in 1946 De Poolse economie zit reeds jaren in het slop Ipanje even ver als onderd- z\uizenden togen Madrid „Je hoeft niet te wachten tot je jarig bent. Als je graag een gouden armband wilt hebben, dan krijg je 'm gewoon." 'tWas erg gezellig. Samen bij de juwelier gekeken. Die schakel armband kostte f245.-, dus meteen gekocht Echt goud natuurlijk. Dutschke in contact met ondermijnende groeperingen Bomalarm op Kaap Kennedy Hongerstaking uit protest tegen Russisch proces Gesprek Rippon- De Koster iet zucht Ier China's letting (DAG 18 DECEMBER 1970 PAGINA 7 De juweliers ran Nederland. WENEN (GPD) Al sinds verschillende jaren is de economi sche situatie in Polen zeer slecht. De lonen gingen zo lang zaam omhoog, dat er de laatste vier jaar geen reële verbete ring van de levensstandaard is geweest. De oorzaak hiervan ligt in een chronische crisis in de landbouw. Deze crisis hangt samen met de onmogelijkheid om de boerenbedrijven te col- lectiveren. maatregel juist nu heeft genomen, is omdat men gespeculeerd had op de gevoelens van tevredenheid onder de bevolking na het pas gesloten verdrag met Bonn. Men dacht, dat zo'n materiële tegenvaller door de vruchten om die Westelijke toenade ring wel zou worden geneutraliseerd. Daarmee heeft het regime eens te meer laten blijken, hoever het al van de massa is vervreemd. Al in 1956 vormde deze kwestie één van de nijpendste problemen in het centrale comité, maar Gomoelka heeft de collectivering nooit aange durfd. De Poolse boeren zijn indivi dualisten, die zich tegen kolchozen systeem hardnekkig zijn blijven verzetten. Maar hun kleine bedrijven van vier vijf hectare kunnen in de tegenwoordige tijd onmogelijk meer rendabel zijn. Dat leidt tot een massale landvlucht. De jongere ge neraties trekken naar de stad, zodat de boerenbevolking in steeds grote re mate uit oude mensen bestaat. Voor de oorlog exporteerde Polen, zijn agrarische produkten. Nu moet er ieder jaar twee miljoen ton graan worden ingevoerd, dit jaar zijn het er zelfs 2% milj. ton geweest. Maar om te kunnen importeren, heb je devie zen nodig en daarvoor moet er eerst worden geëxporteerd. Adder Hier ligt de adder in het gras. Van 1956-'58 werd in Polen, vroeger dus dan in enig ander Oosteuropees land, met een economische her vorming begonnen: decentralisering, meer autonomie voor de bedrijven, medezeggenschap voor de arbei ders. Nog voordat daarvan enig effect zichtbaar kon worden, werd deze her vorming op bevel van het centrale, comité weer afgeschaft en alles weer gecentraliseerd. Later voerde men een soort compromis in. Dat een der gelijk chaotisch beleid voor de produk- tie fatale gevolgen heeft, spreekt vanzelf. In de belangrijkste branches machines en elektroniek kan Polen op de wereldmarkt absoluut niet, meekomen. De resterende branches leveren ook te weinig volwaardige produkten. Om de broodnodige devie zen toch te verdienen, heeft men zijn toevlucht genomen tot de export van vlees en eieren. Sinds twee jaar is er in Polen dan ook niet meer vol doende vlees te krijgen, wat dubbel hard aankomt, omdat de Polen grote vleeseters zijn. De ontevreden heid onder de bevolking is dan ook al geruime tijd aan het broeien. De prijsverhogingen van dit week einde had men eigenlijk al in 1968 willen invoeren. Het is de vierde van aulke afmetingen na die in 1953 1959 en 1966. Maar ook met zulke prijs verhogingen krijg je niet meer vlees in de winkels. Dat men deze impopulaire Ondergraven De positie, van Gomoelka is door deze jongste onlusten niet alleen in Polen zelf, maar ook in de ogen van de Russische leiders nog verder on dergraven. Er is evenwel geen duide lijke opvolger, die in de ogen van de Russen aanvaardbaar is. Generaal, Motzar, die lange tijd een gevaarlij ke rivaal voor Gomoelka was en die als proef het hele politie-apparaat in handen heeft, heeft in het afgelopen jaar zijn kansen zien slinken, omdat hij vanwege zijn nationalist!- sche instelling in het Kremlin geenarbeiders en intellectuelen. Door: Ann Salomonson genade vindt. Het ziet er dus niet naar uit, dat de opstand binnen af zienbare tijd personele verande ringen aan de top van de party ten gevolge zal hebben. Het regime heeft langzamerhand bovendien heel wat ervaring in het behandelen van, „provocaties" en het nemen van politiemaatregelen. Maar één ding maakt de si tuatie voor de machthebbers nu veel gevaarlijker dan in 1968 met de studentenonlusten. Toen lukte hetj hun nog de arbeiders tegen de de monstrerende studenten in het ge weer te krijgen, onder het mom, dat Joodse raddraaiers de schuld waren. Thans zijn alle Joden verdreven, zo dat die niet meer als zondebok kun nen worden gebruikt. In Dan zig heeft zich het fenomeen voorge daan, dat studenten en ar beiders schouder aan schouder zijn gemarcheerd. Dat is nog maar één andere keer vertoond: namelijk in in Praag. Er is niets, wat or thodoxe communisten zozeer vre zen als een dergelijke coalitei tussen De belangrijkste Poolse econoom Stanislaw Kotsiolek, nu nog vice-premier maar sterk aan invloed winnend. ADVERTENTIE j LONDEN (ANP) Rudi Dutsch ke, de voormalige Westduitse linkse studentenleider, is er van beschuldigd dat hij „contacten heeft met onder mijnende politieke groeperingen in West-Europa en het Midden-Oosten.' Deze beschuldiging werd gisteren van de kant van de Britse regering geuit voor een Londense rechtbank, dat 't beroep behandelt van de 30-jari- ge Dutschke tegen het in oktober uit gevaardigde uitwijzingsbevel. De landsadvocaat zei dat getuigen, die de beschuldiging kunnen staven om redenen van staatsveiligheid, achter gesloten deuren zullen worden ge hoord. Dutschke verblijft sinds december 1968 in Engeland. Hij kwam voor herstel, nadat hij bij een aanslag in West-Bérlijn zware verwondingen had opgelopen. Dit jaar is hij begon nen te studeren aan de universiteit van Cambridge. Men verwacht dat de rechtbank morgen uitspraak zal doen. KAAP KENNEDY (AP) De Amerikaanse federale recherche werd gisteravond telefonisch gewaar schuwd, dat het ruimtevaartcentrum Kaap Kennedy zou worden opgebla zen. Twee auto's met dynamiet zou den op weg zijn naar de lanceer basis, waar thans voorbereidingen worden getroffen voor de lancering naar de maan van de Apollo-14. Enige tijd na de waarschuwing werd een man gearresteerd, terwijl nog naar twee andere mannen wordt ge zocht. Het gehele terrein wordt zorg vuldig uitgekamd. Overigens is er een moeilijkheid opgetreden met de Saturnus-raket die op 31 januari de Apollo met Alan Shepard, Edgar Mitchell en Stuart Roosa naar de maan moet lanceren. Er zijn mankementen in de compu ter van de raket vastgesteld. JERUZALEM (AFP) Tien Is raëliërs van Russische afkomst zijn voor de klaagmuur in Jeruzalem een hongerstaking begonnen uit protest tegen het proces in Leningrad waar een groep Joden terechtstaat op be schuldiging van pogingen een Rus sisch passagiersvliegtuig te kapen. De Israëliërs verklaarden, dat zij hun hongerstaking zullen voortzetten zolang het proces in Leningrad duurt om hun solidariteit te demonstreren met alle Joden in de Sowjet-Unie die onderdrukt worden en niet naar Israël mogen emigreren. LONDEN (AP) De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Za ken De Koster heeft gisteren in Lon den een onderhoud gehad met Geof frey Rippon, de Britse onderhande laar over de toetreding van zijn land tot de EEG. Er zou om. zijn gesproken over het Britse voorstel dat Groot-Brittannië, voor het toetreden tot de gemeenschap, 'n periode moet hebben van acht jaar om in die tijd gaandeweg de bijdragen tot de begro ting der EEG te kunnen gaan opvoe ren. Hervorming ln Ulster Premier James Chichester-Clark van Ulster heeft gisteren een verreikend her vormingsprogramma ingediend dat beoogt zijn regering meer greep te verschaffen op de meeste sectoren van het maatschappelijk leven in Noord-Ierland. De voorgestelde nieu we wetten zullen begin volgend jaar in de Stormont, het parlement, wor» den besproken en daar waarschijn lijk op felle tegenstand stuiten van de militante goepen van de Unionis tische partij. ICUTTA (AFP) Op bevel ie Chinese militaire autoritei- in in Lhasa 9 Tfbetanen in het tór terechtgesteld, die behoor- iteen verzetsgroep „strijdorga- voor de onafhankelijkheid van geheten. Dit meldt een in ellng in West-Bengalen verschi Tibetaans blad, dat zich voor Jeuws beroept op Tibetaanse dingen. Chinese autoriteiten in Tibet i voorts een twaalftal verzets- fs voor twintig of dertig jaar concentratiekampen gezonden •ohtelingen hadden verteld dat inezen de verboden „strijdor- |ie voor de onafhankelikjheid ihet" volledig hebben opgerold een van hun agenten erin ge- was lid te worden. th In Washington Premier van Engeland is gisteren in witte Huis in Washington ont- 1 door president Nixon, Beide 611 hebben van gedachten ge- i over de omstreden kwestie 114 Britse wapenleveranties aan Mdka, het probleem van de ïrming van de scheepvaart Kaap, de bezorgdheid van J over het toenemende protec- ®e en de kwestie van Enge ltoetreding. (Van onze correspondent) iDRID (GPD) Een zee van Madrilenen die in orkaan- jg applaus uitbarstten toen generaal Franco kort verscheen et balkon van het vroegere koninklijke paleis in het cen- ivan de Spaanse hoofdstad, hebben gisteren het sluitstuk e interne politieke crisis van het regime geplaatst. Wij za- het brede Plaza de Oriente tot op de laatste vierkante meter vol staan met geestdriftige, haast hysterische be- s. De officiële telling spreekt van 600.000 personen en in geval waren het er meerdere honderdduizenden. directe politieke termen ver- betekent dit dat de regering, ih volkomen verrekend had in rolgen van de krijgsraad van op het nippertje de zwaar inenlandse crisis van het regi- tft omzeild door weer terug «i op de oorsprong van het Spanje: Franco. Dit wil niet dat Franco later niet zijn re- zal presenteren aan de mi- die deze crisis hadden ver- ;t. Honderdduizenden beto- roornamelijk mannen en vrou- an middelbare leeftijd, gilden rerslaande stemmen: „Franco LA. no!" (Franco ja, E.T.A. En daarmee was de politieke roorlopig beëindigd. Het pro van de krijgsraad van Burgos ote onenigheid had gezaaid, omgevormd tot de kwestie: alles) of niets. En daar is hedendaagse Spanje maar kei antwoord opFranco. Spaanse volk denkt er niet zich in het onzekere, in het le storten, zolang Franco er Dat dit een zeer duistere elling voor de toekomst in- dat moet de dag van morgen jlossen. Men vraagt zich af, 33-jarige Prins Juan Ca'rlos moet hebben toen hij, naast jarige generaal Franco staan- bet balkon van het koninklijk van zijn voorvaders, de zee itte zakdoeken zag waar de men mee zwaaiden terwijl zij broken „Franco, Franco, Fran- ireeuwden. Als men voor een veroorzaakt door hooguit 400 he terroristen van de E.T.A. lijk alleen maar de oplossing iden van de dreigende vraag: of niets", wat zal dan zijn ihap brengen wanneer Fran- het toneel verdwenen is? Door Robert Bosschardt het volgende commentaar in haar verslag over de bijeenkomst op het Orienteplein„de Westerse democra tieën, die nu samenwerken met het internationale communisme in hun campagne tegen Spanje, zouden onze Spaanse democratie moeten respec teren, die dan wel niet hun democra tie is, maar juist degene die wij Spanjaarden hebben gewild". Dit is precies hetzelfde thema als men vlak na de conferentie van Potsdam ge bruikte: het Westen spant met het communisme samen tegen Spanje. Geen woorden Franco sprak slechts enkele tien tallen seconden een antwoord uit en na te hebben gezegd dat hij „geen woorden" had om de Madrilenen voor deze aanhankelijkheidsbetuiging te danken, verzekerde hij dat het re gime „omdat het een rechtsstaat is, een antwoord op alle problemen heeft". Dit was een duidelijke toe speling op de vonnissen van de krijgsraad van Burgos. Gisteravond vonden er in het centrum van Bar celona betogingen tegen de vonnis sen van Burgos plaats. De politie die met een totnutoe ongezien machts vertoon optrad, maakte danig ge bruik van de mogelijkheden die de noodtoestand haar biedt. Ook de wereldberoemde schilder Pablo Picasso heeft zijn stem hier laten horen. Uit protest verbood hij een officiële inauguratie met aanwe zigheid van '->oge autoriteiten, voor de nieuwe zalen van zijn museum die vandaag (vrijdag) geopend zul len worden. In Zurich nadert het „IJzer- huis" van de Zwitserse architect Justus Dahinten zijn voltooiing. Dit zeer omstreden pyramidevor- mige gebouw is geheel opgetrok ken van Cor-Ten staal", dat de merkwaardige eigenschap bezit ongeveer een jaar lang te roes ten. Dat roestproces houdt dan op en het materiaal behoudt een constant donkerrode kleur. Egyptische spionnen De Israëli tische strijdkrachten hebben een groep Egyptische spionnen gevan gen genomen, die woensdagnacht heeft getracht de Sinai-woestijn bin nen te dringen. De Egyptenaren wer den gevangen genomen toen zij met hun boot gearriveerd waren op kust nabij Sjarm-el-Sjeik in het uiterste zuiden van de Sinaï. Krenking regime is weer precies zover 1946. Toendertijd was de aan- I het besluit van de Verenigde om een diplomatieke blokka- en Spanje uit te roepen en al- laten te bevelen hun ambas- 3 uit Madrid terug te trekken, rove misrekening die Franco's niet verzwakte, maar juist ikte doordat het besluit door mjaarden als een krenking van ïionale trots werd opgevat. naai speelde de officiële pro- ia reeds dagen op hetzelfde rd. De bijeenkomst van van- *as, behalve een bewijs van aan Franco, minder een pro ven de E.T.A. dan wel een antwoord op de druk van de lopinie. De staatstelevisie gaf

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7