W est-Europa i streeft naar groter aandeel oliewinst Washington wijzigt koers: weer bommen op Noord-Vietnam? Gratis reizen (sHF Venera bereikt buurplaneet 'ouwtrekken om de olie in het Midden-Oosten (2, slot) voordelig uit met NS I r„ Stakingswet in eerste instantie door Lagerhuis boycotactie VREUGDE BIJ GAULLISTEN IN PARIJS Bouw SST gaat toch wel door Politie van Rio ontdekt schuilplaats van Bucher Koen; fSDAG 16 DECEMBER 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 9 LONDEN (Reuter) Met 324 te gen 280 stemmen is het Britse La- i gerhuis in principe akkoord gegaan met het wetsontwerp van de Con servatieve regering over de indus triële betrekkingen, dat gericht is op beteugeling van de wilde stakingen Het wetsontwerp biedt het wettelijke kader voor de regeling van de be trekkingen tussen werkgevers en werknemers in de industrie. (Van onze correspondent Herman Rolfes) JEIROET (GPD) Tengevolge van ondoorzichtige en zeer ifijtelijke manipulaties met de olieprijzen blijft het ook po ek spannen in de Arabische wereld. De landen met 'olieuit- igen' op de Middellandse Zee, na het 'ongeluk' met de i-line' hebben dan misschien de stoot gegeven tot het op- kken van de olie-inkomsten in alle Arabische landen, maar lere hebben daar eerst een prijs voor betaald, die nergens wordt gecompenseerd. Geeft dat alleen reeds aanleiding geprikkeldheid, het wordt nog versterkt doordat de verho- van royalties later zal worden ingevoerd in de gebieden ld de Perzische Golf en waarschijnlijk met een lager per- tage. Zo is het tenminste in het verleden altijd gebeurd. jrtaalt men deze rivaliteit voor ;aande politieke verhoudingen, betekent het dat de "progres- een slag in de strijd met de lenalistische" oliemaatschappij- lebben gewonnen en dat de be ende Arabische regimes ervan meegeprofiteerd. In werke- jeid is weliswaar het tegendeel geval, al is dat niet tot de open- mening doorgedrongen. Deze MI* speelt derhalve niet mee in ■plitieke propaganda. Skwijl de "progressieven" alle BpBjkheden hebben de verhogin- van de olie-inkomsten uit te bui ten koste van hun opponenten, de herrijzenis van de Arabische theid zouden tegenhouden, pro- men zich van conservatieve tegen 'n herhaling van de gele- t streken te beschermen, zodat I 2 zijden de onrust en het wan- A sen worden aangewakkerd. je moeilijkheden met olie hun slag hebben op de tegenstellin- in de Arabische wereld tonen de boycotacties van de afgelopen er tussen Syrië en Saoedi-Ara- Vliegtuigen van de Saoedische Itvaartmaatschappij mochten niet Syrië vliegen en transitgoede- vanuit de Libanese havens kon- niet over Syrische wegen wor- vervoerd. Saoedi-Arabië op beurt dreigde de financiële aan Jordanië en Egypte (com- atie voor het verlies als gevolg de oorlog tegen Israël in 1967) trekken, in de hoop dat deze i zoveel druk op de regering Ïmascus gingen uitoefenen dat nming werd gegeven voor re- s van de „tap-line". Dat alle- opdat de olie vanuit Saoedi- maar weer naar de Middel- Ise Zee kan worden gepompt. Sociale onrust it sluiten van de oliepijpleiding oei ie niet alleen aan Saoedi-Arabië Syrië geld (ongeveer 600.000 en VSll M dollar per dag)maar ook Jor- en Libanon ontvingen ongeveer dollar minder. Het laaste land Toorts zijn inkomsten uit de ha- 16) iclliteiten wegvallen, terwijl het nese personeel van de beheers- techappij dreigde te worden ont- ra. Daardoor steeg weer de so- onrust, wat opnieuw moeilijk- ai op het intern politieke vlak de Libanese regering in Beiroet zich meebracht. i alle problemen en het verlies de sluiting van de „tap-line" ft Saoedi-Arabië samen met Koe- j( t besloten tot tegenactie. De bei regeringen gaan zich van een vloot supertankers voorzien, willen daarmee zelf invloed krij- op de werking van de "vrije" tt voor tankerruimte en als ge- daarvan op de oliemarkt. Is eerste doel gericht op veiligstel- van hun huidige inkomsten, de ede doelstelling berust op het ven de wereld-olieprijs te beïn- tden, en wel via het beproefde del van het transport. Ie olie uit de Perzische Golf is „zware olie" en meer geschikt de petro-chemisohe industrie die uit Noord-Afrika, waar Li- de belangrijkste producent ls. Hntieel heeft de olie uit de Per- Golf een hogere waarde en dient nu volgens Saoedi-Arabië de winst tot uiting te komen en verloren te gaan in de hogere osportprijzen, die worden opge- i door de oliemaatschappijen. Averechtse werking tee aotie is primair bedoeld te- de toenemende invloed van de maatschappijen. maar omdat de schakel vormen bi] het Brl^idhaven van het evenwciht tua- de olieprijzen uit de Perzische en Middellandse Zee, krijgt ze '9 1 averechtse uitwerking bij de j jjpessieven". De plannen var> (rWi-Arabie en Koeweit beteke- ook een beperking voor landen k ojn. Libië om de factor van lagere vervoerskosten te gebrul- bjj het doordrukken van be- *We claims in de toekomst. Maar Pdjs van de olie was niet de te inzet bij de onderhandelingen Libië tussen de jonge revolutio- te leiders en de oliemaatschap- ®- Ook de controle op de win 's- de exploratie van nieuwe vel den de vestiging van raffinade- sbond op de agenda. Hier- de onderhandelingen nog ■pende. ^"dat door de actie van Saoedi- *bië de Libische regering haar m ►sin sterke positie verliest, worden ook de argumenten verzwakt om haar eisen aanvaard te krijgen. Anders dan bij het praten over de prijs zijn deze namelijk wel pijnlijk en het verzet van de Amerikaanse concerns is hier wel krachtig. Het behoeft nau welijks nog gezegd hoeveel ontstem ming dit keer de plannen van Saoe di-Arabië en Koeweit oproepen bij Libië en de andere olie-sta ten. Meer nog dan de boycotacties tus sen Saoedi-Arabië en Syrië van de afgelopen zomer, lijkt dit de poli tieke onrust te stimuleren. De ge wenste controlemaatregelen van Li bië zijn namelijk onderdeel van een meer principiële houding van alle „progressieve" Arabieren, ln navol ging van Nasser. De uitvoering er van wordt bemoeilijkt door de ideo logische vijanden in het conserva tieve Saoedi-Arabië. Economische groei De verscherping van de onenig heid over de olie komt juist op een moment dat de vooruitstrevende Arabische landen zioh opnieuw be zinnen over het conflict met Israël, waarbij de thema's van het Arabi sche nationalisme en groei naar Arabische macht een grote rol spe len. De politiek van directe con frontatie in de uitputtingsoorlog langs het Suezkanaal is op een fias co uitgelopen. In plaats daarvan komt langzamerhand weer een poli tieke benadering op lange termijn los, waarbij via Arabsche eenheid, economische ontwikkeling een grote militaire macht moet worden opge bouwd, waardoor Israël in één keer zou kunnen worden verslagen De aankondiging door de Egypti sche premier van nieuwe socialise- ningsmaatregelen en de verklaring van de nieuwe Syrische leiders over het versterken van de eigen econo mie zijn uitingen van de nieuwe politieke benadering, waarvan ook het sluiten van de unie tussen Egypte, Libië Soedan en Syrië een onderdeel is. Dat de olie-inkomsten ook in de politiek op langere ter mijn een overwegende rol spelen, blijkt nog eens uit de recente op roep van de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken aan alle Arabi sche landen om hun olie-rijkdom te gebruiken voor de strijd tegen Is raël. Dientengevolge is Israël in het hele gekonkel tussen de Arabische landen onderling en met de Ameri kaanse oliemaatschappijen de vol gende factor die alle complexen nog verder vertroebelt. Politiek doorkruist? De grote vraag die zich bij al het olie-gekonkel onontkoombaar op dringt is in hoeverre de Amerikaanse oliemaatschappijen bij het uitvoeren van hun manipulaties de politiek van de regering in Washington doorkrui sen. Want de oliemaatschappijen hebben de politieke 'vijanden' van Amerika immers bevoordeeld boven de conservatieve vrienden en dat in een tijd dat Amerika zich zeer be zorgd toont over zyn invloed in de Arabische wereld. De olieconcerns hebben in hun duistere spel de progressieven reëel klinkende argumenten gegeven om de meer behoudende regeringen aan te vallen, waardoor deze gemakkelijk aan het wankelen kunnen worden gebracht. Weliswaar zijn de conser vatieven daardoor wel meer gedwon gen een pro-Amerikaanse politiek te blijven voeren —want in tijden van dreiging bestaat behoefte aan advies en vooral wapens maar de sympa thie voor Amerika is na het gema noeuvreer met de olie wel verder ge daald. Daarmee is dan weer een nieuw stukje afgeknabbeld van de basis voor de Amerikaanse invloed in het Mid den-Oosten. Afgezien van het verscherpen van de onderlinge Arabische tegenstellin gen doorkruisen de oliemaatschap pijen ook de Amerikaanse diploma tieke inspanningen om een vredes overeenkomst tussen de Arabische landen en Israël te bewerkstelligen. Bij alle inter-Arabische geschillen be staat weinig kans op onderlinge over eenstemming over de vraag welke concessies precies aan Israël gedaan kunnen worden, terwijl by eventuele nieuwe vredesbesprekingen elk Ara bisch land tot extra voorzichtigheid is gedwongen, omdat propaganda- kreten als „verraad aan de Palesty- nen en de Arabische zaak" bij een scherpe vijandigheid zeer goed klin ken. Bij voortduren van het conflict Arabieren—Israël zou de Amerikaan se invloed in het gehele Midden-Oos ten zeer veel gevaar lopen omdat de Arabische landen steeds meer ge dwongen zouden worden in de rich ting van Sowjet-Rusland steun te zoeken voor hun behoefte aan wa pens. Juist om dat effect te voor komen, heeft Washington vredesvoor stellen gelanceerd, zo luidde tenmin ste de Amerikaanse verklaring bij het poneren ervan ln juli, Moskou moest uit het strategisch-belangrijke Mid den-Oosten worden teruggedreven Financiële steun Na de manipulaties van de Ameri kaanse oliemaatschappijen van voor al deze zomer, ls men geneigd aan de oprechtheid van alle Amerikaanse vredesinspanningen te twijfelen. De extra-verdiensten uit de olie leveren nj. ook een grote bijdrage aan een eventueel herstel van de nog steeds wankele Amerikaanse betalingsba lans. Intussen zijn de Arabische landen nu eenmaal afhankelijk van het geld van de olie-inkomsten, het maakt geen verschil of de arabieren daarbij progressief of conservatief zyn. Sowjet-Rusland kan de functie van het verschaffen van geld nooit overnemen, ook al levert het nog zoveel wapens aan de Arabische landen. Het heeft zelf veel olie, en nauwelijks eeh positie op de Euro pese oliemarkt waar het overgrote deel van de Arabische olie verkocht moet worden. Deze wetenschap kan in Washi ngton voldoende reden tot enig zelfvertrouwen zijn voor wat betreft zijn positie in het Midden-Oosten. Bovendien lijkt Amerika er nog op te speculeren dat Moskou ondanks alle Russische dreiging niet de vol ledige zeggenschap krijgt in het Arabische deel van het Midden- Oosten. Wellicht kan alleen een militaire overheersing via een oor log hierin verandering brengen. Maar het risico van een oorlog in het Midden-Oosten is voor Moskou nog veel te groot. Dat hebben de Amerikaanse vredesvoorstellen van deze zomer wel overduidelijk aange toond. Donkere wolken Toch lijken boven de Amerikaanse oliebelangen in het Midden-Oosten langzamerhand duistere wolken op te doemen. Deze drijven echter niet aan vanuit Rusland maar uit de richting van de Westeuropese lan den. Europa gaat geleidelijk aan een heel andere plaats innemer in het machtsspel van het Midden-Oosten. Tenslotte zijn het de Europeanen die samen met de Arabieren voor hun economisch voortbestaan af hankelijk zijn van olie en de olie- politiek van de Amerikaanse maat schappijen. Een groot deel van de industrie in Europa draait op deze olie en de auto's rijden met die benzine. Zij betaalt de extra winst hoofdzakelijk aan de Amerikaanse oliemaatschappijen. Bovendien brengen de Amerikanen hun Europese collega's in moeilijk heden, zodat vla deze een grotere zeggenschap op hun oliebelangen nauwelijks door vrije concurrentie kan worden bereikt. Eerder is het tegendeel het geval. Want bij de onderhandelingen over de olie-prijs met de Arabische landen worden de Europeanen tot boemannen, die niets willen betalen en die daardoor de Arabische drang naar meer gela tegenhouden. De Europese maatschappijen moe- nl. onder druk van hun regeringen wel hard vechten om de prijs van de olie stabiel te houden. De moei zame onderhandelingen tussen Frankrijk en Algerije over verho ging van de olieprijs (die nog voort duren terwijl die in Libië al tot te vredenheid zijn afgesloten) zijn er een voorbeeld van. zoals overigens ook de snelle nationalisaties van vooral Europese oliebelangen er een gevolg van lijken te zijn. Tijdens de plechtigheid, ter gelegenheid van de naamsverandering van de Place de V Etoüe in Place Charles de Gaulle marcheer den gaullistische demon stranten over Parijs? be roemdste plein om blijk te geven van hun vreugde. WASHINGTON (GPD) De misverstand diende te bestaan over Amerikaanse regering is bezig de de „acties die wij van tijd tot tijd" weg vrij te maken voor hervat- zullen ondernemen, wanneer Hanoi ting van de bombardementen op naar het inzicht van Washington de Noord-Vietnam. De laatste^ aan- Amerikaanse plannen voor Vietnam tegenwerkt. Diplomaten in Washington zijn van mening, dat deze formulering de deur openlaat voor willekeurige bombardementen, die dan zelfs niet meer gerechtvaardigd behoeven te worden door „de regels" die in de afgelopen dagen door Laird zelf en door president Nixon werden opge steld. Die regels waren tot nog toe: er wordt gebombardeerd op Noord- vietnamese militaire installaties wanneer Amerikaanse onbewapende verkenningstoestellen worden aange vallen. wanneer Amerikaanse bom menwerpers contact hebben ge maakt met de vijandelijke radar, of wanneer er vijandelijke troepen of voorraden geconcentreerd worden aan de Laotiaanse grens of bij de ge demilitariseerde zone. wijzing voor deze geleidelijke koersverandering is een uitspraak van minister Laird van Defensie. Op een persconferentie verklaar de hij gisteravond dat de Vere nigde Staten de bombardemen ten zullen hervatten, wanneer Washington van mening is dat Hanoi niet te goeder trouw on derhandelt in Parijs. Laird zei verder dat zolang er over de Ame rikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam geen bevredigen de regeling is getroffen. Ameri kaanse troepen niet volledig uit 2uid-Vietnam worden terugge trokken. Wat betreft de bombardementen beriep minister Laird zich op een min of meer gelijkluidende formule die door zijn voorganger, Clifford Clark, de laatste minister van De fensie van president Johnson, werd opgesteld op 31 oktober 1968 toen de bombardementen werden gestaakt, Laird voegde eraan toe dat er geen ADVERTENTIE 2 januaridagen op uw 65+kaart Van 5 t/m 30 januari 1971 kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in de periode van 5 t/m 30 januari is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele-reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echtparen f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f 75.-. Vraagt u gelijk een januarikalendertje. Wat de Amerikaanse krijgsgevan genen betreft, begint de Nixon-rege- ring zich blijkbaar steeds meer zor gen te maken over een lacune in het „vietnamiseringsprogramma". Deze vietnamisering houdt in, dat de Ame rikanen zich geleidelijk uit Zuid- Vietnam zullen terugtrekken, naar mate het Zuidvietnamese leger in staat zal zijn om zijn eigen boontjes te doppen. Dit plan, zo begrijpt men nu in Washington, betekent geen en kele garantie dat Hanoi bereid zal zijn de krijgsgevangenen los te la ten. Integendeel, Hanoi heeft zeer goed begrepen dat deze gevangenen een belangrijke troef zijn voor een land, dat over geen andere midde len beschikt, zoals dreigementen met bombardementen, om de tegen partij tot bepaalde concessies dwingen. Minister Laird. die begin januari eerst een bezoek zal brengen aan de Amerikaanse onderhandelaars in Pa rijs en daarna aan Thailand en Viet nam, zei verder, dat in mei volgend Jaar het Amerikaanse troepental in Zuid-Vietnam gedaald zal zijn tot 284.000, ongeveer de helft van het aantal toen president Nixon in func tie trad. Israël te sturen. Dit laatste amende ment werd met 60 tegen 20 stemmen naar de prullebak verwezen. (De wet stelt wel bijna 2 miljard gulden ter beschikking van Israël.) Ook moet nog gestemd worden over een amendement waarbij de re gering zelfs geen enkele financiële hulp aan Cambodja zou kunnen ver lenen, maar het ls niet te verwach ten dat dit voorstel een meerderheid haalt. De door de Senaat opgelegde beperkingen houden echter niet in dat Amerika het Cambodjaanse le ger niet met zijn luchtmacht en artil lerie kan bijstaan. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huls van Afgevaardig den heeft een compromis-wetsont werp aangenomen, waarbij een be drag van 210 miljoen dollar (onge veer 756 gulden) wordt uitgetrokken voor de bouw van het superaone vliegtuig „SST". Door het besluit van het Huis to het SST-programma gehandhaafd. De regering-Nixon had voor dit dit doel een bedrag van 290 miljoen dollar (ongeveer 1044 miljoen gul den) gevra-gd. Dit was door het Huis goedgekeurd, maar door de Se naat afgewezen. Het gewijzigde wetsontwerp gaat nu naar de Senaat, waardoor het houden van lange redevoeringen vrij- veel obstructie wordt verwacht. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de "SST" niet eerder dan eind 1978 commercieel gebruikt kunnen wor den. MOSKOU (AP) Het Russische gegeven. Het ruimte-obeervato- ruimtevaartuig Venera-7, dat op 17 rium te Bochum in West-Duitsland meent uit de gegevens te kunnen op- VS en Cambodja De senaat moet dezer dagen stem men over een wet waarbij de rege ring-Nixon wel het recht zou krijgen om anderhalf miljard gulden ter be schikking te stellen van Cambodja, maar zeer nadrukkelijk geen troepen kan zenden, of zelfs maar .Advi seurs." ter versterking van het regi me van generaal Lon Nol. De in vloedrijke commissie voor buiten landse betrekkingen heeft deze wet al goedgekeurd, maar het debat in de Senaat ging gisteren nog over een amendement wwarbij de rege ring ook het recht ontzegd kan wor den om troepen of adviseurs naar augustus werd gelanceerd, heeft na een reis van 320 miljoen kilometer gisteren de planeet Venus bereikt. Hoog in de atmosfeer werd de lan dingscapsule afgestoten voor een da ling aan parachutes. Gedurende de ze daling werden gedurende 35 minu ten seinen naar de aarde gezonden. De Russen hebben niet bekend ge maakt of zij van mening zijn dat de Venera behouden de Venusbo- dem heeft bereikt, een zachte landing heeft gemaakt en ln staat is signa len vanaf de grond uit te zenden. De ongeveer 1190 kg wegende Vene- ra was een zwaardere en verstevig de uitvoering van de gelijknamige Venus-sondes 4, 5 en 6 waarmee in het verleden gepoogd was zachte landingen op Venus uit te voeren. Hoewel aanvankelijk door de Russen was gemeld, dat die voorgaande po gingen waren geslaagd, moest men na analyse van de ontvangen signa len concluderen, dat deze seinen wa ren uitgezonden voordat de Venus- bodem was bereikt. De sondes waren onklaar geraakt (vermoedelijk ge heel uiteengevallen» tijdens de laat ste fase van de afdaling als gevolg van de grote atmosferische druk, welke vermoedelijk honderd maal die op aarde bedraagt. De bodemtempe- ratuur wordt op 500 graden celsius geschat. Opmerkelijk is, dat de signa len van de Venera-7 tijdens de da- lingsmanpeuvre ditmaal korter duur den dan bij voorgaande pogingen, toen zij gedurende ongeveer 50 minu ten werden waargenomen. Dit kan betekenen dat de Venera 7 eerder is gedesintegreerd dan de voorgangers, maar ook dat de seinapparatuur la ter in werking ls getreden of dat de afdaling sneller geschiedde De Rus sen hebben hierover geen uitsluitsel maken, dat de Russen Inderdaad in een zachte landing zijn geslaagd. De Venera bereikte de atmosfeer van Venus gisterochtend om 6 02 uur. Tijdens de vier maanden du rende vlucht ls er 124 maal contact met de aarde geweest. RIO DE JANEIRO (FPA) De Braziliaanse politie heeft, naar van welingelichte zijde wordt verno men, in Rio de Janeiro het huis ontdekt, waarin de negen dagen geleden ontvoerde Zwitserse am bassadeur Giovanni Enrico Bncher gevangen wordt gehouden. Het betreft een woning in de straat Dona Castrina in de wijk Alto da Boa Vista, waar talrijke politie mannen zijn samengetrokken. De ontvoerders van de ambassadeur zouden eerst met hun gijzelaar ln een andere schuilplaats hebben ge zeten in dezelfde straat. Door het grootscheepse polltie-onderzoek wer den zfj gedwongen naar een ander onderdak uit te zien. Zij zouden toen een andere woning zijn bin nengedrongen, waarbij zij een daar wonende vrouw zouflen hebben mis handeld. Deze wist echter te ont snappen en de politie te waarschu wen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9