5tanglkrijgt evenslang Delftse wurger dreigt met een nieuwe moord Voorschotenaar werd doodgeschoten in Cambodja vandaag annn MANTEL SPECIALIST Drie vrouwen kwamen in vlammenzee om MANTELS Simplalux dicht: 180 man op straat ©uc/ ëföe Avonturier bij f ietcong kreeg schotwond in de maag Sneeuwbuien RAMPRIJZEN RADIO PLEIN 16 KOREVAARGARAGE i v ATTENTIE de grote specialist in is uiteraard de teuwo DINSDAG 22 DECEMBER 1970 No. 33281. Krecteur: G Koopman [oofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f0,25. Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van een onzer verslaggevers) lorschoten Totaal niet voorbe- jd door welke instantie ook kreeg lermiddag de moeder van de 26- rise Hans Duynisveld in haar wo- aan de Leidseweg 421 in Voor- boten te horen, dat haar zoon or een schotwond in de maag in inbodja was omgekomen. Hij be ad zich bij Vietcong-troepen, die fevecht raakten met Zuidvietna- se soldaten. Avontuurlijke Johannes C. G. Duy nisveld buitenbeentje in een groot gezin deed al eerder van zich spreken door zijn gevaarlijke reportagetochten. Hij studeerde anthroposofie volgens zijn pas poort was hij monteur maar als amateur-verslaggever reisde hij heel de wereld af. In 1968 werd hij in Bolivia gearres teerd. waar men hem met zijn hlonde baard voor een guerrillastrij der hield. Hij werd spoedig vrijgela ten. In Cambodja raakte hij op nieuw hl gevangenschap, maar ook daar liet men hem vrij. Ondanks zijn ervaringen keerde hij op een visum dat tot 10 december geldig was naar Cambodja terug, waar hij een onderzoek wilde in stellen naar zeventien journalisten, die de laatste tijd in dit gebied verdwenen waren. Volgens de eerste berichten werd Duynisveld door de Vietcong gevan gen genomen, maar hij scheen zich toch redelijk vrij te kunnen bewe gen. Tijdens vuurgevechten bij Svay Rieng werd hij in de maag getrof fen. Zaterdag werd zijn lichaam door soldaten van de 25ste infante- rie-divisie van de Zuidvietnamezen gevonden. Het bericht van zijn dood bereikte ook Nederland met de toevoeging, dat de Nederlandse ambassade in Saigon de jonge Nederlander had geïdentificeerd en dat de familie in Voorschoten op de hoogte was ge bracht. Id Voorschoten wist evenwel nie mand iets van het gebeurde af: po litie en gemeentehuis vernamen pa6 van de pers van het overlijden van Duynisveld. Zijn moeder zakte in een, toen een verslaggever van een ochtendblad haar opzocht in de veronderstelling, dat zij het bericht al had ontvangen. Hans liet nimmer meer lets van zich horen nadat hij een jaar gele den na een korte periode in het ou derlijk huis met onbekende bestem ming was vertrokken. Een briefje met een enkel regeltje, dat hij op tafel achterliet en zijn auto, die vlak bij de grens werd gevonden, waren de enige aanwijzingen dat hij opnieuw naar het buitenland Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken betreurt men het dat de moeder op deze wijze, die haar sterk heeft aangegrepen, het nieuws moest horen. In het verleden heeft men door vertragingen met telegram men vaak 'n dergelijke droevige sa menloop van omstandigheden mee gemaakt, maar door eigen telexver bindingen kan men nu sneller wor den ingelicht. DUSSELDORF (GPD) Franz Stangl, voormalig i mmandant van het nazi-concentratiekamp Treblinka is nochtend in Dusseldorf tot levenslange gevangenisstraf roordeeld. Het hof acht moord op Joodse burgers in ten- inste 400.000 gevallen bewezen. zijn motivering van het vonnis ilderde de president de actieve rol Stangl in 1942 heeft gespeeld in vernietigingsactie „Reinhard", irbij in drie kampen in totaal D.OOO Joden werden vermoord, ngl speelde een rol in 't con'cen- ;iekamp Sobibor toen daar in 1942 eerste „proefvergassingen" plaats iden. Korte tijd later was hij com- idant in Treblinka. waar de mas- ergassingen met een transpoit jo- uit het ghetto van Warschau be- openbare aanklagers hadden aslange gevangenisstraf geëist gemeenschappelijk met an- begane moord op minstens X)0 joodse mensen in de jaren en 1943. De twee verdedigers tten echter voor beëindiging van proces en vervolgens vrijspraak in tijdelijke vrijheidsstraf wegens assisteren bij moord. Ie Bilt verwacht van heden- tot genavond: Heldere nacht met wegend lichte vorst. Morgen rdag half tot zwaar bewolkt met wwbuien. Middagtemperaturen boven het vriespunt. Matige, rgen tijdelijk krachtige noorde- wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) 23 DECEMBER op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. D op: 3.18 uur; onder 12.53 uur. iwater te Katwijk te 10.53 en uur; laagwater te 6.21 en 18.49 Het proces tegen de voormalige commandant van het vernietigings kamp Treblinka in Polen begon op 13 mei. Stangl, een 62-jarige Oosten rijker, was door aanwijzingen van Si mon Wiesenthal, in 1967 gearresteerd in Brazilië. Hij werkte als technicus bij de Volkswagenfabriek in Sao Pau lo. Tijdens het proces heeft Stangl volgehouden voor de massamoorden niet verantwoordelijk te zijn geweest. Hij was belast met de militaire vei ligheid van het kamp en diende de waardevolle zaken van de gevange nen bijeen te brengen en af te le veren. aldus zijn betoog. De dage lijkse vergassingen zouden het werk zijn geweest van een man die de af gelopen zeven maanden voortdurend in de verboren terugkeerde: kamp- inspecteur en SS-Sturmbahnführer Wirth. „De Here God kent mij en mijn geweten veroordeelt me niet", zei Stangl toen hij vorige week dins dag zijn slotwoord sprak. BANDRECORDERS WASAUTOMATEN COMBINATIEMEUBELS HI-FI INSTALLATIES tegen plus de bekende GOUDEN VIJFJES. VUf Meiplein 16 - Tel. 25100 Zal in januari de wereldvrede uitbreken Wordt bij u op de hoek dan toch eindelijk het praathuis geopend Heeft uw eigen voetbalclub de concurrentie voorgoed teruggewezen Zijn de Hilversumse jongens weer ondeugend geweest? Hoe dan ook, u zult het allemaal haarfijn kunnen lezen, als u nu onderstaande bon invult. Ik word abonnee per 1 lanuarl '71 en ontvang j de krant reeds vanaf heden. f! Stuur mij een gratis proefabonnement voor 14 dagen. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214 Leiden. 16 PAGINA'S Dierenleed en mensenleed:veer dertig vaarden kwamen om i dingen op, dat ze moesten wordad dat was het gevolg van een felle brand die de afgelopen nacht woedde in de manege Ponderosa in het Amsterdamse Bos. Onge in de vlammen en enkele tiental len sloegen op de vlucht. Tijdens die vlucht liepen verschillende paarden zulke ernstige verwón- afgemaakt. Op de foto: een hui lende amazone, die meegeholpen heeft om de op hol geslagen paar den terug te brengen. UDEN Doe-het-zelf-meubelfa briek Simpalux is failliet verklaard I en de dochteronderneming Simpro gaat surséance aanvragen. Het in totaal 180 man tellende personeel Is ontslag aangezegd. De lonen zullen gedurende de wet telijke opzegtermijn worden doorbe taald. Een falend verkoopbeleid, een te groot assortiment en een ver- I keerde toekomstprognose zouden de oorzaak zijn van het debacle. Het bedrijf heeft een schuld van 4.5 j min, waarvan 2 min aan de bank. Zie ook pagina 11 1 ADVERTENTIE /ij wensen U PRETTIGE KERSTDAGEN. DELFT De wurger van de 21-ja- rige Ada Lansbergen-Hölscher uit Delft heeft gedreigd met een nieu we moord. Op een kerstkaart die gistermiddag bü de Delftse krant arriveerde, schrijft hü het voorzien te hebben op een in een flat in Nieuw Delft wonende vrouw. Op de kaart, waarop het adres van de betrokkene verkeerd gespeld is, wordt een 'uiste omschrijving van de plaats van het huis in het flat gebouw gegeven. Volgens de mededelingen van de vermoedelijke wurger, die ook deze kaart weer van zijn herkenningste kens heeft voorzien, heeft hij de vrouw op dinsdag 15 december in haar woning opgewacht. Doordat zij echter ongebruikelijk laat thuis kwam kon de moord niet worden gepleegd. „Mevrouw heeft geboft om dinsdag de gehele dag niet thuis te zijn. Al les stond gereed om haar te ont vangen. Tussen 07.45 en 21.00 uur heeft X alleen wat dia's kunnen maken", aldus de angstaanjagende mededeling op de kaart. Zowel de voor- als achterzijde zijn voorzien van de met een vilstift aangebrachte kreet: „laatste waar schuwing". In het Duits wordt her innerd aan een geëiste som van 20.000 gulden (25.000 mark) als smartegeld voor de heer Lansber gen. „Bis Jetzt haben wir nicht davon In deze brief wordt eveneens gewe zen op het smartegeld van 20.000 gulden dat, als het niet voor 31 de cember zal worden voldaan, ten name van Lansbergen, een nieuwe moord voor 12 januari ten gevolge zal hebben. Of de brief, die op een machine is geschreven, inderdaad van de Delft se wurger afkomstig is, heeft de po litie nog niet kunnen vaststellen. Merkwaardig is wel dat de gegevens op de kerstkaart en de brief gelijk luidend zijn. De schijver van de brief noemt zich „Van Gentix". In de tv-rubriek „Brandpunt" zal vanavond speciale aandacht aan de Delftse moordzaak worden besteed. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 0171012146* Parkeergelegenheid op eigen terrein. i Amerikaanse (wan)toestanden in het Limburgse plaatsje Schim- mert. De 46-jarige koopman Lei Mooten (foto) werd gisteren bijna het slachtoffer van een bomaan slag in pure Chicago-styi. Er was een bom onder zijn auto bevestigd, die ontplofte, toen hij wilde weg rijden PAGINA 6 Liz Taylor voelt zich nog lang geen oma. Integendeel, ze zou graag nog een kind van Richard Burton hebben PAGINA 5 Het Grafisch Export Centrum doet in de praktyk aan ontwikke lingshulp PAGINA 7 Richard Nixon is op de helft van zün ambtstermijn. Onze corres pondent in Washington meent, dat hü verbeten jaagt op een tweede periode in het Witte Huis PAGINA 8 De Poolse intelligentsia is niet meer PAGINA 8 De vakbonden beraden zich over een boycot van het loonoverleg PAGINA 11 Voor ALUMINIUM PROFIELEN groot of klein moet U natuurijk bij VAN DER KUY zUn v. d. KUY metaalhandel Beestenmarkt 7 - Leiden Telefoon 20107 0^5(8^ ADVERTENTIE voor Kerstkransen en staven, kersttaarten, kerstbrood, weihnachtsstollen, puddingen en ijstaarten is het aangewezer adres. Hoge Ründyk 118, Kennedylaan 9, Diamantplein 4. De briefkaart, die de ,J)elftse wurger" naar de krant stuurde. gehort". Aldi# besluit de Duitse tekst. Er worden voorts twee autokente kens genoemd, waarvan er een be trekking heeft op een wagen van de Haagse politie en de ander nimmer is uitgegeven. Volgens de Delftse politie bestaat er geen twijfel aan dat de kaart van dezelfde figuur is dan die eerder belde en schreef. Uit een gisteravond ingesteld onder zoek is komen vast te staan dat de betrokken vrouw op dinsdag 15 de cember inderdaad ongebruikelijk laat is thuis gekomen, evenals haar echtgenoot. De tijdstippen op de kaart aangegeven (07.45-21.00 uur) kloppen precies. De vrouw is bijzon der overstuur door het feit dat ze in het macabere spel van de wurger is betrokken geraakt. De kaart werd in Delft gepost. Inmiddels is vanochtend op de re dactie van de Delftsche Courant een uit Leiden afkomstige brief gearriveerd, waarin dezelfde mede delingen worden gedaan over het moordplan op 15 december in Delft Daarin worden voorts enkele details gegeven, die door de politie vanoch tend nog niet konden worden be vestigd. AMSTERDAM (GPD) Drie vrouwen ziin vanochtend om het leven gekomen bij een korte, zeer hevige brand in een woonhuis op de hoek van de Binnen Oranjestraat en de Brou wersgracht in de binnenstad van Amsterdam. Een man, Rein de Roo, die het huis binnenrende om te pogen nog mensen te redden, liep brandwonden aan nek en handen op. De brand ontstond op twee-hoog. De oorzaak was vanmiddag nog niet duidelijk. Mogelijk is een ontploffing ontstaan bij het opzetten van koffie water. Door een breuk in een gas- pyp of een niet brandende waakvlam van een fornuis zou gas in de keuken zün ingestroomd. Het vuur sloeg razendsnel door de tweede en de erboven liggende ver dieping. Op twee-hoog kwam de 69- jarige mevrouw J. Gies om het leven. De goeddeels blinde vrouw zag geen kans uit de vlammenzee weg te ko men. Op de verdieping boven haar ver loor haar 31-jarige dochter Riekie Glinthuis het leven. Haar moeder had haar nog proberen te waarschu wen, maar het was al te laat. Een by Riekie Glinthuis inwonende vrouw, die van haar man geschei den woonde, vond eveneens de dood. Alleen een zuster van mevrouw Gies ontkwam aan de dood in de vlammen, zy was by mevrouw Gies binnen geweest, maar was net onder weg naar buiten, toen de brand uit brak. Rein de Roo sleurde haar de straat op. Toen de man voor de tweede keer naar binnen wilde, was de weg naar boven door vuur en rook afgesneden. De brandweer had het vuur na een half uur bedwongen. Van de bovenverdiepingen van het huis ston den toen echter nog slechts de ge raamten overeind. Alles was verder weggebrand. Men had echter kunnen voorkomen dat de brand oversloeg naar het huis ernaast en naar de huizen aan de overkant van de smalle Binnen Oranjestraat De hitte van de vlammen schroeide al het houtwerk van een huis aan de overkant. Ujt het Leidsch Dagblad van 22 December 1870: H oogeveen. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van boekhouder bij de burgerlijke armen-admini- stratie, is geklommen tot 153 personen van allerlei rang en stand. Het salaris bedraagt f 500 per jaar. Kampen voor de be trekking van archivaris dezer gemeente, waaraan een trac- tement van f 1200 sjaars verbonden is: hebben zich nu reeds 38 sollicitanten aange meld

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1