Leidse PTT-ers verder met hun gaan actie OVER WITTE-SINGELPLAN Snelschaaktoernooi van jubilerende 'Revanche' De Sleutels in meesterklasse „Niet leuk dat de post zich ophoopt 5Kortsluitingin Leidse Schouwburg Leids autoteam won in Alkmaar fotobedrijf de graaff Geveilde percelen ATTENTIE Beroepingswerk Bridgeteam kampioen "TOT IEDERS GENOEGEN" 40 JAAR MAANDAG 14 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 rijk W het C. Brinkman tijdens de pro- eei testvergadering van zaterdagmid- 'n dag- t 4) 125 LEIDEN De PTT-beambten in Leiden en omgeving gaan versterkt door met hun stiptheidsactie. Aan de oproep van de vakbonden om morgen een uur te staken zal in die zin gevolg worden gegeven, dat er een uur gediscussieerd wordt, tenzij de chef de „stakers" maant weer aan het werk te gaan. Een waar- rij1 schuwing van de chef mag niet genegeerd worden, omdat dit als arbeidsweigering zou kunnen worden opgevat. Aan de Leid- e studentenverenigingen is een telegram gestuurd, waarin rerzocht wordt er bij de leden op aan te dringen de actie van het PTT-personeel niet te doorkruisen door tijdens de kerst- en nieuwjaarsdrukte vrijwillig in te springen. ds 'R ds tas livii vaüin In een door de samenwerkende jonden van overheidspersoneel be- egda protestbijeenkomst heeft de C. Brinkman van de Neder- andse Christelijke Bond van Over- eidspersoneel zaterdagmiddag in de stadsgehoorzaal de doelstellingen an de actie nog eens uiteengezet ^§oor ongeveer 250 PTT-ers uit de Leiden Onbegrijpelijk Hij stelde, dat er op 14 mei 1970 een buitengewone vergadering ndèfeiet de PTT-directie en de minis- rsw ter van verkeer en waterstaat al e (vereenstemming is bereikt over de verbetering van de positie van een dse deel van het personeel. De positie H van de expediteurs zou herzien wor- Kaïfien, evenals de positie van een aan- vt ;ial A-ambtenaren, terwijl voor de •i groep E-ambtenaren (bestellers) ge nei keken zou worden op korte termijn velke verbetering mogelijk zou zijn. videi Het is onbegrijpelijk dat on- lanks ons regelmatig aandringen op uis spoed pas 30 november een voorstel ren dei G, ei 3us werd gedaan voor een positieverbe tering voor de E-ambtenaren. en wat voor verbetering; er werd over wogen een extra beloning te geven :n de maand december. Dat is psy chologisch onjuist en volstrekt on voldoende en het heeft de onrusi in de andere groepen aangewakkerd Zelf hebben we op 3 december te genvoorstellen geformuleerd en voor stellen, die gerealiseerd kunnen wor den" De eis van de vierhonderd gulden staat volgens de heer Brinkman los van de actie. „De eis van vierhon derd gulden had geen resultaat voor de groepen, die het nodig had den", meende hij. Met de actie wordt nu beoogd de verantwoordelijke pensonen te dwin gen met redelijke maatregelen te komen. Daarover is vanmorgen een vergadering gehouden met de mi nister van verkeer en waterstaat en de PTT-directie. Afhankelijk van X resultaat vain die besprekingen zal de stiptheidsactie worden voortgezet. Matiging Over de loonmaatregel van de re gering zei de heer Brinkman: „Een LEIDEN Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Leidse Dovenschaakclub „Revanche" werd zaterdagmiddag in „Den Burcht" een open nationaal snelschaaktoernooi voor |doven gehouden. In totaal namen 66 deelnemers, die uit het gehele land afkomstig wa ren, aan dit toernooi deel. LEIDEN De Leidse gemeente ambtenaar Piet Bastiaans uit Voor schoten en de student Aad van Oos ten uit Leiden, hebben zaterdag met hun Renault deel uitgemaakt van een equipe van drie auto's die in Alkmaar Nederlands clubkampioen werd. Het succesvolle Leidse duo vormde samen met de Hagenaars Boot-Bruin (Matra) en Wassing-En gelen (Opel) het districtsteam Den Haag van de RAC-west. Op de wegen rondom de kaasstad deden 65 landelijke equipes een gooi naar de titel. De opgave bestond uit drie nogal ingewikkelde kaartleestra- jecten, waarbij de gemiddelde snel heid bovendien een belangrijke rol speelde. De Haags/Leidse winnaars eindigden tenslotte met een plezie- rige voorsprong op hun naaste con- advertentte H.WAMSTEKER breestraat 29 naast Trianon te!. 20368 LEIDEN In het Venduhuis der Notarissen werden de navolge le percelen geveild t.o.v. notaris Mi P. Kaptein te Leiden: Cafetaria met woning Korevaarstraat 23 gemijnd op f 28.700. Koper B. v. Leeuwen qq.. currenten: de Tilburgse Automobiel- J Woonhuis Haven 28 28a en 28b ge- club St. Christoffel en de RAC West j mijnd op f 20.800. Koper dhr. Bik Amsterdam. q.q. De heer Scheepstra (links) huldigt de jubilerende secretaris, de heer J. G. Vreeswijk. (Foto LD/Holvast) De festiviteiten werden 's avonds tarisschap. Ook burgemeester Van besloten met een geanimeerde bij der Willigen liet zich nog even zien. eenkomst. matiging van de lenen l- m de huidige situatie in ons land wel ge rechtvaardigd. Maar een reëele te ruggang is onaanvaardbaar. En die teruggang komt er beslist. Ook de verwerking van de vierhonderd gul- Den na 1 juli volgend jaar is vol strekt onaanvaarbaar". Ongeveer 250 PTT-ers uit de regio__ Leiden hebben zaterdag middag in de Stadsgehoorzaal in een matte vergadering met elkaar overlegd over de stiptheidsactie om hun eisen voor positieverbe tering kracht bij te zetten. (Foto LD/Holvast) Voor de stiptheidsactie gaf de heer Brinkman de PTT-ers nog een aantal tips mee. „Iedereen kan zelf postbezorging. Op Schiphol is de wel iets bedenken. Ik kan me voor stellen dat niemand voor de dienst meer gebruik maakt van zijn eigen auto als er een dienstauto staat voorgeschreven. Wie een loopdienst heeft gaat niet met de fiets. De mensen van de autodienst houden zich in de stad aan de maximum snelheid en gaan niet dubbel par keren". Achterstand Een en ander heeft al geleid tot een achterstand van vijf dagen in ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op een minuut afstand v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). H t loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch ak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 achterstand al opgelopen tot zes da gen. „In Utrecht heb ik gezien, dat, bestellers met de helft terugkwa men, omdat ze niet klaar waren gekomen", vertelde de heer Brink man, die niet bijzonder gelukkig was met het matig enthousiasme van de Leidse PTT-ers. „Als wy ergens an ders komen zitten ze al te klappen en te trappelen. Hier is de stem ming erg rustig". Een verklaring daarover gaf een Leidse PTT-er, die zei te hopen, dat de actie niet te iang zou duren. „Het is helemaal niet leuk te zien dat de post zich ophoopt", stelde hij. „Daarvoor zijn we teveel besteller". Een PTT-er uit Katwijk zag het zonniger: „Wij we ten het allemaal: een haas gaat vlug en een slak gaat langzaam, maar ze halen allebei tegelijk nieuwjaar". LEIDEN Globe, het sympathie ke toneelgezelschap uit het zuiden, komt op dinsdag 15 en woensdag 16 december met twee eenakters van de Engelse auteur Peter Shaffer, naar de Leidse Schouwburg. Opgevoerd zullen worden "Black Comedy" en "The private ear", twee stukken, die de toepasselijke verzameltitel "Kort sluiting" hebben meegekregen, j "De licht komedie in het donker" laat op hoogst vermakelijke en zeer originele manier zien welke misver standen er kunnen ontstaan wanneer I tijdens een huiselijk, maar niet on belangrijk onderonsje alle stoppen van het licht doorslaan. Aan deze "Black Comedy" (die be paald geen zwarte komedie wil zijnl) gaat vooraf de eenakter "The priva te ear", waarvan de titel met "Oor zaak" knap is vertaald. Hierin doet een nogal eenkennige, muziekminnende jongeman onhandi ge pogingen een meisje voor zich te winnen. Zij laat echter duidelijk haar voorkeur blijken voor zijn veel bru talere vriend. Beide eenakters zijn jaren geleden al met groot succes uitgebracht door de Haagse Come- die, maar dat mag geen belemme ring zijn om deze "vernieuwde" Glo- be-produktie te gaan zien. In "Kort sluiting" spelen o.a. mee Jeroen Krabbé, Femke Boersma, Siem Vroom en Pleuni Touw. De regie is van Paul Melton. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Ede-Gorssel P. A. Bohlmeyer te Maassluis. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) (Buiten verband). Bedankt voor Oostelijk Flevoland J. H. Kamerbeek te Apeldoorn. LEIDEN Het in de overgangs klasse uitkomende team van bridge- vereniging De Sleutels is uit Leiden dit weekeinde afdelingskampioen ge worden. De ploeg promoveert nu naar de meesterklasse, samen met de kampioen uit de andere afdeling het tweede team van het Amster damse ABC. Voor het eerst sinds meer dan twintig jaar komt er nu weer een Leids team uit in de hoog ste klasse van de Nederlandse brid gebond. Het kampioensteam van de Sleu tels bestaat uit merendeels Jonge spelers. De spelers zijn A. Riep (cap tain), E. K. de Jongh, P. v. d. Burg en H. A. Meester, die halverwege de competitie wegens ziekte werd op gevolgd door J. A. Zwetsloot. De eindstand in de poule van de Sleutels is als volgt: 1. De Sleutels, 62 pt., 2. Star (Utrecht), 44; 3. Stu diecentrum 2 (Den Haag), 41 pt.; 4/5 ABC 3 en BCO 2 (Utrecht), 40 pt; 6. BIOS (Den Haag), 38 pt; 7. BOC (Haarlem), 37 pt; 8. BC '70 (Eindhoven), 34 pt. LEIDEN De Jubilerende toneel vereniging „Tot Ieders Genoegen" voerde zaterdagavond voor een volle zaal in het Antonius Clubhuis het blijspel „Baas in eigen huis" op. Het vier bedrijven tellende stuk is ge schreven door Kurtz Gordon. Ton v. Duinen zorgde voor bewerking in het Nederlands. Maud en Gerard gaan trouwen. Zij hebben hun flat nog maar nauwelijks ingericht, of de moeders van de bei de geliefden dringen zich al bij het Jonge stel op. Zij bemoeien zich na tuurlijk overal mee, hetgeen uitein delijk resulteert in een overhaast vertrek van Gerard en Maud, zonder hun moeders te zeggen waar ze naar toe zijn. Deze twee staan aan het einde van het stuk in een geheel lege flat. Het is ongebrijpelijk, hoe een to neelschrijver het voor elkaar krijgt in een dergelijk simpel verhaal nog tien spelers op te laten draven. Deze tien verdienen daarentegen een compliment. Onder regie van voorzitter Jacques Boom hebben zij het er goed afgebracht. Vooral de oudere speelsters hebben de Jongeren een zeer goed voorbeeld gegeven. Mij- nie Boom en Co Mosselman, die de rollen van de moeders vertolkten, gaven een duidelijk boven de rest uitstekende kwaliteit te zien. Zij vormden een prachtig duo, dat het stuk eigenlijk maakte. Het tweede duo, Maud en Gerard, gespeeld door Janny Kuiper en Wim Hoogstraten, wist het niveau van de moeders niet te bereiken, hoewel de beide vertolkers elkaar een redelijk tegenspel gaven. Van het derde duo, bestaande uit Elly Kuiper en Wim Beekman, bracht de eerstgenoemde het er beter af dan haar partner. Het optreden van de meubelsjou wers stelde weinig voor. De rollen waren flauw, terwijl ze bovendien minder goed gespeeld werden. Jajme- ke Kouwen bracht daarentegen een goed vertolkte werkster op de plan ken. Tevoren had voorzitter Boom verte genwoordigers van het Leids Ama teur Toneel Centrum, DOS—DOB, De Timdelerclub en Euripides ver welkomd. Ook de muziekvereniging Werkmans Wilskracht was vertegen woordigd. 40 jaar geleden werd de vereni ging opgericht ten huize van de heer en mevrouw Werk. Voor het doek op ging werd aan mede-oprichter J. Bo- denstaff en mevrouw S. E. Werk-De Feij een geschenk overhandigd. De uitslagen waren als volgt: «roep A 1: W. Kasper (R'dam) 1ste pr, G. Huisman (Delft) 2de pr., en J. A. Vos (Benthuizen) 3de pr. gr. A 2: R. H. v. Perlstein (A'dam) lste pr., N. H. Braunius (A'dam) 2de en J. Sonneveld (Pijnacker) 3de >r.; gr. B 1: W. Rossum (Almelo) lste pr., C. J. Feiten (Eindhoven) 2de pr. en J. Mantel (A'dam) 3de gr. B 2: mevr. A. Hennink (A'dam) lste pr. A. Vogelaar (IJs- selmonde) 2de pr. W. F. Korrel - toom (Voorschoten) 3de pr.; gr. C. 1: R. v. d. Burg (Voorburg) lste pr., J. de Best (Voorschoten) 2de pr. en p. Montfoort (Eindhoven) 3de pr.; P". C 2: J. Maljers (Leidsendam) lste pr., M. J. den Besten (R'dam) pr. en M. v. Zanten (Den Haag) 3de pr. Aan dit toernooi ging in de och tenduren in de Kleine Burcht een re ceptie van het jubilerende „Revan che" vooraf. De Leidse club telt mo menteel achttien leden. Negen maal is de club kampioen van Nederland geweest. Bestuurslid L. den Besten over de toekomst van Revanche: „Nou, ik zou er niets over durven zeggen. We hopen na tuurlijk zo door te gaan, op naar de volgende 25 jaar." Vele mensen uit schaaksportwereld waren op deze receptie aanwezig. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Doven Schaakbond, de heer Scheepstra overhandigde aan medeoprichter de heer j. g. Vreeswijk een oorkonde en medaille voor zijn 25-jarig secre- &ró tchrUven Universiteit te groot voor stadskernen In het Leidsch Dagblad van 9 de cember heeft de heer Reinhardt, hoofd van het bureau pers en voor lichting der universiteit, gereageerd op het artikel van de Amsterdamse architect Wiekart (7 december) over het Witte-Singelplan. Door enkele punten daaruit te ontkennen wordt gesuggereerd, dat Wiekarts pin geen betere beschouwing zou verdienen. Het is niet aan te nemen, dat cu ratoren, die door de heer Reinhardt met zijn omschrijvingen „de univer siteit" en zelfs met „ons" moeten zijn bedoeld, met zulke verdedigingen van hun eigen plan zouden zijn in genomen. In het verleden manifesteerde zich het voorlichtingsorgaan der uni versiteit met betrekking tot dit plan nauwelijks anders, dan door het be leggen van een bijeenkomst, uitslui tend voor de betrokken faculteiten, waarop de architect zijn project be wierookte en kritische vragen met dooddoeners van de hand deed. Ge heel in die trant wordt de verdedi ging van dit onverdedigbare project thans door het hoofd van pers en voorlichting voortgezet. Natuurlijk is het plan juist dat het plan tot demping van de Rijn en Sohiekade aan het Singelplan voor afging. Maai" waai" ihet om gaat is, dat de combinatie van een vier- baansweg (met al zijn consequen- tiês) en een zo formidabele concen tratie van stafleden en studenten tot niet te verantwoorden gevolgen moet leiden. Wat men reeds in het eerste begin had moeten voorzien is, dat de te scheppen verkeerssituatie en de steeds toenemende aantallen studenten op een catastrofe moet uitlopen. Maar het Singelplan is zó visio nair opgezet, dat het, gericht als het is op de jaren 19752000, ervan uitgaat dat alles zich te voet en op de fiets zal afspelen. Daardoor kan de heer Reinhardt dan ook be weren: „De ligging, onmiddellijk nabij de woongelegenheid van zeven duizend studenten (drie tot zeven minuten vanaf de Witte Singel) zil geen gemechaniseerde verkeersbe- belasting in de oude stad teweeg brengen". Alsof het zo eenvoudig lagj Wij staan voor het feit dat er een vierbaansautoweg, met afslaand verkeer naar een ondergrondse par keerkelder, gaat uitkomen op het Noordeindsplein en het Noordeinde. Wie zich niet direct realiseert wat dat betekent, moet daar nu alvast eens gaan rijden. De verkeersvoor zieningen, nodig om de oorspronke lijk ook door B. en W. voorziene chaos op te vangen, zullen bij gebrek aan middelen niet worden uitge voerd. En bij gebrek aan middelen om de ohaos te keren, verkiest men de chaos zonder voorzieningen, lie ver dan af te zien van een project, dat tot een prestigekwestie geworden is en dat men, ondanks alle waar schuwingen en alle nadere gegevens (en ervaringen) waarover men sedert 1958/59 is gaan beschikken, wil doordrijven, liever dan ongelijk te bekennen. Er wordt gesuggereerd, dat nu er eenmaal A Is gezegd er „dus" ook B gezegd zou moeten worden, en eer- feit is dat er in de voorbereiding al wel enkele miljoenen zijn gaan zit ten .Maai- B zeggen komt neer cp een bedrag van tussen de 100 en 200 miljo engulaen plus een on)voor stelbare verkeerschaos, en dat, ter wijl er andere en zinniger suggesties zijn gedaan. Ook hier geldt beter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald. „Het boetekleed ontsiert den man niet", zei Kuyper indertijd, maar die was blijkbaar van een an dere statuur dan degenen die nu het Singelplan willen doordrijven. Het Is aan de volstrekt falende voorlichting van de kaait van de uni versiteit en de gemeente te wijten, dat het Leidse publiek pas thans de ogen opengaan voor wat men het wil opdringen. Artikelen als van prof. Bakhuizen van den Brink. dr. Muller, van de architect Wiekart, reacties als die van de heer Van Rooyen van het comité Leefbaar Leiden, dat alles draagt er bij toe dat het plan-Wiekart wel meer au sérieux zal worden genomen dan „de universiteit" bij monde van de heer Reinhardt hoopt. Als men het plan-Wiekart niet wenst over te nemen, dan moet men naar buiten. De zg. verbondenheid van de universiteit met de stad laat men de stad duur betalen, en wie het economisch belang der grote fa culteiten nar voren brengt, weten heel goed, dat een steeds groter deel van de staf uit onbestuurd en on bestuurbaar Leiden naar de omlig gende gemeenten vlucht en dat er hoe dan ook altijd een flinke kern van studenten in de stad zelf zal blijven wonen. Bij de fatale ontwik keling van het verkeer en van de universiteitsbevolking en bij de te genwoordige sbedebouwkunde en ver keerstechnische inzichten gaat ieder verantwoordelijk stadsbestuur de congestie tegen. Hier in Leiden wordt die juist bevorderd. Het is een blamage voor de universiteit daar aan mede te werken en dat dan nog te laten verdedigen op een wijze, zo als dat door de heer Reinhardt is gedaan. Prof. dr. R. B C. HUYGENS, Voorlichting slecht geïnformeerd H. Reinhardt, hoofd van het bu reau pers en voorlichting van de uni versiteit, somt in het LD van woens dag een aantal „onjuistheden" op uit het artikel van architect Wie- kart over het Witte Singel-plan, dat eveneens in deze krant heeft ge staan. Het is ronduit jammer, maar ook bijzonder ergerlijk, dat een hoofd voorlichting zó slecht geïnformeerd blijkt over de werkelijke gang van zaken bij deze voor Leiden zo belang rijke zaak. Hij zou immers kunnen en moeten weten a. dat de demping van de Trek- vliet uit het basiswegenplan 1961 thans prioriteit gekregen heeft boven voor Leiden véél noodzakelijker en nuttiger verkeerswerken en dat deze „gedeeltelijke" demping thans uit sluitend geschiedt ten behoeve van het Witte Singelplan. Ook bij de ge meente kwam een verschuiving van de motieven bij deze zaak naar vo ren: stond aanvankelijk de demping van de Trekvliet geheel los van het plan der universiteit, thans spreekt men al van de demping van de Trek vliet ten behoeve van het Wltte-Sin- gelplan. b. dat in 1968 de 500 geplande par keerplaatsen voor de 2700 verwachte werknemers en studenten al veel te weinig was, laat staan wanneer het gebouw in 1975 klaar zou zijn. Hoe zou enig universiteitsbestuur ooit kunnen verhinderen, dat bepaalde groepen van studenten of personeel gebruik maken van een door hen ge kozen vervoermiddel? c. dat er tot heden geen cijfers door universiteit of gemeente zijn ge publiceerd over het te verwach ten verkeersaanbod. Er is alleen ge sust en gezegd, dat het wel zal mee vallen, terwijl iedereen weet, dat ver- keersprognoses nooit meevallen. d. dat de verkeersaantrekking naar dit kleine gebied veel schadelijker en ingrijpender is dan naar het ruim viermaal zo grote gebied van Waard en Oranjegracht met veel betere en meer toegangswegen. e. dat het chantageverhaal van .anders gaat de universiteit de stad uit" wel degelijk gebruikt is en wel door drs. H. Antvelink op 'n open baar gehoor, belegd door de KVP me dio 1968. f. dat zelfs voor de universiteit het oude spreekwoord geldt „beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. B. D. Oosterman (raadslid) T. W. Mulder (architect) Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3