Explosieve sfeer in het Baskenland W oningbouw bij KVP, ARP en iCH nummer één vandaag Post wordt bijna dag later bezorgd Deze drie gaan eind Januari op weg naar de maan Jongetje uit Parijs gezond en wel terug Paus in Djakarta ■L PROCES IN BURGOS TOCH BEGONNEN EGrote aandacht voor: ONTWIKKELINGSHULP KLEINE ZELFSTANDIGEN BASISONDERWIJS Tunesische ontvoerder gepakt Tijdelijk regen (9uc/ euwo lOpgericlit 1 maart lp60 DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 No. 33263 DAGBLAD Directeur: G Koopman hoofdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Lelden - Giro 57C55 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 J 4 Dit is de bemanning van de [pollo-14, waarvan de maan zucht is vastgesteld op 31 januari Van links naar rechts: Edgar Mitchell, Alan B. Shepard jr. n Stuart A. Roosa. Shepard en nufitchell zullen het Fra Mauro- inebied op de maan onderzoeken irwijl Roosa in de commando- vpsule blijft. BURGOS/BARCELONA (AP, GPD. AFP) De Spaanse stad Burgos, waar vanochtend het proces tegen zestien Baski- sche nationalisten is begonnen, leek op een belegerde vesting. Een compagnie oproerpolitie en twee compagnieën parachutisten be waakten het gerechtsgebouw en con troleerden de toegangswegen tot de stad. De sfeer in heel Baskenland was uiterst explosief na een nacht waar in door heel Spanje betogingen te gen het proces van de 16 Basken on der wie twee priesters en een vrouw, werden gehouden. Teger deze beto gingen trad de Spaanse politie hard op. Niet alleen in Burgos maar ook in de Baskische steden is de politie op DEN HAAG (GPD) Uitbreiding van de woning- 'kduw en krotopruiming neemt in het vandaag vastgestelde rgentieprogramma, waarmee de drie grote confessionele irtijen de komende verkiezingen willen ingaan de eerste laats in in het voorrangsschema voor de kabinetsformatie. Vervolgens staan in volgorde van belangrijkheid vermeld: opvoering van de ontwikkelingshulp; beleid ten aanzien van kleine zelfstandigen; herziening van het basisonderwijs; maatregelen voor de werkende jongeren; het regionale beleid; bevordering van de milieu-hygiene; bijstelling van de defensielasten bevordering van de actieve sportbeoefening. In het voorlopig concept stonden punten nog in alfabetische volg- gerangschikt. Uitbreiding van woningbouw is een nieuwe toe bij het oude punt krotoprui- De sportbeoefening kwam in it eerste concept niet voor. Dit euwe concept zal zaterdag 12 de- mber in gelijktijdig maar afzon- irlijk te houden vergaderingen van "VP-partijraad, AR-partijconvent en H-unieraad worden vastgesteld. De stuurgroep uit de drie partijen het concept heeft vastgesteld, «ft aan deze vergaderingen gead- seerd nog een verklaring toe te ;en over samenwerking met an- fcre partijen. Dit advies houdt in dat b drie christelijke partijen willen hderzoeken of het op basis van pro- fammavergelijking mogelijk is tot ïn uitspraak voor samenwerking iet een andere partij te komen, ïet resultaat van dit onderzoek zal jdig voor de verkiezingen worden ekendgemaakt en in het openbaar 'orden gemotiveerd. De Bilt verwacht van vanavond tot lorgenavond: vrij koude nacht met pklaringen en meest zwakke wind. ïorgen overdag veel bewolking, tij- elijk regen en iets lagere tempera- ïren. Tot krachtig of hard toene- ïende zuidwestelijke wind. (opgemaakt om 12.40 uur) 4 DECEMBER op: 8.29 uur; onder 16.31 uur. op: 12.48 uur; onder: 22.56 Hoogwater te Katwijk te 6.48 en laagwater te 2.31 en 14.55 far. Hoog ito.' UUI' In de grote lijn van het nu defini tieve concept is weinig verandering gekomen. Er zijn enkele nadere pre ciseringen aangebracht. Zo wordt bij de paragraaf inspraak en mede zeggenschap gepleit voor een verde re democratisering in het proces van politieke besluitvorming binnen het bedrijfsleven en het onderwijs. Bij de omschrijving van het karakter van het overheidsbeleid zijn verde ling van welvaart en bevordering van milieu-hygiëne toegevoegd. In de paragraaf van de bestuurlij ke vernieuwing heeft de CHU haar zin gekregen. De passage over het betrekken van de Tweede Kamer bij het benoemen van een formateur en het voeren van een openbaar debat daarover is geschrapt. Daarvoor in de plaats is een cliché gekomen dat deze zaak met de grootste openheid moet worden omringd. Uitdrukkelijk wordt in een begelei dend schrijven echter gezegd dat over de interpretatie van deze zin verschil van mening bestaat. De juis te bedoeling zal tijdens de komende vergaderingen dan wel blijken. Ingevoegd is wel een zeer geringe inspraakmogelijkheid van gemeente raad en provinciale staten bij benoe ming van resp. burgemeester en Commissaris van de Koningin. In de paragraaf geestelijke volks gezondheid is ten aanzien van abor tus provocatus gesteld dat in de eerste plaats aandacht besteed n#aet worden aan het voorkomen ervan. Hierbij is uitbreiding van de seksuele voorlichting en bevorderen van het beschikbaar komen van nog betere methoden en middelen van anti-con ceptie nodig. Bij de beslissing om tot abortus over te gaan wordt meer inspraak van de vrouw noodzakelijk geacht. Ten aanzien van het drugge bruik (oude tekst: onrustbarend toe genomen, nieuwe tekst: sterk toege nomen) was vooral onderzoek en be tere voorlichting gevraagd. haar hoede. De Baskische nationale organisaties hebben een algemene staking aangekondigd. In de Baski sche provincies heerste, hoewel nog niet afgekondigd, de noodtoestand. Ontvoerde Vanmiddag hadden de Spaanse autoriteiten nog steeds geen taal of teken ontvangen van de ontvoerders van de Duitse consul Beihl Schafer De Baskische nationalistische organi satie ETA ontkende de verantwoorde lijkheid voor de ontvoering. Volgens een communiqué dat buitenlandse correspondenten in Madrid ontvin- i gen is het verdwijnen van Beihl Schaffer het werk van een uitgesto ten groep. De ETA veroordeelde de methoden van de uitgestotenen. "Het revolutionaire proces", aldus het communiqué, "wordt er door ver traagd". De auto van Beihl Schaffer is gis teren gevonden bij Ojarzun, 'n dorp je op 150 km. afstand van San Se bastian aan de voet van de Pyre- neën. Dit zou een aanwijzing kunnen zijn dat de ontvoerde consul naar Frankrijk is gebracht, waar veel Basken in ballingschap wonen. In sommige Baskische kringen twij felt men aan de echtheid van het communiqué dat in Madrid was ver spreid. De Franse Baskische organi satie "Anai-Artea" die gevluchte Basken in Frankrijk opvangt, zei gis termiddag dat de ETA had laten we ten Beihl Schaffer te hebben ont voerd. Zijn lot zou afhangen van de veroordeling van de Basken die in Burgos terechtstaan. Tegen zes van hen heeft de openbare aanklager de doodstraf geëist. Officieus De Spaanse regering vergaderde in officieuze zitting gisteren tot laat op de avond. Na afloop werd de ont voering veroordeeld maar verder zijn geen mededelingen gedaan. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Lopez Bravo die tijdens de ontvoering toevallig in Bonn was en daar de ontvoering onmiddellijk be sprak met zijn Westduitse collega Scheel woonde de kabinetszitting niet bij. Toen hij naar Spanje terugkeer de kon zijn vliegtuig wegens mist niet landen in Madrid. Hij moest uit wijken naar Alicante aan de Middel- landse-Zeekust. In Madrid gelooft men niet dat de ontvoering van de Westduitse consul van invloed zal zijn op de gang van zaken tijdens de procesvoering in Burgos. Naar men zegt heeft het Spaanse kabinet bepaalde maatrege len getroffen tegen demonstraties en stakingen. Madrid zou ook denken aan de opheffing van een aantal grondwettelijke waarborgen en aan de afkondiging van de noodtoestand voor de Baskische provincies. De Spaanse bisschoppen hebben de regering verzocht de uiterste clemen tie te betrachten tijdens het proces in Burgos. 20 PAGINA'S ROTTERDAMAMSTERDAM DEN HAAG <GPD> Een groot deel van Rotterdam en de omliggen de plaatsen heeft de post, die zij gistermiddag had moeten ontvan gen, eerst vanochtend gekregen. In tegenstelling tot Den Haag, waar het bestellend personeel de beslis sing van de vakbonden afwacht, heeft de stiptheidsactie ook in Am sterdam een fikse achterstand in de bestellingen veroorzaakt. De beëindiging van het conflict tussen de bestellers en de centrale directie van de PTT is overigens in zicht. Vanochtend gingen in Den Haag bestuurders van de samen werkende bonden van overheidsper soneel en de PTT-directie om de ta fel zitten om een oplossing te zoe ken. De bonden zullen waarschijn lijk vasthouden aan de eisen: een verhoging van 150 gulden per maand plus een bedrag ineens. De bestellers uit het postdistrict Rotterdam kwamen gisteren van hun ronde terug met tassen die nog voor driekwart vol waren. De heer J. van Geffen, bestuurder van de Algemene Bond van Ambte naren, verwacht dat de achterstand in Rotterdam vanavond zal zijn op gelopen tot een dag. "De actie is zonder meer geslaagd", was zijn commentaar. (Van onze correspondent» PARIJS (GPD) De zeven jarige Alain Lebard die dinsdagoch tend in het hartje van Parijs ont voerd werd, is gisteren een twintig kilometer ten noorden van de Franse hoofdstad in een alleenstaand huis in aanbouw teruggevonden. Zijn ont voerders, een 25-jarige Tunesiër, is gearresteerd. Diens twee handlangers wisten tot dusver echter te ontko men. De Tunesiër had dinsdagochend als chauffeur van een officiële taxi het jongetje voor de deur van zijn huis opgepikt. Moeilijkheden hadden zich bij die operatie niet voorgedaan, want Alain werd elke ochtend samen met andere kinderen met een taxi naar zijn school gebracht. Die ochtend :tte de auto echter koers naar het noorden, waar de pseudo-taxichauf- fur Alain opsloot in een kamer waar ook zijn eigen drie kinderen huisden De ouders van Alain moesten de 1 os- som van 50.000 francs deponeren in een bietenveld niet ver van het huis waar het jongetje verborgen werd ge houden. Dat Alain behouden is terugge vonden en zijn ontvoerder gelijktij dig kon worden gegrepen is een pres tatie geweest waarvoor de Franse re cherche zeker een pluim verdient Commissaris Boielans, die de grote Alain Lebard onmiddellijk na zijn terugkeer in gezelschap van een politieman in het huis van zijn ouders in Parijs. specialist is in de verbeten strijd te gen kinderrovers in Frankrijk, zond vijftig inspecteurs en rechercheurs in burger naar de stad Meaux in de buurt waarvan men vermoedde dat Alain verborgen werd gehouden. In taxi's en bestelauto's doorkruisten ze de streek rond de stad en een hun ner heeft toen inderdaad het geluk gehad de Tunesiër te betrappen op het ogenblik, dat hij zijn buit in de wacht dacht te kunnen slepen. De voldoening over die vangst en vooral over de goede afloop, is voor de Franse politie dubbel groot, om dat men bij na zeker is dat de Tune siër in april ook al de hand in de verdwijning van een 6-jarig meisje in Parijs heeft gehad. Dat meisje, dat, na betaling van een lossom, eveneens behouden bij haar ouders kon terug keren, werd eveneens met een taxi geschaakt. Die taxichauffeur moet toen ook een man van bruine huids kleur zijn geweest. Of de Tunesische ontvoerder, die twintig jaar gevange nisstraf riskeert, de politie de namen van zijn medeplichtigen al heeft ge noemd, was vanochtend in Parijs nog niet officieel bekend. DJAKARTA (AFP) Paus Pau- lus is vanochtend met een toestel van Alitalia in Djakarta aangeko men. Hij werd begroet door presi dent Soeharto en zijn echtgenote, ministers en andere Indonesische leiders en buitenlandse diplomaten. Om veiligheidsredenen was het vliegveld voor het publiek gesloten. Er waren slechts 160 schoolmeisjes en 140 kadetten van de militaire aca demie van Djakarta toegelaten. Meer naaimachine voor uw geld. reeds vanaf 285,- Firma L. WESTERDUIN Maarsmanssfeeg 8, Leiden Telefoon 20685 'lom Man der s heeft als Dorus luidruchtig van de daken ge schreeuwd. dal er „In de hemel geen bier is". Het leverde hem wat ongewilde reclame op. want een aantal leden van de KRO werd er nogal boos over. Manders kan dat ruggesteuntje best gebruiken, want het is in de muzikale carna valssfeer gewoon een gekkenhuis. Vrijwel elke zanger, die zichzelf respecteerde, moest zo nodig een carnavalsschlager maken. Maar ja, van Miens feestneus werden destijds 118.000 platen verkocht. PAGINA 5 De volgende regering weet zich alvast verzekerd van één pro bleem: de beslissing over al of niet een tweede luchthaven PAGINA 7 De NAVO streeft naar ontspan ning. Maar wel uit een sterkere positie PAGINA 9 Leiden is op zoek naar meer re creatiemogelijkheden STADSPAGINA De automobilist wordt volgend jaar het vel danig over de neus gehaald PAGINA 11 Het Nederlandse voetbalelftal heeft Roemenië een lesje gegeven. Cruijffie schitterde. Hij zorgde voor 2—0 PAGINA 18 Grammofoonplaten VAN WEESEL HOGEWOERD 112 Uit het Leidsch Dagblad van 3 December 1870: Hoogeveen. Voor de be trekking van boekhouder bij het armbestuur, waaraan een honorarium van 500 (per jaaris verbonden, heb ben zich niet minder dan 128 sillicitanten aangemeld waaronder uit de verst ver wijderde streken van ons va derland. Politie. Sedert eenigen tijd zijn aan het Bureau van Po litie berustende drie Boe renvrouw-mutsen en een paar wollen mouwtjes Rechthebbenden kunnen de zelve aldaar terugbekomen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1