Leidse spaarpotgeld niet voor schouwburg DÉ RAAD OVER HET ONDERWIJS krii=' De beurt aan B en W Raads fracties steun Medailles weg uit decoratiestelsel Winkels 's avonds geopend Ifotobedrijf de gnaaff V x. Het pastoraat t.a.v. gezin en huwelijk Lichten op Stationsplein in werking Clubwerk van gehandicapten 71 Toch kans in1 experiment met middenschool? VRIJDAG 18 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN De 10,4 miljoen gulden die Leiden heeft opgepot met de oorspronkelijke bedoeling er een nieuwe schouwburg van te bouwen, zal nu van dit plan is afgezien, worden gebruikt voor verbetering en uitbreiding van de Leidse theateraccom modatie, voor de inrichting van een cultureel centrum en voor de verbetering van de zwembaden in de stad. De minister heeft hier thans toestemming voor gegeven. Aldus wethouder Harm- sen (Financiën), die gisteravond als eerste wethouder aan de beurt was om in te gaan op de vragen die de raadsleden de afgelopen vier dagen hebben gesteld rond de gemeentebegro ting voor '71. De wethouder kon niet anders dan ln zijn uitvoerige antwoord een som ber beeld schetsen van Leidens fi nanciële positie. Ook de burgemees ter had daar 's middags al gewag van gemaakt, toen hij aankondigde dat de Leidse socioloog Philips op verzoek van het gemeentebestuur werkt aan een vervolg op de brochu re "Leiden in last", om de regering nogmaals te wijzen op de zorgwek kende situatie in Leiden. Meerjarenplannen Tot groot genoegen van alle vra genstellers, zei wethouder Harmsen dat een begin zal worden gemaakt met meerjarenplannen. Daarvoor is het nodig de beleidslijnen voor de ko mende jaren uit te stippelen, als een soort blauwdruk voor de toekomst Op basis hiervan geven de meerja renplannen aan in welke fasen het toekomstbeleid wordt uitgevoerd. De jaarlijkse begrotingen vormen op hun beurt de meer gespecificeer de uitwerking van deze meerjaren plannen. terwijl afzonderlijke be leidsnota's (over bijvoorbeeld onder wijs. sociale voorzieningent nodig zullen zijn om het beleid nader toe te lichten. Ingaand op de opmerking van het raadslid In 't Veld, die meende dat Leiden vroeger té netjes met de cen ten is omgesprongen en mede daar door nu op zwart zaad zit, merkte de wethouder op dat een sluitende begroting altijd voorop heeft ge staan. „Wij wilden niet het risico lo pen. dat de regering zou ingrijpen, maar baas in eigen huis blijven. Een (nagenoeg) sluitende begroting was hiervoor de voorwaarde". De armlastige situatie van Leiden schreef wethouder Harmsen voorna melijk op rekening van het rijk. De aanvullende bijdrage waarom Lei den heeft gevraagd, is nog steeds in behandeling, zo deelde hij mee. Een definitieve beslissing verwacht hij niet vóór medio volgend jaar. waar over hij zijn teleurstelling uitsprak. Een aanvullende bijdrage alleen achtte de wethouder overigens niet voldoende. Hij zei veel te voelen voor het vanuit de raad geopperde plan om zoveel mogelijk zaken sa men met andere gemeenten aan te pakken. Wat de vuilverbranding be treft is dat al gelukt. Omtrent de oprichting van een streekenergiebe- drUf tonen de betrokken gemeenten echter veel minder medewerking. Maar dan nog komen we er niet uit, aldus de wethouder. Van verfij ningsregelingen (voor de slechte bo demgesteldheid en nu ook voor ste den met een oude stadskern) ver wachtte hij wel wat soelaas, maar niet veel. Het wordt volgens hem daarom tijd, dat er een soort alge mene bijstandswet voor gemeenten komt. Bedeling "Zolang er geen fundamenteel on derzoek naar het reële behoeften- patroon van de gemeente wordt in gesteld een onderzoek dat tot een hechtere basis van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zou moeten leiden zolang blijft het modderen. Voor Leiden betekent dit. dat wij intussen zijn aangewezen op aanvullende bijdragen. Een systeem, dat mij sterk doet denken aan de bedeling van weleer". Met de binnenkort in werking tre dende wet voor de gemeentebelas tingen, toonde de wethouder zich niet ingenomen. Hij verwachtte hier - LEIDEN Omstreeks tien uur gisteravond hebben burge meester en wethouders het stil zwijgen verbroken, dat zij tot dan toe hadden bewaard tijdens deze over één week uitgesmeer de begrotingsbehandeling. Op dat al vrij late tijdstip hadden alle raadsleden gezegd wat zij kwijt wilden over het besturen van de stad. De raadsleden wa ren aan het woord, de wethou ders luisterden en noteerden. Zo was het tot tien uur, na 22 uur vergaderen. Toen was het de beurt aan B. en W. Wethouder Harmsen kwam als eerste wethouder achter het lessenaartje met de microfoon te staan, om in te gaan op de opmerkingen over zijn «finan ciële) beleid De inhoud van zijn van papier gelezen ant woord bevatte nauwelijks licht puntjes voor in last verkerend Leiden, maar voor de rest had de raad niet terug van dit door wrocht werkstuk. PAK-fractieleider in 't Veld gebruikte er zelfs een woord*, voor. dat hem anders niet voor in de mond bestorven ligt: ..eminent." zei hij. Na de ver nietigende kritiek van <de tot de prot. chr partij behorende) Harmsen te hebben gehoord op de regering ten aanzien van de rijkshulp aan Leiden, was hij alleen benieuwd op welke par tij de wethouder bij de Kamer verkiezingen zijn stem uit brengt Ook van andere kanten werd de wethouder lof toegezwaaid voor zijn antwoord. De KVP-er Ham sprak over een herstel in een geschokt vertrouwen. Eigenlijk was burgemeester Van der Willigen de eerste van het college die aan het woord kwam. Omdat hij niet aanwezig Door: Henk de Kat kon zijn op de avondzitting, gaf hij zijn antwoorden alvast aan het eind van de middagverga dering. HIJ had het daarbij onder meer over drugs, waarvan hij onder ogen bracht dat óók de zogenaamde soft drugs (mari huana en hasjies) gevaarlijk zijn bij overvloedig gebruik. In terruptie van Amptmeijer: „Dat Is keukenzout ook 's Avonds zou ook mevrouw Geelkerken het gebruik van drugs over de hekel halen, voor al aandringend op vervolging van handelaren in verdovende middelen. Drugs noemde zij „het grootste kwaad dat onze jeugd thans bedreigt." Een verstoorde Amptmeijer haalde het voorbeeld van de aardappel aan „Toen die werd geïntroduceerd als nieuw cul tuurgoed, reageerde de maat schappij net zo bezeten als nu op drugs." Laat de politie lie ver optreden tegen de fout-par- keerders op de Korte Mare en bij de Mare- en Hartebrugkerk, adviseerde hij. Op haar beurt liep mevrouw Geelkerken wat aan. toen van Peype en Jonker na elkaar de democratie binnen scholen voor bijzonder onderwijs als „schan dalig slecht" typeerden. Van Peype zei uit ervaring te spre ken: hij had al twee Jaar kin deren op de School met den bij bel. toen was hem nóg niet ver teld hoe de schoolleiding eigen lijk functioneerde. Jonker was niet te spreken over de fondsen waarover sommige schoolbestu ren beschikken, zonder ooit één blik in de financiële boeken te gunnen. Van Peype mag wel aanmer kingen maken als vader, maar niet als raadslid, wees mevrouw Geelkerken de PvdA-er terecht. En aangaande die fondsen: die zijn byeen gebracht door ouders die destijds vonden dat er bij zonder onderwijs moest komen voor hun kinderen. Daarvoor hoeven ze de boeken niet open te doen. Kabouter Gerkema door Van Peype „onze erkende schertsfiguur" genoemd werd ook even boos op de kvp-er Cornelissens, toen deze inter rumpeerde op het moment dat de kabouter het had over „nee" leren zeggen door een ezel. Achteraf bleek Gerkema bezig aan zijn inleiding over onder wijs, dat tenslotte uitmondde in een pleidooi voor een onder wijssysteem. waarbij de leer ling kritisch leert nadenken over zich zelf en zijn situatie. De school is nog teveel een fa- oriek voor kennis-overdracht, meende hij. Kritisch was ook mevrouw Kerling «PvdA), sprekend over de eerste 256 woningen in de Merenwijk. die zij door de wo ningbouwverenigingen wilde la ten beheren in plaats van door de gemeentelijke woningstich ting met haar „autoritaire" be stuursvorm. Maar ook de woningbouwver enigingen hebben op dit punt nog veel te leren, aldus me vrouw Kerling: „Er zijn nog woningbouwverenigingen waar de vrouwen hun mond niet mo gen open doen. ja, waar ze zelfs niet binnen mogen ko men. De woningbouwverenigin gen moeten zich eens wat meer bezinnen op hun sociale taak." ADVERTENTIE PAK-fractieleider In 't Veld zittendsprak over een „emi nent werkstuk" van wethouder Harmsen, met wie hij hier in ge sprek is. (Foto LD/Holvast) uit hooguit 1 miljoen extra, waar een ingewikkeld belastingstelsel te genover staat, alsmede hoge kosten voor de invoering ervan. H.WAMSTEKER breestraat 29 naast Trianon tel. 20368 LEIDEN Het onderwijs in Leiden is gisteren een spraak makend onderwerp in de gemeenteraad geweest, waar maar liefst negen woordvoerders hun bijdrage aan leverden. Het woord „democratisering" viel nogal wat keertje, zowel externe ,^als interne democratisering. Met de externe democratisering wordt bedoeld het toegankelijk maken van alle vormen van onderwijs voor iedereen, verduidelijkte Van Peype (PvdA), onder interne democratisering verstaat hij de verbetering van de verhoudingen binnen de school tussen leerlingen, leerkrach ten, ouders en schoolbestuur. Genoemd raadslid zei van wethou der Duyverman (onderwijs) te wil len vernemen hoe deze denkt over de in Almelo gehouden experimen ten ten behoeve van maatschappe- LEIDEN Tijdens een vergade ring van de Dekenale Raad ge houden in de Petruszaal aan de Lammenschansweg is uitvoerig gesproken over het pastoraat t.a.v. huwelijk en gezin. Opgemerkt werd o.m., dat er zich bij huwelijk en gezin twee ontwikke lingen voordoen, t.w. een maat schappelijke en een kerkelijke. Maatschappelijk is het huwelijk kwetsbaarder geworden, terwijl de kerkelijke ontwikkeling sinds het tweede Vaticaans concilie meer ver schoven is naar de eigenlijke levens gemeenschap van man en vrouw in liefde en trouw. Deze ontwikkelingen hebben er toe geleid, dat de onver brekelijkheid vjm het huwelijk niet langer een vanzelfsprekendheid is. Het pastoraat zal de consequenties van deze ontwikkelingen moeten ttnvaarden en naar wegen moeten weken om op de meest geëigende wijze zich op te stellen t.a.v. huwe lijk en gezin. Drie fasen zullen daar bij in ogenschouw dienen te worden genomen, t.w. huwelijksvoorberei ding en huwelijkssluiting, huwelijks beleving en huwelijksproblemen en het gebroken huwelijk. T.a.v. het eerste punt werd de vraag gesteld of de priesters niet meer dan voorheen aan een paar, dat zich komt meldéh om kerkelijk w trouwen, moeten nagaan op grond van welke motieven het een kerke lijke huwelijkssluiting wenst. En verder of de priesters het recht heb ben om op grond van ontoereikende motieven een kerkelijke, huwelijks luiting te weigeren. Na een uitge breide discussie kon de Dekenale H^d op deze vragen bevestigend antwoorden. Bij de verdere bespre king stelde men zich unaniem op het •tendpunt, dat de Dekenale Raad er v°or dient te pleiten, dat r.-k. huwe lijkspartners, wier bestaande huwe lijke achterblijvers. Zunderman (DS '70) vorste naar de mening van de wethouder over het geruchtma kende democratiseringsvoorbeeld in Zwolle, waar een schoolhoofd de ouders op intensieve manier bij het lesgeven betrok en daarvoor door de plaatselijk wethouder en inspecteur werd gekapitteld. "Hoe zou u reage ren. als zich hier zo'n situatie zou voordoen", vroeg hij recht op de man af. Positief, hoopte hij. Dezelfde spreker informeerde naar de mogelijkheid om voor kinderen uit het woonwagenkamp een bus te laten rijden naar een "burgerschool" in de stad. Onder de woonwagenbe woners is daar behoefte aan. stelde hij vast. Somber De communist Hoeven constateer de somber dat uit de arbeidersmili eus de jongens naar de lts gaan, de meisjes naar de huishoudschool. De ontwikkelingskansen voor arbeiders kinderen worden in de kiem ge smoord, waarvoor hij de te volle klassen als de kwalijke factor aan wees. Breng de klassen terug tot maximaal 25 leerlingen, luidde zijn voorstel. Evenals Zunderman en Jonker (PvdA) toonde hij zich verheugd over het besluit om de Zuidsingel- school te laten voortbestaan, al sprak met name Zunderman zijn teleur stelling uit over de moeilijkheden waarmee het schoolhoofd te kampen heeft gehad bij de poging de leerlin gen op andere scholen onder te bren gen. Jonker drong er op aan, dat de schooladviesdienst eens nagaat wat er valt aan te vangen met de univer- sitaire begeleiding van kinderen van de Zuidsingel5chool. Jonker was één van de raadsle den. die blij is dat de schoolad viesdienst nu van de grond komt. Hij vroeg naar een meerjarenplan en stelde voor, dit jaar al meer geld uit te trekken voor de schooladvies dienst. Zijn er met behulp van CRM- subsidies geen projecten op te zet ten zoals de onderwijsdeskundige Rupp bijvoorbeeld doet in Oude Pe- kela, polste hij. LEIDEN Het Leids City Cen trum, waarin verenigd midden stands- en grootwinkelbedrijven heeft LEIDEN Gisteren is voor het j aan zijn leden de volgende openstel- eerst de nieuwgeplaatste verkeers- 14__ lichten-installatie op het kruispunt &eadTlseerd ™°r de Kerst-pe- Stationsplein Stationsweg getest, riode: De Jong (VVD) en Cornelissens (KVP) vroegen de wethouder hoe hij verbeteding denkt te brengen in het contact tussen openbaai* en bij zonder onderwijs. De Jong was voorts benieuwd naar de eventuele ideeën van de wethouder hoe maat schappelijke achterblijvers op te trekken. Cornelissens drong aan op spoed bij het uitbrengen van de be loofde democratiseringsnota: 1972 wordt zo laat, klaagde hij. Mét Cornelissens wees mevrouw Geelkerken (prot.-chr.) op het te kort aan gymnastieklokalen en gym- nastiekleerkrachten voor het basis onderwijs. Het hoger onderwijs zuigt al deze leerkrachten weg. waarvoor I zij als oplossing aangaf: gelijke be taling aan gelijk gediplomeerde i gymnastiekleraren. De pacifist Amptmeijer wees de wethouder op de mogelijkheid om De PvdA-raadsleden Van der Horst, Kerling en Waal luisteren naar hun fractiegenoot Van Pey pe bij het hoofdstuk „onderwijs" (Foto LD/Holvast) in "uitzonderlijke omstandigheden met uitzonderlijk hoge uitgaven" van het rijk een extra uitkering te ontvangen in het bedrag dat per leerling wordt uitgetrokken. In Lei den is dat nu verhoogd tot f27,50, maar de scholen zouden graag f38 willen hebben, wist hij. LEIDEN Burgemeester Van der Willigen gaf gisteren aan het eind van de middag antwoord op de vragen, die in de loop van deze week over zijn portefeuille zijn gesteld. Een in het stadhuis ondergebrachte leeskamer, een lang ver beide wens van de raadsleden, hoopt hij binnen een maand te kunnen aanbieden, zei hij daarbij. De frequentie van de raads vergaderingen houdt hij toch liever op één keer in de drie we ken, waarbij de raadsleden hun spraakwatervallen dan maar wat moeten intomen, willen ze het niet al te laat maken. zegde nota daarover nog in de pen is. Een commissie van advies en bij stand. voorgesteld om de supervisie over de voorlichtingsdienst van de burgemeester over te nemen nu deze begin volgend jaar met vervroegd pensieon gaat, wees hij voor zo'n korte periode af. Tenslotte zegde hij toe. een verzoek aan de minister te richten om de sterkte van het Leidse politiekorps op te mogen voeren, hoewel dit net op peil is. Het voorstel om de raadsfracties betaalde assistentie te verlenen wilde hij wel overnemen. Binnenkort is hierover een positief voorstel te ver wachten. De burgemeester gaf toe schuld te hebben aan het verwijt, dat de uni versiteitsraad dit jaar niet bijeen is geweest. Ik ben daar wat te slordig in geweest, bekende hij. Hij deed het voorstel om begin volgend jaar binnen de universiteitsraad eens te praten over het in zijn ogen '.fraaie" Witte Singelcomplex. Dat het gemeenteraadswerk zou worden verlicht als er goed draaien de wijkraden zijn wilde er bij mr. v.d. Willigen niet zo in. „Daar zijn we nog te klein voor." Over de gevraagde o- penheid merkte hij op, dat dit niet betekent dat alle dossiers nu maar voor iedereen ter inzage moeten gelegd: „Om te lezen moet je kunnen lezen." Op het functioneren van de ge meentelijke voorlichtingsdienst wil de hij niet ingaan, zolang de toege- Vooral het aansluiten en afstemmen op de installatie bij het Rijnsburger- viaduct bleek voorspoedig te ver lopen. Er dient echter wel rekening mee te worden gehouden, dat het complete systeem van verkeerslich- Üjksband op onherstelbare wijze is ten bij het Stationsplein een inloop- vwloren gegaan, binnen de kerkge meenschap blijvend worden aan vaard. periode van circa 14 dagen nodig heeft om op de gunstigste wijze te worden geregeld. Van maandag 21 december t/m woensdag 23 december tot 21 uur ge opend. Maandagochtend gesloten. Donderdag 24 december om 17 uur gesloten. Oudejaarsdag om 17 uur gesloten met uitzondering van een aantal slijterijen en bakkers. LEIDEN Dinsdagavond a.s. is het kerstfeest van de geestelijk ge- i handicapten in de kantine van de werkplaats in de Vestestraat. Het maakt deel uit van het clubwerk (naar buiten vormingswerk ge noemd), dat de drie ouderverenigin gen met medewerking van de so- i ciaal pedagogische dienst organise- ren. Veertien leidsters en leiders verrichten dit werk belangeloos. El ke week wordt geborduurd, gete kend. geschilderd, gedamd, enz. Ook wordt gymnastiek beoefend Er is voorts een muziekclubje, dat als bandje optreedt. Het werk wordt be kostigd uit een klein deel van de jaarlijkse blo-collecte. DEN HAAG (GPD) De gouden, zilveren en bronzen medailles zullen j uit het stelsel van koninklijke onder- scheidingen verdwijnen. Dat heeft premier De Jong gisteravond in de I Tweede Kamer meegedeeld op vra- j gen van de heer Franssen (PvdA) De premier zei, dat hij nog voor de verkiezingen met een wetsontwerp tot wijziging van het decoratiestelsel zal komen. In politieke kringen wordt verwacht dat de medailles zul len worden vervangen door de mo gelijkheid iemand tot gewoon lid van één der orden te benoemen. De heer Franssen, die het liefst al leen nog de bronzen medaille zou willen toekennen, toonde zich be vreesd dat door het verdwijnen van de medailles nu alleen nog de maatschappelijke bovenlaag een ko ninklijke onderscheiding zal krijgen. Hij diende een motie in waarin de regering wordt gevraagd niet meer onderscheidingen te verlenen op grond van maatschappelijke verant woordelijkheid. Het gaat om de ver dienste, aldus de socialist. Premier De Jong wees de motie echter af. Hij was het met de heer Franssen eens dat het klasseverschil uit het decoratiestelsel moet *er- dwijnen, maar voerde aan dat de mo tie tot een systeem zou lelden waarbij slechts een enkele on derscheiding zou kunnen worden toe gekend. Over de motie zal de volgen de week dinsdag worden beslist De premier zei dat de commissie voorlichting ontwikkelingssamenwer king. waarvan Prins Claus voorzitter is gemaakt, geen beleidstaak heeft. De prins zal in die functie dus niet in staatsrechtelijke vragen betrok ken worden, zoals de heer Franssen vreesde. De socialist, die zich zeer lovend over de prins uitliet, had zich ln eerste termijn afgevraagd wat er zal gebeuren als de prins nu eens zou pleiten voor het verstrekken van ontwikkelingshulp aan Cuba, DEN HAAG (GPD) Nederland kan toch misschien nog in 1971 de eerste experimenten met een „mid denschool" (alle kinderen na de ba sisschool onverdeeld naar een school type) tegemoet zien. Dat was een van de toezeggingen, die de bewinds lieden van Onderwijs en We tenschappen gisteren de Tweede Kamer deden tijdens het slot van de begrotingsbehandeling. Naast de mededeling over de middenschool, waarover wij op goede gronden aannemen dat er onder meer vooral gemikt wordt op een experi ment in Lelystad, waren er soortge lijke mededelingen over het ontwik kelen van een „open universiteit" (de kans voor iedereen om per radio en tv thuis te studeren) en over 't voor het eerst tot stand brengen van eni ge samenhang tussen de salariëring in de diverse soorten van onderwijs, van kleuterschool tot en met voort gezet onderwijs. Over de „middenschool" zijn de be windslieden. nadat de laatste maan den hun departement de hele ge dachte eraan nogal leek te willen weg werken, nu kennelijk gezwicht vooi de aandrang om een proefneming te doen in een compact gebied van het land. Staatssecretaris Grosheide, zei met zoveel woorden, dat het ex periment zou moeten plaatsvinden in een gemeente waar nog gen enkele andere vorm van voortgezet onder wijs is, wil het echt zin hebben voor alle leden van de leeftnisgroep van U 4 12 t.m. 14 15 jaar.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3