*rof.P.van de Kamp zoekt al 30 jaar de wiebeltjes Binnenstadsnota in aantocht TAXI (8 en slot) ~lerlandse Amerikaan is sterrenkundige en musicus 'ATTENTIE Nu andere kant van Rapenburg afgesloten foto bed rijf de graaff Staatsdiploma B ziekenverpleging VERBREDING VAN TROTTOIRS, AHOOP Invalide mocht niet in de bus Raadsleden vragen veel - college antwoordt (4) G 4 DECEMBER 1970 LFIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 lonst „Holland is het beste land om kritiek los te krij- nam mensen kritiseren hier graag. Daarom ben ik ook tij- lmR1n half jaar verlof naar Nederland gekomen. Door het «raat ons" heb ik vrij kunnen praten over mijn werk en !n jwe ideeën kunnen opdoen", zgartt woord is prof. P(eter' 1 dtap, die sinds zijn eenen jaar zijn carrière in de as- in Amerika heeft opge- pelend uit zijn glaasje ad- 61 nippend aan zijn bokma's ento eigenlijk echte bokma-gla- °or^aar Amerika nemen") ver- het Leidse café De Bonte »m hier maar wat glazen fr het werk, dat hij heeft Door Hans Ludo van Mierlo muzikale composities tot het bespelen liefst vier instrumenten. i Jes zit hem nog dwars, dat de laatyst hem lang geleden heeft getfrd als een "broze kamer- lie nog tamelijk goed Ne- 14 Spreekt". Als hij het zegt weer hard om- Een bro- ii 5 maakt de 69-Jarige hoog ook allerminst en het Ne- ipreekt hij alsof hij nooit 1t-Jjweest. Zelfs de modewoor- em bekend. 3 i hij naar Amerika is ge- nde in of meer toevallig. In •laret, waar ik wetenschappelijk en 4r was op Kapteyn's we- llenfliJk laboratorium (als op tel 4n de Leidse prof. (J. H. e nao zaten wij met een pro- dat op te lossen moesten nemen met een sterkere Amerika. Toen wij vroegen ons wilden maken zei L Mitchell: laat Van de tsekar hierheen komen, dan uure nog 1500 gulden bijdra- dtfn daar toen ook gebleven. Jitewas toen en nu trouwens ÏV^ekka van de astronomen «rw^ziJn grote kijkers. Later idijK wel aanbiedingen voor Ne- ;ehad, maar daar ben ik »us op ingegaan, omdat ik een grote kijker kon krij- m de Kamp is nu verbon- Swathmore College. "Ik 7e; een wat bevoorrechte po- ;elt hij. "Ik geef weinig on- - wat ik overigens graag ik heb veel tijd voor we en elijk werk". Daarom heeft g lilden gebruik gemaakt van Koaar verlof, dat Amerikaan- dentaren vaak krijgen om weer Denen te komen. Nu is het er aan van gekomen. Zijn vrije edde hij met het bijwonen ongres in Londen, het hou- izingen in Rusland, het hou- de ïolloquia en het geven van orgji Leiden, Utrecht en Gro- p/anwege zijn bezoek aan de werd in Leiden een speci es gehouden, waar tot gro- n eJe van prof. Van de Kamp g g;nsen aanwezig waren. ieidsterrein van prof. Van beperkt zich tot de sterren zestien lichtjaren van ons zijn. "Als Je ouder wordt pel. dat Je niet alle proble- het heelal kunt doorgron- Jf Ilaart hij. Onderzoekingen van die ster- (olgens prof. Van de Kamp onclusies te trekken. "Uit (£»ering van de sterren dicht ,^im Je veel te weten. Je kunt [acht meten en het gewicht )at zijn de hoofdeigenschap- de sterren. Al komt daar yi loeilijkheid bij, dat sterren Afroep jes van twee of drie vaa (>bleem waaraan prof. Van het grootste deel van zijn lm 5< iiuu giuuuotc utti tan mju onderzoek aan ge- t is de vraag: hebben ande- ook planeten bij zich? "De Izijnde ster staat zes licht- Als die een planeet bij die zo helder is als Jupi- un je hem nog niet zien. Er a"ién methode waarmee even- I 1 planeet bij een andere ster ^men kan worden. Die me- *ee! gebaseerd op het feit, dat de planeet elkaar aantrek- pat L ech ADVERTENTIE I I leei I viergelegenheid heeft U bfj i a'oor de deur. Of op een vait afstand v. d. Werf- ;n Oude Rijn, Kaasmarkt, éér minuten Hooigr. (Ir. penstraat). Hot loont de ?kele om onze grote collectie isa« beste merken in te zien. v traditie is „altijd voor- geen valse leuze „van voor zoveel" maar het Jaar „voor zoveel". En rtei vak-standing als echte liers en Horlogers. Onze ateliers onderstrepen dit echte vakservice te bie- :enDoet er Uw voordeel mee. ?e1en sieraden, verlovings- valn, horloges, klokken, cas- rotf, verzilverde geschenk jes! Hel artikelen, brillant. vai De beste merken, de ruimste keuze, t i esfuwelier - Horloger CD T. d. WATER o/flaarlemmerstraat 181 ken en om elkaar heen draaien. Door die aantrekkingskracht van de pla neet op de ster gaat de ster heen en weer wiebelen". Na twintig Jaar de dichtst bijzijn- de ster geobserveerd te hebben con stateerde prof. Van de Kamp inder daad dit wiebeltje. "Dat zou kunnen betekenen dat die ster inderdaad een planeet bij zich heeft. Ik heb toen nog zeven Jaar gewacht en toen het wiebeltje er nog was heb ik (in 1963) mijn vondst bekend gemaakt. Ik ging er van uit. dat de onzichtbare bege leider gezien de grootte van de wie bel anderhalve keer zo zwaar als Ju piter moest zijn. (Gelijk aan 500 maal de aarde. Red.). Het enige wat in de weg stond, is dat de ster een eliptische baan beschreef. Volgens technici kon dat niet. Daar heb ik nu ook een verklaring voor gevonden: ik heb aangenomen, dat er niet één begeleider is. maar twee in een cir- kelbaan van verschillende afmetin gen. Samen zouden die anderhalve keer Jupiter zijn. Dit is de enige ster waarvoor de wiebeltjes geïnterpre teerd kunnen worden te zijn veroor zaakt door een planeet. De wiebel tjes van deze ster zijn op een foto grafische plaat twee-duizendste mili- meter. Dat is wel weinig, maar de plaat is heel precies en in ieder ge val staat daarmee vast dat ze er zijn". Het onderzoek van andere sterren is op deze manier niet mogelijk, maar prof. Van de Kamp sluit niet uit. dat het over een tiental jaren wel mogelijk is. En dat het project wordt voortgezet is duidelijk. Als een planeet in 200 Jaar om een ster draait heb je ook zo'n lange termijn nodig om dat te kunnen bekijken. De mensen denken wel eens, dat Je met computers alles maar vlug kunt doen, maar een proces moet natuurlijk eerst kunnen optreden". Het belang van dit werk? Prof. Van de Kamp: "Geen enkel, het LEIDEN Met ingang van maan dag a.s. zal het Rapenburg aan de oostzijde (aan de kant van de bin nenstad) over vrijwel de gehele lengte worden afgesloten voor alle verkeer. Uitzondering hierop vormt het gedeelte tussen Langebrug en Kort Rapenburg. Reden voor de tijdelijke afsluiting van 3 tot 4 weken werkbaar weer is de algehele herbestrating van het we>gdek en de speciale boombehan deling door de plantsoenendienst. De ze behandeling bestaat uit het ver vangen van enkele (aan aardgas) overleden bomen en het vervangen van de grond rond de bestaande bo men door verse grond. Het verkeer zal op de afsluiting worden geattendeerd met de gebruike Lijke bebording, die zal verwijzen naar de Langebrug. Gistermiddag zijn de herbestrating en boombehandeling van het Rapen burg aan de westzijde gereedgeko men en is dit deel voor het verkeer vrijgegeven. ADVERTENTIE l h.wamsteker breestraat 29 naast Trianon tel. 20368 LEIDEN In het psychiatrisch ziekenhuis .Endegeest" zijn geslaagd voor het staatsdiploma B ziekenver pleging de zusters F E. Aleman, M. v. d. Berg, P. L. Boer. A.K. Cleton, R. A. Dool. G. I. L Possen. T. Kiel- stra, I. G. de Koster. E. Louwerse, P. Mustamu. E. W J. Schle. A. W. v. Stijn-Haasnoot. C. G. Woordes, W. J. Zoetewey, en de broeders F. C. A. M. Eikhout. M. A. J. M. van Griensven, F Kramer, N. van Lin- gen en A. Vreeman. In het LD van maandag schrijft de heer Horeman. vakbondsman en lid van de huurautocimmissie der gemeente Leiden, over de taxi's. De reden dat ik, ondernemer en verte genwoordiger van de ondernemers in In de pen klim, ligt in het feit dat de heer Horeman weliswaar nergens liegt, maar er desalniettemin in slaagt de lezers een volkomen ver- I draaid beeld van de werkelijkheid I voor te schotelen. Ik moge het artikel S van de heer Horeman punt voor punt volgen. De bewering, dat de huurauto commissie het fooi-inclusief systeem geeft alleen informatie in de strikt wetenschappelijke zin. Ik vind het leuk om sterrenkunde te studeren. Sommige mensen vinden iets pas nuttig als Je er een grotere atoom bom door kunt maken; een ander als je betere wasmachines kunt maken. Wat ik doe is pure wetenschap. Na een borrel zeg ik ook wel eens: wat kan het mij ook schelen, maar het is leuk. anders zou ik geen dertig Jaar lang zitten mieren. De nieuws gierigheid houdt je aan de gang". Over de ontwikkeling in het (uni versitair) onderwijs in Nederland en Amerika: "Ik krijg de indruk dat de strijd voor democratisering hier directer gaat dan in Amerika. Ik dank de Heer op mijn blote knieën, dat ik mijn middelbare school in Ne derland heb gehad. Meer zeg ik niet. U mag zelf de conclusie trekken. Mijn middelbare school in Kampen, dat was iets bijzonders, met prettige en goede leraren. Zoiets heb ik nooit meer meegemaakt". En tijdens het eten van twee brood jes voor hij weer, naar Utrecht gaat: "Ik heb mijn necrologie altijd klaar. Neem maar een exemplaar mee, Prof. Van de Kamp: en die trekken elkaar aan en dan veroorzaakt dat hele kleine wie beltjes misschien hebt U er wat aan om ge gevens uit te halen. Hij is weer he lemaal bijgewerkt". En inderdaad naast de lezingen in Rusland en de Nederlandse gastcolleges staan zelfs zijn laatste composities: "1970" a.b. c.d.e.f.g. Verschillende van zijn com posities zijn uitgegeven. Prof. Van de Kamp: "Ik een kamergeleerde? Ik dacht niet dat het zo erg was". ADVERTENTIE Grote belangstelling is er voor de coupons kamerbreed tapijt, die mo menteel aangeboden worden. Geen I wonder. Het zijn coupons zonder Fouten, van uitsluitend bekende merk fabrikanten, tegen uitzonderlijk lage orljzen. Waarom? Omdat fabrikan ten tegen het einde van het jaar ook Wel eens lege magazijnen willen zien. En de zaak. die ze aan de consument levert kan zich niet veroorloven grote voorraden lang te laten liggen. En dan de prijsstijging die na 1 januari onherroepelijk komt. U gaat vanavond toch St. Nicolaas- inkopen doen. Neem de maat van uw kamer (grootste lengte en breedte) en ga eens kijken of er voor U een voordelige coupon bij is. U verdient beslist tientallen guldens. Waar U moet zijn? Van Cleef, Haarlemmerstr. 172-174. De gezelligste winkelstraat van Leiden. LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden verwachten de toegezegde nota over de binnenstad over enkele maanden te kunnen uitbrengen. Hierin komen ze tevens terug op het in de raadsvergadering van 3 augustus aangehouden voor stel over het binnenstadsonderzoek, zo beloven ze in de memorie van antwoord op de begroting. Ingesteld is een interne stuurgroep voor de binnenstad, die in het bijzon der is belast met het voorbereiden van de algemene beleidslijnen voor de binnenstad en de supervisie over de follow-up hiervan. B. en W. over wegen voorts de instelling van een afdeling stadsontwikkeling ter secre- engamgawm r,ócltryvcH LEIDEN Afgelopen zondag be sloot ik mijn invalide moeder te ha- lem om bij ons te eten. Al rijdende kreeg zij het echter vreselijk koud. Daarom besloten wij de rest per NZH-bus af te leggen. De chauffeur weigerde ons echter mee te nemen, met de mededeling dat het verboden was invaliden met hun wagentje mee te nemen. Het wagentje van mijn moeder is even wel inklapbaar en zij kan normaal op een stoel zitten. Waarom is het wel toegestaan kinderwagens in de bus mee te ne men en geen inklapbare invalidewa gens? Ik begrijp dat niet goed. Waarom wordt er met de invalide geen rekening gehouden? Graag zou ik weieens willen weten of de chaufeer van de bus gelijk had, of vormen de invaliden werke lijk een vergeten groep? K. van Eijgen, Willem Klosalaan 14, Lelden. tarie ter ondersteuning van het be leid van deze wethouder. De boven genoemde nota zal niet alleen een inventarisatie van de pro blemen en een uiteenzetting over de wettelijke aspecten bevatten, doch tevens een aantal doelstellingen, die naar de mening van het college die nen te worden nagestreefd. B. en W. vinden 't zeer twijfelachtig of de afdeling stadsontwikkeling naast de plannen voor de Me ren wijk ook in staat zal zijn alle bin- nenstadstaken op zich te nemen. Zij beraden zich over de vraag welke maatregelen moeten worden geno men, óf uitbreiding van de afdeling óf het uitbesteden van enkele te ont wikkelen projecten. Oude stijl Het verkeers- en vervoersonder- zoek zal de nadere gegevens moeten verschaffen voor een goede planning van het wegenstelsel. Daarbij is het gebied betrokken tussen Hooigracht en Herengracht, waarbij de PAK- fractie denkt in de richting van een restauratie in oude stijl (zoals daar van prachtige voorbeelden zijn in Middelburg). Het ligt in het voornemen het „park and ridesysteem" en de toepassing daarvan in de komende verkeersstu- dies te betrekken. Het voetgangersverkeer wordt steeds in de studies tot verbetering van de bestaande situaties betrok ken. Verbreding van de trottoirs is in vele straten van de binnenstad ge wenst, maar in het algemeen zeer kostbaar en lang niet overal moge lijk. In onderzoek zijn de Steenstraat en de Breestraat. Aan het openbaar vervoer worden zoveel mogelijk faciliteiten verleend. B. en W. zijn bereid in de daartoe geëigende gevallen medewerking te verlenen aan eigen verkeerslichten vooor het openbaar vervoer. Tot het reserveren van straten, die uitslui tend toegankelijk zijn voor het open baar vervoer, kan voor wat betreft het stadsdeel tussen Steenstraat en Korevaarstraat voorshands niet wor den overgegaan zonder schade aan andere belangen, i.e. de bereikbaar heid met particulier vervoer van openbare gebouwen en winkels. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt nagegaan of het mogelijk is op de overwegen in de Haagweg en de Morsweg automati sche halve overwegbomen aan te brengen ter beperking van de uit de overwegen voortvloeiende hinder voor het wegverkeer. Oudere buurten De gemeente neemt met enkele andere gemeenten deel aan een stu die onder leiding van de provinciale I planologische dienst over de verbete- j ring van de woonomgeving in oudere buurten. Deze studie zal begin vol gend jaar worden afgerond en wel licht een nader inzicht kunnen bieden in de problematiek van wijken zoals de Transvaalbuurt. Dan kan worden nagegaan of een plan tot verbetering van de woonomgeving uitvoerbaar ls. B. en W. zullen de commissie complementaire arbeidsvoorziening beeldende kunstenaars en de cultu rele raad vragen of er mogelijkheden zijn lange tijd staande schuttingen of geblindeerde ramen (oud postkan toor in Breestraat) kunstzinnig te versieren. Initiatieven tot de vorming van wijkcommissies worden opgevangen door het Maatschappelijk Contactor gaan. Deze instantie tracht de geno men initiatieven verder te ontwikke len. waarbij de binnenkort aan te stellen opbouwwerker een groot aan deel zal hebben. De volgende wijkcomité's bestaan of zijn in oprichting: voorbereidend wijkcomité Ri vierenwijk. gemeenschap Zuidwest, comité De Koooi i.o., buurtcomité „De Juwelen" (Morskwartler). wijkcomité Nooorderkwartier i.o. Universiteit B. en W. zullen niet nalaten om van het universiteltspotentieel een optimaal gebruik te maken. Zij wij zen erop, dat op ambtelijk en sernl- ambtelijk niveau reeds een groot aantal gerichte contacten bestaat met deskundigen van de universiteit. Pogingen om de gemeentelijke autoriteiten van het Engelse Oxford meer voor de uitwisseling te interes seren, hebben tot nu toe niet tot het gewenste resultaat geleid. B. en W. blijven die pogingen voortzetten. In het komende voorjaar sullen in Lei- Bestudeerd wordt of het trot toir van de Steenstraat kan wor den verbreed. De detailhandela ren, die hier een bushalte voor de deur hebben, hebben hierom ge vraagd. (Foto LD/Holvast) den besprekingen worden gevoerd over verdere plannen ten aanzien van de uitwisseling met het Duitse Krefeld. heeft afgewezen ls inderdaad onjuist Dit ligt namelijk buiten de bevoegd heid van deze commissie, die alleen maar adviserend optreedt. Dat deze bewering van ondernemerszijde af komstig is. is echter eveneens on juist. Werkgevers en werknemers voelden om zeer duidelijke redenen niets voor dit systeem, reden waar om de ondernemers bij het gemeen tebestuur geen verzoek hebt in- diend voor die tariefwijziging die met invoering van dit systeem gepaard zou gaan. De ondernemers blijven hier dus niet in gebreke, de taci- chauffeurs laten zich niets aanleu nen. zij zijn het, spijtig voor de heer Horeman, althans op dit punt vol komen eens. Het huidige loonsysteem is min der ingewikkeld dat de heer Horeman doet vermoeden of zelf vermoedt. Een taxichauffeur verdient als ge volg van het fooi- en provisiestelsel, elke week een ander werkelik loon. Ter vereenvoudiging van de admini stratie ls een zogenaamd normloon vastgesteld van f 160 per week. waar van de chauffeur, na aftrek van van f 2,55 werknemersaandeel in de pensioenpremie, moet betalen: loon belasting. aow-premie en premie so ciale verzekeringen. Aangezien iedere taxichauffeur be slist meer dan f 160 verdient, wordt dit systeem wel gewaardeerd, totdat de chauffeur ziek wordt; dan volgt natuurlijk een uitkering berekend naar het pre mieloon van f 160. Wat denkt de heer Horenuo* dat de taxichauffeur wil? Een ziekengeld uitkering gebaseerd op een premie- loon van bijv. f 260? Natuurlijk wil de taxichauffeur dat. Maar de taxichauffeur wil lie ver niet elke week loonbelasting pre mie aow en premie sociale verzeke ringen betalen over bijv. f 260. De taxichauffeur wil graag al deze in houdingen betalen gebaseerd op f 160 en hij wil ook graag, ingeval van ziekte, een uitkering ontvangen gebaseerd op bijv. f 260. Misschien zouden de activiteiten van de heer Horeman meer waarde ring verdienen, als zij gericht waren op een wel overwogen herziening van het normloon, in plaats van op het, door vrijwel geen enkele Leidse taxi chauffeur gewaardeerde fooi-inclu sief - systeem. De heer Horeman vindt het duidelijk dat het opgereden bedrag bepalend is voor het inkomen van de chauffeur en dat is ook duidelijk; even duidelijk zelfs als het feit dat het opgereden bedrag bepalend ia voor het inkomen van de onderne mer. Minder duidelijk is de heer Hore man als hij spreekt over het af wentelen van het ondernemersrisico. Waarom n erg en gesproken over het afwetelen van het werknemersrisico? Volgens mij wordt in onze bedrijfs tak op unieke wijze gestalte gegeven aan een aantal vurige vakbondswen- sen. oals medeverantwoordelijkheid en het meedelen in de bedrijfsresul taten. Of moet ik uit de woorden van de heer Horeman begrijpen dat die medeverantwoordelijkheid alleen be staat bij een gunstig bedrijfsresul taat, dus op stille dagen? In dat ge val wil ik de heer Horeman er op wijzen, dat winstdeling alleen dan aceeptabel is, als zij consequent wordt doorgevoerd, dus ook bij negatieve winst. De slogan „verliesdeling" heb ik echter nog nooit door de vakbond gepropageerd gezien. Bij zijn commentaar op de f300 per week voor de taxi-chauf feur spreekt de heer Horeman over „zelfs" 25% fooit. Het werkelijke per centage. dat schommelt tussen 30 en 40%, kan door mij evenmin be wezen worden als enig ander per centage door iemand anders kan wor den bewezen. Tot mijn taxatie kom ok evenwel door zo'n 15 Jaar ervaring als taxichauffeur. Tot slot dit: een goede dienstver lening aan het publiek wordt ver kregen door bijdrage van zowel on dernemers als cauffeurs. Daanoor is een goede verstandhouding nodig. De bewering van de heer Horeman, dat dankzij de ondernemers onze be drijfstak zo slecht ls, is geheel on juist (wordt door hem ook nergens gemotiveerd) en draagt zodoende bepaald niet tot die goede verstand houding bij. F. W. Werkhoven, firmant taxibedrijf „Garage Werkhoven", lid huurautocommissie te Leiden. ("Discussie gesloten, redactie)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3