Leiden in en bussen er uit Leo de Vries bondstrainer w BALLY Protest tegen Leidse „400- gulden - actie Loeiuurtussen 6 en 7 s morgens Leidenaar gaat Nederlandse aspirant judoka's onder handen nemen DONDERDAG 24 DECEMBER 1970 If LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN 's Morgens tussen 6 en 7 wordt de stad langzaam wakker. Verder nog donkere huizen krijgen lichte plekken: de kamers van de kinderen, de keuken ook, waar vader zachtjes een kop thee drinkt. Het is nog stil op straat. In het rustige verkeer je kunt bij wijze van spreken met je ogen dicht de Rijnsburgerweg oversteken vallen de bussen op, de gele NZH-kanarie's". Op vrijdag zingen ze niet allèèn hun lied. Dan worden hun bassen aangevuld met het loeien van koeien en het blaten van schapen. Kortom, op dit uur gaan de bussen de stad uit en komt op marktdag het vee Leiden binnen. Bij vier foto's (LD/Holvast) een impressie van dit vroege uur. In het restaurant van de Groen oordhal, waar niet alleen de koffie rijkelijk vloeit, maar ook de pils al schuimt (vroege veetransporteurs hebben er al bijna een dag opzitten en dan is het zo gek niet), telt een veehandelaar zijn geld. Je schrikt wakker van zo'n stapel honderdjes. Ze maken deel uit van het niet te schatten bedrag, dat elke vrijdag om gaat in de Groenoordhal, waar tus sen de twee en drieduizend dieren een andere eigenaar vinden. Het vee speelt op dit moment de hoofdrol. De mensen zijn in de enor me hal nog te tellen, maar zij ma ken wel de handel. De schapenhan- del is al voor een deel achter de rug, de handel in koeien is in volle gang. Handjeklap. Je probeert te verstaan wat die twee zeggen. Vergeet het maar. Zo gauw er iemand in de buurt is. klinkt bij de handslag bijv. "mooi weer vandaag". En voor hoe veel staat dat? Arena in hal Schapen draven langs de kleedka mers: als er één in de hal is, volgt de rest vanzelf. Dierenartsen keuren de dieren. Ze hebben vooral belang stelling voor het lopen. Rotkreupel. De rundveekeuring is omslachtiger. De „keurmeesters" staan achter een muurtje. Dat moet. Soms zou je zelf achter een muur tje willen als een jonge, roodbonte stier sprongen maakt alsof hij in 'n Spaanse arena is. Logge koeien drammen door. Ze kijken veel vrien delijker dan de stiertjes, maar het resultaat is hetzelfde: ze gaan voor de mens geen stap opzij. Als later veel mensen naar de hal komen halverwege de ochtend is het parkeerterrein vol staan de dieren keurig op hun plaats. De han del is voorbij en het kijkspel kan be ginnen. Dan is de Groenoordhal ont moetingsplaats bij uitstek. Elke minuut 'n bus Terug naar zes uur. Uit de NZH- garage aan de Rijnsburgerweg zingt motorgegrom je tegen. Uit de open deuren komen dikke rookwolken. Het duurt niet lang. Tussen 6 en 7 ligt het hoogtepunt. Dan rijdt bijna elke minuut een bus uit. Dan gaat de helft van de 110 bussen eruit. De start van de eerste bussen is al om vier uur. En slechts twee uur daarvóór is de laatste binnengere den. In de tussenliggende uren is de supermoderne wasmachine in de weer en bezemen werkstudenten de bussen uit. De nieuwe dag betekent een schoon begin. De eerste bussen zijn geen lijn diensten, maar wagens om de eigen chauffeurs op te halen en om perso neel uit deze streek naar de Hoog ovens te brengen. Tussen vijf en zes gaan meer bussen de straat op en daarbij zijn al lijndiensten. Ook het openbaar vervoer is er vroeg bij. „Morgen chef" .Morgen chef". De garagechef hoort het elke ochtend vele malen door het luikje, dat zijn kantoor scheidt van het chauffeurslokaal. Sommigen zijn laat, willen meteen het nummer van hun bus weten en zijn weg. Anderen zijn vroeg, trek ken eerst een beker koffie en gaan dan pas op pad. Een enkeling heeft al vroeg animo om een mop te ver tellen. Eén komt terug bij de garage chef: "Zeg, de zus- en zoveel staat niet op zijn plaats. Zeker vreemd ge weest vannacht.Moet ik vandaag deze dienst dan maar rijden?" En hij houdt een bord omhoog: Station - Leidato. En als een chauffeur zijn tijd ver slaapt, rijdt er dan geen bus? De bus gaat er op tijd uit. Er zijn re- serve-chauffeurs. Als alles goed gaat hebben die een "zalfje van een dienst", zoals dat in NZH-taal heet. Morgen is het eerste kerstdag en ook zaterdag en zondag is er geen krant om een uur onder de loep te nemen. Maandag drinken we tussen 7 en 8 uur koffie om de nieuwe werk week pittig te beginnen. LEIDEN Spiedend beweegt Leo de Vries (33 jaar) zich tussen de hardwerkende judoka's over de tatami (judomat). Nauwlettend houdt de Leidse sportleraar zijn pupillen in het oog en corrigeert daar waar dat nodig is. Even later klapt hij lil zijn handen en commandeert de sterke mannen naar één kant van de mat. Met een groet (buiging) nodigt hij vervolgens één van zijn leerlingen op het midden van de tatami uit en laat deze enkele ogenblikken later in het „zand" bijten. Lachend komt hij hierna op ons toelopen en vertelt, dat de man, die zoeven met een enorme knal op de vloer neerkwam, hiervan niet zoveel heeft gemerkt. Als hij mijn vragen de gelaatsuitdrukking ziet vult hij ter verduidelijking aan: "Daarvoor kan hij te goed valbreken." En dan steekt de man, wiens ogen beginnen te glinsteren als er over judo wordt gesproken, in een vlot tempo zijn verhaal af. "Is het niet geweldig dat ik in het komende jaar de Nederlandse aspiranten judo-top onder handen mag nemen? Alles is rond. Dezer dagen kreeg ik van het NjJB-bestuur de bevestiging, dat ik uit een groep van zestien kandida ten als trainer was aangesteld. Een week of wat geleden durfde ik hier aan amper te denken. En nu is dit ideaal dan toch in vervulling ge gaan". Even loopt hij de mat weer op om een aanwijziging te geven. Als hij terug is vertelt hij, dat hij volgend Door Jan Westerlaken voorjaar (half maart) het comman do van de uit Den Haag afkomstige Jan Rapmund zal overnemen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling dat De Vries in januari met de training zou begingen, maar een verzoek van de huidige oefenmeester, om tegen het eind van het seizoen geen trai ners wisseling toe te passen, werd door de bond geaccepteerd. "Er is heel wat werk aan de win kel", vervolgt Leo de Vries. "Een week of wat geleden was ik er ge tuige van, dat de aspiranten een enorme aframmeling van de Fran se judoka's kregen. In alle opzich ten (tactisch, technisch en conditio neel) schortte er nog wel wat bij onze landgenootjes aan. Nee. van wat ik nu heb gezien ben ik beslist niet kapot. Er zal bijzonder hard ge- ■Schoenen k&t kenmerk, kxjv kwa.ute.it van Daten Don.ke.rslce.4 2.1 LeitLe-n, werkt moeten worden om in de toe komst met de hoogste top te kunnen meedraaien". "Maar denk nou in hemelsnaam niet dat ik een tovenaar ben en de ze jongens in een ommezien naar de top leid. Stel je voor, dat we enke le weken nadat ik met de training ben begonnen een wedstrijd moeten draaien, dan is het beslist niet mo gelijk, dat ik met een goed geolie de machine op de mat kom. Voor het eenmaal zo ver is, zijn er wel weer wat maanden verstreken", "Ja en dan zal het, als ik met de kernploeg train, wel eens voorkomen, dat ik in mijn eigen school geen les kan geven. Maar dat is gelukkig niet zo'n groot probleem. Vier van mijn judoka's zijn bevoegd om de leerlin gen het een en ander bji te brengen. Dus daarover hoef ik' me voorlopig nog geen zorgen te maken. De keren dat ik er wel ben, kan ik mooi uit buiten om de ervaringen, die ik el ders heb opgedaan, over te brengen op de pupillen van mijn eigen school. Dat is vanzelfsprekend een groot voordeel, want zo blijf je in de judo wereld lekker bij". LEIDEN Enige tijd geleden rie pen een aantal wetenschappelijke medewerkers van de universiteit hun collega's op de extra uitkering van vierhonderd gulden ter beschikking te stellen van de dr. Mondlane- stichting. Honderdtien personen heb ben aan deze oproep gehoor gege- Naar Japan "Om wat internationale ervaring op te doen ga ik eind mei van het volgend jaar samen met Anton Gee- sink een studiereis naai* Japan ma ken. Ongeveer zes weken zullen we in het land van de rijzende zon ver blijven. De reis zal in Rusland wor den onderbroken. In Moskou zullen we een sport, die hier zo goed als nog geen bekendheid geniet, het Samoo (klemtechnieken), wat nader gaan bekijken. Als we hier van het nodige hebben opgestoken, vertrek ken we naar Tokio". "Het ligt in de bedoeling dat we in Japan aan alle voorname dojo's een bezoek zullen brengen. En bij kijken zal het natuurlijk niet blij ven. Er zullen ook de nodige uurtjes worden getraind. Na deze judo-tocht ga ik nog een maand naar Fran krijk om les te geven in het inter nationale judokamp", besluit Leo de Vries. Met een fraai uitgevoerde uchi-matatiende heupworp) vloert Leo de Vries één van zijn pupillen. (Foto LD/Holvast) ven. Dat leverde de stichting zoals wij al meldden ongeveer 25.000 gul den op. In een brief aan het college van curatoren van de Leidse Universi teit heeft de conventsraad, het ver tegenwoordigend lichaam van de we tenschappelijke staf, nu geprotes teerd tegen inschakeling van de uni versiteit (als werkgecèter) bij ac ties. De raad acht het onjuist, dat, zoals in de oproep werd vermeld, de salaris-administratie aan de actie meewerkte door desgewenst het net to-bedrag van de uitkering over te maken naar de betrokken stichting. Hij is van mening, dat hier sprake is van een aan chantage grenzende vorm van beïnvloeding, die in strijd is met de algemene beginselen, die aan het ambtenarenrecht en het ar- beidsovereenkomstenrecht ten grond slag liggen. De raad tekent hierbij aan, dat hij géén bezwaar maakt te gen het uitvoeren van acties door bij de universiteit betrokkenen, en het verlenen van steun in welke vorm dan ook door stafleden. Voorlichtingsdagen O o LEIDEN De Leidse universiteit houdt maandag 4 en dinsdag 5 ja nuari in het Academiegebouw, Ra penburg 73, haar jaarlijkse voor lichtingsdagen ten behoeve van die genen, die overwegen in het komend academiejaar in Leiden te gaan stu deren. De voorlichting, die zowel groepsgewijs als individueel wordt gegeven door leden van het weten schappelijke corps, studentende canen en studenten, betreft niet al leen de studie in engere zin, maar ook alles wat daarmee samenhangt, zoals het aanvragen van een studie toelage, militaire dienst, het al of niet deelnemen aan het verenigings leven en het op kamers wonen. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden zich wenden tot het bureau Inlichtingen en inschrij ving van de Leidse Universiteit, Sta tionsweg 46, telefoon 01710-48333, toestel 3014.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3