Scherpe waarschuwing van ixon aan adres van Hanoi Mevrouw Meir bereid tot een onderhoud met ie Egyptische president Dublin neemt interneringsmaatregel tegen kleine groepen terroristen Amerikaans-Russische besprekingen leveren eerste resultaat op nodig hervatting van bombardementen ^Spaanse steden onrustig i.v.m. 3proces-Burgos Engeland zucht onder staking elektriciteit Met grote nadruk Inlichtingen van alle rassen' Politieman in Rio overleden Washington biedt ruil aan van de krijgsgevangenen ■1 Paars is goed Arrestatie en gevangenneming zonder vorm van proces VRIJDAG 11 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 De leider van de Amerikaanse ;t 96 )oorw eg stakingDennis, hee 't 'assfcteren alle 500.000 stakende le en van het personeel der spoor- egen opgeroepen het werk te ervatten. Eerder op de dag had hs en federale rechter gezegd, dat snsc 6 vakhond van het spoorwegper- weel een boete van 200.000 dol- ir zou kunnen krijgen voor elke 5n-ag dat de staking voortduurde, m omdat deze een schending bete kent van de noodwet van presi dent Nixon die donderdag door de president was getekend. President Nixon heeft donder dagavond in verband met de sta king een lijst getekend van goe deren waarvan de verzending voorrang heeft en die zullen wor den vervoerd via de weg. het wa ter en de lucht. Het betreft hier bepaalde soorten levensmiddelen, olieprodukten, voorraden voor ziekenhuizeneen deel van de post, militaire voorraden en ook personen, n.l. rijksambtenaren. Op de foto een beeld, dat thans achterhaald is: stakers in New Orleans bij het binnenlopen van een trein, die op dat ogenblik nog niet aan de staking meedeed. ïn e j« hanj •een onlij Del< n ij TEL AVIV NEW YORK (Reuter, P) De Israëlische premier me- rouw Golda Meir is bereid de Egyp- sche president Anwar Sadat op verzoek te ontmoeten om de aJ^isis in het Midden-Oosten te naspreken. Indien noodzakelijk wil ook een privé-uitnodiging ont- wgen om in het geheim te gaan mderhandelen. Mevrouw Meir ver- laarde dit gisteravond tijdens een ijeenkomst van de Arbeiderspartij Tel Aviv. Ze voegde er aan toe 4|0it ze voor een dergelijke ontmoe- 8 4W 2 nedk( abinet zou verkrijgen. 2.Ó Sprekend over de missie van VN- emiddelaar Gunnar Jarring zei remier Meir dat Israël te allen tij- 5,7 bereid is de besprekingen onder, jn supervisie te hervatten. „Maar re moeten ons er wel van over- JDE uigen dat wij tijdens die bespre- uui zonder enige moeilijkheden de :euring van het Iraëlische Madrid, parijs, rome <dpa. afp. ap, Reuter) In verscheide- ie Spaanse steden is gisteren gede monstreerd ten gunste van de Bas en, die in Burgos terecht staan. In le op een na grootste stad van het and. Barcelona, betoogden tweedui- »nd demonstranten, van wie sommi- en stenen gooiden naar de politie, Ale op haar beurt gummiknuppels [ebruikte om de menigte te verdrij- «n. Ei- werden 25 arrestaties ver- Icht. Ook in Madrid was het on- nstig. Verscheidene studenten wer- «fen gewond tijdens een gevecht met te politie, die een vergadering in de ïconomische faculteit binnendrong en de demonstrerende vergadering met de wapenstok uiteen joeg. Er werden vele arrestaties verricht. Ook elders bi Spanje, zoals in Bilbao. Sevilla en Pamplona, was het onrustig. In Parijs namen gisteravond ver- •cheidene duizenden, onder wie veel J' Spanjaarden, deel aan een demon- gratie waartoe linkse partijen en Vakbonden hadden opgeroepen. Hier en daar braken ongeregeldheden uit. In totaal werden veertig demonstran ten gearresteerd. De Italiaanse havenarbeiders zul len van zaterdag a.s. gedurende een *eek geen Spaanse schepen in be handeling nemen, een besluit dat af komstig is van de drie grote vakbon den in het land. kingen, en ze kunnen lang zijn. niet een tekort gaan krijgen aan essen tiële middelen voor onze verdediging, en daardoor nog verplicht worden ook daarover te gaan onderhande len". Mevrouw Meir zei, dat het niet gemakkelijk is naar de vredesbespre kingen terug te keren. Mocht er echter voorlopig niet worden verder- gepraat dan zal er toch een groot probleem moeten worden opgelost, nl de vraag hoe de voortduring van het bestand langs het Suezkanaal kan worden verzekerd. Volgens haar kunnen de besprekingen onder Gun nar Jarring echter nooit tot een volledige oplossing van het conflict leiden. In het uiterste geval zullen er tussen de bij het conflict betrok ken partijen directe onderhandelin gen moeten plaatsvinden. Koning Hoessein van Jorda nië heeft de Verenigde Staten mili taire hulp ter waarde van 200 mil joen dollar gevraagd. Hij deed dit in Washington tijdens gesprek ken met president Nixon en andere topfunctionarissen LONDEN (Reuter) De Britten gaan steeds meer lijden onder de stiptheidsactie van de 125.000 arbei ders van de elektriciteitsbedrijven, die om een loonsverhoging van 25 pro cent te krijgen, langzaam zijn gaan werken. De vrees bestaat dat door het koude weer vooral oudere men sen het slachtoffer van de staking zullen worden. De „Electricity Board" heeft een beroep op het publiek ge daan zuinig met elektriciteit te zijn: „Elke keer dat u onnodig het licht aandoet, kan betekenen dat een spoedoperatie in een ziekenhuis daar van' last ondervindt". Bij veel indus trieën heeft men de produktie ge heel of gedeeltelijk moeten staken. In Noord-Ierland zijn door het slui ten van fabrieken naar schatting 200.000 mensen zonder werk geko men. De vakbonden hebben woens dagavond een aanbod van de rege ring om te bemiddelen van de hand gewezen. De bonden willen pas weer aan de overhandelingstafel - gaan zitten als de door de staat gecon troleerde elektriciteitsbedrijven hun aanbod tot salarisverhoging van twee shilling verhogen. De bonden heb ben zes shilling gevraagd, waardoor de gemiddelde weeklonen op ongeveer 30 pond sterling zouden komen. Hoessein zei gisteren in een vraag gesprek dat de Arabische wereld on danks de Russische hulp nog steeds geen militair evenwicht met Israël heeft bereikt. „Ik geloof, dat wij nog vele jaren nodig hebben voor de over brugging van de kloof". De koning zei dat de steun van de 200 miljoen dol lar over vijf of tien jaar gespreid zou kunnen worden. „Wat wij met een nodig hebben is niet zoveel". In het vraaggesprek zei Hoessein verder, dat het gebrek aan evenwicht tussen de Arabische we reld en Israël geen kwestie van tanks en vliegtuigen is, maar meer een van organisatie en administratie. WASHINGTON (GPD, Reuter, AFP) President Nixon heeft gis teravond de regering in Hanoi in krachtige bewoordingen gewaar schuwd dat hij de bombardementen op militaire doelen en aanvoer lijnen in Noord-Vietnam zal laten hervatten als militaire verster king van de communisten de terugtrekking van Amerikaanse troe pen in het zuiden in gevaar zou brengen. Tijdens zijn eerste pers conferentie in het Witte Huis sinds zeven maanden herhaalde de Amerikaanse president met grote nadruk eerder gedane waarschu wingen dat de Noordvietnamezen zelf krachtige tegenacties uitlok ken als zij blijven doorgaan ongewapende Amerikaanse verkennings vliegtuigen ten noorden van de gedemilitariseerde zone aan te val len. gezet, "omdat ik, nu we troepen uit het zuiden weghalen, moeten weten of er kansen bestaan voor een aan val op de troepen die blijven, en bo vendien moeten we de militaire op bouw in het noorden in de gaten hou den". Hij voegde er aan toe: "Als Amerikaanse vliegtuigen worden be schoten zal ik niet alleen opdracht geven het vuur te beantwoorden, maar dan zullen ook raketstellingen en militaire complexen die bij de aanval betrokken zijn door bombar dementen worden vernietigd". Op de vraag of de waarschuwing over mo gelijke nieuwe bombardementen be tekent. dat hij alle hoop op de Parij- se vredesbesprekingen had opgege ven zei Nixon: "Zeer zeker niet. Zo lang er hoop is op vooruitgang bij voorbeeld ten aanzien van de krijgs gevangenen zullen de besprekingen worden voortgezet". DODELIJKE VAL FORT BENNING (Reuter) De verdediger van luitenant Calley heeft gisteren voor de militaire rechtbank in-Fort Benning (Georgia) gezegd dat zijn cliënt, beschuldigd van moord op 102 burgers in My Lai, handelde in directe opdracht van zijn compagniescommandant, kapi tein Ernest Medina. Volgens Calley had Medina bevel gegeven om "het dorp plat te branden, het vee af te maken, de waterputten te besmetten en ieder levend wezen in het gebied te do den". Volgens advocaat Latimer stond My Lai bekend als een "dode lijke val voor Amerikaanse militai ren". Enkele dagen voor de massa moord hadden Vietcongguerrilla's van beide sexen en alle leeftijden, die zich als burgers voordeden, Ameri kaanse soldaten in de rug geschoten. De compagnie voelde daarover "wrok en boosheid", zo zei Latimer. De dag voor de aanval waren rouwdien sten gehouden voor drie leden van Calley's compagnie die rond My Lai op een boobytrap waren gelopen. De sfeer van die diensten had de wraak gevoelens van de compagnie aange wakkerd, en commandant Medina had zijn mannen verteld dat ze nu de kans zouden krijgen met gelijke munt terug te betalen, aldus het re laas van Latimer. Compagniescommandant Medina had gezegd, dat volgens betrouwba re berichten allle burgers uit de dor pen waren weggetrokken. En toen gaf hij de order alles te vernietigen. Er werd niet gezegd wat er met bur gers moest gebeuren als men die aantrof. Toen het peloton in het dorp aankwam was men van mening dat iedereen die daar was tot de Viet- cong behoorde, of hiermee een lijn trok. Voordat men My Lai binnen trok, lagen daar, in een grote grep pel, al de lijken van mannen van mi litaire leeftijd, en die mensen moe ten gedood zijn door artillerie of vuur uit helikopters, aldus Latimer. Nixon kondigde aan dat hij bereid is een beperkt staakt-het-vuren in acht te nemen tijdens Kerstmis, nieuwjaar en het Vietnamese nieuw jaar aan het eind van januari. Hij verwierp echter het idee van een uit gebreid eenzijdig bestand door de Verenigde Staten vanaf Kerstmis tot eind januari omdat Noord-Vietnam een dergelijk voorstel op voorhand al had afgewezen. Terugkerend naar de eventuele hervatting van de bombardementen zei Nixon onder meer: "Indien de Noordvietnamese infiltratie en ge vechtsactiviteit ondanks de terug trekking van Amerikaanse troepen zodanig gaat toenemen dat de ach terblijvende troepen in gevaar ko men dan zal ik opdracht geven de bombardementen op militaire doelen in Noord-Vietnam, op aanvoerlijnen vanuit het noorden naar het zuiden en op militaire complexen te hervat ten". En met grote nadruk: "Dat zal mijn reactie zijn". Nixon verwierp de mening van "duiven" en andere Amerikanen dat Hanoi nooit toestemming heeft gege ven tot vluchten met ongewapende verkenningsvliegtuigen boven Noord- Vietnam als voorwaarde voor het beëindigen van de luchtoorlog boven het noorden in november 1968. Hij zei dat er volgens de vroegere presi dent Johnson wel degelijk een derge lijke overeenkomst was en dat ook andere leden van de regering-John- son van het bestaan ervan afwisten. Zelfs al zou er echter sprake zijn van een misverstand, "dan wil deze president die overeenkomst met be trekking tot de verkenningsvluchten wel aanhouden". Nixon liet er vervolgens geen twij fel over bestaan dat de verkennings vluchten kost wat kost worden voort- PRETORIA (Reuter) De Zuid- afrikaanse hoofdcommissaris van politie, generaal Johannes Gous, heeft gisteren de bewering van aarts bisschop dr. Michael Ramsey van Canterbury, dat de Zuidafrikaanse politie Bantoes voor grote bedragen als verklikkers aannam, tegenge sproken. „Wij gebruiken wel ver klikkers, dat doen alle landen, maar onze inlichtingen krygen wy van alle rassen, en niet alleen van Ban toes zoals de aartsbisschop beweerd heeft". Er wordt ook niet meer voor betaald dan in andere landen, zei hy. Kerken en religieuze groeperin gen' worden niet lastig gevallen als zy binnen de perken van de wet biyven, aldus Gous. (Van onze correspondent) HELSINKI (GPD) Sedert 2 november onderhandelen de delega ties van Amerikanen en Russen, resp. onder leiding van Gerald Smith en Wladimir Semjonow, weer in de Finse hoofdstad over beperking van hernwapenvoorraden. Zoals bekend werden deze SALT-besprekingen vorig jaar in Helsinki geopend en had van april tot augustus een tweede ronde plaats in de Oosten rijkse hoofdstad Wenen. De partijen zouden nu tot overeensteming zijn gekomen over het plaatsen van anti- raketverdedigingssystemen. Amerika en de Sowjet-Unie zou den bereid zijn zich te beperken tot de hoofdsteden Washington en Moskou en een ruim toegemeten deel van de omgeving daarvan. In SALT- kringen beschouwt men dit als een behoorlijke basis voor een eerste overeenkomst in het kader van dit belangrijke overleg. Men streeft er nog steeds naar een globale oplossing te vinden voor de RIO DE JANEIRO (AP) De Braziliaanse federale politieman Helio Carvalho de Araujo, die maan dag werd neergeschoten door de terroristen', die de Zwitserse ambas sadeur Giovanni Bucher hebben ontvoerd, is gisterochtend aan zyn verwondingen bezweken. Men verwacht dat de dood van de politieman voor de Braziliaanse re gering aanleiding zal zyn 'n harder standpunt in te nemen in de onder handelingen over de vrylating van de ambassadeur. De ontvoerders hebben van de re gering geëist dat zy in ruil voor de vrylating van Bucher 70 politieke gevangenen per vliegtuig naar Alge- rye, Chili of Mexico zullen laten vertrekken, maar zy hebben nog steeds geen lyst opgesteld met de namen van de gevangenen wier vry lating zy eisen, zoals woensdag door de regering was verzocht. PARIJS (AP) Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten hebben gisteren aangeboden hun Noordvietnamese krijgsgevangenen vrij te laten in ruil voor de vrijheid van de Amerikaan se en Zuidvietnamese krijgsgevange nen in Noord-Vietnam. De Vietcong heeft gisteren een be stand aangeboden op voorwaarden die voor de Amerikanen en de Zuid- vietnamezen onaanvaardbaar waren'. De beide voorstellen, zo werd door woordvoerders voor de verschillende delegaties in Parys meegedeeld, wer den door de delegaties tot wie zij ge richt waren, verworpen. Met andere woorden, op de 94-ste plenaire zitting van de vredesbesprekingen over Viet nam is opnieuw geen vooruitgang ge boekt en de conferentie verkeert, net als te voren, in een impasse. beperking aan beide zijden van de grote strategische raketsystemen, zowel te land, ter zee als in de lucht. Van Amerikaanse zijde wordt erop aangedrongen de SS-9 raketten van de Sowjet-Unie een onderdeel te maken van het komend verdrag. De SS-9 raketten bieden, evenals het Amerikaanse ABM-systeem (de anti anti-raketten), de mogelijkheid een eerste klap uit te delen, de zogenaam de „first strike capability". Men re kent ermee, dat de Sowjet-Unie over driehonderd SS-9 raketten beschikt, elk met een lading van 25 megaton. De lading kan bovendien ook nog verdeeld worden in drie atoomkop pen van 5 megaton elk, die ook apart gericht kunnen worden. Aan Ameri kaanse zijde beschikt men niet over een gelijkwaardig wapen en in ruil voor een beperking van de SS-9 ra ketten heeft men in Wenen een be perking van het eigen ABM-systeem aangeboden. In Amerikaanse kringen in Hel sinki is men intussen misnoegd over het feit, dat de heer Semjonow wel willend de Amerikaanse cyfers no teert, maar over de Sowjetrussisohe getallen geen woord loslaat. Men re kent er echter op, dat, voordat het overleg voor Kerstmis wordt onder broken (men vermoedt 18 december* de situatie een verbetering zal heb ben ondergaan. •"1 ara achrijoc Naar aanleiding van het artikel „Paars" van Hans Melkert Leidsch Dagblad van gisteren. Uit de uitspraak van de beroeps commissie i.z. het paars schilderen van een winkelpui aan de Breestraat wat het gezellig winkelen ten zeer ste bevordert, concludeer ik dat de ambtenaren" in dit soort zaken be paald geen deskundig oordeel kun nen vellen en met hun kennelyk sterk conservatieve opvattingen de leerfbaarheid van Leiden in gevaar gaan brengen. Het is mi. nog niet te laat om dit roer drastisch om te gooien en hier een aantal eigentijdse deskundigen aan te zetten. Ik roep de lezers van dit stukje op om de handen in een te slaan en sa men met het Leids City Centrum, Commissie Leefbaar Leiden, rekla- medeskundigen etc. te vechten voor een werkelijk leefbaar Leiden en niet straks te staan aan het graf van niet alleen een oude, maar zeer dode stad. BAREND GODDIJN, Lange Mare 90, Leiden ADVERTENTIE L.G.B./De Zijl Comb. zaterdag a.s. INT. ZWEM- EN WATER- POLOTOURNOOI met Jeugd-topzwemmers (sters) en de waterpoloploegen van: Szolniki Dosza Sportkör - Hongarye A.Z.C. Alphen De zyi Leiden In de Overdekte, Leiden, aanvang 19.00 uur. LONDON (GPD) In de Ierse re publiek is politieke onrust ontstaan door het sensationele besluit van premier Jack Lynch om een wet die arrestatie en gevangenneming zonder vorm van proces mogelijk maakt en die de laatste Jaren een sluimerend karakter droeg opnieuw toe te pas sen en de interneringskampen voor ontvangst van gedetineerden in orde te maken. Onder deze wet is de regering ver plicht elke zes maanden aan het par lement bijzonderheden over de ge- interneerde personen bekend te ma ken. De gedetineerde kan te allen tij de verzoeken om zijn zaak te laten onderzoeken door een commissie van drie. bestaande uit een leger-offi cier, een advocaat en een lid van de rechterïyke macht. De Ierse regering heeft als lid van de Raad van Europa en onderteke naar van de Euopese Conventie in zake mensenrechten de desbetreffen de commissie van haar besluit op de hoogte gesteld en verklaard de wet alleen in uiterst noodzaak te zullen hanteren. Een proclamatie is thans het enige dat nog verder nodig is. Aangenomen wordt dat de gema tigde Lynch zijn land en speciaal de oppositiepartijen niet voor niets in rep en roer heeft gebracht en dat hij heeft gehandeld op grond van con crete bewijzen dat er inderdaad plan nen bestaan voor ontvoering van pro minente politieke figuren en zaken- Door A. D. Lisauer lieden alsmede voor gewapende bankroof, waarbij niet voor moord zou worden teruggedeinsd. Er zyn in tussen al elf mannen gearresteerd, dié ervan verdacht worden met der gelijke plannen rond te lopen en ten uitvoer te leggen. Zij behoren tot een groep fanatieke terroristen, die het doel zou hebben chaos in Eire en de val van de regering te veroorzaken. ,,Saor Eire" De dreiging zou in de eerste plaats komen van een betrekkelijk kleine groep van linkse ultra's die Ierland door geweld willen herenigen en voor niets zouden terugdeinzen. De ze groep noemt zich de „Saor Eire" (Vrij Ierland), die zich van het ille gale vryheidsleger IRA (Irish Repu blican Army) heeft afgescheiden. De Saor of misschien andere (want niemand weet wat de regering in werkelijkheid heeft bewogen; zou toeslaan wanneer de in mei in En geland gearresteerde Patrick Frances Keane, een 34-Jarige tv-monteur uit Dublin, aan Ierland zou worden uit geleverd. Hij wordt verdacht van moord op een politie-agent en gewa pende roof. Dit was namelijk de cli max van achttien bankovervallen, waarvan bekend is dat zij door de Saor Eire waren uitgevoerd om geld te bemachtigen voor het voeren van haar campagne inclusief aanschaf fing van wapens. Skeane zegt on schuldig te zijn en heeft voor een Brits cassatiehof verklaard in 1964 de IRA te hebben verlaten. Hij vreest dat hij bij terugkeer in Ierland we gens zijn vroegere activiteiten zal worden vervolgd. Het hof verwierp zijn verzoek om niet te worden uit geleverd. maar stond hem toe zich tot de allerhoogste Engelse beroeps instantie, de Juridische commissie van het Hogerhuis, te wenden, welke begin volgend Jaar zijn zaak zal ho ren. Geheim kamp De maatregel van de Ierse regering is zo goed als zeker niet alleen tegen Saor Eire gericht, maar ook tegen andere professionele onruststokers. De republikeinse regering zet zich tot voldoening van de Noordierse regering van Chischester Clark al geruime tijd tegen IRA-komplotten schrap. Eerder dit Jaar heeft Lynch echter zijn vingers gebrand toen hij enkele leden van zijn regering ont sloeg omdat zij betrokken zouden zijn geweest bij wapensmokkelarij van het vasteland naar Ierland ten behoeve van de IRA. Zij werden vrijgesproken. Bij de periodieke onlusten in het noorden is duidelijk de toenemende militaire Invloed van de IRA merk baar, hetgeen op zijn beurt weer als een rechtvaardiging geldt voor het optreden van de protestantse ultra's, aangevoerd door ds. Ian Paisley. Het heeft ook kwaad bloed gezet dat de IRA in een geheim kamp ten zui den van de grens met Noord-Ierland terroristen uit het noorden in de wa penhandel opleidt. Premier Chiches- ter Clark heeft kortgeleden nog zijn voldoening erover uitgesproken dat de regering van de republiek niet toestaat dat haar grondgebied hier voor wordt gebruikt. Historie herleeft De IRA hoewel nietig in getal, is een mengsel van nationalisten en so cialistische revollutionairen van vel schillende schakering, die vaak on derling overhoop liggen en steeds weer af splinteren. Zo heeft er ook een scheuring plaatsgehad in de Sa or. zodat deze volgens sommige in gewijden nauwelijks gevaar voor de Ierse staat kan opleveren. De genen die zo redeneren beseffen echter niet dat voor mensenroof en bankovervallen slechts enkele heet hoofden voldoende zijn zoals o.m. Canada heeft bewezen. Maar Lynch heeft niet aangeduid en behoeft zulks ook niet te doen) van welke kant het gevaar dreigt. In een land van ongemene vechtlust en roman tische ondergrondse samenzweringen is het moeilijk genoeg om dat pre cies vast te stellen. Maar het lijkt of Ierlands bittere historie herleeft. De speciale interne- ringswet werd tot nu toe in drie pe rioden toegepast namel.ijk in 1922, in de oorlogsjaren en van 1956 tot 1962, gedurende de „grens'-campagne van de IRA. Tijdens de oorlog wer den meer dan honderd IRA-mannen in het lugubere kamp van Curragh in de provincie Kildare opgesloten. Lynch ontmoet veel kritiek met na me van de republikeinse beweging als geheel, waarvoor veel sympathie bestaat en die er voor wil zorgen dat de onderdrukte rooms-katholieken in het noorden zich kunnen verdedigen. Streng bewaakt Intussen worden ook verscheidene ambassadegebouwen in Dublin thans extra streng bewaakt. In Groot- Brittannië houdt de politie havens en vliegvelden in het oog om te verhin deren dat Ierse extremisten daar hun toevlucht zoeken. Zij zullen onverbid- dellijk naar Ierland worden terugge stuurd. Scotland Yard is razzia's begonnen onder de Ierse terroristen in Enge land die tot diverse groeperingen be horen, maar opereren onder de al gemene IRA-vlag. Geloofd wordt dat velen hunner betrokken zijn bij wa penzendingen naar Ierland. Wanneer hun papieren niet in orde zijn kunne ze worden gedeporteerd. Andere on gewenste elementen zal worden ver zocht het land te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7