Tezamen met de voortdurende spanning in Jordanië werpt hot oonfliot rond de Perzi sche Golf zijn schaduw vooruit op de hernieuwde bereidheid in New York te gaan praten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7