„Mijn vader begint al ouderwets te denken Appie Heijn: „Koninklijk Huis heeft bijzonder weinig inspraak" Foto- puz zel (2) Ouders en kinderen „Anti-KVP-resolutie is een handenbinder Attentie! Oudejaarsavond 21 uur Volledig verzorgde wintervakantie per Hotelplan-Expres 10 dagen va f246.- Volledig verzorgde wintervakantie per Bicentra-Expres 10 dagen va f240.- IN NEDERLAND AL 6.729 MILJONAIRS Prins Claus: Goed verzorgde wintervakantie per Bergland-Expres 10 dagen va f258.- A. H. Kloos (NW): GUERNICA- SCHILDERIJ PAS TERUG ALS SPANJE 'l RIJ' IS Bij NS weer 65+-dagen DINSDAG 29 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Praten met Appie Heijn (15) over zijn vader, super kruidenier Albert Heijn, (43), wordt praten met mevrouw Heijn over haar man. Appie, achter-kleinzoon van de op richter van het bedrijf, krijgt voor een gesprek nauwelijks de lengte. Zijn slanke, uiterst beweeglijke moeder kapt hem af, wellicht uit vrees dat haar enige zoon onoorbare dingen zal vertellen over de voorzitter van de raad van bestuur van Albert Heijn N.V. („hij is de grootste baas"). Illllllllllllillillilllllllllllilllllllillillliililllllilllllllllltllllll Ouders en kinderen is een serie verhalen, die het Leidsch Dagblad de komende weken brengt. Kinderen vertellen over hun bekende ouders en bekende ouders vertellen over hun kinderen. Vandaag het derde verhaal na Den Uyl en Liz Tay lor in deze serieAppie Heijn vertelt voor zover hy daartoe de kans krUgt van moeder Heyn over zyn grote supermakrt vader. Verder kunt u de volgende dagen verhalen verwachten van Romy Schneider over haar dochter, Enneke Toxopeus, die een boekje open doet over haar va der, die eens de VVD-kamergelede- ren versterkte maar nu Commissaris der Koningin in Groningen is en over Elian Blaaser die precies vertelt hoe ze over volkskomiek Jan Blaaser haar bloedeigen vader denkt. ADVERTENTIE Haar aanvankelijke interrupties wor den weldra hele verhalen over de dagelijkse problemen van haar man en die van zakenmensen in het bij zonder. Het gesprek met Appie dreigt compleet de mist in te gaan. Door de ervaring gesterkt maakt hij niet de indruk daar erg rouwig om te zijn. Na nog een paar vergeefse pogingen om ook iets in het midden te bren gen laat hij zich onverschillig in de witte kussens van de bank zak ken om zich vervolgens te verdie pen in het gedrag van de eenden in de vijver. Het is een stil, doch duidelijk protest, maar het valt zijn moeder in het geheel niet op. Zij schendt wel een beetje de afspra ken die vóór het interview telefo nisch zijn gemaakt. Ze schijnt die helemaal te hebben vergeten. Haar voorwaarde was dat ze er alleen bij zou zijn: „Ach ja, u weet het. hè? Zo'n puber zegt soms zulke gekke dingen. Maar ik vind het leuk dat hij nu ook eens wordt ge ïnterviewd. Mij hebben ze dat laatst ook gedaan. Erg leuk, hoor! Zo'n jongen mag toch ook wel eens wat publiciteit? Zijn vader staat al zo dikwijls in de krant". Het tweede telefoontje, een dag la ter, levert de uitnodiging op naar Bennebroek te komen. Vader Al- bert Heijn heeft evenmin bezwaar Als er maar geen strikvragen wor den gesteld". Verboden toegang De riante woning van de familie Heyn staat aan de rand van 't vo gelreservaat 't Reijgerbosch. Vol gens het bekende blauwe bordje is de toegang verboden, gasten van de bewoners uitgezonderd. Dat klopt. Mevrouw Heijn komt ons met uitgestoken armen begroeten. Ze is gekleed in een strakke don kerblauwe pantalon en een licht blauwe coltrui, die zij, zoals zij la ter vertelt, van Appie heeft ge leend. In de keuken komen de beide hon den ons belikken. De dog is een goed klantje van de veearts. Hij heeft een nierkwaal, sukkelt met zijn hart en is Stekeblind. De vee arts is trouwens net vóór ons op bezoek geweest. Mevrouw Heijn: „Die man heeft last van zijn maag. Daarom mag hij alleen whisky drinken. Vandaar die flessen". Verlegen Apple middels het meisje van onze komst op de hoogte gesteld drukt verlegen handen en weet met zijn figuur nauwelijks raad als zijn moeder hem over zijn halflange haar streelt en een kneepje geeft in zijn dijbeen. Nadat hij uit de kelder een fles sherry heeft gehaald (uit de rekken van AH uiteraard), vernemen we in vijf minuten veel over de be deesde jongeman die op het glimmen de aanrecht is geklommen. Hij zit in de vierde klas van het Kennemer Lyceum (b-kant) en is gek op dieren, vooral op paarden. In de manege achter het huis staan er ADVERTENTIE Vraag het reisprogramma bij uw reisbureau vier. Appie is de enige die ze be rijdt. Deze zomer is hij in Arizona geweest, op 'n ranch. Het grote werl dus. Het échte grote werk wacht hem in de toekomst. Zijn moeder ziet hem al op de stoel van zijn vader zitten. Neef Oscar op een andere. Ze steekt haar handen in een wan hoopsgebaar omhoog: „Als die twee het maar goed met elkaar kunnen vinden". Geen tA We verhuizen naar de luxueuze sa lon. Appie neemt onder zyn levens grote portret-in-olieverf plaats op de bank. Zijn moeder tseki dezelfde ze tel, maar springt vlug op als ze ont dekt dat ze mogelijk óók op de foto komt. „Nee, nee, ik niet. Ik lijk wel tèchtig op de foto, ik ben gewoon onherkenbaar!" Het doet Appie niks dat hy dt zoon is van AH's topman. „Ik praat met hem nooit over zijn werk. 's- Morgens zet hij me bij school af, s' avonds komt hij vaak laat thuis. Ik weet nog helemaal niet of ik mijn vader wil opvolgen". Als hij thuis is, zit hij nóg te werken. De televisie mag dan wel aan. Hij kijkt toch niet". Dat hy een Heijn is, beschouwt hy als een toevallige bykomstigheid. ..Mijn overgrootvader is de oprich- ter van de zaak. Nou, en meer niet" Mama grijpt in: „Toen hij nog op de Bloemendaalse Sohoolverenig. zat, durfde hij geen nieuwe school tas mee te nemen. Dat wilde hij niet voor de andere kinderen die met de tas van een ouder broertje of zusje liepen. Hij wilde ook alleen maar oude kleren aan, omdat hij er zich niet op wilde laten voorstaan dat hij een Heijn is". Appie zit in gedachten aan een mooie volzin te sleutelen, maar hy krijgt niet de kans. Mama is hem voor: „Appie lijkt helemaal niet op mijn man. Appie is twee druppels water mijn schoonvader. Ze hebben dezelfde karakters. Appie zou een tweelingbroer van zijn opa kunnen zijn. Ik word er soms bang van". Bikkelhard Dan: „Alle Heijnen zijn gesloten mensen. Maar als ze wat te zeg gen hebben, zeggen ze het midden in het gezicht. Nee, mijn man doet dat niet. Appie hangt eigenlijk tus sen zijn twee grootvaders in. Bikkel hard en technisch". Er valt een korte pauze. Appie maakt er snel gebruik van: „Mijn vader zegt nooit in iemands gezicht hoe hij over hem denkt. Hij is ook niet bikkelhard. Hij wérkt alleen bik kelhard". Mama: „Om een zaak te lelden moet je tegenwoordig commercieel en bloedlink zijn. Hersens zijn niet zo belangrijk. Hersens kun je kopen. Er lopen genoeg doctorandussen en economen rond die een goed salaris willen verdienen". Appie: „Ik zie mijn vader als een manager. Hij is geen directeur die de hele dag achter een bureau zit en orders uitdeelt. Dat is niks voor hem Hy reist voortdurend langs alle za ken, omdat hij zelf wil zien hoe het gaat". Rotzooi Het meisje brengt koffie en boter hammen. Mamma vertelt schaterend het verhaal dat haar man in de AH- supermarkt in Heemstede bij de kas sa is uitgegleden over een banane- schil. „Woédend was hy. Wat een vuile rotzooi is het hier, heeft hi vuile rotzooi is het hier, heeft hij door de zaak geschreeuwd". Appie, tussen twee happen door: „Ik interesseer me helemaal niet voor het werk van mijn vader. Geef mij de paarden maar". Hoe vindt zyn vader dat? „Ik weet het niet. Ik weet ook niet wat hij zou zeggen als ik met een pakje margarine van De Gruyter thuis zou komen. Erg kwaad zou 'ie wel niet worden, maar hij zou wel het advies geven een volgende keer honderd me ter verder te lopen en de super markt van Albert Heijn binnen te gaan". Lekker stil Mama: „Ik ga liever naar De Gruy ter. Daar is het altijd zo lekker stil. Twee, drie mensen voor de kassa. Bij Albert Heijn is het altijd stamp vol". Appie: „Mijn vader heeft geen uit gesproken hobby's. Paardrijden kan Vraag het reisprogramma bij uw reisbureau DEN HAAG (ANP) Het aantal miljonairs in Nederland is in 1968 toegenomen van 5451 tot 6729, aldus blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. De grootste stijging was te be speuren bij de groep met een ver mogen van f 1 mln/f 5 min, nl. van 5125 tot 6308. Het aantal bezitters van f 5 mln/f 10 min steeg van 227 tot 303. Meer dan f 10 min bezaten in 1968 118 personen tegen 99 in 1967. Mensen met een vermogen van een ton of meer bezaten in 1968 sa men f62 miljard. (1967: f54,4 mil jard). Het aantal bezitters van een ton tot twee ton nam af van 62,85 tot 61.16 pet van het totaal. Toegenomen is het aantal vermogens van twee ton tot f 10 min. Boven de f 10 min bezit een vrijwel constante groep mensen '0,05 pet van het totaal), maar het in het bezit van deze groep zijnde vermogen neemt ver der toe. Appie Heijn, zoon van de grote Albert Heijn gezeten op een vierjarige ruin. hij niet. Hij is voorzitter van de Noordhollandse Ruitervereniging. het enige lid dat niet rijdt We heb ben vier paarden. Ik heb pas een nieuw gekregen". Trekt vader Heijn in zijn vrije tijd vaak met zijn zoon op? Mama: „Oh, nee hoor! Appie zit altijd met zijn gat op een paard". De telefoon gaat. Terwijl zijn moe der gehurkt bij het toestel zit. ver telt Appie: „Ik kan met mijn vader goed over actuele dingen praten. Maar ik vind wel dat hij ouderwets wordt in zijn denken. Over die Dam- slapers en de mariniers bijvoorbeeld Mijn vader veroordeelt die mari niers. Hij vindt dat ze het recht niet in eigen hand mogen nemen. Daar ben ik het niet mee eens. De mari niers hebben goed werk gedaan. Die Damslapers hebben het recht niet om een nationaal monument te bevui len". Appie is zichtbaar opgelucht als hy zijn rijbroek kan gaan aantrekken. Even later zit hij op de rug van een vierjarige grijze hengst. Zijn moeder kijkt hem vertederd na. Ze vindt dat Appie's eerste interview goed geslaagd is. ADVERTENTIE Vraag het reisprogramma bij uw reisbureau UTRECHT (ANP) De anti-KVP- resolutie van de Partij van de Arbeid is veel te veel een handenbinder. Dat vindt de scheidende voorzitter van het NVV, tevens eerste kamerlid voor de PvdA, de heer A. H. KI006. Wie niet in de regering zit, aldus de heer Kloos, heeft weinig kans iets van zyn opvattingen te verwezen- lyken. De vraag, of de PvdA wel of niet met de KVP in een regering zou moeten zittten is dan ook een zaak van belangenafweging. De resolutie maakt die belangenafweging echter onmogelyk. Een herwaardering van de anti- KVP-resolutie is volgens de heer Kloos noodzakelijk als by de komen de verkiezingen biykt dat de con fessionele partyen stabiel zyn of groei vertonen. Dan zou nameiyk de conclusie gewettigd zyn dat de oppo sitie van de PvdA niet leidt tot af kalving van de confessionele groepe ringen. Voor my ryst dan levensgroot de vraag of het niet beter is om een regering te vormen met de confes sionelen, als je daar tenminste vol doende van je eigen program in te rug kunt vinden. By een regering met de VVD is dat laatste in ieder geval uitgesloten aldus de heer Kloos. Hy vergelykt samen regeren met de confessionelen in dergelyke omstan digheden met beter een half ei dan een lege dop". De heer Kloos stelt verder, dat hy op dit ogenblik niet voelt voor een leidende rol in de PvdA. „Maar dat heeft te maken met het feit dat alleen oppositie voeren my te on vruchtbaar is. Ik ben liever creatief bezig". UTRECHT (ANP) Prins Claus is voorstander van het zoeken naar nieuwe formules voor het openbaar optreden van de leden van 't Koninkhjk Huis Het gaat hem daarbij speciaal om „meer mogelijkheden om volwaardig deel te nemen aan normale werkzaamheden die ge heel los staan van staatkundige activiteiten". Alle aanleidingen tot een con flict tussen het Koninklijk Huis en de regering moeten worden vermeden. Maar. zo zegt de prins in een interview met het blad „Ruim Zicht" van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, met die grondregel als uitgangs punt zijn wellicht toch nieuwe en modernere formules te vin den voor het doen en laten van leden van het Koninklijk Huis. die beter passen in de huidige maatschappij. Zo erg optimistisch toont Prins Claus zich daar evenwel niet over: „De leden van het koninklijk huls zullen wat be reft inspraakmogelijkheden wel altijd onderaan de lijst staan. Dat is wel eens moeilijk te ac cepteren. Je zou soms dolgraag ^ens iets willen zeggen over een jepaalde zaak. Doodgewoon, om dat Je meent iets zinnigs naar voren te kunnen brengen dat *n bijdrage kan zijn in de me ningsvorming. Maar in verreweg de meeste gevallen hoed Je Je daarvoor, omdat er wellicht commentaren of interpretaties aan worden verbonden die niet Je opvattin gen maar Je status als lid van het Koninklijk Huis in het ge ding brengen". De prins ziet daarvoor nog geen oplossing. „H is nu eenmaal een feit, dat mensen die inspraak uitoefenen meestal een bepaald groeps belang vertegenwoordigen. En dat is de positie, waarin leden van het Koninklijk Huis niet verzeild behoren te raken". Over buitenparlementaire ac ties naar aanleiding van proble men op het gebied van de mi lieuhygiëne en de ruimtelijke ordening regt de prins, dat deze acties onder het begrip „in spraak" vallen als ze worden ge voerd door mensen die zich sterk by de problemen betrok ken voelen en die ook goed we ten waar ze over praten. Overigens kan inspraak op het terrein van de milieuhygiëne volgens hem alleen maar effec tief zyn. als men bereid is er ook de financiering bij te be trekken. Als Je dat niet wilt is inspraak een loze kreet waar de overheid onmogelijk veel mee kan doen". PARIJS Pablo Picaseo heeft be sloten am zyn schildery „Guernica" aan de Spaanse regering te geven als de „publieke vrijheden" in Spanje zyn hersteld. Het schildery hangt op UTRECHT (ANP) In Januari krijgen de 100.000 abonnees van de zogenaamde 65+ kaarten bij de NS, weer twee gratis reisdagen. Beide dagen kunnen ditmaal worden benut tussen 5 en 30 Januari. De maanda gen, vrijdagen en zondagen tellen niet mee. Om het de 65 plussers ge- makkeiyk te maken, heeft de NS een speciale 65+ vlag (groen en geel) laten ontwerpen, die op elke gratis reisdag vanaf de stations zal wappe ren. (Foto LD/Holvast) Vandaag de tweede foto in de serie van veertien, waarmee wij gisteren een aanvang maakten. Wanneer u alle voorwerpen, die deze foto's voorstellen, hebt ge ïdentificeerd, vormen de eerste letters van deze zaken tezamen (in een andere volgorde dan de plaatsing van de foto's) een naam. Hoe luidt die naam en wat stellen de foto's voor? Wan neer u op die vragen (na af loop van de seriehet goede antwoord kunt geven, dingt u mee naar een van de zes tien prijzen die wij voor deze puzzel uitloven. het ogenblik in een museum in New York. Picaseo's Franse advocaat Roland Dumas heeft meegedeeld dat onlangs een overeenkomst werd bereikt met het museum over de teruggave van het schildery, dat het bombardement door Duitse vliegtuigen van de Bas- kische stad Guernica in 1937 voor stelt. Picasso zal zelf oordelen wanneer de burgerlyke vrijheden in Spanje zyn hersteld. Mocht hy eerder ko men te overiyden, dan zal Dumas be slissen. Het schildery is in 1939 als be schermende maatregel naar New York gebracht. Verleden jaar heeft de Spaanse regering getracht het doek te verwerven om het een plaats te geven in het museum van Madrid. ADVERTENTIE De laatste treinen vertrekken omstreeks Nederlandse) SpoorwegenJ

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7