Gescheiden van haar zoons Opereren vertraagd hartpatiënten door conflict" Korte ontvoering Nederlander Oostenrijk z van in 1 Ouders en kinderen Amerikaan aan drugs overleden Prof. Wieberdink over Hart-kliniek in Utrecht: SUS Anna-Maria Pierangeli: h F. Paula neemt ontslag Politie pakt daders snel Gewapende overval op bejaarde vrouw Wurger geeft uitstel van betaling ZOEKEN NAAR 5 VERMISTE ZEELIEDEN GESTAAKT Grote brand in Stadskanaal MAANDAG 4 JANUARI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Van Anna-Maria Pierangeli zal men zich vooral de twee films van Leonide Moguy en Vittorio de Sica herinneren, „Morgen is het te laat" en „Morgen komt een andere dag", die de bioscoopbezoekers (en vooral de bezoeksters) van 1 949 en '50 de tranen naar de ogen brachten. Twintig jaar zijn sedertdien verstreken en ze brachten Anna-Maria voor- en tegenspoed. Twee huwelijken, die allebei misliepen; twee kinderen die gescheiden leven van hun moeder; gezinsproblemen die heel duidelijk hun in vloed hebben gehad op de carrière, waaraan Anna-Maria in Frankrijk sinds kort weer werkt. In deze serie vertellen bekende =j ouders iets over hun kinderen of doen kinderen een boekje open over hun bekende ouders. De ko- mende dagen kunt u onder meer |j de opinie van Hans Tiemeyer jr. EE lezen over de acteur Hans Tie- meijer sr. Verder vertelde de Êf EE dochter van Jan Blaaser hoe zij over haar vader denkt. „Hoe oud zyn uw kinderen?" Perry, de oudste, uit mijn huwelijk met de Amerikaanse zanger Vic Da- mone, is vijftien en de jongste. An drew, is zeven, hy is de zoon van myn tweede man, de Italiaanse diri gent Armando Trovajoli". „Waar wonen ze?" .Perry die al 1 meter 75 is en die nog steeds maar doorgroeit; ik vraag me af wanneer dat ophoudt zit op een militaire academie by Los Angeles. Over drie jaar is hy tweede luitenant. Andrew, die in Engeland is geboren, is een echte Europeaan; hy is intern op een middelbare school in een voorstad van Londen. Ze zijn alle twee intern en alleen in de vakantie verlaten ze de school". „Hoe vaak ziet u elkaar?" „Regelmatig, maar helaas niet vaak genoeg. De oudste heb ik in geen twee jaar gezien. Ik mis hem erg. Hij schrijft me twee keer per maand en houdt me op de hoogte van alles wat hy doet, maar ik voel, dat hij ook mij mist. De tweede is diohtbij. ik zie hem elke vakantie. Processen Waarom wonen ze niet by u. zoals zoveel kinderen van actrices zelfs van gescheiden actrices?" „Ze hebben altyd bij my gewoond, de oudste in de Verenigde Staten en in Rome, sinds 1962, allebei. Ik stuur de Perry iedere zomer naar zyn vader in Los Angeles, want we waren zon der schandaal of zonder herrie uit el kaar gegaan. En toen ineens heeft hij geweigerd hem terug te sturen. Ik had de kinderen toegewezen ge kregen, ik heb het by alle rechtban ken geprobeerd, maar er was niets aan te doen. Van het ene proces naar het andere, het ene hoger beroep naar het andere, van cassatie naar cassatie, maar ik heb niets bereikt. Het is nu zo. dat IK van tijd tot tijd hem mag bezoeken, alsof we krijger tje spelen, terwijl ik helemaal in mijn recht sta. Het zelfde drama heb ik beleefd met Andrew, die my was toegewezen nadat myn tweede man op een goeie morgen met de noorderzon was ver trokken. Voor de wet ben ik officieel nog steeds met Trovajoli getrouwd, maar hij leeft nu samen met een an dere vrouw, bij wie hy verscheidene kinderen heeft, maar myn zoon is ook nog van hem en jarenlang heeft hfj zich ertegen verzet dat onze zoon buiten Italië zijn studie zou voort zetten. Tenslotte heeft de justitie my in het gelijk gesteld". „Voelt u zich ondanks wat u over komen is, toch echt moeder?" „Op sommige momenten, dat moet ik u heel eerlyk bekennen, helemaal niet. Omdat ik ver bij myn kinderen vandaan gehouden wordt, zo weinig zie, alleen woon en een beroep heb waardoor ik voortdurend moet reizen en waarin ik veel mensen ontmoet, vergeet ik ze wel eens, maar dat duurt nooit lang. Want ik mis mijn twee zoons heel erg. Als ik 's avonds thuis kom en ik ben moe van de hele dag in de stu dio's, dan zou alleen hun aanwezig heid me al opbeuren, ik zou zo blü zyn als ze wat tegen me konden zeg gen, tegen me glimlachen, me een kusje geven. Maar helaas „Als u uw leven mocht overdoen, als u weer voor de eerste keer kon trouwen, zou u het dan net zo aan pakken?" „Bepaald niet. Ik zou nooit meer trouwen met hetzelfde soort mannen, ik zou er misschien zelfs voor zorgen dat ik niet weer zo gauw kinderen kreeg. Maar het blyft altyd erg moei- ïyk tr zeggen wat je al of niet zou hebben gedaan in die en die omstan digheden. Gebeurd is gebeurd. Bed leeg illilililllllllllllllllllllilllillililllllllliiliiiiiiiiiilllllillllllill bijna nooit by de vader zelfs in zo'n duidelijk geval als het myne -- maar ze hebben alles was ze zich wensen en ik zeg h°f nog eens: ze zijn niet ongelukkig A s u onder ge lukkig zyn verstaat bij de ouders thuis zijn, zoals zoveel andere kinde ren. dan is dat natuurlijk bij hem niet het geval en juist wat dat be treft kennen ze geen vreugde en geen geluk". „Ben u zelf gelukkig?" „Wat mijn werk betreft ja. maar niet wat mijn gezin betreft. Ik mis mijn kinderen verschrikkelijk en zal ervoor blijven vechten om ze bij me te krijgen". Geen derde „Heeft u ergens spijt van?" „Wie heeft dat niet? Ik heb er spijt van dat ik getrouwd ben en vervol gens gescheiden, ik heb er spijt van dat mijn kinderen op bijna tiendui zend kilometer van elkaar vandaan zitten, terwijl ze broers zyn, ik maak me er een verwijt van dat ik ze niet vaker kan zien, dat ik voor hen niet meer dan een verre moeder ben, die je alleen maar af en toe bezoekt. Maar ik beleef ook wel plezier, met name aan het feit dat ik ze nu zo goed groot en krap kan zien worden". „Welke rol is voor u de moeilijkste, die van moeder of die van actrice?" WENEN APA) De Oostenrijkse hulparbeider Adalbert Bilek en de' politie heeft gisteren in Melk in Ne- 29-jarige Peter Doerschl, zaten. By der-Oostenrijk de zaterdag ontvoerde deze gelegenheid kon tevens de hand Nederlander Hans Bensdorp. zoon worden gelegd op vrywel het gehele van de directeur van de gelijk- losgeld 250.000 schilling (byna namige chocoladefabriek, uit A? 35.000 guldendat de directeur van' handen van zijn ontvoerders weten Bensdorp had betaald. tf hpvriirion te bevryden. zo is door de politie in Wenen meegedeeld De politie hield in een grote op sporingsactie in Melk een auto aan waarin de 25-jarige Hans Bensdorp en zjjn twee ontvoeders, de 30-jarige AMSTERDAM (ANP) Een vol gens mede-hotelbewoners gedeser teerde Amerikaanse militair is zon dagavond dood gevonden in een ho tel in de binnenstad van Amster dam. De circa 20-jarige jongeman had een Iers paspoort op naam van J. A. M. uit Dublin Hi] is vermoe delijk overleden aan een te grote dosis drugs Hierover bestaat echtei geen zekerheid. In het hotel, waar het volgens de Amsterdamse politie, een onbeschrij felijke rommel was, had de jonge man sedert 14 dagen zijn intrek ge nomen. 's Middags was alles met hem nog in orde, maar omstreeks 7 uur vond een van de andere ho telgasten hem in een grote adem nood op bed. Toen een gewaar schuwde arts niet verscheen, waar schuwde men de GG en GD, maar de jongeman was al overleden, toen deze arriveerde. Politiefunctionarissen vonden op zijn nachtkastje een op hasjiesj lij kende stof en een aantal pillen. :1 Hans Bensdorp, die theologie stu deert, werd ontvoerd toen hij met de' auto van zijn vader naar een kerk dienst was geweest. Hij werd door beide mannen vastgegrepen nadat hij uit de wagen was gestapt en naai- de villa van zijn ouders wilde lopen. Zaterdagavond gaven zijn ontvoer ders hem opdracht zyn vader op te- bellen. Hij zei toen tegen zyn vader dat de beide mannen hem met pisto len in de hand gedwongen hadden mee te gaan. Een kwartier na dit gesprek belde een van de ontvoerders de directeur van de Bensdorp-fabrieken op en eiste in het Engels 250.000 schilling losgeid. Hy dreigde voorts Hans dood te zullen schieten als de politie zorpi worden ingeschakeld. Bensdorp sr. kon zondagmorgen de ontvoerder die weer had gebeld, mee delen dat hy de gevraagde aam, on-las, danks het feit dat de banken geslo ten waren, kon verstrekken. n Ondanks het dreigement heefl Bensdorp sr., die directeur is van denh Bensdorp-fabriek in Oostenryk, d( politie toch ingeschakeld. nd. to- len— IdeJ ïui 1 er M j-ig „Die van moeder, zonder twyfel". „Denkt u dat u voor de derde keer zult gaan trouwen?" Allereerst moet ik kunnen scheiden, nu ik al zes jaar niet meer samen ben met. myn man. Daarna zullen we wel weer zien, maar het is niet onmoge- lyk. Ik wil geen kinderen uit dat eventuele derde huwelyk: „Met de eerste twee heb ik al zorgen en pro blemen genoeg gehad". Pierangeli in gelukkiger dagen. Met eerste echtgenoot Vic Da- mone en oudste zoon Perry toen 3jaar. Nu is Perry 15 en heeft Pierangeli hem al in twee jaar niet gezien „Bent u wel eens erg geschrokken of erg ongerust geweest, wat uw kinde ren betreft?" „Alle kinderen maken je al vanaf de eerste dag dat ze op de wereld zyn wel eens aan het schrikken. Zo is dat nu eenmaal. Met Andrew, de tweede, is me dat een keer overko men. Ik was 's avonds met vrienden naar de schouwburg gegaan en ik had de gewoonte, als ik laat thuis kwam, om hem nog een kusje te brengen en hem weer onder te dek ken. Maar die nacht was zyn bed leeg: Ik was stom verbaasd, stel u voor. Schreeuwen, huilen, telefoontje politie, onderzoek Eindeiyk kwamen we erachter dat myn man plotseling de vader in zich had voelen ontwaken, nadat hy maandenlang niet thuis was geweest, en toen had besloten van myn afwe zigheid te profiteren, het huis binnen te dringen en de kleine te ontvoeren. Het heeft dagen geduurd voordat al les weer normaal was. Maar wat een schok, niet alleen voor my, maar ook voor het kind!" Ver weg „Gelooft u dat uw kinderen geluk kig zyn?" „Mijn antwoord is heel gewoon, dat ik niet geloof, dat ze ongelukkig zyn. Natuurlyk, ze zyn niet by hun ouders, maar dat is normaal als je op een kostschool zit; hun moeder is ver weg en dat alles kunnen ze my aanreke nen want het is nu eenmaal zo dat de schuld altyd by de moeder ligt en UTRECHT (ANP» Prof. dr. J. Wieberdink, hoogleraar in de hart en vaatchirurgie in Utrecht, betrok ken in een conflict over de doelma tigheid van de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het academisch ziekenhuis, heeft in een brief aan een aantal dagbladen verklaard, dat door het onderzoek van hartchirurgen van de zgn. commissie-Donner nu vast staat, dat de sterfte bij de hartope raties in de Utrechtse kliniek niet wezenlijk verschilt van de ervarin gen elders. De commissie Donner, ingesteld door curatoren van de rijksuniversi teit in Utrecht, is zo onthult, de hoogleraar tot de conclusie geko men dat het ontslag van prof. Wie berdink nodig is op grond van arti kel 99 van het Algemeen Rijksamb tenaren Regelement (onverenigbaar heid van karakters). Gezien de goe de verhoudingen in ons instituut moet dit, aldus de hoogleraar, wel voornamelyk betrekking hebben op de verhoudingen in het academisch ziekenhuis. Prof. Wieberdink meent dat hij I zijn stilzwijgen tegenover de pers I ook moet verbreken, omdat door zijn ontslag een behandelingsmoge lijkheid voor hartpatiënten verloren gaat. Hij noemt dit uit het oogpunt van volksgezondheid een ernstige zaak. „Onder deze omstandigheden rust er een zware verantwoordelijkheid op kroon en regering, die zullen moeten beslissen over mijn ontslag", aldus prof. Wieberdink. Dit geldt te meer DEN HAAG Een onbekende met een pistool gewapende man met een zwart masker voor zyn gezicht heeft gisteravond omstreeks kwart voor negen geprobeerd de 67-jarige j ROTTERDAM - mevrouw C. van Moorsel—Witkamp i leerling-verpleegster in hnor ninllinir aan 'la •□',„'...111 I omdat het er naar uit ziet dat het door de commissie-Donner gehan teerde artikel 99 hier niet van toe passing is". Over het verloop van het conflict zegt prof. Wieberdink om. „op 12 maart 1970 heeft de hoogleraar cu ratoren der rijksuniversiteit Utrecht verzocht openheid-van-zaken te be werkstelligen in een conflict, dat de behandeling van hartpatiënten in het academisch ziekenhuis dreigde te verstoren. Op 29 april 1970 is dit conflict door de uni versitaire persdienst in de publiciteit gebracht, waarna tot op heden beweringen over te hoge mor aliteit by onze hartoperaties in een aantal dagbladen zijn verschenen. Gedurende driekwart jaar is ons het opereren van hartpatiënten on mogelijk gemaakt, hoewel hiervoor een volledig team beschikbaar was en inmiddels de nieuwe kliniek kon worden betrokken, die door binnen- en buitenlandse deskundigen gepre zen werd als een voor dit doel voor beeldig vooruitstrevend instittut Ook het wetenschappelijke onder zoek, waarop de kliniek zich sinds Jaren had toegelegd, is door de aan val op het werk in belangrijke ma te verlamd. DELFT (ANP) De vermoede lijke moordenaar van de 21-jarige Delftse Ada Lansbergen heeft de Delftse politie uitstei van betaling gegeven van het „smartegeld" van f 20.000.- op de rekening van de echtgenoot van het slachtoffer, Ar- noud Lansbergen. Het smartegeld had voor het einde van het jaar op de rekening van Arnoud Lansbergen gestort moeten zijn. In twee telefoongesprekjes met de redactie van de Delftse Courant, onderstreepte de onbekende zyn eis. Hij zei dat er voor 12 januari een I nieuwe moord gepleegd zal worden, wanneer het geld niet wordt ge stort. De moord zou naar hy mee deelde in Den Haag gepleegd wor den. Zoals bekend heeft de Delftse po litie de eis van de telefoonmaniak naast zich neergelegd. Het herhaal de dreigement is voor de politie geen aanleiding geweest haar stand punt te wyzigen: het smartegeld wordt niet gestort. De politie zegt er aan te twijfelen of de twee laatste telefoontjes wel authentiek zyn. De op de band op genomen gesprekjes hadden te wei nig inhoud voor een goede vergelij king met de stem op eerdere band jes. aldus hoofdinspecteur J. M. M. van der Ven van de Delftse politie Ce en H v reS' 'ren uigi vdc PORT ELIZABETH (RTR) Hefo zoeken naar vyf Nederlandse zeeluihei die worden vermist sinds hun be-n vooradingsschip Smit-Lloyd 102 otnir oudejaarsdag voor de kust van Zuid Afrika by Port Elizabeth in eet! f sZw St°rm VerB"g' 15 s*1en Het 870 ton metende scheepje ha<ra zeven man aan boord. Twee van hei,ye wisten zich met een redding boot J^e£ in veiligheid te stellen, zy zyn in)b^ middels per vliegtuig naar Neder-, land vertrokken. Het zijn de 29-ja rige Karei Kaffa en de 26-jarig» Johannes Breukelmans. *r De Smit-Lloyd 102 was met ma'"' terieel voor een booreiland op we^Jf' naar Port Elizabeth toen het vaar^d( tuig verging. 1 Een woordvoerder van de olle1^ maatschappy zei zondagavond ii)e Port Elizabeth, dat alle hoop voofi de vijf vermisten is opgegeven. Men, 1 heeft dagenlang met vliegtuigen hese zeegebied afgezocht. e De namen van de vermiste opvaee< renden van het bevoorradingsschip Smit-Lloyd 102 luiden: kapitein Teg Dragt (37) uit Harderwijk; eerst^ werktuigkundige J. H. RuiterdinW. uit Eefde: tweede werktuigkundig^ J. B. van 't Schip uit Amsterdam matroos F. Postma uit IJmuiden kok S. de Vries uit Weert. ïo Skispringen Bij de derdft krachtmeting van het vierschansen„ toernooi skispringen in Innsbrck rijf11 de Tsjechen gisteren op de eer ste drie plaatsen geëindigd: 1. Hu> bac. 92 en 96 mete.r 246,0 pnt. 2. Ras-?" ka 94,5 en 92 meter, 243.9 pnt; J1 Höhnl 95 en 93,5 meter, 240,2 pnt; Het algemeen klassement ziet e?, als volgt uit: 1. Raska (Tsj) 70,9 pnt; 2. Mork (Noor) 699,7; 3. Huba£ (Tsj) 698.8; 4. Tomtum (Noor) 679 4p 5. Kaeyhkoe (Fin) 678,1. in haar woning aan de Bavoylaan 13 in Den Haag van haar geld en ju welen te beroven. Nadat de bejaarde vrouw op het gebel van de man had opengedaan, zette hy zyn voet tussen de deur en duwde deze met zyn volle gewicht verder open. Terwijl hy alle kamers systema tisch begon te doorzoeken, zette de geschrokken bewoonster het op een gillen en rende zij in paniek de achter haar woning gelegen tuin in. Enkele minuten later verdween de overvaller in een gereedstaande auto. By onderzoek bleek niets te zyn gestolen. De dader is nog niet gevonden. De Paula 19-jarige F., die enkele weken geleden in het nieuws kwam in verband met de verkeerde bloedtransfusie van 'n patiënt, heeft inmiddels ontslag genomen bij het St. Franciscus Gasthuis inN Rotter dam. Zij heeft een baan gekregen als kantoorbediende bij een Rotterdamse firma. Het verplegend personeel heeft haar als afscheidsgeschenk een gelds bedrag aangeboden, waarvan ze waarschijnlijk een week vakantie naar Parijs zal bekostigen. Zoals bekend werd zij door de Rot terdamse rechtbank veroordeeld tot een week voorwaardelijk. De vader van het meisje heeft hoger beroep aangetekend. STADSKANAAL (ANP) In Stadskanaal heeft een felle, uitslaan de brand zondagmorgen het winkel interieur, magazijnen en woonhuis van H. J. Prummel „Intermeubel" aan de Poststraat volkomen ver woest. De schade wordt voorlopig geraamd op f750.000. De heer Prum mel is verzekerd. Van het winkelin terieur, de voorraad in de magazij nen en de inboedel van de woning kon niets worden gered. De heer en mevrouw Prummel en hun drie kinderen van vijf, twaalf en vijftien jaar konden in nachtkleding het fel brandende pand verlaten en vonden voorlopig onderdak bij ken nissen. De oorzaak van de brand, die in het midden van het pand is ontstaan, is misschien kortsluiting. 1 Dit is het zesde beeld van dingen die u vrijwel dagelijks ziet, maar dieop deze wijze gefotografeerd, u toch we' even aan het denken zetten. Wat stelt deze foto voor? Maandag 28 december be gonnen wij met een serie van 14 foto's, waarvan wij er da gelijks één plaatsen. De be ginletters van deze veertien voorwerpen vormen ove rigens niet in de volgorde van hun plaatsing een naam. Aan u de taakde voorwer pen te identificeren en uit de beginletters de bedoelde naam te vormen. Wanneer u na beëindiging van de serie de oplossing, zowel de naam als de lijst van gefotogra feerde voorwerpen, inzendt aan het Leidsch Dagblad, dingt u mee naar een van de zestien uitgeloofde prijzen. (Foto LD/Hol vast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6