sraël hervat het vredesoverleg Ziekenhuis weigerde mrnstiggewonde man /ergelclingsaanval op Libanees gebied vandaag MANTEL SPECIALIST MANTELS Duynisveld uit vrije wil bij de Vietcong tasken laten eihl vrij LEIDSE SPAARBANK GELUKKIG MET HUISDIEREN alles (9uc/ Qtteuwo <\Z ;«an verwondingen overleden de grote specialist LEIDSCH DAGBLAD is uiteraard de Deelneming van Nederland aan luchtbusprojeet CANADESE ONTVOERDERS GEGREPEN Lichte vorst Sluitingstijden advertenties gericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 DECEMBER 1970 No. 33284 EIDSCH DAGBLAD 32 G. Koopman [dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 18,10 per kwartaal (postabonnementen f20,50), f6,05 per maand (bü vooruitbetaling:), losse nummers f 0,30. Witte Singel 1, Leiden - Giro 5705» Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie:21507 ilehl De ruim drie weken geleden door Bas- wr.he nationalisten ontvoerde Westduitse ndi| sul in San Sebastian, Eugen Beihl- ias after, is op eerste kerstdag vrijgelaten, de foto ziet men hem met zijn vrouw dochter na aankomst in Wiesbaden. De lating van Beihl iverd door de ontvoer- 5 in een communiqué gemotiveerd als gebaar waarmee de ETA wil tonen dat geen onverantwoordelijke en bloeddor- bende" is die zich erin verlustigt httisen te dodenof zij nu rechtstreeks nden van haar zaak zijn of niet. Beihl zijn ontvoerd om het leven van de in gos terechtstaande Basken te redden en de wereld opmerkzaam te maken op bestaan van de Basken en hun strijd onafhankelijkheid. Dor 'aar Beihl sinds zijn ontvoering op 1 0 ember precies gevangen is gehouden is vl bekend. Beihl zei een menselijke be- h(ideling te hebben gekregen. Hij had n haatgevoelens jegens z'n ontvoerders, let de vrijlating van Beihl schijnen de itaire rechters in Burgos nu ook aan onzekerheid over de vonnissen tegen de Baskische nationalisten snel een einde willen maken. Volgens advocaat Echa- Tieta zouden alle verdedigers in het ces vanmiddag om 16 uur in het mili- e hoofdkwartier in Burgos bijeen ko- om de vonnissen te vernemen. Da Van een onzer verslaggevers NT OEDENRODE De familie de 53-jarige J. van Rooij uit het rdbrabantse Sint Oedenrode is n 1 hokt door het optreden van het M« oneel van het Sint Liduinazie- 'e puis in Boxtel, waar de heer Rooij op de avond vap eerste tdag is overleden, personeel zou geruime tijd be- ieling hebben geweigerd van de da van Rooij, die na een verkeers la luk zwaar gewond was binnen- acht. Volgens de politie, die de feiten bevestigt, is niet duidelijk of het overlijden van de heer Van Rooij het rechtstreekse gevolg is van de houding van het ziekenhuis personeel. De heer Van Rooij, een neef van de burgemeester van Boxtel, was ernstig gewond geraakt bij een au tobotsing op een kruispunt in Sint Oedenrode op de avond van eerste kerstdag. De particuliere ziekenver- voerder A. H. Bongers bracht de man, vergezeld van zijn zoon, naar het Sint Liduinaziekenhuis. U HOUDT VAN: onafhankelijke berichtgeving overzichtelijke pagina's miss Peach eerlijke kritieken sleuteltjes harde reportages uitgebreide sportverslagen dan is dit uw Dagblad. Als u nu onderstaande bon invult, krijgt u het Leidsch Dag blad 4 weken lang voor de halve prijs. n Ik word abonnee per 10 januari '71 en ontvang de krant reeds vanaf heden. F! Stuur wij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaatsf gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. De receptionist weigerde de patiënt binnen te laten, omdat de man „geen verwijsbriefje van zijn arts had". Volgens de heer Bongers werd de zwaargewonde wel binnengelaten, nadat hij had gedreigd de deur te rammen. Eenmaal binnen werd hulp gewei gerd. De heer Bongers ontkleedde met hulp van de zoon de heer Van Rooij. Pas na twintig minuten vond de heer Bongers personeel van het ziekenhuis bereid zich over de pa tiënt te ontfermen. De zoon had in middels gevraagd of hij vanuit het ziekenhuis telefonisch zijn familie mocht inlichten. Dat werd hem ge weigerd. 22 PAGINA'S DEN HAAG (ANP) Nederland neemt, met Frankryk en West-Duits- land, deel aan het zgn. luchtbuspro jeet, de ontwikkeling en bouw van een tweemotorig straalvliegtuig voor korte en middellange afstanden. De minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, en de ambassadeurs van Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek, Christian de Margerie en dr. Hans Arnold, heb ben vanochtend op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag het verdrag ondertekend, waar bij Nederland toetreeedt tot het vorig jaar tussen Frankrijk en West-Duits- land gesloten basisakkoord. De luchtbus zal over 3000 km 250 passagiers met een snelheid van 940 km/u kunnen vervoeren. Men ver wacht dat de eerste luchtbus in sep tember 1972 de lucht zal kiezen, en dat eind 1973 een bewijs van lucht waardigheid kan worden verkregen. Voor de Nederlandse deelneming aan dit project is op de begroting 100 miljoen gulden uitgetrokken, hetgeen 6,6 procent is van de ontwikkelings kosten. Het Nederlandse aandeel be staat uit de vervaardiging van de vluchtkleppen door Fokker. JERUZALEM, BEIROET AFP, Reuter. AP) Het Israëlische kabinet heeft vandaag definitief besloten tot hervatting van de indirecte vredesonderhande lingen onder leiding van de VN- bemiddelaar Jarring. Het laatste obstakel werd gisteren verwij derd toen het bestuur van de Nationale Religieuze Partij de op één na grootste deelnemer aan de regeringscoalitie een motie verwierp van militante jongeren, waarin verzet tegen terugkeer naar het vredesover leg werd bepleit. Ook de grote Arbeiderspartij heeft zich intussen (met algemene stem men) voor terugkeer naar de bespre kingen uitgesproken. Israël had in augustus in New York al een begin gemaakt met de indirecte vredesbesprekingen met Egypte en Jordanië, maar trok zich al na de eerste gespreksronde terug met de beschuldiging, dat Egypte het1 bestand had geschonden door nieuwe 1 raketinstallaties langs het Suezka- naal te vestigen. Israël stond er aan vankelijk op dat deze raketten wer den weggehaald, maar het heeft deze voorwaarde inmiddels laten vallen en j zich bereid verklaard tot hervatting van het overleg indien bepaalde an-1 dere garanties waren verkregen, i Daartoe behoorden naar verluidt verzekeringen van Amerikaanse mi litaire en economische hulp en de toezegging dat tijdens de besprekin gen geen druk op Israël wordt uit geoefend. Israëlische strijdkrachten hebben zondagnacht een vergeldingsaanval uitgevoerd op Libanees gebied waar zij twaalf Arabische guerrillastrijders en twee Libanese burgers doodden en anderen verwonden, aldus een mi litaire woordvoerder in Tel Aviv. Eén Israëlische soldaat sneuvelde en vijf raakten gewond. Vier huizen van Arabieren zijn opgeblazen. De aan val was een vergelding voor- recente j „agressiedaden". Het Jordaanse leger heeft zondag ochtend voor de derde achtereenvol gende dag meer dan vijf uur lang stellingen van de Palestijnse verzets- strijders bij Akraba, 25 km ten zui- der van Amman, gebombardeerd i Volgens een woordvoerder van 't al gemeen opperbevel van de Palestij- nen gebruikten de Jordaniërs zware wapens en mortieren. In de loop van de middag braken ook gevechten in het oosten van Amman uit. Aan Pa lestijnse zijden vielen er in beide ge vallen geen slachtoffers. ten raadselachtige foto? Dat is ook de bedoeling. Vee'tien dagen lang schotelt onze pu lredacteur u dergelijke plaatjes voor. Als een soort van compensatie voor het ontbreken van een fotopuzzel by onze kerstprijsvragen. Overigens deze foto die u wellicht in één oogopslag zult herkennen, maar er komen ook moeilijkere is er één uit een onverbrekelijke keten PAGINA 7 Porgy and Bess zijn terug in Ne derland. Na ongeveer vijftien .aar PAGINA 5 Het kerstverkeer heeft weer vele slachtoffers geëist PAGINA 7 De doodvonnissen tegen Joden in Leningrad hebben een storm van verontwaardiging ontketend PAGINA 15 Over de hoofden van 5.000 arbei ders wordt in de bestuurlijke top van ScholtenHonig een onver kwikkelijke ruzie uitgevochten PAGINA 17 In de sport (vier pagina's) sprin gen als hoogtepunten er uit de be nefietwedstrijd. die eigenlijk geen hoogtepunt werd, en het schaat sen, waarbij Jan Bols toonde in een beste vorm t*» steken. TERMIJN SPAREN VIA DE BONDSSPAARBANK MONTREAL (AP) Volgens de radiostations CKVL en CJWD is in de Canadese stad Montreal meege deeld dat de politie Paul Rose, Jac ques Rose en Francis Simard heeft gegrepen, de voornaamste verdach ten bij de ontvoering en het vermoor den van de minister van Arbeid van de provincie Quebec, Pierre Laporte. De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: zwaar bewolkt en overwegend droog met lichte vorst. Matige tot krachtige wind tus sen oost en noordoost. (Opgemaakt om 12.40 uur) 29 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.36 uur Maan op: 10.05 uur; onder: 17.37 uur Hoogwater te Katwijk te 3 37 en 15.53 uur; laagwater te 11.49 uur. VOORSCHOTEN De autoriteiten in Saigon hebben bijzonderheden vrijgegeven uit de papieren, die op de 26-jarige Hans Duynisveld uit Voor schoten na zijn dood Cambodja zijn gevonden. Tot dusver was niet bekend of Duynisveld zich als gevangene of uit eigen wil bij de Vietcong be vond. Nu mag evenwel worden aan genomen. dat hij zich als guerrilla strijder bij de Vietcong had nange- sloten en vrijwillig aan de actie deelnam, die hem op 19 december het leven heeft gekost, toen de Vietcongstrijders in een hinderlaag van de Zuidvietnamezen vielen. Volgens een dagboek en andere pa pieren was hij sedert september bij de Vietcong. Op 15 september ver trok hij per fiets uit Pnom Penh naar hij zei om een onderzoek in te stellen naar zeventien vermiste journalisten. Naar zijn eigen noti ties werd hy op 28 november guer rillastrijder. waarbij hem een ma chinepistool en speciale instructies werden verstrekt. In zijn opschrijf boekje schreef hij: „Jammer, dat ik niet kan schrijven wat mijn functie is". Hoewel zijn omstandigheden ge vaarlijk genoeg waren schijnt Duy nisveld er met zijn fantasie nog elementen aan toe te hebben ge voegd. Zijn wapen noemde hij la- rian, naar een meisje, dat een ver loving zou hebben verbroken en daardoor zijn reizen zou hebben ge stimuleerd. Sommige bijzonderheden uit dit dagboek kloppen niet met de gege vens uit een ander dagboek, dat onder meer zijn Zuidamerikaanse ervaringen behandelt. Hy schijnt daar contact te hebben gekregen met Regis Debray, die hem echter na enkele dagen weer wegzond. In Vietnam lokten later zijn methoden van amateur-verslaggeverij protes ten uit van journalisten. Ook voor het komende Jaar wensen wij U en Uw huisgenoten dit plezier.. Ook voor het komende Jaar willen wü op dit gebied de best-gesorteerde speciaalzaak van Leiden blüven Ook voor het komende Jaar staan wy voor vogels, honden, poezen, aquaria, hamsters, marmotten, pa pegaaien. altüd met raad en daad voor U klaar. WU, de ervaren vakmensen van weet heeft In verband met de jaarwisseling zijn de sluitingstijden voor adverten ties voor 31 december 1970 en 2 Ja nuari 1971 als volgt gewijzigd: Voor 31 december: woensdag 30 december 15.00 uur, voor 2 januari donderdag 31 de cember 12.00 uur. Onze kantoren zullen op don derdag 31 december om 16 uur ge sloten zijn. Nieuw» Rijn 50 Tin 206 24 (0 17 50) Uit het Leidsch Dagblad van 27 December 1870: Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis al hier opgenomen van 179 tot 222 volwassen personen en van 77 tot 105 kinderen. Wegens gebrek aan onder wijzend personeel kan de middelbare school voor meis jes te Arnhem, niet voor Fe bruari geopend worden. Rotterdam. De rechtbank al hier heeft den orgeldraaier Van der Haar wegens mis handeling van zijn kind ver- wrdeeld tot 2 jaar gevange- nisstraj met last tot vernie tiging van de in beslag ge nomen rotting.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1