ONKERE KERST VALT OVER OOST-EUROPA MACHTSSTRIJD IN POLEN VOLTOOID rstoratorium Kaageiland >nk als klok n inis in ■gos ïrdag DAF-DAG Hoger soldij er door rstmis in volksdemocratie: altijd beetje triest Ontspanning in de Leidse bioscopen R V7 Jubileum van Reis vereniging In het nieuws Films met de kerst I an Mexicaans strand naar Leids museum Prijsstop en belastingverlaging Kerst in kerken DAF centrum Leiden DAG 24 DECEMBER 1970 LETDSCH DAGBLAD r WENEN Kerstmis in een volksdemocratie dat is altijd een beetje triest, omdat het gebrek aan luxe en zelfs aan ge wone levensmiddelen nooit zo schrijnend gevoeld wordt als op het feest, dat met licht en geschenken gevierd wil worden. In Polen, waar men anderhalve week voor kerstavond de prijzen van de levensmiddelen met 20 pro cent verhoogde, heeft deze discre pantie tot een opstand, 20 do^en en een massale zuivering in de leiding van partij en staat geleid. Als het Poolse volk. dat ondanks 25 jaar communistische ideologie zijn rooms- katholieke geloof trouw is gebleven in de kerstnacht naar de mis gaat, zal het niet met vrede maar met i wrok in het lv»rt zijn. Niet voor niets heeft men in Warschau zo'n haast i gemaakt met een nieuwe leiding en met verzoenende beloftes aan het volk. De kerken zijn met Kerstmis stampvol en het regime heeft alle reden, om zulke massale bijeen komsten van de bevolikng te duch ten. Door Ann Salomonson 10. Kerst in de lucht: de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American Airways liet in een van haar reusachtige jumbojets een kerstboom neerzetten. be De Kaageilanders zijn kleine gemeenschap. Dat „Looft den Heer", ook geen drie dozijn. Hun s eveneens maar klein, ien dozijn. Voor een koor en mvang zou er zelfs geen zijn. Sander Visser, hun iirigent die deze zomer terleed, had deze oplos- ze samen uitvoeren liet indere koren van Nieuw- Burgerveen en wel in iardoor ze zich veel zang en en maakten. Die moge- 2 nu weggevallen, maar het Jddels heel gelukkig met rolger Louis van Wi#- -12 voor een uitvoering t eiland al begonnen met •4d i er wacht 55,- I een klein kerstoratorium ,,'s Heilands I Geboorte" van Herman de Wolff. Van Wijngaarden heeft die keuze natuurlijk gerespecteerd en de voor- bereiding afgemaakt. Dit kerstora torium is een vriendelijk werk. dat zich zonder luisterproblemen tot een kerkgaand publiek wendt dat van koraalzingen houdt. In elk van de zes delen wordt het dan ook door sa menzang ingeschakeld. Er is een verteller „spreekstem", die enkele malen op knooppunten de 1 vertelling overdraagt aan een soloso- I praan in dit geval de geschoolde vo- i caliste Lize Schoo. Voor zover niet I capella gezongen werd, was er or- 1 gelbegeleiding en als de naam Ada van der Bent ook al hier op het Kaageiland te voorschijn komt. vindt iedereen hetheel gewoon. Door haar alomtegenwoordigheid. Het koor is uiterst beschaafd om gegaan met de niet te moeilijke stof. Jeugd ontbreekt er niet in en die maakt het klinkend resultaat pitti- ger en vaster. Het is een willige j groep met een loffelijke discipline en een zeer goed geluid. KEES VERHOEF IDPA. Reuter, AFP) fers in het proces tegen ivisten van de Baskische ibeweging ETA rekenen twaarschijnlijk op Tweede vonnissen te horen zui ders moeten zaterdag om Burgos het protocol over van het proces komen 0. Ze concluderen daar- I r- het ondertekenen ook sringen zullen worden Enkele houden ook reke- Baandag als de dag van Bkingen. tagskringen is vernomen bissen uitgesproken moe-1 tussen vier en tien uur; tekening van het verslag j to Sebastian verschynen- torio Vasco" heeft nieuwe jftliceerd van de ontvoer- Duitse consul Eugen Pad zegt dat de ontvoer- vrijlating van Bei hl als 1 steller dat in Burgos iffen worden uitgespro- politieke gevangenen vrijgelaten en dat zij se autorit'/^/" de toe lagen or^, het \'12 2 M R 1 LEIDEN De afdeling van de Nederlandse Reisvereniging bestaat op 10 januari zestig jaat. Ter gele genheid van dit jubileum zal op za- j terdag 23 januari van' half vier tot half zes een receptie worden gehou- j den in Restaurant „In den Vergul den Turk' aan de Steenstraat in Leiden. era ackryaen Sinds enige weken ben ik werk zaam in de Bollenstreek en krijg dus geregeld het Leidsch Dagblad in handen. In het nummer van za terdag las ik het artikel „Zij ston den in het nieuws". Nu ben ik het met U eens wat de grote waardering voor mevrouw Scholten-Lips betreft maar het is mij, ook in andere be schouwingen over presentaties voor de tv opgevallen, dat rimmer het voortreffelijke optreden van Els Bui tendijk-mevrouw Els Brandt-Buiten- dijk als presentatrice NCRV-tv, is genoemd. Hannie Lips heeft vooral voor de kinderen enorm goed werk verricht en deed het verder als omroepster ook heel goed. Els Buitendijk was uitsluitend de presentatrice van de NCRV en deed dit op een buitengewone wijze. Zo herinner ik mij dat zij eens een voetbalwedstrijd aankondigde en zij deed dit zo knap en zo overtuigend, dat zij heel wat voetballiefhebbers a.h.w. overrompelde. Het was dan ook voor de NCRV een zeer grote teleurstelling toen zij met dit werk stopte, omdat het haar niet langer bevredigde. In tegenstelling met Hannie Lips heeft Els Buitendijk de microfoon nog niet helemaal aan de wilgen op gehangen. Zij verleent aan hoorspe len die door de verschillende omroep organisaties worden uitgezonden via de radio nu en dan haar medewer king. Jac J. Suerink Dr J. R. Thorbcckelaan 91 Heemstede. Praag Wat de Polen thans doormaken, i dat hebben de Tsjechen en Slowa- ken al achter zich. In Praag heerst resignatie en de machthebbers hoe ven. met de tanks van de Russische bezettingsmacht achter zich. geen pogingen te doen de mensen milder te stemmen. Zondag 27 december is volgens een verordening tot een ge wone werkdag verklaard, om de verloren tijd van eerste kerstdag in te halen. In vele delen van het land blijven de etalages en de reclames onverlicht om elektriciteit te spa ren. In de straten mag er maar om de andere lantaarn eentje branden: de elektrische verwarming in de trams is uitgedraaid en de roltrap pen staan stil. Een concessie heeft jn t-t - -venwel gedam: in het hele land zijn op de pleinen weer de traditionele kerstbomen neergezet. By dp machtsoverneming door de communisten in 1948 werd deze traditie als "anti-socialistisch" verboden. Onder Doebtsek werd hij weer in ere hersteld. Radio-Brno zei toen: "dat die oude gewoonte van kerstbomen op de stadspleinen weer in zwang komt. is geen toeval. De politieke wedergeboorte in januari '68 toen Doebtsek aan de macht kwam. was tegelijkertijd een herle- ving van moraal, humaniteit en ede- i le voornemens" Boedapest i weliswaar in de laatste jaren gesta dig gestegen, maar is voor Westerse begrippen toch nog zeer bescheiden en laat voor echte feestgeneugten maar een hele kleine marge. Voor de jongere generaties in deze Balkan- landen. wier ouders nog op een le men vloer hebben leren lopen en wier grootouders nog anafalbeten waren, betekent de huidige sta tus: moderne woonwijken, snelle i industrialisering. gemechaniseerde landbouw, desalniettemin een reuze- j sprong vooruit, waarvan ze drom- j mels goed weten, dat ze die aan Marx en niet aan de kerstman heb ben te danken. Aan de volkeren van de Sowjet- Unie tenslotte gaan deze feestdagen ongemerkt voorbij Het Rus5 sche volk slaapt nog. De tragiek aan de j westelijke grenzen dringt er niet door. Ook door het drama in eigen land wordt men niet wakker ge schud. In de gestichten en de ar beidskampen van Siberiië gaat de eli te van een "hele generatie te gronde, zonder dat het -volk er door wordt verontrust Hun feest hebben de Russen al op 7 november gevierd, bij de 53ste verjaardag van de re volutie. De bonte ballonnetjes, die de Komsomol-jeugd van Leningrad tot Wladiwostok na de parade als hulde aan Lenin bij diens standbeeld heb ben vastgebonden, zijn al lang ka pot gevroren. De vader van de re- volutie heeft het niet gemerkt. Ook Lenin slaapt in Rusland en er zijn geen tekenen, die erop wijzen, dat hij binnenkort zal ontwaken. Het programma van de Leidse bioscopen voor de komende week is helemaal aan de feesttijd en vakantietijd aangepast. De meeste films lenen zich voor een middagje uit voor het hele gezin. CAMERA komt deze week met de Amerikaanse komiek Norman Wisdom in „De vier kante rekruut" Het gaat om een niet al te slimme man die werkt naast een kazerne, de boel daar in de war sohopt. zelf -oldaat wordt en weer de boel in de war schopt. Dat allemaal in 1e stijl van het eenvoudige gooi en smijtwerk, maar vermake lijk is het in elk geval wel. TRIANON heeft het ook in het lichtere genre gezocht. De Fran se tegenhanger van Norman Wisdom, de sprankelende Louis de Fuhès. gaat er „met de mu ziek mee." Gezien zijn voor gaande avonturen mag gerust erondersteld worden, dat de anderhalve turf hoge. knikke bollende en altijd nerveuze Fransman opnieuw een poging zal doen zijn publiek lachkramp te bezorgen. Heintje Eind goed. al goed. LUXOR houdt het ook luchtig Nog wel met een artiest van eigen bodem. Heintje zorgt in ..Eind goed al goed" met zeven liedjes, zijn dapper optreden en zijn onbevangen blik voor an- lerhalf uur vermaak voor zijn 'ans. De film is egen meester- ;tuk, maar tenslotte gaat het al lemaal om het kleine nachte gaaltje. REX brengt deze week de »apmens Tarzan weer in Lel len. In deze tijd van terug naar le natuur vreemd genoeg niet neer zo'n aansprekende figuur \ls krachtige en lenige man net smetteloze blaam is hij he' jewijs, dat de mens niet slecht s eigenlijk. Dat hij altijd slech- e eensen op zijn pad tegen- comt. is natuurlijk nodig als >ewijs voor zijn eigen standvas- lgheid. Deze keer trekt Tarzan laar India. Hij maakt er weer leel wat mee. LIDO biedt de mensen die het Bond-tijdperk niet meebeleefd lebben de kans die achterstand iu in te lopen. Successtuk Thunderball" is een van de betere films over het fenomeen James Bond: de door Ian Fle- ning geschapen veiligheids- igent met een extra talent voor vrouwen. Als 007 is James Bond bekend geworden o»er de hele wereld. Voor de ki'nners no? dit: in deze film Speelt Sean Connery nog de rol van Bond STUDIO brengt voor de twee- Ie keer ..Midnight Cowboy" in beiden. Een meer dan verruk kelijke film met John Voigt a' ie cowboy, die zijn geluk (vrou- ven, drank en stuff weet Je wel) in de grote stad komt zoeken. Hij ontmoet er Dustin Hoff mann, een tragische gabber. Hun avonturen in een bijzonder dynamische rolprent, die boeit tot de laatste centimeters. Die kerstbomen, die voor Tjechen en Slowaken het enige licht in de duisternis betekenen, zijn voor hun Hongaarse buren een even vanzelf sprekend consumptierecht als voor het kapitalistische Westen. In Boe dapest onderscheiden zich de feeste lijk geïllumineerde boulevards en de overdadige etalages vrijwel niet meer van die in het 200 km. weste lijker gelegen Wenen. Het aanbod is misschien niet zo geraffineerd, de kwaliteit niet overal zo goed. maar de auto-chaos in de hoofdstad heeft al kapitalistische dimensies aange nomen en de Hongaren hoeven zich met Kerstmis 1970 geen enkele be perking op te leggen. Men zoekt grote cadeaus uit en het feestmenu wordt niet minder royaal samengesteld. In Boedapest leeft men bij de dag. Wat er aan gene zijde van de grens gebeurt, daarvan nemen de mensen zomin mogelijk notitie; het herinnert ze teveel aan het eigen, heus niet zo verre verle den. Wie garandeert zo redeneren de Hongaren dat ook hier niet al weer morgen Poolse of Tsjechoslo- waakse toestanden heersen? Geen wonder, dat een bijna fanatie ke kooplust en een hectische feest roes Boedapest in deze dagen voor Kerstmis bezielen. Vadertje Vorst In Roemenië en Bulgarije is van een speciale kerstsfeer zo goed als niets te merken. De nog zeer ortho doxe koers in deze landen houdt de mensen onder de knoet. De Russisch- orthodoxe kerk viert het feest trou wens volgens de oude kalender pas op 6 januari. De marxistische ideo logie kent geen kerstkind, alleen een vadertje vorst. De levensstandaard is LEIDEN/MEXICO Een jonge zeeschildpad, geholpen door de golf stroom. had deze week een lange reis achter de rug. Maandag is de pad, die vanaf het Mexicaanse strand „op pad ging", verkleumd door de koude, levend op het strand van Ter schelling aangespoeld. Het dier werd daar aangetroffen door de heer Rem- mert Ruyg uit Midsland. Het Rijks museum van Natuurlijke Historie in Leiden werd onmiddellijk van de vondst op de hoogte gesteld. Reeds de volgende dag ging de conservator van de afdeling reptielen, drs. M S. Hoogmoed, naar Terschelling. Met de aankoop kon het museum een zeldzame aanwinst aan zijn collectie toevoegen. Bij onderzoek is gebleken, dat het dier thuishoort bij de Kemp's Ridley, Lepidochelys kempi (een Nederland se naam heeft deze soort niet). Het is het tweede exemplaar, dat uit Ne- derland bekend werdhet eerste werd op 4 december 1954 bij Scharendij- ke op het eiland Schouwen aange- 1 troffen. Alleen op d e Mexicaanse stranden legt deze schildpadsoort j haar eieren, Het dier zal 1 tot 2 jaar oud zijn. De totale lengte bedraagg 31 cm. het rugschild is 232 mm lang. Op het pantser en op de kop hadden zich enkele zeepokken gevestigd; aan de achterrand van het rugschild hin gen enkele eendenmossels, die ech ter door de vinder werden verwij derd. WARSCHAU (Reuter, AFP. DPA) De nieuwe leiders van Polen heb ben gisteren de enkele dagen gele den ingezette machtswisseling vol tooid, dc voedselprijzen voor twee jaar bevroren, enkele bastingver- lagingen in het vooruitzicht gesteld en aankondiging gedaan van het streven naar betere betrekkingen met de Rooms-Katholieke Kerk. Om met de machtswisseling te be ginnen: Jozef Cyrankiewiks, de grote overlevende van de Poolse politici die het 21 Jaar als premier had uit gehouden, legde zijn functie neer en werd opgevolgd door de economische deskundige Jjotr Jaro6zewits. Tevens werd maarschalk-Marian Spychalski, het Poolse staatshoofd, van zijn functie ontheven en vervangen door Cyrankiewiks. Na de bekendmaking van deze mutaties kondigde de nieu we communistische partijleider Ed ward Gierek, die Wladislaw Gomoei- ka opvolgde na de ernstige onlusten in de Baltische havensteden over de drastische prijsverhogingen van le vensmiddelen, aan dat de pryzen op het nieuwe niveau nu voor een pe riode van twee Jaar zullen worden bevroren. Gierek legde tevens uit dat de rege ring de gezinnen met lagere inko mens en veel kinderen, die door de Jongste prijsverhogingen het meest werden getroffen, middelen ter com pensatie zal doen toekomen. Voor dit doel zal een bedrag van bijna 6,5 miljard gulden worden gereserveerd. De compensatie zal worden verleend in de vorm van premies en van ver hoging van de laagste salarissen. Volgens Gierek kan de regering niet meer geld voor dit doel uittrekken in verband met het grote gevaar voor Inflatie. LEIDEN Prof dr C. J. F. Böt- tcher. buitengewoon hoogleraar in de sysische scheikunde aan de Leid se universiteit, zal vrijdag 1 januari een kwart eeuw bij de universiteit in dienst zijn. Prof. Böttcher, die directeur is van het Gaubiusinstituut en verder enkele functies in de uni versiteit bekleed is ook voorzitter van de raad van Advis voor het We tenschapsbeleid. Ongeveer veertig leden van de di verse geledingen van de universitai re gemeenschap hebben medewer king verleend aan de totstandkoming van de eerste Leidse universittaire almanak, die dezer dagen verschijnt. Het is het eerste jaarboek, waarin de diverse in het verleden apart verschijnende Jaarboeken zijn samen gegracht. De heer L. Holierhoek uit Leider dorp is geslaagd voor het doctoraal examen Nederlandse taal- en letter kunde. LEIDEN De nachtmis (om 12 uur) in de Herensingelkerk wordt ditmaal verzorgd door het parochi ële dameskoor, met medewerking van A. J. Kapaan «hobo» en H. Hol lebeek (trompet), het geheel onder leiding van de heer Jac. Pieete, Het thema voor de mis is „Ik was vreem deling en gij hebt Mij opgenomen". In dezelfde kerk wordt op eerste kerstdag om 11 uur een Latijnse hoogmis gehouden, waaraan mee werkt een dames en herenkoor Uit gevoerd wordt een Missa van Perosi. Aan het orgel de heer Heetvelt. ver sterkt met een hobo-soli van de heer Van den Burg. ADVERTENTIE IEDERE ZATERDAG bij ons Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren, zoals al werd ver wacht, het protest van minister Den Toom van defensie naast zich neer gelegd en besloten de dienstplichtige militairen per 1 Juli 25 gulden soldij per maand erbij te geven. Met de verhoging van 20 gulden die al 1 Ja nuari ingaat, komt de soldij van Europa's best betaalde dienstplich tigen daarmee op 265 gulden per maand. Minister Den Toom's bezwaar, dat d? soldijverhoging ten koste van de investeringen in het leger zal gaan woog voor de ARP zó zwaar dat deze fractie tegenstemde. Ook Binding Rechts. Boerenpartij, de heer Kro nenburg. twee leden van de CHU (mej. Haars en de heer Scholten) en vijf leden van de KVP (de he ren Peynenburg, Notenboom, Krosse, Van Koever den en Kamer-voorzit ter Van Thiel) stemden tegen de door de KVP-er Maenen ingediende wijzi ging op de defensiebegroting. Voor de minister betekent dit in 1971 rond 7,5 miljoen gulden meer aan personeelskosten, terwijl op jaar basis voor de volgende Jaren 15 nill- Joen beschikbaar moet komen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17