ANIFESTO LEEFT VOOR iCHIM VAN EVOLUTIE Italië is verdeeld over volksstemming Komplot in Dublin ontdekt DE DEUR NAAR EUROPESE TOP BLUFT OPEN MUN MAN KEEK DE HELE DAG NAAR TV VN-missie: invasie Guinee werk Portugal in vogelvlucht in vogelvlucht jltalië anno 1970: de regering, vakbonden en de chaos (IIP )IPLOMATIEK IFFENSIEF AN CAIRO Nu de echtscheidingswet aanvaard is ft ijj ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Marconi is pas dertig en toch was hij al tien jaar geleden eiaï &e h°0P van Italiaanse communistische partij, de PCI. Op verf zijn negentiende werd Pio al gekozen tot lid van het centrale n Jn comité van de jeugdafdeling van de partij. Als student in de •kke| rechten was hij assistent van twee bekende hoogleraren. Hij zat een tijdje voor de PCI in de Romeinse gemeenteraad en hij liet zich tijdens de laatste NAVO-bijeenkomst in Rome et viel toen op dat Pio Marconi *'oriiaan zijn ziekbed (en met een fer me hoofdwond) door geen enkele ^communistische functionaris werd bezocht. Dat kwam omdat Pio a'aB langzaam maar zeker bezig was kamp te wisselen. Hij vond de officiële communisten niet links 'aali genoeg. En hij koos voor de klei- Maane groep van uit de partij gesto rvenen, die bekend werden onder de vlönaam van "Manifesto-groep", naar n iet maandblad dat zij redigeren. als aanvoerder van een protestgroep door de politie en in het ziekenhuis slaan. Plaats 3 vt|er is de jonge intellectueel met ijn fluweelbruine ogen, bakke- tn baarden, lange handen die hij be- onj weegt als een Egyptische prins op 'n c oude vazen, meer op zijn plaats, hein de Manisfesto-groep wordt er ten op los getheoretiseerd dat de stuk ken er af vliegen. Ter gelegenheid -"P^van het éénjarig bestaan van het maandblad verscheen kortgeleden >en jubileum-nummer met niet ninder dan tweehonderd stellingen >ver wat er allemaal niet deugt, en veel vager over hoe het anders zou moeten! De groep heeft suc- :es, want de Italianen houden van de leuze: geen daden maar woor den. In Rome liepen 86 communis ten van de PCI over naar de af- HïRO (AP) Egypte opent een groot diplomatiek wereldoffensief te waarschuwen voor een grote explosie in het Midden-Oosten in dien de huidige bestandsperiode ein digt zonder dat behoorlijke vorde ringen zijn gemaakt op de weg naar een vreedzame regeling van het conflict. Washington en Moskou zullen de marches worden gemaakt en dele gaties zullen worden gezonden naar Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Dit gebeurt in de twee maanden [die overgebleven zijn van de hui- bestandsperiode, olgens het semi-offiële dagblad Al gg( Achram zal Koning Hoessein van Jordanië tijdens zijn huidige rond reis langs de westelijke hoofdsteden e optreden als Arabisch woordvoer der. Achram schrijft, dat Hoessein, die een bezoek aan Cairo bracht, een boodschap van president Anwar Sadat van Egypte bij zich heeft ivoor president Nixon en de andere Westerse leiders. olgens Al Achram is Egypte vast besloten de strijd te hervatten in dien de huidige bestandsperiode eindigt zonder serieuze vorderingen de besprekingen van Jarring. cia' z iTi nome v- \.'f ie aftuigen jt»; m ,..2&eLS0f Door Rudolph Bakker gescheidenen, al zijn dat er toch nog niet veel op de 40.000 PCI-leden in de hele stad. Maar ook in andere steden viel een kleine uittocht te constateren, wat er alleen maar weer een gelukkig bewijs voor is, dat Italiaanse communisten Itali aans genoeg zijn om het als een eenheid niet te kunnen houden. De geschiedenis van Manifesto is ook weer eens een bewijs voor de overigens omstreden stelling dat de revolutie niet door het volk, maar door een klein hoopje intellec tuelen wordt gemaakt. En daarbij dient meteen te worden geconsta teerd dat Manifesto wellicht een minuscuul groepje idealisten is, maar dat het toch nu al en ook in de nabije toekomst een rol zal spe len die belangrijker is dan men zou verwachten. Doel Het theoretische doel van Manisfes- to is duidelijker dan de praktijk van de uitvoering. Dat doel werd op het twaalfde partijcongres van de PCI vorig jaar in Bologno voor gedragen. In de eerste plaats moet het schema van de vreedzaamste coëxistentie (van kapitalisme en communisme) uit elkaar worden geslagen. Het is in beginsel niet onjuist, maar het draait er in de praktijk op uit dat de strategische en economische positie van de Sowjet-Uie en van het commu nistische blok in haar huidige toe stand worden geïnstitutionaliseerd. Vóór het belang van de politiek van de communistische landen, al dus Manifesto, komt het veel gro tere belang van de voortzetting en uitbreiding van de revolutionaire strijd voor de bevrijding (van de arbeidsklasse). Het tweede belangrijke punt voor Manifesto is dan ook, dat binnen de communistische staten veel meer dan in werkelijkheid gebeurt nummer één moet staan de niet ophoudende revolutie die naar een "betere fase" moet voeren „waar nieuwe evenwichten en een nieuwe eenheid elkaar vinden". Dit was in februari. In juni van het zelfde jaar verscheen het eerste nummer van „H Manifesto", ge leid en betaald door de toen 45- jarige knappe blondine Rossana Rossanda, een nieuwe "Passionaria", ditmaal niet Spaans doch Italiaans. Rossana stamt uit Istrië, helemaal in het noorden van Italië waar ze, meer centraal Europees dan Itali aans, in Triest werd grootgebracht. Zowel in Venetië (waar ze studeer de) als in Milaan (waar ze gedu rende haar verzetstijd en ook na de oorlog woonde) maakte Rossa- DUBLIN De Ierse regering heeft bekendgemaakt, dat er in Ierland een komplot is tot Net ontvoeren van één of meer belangrijke personen. Premier Jack Lynch zei, dit van de politie vernomen te hebben. Hij zal zo nodig bijzondere maatregelen nemen. De Ierse premier zei verder, dat de voorbereiding op brede basis van een BRUSSEL (GPD) De positief lijkende berichten die donderdag naar het Westen kwamen na het overleg van de Warschau-pactlanden inzake de kwestie Berlijn, hebben geen en kele invloed gehad op de slotzitting van de NAVO ministerraad in Brus sel. In elk geval niet op de formu lering van het NAVO-standpunt in het gisteren uitgegeven slotcommu niqué ten aanzien van de eventuele samenzwering ook plannen omvat tot het uitvoeren van bankovervallen. Er zullen onmiddellijk internerings kampen ingericht worden en in ver band hiermee en met het oog op de Europese conventie voor de rechten van de mens, is de raad van Europa op de hoogte gesteld. De kampen waarover Lynch repte bevinden zich in hoofdzaak in de buurt van een legerplaats te Curragh in Midden-Ierland. Zij werden ge bruikt in de jaren veertig en in het begin van de jaren vijftig. Er zaten toen vele leden van het buiten de wet gestelde Ierse Republikeinse Leger (IRA) in. Maar sindsdien zjjn de kampen niet meer gebruikt. In de afgelopen qiaanden zjjn steeds meer arrestaties verricht, in verband met het ontdekken door de Ierse politie van clandestiene wapen opslagplaatsen, in het bijzonder bij de grens met Noord-Ierland. Europese veiligheidsconferentie. De 15 ministers verklaren dat zl) hadden gehoopt op een wezenlijker vooruitgang dan tot nu toe is ge maakt bij de onderhandelingen ovei Berlijn. Ook de Warschau-pactver- klaring van donderdag bevat volgens de NAVO-ministers „niets nieuws" Niettemin zullen ze Moskou en de andere landen van 't Warschau-pact via de Belgische minister Harmei, die als koerier optreedt, laten weten dat ze bereid blijven, zo gauw de kwestie-Berlijn een „Bevredigende uitkomst" te zien geeft, onmiddel lijk de NAVO-raad in spoedvergade ring bijeen te roepen om dan alsnog multilaterale voorbereidingen te gaan treffen voor het houden van een veiligheidsconferentie. Door zo'n spoedbeslissing zou de NAVO niet persé behoeven te wach ten tot de voorjaarszitting van de Mevrouw Cross: De voorpagina van II Manifesto. na Rossanda deel uit van een klei ne groep intellectuelen die hun blikken over de heuvelruggen van het Italiaanse provincialisme richt ten op de centra van de Europese cultuur. Surrealisme, expressionis me, existentialisme waren onder werp van discussie. En omdat er naar haar mening voor een Itali aanse intellectueel maar één keus mogelijk was, namelijk de commu nistische, koos Rossana voor de PCI. Als vertegenwoordigster van de "haute bourgeoisie" en als be weeglijke, onafhankelijke geest liep het binnen het starre stramien van de PCI vanzelfsprekend helemaal verkeerd met deze "Passionaria" af. De starheid van het partijap paraat en het opportunisme van deze zogenaamd revolutionaire par tij begonnen haar te ergeren. En met haar een aantal anderen Massimo Caprara, een doctor in de rechten en een secretaris van partijleider Togliatti; Aldo Natoli, chirurg en kanker-specialist, door de fascisten tot vijf jaar kerker veroordeeld, nu de economische deskundigen van de Manifesto groep. WORDT MAANDAG VERVOLG OTTAWA (AP) De Canadese re gering regelde gisteren direct het vertrek uit Canada van de Britse di plomaat James Cross. Het plan was dat Cross naar Londen ging. Het vliegtuig van de Canadese lucht macht dat gisteravond de ontvoerders van Cross naar Cuba bracht, kwam vanmiddag weer in Ottawa aan. Cross heeft 60 dagen gevangen geze ten heeft hü een groot deel van die tijd doorgebracht met het kijken na t{jd doorgebracht met het kijken na- kers, en misschien wel 160 zo niet meer films gezien. In een ziekenhuis bleek dat Cross in uitstekende lichamelijke en geeste lijke toestand verkeerde afgezien van een licht gebrek aan sommige vitami nen dat snel en zonder bezwaar ver holpen kon worden. Wel had Cross tijdens zijn gijzeling 10 kg aan ge wicht verloren. De hoge bloeddruk waaraan hij voor de ontvoering had geleden was ln gevangenschap niet verergerd. Ten huize van de Britse ambassa deur in Zwitserland vertelde een stralende mevrouw Barbar^ Cross dat zij haar man vandaag in Lon den weer hoopte te zien. Mevrouw Cross zag er enigszins vermoeid uit. Zij kon zich door emoties niet meer de eerste woorden herinneren die haar man na een scheiding van twee maanden gesproken had. Volgens mevrouw Cross werd haar man dag en nacht bewaakt door twee man met machinepistolen. Hfj had, volgens haar niet de indruk gewekt kwaad te zijn op zijn ontvoerders. Cross had de indruk gekregen dat zijn ontvoerders niet erg ingenomen waren met het idee naar Cuba te gaan. Erg boos was ze over de on bekende man die haar in Canada had opgebeld en zich voor haar echtge noot had uitgegeven. ministerraad, die op 3 en 4 juni 1971 in Lissabon zal plaatsvinden. Intussen laten de NAVO-landen (minus Frankrijk, dat overigens dit maal tot veler verrassing wél de rest van het gezamenlijk communiqué ondertekende in tegenstelling tot Rome toen de 14 anderen een aparte verklaring moesten uitgeven) het Oostblok nadrukkelijk weten dat een veiligheidsconferentie gepaard dient te gaan met een gesprek over het wederzijdse evenwichtig vermin deren van de strijdkrachten. En dan niet in de zin zoals ds Russen het hebben voorgesteld - namelijk vermindering van „vreem de troepen" in Europa maar het verminderen van de in elk land „ge stationeerde- en binnenlandse troe pen". Deze formulering moet voorkomen dat er in de toekomst alleen zal wor den gepraat over het vertrek van niet-Europese, dus in feite slechts Amerikaanse troepen. Maar zelfs in het geval van we derzijdse terugtrekking van „gesta tioneerde troepen" (dat zijn dus evengoed de Nederlandse eenheden in de Bondsrepubliek als bijvoor beeld de Russisohe in de DDR) zal er eerst nog een zorgvuldig onderzoek moeten worden ingesteld naar de evenwichtigheid van zo'n strijd krachten-uitdunning. Het is immers zonneklaar dat één teruggetrokken Amerikaan voor West-Europa een veel groter krachtsverlies betekent dan één teruggetrokken RU6 uit een Oosteuropees land. De één verdwijnt 5000 km ver over de Atlantische Oceaan, de ander rjjdt een paai* honderd kilometer oostwaarts achter de Pools-Russische grens en is in geval van nood in enkele uren weer present bij Berlijn of Helmstedt. De slotconclusie van deze 50ste NAVO-ministerraad (minister Luns verbond aan dit aantal de vrome wens dat ook voor de NAVO het le ven begint bij 50) luidt dat er „een nieuwe geest voor de jaren *70" is ontstaan: een van praten met min der omwegen, een van streven naai ontspanning op reële bases (en be slist niet uit zwakte, maar vanuit een machtspositie) en één van voort zette gemeenschappelijke aanpak (dat wil zeggen met volledige Ame rikaanse steun), zowel in de verde diging van West- en Centraal-Euro- pa alsook van het Middellandsezee- gebied. Die belofte van voortgezette Ame rikaanse steun kost West-Europa dan wel 1,5 miljard gulden extra in de komende 5 jaar, maar daar staat tegenover dat er thans grotere eens gezindheid ook van Franse zijde bestaat dan in de afgelopen Jaren het geval was. De Europese NAVO- ministers lieten gisteren niet na hun uitbundig enthousiasme over de Amerikaanse belofte te demonstre ren. NEW YORK (Reuter AP) Deder bevel van blanke Portugese of- bijzondere missie van de Verenigde ficieren waren bemand". Naties naar Guinee is in een ver- j Het verslag aan de Veiligheidsraad slag tot de slotsom gekomen dat de zegt dat de invalsmacht bestond uit invasie in Guinee vorige maand werd uitgevoerd door Portugese strijdkrachten „handelend in samen werking met afgescheiden Guine- se elementen van buiten het land". De vijf leden van de missie (de VN-afgevaardigden van Finland, Co lumbia, Polen, Zambia en Nepal) kwamen tot de conclusie dat de sche pen die bij de inval in Guinese wa teren werden gebruikt, „overwegend Portugese eenheden, vooral Afrikaan se militairen uit Portugees Guinee, onder bevel van blanke Portugese of ficieren gevormd uit afgescheiden Guineeërs die in Portugees Guinee waren bewapend en opgeleid. Volgens het verslag duurde de strijd voort tot de ochtend van 23 november, waarna de invallers zich met hun schepen terugtrokken. Het aantal slachtoffers is de VN- door blanke Portugese militairen on- missie niet met enige zekerheid be- |Als er ten aanzien van ontspan- tussen Oost- en West-Europa fên ding zeker is, dan is het dit: porden zijn ontoereikend, alleen fei- p11 kunnen wederzijds vertrouwen peppen. Dit geldt in de eerste pats de Westduitse pogingen om Betere betrekkingen met de Sow- |t-Unie en Polen te geraken. Die •gingen van bondskanselier Brandt 1 minister van Buitenlandse Zaken heel (resp. socialist en liberaal) Jjn door de christendemocratische •ositie scherp gehekeld: ze zou- fen volgens Kiesinger en Strauss pen of althans onvoldoende reke- Dg houden met de werkelijkheid daarom gevaarlijk zijn. Maar ndt en Scheel blijken toch har- [ere onderhandelaars te zijn geweest |&n men aanvankelijk vermoede. Ze ''Ben een onverbiddellijke „rem" 1 het onderhandelings- en toenade- «swagentje „ingebouwd". Zoals Icheel donderdag in Brussel tegen- zijn NAVO-collega's ver aarde: een aanvaardbare afwikke- ng van het probleem-Berlijn blijft toetssteen voor de werkelijke be lingen van het Kremlin. „De Sow- )t-Unie moet bereid zijn het be- van de banden tussen Berlijn i het Westen als een van de Euro- feiten te aanvaarden", aldus de V^tduitse minister. Zijn Italiaanse jollega Moro ging nog een stapje prder en bepleitte, dat de Europese nden gerechtigd moeten zijn „bui ten de strenge grenzen en mogelijk- "den te treden, die door de twee te- Eenover elkaar staande „blokken" 'i(NAVO en Warschaupact) getrok ken zijn", in het Westen zal dat ze- w minder moeilijkheden opleveren dan in Oost-Europa, waar netjes-in de-pas-lopen tot de hoogste politie ke deugden behoort. En in het Kremlin zal men de wenkbrauwen gefronst hebben toen Moro daaraan toevoegde, dat een Europese veilig heidsconferentie de landen van Oost-Europa de gelegenheid zou kunnen geven kleine en vreedzame stappen te doen, die hen zouden weg voeren van de overheersing door de Sowjet-Unie. De Kremlin-leiders willen hun zeggenschap over ande ren immers niet verminderen, maar uitbreiden. Alweer: de Sowjet-Unie hamert op de noodzaak van ont spanning, maar weigert elke conces sie. De Warschaupact-landen, in Berlijn bijeen, hebben dezer dagen nog eens de hoop uitgesproken, dat „de huidige onderhandelingen over West-Berlijn zullen worden af gesloten met een voor belde partijen aanvaardbare overeenkomst om de spanning in centraal-Europa te ver minderen". Een fraaie wens, waar mee van Westelijke kant gemakke lijk ingestemd kan worden, maai- die in de lucht blijft hangen omdat Sowjet-Rusland en zijn satellieten tot nu toe niet bereid zijn gebleken tot wezenlijke tegemoetkomendheid. Vandaar dan ook de vrijwel alge mene opvatting op de NAVO-con- ferentie in Brussel, dat er van een Europese veiligheidsconferentie eerst sprake zal kunnen zijn als de vier mogendheden-besprekingen inzage Berlijn een bevredigend resultaat hebben opgeleverd. Ondubbelzinnig waren de uitspra ken van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken Sir Alec Douglas- Home. De Westelijke geallieerden, zei hij, moeten bijzonder voorzichtig zijn bij het onderhandelen met de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. De Sowjet-Unie vindt het een ge wone zaak om tijdens onderhande lingen „dubbelhartig" te zijn, aldus Douglas-Home, die deze scherpe uit spraak met enkele sprekende voor beelden illustreerde. Zo hadden de Russen in augustus van dit jaar de zaak bedrogen door raketinstallaties over te brengen naar de verboden zone ten westen van het Suezkanaal. Juist toen in dat gebied een wapen stilstand van kracht was geworden. In de afgelopen zomer hadden zij in Cuba een basis voor onderzeeërs willen inrichten en dat vrijwel op hetzelfde ogenblik, dat de Ameri kaans-Russische SALT-besprekin- gen in Helsinki weer waren begon nen. Ten derde: Moskou had toege staan, dat het luchtverkeer naar en uit West-Berlijn werd gehinderd, juist toen de Grote Vier enige voor uitgang boekten met het vinden van een oplossing van het „probleem- Berlijn". Moskou, zo concludeerde de Engelse minister, spreekt steeds maar over „samenwerken" en „sa menleven", maar is tegelijkertijd begonnen aan de uitgebreide en zorg vuldig voorbereide opbouw van zijn zeestrijdkrachten, eerst in het gebied van de Middellandse Zee, later door het versterken van zijn positie in de Perzische Golf en de Indische Oceaan. Zelfs een blad als de libe rale „Guardian" (Londen), dat zich doorgaans kritisch tegenover de Ame rikaans-Britse politiek pleegt op te stellen, constateerde nu toch ook, dat „het gevaarlijk is voor een bondge nootschap als de NAVO om verkeerd begrepen te worden". Op de NAVO- conferentie in Brussel, aldus het blad, waren drie dingen gezegd, die niet alleen gezegd maar ook d u i - del ij k gezegd moesten worden: dat de Amerikaanse troepen in Europa moeten en ook zullen blijven en dat de Europese bijdrage moet en ook zal worden vergroot; dat de NAVO bereid is met de Warschaupact-lan- den over wederzijdse militaire krachtsvermindering te praten; ten derde: dat een dergelijk gesprek tus sen Oost- en West-Europa niet eer der kan beginnen dan voordat de Russe zich in de kwestie-Berlijn re delijker opstellen. De „Guardian" be- treurt, dat de SowjetUnie ten aan zien van Berlijn blijk geeft van „een ondoorzichtige diplomatieke onver schilligheid en lusteloosheid en de in druk maakt een overeenkomst te wil len verhinderen". Tot zover het En gelse blad. Het nut van de recente NAVO-uitspraken ligt voor de hand: de Westelijke mogendheden hebben nog eens onderstreept wat zij van de andere partij verwachten. Niets remt de kansen op redelijk overleg méér af dan onduidelijkheid. Voor al van Engelse zijde is die onduide lijkheid zonder enige terughouding doorbroken. De vraag is of Moskou hieruit de gewenste les wil trekken en bereid is het „eten van twee wal letjes" op te geven. Het kan niet voortgaan aan te dringen op een Europese veiligheidsconferentie en tegelijkertijd de Westelijke mogend heden het gevoel geven, dat het er op uit is zijn macht buiten de aan vaardbare eisen van eigen veiligheid op alle mogelijke manieren te ver groten. „Samenwerking" veronder stelt „geven en nemen" als uitgangs punt. M. kend. Volgens de Guinese autoritei ten bevinden zich ongeveer 100 inval lers in gevangenschap. Uit het patroon van de aanval, zo als de bevrijding van gevangenen en de aanval op de residentie van de president zou kunnen worden opge maakt dat het doel van de actie de omverwerping van de regering is geweest, aldus de missie. De „Stem van de Guinese revo lutie". het Guinese radiostation heeft de „Europese volkeren van Portugal, Frankrijk, Italië, de Bondsrepubliek Duitsland. Nederland, België en het Verenigd Koninkrijk" opgeroepen onmiddellijk op te treden om „de Portugese fascisten te dwingen Afrika te ontruimen". De „kolonialistische Portugese fas cisten besmeuren u allen", aldus de radio, volgens wie „alle volkeren broe ders zijn". „Wij hebben niets tegen u, maar het Portugese fascisme besmet u". De conclusies van het rapport van de commissie van onderzoek van de Veiligheidsraad over Guinee, waar in de verantwoordelijkheid voor de invasie in Guinee aan Portugal wordt geweten, heeft in officiële kringen in Lissabon geen verwondering gewekt. Men wijst er in genoemde kringen op, dat een aantal leden van de com missie reeds stelling had genomen tegen Portugal voor het vertrek van de commissie naar Conakry. (Van onze correspom dent ROME (GPD) Nu de Italiaan se echtscheidingswet door de Ka mer is aangenomen is het de gro te vraag of het nog tot een refe rendum over deze kwestie zal ko men. Voor zo'n volksstemming in de Grondwet als mogelijkheid genoemd voor het oplossen van brandende kwesties zijn 500.000 handtekeningen van voorstanders vereist, die nu reeds bijeenge bracht zouden zijn. Maar de pro- sedure kan dan nog wel tot het midden of eind 1972 duren voor dat het volk zijn stem zou kunnen laten horen. De kwestie van het referendum zal binnenskamers enorme deining ge ven, zowel binnen de muren van het Vaticaan als binnen die van het hoofdbureau van de Christen-Demo cratische Partij. In het Vaticaan wacht men op het ogenblik nog af. In elk geval zal eerst Paus Paulus van zijn reis moeten terugkeren. Vaststaat dat er een formeel protest bij de Italiaanse regering zal worden ingediend omdat de wet naar de op vatting van het Vaticaan de verdra gen van Lateranen geschonden heeft. Maar dan komt de vraag van het re ferendum. Voorlopig doet het Vati caan niet anders dan melden dat men "diep getroffen", "geschokt" en "ontsteld" is. Onafhankelijk van de opwinding onder de oude conservatieve garde ■uilen paulus en «ijn Vellot moeten uitmaken welke oplos sing de kerk het minste kwaad kan doen. Men veronderstelt nu al dat de opwinding rond de strijd om het re ferendum de kerk in Italië nog wei eens een heel stuk meer achteruit zou kunnen zetten. Moeilijke tijd Onder de christen-democraten zal het heel hard toegaan. Nu al zijn er groepen die een referendum hebben geëist voor het geval de wet zou wor de provincie Emilia, die als eerste openlijk heeft bekendgemaakt dat men daar op een referendum geen prijs meer stelt nu het parlement gesproken heeft. Premier Colombo heeft intussen een lang gesprek met president Sa- ragat gehad. De christendemocrati sche regeringsleider is naar het zich laat aanzien beslist geen voorstander van een referendum. Hij wil eerder de door de aanneming van de wet ontstane betere verstandhouding bin nen het coalitiekabinet van socialis ten, sociaal-democraten, christen-de mocraten en republikeinen gebruiken om zo snel mogelijk door te gaan met het voorstellen en Invoeren van meer moderniseringen. Het is echter de vraag of Colombo tegen de con servatieve krachten in zijn partij weet op te boksen en of deze interne strijd op den duur niet tot de val van het kabinet zou kunnen leiden. De rol van de Italiaanse bisschops conferentie blijft bij de vraag van het referendum onzeker. Hoewel de conferentie op 16 november met een verrassend scherpe verklaring kwam, waarin een referendum werd geeist voor het geval de wet zou wor den aangenomen, gelooft men niet dat deze atmosfeer al te serieus dient te worden genomen. In feite schijnen maar weinig Italiaanse bis schoppen veel heil te zien in een volksstemming. Zelfs een Orsini Als een van de'eersten heeft giste ren de prins Filippo Orsini echtschei ding aangevraagd. Hij was sedert 1946 getrouwd, maar leeft al 12 jaar van zijn vrouw gescheiden. Prins Or sini behoort tot de oudste met h et Vaticaan verbonden adel. Met de fa milie Colonno hadden de Orsini's in het Vaticaan altijd recht op de hoog ste lekenfuncties. Prins Orsini heeft in een verkla ring te kennen gegeven, dat "het misschien vreemd klinkt dat een Or sini zijn vrijheid tracht terug te krij gen door middel van een scheiding, terwijl men verwachtte dat ik mij tot de hoogste kerkelijke rechters zou hebben gewend voor een uitspraak over de nietigverklaring van mijn huwelijk. Maar in overeenstemming met de nieuwe tijd en de nieuwe bur gerrechterlijke instellingen die meer beantwoorden aan de werkelijke ei sen van het moderne leven, kwam het me logischer voor het door mid del van echtscheiding te doen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9