ONINGIN NAAR INDONESIË $3333 Steeds meer vragen rond Delftse moord iór verkiezingen van april volgend jaar vandaag Vecht partij in Burgos 'Een duistere geschiedenis' lekker ltd ta Treffer x. L0=> ngeveer een maand Verkiezing Pakistan Moejib en Bhoetto boekten successen (Due/ OOG WEER Bij proces is het alarmnummer van de Leidse brandweer het is ook het aantal abonnees van het Leidsch Dagblad Incident in de Zuidvietnamese stad Qoei Nonh Zuidmolukkers in hongerstaking op Binnenhof Loonplafondl Dode man in oude mercedes jicht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 DECEMBER 1970 No. 33270 i EIDSCH DAGBLAD ir: G. Koopman jdacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,16 per kwartaal f postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f0,25. Witte Singel 1, Lelden - Giro 57C53 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 HAAG (GPD) Het kabinet heeft Koningin! a geadviseerd om in maart volgend jaar een bezoek ïgen aan Indonesië, zo wordt in officiële kring ver- i. Dat is dus voor de kamerverkiezingen. President ■to had de koningin hiertoe uitgenodigd tijdens zijn :aan Nederland, eerder dit jaar. verluidt is Koningin Juli- llig van plan aan de uit- g van de president ge geven. Zij is zeer onder uk gekomèn van het bij- warme onthaal dat Prins ■d er tijdens zijn onoffi- ?zoek heeft ondervonden er de voorkeur aan geven r een maand in Indonesië even. rste tekenen van een ver verstandhouding tussen Ne- fn Indonesië bleken in maart aar toen Prins Bernhard in ctie van voorzitter van de ildlife Association (Wereld Fonds) van 12 tot en met t een bezoek aan Indonesië Iet betekende het eerste be- een lid van het Koninklijk Indonesië. Bernhard voerde tijdens zijn onder meer gesprekken met t Soeharto en met sultan koe Boewono IX van Djok- minister van Staat en belast nomische, financiële en in- zaken. a* bracht de prins een an talrijke wildreservaten en onumenten op Java en Bali, gelegenheid kwam reeds ter .t Koningin Juliana een tl Indonesië zou brengen het bezoek van president aan Nederland, ins was het bezoek van pre- harto aan Nederland van lilt verwacht van vanavond jenavond Igemeen veel bewolking, maar ;nd droog weer. Weinig het binnenland minder kou- t. Overigens weinig verande- temperatuur. (Opgemaakt om 12.40 uur) 10 DECEMBER 8.37 uur; onder 16.29 uur. 14.20 uur; onder: 6.03 uur. er te Katwijk te 0.40 en r, laagwater te 8.53 en 21.10 korte duur in verband met de be zetting van de residentie van de In donesische ambassadeur in Wasse naar, waarbij een politieman werd gedood. Een bezoek dat oorspronke lijk van 1 tot 4 september zou du ren maar na tweemaal vierentwintig uur te zijn uitgesteld werd terugge bracht tot één dag. Vlak voor zijn vertrek uit Neder land zei president Soeharto het vol gende: „Staat u my toe, by deze bij zondere gelegenheid, uwe majesteit en Prins Bernhard uit te nodigen te eniger tijd in de toekomst Indo nesië te bezoeken". BURGOS (AP) Voor de krijgs raad in Burgos hebben de zestien Baskische verdachten vanochtend gedemonstreerd voor de Baskische onafhankelijk van Spanje. De verdachten onder wie twee priesters gingen op de vuist met de in gro ten getale aanwezige politiemannen en konden met de grootste moeite in bedwang worden gehouden. De publieke tribune van de rechts zaal werd ontruimd en de aanwezi ge journalisten werden in 'n aan grenzende kamer twintig minuten opgesloten. De vechtpartij begon toen één van de Basken tegen wie de doodstraf was geëist naar de voorzitter van de krijgsraad stapte en hem in zijn gezicht schreeuwde dat hij een krijgsgevangene was en volgens de conventie van Genève niets meer behoefde te zeggen dan zijn naam en rang. Zie ook pagina 8: Krijgsraad in Burgos strenger. >oe als die 33333 en neem een abonnement >p de grootste krant van Leiden en omgeving. n Ik word abonnee per 1 Januari 71 en ontvang de krant reeds vanaf 18 december a.8. O Stuur my een gratis proefabonnement voor 14 dagen. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214 Leiden. SAIGON, QOEI NONH (Reuter, AP In de Zuidvietnamese havenstad Qoei Nonh zijn gisteren anti-Ameri kaanse betogingen gehouden, nadat een twaalfjarige Vietnamese school jongen per ongeluk door een Ame rikaanse militair was doodgeschoten. Dit incident deed zich voor, toen een groepje Vietnamese jongeren een Amerikaanse vrachtwagen binnen klom om rantsoendozen te stelen. Het slachtoffer was leerling van een boeddhistische school, waar veel An Qoeang-boeddhisten zijn ingeschre ven. die fel tegen het bewind van Thieu en Ky zijn gekant. De Ameri kaanse soldaat is in hechtenis geno men. Militaire functionarissen stel len een onderzoek in naar het inci dent. dat aanleiding gaf tot ongere geldheden. Enige duizenden betogers wierpen stenen naar Amerikanen. De Zuidvietnamese politie, versterkt met provinciale militie en Zuidviet namese militaire politie, moest met traangas en gummiknuppels op treden om de betogers te versprei den. Vele betogers zijn gearresteerd. De gevolgen van de stiptheids actie van 125.000 arbeiders bij de Britse elektriciteitsbedrijven worden steeds voelbaarder. Vanochtend op de derde dag van de langzaam-aan-actie zat ongeveer een derde van alle Engelsen in het donker na een van de koudste nachten in dit late najaar. Er moet rekening gehouden worden met de slui ting van vele f abrieken. Het einde van het loonconflict tus sen de regering-Heath en de vakorganisatie van de werkers in de elektriciteitsbedrijven is nog niet te voorspellen. Volgens berichten in de Britse pers overweegt de conservatieve regering de noodtoestand af te kondigen. Het inschakelen van troepen schijnt uitgesloten, om dat de militairen zonder hulp van de arbeiders in de bedrij ven niets kunnen uitrichten. Behalve de industriële sector wordt vooral de gewone Engels man ernstig gedupeerd. Een Londense kapper moest zijn klanten bij kaarslicht scheren (zie foto). DELFT (GPD) De voor de jacht op de Delftse wurger ge vormde rechercheploeg en de spe cialisten van het gerechtelijk la boratorium in Den Haag hebben definitief vastgesteld dat in de kamer waar veertien dagen gele den Ada Lansbergen werd ver moord, niets is te vinden dat is achtergelaten door de moorde naar. KARATSJI (Reuter) De Awami-liga van sjeik Moejiboer Rachman is in O o s t-Pakistan bij de verkiezingen van maandag als dui delijke winnaar uit de bus gekomen. Van de 153 beschikbare zetels heeft de Volksliga er nu 132 Bij de tel lingen voor drie andere zetels ligt zij aan de kop. In het rampgebied voor de Gangesdelta moet nog om negen zetels worden gestreden, maar Sjeik Moejib, zoals hij gewoonlijk wordt genoemd, verwacht ook deze zetels in zijn bezit te krijgen. In West -Pakistan is de linkse volkspartij van de oud-minister van Buitenlandse Zaken Zoelfikar Bhoettol voorstander van een „isla mitisch socialisme", de sterkste ge bleken. Van de honderdachtendertig zetels kreeg hij er 81. De toekomst van Pakistan hangt nu af van de vraag of de twee ster ke mannen Bhoetto en sjeik Moe jib het eens zullen worden over een nieuwe grondwet. President Jachja Chan heeft de nationale ver gadering honderdtwintig dagen de tijd gegeven om te komen met een bevredigende grondwet, die beide de len van het land niet verder van elkaar af mag brengen. Als het par lement hierin niet slaagt, zal de pre sident het regeren op grond van de noodtoestand blijven voortzetten. In zijn eerste verklaring na de verkiezingen heeft de 43-jarige Bhoet to de medewerking van zijn partij gevraagd bij het opstellen van een grondwet, die „het recht op welvaart niet alleen aan een kleine groep van tweeëntwintig families geeft, maar die de grondrechten van alle hon- derdtwintig miljoen inwoners van het land waarborgt". advertentie Voor goed auto-onderhoud nieuwe rijn 49 advertentie Het blyft de politie sterk intrige ren dat de onbekende man die de re dactie van de Delftse Courant belde en schreef, zo goed op de hoogte is van de situatie in de slaapkamer en van de toestand waarin Ada Lans bergen kort voor haar dood verkeer de. Speciaal is de aandacht van de po litie gericht op enkede voorwerpen die de man, die vrywel zeker de wurger is, in zijn telefoongesprekken en zijn brief noemde. Op de situatieschets van de slaapkamer in zijn brief gaf de man de plaatsen aan waar hy een ring en een onderzoek had gezien Arnoud Lansbergen, de 23-jarige echtgenoot van het slachtoffer heeft de ring herkend als zijn eigendom. Het is een gouden ring met een zwar te steen. Hij had de ring de laatste weken niet gedragen, omdat er een scherpe rand aan zat. Ook de onderbroek is van de heer Lansbergen. DEN HAAG (ANP) Vier jonge Zuidmolukkers zijn vandaag op het binnenhof in Den Haag voor onbe paalde tijd in hongerstaking gegaan. Ze doen dat, omdat ze diep teleur gesteld zijn over het resultaat van het gesprek tussen de regering in balling schap van de republiek Zuidmoluk- ken tn de Nedeilandse regering. Voorzien van dekens, kussens en een vlag van hun republiek hebben de vier jongens zich neergevlijd naast de trappen naar de hoofdpoort van de Ridderzaal. De vier hongerstakers zijn: de achttienjarige V. Latuma- hina, de zeventienjarige S. Pattipei- lohy, en twee broers, de negentien jarige P en de achttienjarige J. Timisela. Ze worden door een aantal vrienden en familieleden vergezeld. Ze kondigden aan, dat gedurende de staking van uit heel Nederland ge regeld Zuidmolukkers naar het bin nenhof zullen komen om de stakers gezelschap te houden en moed in te •spreken. De inspanningen van de politie om aanwyzingen te vinden waaruit kon blijken of Ada het slachtoffer is ge worden van een roofmoord of een lustmoord, hebben geen resultaat op geleverd. Na veertien dagen tast de politie nog altijd in het duister om trent het motief. Het aantal vragen in deze bijzon der geheimzinnige zaak lijkt eerder groter dan kleiner te worden. Of schoon verscheidene politiekorpsen uiterst vakkundige rechercheurs heb ben vrijgemaakt, heeft het speurwerk nog steeds geen duidelijk spoor opge leverd. Het blijft, naar het woord van hoofdinspecteur J. J. M. van der Ven de man die de jacht op de wur ger leidt tot nog toe „een duiste re geschiedenis". Moderne broche in geel en wit goud, versierd met 3 briljanten 295,*. JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 - Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem-Grote Houtstraat 63 Na veel beraad heeft het kabinet dan nu eindelijk besloten een soort loonplafond in te stellen. Twee pro cent mogen de werkelijk besteedbare inkomens gaan stijgen en niet meer. De regering heeft getracht de par tijen, werkgevers en werknemers, van het nut van deze maatregelen te overtuigen. Maar dat is niet gelukt. Misschien was- het beter geweest als de regering eerder een beslissing had genomen. Want nu hebben met name de vakbonden de tyd gebruikt om tegenargumenten te ontwikkelen. Maar de regering vindt dat nu alle seinen wel op rood staan. De econo mie lijkt weer een hoogtepunt gepas seerd, winsten zyn belangrijk lager dan in voorafgaande jaren en de inflatie holt door. De inflatie moet bestreden worden en wel krachtig. Een loonplafond lijkt dan nog niet eens een erg drastische maatregel. 18 PAGINA'S Van Lennaerth Nijgn gaan we binnenkort weer horen. Voorlopig ziet hy het somber in voor de toekomst van het Nederlandse lied. maar zyn vrouw Astrid maakt haar eerste plaat PAGINA 5 De Tweede Kamer gaat akkoord met een verhoging van de zieken fondsgrens tot f 17.050 PAGINA T Mysteries rond het politiek testa ment van generaal De Gaulle PAGINA 8 Twee NZH-toerchauffeurs zijn on derscheiden, omdat zjj 20 jaar lang keurig hebben gereden. Ze hebben ze in het buitenland ach ter het stuur zien sterven STADSPAGINA Koejaké is er tegen aan gegaan, en hoe PAGINA 13 Natuurlijk is er nog veel meer sport. Maar ook de kippenhokken van Alkemade zijn in staat de ge moederen in vlam te zetten GRONINGEN (GPD) In Gro ningen heeft een surveillancegroep, van de gemeentepolitie vannacht om streeks half drie een oude Merce des aangetroffen met daarin op de achterbank het stoffelijk overschot van een tot dusver onbekende man. Het lichaam werd aangetroffen op de achterbank met het hoofd op de vloer. Er werden verschillende bloed sporen op de plaats aangetroffen, zo dat de politie een misdrijf zeker niet uitsluit. Vast staat alleen, dat de au to enige uren aan de Europaweg moet hebben gestaan. Verdere gege vens ontbreken tot nu toe. In de loop van de dag zal patho loog-anatoom dr. J. Zeldenrust uit Den Haag naar Groningen komen, om sectie te verrichten op het stof felijk overschot. Uit het Leidsch Dagblad van 9 December 1870: Burg. en Weth. alhier, ge zien het adres van F. J. van Beukering, metselaar, om vergunning tot 't houden en mesten van één of meer var kens, op het erf achter zijn huis op het Levendaal, doen te weten dat bezwaren kun nen worden ingebracht op het Raadhuis dezer gemeen te. Een Amerikaans blad, The Woman's Advocate, oppert het denkbeeld om de huioe- lijken slechts voor den tijd van één tot drie jaren te doen sluiten, den termijn bij wederzijdsch goedvinden te bepalen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1