Voor het eerst na Chroesjts SOLO-REDE VAN BREZJNEW Twee agenten mishandeld uent u dc doC uter? Amerikaan in A'dam vermoord Scherpe vermaning van de Poolse bisschoppen Orthodox J liegtuig verongelukt Koffie en thee iets duurder Door groep Ambonezen I ymduum lpunsburg: Weinig wind bont van Van Egmond is "elegant" bont Vijf slachtoffers bij vergaan schip (P i/r/ P)li HOTELBRAND IN JAPAN tenivs LEIDSCH m DAGBLAD Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 JANUARI 1971 LEIDSCH No. 33288 DAGBLAD Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: Drs. J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18,10 per kwartaal (postabonnementen f20,50), f6.05 per maand (by vooruitbetaling;), losse nummers f 0,30. Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie:21507 MOSKOU, PRAAG (AP, DPA. AFP, Reuter) In tegenstelling tot de geruchten over een i verzwakking in de positie van de secretaris-generaal van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Leonid Brezjnew, heeft deze als enige de traditionele nieuwjaarsbood schap tot het volk gericht. Dit was voor het eerst sinds Nikita Chroesjtsjow in 1964 werd afgezet. In de afgelopen jaren werd de boodschap steeds namens Brezjnew, premier Kosigin en president Podgorni uitgesproken Dit opmerkelijke feit is daarom van belang, omdat in maart as. het 24-ste partijcongres wordt gehouden. Deze congressen zijn gerede aanlei dingen tot het herzien van de betrek kingen tussen regeringsinstanties enerzijds en het leger, de partij, de politie, de economische managers en wetenschapsbeoefenaars anderzijds. Brezjnew wordt algemeen beschouwd als vertegenwoordiger van de macht der communistische orthodoxie en de strenge handhaving van de orde. - Kosigin bijv. is meer de man van de managers en is veel pragmatischer v' ingesteld. Brezjnew sprak het volk toe ge- ■S kleed in een donker kostuum waarop de onderscheiding „held van de Sow jet-Unie" prijkte. In zijn korte rede van negen minuten beloofde hij het volk dat 1971 „nieuwe mijlpalen van de opbouw van het communisme" zou brengen. In de afgelopen vijf jaren. I aldus Brezjnew. zijn „de belangrijkste sociaal-economische doelstellingen verwezenlijkt". De rede werd gekenmerkt door de afwezigheid van krachtige opmer- kingen aan het adres van de „con currenten" van de Sowjet-Unie. Brezjnew keerde zich slechts in één .zinsnede tegen de .imperialisten en 'verklaarde dat het doel van het bui tenlands beleid van Moskou zal blU- Sven „het samenbrengen van alle anti-imperialistische krachten". JPresident Swoboda van Tsjecho slo wak ij e heeft vrijdag in zijn A nieuwjaarsboodschap de hervor- ningsbeweging van 1968 nu ook als en „contra-revolutie" betiteld. De -jarige president, die eens onvoor waardelijk achter Doebtsjek stond, verklaarde dat optimisme voor 1971 gerechtvaardigd is. „Wij zijn erin ge slaagd, door eigen inspanning en die yan onze beste vrienden, de contra revolutie zonder bloedvergieten, zon der broederstrijd en zonder langdu rige wanorde te overwinnen", zo zei hij. Vastberaden was opgetreden „te- >en de vijanden van het communis me en tegen de rechtsgerichte krach- Brezjnew den. zei hij, zich achter de Westerse geallieerden (de VS, Groot-Brittan- nië en Frankrijk) te verschuilen". Als prijs voor een akkoord over Berlijn e e Ulbricht voorts dat West-Duits- 1 „een eind moet maken aan elke ii: a'e politieke activiteit" in West- Boijn. Uit een en ander blijkt dat Ul bricht het thans alleen met West- Du itsland wil gaan uitvechten over Berlijn, ook zonder de steun van de Sowjet-Unie. Tot nu toe heeft Moskou zich over duidelijk ten minste twee keer ge schaard achter Ulbricht als deze het wegverkeer naar Berlijn afsloot of zeer bemoeilijkte. Dit is in de maand december gebeurd, en de reden was dat West-Duitsland in West-Berlijn politieke bijeenkomsten hield. West- Berlijn en West-Duitsland, aldus re deneert de DDR, hebben niets met elkaar te maken en in feite zijn er geen twee maar drie Duitslanden: de DDR. de Bondsrepubliek en West- Berlijn i Oost-Berlijn is de hoofdstad van de DDR). CAIRO ((Reuter) Een Egyp tisch passagiersvliegtuig met 26 men sen aan boord is vandaag kort voor de landing op het vliegveld van Tripoli neergestort. Men vreest dat alle inzittenden zijn omgekomen. Het toestel maakte een lynvlucht van Algiers naar Cairo en zou een tussenlanding in Tripoli maken. Eisen van Ulbricht In zijn nieuwjaarstoespraak heeft Oostduitse communistenlei- Walter Ulbricht geëist dat West- ïitsland, ten aanzien van de ver- jidingen met Berlijn, uitsluitend het hem. Ulbricht, zal onderhande- „De Westduitsers moeten ophou- AMSTERDAM (ANP) Op grond '.fen de gestegen distributiekosten zul- fa met inachtname van de richtlij- in van het ministerie van Econo- >che Zaken met ingang van 4 ja- 1971 de prijzen van 250 gram Iffie, resp. 50 gram oploskoffie, met ;n en de prijzen van thee per jkje of doosje met 1 A 2 cent wor- verhoogd. WINTERSWIJK (ANP) Twee i nen uitbrengen, viel een aantal Am- hoofdagenten van politie in Win- bonezen aan. De hoofdagent werd terswijk zijn op nieuwjaarsmor- tegen de grond gewerkt en kreeg gen in de vroegte door een groep trappen in het gezicht. ME.UBE.LE.NI ]i VEILIG GEKOCHT 1 1B'J DE VAKMAN Bilt verwacht van vanavond tot genavond: Opklaringen, maar ook plaatselijk mist en in de kustgebieden nog enkele verspreide buien. Weinig wind. Vannacht lichte, plaatselijk matige vorst, morgen overdag tem peraturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 9 uur). 3 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.41 urn Maan op: 11.35 uur; onder uur. i Hoogwater te Katwijk te 7.26 en 19.491 uur; laag water te 3.12 en 15.37 uur. Ambonese jongeren aangevallen en mishandeld. Beiden werden in het gezicht gewond. Hoofdagent J. S. is er het ergst aan toe. Zijn herstel zal geruime tijd vergen. Zijn collega G. H. C. zal over en kele dagen wel weer dienst kun nen doen. De twee hoofdagenten gingen op een alarm af dat een groep Ambo nezen bezig was een sigarettenauto maat te vernielen. Toen de twee agenten arriveerden, was de eroep reeds verdwenen. Een eind verderop troffen zij in de Ambonezenwijk een aantal jongeren, die nogal luidruch tig was Hoofdagent S stapte uit de wagen om de groep tot stilte te manen Voor hij een woord had kim- Zijn collega, die achter het stuui van de auto zat en te hulp schoot, onderging hetzelfde lot. Dank zi) hulp van twee Ambonezen, en on der dreiging van het door agent G. getrokken pistool, slaagden de beide politiemannen erin >ie auto weer te bereiken en weg te rijden. Enkele uren later deed een pelo ton van 25 man politie een inval in een huis in de Ambonezenwijk. die resulteerde in zes arrestaties. Er werd geen weerstand geboden. Later op dt dag is elders in de wijk nog een ze vende verdachte aangehouden. Bij de arrestanten waren eerst ook de twee, die de politie hulp hadden geboden Zij zijn in de loop van de dag vrij gelaten. De vi.if overigen, allen in de leeftijd rond 20 jaar. zijn naar Zut- phen overgebracht om te worden voorgeleid voor de officier van jus titie. VAN EGMOND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT 173 TEL.(01710)-23337 LEIDEN AMSTERDAM (ANP) Op nieuw jaarsmorgen, rond half vijf, is in het Wijngaardsstraatje in Amsterdam centrum, de 36-jarige Amerikaanse militair James Lockett Hosea dood aangetroffen. Hij bleek getroffen te zijn door een kogel in de halsslag ader. De militair was gelegerd op de vliegbasis Soesterberg. De groep ernstige delicten van de Amsterdamse politie heeft de zaak in onderzoek, doch kon gistermiddag nog geen verdere inlichtingen geven. Er zou geen sprake zijn van roof. Op het lijk is sectie verricht. I Op het grote Londense plein Trafalgar Square (Dromden in de oudejaarsnacht traditiegetrouw j tienduizenden Engelsen samen en enkele jongeren namen de ge bruikelijke duik in de ijskoude fontein. Veerboot had aanvaring C Rotterdam De Koningin Julia na van de Maatschappij Zeeland is gisteravond dicht bij de Britse kust in aanvaring gekomen met de Deense kustvaarder Thoroklint. Het 300 ton metende Deense schip zonk bij Felixstowe. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De opvarenden van de kustvaarder werden door een vaartuig van de Britse haven dienst aan wal gebracht. De Koningin Juliana die een veer dienst onderhoudt tussen Hoek van Holland en Harwich meet bijna zevenduizend ton en had 620 passagiers en 77 auto's aan boord. Vrijwel zonder beschadi gingen keerde het schip naar Harwich terug. De aanvaring vond plaats kort nadat de Konin gin Juliana de haven van Har- wich had verlaten bij goed weer en kalme zee. Vanochtend begon de Koningin Juliana opnieuw aan de oversteek naar Hoek van Hol land. Dn der dag verging in een zware zee voor de zuidkust van Zuid-Afrika het Nederlandse bevoorradings schip Smit-Lloyd 102. De gezag voerder en vier bemanningsleden verdronken. Twee opvarenden kon den zwemmend de kust bereiken. Kapitein T. Dracht uit Harderwijk en matroos F. Postma uit IJmui- den bevonden zich in het stuur huis toen dit door een hevig overkomende zee werd weggesla gen. Ze verdronken evenals de werktuigkundigen J. H. Roterink uit Eefde. J. P van het Schip uit Amsterdam en kok S. de Vries uit Weert. De twee die kans zagen zich zwem mend in veiligheid te brengen zijn de 26-jarige J. Breukelman en de 29-jarige K. Kaffa, beiden uit Rotterdam. Het ongeluk vond plaats ter hoogte van Mosselbaai, twee en een hal- traditiegetrouw „v,e mlJ' de kust eisen samen en He< f maanden geleden in ge- bruik genomen schip was met voorraden op weg naar een olie boortoren. Door de belasting is de „lente bruid" een „winterbruid" gewor den. Vandaag vertellen wij over de „hausse in huwelijken" in de laatste dagen van het voorbije jaar: bijna 40 in Leiden. Dat be tekende vier in het uur tussen 11 en 12, waarop onze serieklok van daag staat STADSPAGINA In Amerika staan voor 1971 twee bemande maanreizen en de lan cering van twee onbemande Mars satellieten op het programma PAGINA 8 In de serie „kinderen over hun be roemde ouders" valt dit keer de schijnwerpers op Abe Lenstra. Hee renveen dankt zijn faam vrijwel uitsluitend aan hem. Wat zijn na geslacht van hem vindt, staat op PAGINA 17 Er is een nieuw boek verschenen over de Elfstedentocht, het zeer tot de verbeelding sprekende schaatsevenement. Het wordt nauwkeurig doorgenomen op PAGINA 13 Uitzendbureaus De uitzendbu reaus mogen van de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken hun tarieven met tien percent verhogen. De stijging van loonkosten en sociale lasten hebben d^ze ta riefsverhoging onvermijdelijk ge maakt. zo menen de ministers. WARSCHAU 'AFP) De Poolse heden". .JHet gebruik van geweld bisschoppen hebben op nieuwjaars dag in een herderlijke brief geant woord op de toenaderingspoging van de nieuwe leiders in Warschau. In die brief, die in alle kerken werd voor gelezen, eisen kardinaal Wyszynki van Warschau en kardinaal Wojtyla van Krakau garantie van de mensen rechten: vrijheid van geweten, van godsdienstig leven, van sociale recht vaardigheid. van meningsuiting en recht op een behoorlijk bestaan. „Het volk kan niet leven in een sfeer van angst. Breng ons niet méér lijden", aldus de herderlijke brief. „Alles moet worden gedaan opdat ledereen in dit land zich veilig en gerespecteerd kan voelen", aldus de bisschoppen, die „de verschrikkelijke verliezen betreuren, veroorzaakt door de recente moeilijk- Bij de jaarwisseling is het in Ne derland tamelijk rustig geweest. Ook in Den Haag werd de situatie rona het middernacntelijk uur als betrek kelijk kalm gekenschetst. Toch moest hier de politie enkele malen uitruk ken In de Hillegondastraat. waar enige jongeren een opslagplaats plunderden, raakte een agent zo in het nauw (foto), dat hij zijn pistool moest trekken. WAKAYAMA (Reuter) Zeker vijftien mensen zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een hotelbrand ln de Japansa stad Wakayama. Elf mensen werden gewond. Politie en brandweer zoeken in de puinhopen van het drie verdiepingen tellende hotel naar mogelijk meer slachtoffers. Op het moment van het uitbreken van de brand verbleven in het hotel 71 gasten en negen perso neelsleden. draagt niet bij tot het behoud van de vrede, zeker niet wanneer onschul- digen, vrouwen en kinderen er het i slachtoffer van zijn". Uit het Leidsch Dagblad van l Januari 1871: De heer L. A. Leenders. sedert 32 jaren boekhouder bij de administratie der Koninklijke Nederl. Grofsmederij, heeft gemeend die betrekking met 1 Januari 1871 te moeten ne- derleggen. Door de beambten ier fabriek is hem een zilve ren inktkoker en een gouden potloodpen geschonken, 's Gravenhage. Gisteren middag is de persoon van Z op de Bogt van Guinea plot seling overleden. Naar de ver klaring van Dr. Ramaer is de oorzaak toe te schrijven aan stilstand in het bloed, door de felle koude ontstaan. ADVERTENTIE U HOUDT VAN: onafhankelijke berichtgeving overzichtelijke pagina's miss Peach eerlijke kritieken sleuteltjes harde reportages uitgebreide sportverslagen dan is dit uw Dagblad. Als u nu onderstaande bon Invult, krijgt u het Leidsch Dag blad 4 weken lang voor de halve prijs. Q lk word abonnee per 10 lanuarl '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. f! Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leld8ch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1