Bijna akkoord over status van Berlijn fiegeren bij gratie van vakbeweging VAVO: n een ontspanning, maar krachtiger positie anno 1971: de regering, vakbonden en de chaos (I) Hoe meer hoe fijner uw thee Machtsontplooiing van Moskou wekt onrust s Grote reserve handgemeen in ^N- commissie LEVENSLANG GEEIST TEGEN SS-ER STANGL Mozambique en Angola krijgen meer autonomie ULBRICHT DOOR DE KNIEEN CEYLON 1 Omdat ze best eens een keertje goed verwend mag worden... (NDERDAO 3 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD In de Noorse hoofdstad Oslo d een treinbestuurder gedood werden verscheidene personen )ond toen de remmen van een 'g^.derentrein dienst weigerden. hoofdstation ontstond een teiipme ravagewaarvan deze fo- gg een indruk geeft. bi YORK (Reuter) In de ale commissie van de Algemene gadering der V.N. is het gisteren een handgemeen gekomen tussen afgevaardigden van Frankrijk, guay en Saoedi-Arabië. Andere zei (vaardigden poogden de vechten- i' j te scheiden en nadat men de Ier van de veiligheidsdienst had in- iepen, werd de bijeenkomst ver tild. (zt et ging om een procedurekwestie pu de instelling van de functie van e° e commissaris van de VN voor de „iten van de mens. Maar wat nu (rei ïies de oorzaak van de vechtpartij n is niet bekend. Er waren maar lig journalisten in de zaal. len afgevaardigde zei dat men ikkeld raakte toen de Franse ge- igeerde en zyn Saoedi-Arabische en ega het niet eens konden worden ei het aantal vergaderingen dat de missie zou moeten wijden aan de ne stie van de hoge commissaris. ne ens de rede van de Saoedi-Ara- lui he afgevaardigde, Baroody, die ^end staat om zijn wijdlopigheid, bC( uit de zaal geroepen zijn: „Houd i„pond". Betoen zij enkele malen vergeefs ge- de [d had de orde te herstellen, 0 1 itte de voorzitster, mevrouw Maria za uit Roemenië, in snikken uit uui DÜSSELDORF (DPA) Tegen Franz Stangl, de voormalige SS- Hauptsturmführer en commandant van het bij Lublin in Polen gelegen vernietigingskamp uit de tweede we reldoorlog, is gisteren in Düsseldorf levenslange gevangenisstraf geëist. Volgens de aanklager is de in Oos tenrijk geboren Stangl (thans 62) verantwoordelijk voor de dood van tenminste een half miljoen Joden. In zyn requisitoir zei de aankla ger dat Stangl er sedert 1942 tot zijn aflossing in augustus 1943 als „tech nicus van de dood" voor had gezorgd dat dagelijks 15.000 Joodse mannen, vrouwen en kinderen in de gaskamers van het leven werden beroofd. Stangls verblijfplaats in Brazilië werd in 1964 door zijn schoonzoon voor een bedrag van 28.000 aan „Eichman-jager" Simon Wiesenthal verraden. In 1967 leverde Brazilië hem uit aan de Bondsrepubliek. In Oostenrijk wacht Franz Stangl nog een vervolging voor zyn activi teit op het gebied van euthanasie. Weer „Engelse tijd" Het Engelse Lagerhuis heeft gisteravond met grote meerderheid besloten dat Enge land weer terug zal gaan naar de „Greenwich mean time" (GMT). Daarmee komt een einde aan een proefneming met de Europese tijd waarbij zomer- en wintertijd gelijk zyn. Het Lagerhuis stemde, met 366 voor en 81 tegen, vóór herinvoering, per 31 oktober 1971 van de GMT. De ministers van Buitenlandse Za ken van de NAVO vergaderen van daag (donderdag) in het Brusselse hoofdkwartier (gesterkt door het akkoord van dinsdagavond over een verhoogde Europese bijdrage aan de militaire infrastructuur en gewaar schuwd door minister Laird voor een nog steeds toenemende krachtsin spanning van de landen van het Warschaupact) in een sfeer van grote reserve ten aanzien van het Oost- europese plan voor een dergelijke veiligheidsconferentie. In conferentiekringen wordt het hoogst onwaarschijnlijk geacht dat de NAVO-landen zullen besluiten tot het aangaan van contacten met Oost-Europa ter voorbereiding van een dergelijke massale top. Op de voorjaarsvergadering van de NAVO in Rome was besloten in beginsel akkoord te gaan met zo'n gesprek over de Europese veiligheid, echter op voorwaarde dat dat gesprek po sitieve en rëele resultaten zou ople veren. Anders dan de Warschaupact-lan- den wil de NAVO niet alleen praten over zulke theoretische kwesties als j j het afzien van geweld en het aan LISSABON i AFPAan de pro- knopen van betere economische, vincies Angola en Mozambique zal een technische en wetenschappelijke be- grotere autonomie op het gebied van I trekkingen, maar vooral over een ge- plaatselijke besluitvorming worden ïijktijdige, wederzijdse effectieve de gespannen situatie in het Midden- Oosten (waarbij vooral de sterke Sowjetrussische penetratie in de Middellandse Zee als een minpunt wordt beschouwd). Daarom lijkt de verwachting gerechtvaardigd dat de NAVO de kwestie van een Europese veiligheidsconferentie voorlopig in de ijskast zet. Maar al te bekend is, dat het Warschaupact een duidelijke over macht heeft aan tanks, zoals bijvoor beeld in Tsjecho-Slowakije is geble ken. De dreiging van de Sowjetrus sische vloot wordt door het Westen als ernstig gevoeld. Het gaat daarbij zowel om de uitbreiding van de nu cleaire bewapening van de onderzee boten als om het geweldige vloot pro gramma en het gebruik van de oor logsschepen in de Sow jet-Unie. Bedreiging Minister Den Toom heeft gisteren in het comité nog eens duidelijk ge zegd dat ons land die toeneming in omvang van de Sowjetrussische vloot als een dreiging voor de Westerse jet-Unie kort geleden een plan voor voor economie beschouwt omdat-de olie- een overeenkomst tussen de grote mo- aanvoer in geval van nood in ge- gendheden over de kwestie Berlijn vaar zou kunnen worden gebracht, heeft aanvaard en daarna weer af- j Wat de versterking van de NAVO- gewezen. verleend, zo heeft de Portugese pre mier, dr. Marcello Caetano, gisteren meegedeeld in een toespraak tot de nationale vergadering. Caetano herhaalde dat Portugal vastbesloten de overzeese provincies zal verdedigen onder het mandaat dat „het Portugese volk bij referen dum aan de regering heeft gegeven". De premier kondigde verder her ziening van de grondwet aan ter ver zekering van „grotere eerbied voor de rechten van de persoon". Hij sprak geruchten tegen dat de grondwets herziening zou leiden tot een presi dentiële regering door de noodzaak te onderstrepen van het behoud van een president van de republiek en een premier. spanningsvermindering in de vorm van het uitdunnen van de strijd krachten. In de ijskast De NAVO is nog steeds bereid door te gaan op deze weg, mits de contac- ten'tussen Oost- en Westeuropese lan den. vooral het gesprek over de po sitie van Berlijn, aantonen dat het klimaat verbeterd is. Het tastbare bewijs daarvoor ont- j flanken betreft heeft de Noorse rege ring toegezegd versterkingen in noord-Noorwegen te zullen aanleggen en zowel Griekenland als Turkije zullen het hunne doen ten behoeve van de zuidelijke flanken. De mogelijkheid van het snel naar bedreigde plaatsen overbrengen van strijdkrachten slaat vooral op het probleem van de strijdkrachten, die déér zijn gelegerd waar ze eigenlijk te ver zijn van het punt waar zij mo gelijk zullen moeten optreden. Dat geldt dus zowel voor de Nederlandse divisies, die in eigen land zijn on dergebracht, als voor de Amerikaanse troepen die eigenlijk in Europa zijn BRUSSEL (AP) Westerse diplo- ten tot overeenstemming te komen in maten hebben onthuld dat de Sow- de kwestie Berlijn als een toetsstee de communistische bereidheid tot een werkelijke ontspanning tu»- sen Oost en West. Een Europese conferentie, waarop onderhandeld moet worden over een Het Amerikaans-Frans-Britse plan I duurzaam veilleheidssysteem, zou on- breekl echter. De verdragen van ingedeeld maar die in de Verenigde West-Duitsland met de Sowjet-Unie stawn ztjn gelegerd Polen zijn pluspunten die niet tn reële verhouding staan tot de ne gatieve ontwikkelingen rond Berlijn, het gebrek aan resultaat bij de SALT-besprekingen ln Helsinki en Ook is er het probleem van de snelle mobilisatie van reservisten Nederland schijnt in dat opzicht niet eens zo'n slecht figuur te slaan. zou hebben voorzien in een regeling in drie fasen die de spanningen tus sen Oost en West rond de verdeelde stad hadden moet opheffen en het le ven voor de Westberlijners hadden moeten verbeteren. Vooraanstaande functionarissen, die de conferentie van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie (NAVO) bij wonen, maakten dit bekend, terwijl de 14 ministers van Defensie van de NAVO-landen uiteenzetten wat zij in de zeventiger jaren nodig achten voor de defensie van Europa. In Oost-Berlijn hebben inmiddels de leiders van de regeringen en par- I tijen van de zeven landen van het Warschau-pact hun geheime bespre kingen afgesloten. De NAVO beschouwt de breidheid van de Sowjet-Unie om met het Wes- ADVERTENTIE ICEYLONl de fijnste thee ter wereld Sj ia: aa' $or geüdolph Bakker e?en ^aar Se,eden woedde in Ita- de warme herfst, dat was de op- and van de arbeiders en emplo- irés tegen de toestanden in en bui- de fabrieken en kantoren. Het )as een toestand die met gepraat hfi beloften geen kansen op verbete- zHig bood, en de arbeiders namen 3e|lf het initiatief. De drie grote p[tkbonden werden door de ontwik- verrast. isflZe probeerden de leiding over te etmen op de manier waarop een •'Satkomer in een al rijdende trein probeert te springen. Hoewel ze de treeplank haalden, bleven ze toch één been buiten de coupé: het '1 dat de stakers zich stelden al lang verder dan dat van de :bonden die in al de logheid en :ompliceerdheid van hun organi- •ties zelf tot de gevestigde orde en gaan behoren. 'el'Deze warme herfst leidde wel >or de vakbondsleiders tot een nieuw soort gesprek. Voor het eerst werden ze aan de onderhandelings tafel serieus genomen, al probeer de het "padronaat" vanzelfspre kend zijn positie ongehavend uit de conferentie te slepen. Maar niet al leen het padronaat, ook de achter eenvolgende regeringen waren par tij. En om deze partij zal het in de nabije toekomst veel meer gaan dan ooit. Op het hoogtepunt van de warme herfst sprak de minister van Arbeid Donat-Catin: "Uit deze periode zullen we allemaal veran derd te voorschijn komen". En één van de twee secretarissen-generaal van de Christendemocratische vak bond sprak op zijn beurt: "Wan neer de herfst van 1969 de confron tatie met het padronaat heeft ge zien, waaruit de werkers als over winnaars te voorschijn zijn geko men, dan zal 1970 gekarakteriseerd worden door de confrontatie met de politieke machthebbers". Deze confrontatie vond in 1970 in derdaad plaats. Maar ze liep uit op een onbevredigende toestand van hangen en wurgen. Het kabinet-Co- lombo probeerde de vakbondsmen sen af en toe de hei op te sturen, maar als ze inderdaad concrete be loften deed, wist iedereen dat geen enkele Italiaanse regering werkelijk bij machte is iets serieus aan de chaos te doen. Want de vakbonden vroegen om verandering van de es sentiële dingen in de bestaande structuur: huizen en scholen, socia le verzekeringen, een rechtvaardig belastingsysteem. En met deze es sentiële dingen is het in Italië droe vig gesteld. Systeem Het kabinet Colombo dacht een systeem uit voor verbetering van de economische toestand, voor verbetering van de werkgelegen heid. Maar dit systeem is alleen te verwezenlijken als uiterst onpopu laire indirecte belastingen worden geheven. De communisten en hun afgescheiden linkervleugel zijn er tegen, evenals de afgescheiden lin kervleugel van de socialistische par tij er tegen is. Intussen is het ge sprek met de vakbonden in het slop geraakt. De vakbonden hebben nu een nieuwe reeks besprekingen geëist en aan deze eis mededelin gen verbonden over een reeks in grijpende stakingen, die de Italia nen nog voor het eind van dit Jaar zullen gaan teisteren. Begin decem ber staken de treinen al. Toen vorig Jaar herfst minister van Arbeid Donat-Catin (zelf chris ten-democraat maar in zijn opvat tingen eerder socialist, en de onbe twistbare redder van de dramati sche toestand van eind '69 opmerk te dat na deze golf van onrust al les anders zou zijn, had hij gelijk. Welke Italiaanse regering er komt hangt voortaan van de goedgunstig heid van de vakbonden af. Ook nu de regering Colombo niet is gestrui keld over de hervormingsmaatre gelen voor de economie, kan ze toch nog vallen over de stakingen en de daafult voortkomende chaos, als ze geen compromis met de vak bonden weet te bereiken. Dat is het beeld van de directe toekomst. Maar opnieuw doet zich dan de vraag voor welke beloften de rege ring de vakbonden kan doen, die ook te verwezenlijken zijn. Om de eisen van de arbeiders en trou wens van iedere kleine man in Ita lië in te kunnen willigen is een soort totale structuurverandering noodzakelijk, die zonder een soort revolutie nauwelijks te verwezenlij ken lijkt. Op dit punt ook scheiden zich de geesten binnen de vakbond* wereld. WOMYX VSWOLOD „Warme" herfst; Italia anno derdeel moeten uitmaken van een dergelijke ontspanning. Volgens welingelichte bronnen zag het nieuwe Westerse plan voor een oplossing van de kwestie Berlijn er als volgt uit: in de eerste fase zouden de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie, Frank rijk en Engeland een verdrag moeten afsluiten, waarin het recht van toe gang tot Berlijn voor de geallieerden, de rechten van de Westberlijners in de verdeelde stad en de aard van de band tussen West-Duitsland en West Berlijn gedefinieerd zouden moeten worden; in de tweede fase zouden de Ver enigde Staten, Frankrijk en Engeland aan West-Duitsland en de Sowjet- Unie aan Oost-Duitsland de taak moeten overdragen om door gedetail leerde overeenkomsten het basisver drag tussen de grote vier ten uitvoer te leggen; in de derde fase zouden me ningsverschillen tussen de beide Duitse regeringen over de interpre tatie of de tenuitvoerlegging van de overeenkomsten kunnen worden voorgelegd aan de Grote Vier, die dan de rol van scheidsrechters zou den moeten spelen. Van welingelichte zijde werd ver nomen dat de Russische afgevaar digde op de onderhandelingen tussen de Grote Vier, Pjotr Abrasslmow, dit Westerse plan had aanvaard. Veertien dagen later zou Abrassl mow zijn aanvaarding van het plan echter weer hebben ingetrokken. In de tussentijd had het orgaan van de Oostdultse communistische partij, Neuee Deutschland, op 10 november een scherpe aanval gedaan op het Idee van een compromis. Volgens sommige functionarissen ln Brussel had deze Oostdultse interventie ge leid tot de Russische koersverande ring. Ulbricht Hoewel na afloop van de gisteren gehouden Warschau-pactbesprekin- gen ln de afgesloten Oostberlijnse wijk Pankow een nietszeggende com muniqué in de gebruikelijke bewoor dingen werd verspreid, menen waar nemers uit Oost-Berlijn dat de gis teravond geëindigde topconferentie op een politieke nederlaag van de Oost- duitse partijleider Walter Ulbricht la uitgedraaid. De andere Oosteuropese partijlei ders en ministers hadden Ulbricht weten te bewegen tot een gematigde houding ten aanzien van de Oostpo- litiek van Bonn. Ook Ulbricht zou in de toekomst 'n politiek van ontspan ning t.o.v. West-Duitsland moeten voeren. Dat de besprekingen met Ul bricht slechts een dag duurden zou te danken zijn aan de overeenstem ming die de Warschau-pactlanden vorige week in Boedapest al bereikt hadden. In Berlijn moest alleen Ul bricht, die in Boedapest niet aan wezig was overtuigd te worden. De storingen op de aan- en af- voerwegen van West-Berlijn duurden gisteren over dag na het beëindigen van de door Oost-Duitsland gewraak te vergadering van de CDU -Bonds dagfractie nog voort. De vertragingen werden in de loop van de dag ech ter steeds minder. In de loop van de avond werd de toestand weer nor- ADVERTENTIE Blij-verrassende geschenken verstopt in even blij-verrassende verpakkingen. Van 3.95 tot 33.75. I (Van onze speciale verslaggever) I BRUSSEL (GPD) De NAVO zal het streven naar internationale ontspanning voort, maar dan wel vanuit een machtspositie. Daar- j voor zijn de 300.000 in Europa gelegerde Amerikaanse militairen on- misbaar. Gisteren ontving VS-minister van Defensie Laird in de NAVO-conferentie in Brussel het Europese aanbod van een extra- financiële krachtsinspanning (anderhalf miljard gulden) met begrij pelijke instemming. Amerika's troepen blijven. Voor tenminste twee jaar en misschien voor vijf, en zonder aanzienlijke verzwakking. Dat betekent dat de NAVO-landen in feite aan de versterking van hun machtspositie de voorkeur geven boven een toenadering tot Oost-Europa en zeker boven een grote Europese veiligheidsconferen tie, waar over vermindering der strijdkrachten gesproken zou moe ten worden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9