Jachtig politicus hongerig naar tweede termijn Poolse intelligentsia is nu niet meer BEIHL ZOU BINNENKORT VRIJKOMEN Halverwege Nixons ambtstermijn (I) .Orde tot elke prijs Boeren in Chili bezetten land Oosteuropese landen vrezen Poolse ontwikkelingen I Actie van bewoners succesvol Landbouwschuur geheel uitgebrand FRANCO S RECHTERHAND IN PARLEMENT V) DERTIEN MILJOEN AMERIKANEN MEER MOGEN STEMMEN PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 DECEMBER 1970 Illlllllllllllllillllllllllfö IIIIII!l!i:ii;illll!llliillllllllllll!li!l!ll!li)lllllliil!lliilllllllllll|||||||ill||||lllllil!lllll|||ll!!illl WASHINGTON Nu de speciaal verlichte kerstkransen hier weer op de voordeuren van de rijken han gen, de jaarlijkse super kerstboom achter het Witte Huis is opgetuigd, en in het negergetto van Washing ton tot 's avonds laat de mechani sche kerstdeunen overwaaien van naburige winkelcentra, blijkt er in de politieke bovenlaag van deze hoofdstad weinig of geen feest vreugde te zijn. President Nixon heeft weliswaar een kleine 40.000 kerstkaarten uitgestuurd, maar het zou interessant zijn om na te gaan bij hoevelen de ontvangst ervan ge mengde gevoelens oproept. Om te beginnen is er een bijeen komst van Republikeinse gouver neurs geweest in de al diep-be sneeuwde bergen van Idaho, waar weinig goeds gezegd werd over de af gelopen verkiezingscampagne en het aandeel van de president daarin. Tom McCall. bijvoorbeeld, de gou verneur van Oregon, zei openlik dat de president er goed aan zou doen om Spiro Agnew in 1972 als zijn vice-president aan de dijk te zet ten. De president kan het zich niet veroorloven, zei hij, om zich te om ringen met ..grijze, grimmige indi viduen". Door Mr. H. L. Leffelaar De gouverneur van Massachus- sets, Francis Sargent, zag de on weerswolken zich boven Nixons her verkiezing in 1972 samenpakken. Andere gouverneers beklaagden zich over de onbereikbaarheid van de president, geïsoleerd als hij worct door een aantal assistenten in zijn hofhouding. William Milliken, gou verneur van Michigan, zei dat het tijd werd dat het Witte Huis op hield met het polariseren van het land. Anderen, onder wie leden van het Republikeinse Nationale Comi té, zeggen: .Niemand in het Witte Huis weet welke problemen wij heb ben of geeft er iets om, en het ziet er naar uit dat Nixon (in 1972) in de puree zit. Tenzij zij daar een an dere deun gaan zingen, zullen wij van hem weglopen". De pap wordt politiek hier nooit zo heet gegeten als zij wordt opge diend. maar deze geluiden zijn niet beperkt tot Republikeinse gouver neurs. Ze zijn overal te beluiste ren waar gewone Republikeinen het zich veroorloven om vrijelijk hun mening over de president te uiten. Zelfs Nixons meest fervente aan hangers die hem herkozen willen zien, geven toe dat er weinig lei derschap van 't Witte Huis uitgaat, dat de president wanneer hij op de televisie verschijnt of zich in het publiek vertoont er geen enthou siasme maar op zijn best gereser veerde belangstelling oproept, en meestal zelfs een vijandige onver schilligheid. John Mitchell, de eveneens wei nig aanbeden minister van justitie en één van Nixons intiemste ad- lations-wereld, die Nixon in zijn verkiezingscampagne van 1968 In prentten dat hij zich moe6t gedra gen als een soort ..eminence grise" v. d. Amerikaanse politiek, iemand die bij wijze van spreken al eens eerder president was geweest, en in ieder geval niet al een jachtige po liticus hongerig naar de macht van het Witte Huis. Maar nu Nixons ambtstermijn bijna voor de helft om is, zullen weinigen ontkennen dat t juist de jachtige politicus is die in het Witte lllllHliliililllllllllllllllllllilllllilllllllllillllilillllllli SlilIIIIIIIWIIII!!lillllllllllliii!>lliliil!iilliil gene die in John Kennedy's auto in Dallas zat en zelf zwaar werd ge wond, weet volgens de experts van de economie en het geldwezen onge veer even veel af als een veehan delaar van Jurisprudentie Zijn enige kwalificatie schijnt te zijn dat hij commissiaris is van een bank in Texas. Wat Connally echter een aan trekkelijke figuur maakt voor Ni xon is dat het "n Democraat is uit Texas Met een Democraat op de bok van de landelijke economie zul- nodig heeft voor zijn herverkiezing (één van de Republikeinse strate gen voorspelde onlangs dat als hel zo door gaat, de president niet in staat zou zijn om de tien grootste staten achter zich te krijgen Hetzelfde kan gezegd worden van Nixons benoeming van George Busch tot ambassadeur bij de Ver enigde Naties. Busch gaf op Nixons aandringen zijn zetel op in het huis van afgevaardigden om in de laat ste verkiezingen mee te dingen naar een senaatspost. Hij verloor, en om- vlseurs. heeft zich onlangs laten ontvallen dat ook hij de campagne van de president in de afgelopen maanden geen succes bond. „Iedere keer dat hij het land introk, ge droeg hij zich alsof hij kandidaat stond voor het ambt van het hoofd van de streekpolitie". zei Mitchell. Hij was het dan ook. met volledig vertrouwen in de macht van de „image"-makers uit de public-re- Huis de kop heeft opgestoken, hij gend al naar de hoofdprijs van de vierjaarlijkse presidentsloterij in 1972. Alleen op die manier kan ver klaard worden waarom Nixon bii- voo**eeld de voormalige gou verneur van Texas, John Con nally. aanstelde in plaats van Da vid Kennedy als de nieuwe minis ter van Financiën. Want Connally, vriend van Lyndon Johnson en de len de kritische Democratische se natoren zich wat moeten inbinden een belangrijke winst voor de president, nu de werkloosheid gro ter is dan jaren het geval is geweest en de nationale industriële produk- tie lager is dan in i960, daarnaast vertegenwoordigt Connally 'n staat die 26 stemmen heeft in het kies college dat uiteindelijk de president kiest, en een staat die Nixon hard dat ook Busch uit Texas komt, leek het blijkbaar opportuun om dezelf de redenen die voor Connally geldtn hem een belangrijke post te geven, ook al betekende dat dat iemand zonder enige diplomatieke ervaring aan het hoofd komt te staan van de Amerikaanse delegatie bij de VN In diplomatieke kringen is men van meet af aan kritisch geweest over Nixons keuze voor belangrijke ambassadeursposten in het buiten- land die steeds weer bepaald le ken te zijn door politieke redenen en niet omdat de betrokkenen er bijzonder voor gekwalificeerd waren Deze kritiek, in andere vormen, heeft in de afgelopen maanden ge- leid tot een zeer ongebruikelijke re bellie van juristen op het ministerie van Justitie, die gewetensvragen hadden over de manier waarop de regering-Nixon de integratie de scholen in het zuiden manipu-l leerde om er politieke munt uit te slaan. Daarna kwam een dergelijk ongenoegen tot uiting om de diplo maten op het ministerie van Bui tenlandse Zaken over het beleid van het ministerie. Dit ongenoegen heet inmiddels geleid tot een opmerkelijk kritisch rapport over het ministe rie. waarin een groot aantal dras tische veranderingen in de procedu res worden voorgesteld. Wat deze en andere feiten illu streren. lijkt 't, is dat de regering- Nixon niet functioneert als een ge heel dat gevormd wordt door de in elkaar grijpende raderen van de mi nisteries. maar als een soort raad van commissarissen die altijd wel een foefje weten om de aandeelhou ders tevreden te stellen. Bonn onderhandelde direet WARSCHAU (GPD) Een algemene staking, die de econo mie van het hele land zou stilleggen, is vorige week in Polen voorbereid. Dat is gisteren uit betrouwbare bron in Warschau vernomen. In diverse steden waren al stakingscomité's be noemd. die met de organisatie ervan waren belast. Radio-Stet- tin heeft zelfs bekendgemaakt dat de partijleiding daar met het stakingscomité heeft onderhandeld. Die catastrofale dreiging is er de oorzaak van geweest, dat men als enige uitweg een radi cale herconstructie van de partijleiding heeft verkozen. Hoe desastreus de situatie In de r levensmiddelensector moet zijn, blijkt uit een recente brief van de Poolse partijleiding aan Brezjnjew en Ul- bricht met het dringende verzoek om voorlopig een kleinere vlees export uit Polen voor lief te nemen De reactie van Breznjew is onbe kend, maar Ulbricht heeft gewei gerd op dat verzoek in te gaan. Tus sen de spandoeken, die tijdens de demonstraties in de Poolse haven steden zijn meegedragen, was dan ook de slogan: „Staakt de vleesex port naar de DDR". In Stettin is de afgelopen week een schip met vlees, dat bestemd was voor de DDR, door de demonstranten in brand gesto ken. Maria maartmensen De nieuwe garnituur, die zondag aan de macht is gekomen, bestaat uit de zogenaamde „Maria maart mensen".. die bij de studenten in maart '68 een grote rol in het ver zet tegen Gomoelka hebben gespeeld. Het is een coalitie van twee groe pen: de tecnnocraten, wier exponent de nieuwe partijsecretaris Gierek is en de partizanen ofwel nationaal- communisten onder leiding van ge neraal Moczar, die zondag tot lid van het politburo is benoemd. De oude garde rondom Gomoelka is vrij wel geheel afgezet, afgezien van twee politici, wier dagen volgens de be richten uit Warschau echter even eens zijn geteld: premier Cyrankie- wicz en minister van Buitenlandse zaken Jedrychowski. In de nieuwe garnituur horen zij dus qua stijl en politieke achtergrond in het geheel niet meer thuis. In maart '68 waren er al veel pamfletten in omloop te gen deze twee. vooral tegen Jedry chowski. Maar zij moeten worden ge handhaafd in hun huidige functie tot het verdrag met de Bondsrepu bliek is ondertekend Minder respijt zal. naar men in Warschau aanneemt, president Ma rian Spychalski hébben. Hij is zon dag uit het politburo gezet en met een dergelijke smaad beladen, is het ondenkbaar dat hij als president van de staatsraad traditiegetrouw op 1 januari de bevolking via de tv zal toespreken Er schijnt weinig twij fel aan te bestaan dat Spychalskt nog voor het eind van het jaar als president zal aftreden. TER AAR Een landbouwer aan de Oostkanaalweg in Ter Aar is gis termorgen in as gelegd. De brand weer van het dorp, die snel ter plaat se was, kon niet verhinderen dat en kele tractoren en andere werktuigen een prooi van de vlammen werden Naar de oorzaak van dr brand tast men nog in het duister. Na ander half uur kon het sein "brand mees ter" worden gegeven. Door Ann Salomonson Hoe Gierek er in zal slagen de Poolse economie uit zijn stagnatie te bevrijden, is voor buitenstaanders intussen nog een raadsel. In tegen stelling tot 1956. toen Gomoelka over zulke briljante geesten beschikte als de economen Oscar Lange en Mi chael Kalecki, die in Warschau een soort kleine Cambridge vormden, zfjn er nu geen competente specialisten meer. Het Joodse intellect is ver jaagd. Alles is gecentraliseerd. Go moelka. die allesbehalve een econo misch vakman is, heeft er in de laatste jaren meer en meer op ge staan alles zelf te beslissen. De maatregelen van df thans af gezette economisch expert Jaszczuk waren verward. Geen Poolse mana ger. laat staan een partijfunctiona ris, begreep wat hij wilde. Men ver moedt dat het zondag benoemde Po- litburo-lid Jaroszewicz Jaszczuk zal opvolgen. Maar aan de fundamen teel foute struktuur van de Poolse economie zal ook hij weinig of niets kunnen veranderen. Zijn nieuwe partijleider Gierek heeft zondag avond in zijn tv-toespraak een wij ziging in het vijfjarenplan beloofd Dat kan niets anders betekenen dan een vermindering van de geplande investeringen: maar een dergelijke vermindering betekent een nieuwe inflatiegolf met de daarmee verbon den prijsverhogingen. De enige uit weg zou een radicale liberalisering zijn. maar pas als de partijpolitiek wordt geliberaliseerd, kan men ook de economie gaan liberaliseren. Uitgesloten Een politieke liberalisering is in Polen evenwel uitgesloten. Ten eer ste omdat de 'maartmensen' geen li beralen zijn, en de meeste nieuwe leden van het politburo als Moczar en Olszowski zelfs uitgesproken doe trinair van instelling zyn. Ten twee de omdat de consequentie van deze ernstige crisis een nog nauwere bin ding aan de Sowjet-Unie betekent Zowel in de Sowjet-Unie als in de DDR heerst er ernstige zorg om de situatie in Polen. Niet toevallig is twee dagen geleden in de DDR een loonsverhoging voor 1 maart '71 be loofd voor de slechtst betaalde groe pen in de industrie. Voor de Oost- duitse bureaucratie is een volksop stand zo vlak naast de grens een reden tot grote ongerustheid. Daarom zal de controle van de partners van het Warschau-pact op de ontwikkelingen in Polen in de toekomst des te angstvalliger zijn. In Gierik hebben ze daarvoor een ge hoorzame stadhouder gevonden. Gie rek heeft vroeger in alles de koers van de partij gevolgd: hij heeft de invasie in TsJecho-Slowakije goedge keurd, hij heeft de anti-semitische campagne gesteund Een werkelijk grondige kennis van de economie be zit Gierek niet. En dat is de werke lijke tragedie van het huidige Polen: dat er geen echte leiders en geen goede specialisten meer te vinden zijn. De ïntelligentia is door 25 jaar zuiveringen, anti-semitisme, koers veranderingen en machtsconflicten blijkbaar geheel en al doodgebloed Mevrouw Beihl en haar doch ter Lucia wachten bezorgd aan het raam van hun huis in San Sebastian terwijl, de geruchten over een spoedige vrijlating van de Westduitse consul Beihl toe nemen. MADRID (GPD) In Spanje brachten pers, radio en televisie zon der enig commentaar het bericht dat de ontvoerde Westduitse consul Eu- gen Beihl misschien reeds in de nacht van maandag op dinsdag vrij gelaten zou kunnen worden. Dat dit aan directe onderhandelingen tussen de ontvoerders en de Duitse rege ring te danken zou zijn, wordt hier niet vermeld. De Spaanse regering heeft immers van het begin af verklaard dat men met terroristen niet kan of mag onderhandelen Niettemin wachtte Madrid duidelijk op ontwikkelingen in het geval van de ontvoerde Duit se consul. Het onbegrijpelijk lange uitblijven van de vonnissen van de krijgsraad van Burgos, die toch voor een „sumarisimo" (allerkortst) pro ces bijeen was. wees hier al op. Verrassend Het bericht dat de ontvoerders be reid zouden zijn Beihl na twintig da gen weer op vrije voeten te stellen, is voor Spanje wel verrassend maar niet onwaarschijnlijk. Per slot van rekening hebben de ontvoerders nu ook wel gemerkt dat het regime al lesbehalve van plan was zich van zijn vastgestelde koers bij het pro ces van Burgos te laten afbrengen. Als de ontvoerders dus nog van de Duitse regering enige winst op het slachtoffer kunnen loskrijgen, dan is dat een troostprijs. Het feit dat dit voor de Spaanse ETA en haar zes tien leden voor de krijgsraad Burgos een gevoelig verlies zal be tekenen. laat de ontvoerders waar schijnlijk koud. Een prestigeverlies voor de Spaanse ETA, die in afgelo pen weken ongelooflijke propagan da had gekregen, is voor de ontvoer ders geen probleem Men herinnert eraan dat de Spaanse ETA vanaf het begin heeft verzekerd dat de ont voerders leden zijn van een splinter groep die reeds lang uit de organi satie was gewezen. Voorbeeldig SANTIAGO (Reuter. AP) Meer dan duizend kleinere boeren hebben in de Chileense provincie San Anto- sêbMtian"ontv"ird en is sindsdien de n.o 41 boerderijen van «rootgrondbe- van Baskische vrijheids- zitters bezet. Enkele dajjen jeleden strijders dl(L hem als vast. vonden soortgebjke acties in de pro- houden teaen een mopelijke terecht- vincie Cautin plaats. stelling van zes van de zestien Bas- De als links beschouwde nieuwe pre- nationalisten tegen wie Uj- sident van Chiü. Salvador Allende densf het Procfes in Bur»os de dood- heeft het bezetten van boerderijen straI 18 ?eewt- ontraden. Op een zondag in Cautin gehouden bijeenkomst met kleine MADRID 'AFP, AP) De Spaan- bekend was gemaakt heeft het com- se vice-premier, admiraal Luis Car- I munisme. met het doel de justitie rero Blanco heeft gisteravond voor bang te maken, in het buitenland een de cortes verklaard dat de binnen- campagne van dreigementen en be- landse orde "tot elke prijs" zal wor den gehandhaafd. Hij hekelde daar bij de ondermijnende acties van het internationale communisme en recht vaardigde de noodmaatregelen, die de regering begin december voor de Baskische provincie Guipuzcoa en vorige week voor geheel Spanje af kondigde. De strijdkrachten van het land worden versterkt, om het ge vaar van een communistische staats greep tegen te gaan", zoals hij zei. De vice-premier zei ook dat de re gering alles heeft gedaan en zal blij ven doen wat in haar vermogen ligt om de Westduitse consul Eugene Beihl te redden. Deze werd in de nacht van 1 op 2 december in San „Insinuaties" boeren adviseerde hij him te wach ten tot de regering op grond van haar agrarische-hervormingspro- gramma de uitgestrekte hacienda's van rijke landeigenaren zou hebben onteigend. Allende diende gisteren een wets voorstel in om de Amerikaanse be langen in de koperindustrie te na tionaliseren. Allende heeft ook decreten onder- 1 tekend waarbij nationale raden van landarbeiders werden ingesteld. De raden van landarbeiders zul len aldus de boeren een "stem ge ven bij alle beslissingen van de re gering op het gebied van de land bouw". Allende herhaalde eerdere beschuldigingen tegen grootgrondbe zitters en grote boeren die tegen de regering zouden samenspannen en waarschuwde hen dat de regering streng tegen hen zou optreden. Admiraal Carrero Blanco verwierp in z\jn nerveuze toespraak de insi nuaties. dat de beklaagden geen rechtvaardig proces zouden hebben gehad. "Direct nadat, de vorming van een militair tribunaal in Burgos ledigingen op touw gezet waarbij wij worden afgeschilderd als een Isold van barbaren waar het recht geen garantie voor een normale procedure biedt", aldus de vice-pre mier, die tenslotte waarschuwde, dat de westerse wereld "het slachtoffer dreigt te worden van een toenemen de ondermijnende activiteit van het communisme Dit raakt ons temeer omdat wij zijn vertrek van onze bo dem in 1939 niet zijn vergeten", zei hij. Parlementaire bronnen in Madrid gaven te kennen dat de toespraak van de vice-president waarin de mi litaire macht van het land werd ver sterkt iedere kritiek op eventuele gratie voor de Basken zou kunnen doen verstommen. Zij zeiden dat de toespraak kon worden uitgelegd als een waarschu wing aan verzetslieden dat in de toe komst nieuwe activiteiten met har de hand zouden worden neergesla gen. In Sevilla zijn 24 mensen gearres teerd die er van worden beschuldigd plaatselijke communistenleiders te zijn. Een van hen is een advocaat, die door de politie wordt beschouwd als het hoofd van de "Jonge commu nisten". De gearresteerden worden er door de politie van beschuldigd aangezet te hebben tot de onlangs gehouden betogingen in Sevilla tegen het proces in Burgos. Te Ferrol del Caudillo zijn 21 mensen onder gelijksoortige beschul digingen gearresteerd. LEIDEN Een door 200 Mors- kwartierbewoners met handteke ningen ondersteunde actie bij het gemeentebestuur heeft succes gehad. Weliswaar kan in verband met de waterhuishouding de sloot bij de Leeghwaterstraat nog niet worden gedempt, maar er worden wel beveili gingsmaatregelen getroffen. Er komt een afrastering met beplanting er langs. Bekeken wordt of in het voor jaar op de groenstrook speelwerktui- gen. waaronder een zandbak en ban ken. kunnen worden geplaatst. Te vens zal volgend jaar de speeltuin „Morskwartier" weer worden openge steld. Er wordt een portier voor aan getrokken. Als consul Beihl vrijkomt, kan men snel „voorbeeldige" vonnissen in Burgos verwachten. De algemene toon van de regeringspropaganda, die zich al dagenlang uitput in ver klaringen van nationale trots en min achting van de wereldopinie, is geen goed teken voor de zestien beklaag- 1 den. Zoals bekend zijn er zes dood straffen en meer dan 700 jaar ge vangenisstraf geëist. De vice-voor- zitter van het kabinet, admiraal Car rero Blanco, hield vanavond een el lenlange toespraak tot het parlement om de politieke toestand, zoals het regime die ziet, uiteen te zetten en de maatregelen van de regering, waaronder de beperkte noodtoestand, te verklaren. President Nixon laat zich in het Witte Huis fotograferen met mevrouw Drake en haar zoontjes Troy en Todd. De jongste Troy vier jaar) is het jongetje dat prijkt op de aanplakbiljetten van de jongste Amerikaanse campag ne tegen kinderverlamming. van onze correspondent! WASHINGTON (GPD) Door 'n beslissing van het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten zullen er met ingang van de presidents- en Congresverkiezingen in 1972 ruim 13 miljoen meer Amerikaanse stemge rechtigden zijn. De beslissing van t hof werd genomen over de grondwet tigheid van een zes maanden geleden al door het Congree aangenomen wet. waarbij de stemgerechtigde leeftijd werd verlaagd tot 18 Jaar en waarbij de voorwaarde dat men moet kunnen lezen en schrijven om te mogen stem men, werd afgeschaft. Hierdoor zijn ongeveer 11 miljoen Jongeren, en 'n twee miljoen analfabeten stemge rechtigd geworden. De stemwet weid destijds met aar zeling door president Nixon be krachtigd, omdat hij van mening was dat ze in strijd was met de grond wet. De opperrechters hebben hem dus alleen gelijk gegeven waar het de verkiezingen in de staten betreft. Nixons' oppositie tegen de wet werd destijds ook gezien als gemotiveerd door politiek-praktische overwe gingen. omdat het waarschijnlijk lijkt dat de meerderheid van de jon geren die nu kiesgerechtigd zijn ge worden eerder liberaal dan conserva tief zullen stemmen, iets wat de Re publikeinen zeker niet ten goede zou kunnen komen. Dat nu ook analfabeten stemge rechtigd zijn geworden, zal van het meeste belang in het zuiden zijn, waar van oudsher de lees- en schrijf- proef voor aspirant-kiezers bestond. De proef diende voornamelijk om ne gers uit de kieslokalen te hou den. aangezien het analfabetisme oo* der hen het grootst is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8