'Stel enquête in onder de klanten van Electrobouw" POSTALE STIPTHEID WORDT IN LEIDEN MERKBAAR Sfeer klaart op in Leidse raad Wandelen in Bern B enW willen licht bij zwembad de Vliet Voorstel van raadslid in gerezen conflict: 'tlsuw garantie voor een fijne vakantie* Geslaagd VANMORGEN BLEVEN STAPELS BRIEFPOST LIGGEN Schooltoernooien in kerstvakantie Kerstfeest in Zuid-West Dr. I an Linge nu hoogleraar in Rotterdam CONCERT R.K. HARM. KAPEL Ifotobedrijf de graaff Examen KNGVi len, WOENSDAG 16 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD pagina LEiDEN Ter bemiddeling in bet conflict tussen Leidse handelaren in huishoudelijke artikelen en de N.V. Electrobouw die de ombouw van 127 naar 220 volt ver zorgt, heeft het PvdA-raadslid Van Baaren gisteren op de tweede dag van de begrotingsbehandeling het college van B en W. voorgesteld, een enquête te houden onder klanten van de Electrobouw en hen te vragen naar hun ervar.ngen met dit bedrijf. Afhankelijk van de resultaten van dit onderzoek zouden B. en W. dan maatregelen moe ten nemen, aldus Van Baaren, die het ontoelaatbaar achtte dat de Electrobouw profijt trekt van de onwetendheid van de Leidenaren bij wie de netspanning moet worden ge wijzigd. Het raadslid kantte zich met na- ^me tegen een verkeerde voorlichting 'over de ombouw van elektrische ap paraten en ongewenste aandrang tot koop van nieuwe artikelen. Ook wil de hij de door Electrobouw verleen de service in de enquête naar vo ren zien gebracht. Van Baaren diende zijn voorstel in tijdens de avondzitting, nadat vier fractie-voorzitters die maandag niet aan de beurt waren geweest bij de algemene beschouwingen over de Leidse begroting voor '71, 's mid dags hun zegje hadden kunnen doen. Eigen geweten Eén van die vier fractievoorzitters 'r(* was Zunderman, van de één-mans partij DS'70. Hij wees het idee van de hand, als zou hij op de wip zit ten tussen het PAK enerzijds en de eu* confessionelen plus liberalen ander- rijds. Ik volg mijn eigen geweten, aldus Zunderman. „Als het PAK met opbouwende voorstellen komt, dan kan het op mijn stem rekenen". Kabouter Gerkema verklaarde heel jjJ openhartig dat hij min of meer bij toeval in de raad was beland. „Ik voel me dan ook een vreemde eend in de bijt, om meer dan één reden: ik ben helemaal geen politiek figuur die gladde betogen houdt om gelijk te krijgen". Ook zei hij last te heb ben van microfoon-angst. Hij presenteerde zich nu als de spreekbuis van Leefbaar Leiden en propageerde als zodanig de ra den-democratie. De volkstelling en de fluoridering van het drinkwater meende hij te moeten afwijzen. Ook Amptmeijer van de PSP had bezwaar tegen de op handen zijnde volkstelling. Een comité tot boycot van deze telling ("eigenlijk een volks inventarisatie") is in Leiden in op richting, kondigde hij aan. Dezelfde spreker gebruikte de term "kiezersbedrog" om zijn mis noegen te uiten over een aanstaan de verhoging van de reinigingsrech ten, waarvan hij lucht heeft gekre gen. Vóór de raadsverkiezingen zijn die rechten in een compromis vast gelegd, aldus Amptmeijer. daar moet nu niet overheen worden ge gaan. Voorlichting De fractievoorzitter van D'66. Oos terman, drong bij B. en W. er op aan, de burgers zo veel mogelijk bij het besturen van de stad te betrek ken. Met het Witte Singelplan toon de hij zich niet gelukkig. Na de afsluiting van deze algeme ne beschouwingen (later in deze week antwoorden burgemeester en wethou ders op de gemaakte opmerkingen) beet Dirks van de PvdA het spits af bij de beschouwingen per porte feuille. Hij bepleitte de instelling van een commissie van advies en bijstand voor de gemeentelijke voor lichtingsdienst. nu de burgemeester weg gaat. De VVD'er De Jong sloot zich hier naderhand bij aan. In 't Veld (PvdA) vond dat de LEIDEN De tweede dag van de „vijfdaagse werkweekdie de Leidse raad tot en met vrijdag wijdt aan de begroting voor '71, is gisteren zacht kabbelend vergleden. Over het algemeen hielden de woordvoerders zich redelijk aan hun spreektijd, en dat is al heel wat. Langzamerhand beginnen de raadsleden vertrouwd te raken met hun rol in het spel dat ..gemeentepolitiek" heet. Dat brengt een opkla ring van de sfeer mee. Het blijkt tóch mogelijk te zijn de eigen stand punten te verdedigen zonder poeslief tegen elkaar te doen of ander zijds in hatelijkheden te vervallen. Alleen kregen Amptmeijer en Door Zunderman het weer met elkaar Henk de Kat aan de stok. De PSP-er hield - Zunderman voor, dathij nu eens moest ophouden met het snoe ven over leeftijd" en het prat gaan op zijn langdurig sodalis- me: „Alleen bij sommige papoea- stammen is een hoge leeftijd zo- veel als gelijk hebben". "spaarpot" van de gemeente onbe roerd moet blijven. Hij diende een motie in om de bestaande reserve voor de uitvoering van kapitaalwer- keri in haar geheel te bestemmen voor de verwezenlijking van so ciale. culturele en reacreatieve voor zieningen tot een totaalbedrag van ruim tien miljoen gulden Het raadslid Van Dam (PvdA) kwam met een zijns inziens reeël al ternatief voor het Witte Singelplan: breng de universiteit onder in het vrijkomende gebouw van het Acade misch Ziekenhuis, stelde hij voor. Hij polste voorts naar de konsekwen- ties, als de bouw van de Witte Sin geltoren niet door mocht gaan. Bij de bespreking van de porte feuille "economische zaken" vroegen Amptmeijer en Cornelissens (KVP) de aandacht van wethouder Lij ten voor de Leidse middenstand. Corne lissens drong aan op uitbreiding van de werkgelegenheid, waarbij hij voor al dacht aan schone industrie met hoger geschoold personeel. Den Dubbelden (PvdA) informeer de bij dit hoofdstuk naar de opbouw van de afdeling economische zaken en een rapport over het gemeente lijk slachthuis. Evenals Cornelissens waarschuwde hij. dat van de on langs aangetrokken econoom geen wonderen mogen worden verwacht, gezien de armlastige positie van Lei den. Sportnota Bij de behandeling van de open bare orde en veiligheid vroeg me vrouw Geelkerken (prot.-chr.) om strengere aanpak van handelaren in verdovende middelen. De KVP'er Driessen verklaarde vóór legalise ring van marihuana en hasjies te zijn. Het PvdA-raadslid Van der Horst wees op het gebrek aan man kracht bij de politie. De raadsleden Cornelissens. Zun derman en Kwik drongen bij wethou der mevrouw Den Haan-Groen aan op een sportnota, hoewel deze al eer der had laten blijken daar geen be hoefte aan te hebben. Allen atten deerden op het tekort aan sportvel den, waarbij Kwik benieuwd was naar de mogelijkheden van een sport- Het PvdA-raadslid Van Baa ren, hier geflankeerd door zijn fractiegenoten Den Dubbelden (links) en Dirks. stelde gisteren op de tweede dag van de begro tingsweek voor om een enquete in te stellen naar het werk van de N.V. Electrobouw. (Foto LD/Holvast) complex in het aan te leggen Vliet- park. Mej. Kappeijne van de Copello (VVD) wilde weten of er al een be stemming is gevonden voor de La tijnse school en het Herenlogement. Ook ging zij in op de speeltuinsitu atie in Leiden. Kwik vroeg de me dewerking van het gemeentebestuur bij de aanleg van een open speeltuin in de Juwelenbuurt. Mede namens de KVP-fractie vroeg Elsgeest (prot. chr.) om de sport in de Groenoordhal nog eens nader te bezien. Kan er niet beter een nieuwe sporthal worden gebouwd, wilde hij weten, zodat in de Groen oordhal meer (winstgevende) evene menten kunnen plaatsvinden? En Zunderman over Amptmeij er: Kreten zijn makkelijk te uiten, een rood pak aantrekken is nog veel makkelijker"Hij maande de pacifist aan tot luis teren: „Daar is de socialistische beweging groot van geworden". Eén van de meest opmerkelijke sprekers van gisteren was kabou ter Gerkema. Een man die nog weinig van zich had laten horen, behalve wat oiiverstaanbaar ge bromde opmerkingen. Microfoon angst, lichtte hij nu toe. Met grote oprechtheid ver- I klaarde hij zich weinig thuis te voelen in de raad, omdat hij het niet juist vindt aan principiële machtsuitoefening te doen. Hila- I riteit verwekte ook zijn verhaal over de manier waarop hij op de j 1 kandidatenlijst van de kabouters i terecht was gekomen: „Da's goed. Ik moet toch naar het stadhuis. j dan loop ik wel een loket verder", had hij gezegd toen hem de lijst werd voorgehouden. Dank zij de kabouter werd gisteravond in de raad rietsuiker bij de koffie geserveerd. Waarschijnlijk bij wijze van „proef" voor de raadsleden, die deze week nog moeten stemmen over een door de kabouter ingediende motie om voortaan altijd in de raad rietsuiker te gebruiken, ten behoeve van de arme landen. Het raadslid Dirks gaf zijn visie op het gemeentelijk voorlichtings apparaat. en kwam daarbij tot de slotsom dat er een splitsing moet komen in public relations en zuivere voorlichting over gemeentelijke activiteiten Dan zou misschien ook wat meer kunnen worden gedaan aan een verbetering van de image van de Leidse raad, opperde hij voorzichtig. Al eerder hebben raadsleden met name uit PAK-kringen de wens tc kennen gegeven af te willen van de naam „klepmajoors". Misschien dat Amptmeijer gisteren daartoe een zinnige bijdrage j heeft geleverd. Die stelde voor om in de raadszaal een koekoeksklok I op te hangen, waarvan de koekoek telkens krachtig vermanend uit zijn huisje schiet, als iemand het te lang dreigt te maken (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Vanmorgen is bij de pos- terijen in de regio Leiden voor het ADVERTENTIE Vliegvakanties, voorzien van het KLM-tourlabel, zijn samenge steld door de vertrouwde reisorga nisaties. En worden daarom gega randeerd door de KLM. Let daar om goed op het KLM-tourlabel in reisgidsen en bij uw reisbureau. 9 Die helemaal niet duur hoeft te zijn. eerst duidelijk gebleken, dat een stiptheidsactie wordt gevoerd. Ta fels vol briefpost bleven liggen in het sorteerlokaal aan de Middelste- Gracht. Waarschijnlijk wordt deze post in de middagbestelling be zorgd, maar er zal wel achterstand blijven. Dat kan niet anders in deze drukste weken van het jaar voor de post. Andere jaren wordt in de decem bermaand voor duizenden guldens overgewerkt. Met Sinterklaas be- LEIDEN De Wandelkring Lei den en omstreken heeft het plan op gevat om voor deelnemers en suppor ters een bustocht te organiseren naar Bern (Zwitserland), waar op 15 en 16 mei de tweedaagse mars door Bern wordt gehouden. De bus (nacht ritten) vertrekt op 14 mei om drie uur vanaf het station en keert maandagochtend om plm. zes uur in Leiden terug. Voor de herengroepen is een parcours uitgelegd van resp. 30 en 40 km, terwijl de afstand voor damesgroepen is bepaald op resp. 20 en 30 km. gint de drukte, vooral bij de pak-1 ketpost, dan volgt een „dal" in de drukte, die tegen kerst en de jaar wisseling de hoogste pieken van het jaar bereikt. Overwerk is er niet bij. De diensten worden stipt gedraaid, maar meer niet. Postkantoor-directeur Bon gers „Er is geen sprake van lang- zaam-aan of sabotage. Er wordt in tegendeel had gewerkt". Maar dat is niet voldoende om de enorme postale stroom post op te vangen, die in deze dagen Leiden binnenkomt. Die Stroom gaat vaak nog met horten en stoten als ge volg van de actie in andere plaat sen. O.a. de Utrechtse situatie brengt ook onregelmatige aanvoer naar Leiden. Drukwerk Totnogtoe is het allemaal wel mee gevallen. Natuurlijk bleef er post liggen, maar dat was voornamelijk drukwerk. De briefpost, die num mer één is, had wel uren, maar geen dagen vertraging. Afgelopen zaterdag werden sommige wijken niet bezorgd, omdat dit met de helft van de ploeg niet te doen was. Pas vanmorgen zei directeur Bon- gers, dat de gevolgen van de stipt heidsactie duidelijk worden. „En dat kan ook niet anders, want an ders zouden we het vorige jaren verkeerd hebben gedaan. Met kunst- en vliegwerk wordt normaal LEIDEN Al geruime tijd leeft de gedachte het zwembad "de Vliet" te voorzien van een verlichtingsin stallatie, waardoor de gebruiksmo- I gelijkheden van het bad voor zowel het publiek als de zwemverenigingen aanzienlijk worden verruimd. Hoe- i wel b en w aanvankelijk afwijzend tegenover het plan stonden vanwege I de hoge kosten wil het nu toch een voorstel aan de raad doen een kre» diet van 55.000 beschikbaar te stel len voor de nieuwe installatie. De Sportstichting heeft een eenvoudi ger plan voor verlichting opgesteld, waardoor de kosten aanzienlijk wer den teruggebracht. De bedoeling is dat de 55.000 gulden in tien jaar worden afgeschreven. Ten behoeve van de aanschaf van een maaicombtnatie voor de Sport stichting wil het college een krediet van 45.964 gulden vragen. Deze zou drie andere maaimachines moeten vervangen, die verslijten. De houten kleed- en wasgelegen heid op het derde veld van 't sport complex aan de Boshuizerkade, dat twintig jaar oud is. verkeert volgens b en w in zeer slechte omstandig heden. De hier spelende club Unitas opereert daardoor in een zeer onbe vredigende situatie. Soortgelijke moeilijkheden heeft ook LFC, die de twee eerste velden van het com plex bespeelt. Daarom heeft b en w een plan ontworpen dat de bouw omvat van een in steen uitgevoerd dubbel standaard-kleedgebouw tus sen de velden 2 en 3 bestaande uit 4 was- en kleedruimten, een ruimte voor twee scheidsrechters en de no dige bergruimte voor scholen, clubs en Sportstichting. Voor de realise ring hiervan willen b en w een kn». diet van 160.000 gulden vragen aan de raad. Dit bedrag zou in veertig jaar kunnen worden afgeschreven. de grote stroom in de laatste we ken van het jaar verwerkt. Kunst en vliegwerk is er nu niet bij en dus Dus liggen er in de bestelkamers ta fels vol post. Er is geen schrikba rende achterstand, maar men is het niet gewend. De posterijen zijn een bedrijf, waar men normaal uit gaat van het standpunt „weg is weg". Er lagen vanmorgen niet alleen sta pels briefpost, maar op de bestel- kasten torenen bundels radiogid- sen en andere week- en maandbla den omhoog. Adjunct-directeur v. d. Roolvaart is optimistisch: „Die gaan van de week de deur nog wel uit". Personeel in de bestelkamer is minder optimistisch: „Dat zal wel niet lukken". Achterstand De vraag is in welke mate de achter stand zal oplopen. Dat ligt na tuurlijk aan de hoeveelheid post. die zal worden aangevoerd in de komende dagen. Directeur Bongers: ..Het zal wel veel zijn, maar de kans bestaat ook, dat het aanbod minder zal zijn. Misschien denkt het publiek, dat kerstwensen toch niet meer op tijd hun bestemming bereiken en ziet het er van af. De indruk bestaat niet. dat men zijn wensen eerder op de bus is gaan doen". Bedrijfsleiding en personeel moeten leren leven met de stiptheidsactie. Volgens de heer Bongers lukt dat wel: „Er zijn op dat terrein geen moeiiyWieden". Hij wijst nog wel even op het feit, dat de stiptheids actie soms nadelig is voor perso neelsleden. omdat geen diensten meer worden geruild etc. „En het j scheelt de mensen natuurlijk be- hoorlijk in de portemonnee. Voor de decembermaand zijn premies j uitgeloofd op overwerk, tot f 200 boven het uurloon. Daarmee wil ik niet zeggen, dat men ongelijk heeft met zijn eisen, maar inwilli ging zal een zaak op lange termijn worden. Ik denk weieens aan het gezegde „beter één vogel in de hand dan tien in de lucht LEIDEN In de kerstvakantie worden twee toernooien voor scho lieren georganiseerd. Maandag 21 en dinsdag 22 decem ber is het jaarlijks volleybaltoernooi in de Vijf Mei-hal en verschillende aula's en gymzalen. De schooltafeltenniswedstrijden zijn op dinsdag 29 en woensdag 30 decem ber weer in de Vijf Mei-hal. Voor het eerst lagen van morgen in het Leidse bestellokaal van de post nog stapels post nadat de bestellers waren uitge rukt. (Foto LD/Holvast)" LEIDEN Tijdens de kerstva kantie verzorgen de drie clubhuizen in Zuid-West voor de Jeugd 'n geva rieerd programma. Maandag wordt er in de clubhulzen in de middag uren een kermis gehouden. Dinsdag middag zijn de activiteiten over de clubhuizen verdeeld. In „De Tam boerijn" worden lach- en tekenfilms vertoond, in „Het Vijf Hovenhuis" komt een goochelaar de kinderen ver maken en in „De Klinker" wordt eveneens een filmvoorstelling gege ven. Woensdagmiddag gaat de schooljeugd in de clubhulzen kerst stukjes maken, die dan na afloop naar zieken worden gebracht. Een gezamenlijke viering volgt donder dagmiddag in het Vijf Hoven- huis, waar het poppentheater „Mijho" een opvoering geeft van het robij nen boompje. I LEIDEN By koninklijk besluit j van 8 december nr. 27 is dr B. van I Linge, orthopedisch chirurg van de Anna Kliniek in Leiden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in dc orthopedie aan de Medische Facul teit in Rotterdam. Dr. Van Linge zal 1 januari het ambt aanvaarden Per 1 september 1971 zal hij gewoon hoogleraar worden. LEIDEN De RK Harmonieka pel geeft vrijdagavond in het Anto- niusclubhuis haar jaarlijkse uitvoe ring. Behalve de kapel en een koper- groep werken aan deze uitvoering ook mee de drumband en de majo rettes. In het programma is tevens plaats ingeruimd voor een demonstra tie van de leerllngengroep van de ka pel ADVERTENTIE h.wamsteker breestraat 29 naast Trianon tal. 20368 LEIDEN Voor het leiders(sters) examen van het Kon Ned. Gymnas tiek Verbond zijn geslaagd de heer H. van Driel en de dames G. van Leeuwen, M. Fruman, R. Zeilstra, J. Wanders, A. Derksen, R. Ver- hoekx, M. Wittebrood, M. v. d. Blom, J Plug, E. v. Zonneveld, B v. Hou ten. I. Questro. I. Henzen. M. de Bruin. C Bon, F. de Jong UTRECHT Aan de universiteit van Utrecht slaagden voor het die renartsexamen de heer K. A. S van Keulen in Wassenaar en S. Vroege uit Bodegraven. Voor het kandi daatsexamen rechtsgeleerdheid slaag de de heer M. R. van de Laar uit Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3