STRIJDEN TOT DE LAATSTE DRUPPEL jgiffTWrKBTTt BLOED Stem van de wurger weer via televisie Proces Zuidmolukkers Kamer wil spoed achter regionale rampenbestrijding Premie Spaarplan- De Zilvervloot Ook f400,- in salarissen van de overheid Autobelasting maand latei- omhoog Ruim 300 telefoontjes voor politie De radio- en televisie programma's staan om technische redenen op pagina 19 Z.H, Landschap tegen expansie Maasvlakte VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 LPTDSCH DAGBLAD PAGINA 5 ADVERTENTIE BEOMASTER1200 HiFi RADIO De gloednieuwe Beomaster 1200, zijn tijd jaren vooruit! Geraffineerd produkt van B&O, de Deense grootmeesters op het gebied van geperfektioneerde techniek en stijlvolle vorm geving. Kijk naar de Beomaster 1200: een volledig getransistoriseerde HiFi radio van een uniek ontwerp! Alle bedieningstoetsen zijn op een paneel boven de afstemschaal aangebracht. D.m.v. druktoetsen en verborgen afstemming is pre-selektie van 3 FM-stations mogelijk. Met ingebouwde stereoversterker van 2x15 Watt. Afmetingen 78 mm hoog, 545 mm breed en 205 mm diep. Voorzien van alle aansluitingen, o.m. voor de luidsprekers: Beovox 1200. De Beomaster 1200 kan ook aan de wand bevestigd worden. Prijs f1080,-. Laat een B&O-dealer u adviseren. Of vraag B&O-katalogus D2 aan. U ontvangt dan tevens een opgave van B&O-dealers In uw omgeving. B&O-voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs DEN HAAG (GPD) Op de rugzijde van zijn lichtblauwe hemd staat met uitdagend grote letters gedrukt: „Don't worry, RMS will be free" (Geen zorgen, de Republiek der Zuid-Mo- lukken komt vrij). Jonker M. uit Moordrecht geeft ter zitting blijk van een bijna aandoenlijke tegenstrijdigheid van gevoe lens als hij zegt dat hij tijdens de overval geen vuurwapen heeft willen dragen omdat hij zichzelf daarmee niet vertrouwt - „als ik een vuurwapen heb kan ik iemand vermoorden" terwijl hij anderzijds uitroept dat wat hem betreft de bezetters van de ambassadeurswoning hadden moeten vechten tot de laatste druppel bloed. „Ik ben gegaan met één doel voor ogen: om niet meer terug te keren", regt de 30-jarige lasser. In de rechts- raai kan men een speld horen val len. President: ..Dus u had uw leven nllen offeren?" .Ja". Officier: „U had de strijd tot het einde willen strijden?" „Tot het bittere einde". Goede reis Advocaat mr. Droesen: .Heb ik goed begrepen dat u van plan bent ca het uitzitten van uw straf naar Indonesië te gaan, naar bezet Am- ton??" -Ja". „U hebt in 1966 ook meegedaan tan de brandstichting in de Indo- :osische ambassade". „Ja". „Dus u staat bij ae Indonesische ïachthebbers ongetwijfeld bekend brandstichter en aanslagpleger tp hun ambassadeurswoning". «Ja". „En toch gaat u daar naar toe??" Ja". „Waarom??" ,Ik heb heimwee. Ik moet terug. Ik kan hier niet langer blijven. Op Ambon op Ambon, het is daar w anders, de bossen zijn daar zo mooi, op Ambon Jonker M. slikt. Hij is overmand door emotie President: „Ik kan het me voor stellen meneer M., ik heb 26 jaar in Indonesië gewoond". Advocaat: „Maar de Indonesiërs veten dat u brand hebt gesticht en un mensen hebt gegijzeld". «Ja". „Maar u gaat toch?" -Ja". „Dan wens ik u goede reis". Geert L. uit Hoogkerk was de jongste deelnemer aan de gewapen de overval. Hij is 16 jaar Om pro- cestechnische redenen wordt zijn raak formeel „gevoegd" behandeld met de zaak tegen een meerderjarige verdachte, zodat hij gewoon tijdens een openbare zitting kan terecht staan. Volgens de wet had zijn zaak anders achter gesloten deinen moe ten worden behandeld. Geert is een grote lacherige Jon gen met een wilde bos zwart haar. Hij is de enige verdadhte die de be setting van de Indonesische ambas- ladeursresidentie heeft vergeleken met de studentikoze bezetting van het Maagdenhuis te Amsterdam. Maar wat is het grote verschil?", vraagt de president. .Het Maagdenhuis had niks met Politiek te maken", zegt Geert. „Dat valt nog te bezien", meent de president. Hilariteit. „Nou ja, wij waren bewapend" be grijpt Geert. Moeder Precies", zegt de president. „En vertel eens: wist uw moeder hier van?" „Een beetje wel. Zij wist dat er tótie zou komen". ■Maar wist zij dat het een gewa pende actie zou zijn?" «Nee". ,En als zij het geweten had, zou 't dan goed hebben gevonden?" „Ik denk het wel!", zegt Geert. Achter uit de zaal klinkt een harte lijk gelach van familieleden der ver dachten. Maar Geerts moeder is er niet bij. Zij dacht per abuis dat haar Ringen eergisteren zou terechtstaan ..Uw gezinsvoogd vindt het heel ongelukkig dat u hierbij betrokken bent geraakt", zegt de president ern- «tig. „O ja?" „Ja", zegt de president, „U niet?" »U vindt het fijn he?" „Nee. Ik vind het mijn plicht". „Maar u begrijpt dat u straf krijgt?" Ja. Ik heb de Nederlandse wet overtreden". „Daar bent u het mee eens" „Ja". Show Franklin P. '24), werkstudent uit Groningen, valt een beetje uit de toon in dit gezelschap van militante langharige primitievelingen. Maar dat is kennelijk ook zijn bedoeling Met bestudeerde nonchalance geeft hij zijn eenmans-show, ietwat geaf fecteerd sprekend, ongeduldigheid voorwendend als de president vol gens hem naar de bekende weg vraagt. Inplaats van „Ja" antwoordt hij telkens met een hooghartig: „Dat is zéér juist". Zijn landgenoten zijn diep onder de indruk. Later zal een medeverdachte, die de Nederlandse taal nauwelijks machtig is, op een vraag van de president ook ant woorden: „Dat is zeer juist". Op vragen van verdediger mr Droesen antwoordt Franklin dat naar zijn mening de bevrijding van de Re publiek der Zuid-Molukken gereali seerd zal kunnen worden met ge weld „uit de linkse hoek": een we reldrevolutie ter bevrijding van on derdrukte volken. Franklin heeft daarover genuanceerde ideeën. Waar hij wenst die uit veiligheidsoverwe gingen liever voor zich te houden. DEN HAAG (GPD) In de sa larissen van het overheidspersoneel zal met ingang van januari de extra inkomensverbetering van vierhon derd gulden worden verwerkt. Amb tenaren krijgen er f 33.35 per maand bij, zo is gisteren in het georgani seerd overleg voor ambtenarenzaken besproken. De wijze van doorwerking in de overheidspensioenen zal nader worden bezien. De Centrales van Overheidsperso neel. die zich vorige week kantten tegen de loonmaatregel, hebben gis teren hun standpunt gehandhaafd. De christelijke centrale heeft daar bij meegedeeld dat nu er een loonmaatregel is die ook correct moet worden uitgevoerd. Leraren van het middelbaar technisch onderwijs uit het gehe le land hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd. Zij over handigden hun verklaring aan secretaris-generaal mr M. D. v. Wolferen bij het ministerie van Onderwijs. Daarna trokken de le raren naar het Binnenhof. Een van de grieven van de leraren is dat ze tweede graads gewaar deerd willen warden omdat ze ook tweede graads les geven. DEN HAAG (ANP) De voorge stelde verhoging met 30 procent van de opcenten op de motorrijtuigenbe lasting zal een maand later moeten ingaan dan aanvankelijk de bedoe ling was. Gisteren hebben de minis ters Bakker en Witteveen de kamer voorgesteld de verhoging niet te la ten ingaan op 1 januari maar op 1 februari 1971. Voor bedrijfsauto's betekent de nieuwe verhoging dat de motorrij tuigenbelasting f 52.— per jaar duin- der wordt. Voor personenauto's wordt het volgende overzicht gege ven: v.a. 600 kg eigen gewicht: ver hoging van f21.31. 700 kg: f24.87, 800 kg f28.24, 1000 kg f35.52. ("Van onze correspondent) DELFT (GPD) Miljoenen Ne- derlanders hebben gisteren, na de uitzending van het NOS-journaa! van 20.00 uur, de stem kunnen horen van de man 'tegen wie ernstige be denkingen zijn gerezen' dat hij de moordenaar is van Ada Lansbergen- Hulsscher uit Delft. In een drie minuten durend be richt werd de stem van de vermoe delijke wurger van de 21-jarige vrouw twee keer uitgezonden. Dat heeft de Delftse politie honderden tips opgeleverd, waarvan het me rendeel uit de Randstad Holland af komstig is. Op 30 november werd het bandje voor de eerste keer door de televisie uitgezonden. Dat gebeurde in VARA's actualiteitenrubriek 'Achter het nieuws'. Die uitzending leverde ruim 100 tips op. waarvan er, na een on derzoek door het dertig man tellende recherche-team dat met de moord zaak is belast, geen enkele een dui- Geen openbaar tandartsbe zoek van twee ministers van Bui tenlandse Zaken, maar een eens luidend plezier van de heren Luns en Torsten Nilsson (Zweden) om een fotoalbum van het officiële bezoek van laatstgenoemde. Mi nister Luns bood zijn collega dit boek aan bij het vertrek op Schiphol nadat minister Nilsson drie dagen in ons land ivas ge weest. deRjk en bruikbaar spoor opleverde Direct na de televisie-uitzending stonden de telefoons bij de Delftse politie roodgloeiend. Tientallen men sen die meenden de stem te hebben herkend belden. Dat was vooral het geval tussen 10 voor halfnegen en tien voor negen en van negen uur tot kwart voor tien. Drie telefonistes en negen recher- oheurs waren ingeschakeld voor de registratie van de tips. Het werden er meer dan 300. Rond elf uur gis teravond had men de grootste stroom verwerkt en kwamen de aanwijzin gen nog slechts 'druppelsgewijs' bin nen. Het merendeel van de tips kan de politie, zo zei hoofdinspecteur Van de Ven, zonder meer opzij leggen Van de meer dan 300 telefoontjes zijn er rond de 70 de moeite van een nader onderzoek waard. Bijzondere tips zijn er niet binnengekomen. Verscheidene mensen hebben ge beld dat de stem van een vrouw af- komstg zou zijn. De politie deelt die mening vooralsnog niet. Op grond van een onderzoek van deskundigen, die de stem van de wurger grondig hebben bestudeerd, wordt aangeno men dat het om een man gaat. Ab solute zekerheid bestaat daarover echter niet. DEN HAAG (ANP) De Stich ting „Het Zuid-Hollands Landschap" is in beginsel tegenstander van iedere uitbreiding van de huidige Maasvlak te. dan wel vestiging van mileuver- vuilende bedrijven hierop. Zij grondt dit op het feit, dat een verdere be lasting van het Rijmondgebied uit een oogpunt van milieuhygiëne (in de ruimste zin van het woord) onge wenst is. Dit heeft de stichting gezegd naar aanleiding van de „schets ruimtelij ke structuur" van het Openbaar lichaam Rijmond, waarin een ver dere uitbreiding van de basisindus trieën '1500 ha bruto) in de vergrote Maasvlakte wordt aanbevolen. Strand en duingebieden van Voorne zijn belangrijke recreatiegebieden voor het gehele Rijnmondgebied en in het bijzonder voor de stadsbewo ners van Rotterdam. Dit blijkt uit een onderzoek van de stichting, die op Voorne natuurgebieden van ca 350 ha beheert. Het aantal strandbezoekers op het noordelijke deel van Voorne (Oost- voorne) bedroeg in 1969 naar schat ting meer dan 400.000. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redak-) tie) DEN HAAG (GPD) De Twee de Kamer wil haast maken met de oprichting van regionale hulporga nisaties die kunnen worden ingezet bij rampen. Woordvoerders van de regeringspartijen vroegen minister Beernink gisteravond daartoe de no dige initiatieven te nemen. In deze hulporganisaties die via een centraal alarmnummer bereik baar zouden moeten zijn. moeter» niet alleen politie en brandweer maar ook de B.B., de E.H.B.O. en andere particuliere instellingen wor den samengebracht. Drs. A. D. Til anus (CHU) en de heer C. A. van Beek (KVP) wilden de regionale hulporganisaties onder brengen bij de te vormen gewesten. Minister Beernink (Bin. Zaken) leek dat niet geheel mogelijk omdat de ge- westkaart stellig witte plekken zal blijven vertonen die dan van hulp, verstoken zouden zijn. Wel zag hij op dit gebied een taak voor de ge westelijke besturen. De minister keerde zich tegen een motie van mevrouw mr. M. Dettmeij- j er-Labberton (WD) en drs H. M. j Franssen (PvdA) om de rampenbe- strijding in een aparte wet te regelen Dan zouden eerst allerlei andere wettelijke regelingen, zoals de politie wet en de Brandweerwet op de hel ling moeten en daar zag de minis ter niet zoveel in. Hij wilde zich bo vendien eerst nog een oordeel vormen over het interimrapport van de stuurgroep, die de coördinatie van de hulpverlening bestudeert en tot de conclusie is gekomen dat de ram penorganisatie vanuit de onder ste bestuurslaag moet worden opge bouwd. Het rapport zal de volgende week worden gepubliceerd. De minister zei dat de BB. in eer ste instantie een organisatie moet blijven die op bestrijding van rampen in oorlogstijd is ingesteld. Binnen de BB. bestaat echter de bereidheid, zich daarmee een beter imago te ver werven. Volgens de minister zullen end 1973 alle dienstplichtigen uit de B.B. zijn afgevloeid en door vrijwil ligers vervangen. Spaart u nog niet? Om te sparen met het Premie Spaarplan moet u 21 zijn. En niet ouder dan 59. Wonen in Nederland, 't Belastbaar inkomen mag in '69 niet hoger zijn geweest dan 15.000 gulden. Als u tussen de f 25, en f250,per jaar spaart ontvangt u een premie van 20%. Belastingvrij. Om aan de Zilvervloot te beginnen moet je ten minste 15 zijn. En niet ouder dan 20 (oud militairen 23). De inleg is max. f 300,en min. f 30,— per jaar. Premie is 10% over inleg-plus-renie. Belastingvrij. Spaartual? Dan weet u, dat u de hoogste premie ontvangt wanneer u tijdig voor het einde van het jaar het max. spaarbedrag inlegt. Kijk het even na en stort dit jaar bij als het kan. Inlichtingen bij de vele aangewezen instellingen en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid afd. Voorlichting bezitsvor ming, Antwoordnummer 51, Den Haag. Postzegel plakken hoeft niet.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 5