\^ks Op 30plaatsen in Leiden: klaar... over l*een jichzelf [en huis ie, verdeeld ïal standhouden Kantonrechter in Leiden deelde geldboeten uit Eerste afstuderenden lavo- en leaoschool ST •URGEMEESTER VAN DER WILLIGEN jt NIEUWJAARSREDE TOT RAAD 5^1 DE LEID' SE BMD Verkeersovertreders voor de balie Juldigingscomité 'isschop Simonis Koppelwedstrijd op Poelmeer Vakbeweging en volkshuisvesting ARROGANTIE Duivenvluchten Beroepingswerk LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 i LEIDEN In de gistermiddag gehouden nieuwjaarszitting van de Leidse gemeenteraad, gevolgd door een receptie, waar ook de ambtenaren acte de présence gaven, heeft burgemeester Van der Willigen in zijn laatste nieuwjaarsrede een aantal wensen op financieel gebied geuit. Als deze in vervulling gaan, zullen nieuwe perspectieven zich openen. Deze zijn volgens de burgemeester dringend nodig, omdat Leiden anders met de structurele tekorten in de mist komt te varen, zoals Leiden, mede door de centrale financiering, al zoveel jaren in de mist vaart. ia ESSE Er is een comité gevormd lan dr. A. J. Simonis bij zijn wy- tot bisschop van Rotterdam een aan te bieden. Het comité bestaat uit: Th. L J F. Beelen, G. Lefeber, Ijnacker, J. Th. de Bruijn, Drs. van Overbeek, Mevr. J. H. de i |n-Beijersbergen van Henegou- n. H. C. Broxterman, J. J. Rotte- L. Tibboel. Correspondentie- o6 van 't huldigingscomité: mevr ïlj. de Bruijn-Beijersbergen van Oranjelaan, 124, Lisse 02521-3784. Bijdragen kunnen gestort op rekening „Cadeau WARMOND Op Poelmeer in Warmond zullen zaterdag, als het winterse weer aanhoudt, nationale koppel wedstrijden worden gehouden. Deze wedstrijden beginnen om 2 uur- nam. bisschop Simonis" bij de Algemene Bank Nederland in Lisse, rekening nummer 56.80.34.228 of door storting op gironummer 3951 van deze bank instelling. Men heeft het gemeentebestuur vaak verweten een gebrek aan visie te hebben. Burgemeester Van der Willigen wil dat opbergen in de af deling „kretologie". Hij vroeg zich af hoe men in de blijvende mist va rend blijk kan geven visie te hebben op het beloofde land. Geestelijk kan men zich in de mist groot tonen, maar in feite kan men weinig meer doen dan het schip trachten te be houden. Het Leidse schip moet ech ter niet alleen behouden worden, maar ook de verdere weg naar bre der vaarwater kunnen afleggen. Voor dit alles zijn samenwerking en steun van de gehele raad aller noodzakelijkst. De burgemeester vroeg de raadsleden elkaar in net komende jaar te vinden in wat hen bindt en zich niet van elkaar te verwijderen door wat hen politiek zo duidelijk scheidt. Geen huis, tegen zichzelf verdeeld, zal standhouden. De heer Van der Willigen vroeg veel positieve overeenstemming in de besluitvorming, opdat de stad en haar bevolking ook werkelijk het ge voel krijgen bestuurd te worden. Zorg in kwadraat De hoogste prioriteit wil de bur gemeester toekennen aan de leniging van de woningnood, deze Neder landse zorg vóór alle zorgen, deze Leidse zorg in het kwadraat. De Me- renwijk Ls voor deze oplossing het eerste doel. de Merenwijk, die de stad van morgen zal moeten worden en bovendien aan de eisen (denk daar bij aan de financiële beperkingen) I van vandaag zal moeten voldoen. Daarmee zat de raadsvoorzitter in het financiële vlak en hij bleef I daarin vrijwel zijn gehele toespraak. Hij uitte kritiek op het beleid van ..Den Haag" waar het gaat om de prijsvaststelling van bouwgronden Het departement van Onderwijs met name houdt zich niet aan richtlij nen van het ministerie van Volks huisvesting, maar gaat uit van lan delijk gemiddelde grondprijzen. Toe gespitst op de Merenwijk betekent dit, dat de grondprijzen via de uit keringsnormen ongeveer één-derde bedragen van de werkelijke grond prijs. Per vierkante meter grond in de Merenwijk, bestemd voor de scholenbouw, moet Leiden ongeveer f 100 bijpassen, een extra last dus. Wat de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten betreft zijn syste men uitgewerkt bijv. met inwo- I nertal als maatstaf maar deze werken niet of onvoldoende. Funda menteel onderzoek is nog maar nau welijks begonnen. Het zou zich moe ten uitstrekken naar de werkelijke behoeften van de gemeenten. De structuur van de gemeentelijke be grotingen, gebaseerd op verouderde voorschriften, vertoont een uitbun dige variatie, die elk vergelijkings- onderzoek vrijwel illusoir maakt. Research nodig Centraal moet een adequaat re search-apparaat worden opgebouwd, dat in staat is deze vraagstukken effectief aan te pakken. In plaats van controle-ambtenaren zijn deskundige researchkrachten nodig. De Leidse situatie op het stuk van de grondpolitiek, aldus de burge meester. kenmerkt zich door een niet aflatend gevecht om rond te komen Speling is er niet. vooral omdat zich een belangrijk deel van de volks huisvesting in de gesubsidieerde sec tor moet afspelen gezien de struc tuur van de bevolking. Leiden is daarom in geen enkel opzicht in staat vele zaken, die de aantrekke lijkheid van het leefklimaat uitma ken, te verhalen op kopers van grond. Er zijn tal van gemeenten, die rustig zodanige marges op de grondprijzen kunnen leggen, dat daaruit bijv. ook nog volledig de kosten van sportaccommodaties, wijkgebouwenbelangrijke verbin dingswegen e.d. kunnen worden be streden. LEIDEN De eerste zitting van de Leidse kantonrechter in dit nieu we jaar kenmerkte zich gisteren door de opruiming van een groot aantal kleine zaken. De opgelegde boetebe dragen kwamen dan ook niet boven de 40 gulden uit. Een 21-jarige chauffeur uit Leiden werd tot de betaling van dit bedrag veroordeeld, omdat hij op 21 juli een vrachtauto met aanhanger bestuurde zonder het vereiste rijbewijs te be zitten. Deze overtreding kwam aan 't licht, toen hij op het Noordeinds- plein door de politie werd aangehou den omdat de richtingaanwijzers en de stoplichten van de aanhanger niet functioneerden. Naast hem stond zijn werkgever, een 45-jarige aannemer uit Leiden, terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij de chauffeur met deze in complete aanhanger had laten rij den. De aannemer verzekerde rechter De Bruyn, dat de desbetreffende lichten 's morgens by het wegrijden nog goed functioneerden. Waarom zij dit 's avonds niet meer deden? Kinderen moeten toen de chauffeur onderweg was, de glaslampjes er hebben uitgedraaid. Hoewel de chauffeur deze lezing ondersteunde, kwam de kantonrechter dit weinig geloofwaardig voor. Temeer nog. om dat de aannemer noch de chauffeur hierover iets tegen de bekeurende LEIDEN Het CNV besteedt deze winter aandacht aan het onderwerp „Vakbeweging en volkshuisvesting". De Leidse Christelijke Besturenbond heeft een bijeenkomst georganiseerd op donderdag 14 januari in het Ge bouw voor chr. sociale belangen, waarin districtsbestuurder W. P. van Leeuwen het onderwerp zal inlei den. Eén van de gesprekspunten is de vraag of er plaatselijke ervaring is met inspraak in woningbouw in nieuwe en sanering van oude wijken. Als reactie op het ingezonden stuk van de heer Jan Schouten zou ik het volgende willen schrijven: ik beweer niet dat deze meneer wel of geen gelijk heeft, dit laat ik aan an deren over. Vol verbazing lees ik diverse beschuldigingen van paus en kerkelijke instellingen. Of het pro bleem al niet ingewikkeld genoeg is, schopt deze geleerde meneer alles otn. want hij weet het alleen. Na dit ingezonden stuk laat ik aan u over wat arrogantie eigenlijk is. J. W. RUTTE, Meerburgerstraat 9, Leiden Bij duivenclub „De Vriendenclub" is een lid gschorst, omdat hijzou hebben gevlogen met duiven zonder eigendomsbewijs. Maar ook bestuurs leden vliegen met duiven, die zijn komen aanvliegen. Tegen hen is niets gedaan. Alle duivenliefhebbers uit Leiden en omstreken kunnen in lichtingen krijgen bij mij. R. Pet Louise de Colignystraat 10 Leiden. GEREFORMEERDE KERKEN vrijgemaakt buiten verband Aangenomen naar Katwijk, G. Roukema te Ede. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Heerde, G. de Vries te Rijnsburg. politie-agent hadden gerept Beiden hadden daarentegen verklaard niet te weten waarom de lichten niet functioneerden. De officier van Justitie, mevrouw mr. A. C. Quik-Schuyt, hechtte even eens weinig of geen geloof aan de verklaring die de aannemer en de chauffeur naar voren brachten. Zij eiste tegen de chauffeur voor de mankementen een geldboete van f 25 of 3 dagen en voor het rijden zonder het vereiste rijbewijs een correctie van f 75 of 7 dagen. De aannemer hoorde een boete van f 30 of 3 dagen tegen zich eisen. „Hij is thans in militaire dienst en kan die boeten niet betalen. Geeft u zijn boeten er maar bij mij bij," merkte de aannemer hierna nog op. „Dat kan natuurlijk niet. U kunt wel voor hem betalen," gaf de rechter hem ten antwoord. Hij vonniste de chauffeur uiteinde lijk met respectievelijk f 25 en f 40 of 7 dagen en de aannemer conform de eis. „Hij kwam met vrij hoge snelheid de Cobetstraat uitrijden en verraste mij daardoor enigszins," zo ver klaarde een 24-jarige verzekeringsin specteur uit Leiden het feit, dat hij op het kruispunt Cobetstraat-De Laat de Kanterstraat met zijn auto geen voorrang had verleend aan een van rechts komende autobestuurder. De botsing leverde nogal wat materiële schade op. Verdachtes excuus werd door het rechtscollege niet aanvaard. Zijn be wering, dat de ander (te) hard had gereden, werd overigens door geen enkele getuige bevestigd. „Ook al reed hij wat te hard, dan nog had u voorrang moeten verlenen," aldus de kantonrechter. De officier was bereid om met de door verdachte aangevoerde verras singsfactor enigszins rekening te houden en eiste daarom slechts f 40 of 4 dagen, form. Zonder gevaar*' „Ik kon dat zonder enig gevaar doen." verzekerde een 18-jarige scho lier uit Leiden de kantonrechter. Hij stond terecht, omdat hij met zijn motorfiets op de Hoge Rijndijk links af was geslagen, hoewel hij in de baan voor rechtdoorgaand verkeer reed. „Of u dat zonder enig gevaar kon doen doet niets ter zake. had zich aan de verkeersregeling moeten hou den," kaatste de kantonrechter te rug. „Een veel te vaak voorkomen de verkeersfout, die wel degelijk ge vaar kan opleveren." gaf de officier als haar mening. Zij eiste een boete van f 25 of 3 dagen. De kantonrech ter zag geen reden hier iets van af te doen. Een 41-jarige schoonmaker uit Lei den verleende in de vroege ochtend van 13 juli met zijn bromfiets op het kruispunt Haarlemmerstraat-Pe likaanstraat geen voorrang aan een auto, hetgeen een botsing opleverde. Zoals de meeste weggebruikers die gisteren wegens het niet verlenen van voorrang terecht moesten staan, had ook hij een zijns inziens geldig excuus: „Dat kwam omdat die auto veel te hard reed en mij daardoor volkomen verraste." Ook het feit, dat de botsing pas plaats vond toen hij al bijna het kruispunt voorbij was. pleitte zijns inziens in zijn voordeel. De officier deelde die m'ening niet en vroeg een boete van f 30 of 3 da gen. „Als ik dan alle schuld had. waarom betaalde die automobilist dan de helft van m'n schade," bracht verdachte hierna nog naar voren. Hierop konden officier noch kantonrechter een zinnig antwoord geven. De schoonmaker werd uitein delijk overeenkomstig de els veroor deeld. Enthousiasme voor stage LEIDEN Komende zomer zal de Leidse lavo- en leaoschool aan het Noordeinde de eerste examen kandidaten met een theoretische en praktische beroepsopleiding voor winkel en kantoor afleveren. Het zullen er ongeveer 150 zijn, die dan van de school voor lager algemeen vormend en lager economisch en ad ministratief onderwijs afkomen. Van die 150 leerlingen hebben er 50 de winkelrichting gekozen. Sedert de laatste herfstvakantie lopen zij regelmatig een middag per week stage bij Leidse winkelbedrijven. Dit gebeurt in nauw overleg met perso neelschefs en middenstanders. Beide groepen hebben enthousiast op dit experiment gereageerd. Ook voor de 75 kantoorkandidaten zal deze praktische kant van de op leiding worden uitgewerkt. Door het op allerlei kantoren zal dit voorlopig althans beperkt blijven tot bedrijfs bezoeken in klasseverband. Daarnaast bereiden zich 25 leerlin gen voor op het middelbaar econo misch en administratief onderwijs (meao). Het hoofdaccent ligt bij hun opleiding op de vakken Nederlands, Engels, Duits, boekhouden en han- delsrekenen. Alle betrokkenen zijn tot nu toe zeer tevreden met deze mammoet wetvervanging van het vroegere vglo (voortgezet lager onderwijs). Niet in de laatste plaats de leerlin gen, die met bijzonder veel interesse en werklust de school bezoeken. Be langrijkste oorzaak hiervan is wel de „motivatie," het voor het duidelijke, beroepsgericht karakter van het on derwijs. Dit ontbreekt om voor de hand liggende redenen bij het meer theoretische onderwijs op andere toch wel sterk gespecialiseerde werk voortgezet-onderwijsscholen. LEIDEN Kinderen regelen het verkeer Twintig jaar geleden volgde Leiden schoorvoetend Amsterdam. Wat zou het worden met de jeugdverkeersbrigadiers? Het werd een succes. Een omvangrijk apparaat is het geworden, dat de schooljeugd op deze manier veilig laat oversteken. Op dertig plaatsen in Leiden klinkt het nu viermaal per dag: klaarover! Dat gebeurt o.a. tussen 1 en 2, ons uur van deze dag, waarin de scholen begin nen met de middaglessen. Hoofdagent R. F. S. Voerman van de verkeerspolitie weet er alles van. Twintig jaar geleden begon het op de Rijnsburgerweg by de Leidse Houtschool. En het loopt daar nog altijd uitstekend. Er zijn steeds meer gevaarlijke oversteken in het drukker wor dend verkeer gekomen Lange straten als Churchilllaan en Lammenschansweg hebben ver scheidene oversteekplaatsen voor schoolkinderen. Tal van scholen zyn bij het werk betrokken. In het algemeen worden de verkrersbrigadiertjes gekozen in de zesde klassen. Zij krygen de gele jassen aan en de bordjes mee, ze moeten toestem ming van de ouders hebben en zijn verzekerd tegen alle moge lijke aansprakelijkheden. Met de „aflossing van de wacht" mee zijn er 800 kinderen in touw om duizenden andere kinderen veilig te laten overste ken. Ze doen dat controles van de heer Voerman leren dat serieus, maar vaak kinderlijk. Verkeersdeelnemers moeten daarmee rekening houden. Zy mogen nooit vergeten, dat kin deren het verkeer regelen. Z° moeten daarom aan de jeugd het goede voorb°eld geven. En daar aan ontbreekt het nogal eens. Er zijn overste skx^aatsen, waar het eigenhik "te dmk is rm kinderen het over**-ken te laten regelen. Daar doet men een be roep op de ouders, im de meeste gevallen moeders, om een oogje in het zeil te houden. Hier en daar lukt het aardig, maar op andere punten blijkt het moei lijk een geregelde dienst van ..moeder-k'aar-oversten" te for meren. Hoofdagent Voerman vertelt, dat het dit se'zoen min der goed lukt dan vorig Kinderen en moeders krijgen van de heer Voerman, die ook de verkeersl essen op de scholen ge^ft en het verkeersexamen re- g-it, een sp~c5ale opte'ding voor h-t klaar-over-vak. De jeugd- b":gr diers wacht aan h°t e'nd van het se,-7oen een feestmiddag en een oo-konde als dank voor bewezen diensten. De hele zaak is niet alleen in gewikkelder geworden door het drukker geworden verkeer en door het toenemend aantal over- 9teekp1aatsen, maar ook door de verschillende schooltijden. Vroe ger kon je je klok erop gelijk zetten: a'le scholen begennen om 9 en om 2 uur en eindigden om 12 en om 4. Dat is voorby. De begm- en eindtijden zijn ver anderd pn dat betekent vee- de verkeersbrigades vaak extra lan ge dienst. On*e fotcg-aaf volgde gister- m'ddag op de eerste schooldag na de kerstvakantie het over- steekgeb'vren n de Churchill laan b;j de Telderskade. Hij kon da a-bh constateren, dat de ieug-,brigadi°rs uitstekend werk ten en dat de overstekende kin deren weliswaar ongeduldig, maar toch keurig wachtten op elkaar om in groepen over te steken. Het ging uitstekend, zo wel zonder als later onder het wakend oog van een „moeder- klaar-overste". (Foto's LD'Holvast). MORGEN tussen 2 en 3 een blik in eigen bedryf: de krant kunt u niet missen, geen dag!

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3