BIJ SPORTRAMP IN GLASGOW 66 DODEN 'Parlement'van bisdom in verzet ^0=D let ded° ctiterl M- vandaag (Put/ p)l< teitivs 1971 In Delft gepoogd vrouw te wurgen n.v. v. d. velde Citroën Beernink onder zware bewaking DR. SIMONIS PRAAT MET DAGELIJKSE LEIDING Ik ben Overwegend droog dertien Benoeming Jpgericht I maart 1860 MAANDAG 4 JANUARI 1971 No. 33289 1 EIDSCH recteur: G. Koopman xrfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 118,10 per kwartaal (postabonnementen f20,50), f6,05 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f0,30. Witte Singel 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie:21507 RIJSWIJK In anonieme brieven waarvan de Juiste inhoud door de I BVD mede op wens van de minls- I ter zelf geheim wordt gehouden, wordt minister Beernink van bin nenlandse zaken sinds drie maan den met de dood bedreigd. De be dreigingen worden ernstig genoeg genomen om de minister voortdu rend door politie te laten bewaken. Ook de woning van minister Beernink in Rijswijk wordt dag en nacht bewaakt, evenals de Rijs- wijkse woning van minister Verin- ga van onderwijs en wetenschap pen, wiens ruiten het in de oude jaarsnacht moeeten ontgelden. Een deel van de brieven, die minis ter Beernink zowel thuis als op zijn departement bereiken, schijnt af komstig te zijn van het marxls- tisch-lenlnistische front, maar er wordt geen enkel motief opgegeven voor de bedreigingen. De minister zelf ziet geen reden om de zaak van de Ambonezen rechtstreeks met de dreigementen in verband te brengen. GLASGOW In het Ibrox Park Stadion in Glasgow heeft zich zaterdag de grootste ramp uit de Britse voetbalgeschiede nis voorgedaan. Het ongeluk gebeurde na afloop van de wed strijd Glasgow RangersCeltic (1—1), die door 80.000 toe schouwers werd bijgewoond. Zesenzestig voetballiefheb bers, onder wie tien kinderen beneden de zestien jaar en een vrouw, kwamen om het leven toen op een trap, die naar een der uitgangen van het stadion leidde, de dranghekken bezwe ken en een menigte mensen naar beneden stortte. De mees te slachtoffers kwamen door verstikking om het leven. De ramp speelde zich af kort na het eindsignaal. Twee mi nuten voor tjjd had Celtic de leiding genomen en honderden teleurgestelde Rangers-aanhan- gers begaven zich naar een der uitgangen in de veronderstel ling dat de beslissing was geval len. Direct daarop echter maak ten de Rangers geluk. Verrast door het gejuich keerden de weggelopen Rangers supporters naar de tribunes terug. Intus sen had de scheidsrechter het einde van de wedstryd aange kondigd. Duizenden op de tribunes be gaven zich op weg naar de uit gang en botsten tegen de weer terugkerende Rangers-suppor- ters op. Dat gebeurde op een trap (waarvan hier een foto) bij uitgang dertien. Door het gedrang, dat ontstond bezweken de stalen hekken en tuimelden vele tientallen mensen door niets meer geremd naar bene den. Zie verder pag. 7 Delft/Rotterdam/Den Haag De dagelijkse leiding van het bisdom Rotterdam heeft vandaag haar eer ste gesprek met de tot bisschop be noemde Haagse kapelaan dr. A. J. Simonis. Deze leiding bestaat be halve uit de bisschop (nu nog een vakature) uit de twee vicarissen van het bisdom, dr. C. Braun die als nummer één op de officiële voordracht van het kapittel aan Rome moet hebben gestaan drs. W. M. I. van der Ende, alsmede de econoom H. J. A. M. van der Ven. Zaterdag heeft dr. Simonis een gesprek gehad met de aartsbis schop van Utrecht, kardinaal Al- frink. Beiden gaven te kennen dat over dit gesprek niets bekend zou worden, „omwille van de rust, de eenheid en de vrede in de Neder landse kerkprovincie". Het „parlement" van het Rotter damse bisdon, de diocesane pasto rale raad (DPR) heeft zaterdag in Delft vergaderd over de benoe ming. De DPR machtigde zijn be stuur alles te doen om de benoe ming van dr. Simonis ongedaan te maken. Het bestuur had aanvanke lijk willen aftreden maar de raad heeft het gevraagd aan te blijven. De machtiging kreeg 21 stemmen; tegen waren twee leden en twee le den onthielden zich. VERVANGEN Kapelaan" Simonis zelf lid van de DPR had zich laten vervangen door ir. H. Heukensfeldt Jansen uit Den Haag. Deze zei dat het bisdom zijn inspraak heeft gehad. Alleen als die inspraak zou hebben bete kend: bindende voordracht, dan was er reden voor verontwaardi ging, zo zei hij. De benoeming is een machtsingreep van Rome, maar een zeer legitieme. Na een verklaring van het DPR-be- stuur bespraken de leden deze ver klaring in regionale groepen. De grote meerderheid bleek achter het bestuur te staan. Alleen mr. A. J. Ponteijn in het gewone leven plaatsvervangend Secretaris-gene raal van het departement van justi tie vertolkte het minderheids standpunt uit de Haagse groep: De benoeming is een voldongen feit; men moest proberen er het beste van te maken. Hij kreeg applaus van de publieke tribune. Van de tegenstanders van de be- Bilt verwacht van vanavond |t morgenavond: reel bewolking maar geen sneeuw in betekenis. Plaatselijk mist. _pakke tot matige wind tussen oost I zuid. Minimumtemperaturen van ^in 5 graden aan zee tot min 10 gra in in het binnenland. Maximum ntfnperaturen omstreeks 3 graden. )pgemaakt om 12.30 uur). 5 januari d !Rpn op: 848 uur; onder: 16.43 uur. iaan op: 12.04 uur; onder: 2.24 uur. ebogwater te Katwijk te 9.16 en •'..51 uur, laagwater te 4.53 en 17.24 VV LEIMUIDEN „Ik ben der tienbleef Hans de Rijk volhou den nadat hij in Leimuiden een schaatswedstrijd had gewonnen voor jongens tot en met 13 jaar. Omstanders ivisten echter te ver tellen dat hij al 14 jaar oud was, maar de jongen bleef bij zijn be wering. Ten einde raad werd een ambtenaar ingeschakeld, die het schriftelijk bewijs uit het ge meentehuis haalde, waaruit bleek dat de jongen ongelijk had. Nu iverd Jaap Rietdijk winnaar. Bij de dames eindigde de wedstrijd in een zege voor mevr. JKoelemans. U staat er midden in, zorg dat u dat blijft. Blijf op de hoogte van alles wat er om u heen gebeurt. Als u nu een abonne ment neemt op het LEIDSCH DAGBLAD blijft u dat zeker. Als u nu onderstaande bon Invult, krijgt u het Leldsch Dag blad 4 weken lang voor de halve prijs. Ik word abonnee per 18 januari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. noeming was na alles wat er de da gen tevoren was gezegd weinig nieuws te vertellen. De Leidse groep stelde voor, de andere Ne derlandse bisschoppen te vragen niet aan de wijding van dr. Simonis deel te nemen. HETZE Zo nu en dan werden de sprekers onderbroken door geroep van de tribune: „Hetze tegen Rome!" „Linkse mentaliteit!" „Huichela rij!" Na de bespreking in de DPR kre gen elf bezoekers het woord. Zeven van hen veroordeelden het stand punt van de raad. Er was een vrouwelijke parochiaan van de ka pelaan bij, die vroeg hem een proeftijd van een jaar te geven. Zelf had zij er overigens niet zoveel vertrouwen in. De heer A. Boot uit Rotterdam lid van de rechtse groep „Waarheid en Leven" toonde zich verheugd over de benoeming van „Kardinaal Simonis", want er waren zoveel ka tholieken, ook jongeren, stuurloos. In de vergadering van de DPR werd bekend dat behalve de deken vergadering ook de vergadering van diensthoofden van het bisdom aan dr. Simonis heeft gevraagd de benoeming alsnog terug te geven De twaalf diensthoofden geven in het bisdom leiding aan bepaalde sectoren van kerkelijk werk, zoals onderwijs en catechese, jeugd, be noemingen, liturgie, enz. De benoeming van dr. Simonis tot bisschop van Rotterdam is een zaak met een reeks tragische kanten. Vanuit de rooms-katho- lieke wereld komen veel protesten en men bezweert de nieuwe bis schop om van zijn benoeming af te zien. Dr. Simonis geldt als een zeer gelovig, maar ook conserva tief man, wiens opvattingen niet aansluiten bij die van vele pries ters in de Nederlandse kerk. Dr. Simonis van zijn kant meent dat zijn keuze vanuit het centrum van de kerk, vanuit Vaticaanstad, het hem onmogelijk maakt om terug te treden. Hij gelooft te moeten handelen volgens zijn ge weten, wat inhoudt dat hij zijn van God gegeven opdracht niet kan teruggeven. Het gevaar be staat dat de gelovigen terzijde komen te staan en dat gevaar wordt in de vergaderingen van priesters die zich tegen deze be noeming verzetten, ook wel on derkend. Maar zij vinden dat zij dit gevaar op de koop toe moeten nemen. Het conflict tussen vele Nederlandse priesters en andere stromingen uit de rooms-katho lieke wereldkerk zit bijzonder diep, en manifesteert zich op tal van fronten. En zelfs een terug treden van dr. Simonis zou niet meer dan een tijdelijk soulaas bieden. 16 PAGINA'S Een deel van de diocesane pastorale raad van het bisdom Rot terdam bijeen in de Delftse Adel- berthof. Achter de sprekersmicro foon op het koor de voorzitter, J. A. A. van Veil, studentenpastor in Leiden. De DPR bestaat uit veertien priesters en leken, gekozen vanuit de dekenaten, en twaali le den die door de bisschop zijn be noemd, onder wie ook dr. Simonis. Een van de bezoekers bij de pastorale raad, die het woord kreeg, was de Rotterdammer A. Boot, lid van de rechtse organisatie „Waarheid en Leven". Hij sprak al vast over „kardinaal Simonis". (Van één onzer verslaggevers) DELFT De Delftse politie is vanochtend opnieuw in alarmtoe stand gekomen, nadat een onbekende man had geprobeerd een vrouw te wurgen. De poging mislukte doordat de vrouw zich hevig verzette. De man is spoorloos. De vrouw kon vanoch tend slechts een vaag signalement van de dader geven. De politie onderzoekt of er verband kan worden gelegd met de gerucht makende wurgmoord op de 21-jarige Delftse Ada Lansbergen-Hölscher. Bij het ter perse gaan was de naam van de vrouw nog niet vrijgegeven. v. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 De heer H. Reinoud, directeur-ge neraal van de P.T.T. was in zjjn nieuwjaarstoespraak vanmiddag nogal somber. W(j zullen er reke ning niee moeten houden, dat de posttarieven in de naaste toe komst drastisch omhoog zullen gaan. De importeurs van Franse auto's hebben daarop niet kun nen wachten. Zij beten het spits af en staan voorop in de ongetwij feld lange rij van autofirma's, die dezer dagen hogere prijzen bekend zullen maken PAGINA 13 Seth Gaaikema is met zijn „Tien gebouen" na een langdurig probe ren nu eindelijk officieel de boer op gegaan PAGINA 5 De mooie filmactrice Pierangeli heeft privé niet zo büster veel ge luk gehad. Ze heeft twee mislukte huwelijken achter de rug. Daaruit werden twee zoons geboren, maar ze ziet ze zelden. „Ouders en kin deren" PAGINA 6 In Duitsland is een pastoraal con cilie begonnen naar het Neder landse voorbeeld in Noordw-yker- hout. Het kan wel vijf jaar gaan duren PAGINA 11 En dan een sportweekeinde vrijwel zonder voetbal. Althans binnen onze grenzen. Daarbuiten wordt het sportnieuws volledig overvleu geld door het tragische gebeuren in Glasgow, waar 66 mensen de dood vonden op het sportveld. In Leiden vragen de indoor-atle- tiekwedstrijden veel aandacht Uit het Leidsch Dagblad van 3 Januari 1871: Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft als naar yewoonte, te Soestdijk onder ie werklieden en arbeiders van het domein Soestdijk f 500 doen uitdelen, ter ge- moetkoming in hunne win- terbehoeften. Te Siegen in Duitsland heeft de schooljeugd de over winning bij Sedan gevierd Een jongen, die druk meege daan had kioam hongerig en te laat thuis en bad haastig voor zijn gereed staand bord. Lieber Gott, kannst ruhig seyn Fast steht und, treu die Wacht am Rehin

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1