Ontwikkelingshulp in de prakti jl« VVD wil na 1971 veel meer voor de defensie Grafisch Export Centrum: PvdA wil „dalende lijn" handhaven Tweede Kamer eens met verhoging van aow/aww met 7 pet. rook met Geen pensioen voor oorlogs vervolgden Paula F. en officier in hoger beroep Wereldbekend Aroma Eerste deel praatpalennet in gebruik DINSDAG 22 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Door J. R. Soetenhorst AMSTERDAM Ontwikkelingshulp is een begrip dat in de meest letterlijke zin leeft voor de directeur van het Grafisch Export Centrum, D. B. W. Postma. Want dit centrum, dat in opdracht van Nederlandse drukkers en uit gevers Nederlandse uitgaven in het buitenland uitzet, richt een groot deel van de activiteiten juist op ontwikkeling» landen. Eerst wat algemene informatie: Het Grafisch Export Centrum is kort na de tweede wereldoorlog opge richt. Vorig jaar werd in totaal voor zo'n dikke 110 miljoen gulden aan boeken uitgevoerd en voor een klei ne 80 miljoen aan reklamedrukwerk. In het algemeen kent de Nederland se uitgeverswereld twee afzetgebie den. Het eerste is dat van de omrin gende ontwikkelde wereld. De com municatie met die wereld is gemak kelijk, daar is geen steun nodig. Maar het tweede gebied, landen in Azië, Latijns-Amerika en het in het Midden-Oosten is aanzienlijk moei lijker te bewerken en te bereiken. Daar biedt het Grafisch Export Cen trum zijn diensten aan. Het gaat vooral om de uitgaven in vreemde talen: het afzetgebied voor Neder lands-talige boeken is natuurlijk maar klein. Maar de Nederlandse uitgeverijen ontwikkelen een grote activiteit als het gaat om weten schappelijke uitgaven, waarbij En gels. Frans en Duits en Spaans dui delijke voertalen zijn. Het Grafisch Export Centrum ge vestigd langs Amsterdams Prinsen gracht, ondervindt de gunstige kant van zijn neutrale status. Er wordt rechtstreeks onderhandeld met de ..Oost-Europese landen en China. Want. en directeur Postma stelt het met nadruk: "Het grafisch Export Centrum is geen verkoopkantoor. Het centrum woont boekveilingen en tentoonstellingen bij, geeft inzicht in de mogelijkheden die in Nederland voorhanden zijn". Postma: "Wij komen elk jaar in Praag, Leipzig en Warschau op gro te boektentoonstellingen. In opdracht van de Egyptische regering gaan wij hier een drukker zoeken voor het of- ciële herdenkingsboek voor presi dent Nasser". Rechtstreeks Dit jaar heeft Postma een deel van zijn aandacht gericht op de li teratuurvoorziening van Indonesië. Daar komt de ontwikkelingshulp hem van pas. Want met het geld dat Nederland aan Indonesië geeft in het kader van de ontwikkelingshulp kunnen bibliotheken, en wetenschap pelijke instituten worden bevoor raad. kunnen ook tijdschriften wor den gedistribueerd. Postma: "Het Grafisch Export Centrum heeft een begin gemaakt met het rechtstreeks benaderen van mensen in Indonesië die geïnteresseerd zouden kunnen zijn. We vertellen ze wat er zol de laatste tien, vijftien jaar op hun ter rein verschenen is". Het klinkt eenvoudig, maar hoe bereik je de noodzakelijke contacten in een groot eilandenrijk met 120 miljoen mensen?" Postma wil wel kwijt dat dat geen sinecure lijkt, maar dat er wel licht is in de duisternis. "Het blijkt dat er in Indonesië maar één distributie apparaat is. Laten we zeggen semi- ambtelijk, semi-particulier Als je zaken wil doen in Indonesië heb je uiteindelijk te maken met 300 ambte naren en privé-ondernemingen. Dat klinkt nog erg onoverzichtelijk, maar het patroon is ontwarbaar". Het moeilijkst blijkt toch die dis tributie. Postma over een reis die hij dit voorjaar naar Indonesië on dernam, met het doel ontwikkelings hulp in daden om te zetten: "Vanuit het buitenland zijn de afgelopen ja ren duizenden boeken naar Djakarta gevoerd. Die liggen nu veelal opge slagen in magazijnen bij de haven. Maar de bibliotheken in Djakarta hebben al Jarenlang geen boeken aangekregen en op straat demonstre ren de studenten voor méér boeken. De gigantische bedragen die zo in ontwikkelingshulp worden gestopt, zijn halverwege als het ware droog- gezet". Opscharrelen Maar hoe moet het nu dan? Postma: "Ik heb zelf honderden adressen opgescharreld in Indone sië. Nu verzamelen we pakketten met catalogi van Nederlandse uitga ben, die we duidelijk adresseren. Naar contactmensen in Indonesië werkzaam bij universiteiten en bi bliotheken. Via Buitenlandse Zaken in Den Haag worden die catalogi naar Djakarta verzonden en daar rechtstreeks gedistribueerd'. Hij heeft niet te klagen over steun van Neder landse kant. De directie culturele voorlichting en samenwerking van het department van Buitenlandse Za ken in Den Haag werkt vlot mee. In Indonesië ontmoette hij de culturele attaché R. van den Berg, die veel voelde voor Postma's directe bena dering. En de Unesco in Parijs, kan die niets doen? Postma: "De Unesco, dat is een dichtgegroeide verschrikking. Ze hebben in Parijs 45 onduidelijke adressen, vaak een mannetje in een hutje: op zo'n manier komt er van verzending van boeken niets terecht". En de Indonesische autoriteiten? Het is een gebied dat met enige omzichtigheid moet worden bestre den. Postma herinnert zich een ge sprek met generaal Nasoetion, nog steeds voorzitter van de grondwet gevende vergadering, en vice-presi- ADVERTENTIE» pie&* dent van Indonesië. Postma filosofe rend over ontwikkelingshulp: "Na soetion zei dat het in armere landen steeds moeilijker wordt om de men sen te brengen tot samenwerking. Iedereen probeert zelf zover moge lijk van het bestaansminimum af te blijven. En dan de bureaucratie. Na soetion zei letterlijk: "Het land ver stikt in de bureaucratie". Die bureaucratie wil Nasoetion te lijf. Daarbij wil hij de steun van de Nederlandse uitgevers. Want voor hem staat de ontwikkeling van het volk, betere voorlichting, beter on derwijs voorop. Daarvoor moeten de middelen komen in de vorm van boeken, vooral omdat het geld via de ontwikkelde landen voorhanden is. Adviezen die hij met Postma heeft besproken: "Breng de Neder landse uitgaven onder het oog van de bibliotheken in Indonesië. Maak de mensen duidelijk dat ze via een Indonesische overheidsinstantie die uitgaven kunnen aanvragen. Dat het met ontwikkelingshulp kan worden gefinancierd. Breng die overheids commissie. de sluis waardoor de ontwikkelingshulp moet passeren, ook zelf op de hoogte van het be staan van de Nederlandse boeken". Stichtingen Nasoetion heeft het bij die advie zen niet gelaten. Hij heeft ook twee stichtingen opgericht om voor het hoger onderwijs literatuur te verta len in het Indonesisch en om voor het volk literatuur in te voeren en te distribueren. Postma hoopt op de samenwer- D. B. W. Postma: „Unesco een dichtgegroeide verschrikking. king met de onlangs geïnstalleerde commissie onder leiding van de Leid- se hoogleraar Teeuw. Die commis sie moet gaan adviseren over de uit voering van het cultureel akkoord, dat Nederland en Indonesië hebben gesloten. Concludeert Postma: "In die com missie is een grote hoeveelheid ken nis vergaard. Wij van het Centrum vormen een praktische aanvulling Wat we weten is dit: van de 120 mil joen Indonesiërs zijn enkele actief. De namen zijn in ons bezit. Het lijkt de moeite waard te onderzoeken of een praktische methode te vinden is om van deze mensen gebruik te maken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG iGPD) Staatssecre taris Van de Poel wil de motie- Voogd (PvdA), die in Juni door een meerderheid van de Tweede Kamer werd aangenomen, niet uitvoeren. In deze motie werd gevraagd om een pensioenregeling met ingang van 1 oktober voor die oorlogsvervolgden die als gevolg van de vervolging ge heel of gedeeltelijk invalide zijn ge worden. De staatssecretaris veronderstelt, dat van de groep vervolgden omwille van hun ras, geloof of wereldbe schouwing, meer dan 100 personen in aanmerking zouden kunnen ko men voor een dergelijke pensioenre geling zoals in de motie wordt ge vraagd. De motie-Voogd, die in maart van dit jaar reeds tijdens een commissie vergadering was ingediend, kreeg zo als bekend met name van de meer derheid van de kamer steun omdat ook de WD zich schaarde bij de op positie. Alleen de drie grote confes sionele partijen stemden tegen. Tot gisteren heeft de staatssecretaris nooit gezegd wat hij met de motie zou gaan doen, wel had hij toegezegd nog voor het eind van dit jaar met een besluit te zullen komen Gisteren deelde de bewindsman in een brief aan de kamer mee na aandrang van drs. Voogd om einde lijk zijn plannen bekend te maken dat hij de motie naast zich neerlegt, hoewel hij toegeeft dat „wij een bij zondere solidariteitsplicht" hebben ten opzichte van deze personen. Vandaag verzocht het kamerlid Heroma-Meilink (PvdA), in plaats van de zieke heer Voogd, de kamer de brief van de staatssecretaris deze week op de agenda te plaatsen, zo dat hierover nog voor het einde van het jaar gedebateerd kan worden. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse leerling-verpleegster Paula F., die vorige week dinsdag door de rechtbank in Rotterdam wegens dood door schuld werd veroordeeld tot één week voorwaardelijk, is gisteren in hoger beroep gegaan. Op haar ver zoek zal de arts-advocaat dr. W. Schuurman uit Knegsel de verdedi ging voeren. Tijdens het proces, twee weken ge leden. werd de verdediging gevoerd door de raadsman van het Rotter damse Fransiscus-ziekenhuis, waar de verpleegster werkzaam was. Door het toedienen van bloed van een verkeerde bloedgroep, werd de dood van een patiënt veroorzaakt. Ook de officier van justitie, mr. J. D de Jong, die drie maanden voorwaarde lijk had geëist, is in hoger beroep ge gaan. Leef met plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export gepleit voor een diensttijd van twaalf maanden, gevolgd door een periode van vier maanden waarin men nu en (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De VVD vindt dat na 1971 „enige honderden miljoenen guldens" per jaar méér aan defensie moeten worden uitgegeven. De PvdA meent daarentegen, dat het defensie budget ten opzichte van het nationaal inkomen in een dalende lijn moet blijven. Dit bleek gisteravond bij het begin van de behandeling van de begroting van minister Den Toom (Defen sie) in de Tweede Kamer. De liberale afgevaardigde Koudij6 zei, dat de achterstand in onze be wapening moet worden ingehaald, en dat geen nieuwe achterstand meer mag ontstaan. Hoewel hij zich dui delijk uitsprak voor een procentuele verhoging van de defensieuitgaven in de komende kabinetsperiode, ver klaarde hij bereid te zyn voor 1971 het verminderde percentage (3.6) te aanvaarden op grond van de afspra ken die bij de kabinetsformatie zijn gemaakt. NAVO-geld Het nieuwe PvdA-kamerlid Ste- merdink protesteerde in zijn eerste speech tegen de pogingen van de mi nister om de defensiebegroting de komende jaren te verhogen: „Dit acht mijn fractie onaanvaardbaar". Hij doelde daarbij ook op de extra 1 NAVO-bijdrage van 150 miljoen gul den in vijf jaar. waarvoor de minis ter eergisteren een wetsontwep heeft I ingedien. Stemerdink stelde, dat dit bedrag beneden het defensieplafond gevonden moet worden, en dreigde I met een motie voor het geval de mi nister hier niet mee zou instemmen. Korter dienen KVP, ARP en CHU lieten zich minder duidelijk uit over de hoogte van de defensieuitgaven. Algemeen was men wel van oordeel, dat aan de geoefendheid van de troepen en aan de bewapening veel mankeert. De AR-afgevaardigde Walburg stelde desondanks voor de diensttijd te ver korten tot tien maanden, maar dan zou wel iedereen in dienst moeten. De PvdA-er Wleldraaljer had eerder dan voor een korte oefening op zou moeten komen. Hogere wedde De KVP-er Maenen wil dat de dienstplichtigen meer geld krijgen. Hij stelde voor de wedde van de sol daat per 1 Juli met 25 gulden te ver hogen. Dat geld zou dan uit interne verschuivingen moeten komen. De heer Wleldraaijer kondigde nog een motie aan waarin wordt gevraagd de horizontale indeling van de de- fensietop te wijzigen. In plaats van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteravond akkoord gegaan met een verhoging van de aow- en aww- uitkeringen met 7%. In deze verho ging is 2\<i opgenomen by wijze van voorschot op de verwachte prys- verhogingen in het eerste halfjaar van 1971. Minister B. Roolvink (Sociale Za ken) hoopt, dat de Eerste Kamer nog vóór het kerstrecès het wetsont werp, dat de verhoging regelt, be handelt. In dat geval zal het moge- ïyk zyn de verhoogde uitkeringen in januari al te betalen. De Tweede Kamer ging gistermid dag eveneens akkoord met de ver lening van een uitkering-ineens aan bUstandtrekkers. Deze uitkering be draagt 177 gulden voor een gezins hoofd, 125 gulden voor een bejaard echtpaar in een bejaardenoord, 124 gulden voor alleenstaanden en thuis wonende minderjarigen en 80 gulden voor alleenstaanden in een bejaar denoord. Een motie van de oppositie, inge diend door de PvdA-er Van Lier werd verworpen. In de motie werd aan de regering gevraagd uit ryksmiddelen de uitkeringen met honderd gulden te verhogen. Een amendement van Van Lier werd eveneens verworpen. Via dit amendement wilde de oppositie de uitkering aan Invaliden, werklozen en zieken op tenminste 300 gulden stellen. De regering stelde voor dit bedrag op 210 gulden te stellen en daar ging de Kamermeerderheid mee akkoord. Uitvoering van motie en amende ment zou in totaal 45 miljoen gulden hebben gekost. Minister Roolvink verklaarde, dat het ryk dat geld niet beschikbaar heeft. één staatssecretaris voor het leger, één voor de luchtmacht en een voor de marine, wil de PvdA staatssecre tarissen voor personeelszaken, finan ciën en voor materieel. Namens D'66 vroeg de heer Imkamp in een motie in een volgend kabinet een burger op de post van minister van Defensie te zetten niet weer een militair. T HARDE (ANP) Met het ont hullen van een praatpaal in een naby het wegenwachtstation 't Harde ge legen restaurant, heeft minister dra. J. A. Bakker van Verkeer en Water staat gistermiddag zijn aandeel be sloten by het in gebruik stellen van het eerste deel van het praatpalennet in ons land. De genodigden, voor wie allen in het wegenwachtstation geen plaats kon worden gereserveerd, volgden via een gesloten televisiecircuit datgene, dat de minister eerder in het wegen wachtstation had gedaan. Het was een plechtigheid, waarby filmbeelden en werkeiykheld elkaar afwisselden, maar die er op neer kwamen dat mi nister Bakker het eerste pechtele- foontje, afkomstig van de bestuurder van een antieke T-Ford, in ontvangst nam. Een verraste minister stond een nog meer verraste automobilist („Het is de eerste keer dat ik een minis ter aan de lyn heb") en („Neemt u alle telefoontjes in ontvangst".) te woord. In het restaurant werd ten slotte de plechtigheid besloten. De minister ontving uit handen van de voorzitter van de ANWB een praat paal in miniatuur, in de voet waar van een cassetterecorder was inge bouwd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7