Senaat: felle kritiek op nieuwe belasting geef iets van ae slijter... Hogere wedde voor dienstplichtigen Overval op caissière: buit ruim 55 mille TIEWG Mr. De Wilde (VVD): Pot met pieren Verhoging van 20 gulden per maand op 1 januari ABOP: 250.000 leerlingen in te grote klas derte. VERHOGING LOONGRENS ZIEKENFONDS AANVAARD Postkantoor in Babberich overvallen Eerste Kamer akkoord met wiebeltax Prijs beshulst sterk gedaald Op visite met de feestdagen? hij maakt er een fijn cadeau van WOENSDAG 23 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Het aantal tegenstanders in de Eerste Kamer tegen de wijzigingen van de loon-,en inkomsten belasting met ingang van 1 januari a.s. bleek gisteravond tot veler verrassing groter dan verwacht, met name door dat de fracties van de P.v.d.A. en de V.V.D. zich bijzonder kritisch hebben opgesteld. ,,Het wetsontwerp zou ik wil len kwalificeren als een pot met pieren, waar ieder wel een pier van zijn gading in vindt, zonder dat het geheel een geordende indruk maakt", aldus verklaarde onder meer mr. J. de Wilde (V.V.D.) Dr. Zoon (PvdA) verklaarde met nadruk dat hij het wetsontwerp niet kan aanvaarden vooral omdat de laagstbetaalden er het slechts afko men. Opmerkelijk was. dat regerings fracties in de Eerste-Kamer met geen woord spraken in het debat over de vereenvoudiging van de loon- en in komstenbelasting over het ,.gat van 45 miljoen gulden", dat de Tweede- Kamer eind november in een tumul tueuze nacht heeft geschapen. De regering heeft overigens al aan gekondigd. dat zij met een nieuw wetsontwerp dit gat hoopt te kunnen dichten. De regering wil alle bedra gen voor reiskostenaftrek met vijftig gulden verminderen. ..Ik kan mij niet voorstellen, dat de regeringspar tijen daar tegen zullen ^temmen", zei de PSP-senator H. J. Lankhorst gis teravond. Afwijzen De Tweede-Kamer heeft dinsdag 1 december het wetsontwerp aangeno men met steun van de regeringsfrac ties, inclusief de VVD, en de fracties j van SGP," GPV en de groep-Goed- l hart. De woordvoerder van de VVD- fractie in de Tweede-Kamer, mr. E. Portheine, wees er in zijn stemver klaring op dat er in 't pakket van de voorgestelde wijzigingen een onder deel voorkwam, dat de VVD radicaal afwees: de nieuwe regeling van het eigen woningbezit. Deze regeling komt erop neer. dat onderhoudskos ten niet meer mogen worden afge trokken. Daar staat tegenover, dat i de huurwaarde van de woning an ders wordt berekend met als gevolg, dat een aanzienlijk kleiner bedrag als inkomen kan worden opgevoerd. Als positieve punten noemde mr. Portheine: de aftrek voor zelfstandi gen en de aantrekkelijker regeling voor de werkende gehuwde vrouw. Zijn partijgenoot mr. J. de Wilde had gisteren in de Eerste-Kamer j j niets dan ongezouten kritiek op het j wetsontwerp. De zelfstandigenaftrek raakt naar zijn mening niet aan het hoofdprobleem voor alle zelfstan- i I digen. Dit probleem behelst een j goede oudedagsvoorziening, die te ver- gelijken is met de pensioenregeling I voor werknemers. Niettemin vond hij de zelfstandi genaftrek, die voor sommigen een ze kere financiële verlichting brengt, een handige zet van de bewindslie den. „Het is volstrekt duidelijk, dat men zonder dit deel nooit een meer derheid had gevonden voor het wets ontwerp als geheel in de Tweede-Ka mer", zei mr. De Wilde. In scherpe bewoordingen ging de VVD-senator tekeer tegen de nieuwe regeling voor de eigen woning. Vol gens hem zien minister dr. H. J. Witteveen en staatssecretaris F.HM. Grapperhaus van financiën de wo ning als een verbruiksgoed met een lange gebruiksduur. Zij volgen daar bij een ambtelijke commissie, die meent dat het kopen van een eigen woning thans reeds mogelijk is tegen STEIN (GPD) Een overval op de caissière Erika B. uit Geleen heeft gisteravond tegen kwart over acht bij confeotiebedrijf Chas Macintosh in Stein naar schatting een buit van 55 mille opgeleverd. Toen de 22-jarige Erika B. In haar auto de omzet van de personeels- winkel naar de brandkast in het fa brieksgebouw in Stein wilde brengen dwong een ongeveer 28-jarige jon geman, die sprak met een Limburgs accent, haar onder bedreiging van een pistool de plaats achter het stuur vrij te maken. Met Erika en het geld reed de overvaller met grote snelheid in de richting van de autoweg Heerlen- Eindhoven. Bij Urmond gooide hij de versohrikte caissière uit haar eigen auto en verdween met de buit. Tegen half elf werd de auto van Erika in Sittard onbeheerd terugge vonden. Van de dader ontbreekt tot nog toe elk spoor. Wel beschikt de politie van Stein over een volledig signalement *van de overvaller. Na de sluuing van de personeels- winkel van Macintosh die ligt in het houten gebouw achter de grote fa briekshal wilde Erika tegen kwart over acht haar dagelijkse gang ma ken naar het hoofdgebouw om de daginzet te deponeren in de brand kast. Niemand heeft iets gemerkt van de beroving. Totdat Erika zelf alarm sloeg nadat zij uit de wagen was ge zet. Zelfs de portiers van Macintosh hebben niets verdachts gezien. Wel miste de heer Van der Clei, die por tier is van het fabrieksgebouw en Erika moest binnenlaten met het geld. haar. Omdat in het verleden dit wel vaker gebeurde sloeg hij geen alarm. Bij het verlaten van het fa brieksterrein is er geen controle meer. „Wij hadden met Erika afgespro ken dat ze drie keer bij de zij - ingang zou bellen als zij daar met het geld was", zegt de heer Van der Clei. „Dat deed ze elke dag zo. Ik ben zelf pas drie weken in dienst, maar ik heb mij er wel over ver baasd dat Erika nooit begeleiding kreeg en bovendien gebruik moest maken van een zijingang waar nor maal nauwelijks iemand gebruik van maakt'. Ongeveer 150 Rotterdam se taxichauffeurs hebben gis teravond tussen acht en ne- j gen uur op de Coolsingel voor j het stadhuis gedemonstreerd naar aanleiding van het feit, dat hun 54-jarige collega J. Dijksman, die in de nacht van maandag op dinsdag in zijn taxi op de Matthenesse- laan in Rotterdam om het le ven werd gebracht. De chauffeurs parkeerden hun ivagens op alle rijstro ken van de Coolsingel en ver lieten hun auto's. Door de actie ondervond 't centrum- verkeer in Rotterdam wa ren dinsdagavond in verband j met de kerst talloze winkels open nogal wat moe lijk- heden. De politie had han denvol iverk om het verkeer om te leiden. Op de dag van de begrafe nis van de heer Dijksman zullen de Rotterdamse taxi chauffeurs opnieu"-> een ac tie ondernemen. Tijdens de begrafenis zal er in Rotter dam geen taxi rijden. De be doeling van de acties is. pu bliek en ovërheid te ivijzen op de risico's, die het vak taxichauffeur met zich brengt, en om een betere be veiliging van de chauffeurs te krijgen. De Rotterdamse politie heeft tot dusver nog weinig gegevens kunnen verzamelen in verband met de moord op de taxichauffeur, die maan dagnacht in zijn wagen werd neergeslagen, en gistermid dag aan zijn verwondingen bezweek. De daders zijn nog niet bekend. Wel staat vast, dat roof niet het motief van de overval is geweest. Het verhoor van de drie aange houden buitenlanders heeft nog niets opgeleverd. een contante uitgaaf, die in zelfde orde van grootte ligt als de prijs van een duurzaam consumptiegoed als een auto. „Ik heb zelden iets dwazers in mijn leven gelezen", zei mr. De Wil de. „Zo redenerend kan ik wel stel len dat de contante uitgaaf voor de aanschaf van een auto met afbeta lingskrediet in dezelfde orde van grootte ligt als de prijs van een rol letje drop". Mr. De Wilde meent, dat iedere kleinere of grotere vermogensbezitter de eigen woning als vermogensbe standdeel ziet. De eigen woning be strijkt een eigen markt. Men is be reid voor een eigen woning meer te betalen dan voor een huurhuis. En daarom is het geen gebruiksgoed. Naar zijn mening worden vooral bezitters van oudere huizen de dupe I van de nieuwe regeling. „De waarde van de oude huizen zal alleen al als gevolg van de wet aanmerkelijk te rugvallen. Het is duidelijk dat de be perking van de huurwaarde juist in deze categorie niet opweegt tegen het wegvallen van de kosten van onder houd. Dit zal tot verkommering van het oude bezit leiden. Dit is verspil ling". AMSTERDAM (ANP) Na de eindfase van de verlaging van de leerlingenschaal bij het basisonder- wi;s zullen naar schatting van de Algemene Bond van Onderwijzend Pe. nee1 ongeveer 250 000 kinderen nog in klassen van 35 of meer leer lingen moeten zitten. Dit wordt ge constateerd in een motie die de ABOP tijdens haar driedaagse con gres in Amsterdam dinsdagmiddag heeft aangenomen. Deze 250.000 leer lingen, ca 15 20 procent van het totale leerlingenbestand komen vol gens de ABOP in zulke grote klas sen omdat het beleid van de rege ring niet heeft geleid tot een zodanig aanbod van onderwijspersoneel dat schaalverlaging bij kleuter- en basis onderwijs tot een verantwoord peil mogelijk is. Da ABOP besloot de Nederlandse po litieke partijen op de hoogte te stel len van deze motie. In een andere motie werd besloten desnoods met ac ties als werkonderbreking kracht bij te zetten aan de verschillende eisen van de ABOP. De Neder land- \che Bank N.V. gaat op 4 januari naast de thans in omloop zijnde bankbiljetten van f 10,-. biljet ten van dezelfde coupure van een nieuw model in imloop brengen, ildus een mededeling van de bank. Naar de directie meedeelt, is het nieuwe biljet ontworpen door R. D. E. Oxenaar. De biljetten dragen de handteken ngen van dr. J. Zijlstra en van mr. C. T. de Bijll Nachenius als secretaris. Zij zijn alleen aan de achterzijde genummerd. Het formaat van het nieuwe biljet is 76 x 142 mm. Als watermerk is gebruikt de hoorn des overvloeds met de open zijde naar beneden gekeerd. De voornaamste fleuren van zowel voor- als achterzijde zijn donkerblauw, lichtblauw en violet. Aan de voorzijde rechts vindt men een gestyleerd portret van Frans Hals en links-onder drie cirkelvormige herkenningste kens voor visueel gehandicapten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is gisteren evenals vorige week de Tweede-Kamer, akkoord gegaan met een verhoging van de inko mensgrens voor de verplichte zie kenfondsverzekering tot 17.050 gul den. Deze grens bedraagt thans 14.850 gulden en zou door toepas sing van de loon- en prijsindex per 1 Januari op 15.800 gulden zijn gekomen. De liberalen, de AR. De Gaay Portman en de boeren stem den tegen het wetsvoorstel. Volgens de VVD-fractie betekent deze extra verhoging een te groot offer van al leenstaanden en kleine gezinnen ten bate van de grotere gezinnen. De Gaay Fortman meende, dat de particuliere verzekeraars te veel de dupe worden. Door deze verhoging komen 130.000 gezinnen weer in een ziekenfonds terecht. De ARP-sena- tor vond dat wordt miskend, dat de particuliere verzekeraars een be langrijke sociale functie vervullen. De KVP-er Pranssen was bang dat tandartsen en artsen nog meer dan nu al gebeurt, fondspatiënten gaan doorsturen naar collega's. Na een j beroep op de medici „meer vanuit het hart dan vanuit de beurs te denken" verklaarde hij zich toch voor de nieuwe ziekenfondsgrens. Minister Roolvink (sociale zaken) deelde mee, dat er een extra-ta riefsverhoging voor specialisten in de maak is van 2,85 procent. Dat percentage komt bij de 8 procent verhoging die minister Nelissen (economische zaken) al heeft toege staan. Minister Roolvinks partijgenoot De Gaay Fortman merkte op het dis criminerend te achten voor de ver zekeraars als de specialisten wel schadevergoeding zouden krijgen en de verzekeraars niet. ARNHEM (GPD) Onder bedrei ging van een pistool heeft gister middag omstreeks kwart voor zes een ongeveer 20-jarige jongeman een roofoverval gepleegd op het post kantoor van de Gelderse grensplaats Babberioh. De man. vermoedelijk een buitenlander, verdween met ongeveer 1000 gulden. De kantoor houdster, de 43-jarige mevrouw A. M. M. Kleinpenning— Messing, kreeg een shock en kon gis teravond nog niet worden verhoord. Van de dader, die pijlsnel verdween ln een voor het gebouw gereedstaan de rode sportwagen, ontbrak van nacht nog ieder spoor. De overval vond plaats op een tijdstip dat sleohts de kantoor houd ster aanwezig was. In alle rust stap te de dader binnen, vervoegde zich aan het loket, trok een pistool en beduidde de vrouw, zonder een woord te zeggen, de doorgang van de hal naar het kantoor vrij te ma ken. Stipt en beduusd voldeed deze aan het verzoek, waarop de jonge man een greep in de geldlade deed en de vrouw begon te gillen. Kennelijk dusdanig dat de over valler schrok, het kantoor ontvlucht te, buiten aangekomen in de rode sportwagen sprong en in het donker verdween. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft vanmiddag de „wiebeltax" goedgekeurd. Dit wetsontwerp geeft de regering de bevoegdheid een aantal belastingen met maximaal 5 procent te verhogen of te verlagen al naar gelang de conjunctuur ver eist. De regering wil met ingang van 1 Januari een verhoging van 3 pro cent toepassen, onder meer van de loon- en inkomsten belasting en de omzetbelasting. De Eerste Kamer ging ook akkoord met een wijziging van de omzetbe lasting 'BTWHet huidige 12 pro cent-tarief wordt opgetrokken tot 14- procent. De verlenging van de tij delijke verlaging van de suikerac cijns verwierf ook de goedkeuring van deze Kamer. De oppositie stemde tegen de „wie beltax" en de wijziging van de om zetbelasting. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben de poëzie- prijs-1970 van de gemeente Amster dam, groot f 3.500.toegekend aan Gerrit Komry uit Amsterdam. Hfj ontving de prijs voor zijn bun del „Alle vlees is als gras. of het knekelhuis op de dodenakker". De prijs werd toegekend op advies van een jury. bestaande uit J. P. Gue- pin, G. Krol en C. Buddingh. BOSKOOP De aanvoer in de Boskoopse bloemenveiling was de afgelopen week behoo-,:H: goed. et I natuurlijk vooral de "kerstartike- lcn". Hierbij zijn vooral d3 prijzen voor beshulst behoorlijk gedaald. Dit I sloeg niet op ilex verticalata, dat wel prijshoudend was, al waren ook hier natuurlijk uitzonderingen. Bon te hulst zakte iets in prijs, blauw- spar werd iets hoger genoteerd, tot f2 per kg. Coniferengroen was er in alle prijzen, chrysanten van goede kwaliteit deden 1.50 tot 2 per bos. Shimmia Japonica haalde net f3 per bos, aardige Pernettia bracht f 1.50 per stuk op. Eén aanvoerder had ilex verticalata uitgesorteerd en kre^g daarvoor f2.60, 2.80 en 3. per tak Mahanioblad en goudbonte li- gustrum werd rond de gulden ver handeld. ADVERTENTIE (gratis fraaie geschenkverpakking) DEN HAAG De dienstplichtige militairen beginnen 1971 goed want dan gaat hun wedde aanzienlijk omhoog. Per 1 Januari krijgen -zij 240 gulden per maand (is 220» en per 1 Juli zal er waarschijnlijk nog eens 25 gulden bijkomen. Dit laatste alleen als de Tweede Kamer vandaag besluit om een door de KVP-er Mae- nen ingediend amendement op de de fensie-begroting goed te keuren, en dat zit er wel in. ondanks het feit dat minister Den Toom er fel tegen as. Het amendement van de KVP was mede ondertekend, door de CHU. De PvdA en de PPR gingen er direct mee akkoord, maar de ARP en voor al de VVD hielden de boot een hele tijd af. VVD-er Vonhoff vond welis waar het voorstel „niet onsympa thiek", maar eiste in ruil voor zijn ja-woord van KVP en ARP de toe zegging dat de voor de wedde-verho- ging benodigde 15 miljoen gulden niet ten koste zou gaan van toekom stige investeringen in de krijgsmacht. Toezegging Na lang trekken kreeg Vonhoff wel iets uit zijn oollega Maenen dat op zo'n toezegging leek. alhoewel de KVP-er volhield dat het komende kabinet eerst prioriteiten zal moe ten stellen. Hij wilde zich dan ook niet vastleggen op een defensiepla fond van 3.9 procent van het natio naal inkomen (nu 3,6), maar ver zekerde wel dat de Investeringen een hoge prioriteit zullen moeten krijgen. De ARP-er Mommersteeg ver schuilde zich achter het geheime rapport dat minister Den Toom aan z'n opvolger nalaat en waarin de krijgsmacht wordt doorgelicht. Zo lang dat rapport er niet is wil hij zich niet duidelijk uitspreken. Toch toonde de heer Vonhoff zich wel vol daan. zodat het amendement op een meerderheid kan rekenen. Minister Den Toom zei het in dat geval met tegenzin te zullen uitvoeren. De tijdens het debat zeer actieve D'66-er Imkamp hield een soort privé enquête onder enkele andere frac ties en de bewindslieden met de vraag hoe hoog het defensieplafond vol gens hen in de komende kabinetspe riode moet worden. Minister Den Toom en staatssecretaris (Haex (le ger) dachten aan 4.2 Staatssecre taris Duynstee (luchtmacht) aan 3,9 procent. De VVD noemde geen per centage, maar wil er „enkele miljoe nen meer" tegenaan gooien. De heer Imkamp zelf liet zich na enig te genstribbelen ontfutselen dat 3.45 plus een verwerking van 'loon- en prijsverhogingen hun wel voldoen de leken. Twaalf maanden Minister Den Toom van Defensie en staatssecretaris Haex van Land macht voelen niets voor een verkor ting van de diensttijd voor de land macht van 16 tot 12 maanden. Een hiertoe door de heer Wieldraaier (PvdA) ingediende motie hebben zij gisteren bij de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Ka mer dan ook sterk ontraden. Ook voor een plan van de heer Walburg (AR) om de diensttijd te verkorten tot 12 maanden, waarna een periode van kleinverlof gedurende 12 maan den optreedt, waarin de betrokken dienstplichtigen binnen 24 uur aan wezig moeten zijn, kan niet op de in stemming van de bewindslieden reke nen. Uiteindelijk toonde staatssecre taris Haex zich echter bereid deze zaak nog eens aan een studie te on derwerpen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7