Bomaanslag op Limburgse koopman Moeder tracht twee zoontjes te verdrinken Vlot gespeelde komedie van „fabrikant Dimitri Paarden omgekomen bij brand in manege Postbode verdwijnt Auto explodeerde bij de start fMimiiim Tom Martders opent bar in Noordwijk Brandstichting en vernieling in saneringswijk BUSHUISJE BLINDEREN Atelier in Harderwijk uitgebrand Rus Sjapka over 2.18 m Gezamenlijke diensten in de Scheppingskerk ofwel: hoe Mercedes u bijzonder comfortabel laat rijden in een zeer zuinige diesel PAOINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 22 DECEMBER 1970 Lei Mooten kan nog lachen. Een auto totaal vernielden de ruiten van een Volkswagen en zijn huis vernield door de ex plosie. HEERLEN <GPD) Koopman Lei Mooten i46t uit Scihimmert (Lim burg) is gistermiddag bijna het slachtoffer geworden van een aan slag in pure Ohicagostijl. Toen Moo ten in zijn auto wilde wegrijden ont plofte recht voor onder de auto een bom De auto een Opel Commo dore werd volledig vernield. Ook een Volkswagen die dicht daarbij j stond geparkeerd liep ernstige schade op. Van de woning van de familie Mooten sneuvelden enkele ruiten en j een glazen voordeur Ook de ruiten van een kippenhok van de buren sloegen door de explosie stuk. Moo- ten zelf bleef in de auto als bij een wonder ongedeerd. Het motief voor de aanslag op de koopman uit Schimmelt is nog niet achterhaald. Zo goed als zeker be treft het een afrekening in het Zuid- limburgse criminele milieu. Officier van Justitie mr. R. Gon- salves van het parket van de Maas- j trichtse rechtbank gaat voorlopig van een poging tot moord uit. ..Het is een j zeer ernstig misdrijf. De toegepaste methode is ongehoord. De gevolgen ervan kunnen zo gevaarlijk zijn dat alles in het werk wordt gesteld om de daders snel te achterhalen", zei de officier van Justitie maandagavond. De rijkspolitie van de groep Meers- sen. de districtsrecherche van de rijkspolitie in Maastricht en de tech nische recherche van de rijkspolitie in Roermond zijn gisteren met het I onderzoek de hele dag druk in de1 weer geweest. Rond de vernielde auto is een grote hoeveelheid materiaal ARNHEM iANP> De rode haan' heeft weer gekraaid in Arnhems grote saneringswijk Klarendal, waar het onlangs tot relletjes kwam. Veer tien branden waren er tot en met maandag gesticht in afbraakpanden vermoedelijk door jongeren. In alle gevallen blijken in petroleum of ben zine gedrenkte lappen te zijn ge bruikt. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. omdat de panden onbe woond waren. Met angst en beven zegt de brandweer de komende dagen rond de jaarwisseling tegemoet te zien. Als motief wordt provocatie op gegeven. De PTT in Arnhem heeft te kam pen met opzettelijke vernielingen. In openbare telefooncellen wordt de ap paratuur vernield of onbruikbaar ge maakt. Dagelijks komen er klachten binnen. Niet alleen de apparatuur heeft het te verduren, ook de tele foongidsen worden vernield, doordat ze in brand worden gestoken of wor den verscheurd. Hetzelfde is het geval met alle zelfbedieningsruimten van de PTT, postzegelautomaten enzovoort. De PTT doet nu een beroep op de hele bevolking ermede op toe te zien. dat er een eind komt aan dit vandalisme. Het goed functioneren van installa ties kan van levensbelang zijn, aldus de PTT. LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden hebben hun me dewerking toegezegd aan de NZH voor herstel van het bushaltehuisje aan de Javastraat. Dit betekent dat de gemeente éénderde deel zal beta len van de reparatiekosten van f 1.575. Het wachthuisje wordt ge blindeerd. Binnen een jaar zijn de 24 ruitjes van het huisje driemaal geheel ver nield of compleet verwijderd. Na de eerste herstelling (zeker f 400 met arbeidsloon) bleek gebruikte stopverf nauwelijks een beletsel voor het uit lichten van de ruiten. Het tweede herstel werd daarom uitgevoerd met rubber sponningen. Deze bleken mét de ruitjes te verdwijnen. B. en W. hebben node ingestemd met het voorstel van de NZH het huisje dat is bedoeld om passagiers te beschermen tegen ongewenste weersinvloeden te blinderen. verzameld dat in het gerechtelijk la boratorium van het ministerie van Justitie in Den Haag nauwkeurig zal worden onderzocht. Bij de auto werd ook een zes volts batterij van een motorrijwiel gevon den. die voor de elektrische ontste king van de bom is gebruikt. De po litie is er niet zeker van dat dit soort aanslagen ook al zouden die als schoten voor de boeg zijn be doeld in de komende dagen niet opnieuw zouden voorkomen. Daarom is de politie extra waakzaam en zijn er ten aanzien van personen extra beschermende maatregelen genomen. Lei Mooten uit Schimmert is in het Zuidlimburgs crimineel milieu geen onbekende. Hij wordt door de politie zowat dag en nacht geschaduwd om dat men hem ervan verdenkt de hand te hebben in een reeks brandkastkra- ken. Mooten weet dat de politie vaak in zijn schaduw loopt. Het is even wel al een hele poos geleden dat er waterdichte bewijzen tegen hem wer den gevonden. Van de koopman wordt veronder steld dat hij weet hoe sporen van een misdrijf moeten worden uitgewist. „Daarom wist hij vandaag ook zo goed hoe hij de sporen van de aan slag moest bewaren", zei een bij het onderzoek betrokken politie-ambte- naar. Over het motief van de aanslag zei Lei Mooten gisteren nog niet veel. ..Ik geloof wel dat ik weet wie mij dat geflikt heeft. Maar ik zeg een paar dagen niets. Ik geef de politie ruim kans om dat uit te zoeken" De stijl van de aanslag dcet den ken aan methoden, die op dit mo ment in Zuidlimburg opererende on derwereldfiguren al eerder in het bui tenland hebben toegepast. „In ons land behoort zo'n bomaanslag wel tot de zeer zeldzame methodes. In Ame rika hoor je er wel meer van", wist mr. Gonsalves gisteren nog. De offi cier van Justitie waagde zich liever niet aan speculaties over het motief voor de moordaanslag Lei Mooten zelf houdt er ook re kening mee dat de aanslag zich zal herhalen. „Zeker is dat iemand me heeft willen doden. Nu dat niet is ge lukt zullen ze het nog wel eens pro beren. Ik ben er wel op gebrand dat de politie de daders in dit geval snel te pakken krijgt". HARDERWIJK «ANP» Om- streeks half twee in de afgelopen nacht is een felle uitslaande brand uitgebroken op het industrieterrein te Harderwijk, in het pand waarin het borduuratelier van A. dein Ouden is gevestigd. Ondanks de zeer sterke wind gelukte het de brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt en de brand met twaalf stralen bestreed, uitbreiding te voorkomen. Het aan grenzende pand van een schoon maakbedrijf liep aan het dak enige brandschade op en enige water schade. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het pand is geheel door het vuur verwoest. De inboedel was door de eigenaar verzekerd. In het bedrijf zijn elf personen werkzaam. LEIDEN Dimitri Frenkel Prank beschouwt zich zelf niet als een I schrijver met een grote boodschap I maai- als een auteur wiens laoh steeds doller zal worden. Dat hy mei de moed der wanhoo p schrijft is soms te merken aan de kwaliteit van 1 zijn stukken, in geen geval echter aan zijn produktiviteit. Het aantal blijspelen dat deze nog maar kort geleden met de prys voor Nederland se toneelauteurs begiftigde schrij vers op zijn naam heeft staan is bij na even groot als de hoeveelheid krenten in een kerstbrood. Komedie fabrikant Frenkel Frank biedt het grote publiek over het algemeen leuk amusement waarop de kreet 'Uit goed voor U zeker van toepassing is. En het is Dimitri's verdienste dat hij de behoeften van dat publiek op een niet al te platvloerse manier weet te bevredigen. Zijn nieuwste produkt "In de holte van je arm' lig weliswaar in de kleine etalagekast van het Nederlandse toneel vlak naast het wat goedkope kluchten- pakket, het heeft als doldwaas bly- spel zekere kwaliteiten. Het stuk be vat pittige dialogen en het is in el zijn onwaarschijnlijkheid logisch van opbouw. Het verhaal zelf mag zo langzamerhand als bekend worden verondersteld. In het kort komt het er op neer, dat een ambtenaar van Buitenlandse Zaken uit de echtelijke woning wegvlucht naar een leeg staande flat met medeneming van koffer, deken en matras Hij staat er weldra oog in oog met een han delaar in oude banden 'de cover koning van de Pletterykade die het thuis ook niet heeft kunnen uit houden Dimitri Frenkel Franks 'boodschap' bestaat tenslotte daaruit, dat het opnieuw beginnen voor man nen boven de veertig lang zo gemak kelijk niet is als het soms wel lijkt. En dat je als weggelopen man van middelbare leeftijd er beter aan doet maar weer in de veilige armholte van je eigen vrouw te gaan liggen De twee in de steek gelaten vrou wen komen er uiteraard ook al gauw aan te pas ter verhoging van de pret. Deze schets voor twee dames en twee heren wordt met veel flair af en toe misschien wat al te ge chargeerd gespeeld door de ac teursechtparen Ton van Duinhoven- Ina van Faassen en Guus Hermus- Bep Dekker. Het viertal drijft overi gens wel heel duidelijk op zijn rou tine. maar dat heeft in een geval MOSKOU «ANP) De Russische atleet Kestoekis Sjapka. een 21-jari- ge student uit Wilna, heeft gisteren in Moskou tijdens een indoor-toernooi 2.18 meter hoog gesprongen. Sjapka, die met deze prestatie de hoogste „indoor-sprong" van 1971 op zijn naam schreef, maakte gebruik van de zogenaamde Fosbury-Flop. DIEREN (GPD) In een nauwe lijks 40 cm diepe sloot in de Bymer- waard in Dieren heeft gistermiddag de 29-jarige mevrouw H. uit Eer beek geprobeerd haar twee kinde ren, zoontjes van 2 en 4 jaar oud, te verdrinken. Geruime tijd hield zij de peuters met het hoofd onder wa ter. Toen kort na haar daad een boer te hulp snelde bleek het jongste kind te zijn overleden, het 4-jarige jongetje toonde nog tekenen van le ven. In zorgwekkende toestand werd hij overgebracht naar het zieken huis in Velp. Artsen hopen dit kina nog te kunnen redden. De vrouw moet in een vlaag van totale verstandsverbijstering hebben gehandeld. Zij was erg nerveus, had zelfmoordplannen, en stond reeds enige tijd onder behandeling van 'n zenuwarts. AMSTERDAM «ANP» BU een brand in de manege Ponderosa in het Aalsmeerse deel van het Amsterdam se Bos zijn de afgelopen nacht acht entwintig paarden in de vlammen omgekomen Naar schatting vijftig paarden kon den worden losgemaakt. De dieren vluchten in paniek het Amsterdamse Bos en de omliggende gemeenten in. Onmiddellijk werden maatregelen ge nomen om te proberen de op hol ge slagen diex*en van de wegen te hou den. Ook de Amsterdamse politie is de hele nacht met man en macht bezig geweest met het verdrijven van de paarden, die op en in de omgeving van de Amstelveense weg in het zui den van de stad rondzwierven. Een paard dat op de Amstelveense weg in botsing kwam met een auto moest worden afgemaakt. Verschillende geparkeerde auto's werden bij de jacht beschadigd. Vol gens de politie waren enkele paarden kreupel. De Amstelveense politie deelde mee dat de verkeersweg door het Amsterdamse Bos voor auto's zou worden gesloten tot alle paarden zyn gevangen. Het vuur dat in de aan het woon huis vastgebouwde stal woedde werd bestreden door de brandweerkorpsen van Aalsmeer en Amstelveen. De oor zaak van de brand is nog onbekend. Het huis. dat werd bewoond door de hoofdpikeur met zijn gezin en twee stalknechten, bleef gespaard. Wel ontstond flinke waterschade. Met de twee kinderen op de fiets ging de vrouw tegen de middag op weg. Hoewel zy op haar tocht naar Dieren langs veel diep water was ge komen is zij afgestapt op 'n landweg in de Bymerwaard tussen Dieren en Doesburg, waar de ondiepe Ruiten beek onder de weg doorstroomt. Vol gens haar eigen verwarde verklarin gen heeft zij eerst het jongste zoon tje met zijn hoofd onder water ge houden en daarna het vierjarig jon getje. Toen zij meende dat beide kinderen dood waren vluchtte zij naar een na bijgelegen boerderij en vertelde daar een onsamenhangend verhaal. De boer begreep dat er twee kinde ren waren verdronken en ging on middellijk op onderzoek uit. Langs de beek vlak bij de weg vond hij de twee kinderen. Snelle hulp Het tweejarig jongetje was dood. Samen met een voorbijganger ont dekte de boer dat het oudste jonge tje nog tekenen van leven toonde. Op de boerderij werd snel de politie en een arts gewaarschuwd. Aan snel le hulp en de mond op mond beade ming. die door de Dierense arts Boettger werd toegepast, is het te danken dat de levensgeesten weer wat terugkwamen. In zeer zorgwek kende toestand werd het kind daar na naar het ziekenhuis in Velp ge bracht. Gisteravond hadden de dok toren enige hoop het leven te kun nen redden. Omtrent het motief van de daad tast de politie in het duister. "De vrouw was overspannen en had reeds enige tijd geleden aangekon digd zelfmoord te zullen plegen", al dus inspecteur J. Nijland van de ge meentepolitie in Rhenen. In het jon ge gezin van de familie H. waren de verhoudingen goed. Ook de vader, die onmiddellijk werd gewaar schuwd, kon geen verklaring geven voor de daad van zijn echtgenote. De vrouw is inmiddels in verzeker de bewaring gesteld. ADVERTENTIE LEIDEN/NOORD WIJK De Lei- denaar Jan Arbouw, die een maand of twee geleden met zijn vriend Tom („Doru6") Mandere een ton in de Ne derlandse Staatsloterl J won, heeft van zijn deel (f 50.000) een bar aan de Zeestraat in Noordwijk gekocht. De zaak. die morgenmiddag om vier uur door „Dorus" zal worden ge opend, heeft de naam „De halve ton" meegekregen. „Dit was een idee van Tom," vertelt Jan Arbouw lachend. Maar voor dat de officiële opening zal plaatsvinden, zal „Dorus" eerst de patiënten van het „Solo Mio" sana torium een aardigheidje overhan digen waarna hij, samen met z'n pianist Jan Teelen. de boel een beetje zal vermaken. Als dit achter de rug is stapt „Dorus" in zijn oude „auto" en voorafgegaan door het jeugdkorps van Kunst en Genoegen, vertrekt het gezelschap naar de Zeestraat. „Het moet wel goed weer zijn." zegt Jan Arbouw, „want anders wordt de stoet niet voorafgegaan door 't korps. „Architect Kees Bik heeft het inte rieur voor de bar in twee dagen ont worpen. De broer van Jan Arbouw zag kans om in anderhalve week dit te realiseren. als dit wel zijn voordelen Dat het hier om (kluchtig) kijkkasttoneel gaat lijkt te zijn gesymboliseerd in de omlijsting van het wat fantasie loze decor van Keith Norman. Niet temin biedt deze vrije tcneelproduk- tie, die gisteravond een stampvolle 'De postbode wordt in de toekomst een figuur uit het verleden. Nu al wordt veertig procent van de kost prijs van de briefverzending veroor zaakt door de bestelling aan huis. Volgens een werkgroep van het mi nisterie van verkeer en waterstaat zal men straks voor de keuze ko men te staan om de post af te ha len of tegen extra vergoeding be zorgd te krijgen. Na 1985 wordt een versnelde ver vanging van het postverkeer door telecommunicatie verwacht. Om streeks dat Jaar zal leder perceel een codenummer hebben en de post automatische kunnen worden ver werkt. Verwacht mag worden dat om streeks de eeuwwisseling vrij alge meen beeldtelefonie zal worden toe gepast. Voor het bedrijfsleven opent dit de mogelijkheid van telefonisch vergaderen met beeldprojectie, meent verkeer en waterstaat. Over tien Jaar zullen de gebruikers van telecommunicatieapparatuur rechtstreeks gegevens kunnen door geven aan een computer die ze ver der verwerkt naar de opgeroepene of geadresseerde. Ton van Duinhoven als het Haagse heertje van middelbare leeftijd in Dimitri Frenkel Franks nieuwste klucht. schouwburg trok en ook vanavond bijna is uitverkocht, veel kijkgenot PIETER C. ROSIER LEIDERDORP De kerkeraden van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk van Leiderdorp hebben besloten om met ingang van zondag 3 januari 1971 de morgen diensten in de Scheppingskerk geza menlijk te houden. Overeenkomstig de wensen uit de beide kerken besloot men de samenwerking in de andere diensten in die zin te temporiseren, j dat regelmatig by voorkeur eens in de maand kanselruil zal plaats vinden in de overige diensten in de Hpofdstraatkerk en de Dorpskerk en in de avonddiensten in de Schep pingskerk. Ten aanzien van het Heilig Avond maal werd besloten dat dit de ene I maand in de Dorpskerk en de Hoofd- straatkerk. de andere maand geza menlijk in de Scheppingskerk zal I worden gehouden. Men dient er verder rekening mee te houden dat de Hoofdstraatkerk van half februari tot en met de maand maart gesloten moet wor den wegens schilderswerkzaamhe den. Gastvrijheid wordt ln die weken verleend in de Dorpskerk. Diesel GT het 't Handigste ls om bij ons te komen kijken. Of een lange proefrit te maken. Dan pas wordt het u helemaal duidelijk hoe mogelijk ls dat een Mercedes diesel u op één keer tanken van Arnhem naar Basel (6S0 km!) rijdtvoor rondweg de helft van de normale (benzine) brandstof prijs. En wel volop en vorstelijk profiterend van alle komfort en veiligheid van ee<» volbloed Mercedes. Zó veel dieselzul- nigheld gekop peld aan pure Mercedes-Benz al lure, dat mag u ge rust Diesel „Grand- Tourlsme" noemen... Wanneer komt u? Mercedes-Benz diesels iesels(^J^) omwi omwille van comfortabele zuinigheid N.V. LI.A.M. Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-44545 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leid- sestraatweg 1, tel. 01710-51855

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6