ZES MOTIES VOOR BAKKER praatpalen „Wurger is intelligent en ook ijdel" leerdam-g iedereen dat het duurd >r is Ministers praten over salarissen postbestellers Smeerpijp, Schiphol en openbaar vervoer De eerste as Prof. Van Bemmelen, oud-hoogleraar in Leiden: Studentenblad noemt drs. Drechsel een dief „DE GOUDEN SLEUTELS" Maximumstraf van 20 jaar is juridisch niet mogelijk VRIJDAG 4 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T Vertegeniooordigers van cl Vereniging van Dienstplichtig Militairen hebben gisteren op he. Binnenhol in Den Haag een enor me schoen met verlanglijstje aangeboden aan de leden van de Tweede Kamer. De verlanglijst waarin ivordt gevraagd om verho- ng van de wedde, werd in ont- arigst genomen door de waar nemend kamervoorzitterde heer Nederhorst. Op de foto de dienst plichtige militairen met de schoen op het Binnenhof, in het midden de heer Nederhorst, die de petitie in ontvangst nam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Bakker en staats secretaris Keyzer kregen gisteren bij de begrotingsbehan deling maar liefst zes moties voorgeschoteld. Twee daar van (ingediend door de P.v.d.A. en V.V.D.) hebben be trekking op de zogenaamde „smeerpijp in Oost-Gronin- gen naar de Eems-Dollard, en twee andere moties (inge diend door drs. Van Thijn, P.v.d.A.) handelen over het openbaar vervoer. De overige twee moties, eveneens af komstig van de P.v.d.A., hebben betrekking op de ver keersveiligheid en Schiphol. Een geschenk van Leerdam.daar maakt u iemand gelukkig mee. Want Leerdam-glas is heel mooi. heel apart. En keus genoeg. De prijs? Voor ieder- een betaalbaar. Zo betaalbaar dat u, wij allemaal, gewoon dagelijks Leer dam-glas op tafel kunnen zetten. Gaat u deze week eens kijken. SERVIEZEN-STUDIO KEUZE UIT 60 GLASSERVIEZEN. HAARLEMMERSTRAAT 220 - LEIDEN - TELEFOON 21691 Al deze moties ook die van het liberale kamerlid Veder-Smit, on danks haar betoog dat zij de bedoe ling had het beleid van minister Bakker te willen ondersteunen werden door de beide bewinds lieden ontraden. Volgende week dins dag zal de Kamer over de moties en de gehele begroting van Verkeer en Waterstaat stemmen. Dr. ir. Oele (PvdA) vraagt in zijn motie, die eveneens werd onderte kend door D'66 en de PSP, nog voor het eind van deze kabinetsperiode twee tot drie terreinen aan te wij zen voor de mogelijke vestiging van de tweede nationale luchthaven en de ruimte die daarvoor nodig is, inclu sief de geluidstroggen, vrij te hou den van bebouwing. Verder wordt in deze motie geëist dat de beslissing over de vijfde start en landingsbaan van Schiphol wordt opgeschort totdat alle gegevens over de geluidshinder, zowel van Schip hol als van de nieuwe luchthaven, gepubliceerd zullen zijn. Tevoren had minister Bakker ver klaard: „Wij kunnen niet zeggen wat preveleert, de vijfde baan of de tweede luchthaven. Maar het zal toch zeker tot de maand april duren alvorens alle gegevens rond de ge luidshinder bij de vijfde baan ver- J zameld zijn. Misschien dat wij dan 1 eenstemmig zijn met de vraag waar eventueel een tweede vliegveld zou kunnen komen". Over de mogelijke vestigingsplaat sen wilde de minister niets meer mee delen dan dat Zuid-Flevoland waar schijnlijk niet in aanmerking zou kunnen komen omdat een vliegveld daar to dicht bij Schiphol zou ko men te liggen. De Markerwaard daarentegen zou eventueel wel een geschikte plaats kunnen zijn. Met betrekking tot de huidige ge luidshinder in Zwanenburg en Am stelveen zei drs. Bakker: ..Ik kan Zwanenburg hoe vervelend het ook is niet uit de moeilijkheden helpen en het geldt ook voor Am stelveen". Hij wees erop dat thans reeds verschillende besluiten zijn ge nomen voor deze gebieden en dat in Zwanenburg bovendien nog een bouwverbod geldt, zodat niet nog meer mensen getroffen zullen wor den door de geluidshinder. Hoewel mevrouw Veder-Smit bij een interruptie had verklaard dat ze met de motie de bedoeling had het beleid tegen de watervervuiling in Oost-Groningen van minister Bak ker te willen ondersteunen, had ze eerder bij de indiening van de motie gezegd: „Ik blijf met de beslissing over de aanleg van de smeerpijp moeilijkheden hebben". Met name was ze verontrust over de norm die gehanteerd zou worden met betrek king tot het toelaatbare daling van het zuurstofgehalte van het water van de Eems-Dollard. Zij vraagt de minister dan ook nog snel een onderzoek te laten instel len naar de mogelijkheden om het afvalwater te zuiveren bij de bron en mogelijk nog voor begonnen wordt met de smeerpijp een nota hierover aan de Kamer te verstrek ken. Met nadruk stelde zij dat niet kan worden gewacht met het ne- men van een beslissing over de pers leiding. De socialist Posthumus daarente gen vraagt in zijn motie wel om te wachten met de beslissing tot de mi nister de Kamer nog eens uitgebreid Informeert over alle mogelijkheden en tot er een officieel debat hierover in de Kamer is geweest. Evenals partijgenoot Schakel (ARP) betoogde minister Bakker, I dat niet langer gewacht mag worden met het nemen van de beslissing omdat daarvoor de nood in oost- Groningen reeds te groot is gewor- j den. De heer Schakel: „Wij moeten de Groningers niet langer laten wachten en een bepaalde zekerheid geven dat die leiding er komt". Drs. Van Thijn vraagt in een mo tie om de instelling van een garan tiefonds voor het aanleggen van eigen banen voor het openbaar ver voer. In de motivering van die motie zegt de heer Van Thijn, dat bij de financiering van de verkeersvoorzie- ningen een gelijke behandeling van railverkeer en wegverkeer dient te worden gewaarborgd. Daarmee sug gereert hij dat er meer aan het rail verkeer wordt gedaan dan aan het wegverkeer. In een andere motie van de heer Van Thijn wordt een verdeelsleutel van de rijksbijdragen aan het open baar vervoer gevraagd, zodat een ge lijke behandeling kan plaatsvinden tussen particulier en niet-particulier openbaar vervoer. Staatssecreatris Keyzer vond de motie niet alleen overbodig, omdat ook hij in principe vindt dat er geen verschil zou moe ten zyn tussen het particuliere en niet-particuliere vervoer, maar ook onaanvaardbaar omdat hij toch ook weer vrij wil zijn als een gelijke be handeling eens niet mogelijk zal kunnen zijn. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zal op 21 december officieel het eerste deel van het landelijk praatpalennet in ge bruik stellen. Dit gebeurt in het rayon 't Harde, waar de eerste gele palen met het telefoonem bleem op de zijkant langs rijks weg 28 staan opgesteld. In totaal zijn langs deze autosnelweg tus sen Hoevelaken en Zwolle 74 praatpalen geplaatst. Via kabels zijn deze palen verbonden met de centrale in het wegenwachtsta tion bij 't Harde. Het gehele landelijke praatpa lennet langs de wegen die daar voor in aanmerking komen zal naar verwachting in 1973 zijn voltooid. Door middel van een praatpaal kan men direct contact krijgen met de centrale. Centralist en au tomobilist kunnen met elkaar praten. De centralist kan de praatpaal ook rechtstreeks door verbinden met het openbare tele foonnet. AMSTERDAM (GPD) Het Am sterdamse studentenblad Propria Cu res beschuldigt drs. W. Drechsel. kanselier-directeur van de universi teit van Amsterdam, ervan boompjes uit een Haags stadsplantsoen te heb ben gestolen. Onder de kop "Drech sel is een tuinfluiter" beschrijft het nummer van P.C. dat morgen ver schijnt hoe de heer Drechsel, toen hij nog werkzaam was aan het mi nisterie van Economische Zaken maar al wel de functie had aanvaard in Amsterdam die hij sinds septem ber 1968 vervult, samen met zijn zoon Jonge bomen uitgroef om in de tuin van zijn huis opnieuw te plaat sen. De heer Drechsel woont in de Meer en Boslaan in Kijkduin. Hiermee betoont de heer Drechsel zich, aldus Propria Cures, "als dief Incompetent om de verantwoordelijk heid voortvloeiend uit zijn financieel- economische positie aan de universi teit van Amsterdam te dragen". De heer Drechsel vertelde ons wel ervan op de hoogte te zijn dat er in P.C. iets over hem zou worden ge schreven, maar hij kende de strek king van het verhaal niet. Na enige alinea's te hebben gehoord, zei hij: "Ik lach om dit soort dingen, ze zijn zo onserieus dat het me dagwerk zou kosten erop in te gaan De schrijver van het stuk. Rudolf van den Berg, is geen student, maar zou in de buurt van de heer Drech sel hebben gewoond ten tijde van de nu gewraakte boompjeskwestie. DEN HAAG (GPD) Het kabinet bespreekt vandaag de moeilijkheden rond de salarissen van de postbe stellers. Daarna zullen de bonden beslissen of de stiptheidsactie z-U worden uitgebreid. Dat is het gevolg van het gisteren gevoerde overleg tussen de centrale directie van de PTT en de ambte- narenorganisaties ABVA, KABO en NCBO. In dit overleg hebben de bonden de door de regering voorge stelde maatregelen onvoldende en psychologisch onjuist genoemd. De organisaties verlangen hogere sala rissen, verbetering van de jeugdlo nen en een snellere doorloop in de salarisschalen. Ook menen de bon den dat de maatregelen ten behoe ve van de bestellers consequenties moeten hebben voor het overige PTT-personeel. De PTT-directie heeft meege deeld in beginsel begrip te hebben voor de verlangens van de postbe stellers. Zij heeft de verlangens van de organisaties nog gisteravond ter kennis van de regering gebracht. Ook heeft de directie erop gewezen dat de bezoldiging van het over heidspersoneel spoedig aan de orde zal komen bij een structurele herzie ning van de bezoldigingsregeling DEN HAAG (GPD) De drie samenwerkende centrales van over heidspersoneel hebben gisteren (donderdag) him verontrusting ken baar gemaakt over de gang van za ken in het permanente overleg tus sen overheid en ambtenaren. Daar bij werd gewezen op het vastlopen van het overleg over uitkeringen aan het politie- en PTT-personeel. De ambtenarenbonden menen dat op deze wijze het vertrouwen in het overlegsysteem snel zal afnemen. In de gisteren gehouden vergadering van het georganiseerd overleg voor ambtenarenzaken vonden de eeste oriënterende besprekingen over de nieuwe salarissen voor 1971 plaats. Volgende week vrijdag wordt het beraad over de salarissen voort gezet. DEN HAAG (GPD) Het blijkt Juridisch-technisch niet mogelijk te zijn de maximum gevangenisstraf op het kapen en saboteren van vlieg tuigen op 20 jaar te stellen De 6trafmaat van 20 jaar is in onze wetgeving namelijk onverbrekelijk gekoppeld aan levenslang. Dat be tekende gistermiddag in de Tweede Kamer dat het amendement van de heer Boot (KVP) om de straffen op het kapen van vliegtuigen zwaarder te maken werd aanvaard met daar in de bepaling van een maximale straf van levenslang. Een meerderheid van de Tweede Kamer is van oordeel dat de levens lange gevangenisstraf niet meer in deze tijd past. Ook minister Polak (van Justitie) huldigt deze opvat ting. Men voelt er echter niets vooi ten aanzien van het kapen van vliegtuigen een schijnbaar lagere maximumstraf vast te stellen dan voor een groot aantal andere ver grijpen geldt. Vandaar dat de meer derheid van de Kamer het amende ment van de heer Boot toch aan vaardde. Tegenstemmers waren AR, D'66. CPN, PSP. PPR en de heren Wierenga en Eg as (beiden PvdA) en freule Wt te waal van Stoetwegen en de heer Mellema (belden CHU). De wet op het kapen van vliegtui gen werd vervolgens zonder hoofde lijke stemming door de Tweede Ka mer aangenomen. LEIDEN (GPD) Volgens prof. mr. J. M. van Bemmelen, oud hoogleraar strafrecht, procesrecht en criminologie aan de Rijksuniver siteit van Leiden, is de man die twee keer de redactie van de Delft- se Courant heeft gebeld, een brief heeft geschreven en vandaag weer een kaart stuurde, inderdaad de moordenaar van Ada Lansbergen. „Het lijkt mij, gezien de vele details die hij heeft prijsgegeven, onwaar schijnlijk dat hij de moordenaar niet is", aldus de oud-hoogleraar, die in Rotterdam woont. Naar het voorlopige oordeel van prof. Van Bemmelen heeft men te doen met een intelligent mens. Uit het gedrag van de moordenaar spreekt volgens de hoogleraar, ook een stuk ijdelheid. „Als Je dergelijke dingen telefoontjes, een brief aan de politie gaat toespelen wil je bewijzen dat je knapper bent. Hij zegt een hekel aan de politie te hebben en denkt haar «Indeloos om de tuin te kunnen leiden". Dat telefoontjes en brief inderdaad afkomstig zijn van de man die de 21-Jarige vrouw heeft gewurgd, is volgens prof. Van Bemmelen nau welijks aan twijfel onderhevig. „Ik kan me in deze zaak niet voorstel len dat iemand gewoon maar ge wichtig wil doen. Daarvoor zijn er teveel details over de situatie gege ven." „Uniek" wil de oud-hoogleraar de Delftse wurgmoord bepaald niet noemen, maar hij tekent daarbij wel aan 't „merkwaardig" te vinden dat de moordenaar zelf is gaan re ageren". „Dat kan", zegt hij, „gedeeltelijk ge wichtigdoenerij zijn, deels ook be wust het risico willen lopen om ge pakt te worden." Prof. Van Bem melen deelt de opvatting dat be paalde moordenaarstypes naast de drang tot doden ook de drang tot zelfvernietiging in zich dragen. Op de brief die aan de Delftse Cou rant is gestuurd, is één woord doorgestreept. „Dat doorgehaalde woord (of naam) zou wel eens van essentiële betekenis kunnen blijken te zijn voor het onderzoek", aldus de oud-hoogleraar. „Belangrijk op dit ogenblik is immers niet wat hij werkelijk schrijft, maar wat hij verborgen wil houden". Naar het oordeel van prof. van Bem melen „eigenlijk voel ik me he lemaal niet competent om te oorde len" gaat het om een man van behoorlijke ontwikkeling. Het feit dat in de telefoongesprekken ver scheidene taalfouten, worden ge maakt, is volgens de oud-hoogle raar een kwestie van „camoufla ge". „Iemand van geringe ontwikkeling gebruikt niet de woorden die de briefschrijver gebruikt", zegt hij. De samenstelling van de brief maakt weliswaar de indruk dat er een geestelijk gestoorde aan het werk is geweest, maar prof. van Bemmelen zegt: „Zoals ik het thans kan beoordelen, wordt geestelijke gestoordheid slechts voorgewend". De moordenaar moet, zo zegt de hoogleraar, iemand zijn gewaast die èn de gewurgde vrouw én de situatie in de flat goed heeft ge kend. Hy tekent daar overigens by aan dat er inderdaad mensen zijn die 'n verbazingwekkend, fotogra fisch geheugen hebben. Ook daar uit zou he prijsgeven van zoveel de tails verxlaarbaar kunnen zijn. t - In die veronderstelling past dan ech- J ter niet, zo zegt prof. Van Bemme len nadrukkelijk, dat de moorde naar zich vergist zou hebben in de flat van zijn slachtoffer. „Voor iemand met zo'n opmerkingsgave is het onwaarschijnlijk dat hij zich vergiste". De omstandigheid dat verscheidene mensen in de woning zyn geweest vóór de politie arriveerde en een aantal details daarom in bredere kring bekend zou kunnen zijn, acht prof. Van Bemmelen bepaald geen basis voor de veronderstelling dat degene die gebeld en geschreven heeft 'n grappenmaker is, aan wie deze details toevallig ter ore zijn gekomen. „Ik acht dat vrywel uit gesloten", zegt hy. „Volkomen terecht" noemt hy de te levisie-uitzending van maandaga vond waarin het bandje werd af gedraaid om door middel daarvan een beroep op het publiek te doen. „In het buitenland heeft men daar mee goede resultaten geboekt", zegt hy, „en Je mag by zo'n zaak geen mogelykheid om de dader te pak ken onbenut laten". kaart, afkomeUg ean da wurger van Delft.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7