odegraafse dorpskerk na restauratie trots bezit Flora's bloem enomzet steeg Comité Waakzaamheid Drinkwater* wil ongefluorideerd water in Noordwijk Dodelijk ongeval oi [rchitect P. van cler Sterre uit Leiderdorp een duekwaam restaurateur van historische bedehuizen Van april tot en met augustus 1167 zon-uren Adventsdienst in Noord-Hofland Automobilist ernstig gewond Druk bezochte ledenvergadering in Holiday Inn van de Rijnsbuigse veilingvereniging II ijkcomité in Rivierenwijk „Kerst-inn" in gebouw Taberna LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 ^JDEGRA VEN/LEIDERDORP ^yiderdorpse architect Piet Sterre geniet overal in jid faam op het gebied van u k< •den '"'k' naken van restauratieplan- ia^70or historische kerkgebou- st m HÜ rondde vorige week suc- duld I de restauratie van de her- je dorpskerk aan de Hoofd - ln Leiderdorp af, ans bezig met het grondige il van de fraaie Grote Kerk oordwijk-Binnen en hoopt Pasen 1971 gereed te komen restauratie van de in zijn gothische staat uit om- s 1500 daterende hervormde op Bodegraafs Oude Markt, der Sterre heeft een grote voor alles wat oude gebou- norh het bijzonder wat kerken t. Restauratie-opdrachten hij met grote vakbekwaam- uit. De Leiderdorper staat aangeschreven bij de Rijks voor de Monumentenzorg. dleketen. hekken en steigers m nu nog dit prachtige gothi- edehuis. Straks zal dat alle- inders zijn. Dan zal de kerk n alle pracht en praal op dp Markt tronen. Alleen de tge il toren, die nog niet is geres- ■d. zal blijven herinneren aan ouwvallige verleden van de De kosten van de restauratie vermoedelijk een kleine f 1.5 bedragen. Een fiks bedrag, in door rijk. provincie en ge- respectievelijk 50, 30 en 10 wordt gedragen. De overige cent komt voor rekening van kelijke gemeente. Deze moet or het bedrag van de inrich- n het kerkgebouw zorgen. MONUMENT? eeft heel wat voeten in aarde voor het met de restauratie legin kon worden gemaakt in het begin van de oorloe men er aan het gebouw in de te zetten. Pogingen daartoe den. omdat de "monumeriten- niet de overtuiging hadden, tr sprake was van een werke- mument. Restauraties in de er eeuwen Bodegraven is tens geteisterd geweest zou- let gebouw dusdanig hebben lerd, dat van "historisch" nau- imeer gesproken kon worden. de aanhouder wint. Eén van as de Leiderdorpse architect er Sterre, die een uitvoerige had gemaakt van het bede- n daarbij tot de slotsom was en, dat hier zeker sprake was en monument. Het was toen )e Rijksdienst voor de monu- nzorg werd er bij gesleept, tvolg was, dat directeur ir. R. ike zelf naar het "kaasstadje" om poolshoogte te nemen. Zijn "Inderdaad kan men n van een monument, 'k Ge- chter niet. dat restauratie uitwendige veranderingen loop der eeuwen met finan- medewerking van de oVerheid Ijk is. Alleen het interieur zou listorisch kunnen noemen", was wel een zeer grote teleur - voor de kerkvoogdij. Zij «hter niet bij de pakken neer- Er ging een brief naar het lerie van O.K. en W. gezonden le vraag een subsidie voor de iratie te verstrekken en deze irchitect P. v. d. Sterre uit Lei- rp te laten uitvoeren. De kerk o bouwvallig geworden, dat er »at gedaan moést worden. Na geconfereer kreeg men toe- ung tot herstel van de meest te punten. In maart 1963 kreeg twame Van der Sterre opdracht e6taumtieplan te maken. LAPMIDDEL kans greep de Leiderdorper beide handen aan. Daarbij ik hij ook ruime aandacht aan g tor ie. Een gedeeltelijk plan der Sterre maar een lap- 1' Historici en andere deskun- bogen zich over dit probleem, °°r de architect reeds lang hele- geen probleem meer was. 1 betoogde: Door allerlei om- Weden is er bij vroegere res- ties heel y?at onoordeelkundig Kerkt. De kerk heeft een be- NOORDWIJK In Noordwijk. j wordt aan allen, die overwegende be waar thans bijna vijf jaar het drink- zwaren hebben tegen gefluorideerd water wordt gefluorideerd, wordt in watêr. een schrijven aan de gemeenteraad Het COmité zegt te spreken namens verzocht deze fluoridering stop te zet- j de me(. name genoemde ingezetenen. ten. Het uitvoerig adres gaat uit van het regionaal Comité ..Waakzaamheid Drinkwater" in samenwerking met *n aantal ingezetenen van Noordwijk. Er wordt gesteld, dat aan het raads besluit van 23 aprli 1963 geen enkele Inspraak van de Noordwijkse bevol king vooraf is gegaan. Er is sindsdien zoveel nieuw materiaal tegen de wen selijkheid van fluoridering versche nen, terwijl ook over de ongevaar lijkheid in medische kringen zeer eer verschillend wordt gedacht, dat er alle reden is de fluoridering thans te eindigen. Daarbij komt, dat sinds enige tijd een gedeelte van Noordwijk ongefluo rideerd water van Leiden betrekt. Het staat wel vast, dat er voorlopig geen sprake van is, dat het Leidse water gefluorideerd wordt. Bovendien is er o.a. de uitspraak van de Kroon van 14 augustus 1970, waarin wordt ge steld, dat bij levering van gefluori deerd water er ook een praktische alle verdere bekende en onbekende ingezetenen, die overwegende bezwa ren hebben, zomede voor alle bejaar den en zieken. In enkele gemeenten, waar een uitgebreid onderzoek is ge daan onder de burgerij zoals En schede. Zeist, Maartensdijk e.a. bleek een meerderheid van de stemgerech tigde ingezetenen tegen de fluoride ring te zijn. Het comité neemt aan, dat dit ook in Noordwijk wel eens het geval zou kunnen zijn. VALKENBURG —De meteorolo gische dienst van het Marine-vheg- mogelijkheid moet zijn. dat ongefluo- j veld Valkenburg heeft een overzicht rideerd water beschikbaar gesteld VOORSCHOTEN De inwoners van Noord-Hofland houden 20 decern ber om 7 uur 's avonds een geza menlijke adventsdienst in het scho lencomplex. Het thema van de dienst is: 'voor alle manesen". De pasto res uit de drie kerken, rk, herv. en geref. zullen meewerken. Een meis jeskoor en een blokfluitgroep zullen de avond opluisteren. gemaakt van het aantal zonuren in I de periode van april tot en met augustus 1970. In totaal werden 1167 I zonuren gemeten: april 136, mei 224, juni 290, juli 199 en augustus 218. Ook kon worden vastgesteld, dat I dit jaar in deze periode de meeste zonuren konden worden waargeno- men gedurende vijf jaar: in 1966 wa ren het eT 915, in 1967 1020, in 1968 943 en in 1969 1114. HOOGMADE In de nacht van maandag op dinsdag raakte bij het nemen van de scherpe bocht bij de Het actie-comité „Zwanburg" I maam van ur °cu«i<c uoc,., uij voert aan dat in dit plan op on- Doesbrug de auto. die werd bestuurd i door een inwoner van Woubrugge, aanvaardbare wijze de belangen van de Kagerplassen en de watersport >n «n slip. Do wagen boute tegen „i-h.-H «o verkeersgeleider tussen de twee De Bodegraafse dorpskerk in de steigers. (Foto Leidsch Dagblad) oude bedehuizen is een zeer apart werk met grote liefde aan de op dracht gewerkt. Er werden stukken van de zijgevels afgebroken en op nieuw opgebouwd, de kap van de kerk werd grotendeels vernieuwd, de kerk krijgt weer een consistorie deze heeft er vroeger ook gestaan en inwendig geschiedde er ook heel wat. De beschilderingen zullen straks bij de opening weer te zien zijn en er komen in het koor nieuwe glas- in-lood-ramen. Bovendien zijn er enige kolommen vervangen. Kortom het belooft een zeer fraai geheel te worden. NIEUW ORGEL Organist Herman van Vliet deelt ook in de vreugde van de restaura tie. Hij krijgt straks de beschikking over een geheel nieuw instrument, dat een romantisch karakter draagt. De antieke kast van het oude orgel is geheel vernieuwd door monumen tenzorg. Bouwer van het nieuwe or gel is de Leiderdorper Jac. van der Linden, die op zijn gebied grote faam geniet. Het krijgt twee klavie ren en een vrij pedaal en zal het eenklaviers orgel van de Goudse or gelbouwer H. Hess, dat in 1761 werd gebouwd, vervangen. Bodegraven is zeer ingenomen met de restauratie van de oude dorps kerk. Het is een monument, dat niet uit het centrum van deze snelgroei ende gemeente is weg te denken. Met Pasen hoopt men het stijlvol te kun nen heropenen. worden geschaad. De WV vindt het een bezwaar dat er geen streekplan is gemaakt voor het plassengebied en dat het gemeentebestuur niet met een struc tuurschets is gekomen. I klapbruggen en werd vrijwel onher stelbaar beschadigd. De bestuurder liep hierbij ernstige verwondingen op in het gelaat, alsmede enkele ge kneusde ribben en een hersenschud ding. SASSENHEIM De 33-jarige heer W. W. Steen wijk uit Den Haag is gisteravond bij een verkeerson geval op rijksweg-44 in de gemeente Sassenheim om het leven gekomen. Hij sloeg met zijn personenauto over de kop toen hij plotseling moest i remmen, werd uit de auto geslingerd •eschiedenis achter de rug en was vrUwe, op slag dood Enkele minuten na het ongeval reed een andere personenwagen te gen de auto. die onverlicht op de rijksweg lag Een inzittende van deze wagen moest met hoofdwonden naar het Diaconessenhuis in Leiden wor den vervoerd. Meermalen deerlijk geschom ft de strijd tevoorschijn geko- '<89. 1507. 1512 en 1672 Na de- fcuratie, die ln 1968 begon, is (1 wat ouds in het bedehuis te- *<»den: fraaie beschilderingen, tor verf onzichtbaar waren ge- t- een nis met opschrift van fedikant, die de gemeente om- 14 1604 diende en openingen in "ur van het koor, die doen den- Wethouder voor openbare wer- 8an schietgaten. Zo zou men ken. mr. R W. oaron de Vos van P doorgaan. Steenwijk, is in de periode van 18 Jr goed. al die onderzoekingen de bodem rond de kerk er toe geleid, dat algeheel een feit werd. Er is door de urateurs het herstellen van (Van één onzer verslaggevers) RIJNSBURG/LEIDEN Piet van Delft, voorzitter van de veilingvereniging „Flora", heeft gistermiddag in „Holiday Inn" in Leiden bekwaam de algemene ledenvergadering geleid. Vier dagen geleden lag hij nog in het ziekenhuis. Nu moet direct worden gezegd, dat de leden het hem niet moeilijk hebben ge maakt. Alle voorstellen gingen zonder veel discussie onder de hamer door. Geen wonder want de veilingomzet steeg met ruim f 8 miljoen van f 47.159.564,84 in het boekjaar 19681969 tot f 55,455.369,12 in 19691970. Het boekjaar loopt van 1 oktober tot en met 30 september. Overwogen wordt het in de toekomst gelijk met het kalenderjaar te laten lopen, omdat dit voor het vergelijkend cijfermateriaal van andere veilingen gemakkelij ker is. Na ..good old" Teun Kralt en de landen en daarbuiten ook toe. Het be- andere exleden welkom te hebben stuur zal deze zaak nauwlettend in geheten, deelde de heer Van Delft mede, dat het met de gezondheidstoe stand van oud-voorzitter Gerrit van Delft gelukkig beter gaat. In zijn openingswoord vestigde hij op twee punten de aandacht: wat er in het afgelopen boekjaar is gepasseerd en de resultaten van de handel in bin nen- en buitenland. Tot zijn vreug de kon hij mededelen, dat „Flora" van 1 oktober tot 12 december al 2,7 miljoen meer heeft omgezet dan vo rig jaar in dezelfde periode. Voorzitter van Delft kon gewagen van een goed jaar. Hij dankte in de heren Noot en Anholts het gehele personeel voor de medewerking om het bedrijf vlot te laten draaien. Het verblijdde hem, dat de heer N. Hem mes de veiling trouw blijft, ondanks het feit, dat hij een zeer aanlokkelij ke aanbieding heeft ontvangen om secretaris te worden van de Vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij" als opvolger van mr. P. P. A. Teu- nissen. „Hemmes", zei hij, behar tigt onze belangen in binnen- en bui tenland op voortreffelijke wijze en schenkt ook aandacht aan de proble men van de kwekers en handelaren persoonlijk. Fijn, dat je bij ons blijft." Computer Tot zijn voldoening kon de heer Van Delft mededelen, dat de boek houding nog in de loop van dit jaar verrijkt zal worden met de aller nieuwste computer, waarmede een bedrag van ruim 700.000 gemoeid is Stijging van de olieprijzen en de hoge b.t.w. zijn oorzaak, dat de las- december 1970 tot en met 4 januari 1971 verhinderd spreekuur te houden. In deze periode zullen de spreekuren I ten van de Nederlandse bloemisterij worden waargenomen door de bur- belangrijk stijgen en daarnaast gemeester. I neemt de concurrentie uit de E.E.G. de gaten houden. De resultaten van de handel in binnen- en buitenland zijn zeer bevredigend. Het vervoer van bloemen per vrachtauto nam weer toe. In het afgelopen boekjaar van 61 naar 70 procent. Daarente gen neemt de verzending per trein en vliegtuig af, resp. van 27 naar 19 procent en van 12 naar 8 pi'ocent. Het verheugde de heer Van Delft, dat de zomer 1970 een dubbele voor uitgang in de omzet aan geld gaf te zien. ondanks de belangrijk lagere zomerprijzen. Daaruit blijkt, dat de Nederlandse en buitenlandse huis vrouwen gaan begrijpen, dat een Met enige vriendelijke woorden na bloemetje in huis onontbeerlijk is voorzitter Piet v. Delft afscheid van Hij hoopte, dat het nieuwe boekjaar de heer Kralt, die 22 jaar deel heeft stemmingen de heer C. van Egmond gekozen in de raad van bijstand. Afscheid voor kweker en handelaar een zeer gunstig jaar zal worden. Bloemen in dozen De agenda leverde in tegenstel ling tot vorige vergaderingen niet zo heel erg veel stof tot spreken op. Bij de ingekomen stukken kwam nog even het veilen van bloemen in do zen aan de orde. waarbij werd op gemerkt, dat dit wat de chrysanten betreft niet zo'n groot succes ge noemd kon worden. Voorzitter van Delft antwoordde, dat het een proef Is en men deze op langere termijn moet beoordelen. Het is de taak van de kwekers te zorgen, dat de kwali teit van de onderste bossen in de doos dezelfde is als van de bovenste. Alle Jaarstukken werden zonder op of aanmerkingen goedgekeurd. De heer Jac. Vianen werd herkozen als lid van het bestuur en de heren Dan. van Egmond, M. van Egmond en J. v. d. Zalm als leden van de raad van bijstand. In de plaats van de heer T. Kralt Wzn werd na twee uitgemaakt van de raad van bij stand. Hij wees erop, dat deze het dc laatste jaren niet gemakkelijk heeft gehad in verband met de kwes tie „Frederiksoord", omdat de heer Kralt raadslid was en lid van Flo ra's raad van bijstand. De heer Van Delft gerespecteert het zeer dat het scheidende lid van bijstand-raad steeds eerlijk zijn mening heeft ge zegd. Een grote kist sigaren en een gïis-tafelaansteker waren de ge schenken van het Flora-bestuur. De heer Kralt zei. dat het raads lid zijn en lid van de raad van bij stand van „Flora" spanningen had den opgeroepen. Steeds heeft hij ook in deze kwestie getracht de belangen van beide partijen te dienen en aan gedrongen op een elkaar vinden in deze moeilijke materie. Het speet hem dat hij daarin niet was ge slaagd. Het voorlopige veilingpercentage voor de leden over het boekjaar 1970- 1971 werd vastgesteld op 4% procent en daarnaast j omzet worden verplichte storting op de ledenreke ning. De huur van de veilingswagens werd gesteld op ƒ2,- per wagen per keer en besloten werd voorlopig 80.000,- uit te trekken voor bijdra ge bloemencorso, reclame, eventue le tentoonstellingen etc. Er zal 2,01 procent van de veilingprovisie wor den gerestitueerd of f 1091.232.97. welk bedrag dus als de winst kan worden beschouwd en als zodanig is geboekt op de ledenrekening als vreemd vermogen op lange termijn. LEIDEN In de Rivierenwijk heeft zich een wijkcomité gevormd, dat zich intens zal gaan bezighouden met het behartigen van de wijkbe langen en het tot stand brengen van tal van voorzieningen in deze wijk. In het comité hebben zitting geno men de dames De Boef. Brand en Geertse en de heren Nieuwenkamp. Verhagen. Galjaart, Van Dijk, Van Bordewijk en Huisman Voorlopig berust het secretariaat nog in han- 1 1 procent over de j den van het Maatschappelijk Con- ingehouden wegens taotorgaan, Nieuwe Rijn 20a. Aandachtig wordt er geluis terd naar wat voorzitter P. van Delft te vertellen heeft. (Foto LDHolvast) OEGSTGEEST De sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden in Oegstgeest houdt 24-25 en 26 decem ber een kerst-inn voor jong en oud. Gebouw Taberna zal dan openstaan van 24 december 8 uur nam. tot 26 december 8 uur nam Een vast pro gramma voor de kerstdagen wordt niet geboden, maar als er bepaalde wensen zijn kan er natuurlijk wel ieta georganiseerd worden. Deze kerst- inn is geen gezamenlijk kerstfeest. Het ligt in de bedoeling gewoon ge zelligheid te bieden aan hen die daar behoefte aan hebben. Het bestuur van de sociëteit denkt daarbij niet alleen aan alleenstaanden en kamer bewoners. maar ook aan mensen die met kerstmis moeten doorwerken, zo als verplegend personeel, politie en anderen uit o.a. continue-bedrijven.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11