WEE PAREN APART IN EEN ELFTAL lederland gaf lesje ti 'modern voetbal' Willem liep zieh „krom IN CRUIJFF EN JAN MULDER -- JOHAN NEESKENS EN RINUS ISRAEL jlgroep Fadrhoncdoceert Roemenen: 2-0 io 3 DECEMBER 1970 PAGINA 15 DSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD speciale verslaggever) !m Johan en Jan; Jo- |nus. Tweemaal een paar I [an I (Cruijff) en Jan Johan II (Neeskens) en l) iel apart" in één Neder- r jelouwerd als internatio- te. Geprezen èn bejubeld. (23) als „Cryffie, de lier". En Rinus Israël IJzeren Rinus. 's werelds nog altijd verkerend in laduw. Getipt voor de ,nog steeds op het twee span Mulder (25). bij An- ^le „held van bruisend Lis een „tweede Cruijff". 0) Neeskens (19). het i rid" van bondscoach Arie in het UEFA-team, als je Israël". ne Jan Johan II en Rinus. id stonden zy naast el- "e|n Cruijff en Jan Mulder f- tweede maal (na de tppelijke Interland tegen prij 01Johan' Neeskens Israël voor het eerst, len zeker niet voor het Paar één Mulder. Twee verschil- iballers (mét en zónder maar op dezelfde de spits van de aanval. Ichter, maar even vaak gisteravond voor het is$*Ö4eizoen spelend met zijn no. 9 bij Ajax wil j iihren uit bijgeloof dat j tr niet meer afstaan en ls „Jopie" met nummer 14 een „aardige invaller" als de jongleur. Als de individualist, uit op een persoonlijke triomf, die daardoor zijn marktwaarde nóg hoger doet stijgen. Eenmaal aan de bal een „verschrikking" voor zijn tegenstanders: op snelheid of loe rend op een dieptepass. En door zyn balvaardigheid onberekenbaar. Voor zijn tegenstanders zoals gisteravond voor de arme „bewa ker" Lupescu en de „dolgedraaide" ausputzer Satmareanu maar óók voor zijn medespelers. Verrast door zijn fabelachtige startsnel heid. Of tevergeefs wachtend door zijn „balverliefdheid" en zijn zelf zuchtigheid Mulder (gisteravond zijn vijfde interland spelend) als de „dienaar" Zichzelf volledig in' dienst stellend van het elftal. Van de eerste tot de laatste minuut werkend, bou- i wend aan combinaties. Zoekend naar zijn beste positie en elke kans voor een schot direct benuttend. Een ideale teamspeler: verbluffend snel soms ondanks zijn' zware lichaam, beschikkend over een hel der inzicht en improvisatievermo gen Oók dikwijls een „verschrik king" voor zijn tegenstanders zoals gisteravond voor de Roe meense linkervleugelverdediger Mo- canu maar tevens een „verruk king" voor zijn medespelers. Mentaliteit Cruijff en Mulder. Twee „dromen" van spitsspelers maar met een totaal verschillende mentaliteit: Cruijff. de veelbesproken „linke bal". Alles altijd zakelijk in zijn kraam passend. Gemakkelijk grij pend naar excuses bij (te) gering voordeel. Maar „vlug genezen" als hij er wijzer van kan worden: spor tief en (dus) financieel. Eerzuch tig zijn toppositie consoliderend te gen iedere „aanval" (Jan Mulder). En mede met het oog op het aflo pen van zijn contract aan het ein de van dit seizoen bij Ajax „daar om" gisteravond op z'n best Mulder, nog altijd de „nuchtere Noordeling". De eenvoudige Ander- lecht-vedette. die sinds zijn ver trek bij WVF vier jaar geleden, nog altijd waarde hecht aan de eer. En „daarom" gisteravond als „de gast arbeider op z'n best Jan Mulder over Johan Cruijff: „Ik heb zondag nog voor de televi sie gezegd, dat het Nederlands elf tal in Oost-Duitsland vorige maand moet my altijd waarmaken In één keer. Faalt een andere speler in het Nederlands elftal, dan kan hij dat in de normale competitie weer goedmaken. Ik kan dat niet. Dus moet ik wei behoorlijk spelen. Ver der stond ik op rechts, terwijl ik by Anderlecht altijd op links loop. Bij de club speelt Puis op rechts. Maar omdat in dit Nederlands elf tal al èn Keizer, èn Cruyff. èn Phalplatz èn Van Hanegem linkse spelers zijn. moest ik wel op rechts. Gelukkig was die Roemeense links back niet al te best. dus lukte dat wel aardig". Goed gegaan Johan Cruijff over Jan Mulder: „Ze zeggen wel altijd, dat wij niet by nen. moeten Jan en ik dat toch óók kunnen?" Johan Cruijff over Johan Cruyff: „Ik heb eindelijk weer eens lek ker kunnen voetballen. Het ging gewoon: Piet trok vaak de gaten en dan was het alleen maar een kwestie van de bal krijgen. Als het wat meer meezit, wordt het vier- of vijf-nul. Dat had daoht ik toch ook wel de verhouding beter weer gegeven". Paar twee Misschien minder opvallend, maar juist daarom in feite nóg nadruk kelijker presenteerden in de achter ste lijn van Fadrhoncks .lievelings- ploeg" Johan II en Rinus zich Als een paai- apart dat zich Cruyff mistte. En niet Mulder Zoals Johan vanavond speelde was 'lij groots. Uniek. Het. liep tussen ons ook al veel beter dan een jaar geleden tegen Engeland. Misschien komt dat ook door de tegenstand Ik vond de Roemenen uitgesproken zwak. Maar misschien is dat ook wel weer een gevolg van het feit. dat het bij ons allemaal zo fijn ging. En misschien gaat het vol gende keer nóg beter" Jan Mulder over Jan Mulder: „Voor al in het begin was ik erg zenuw achtig. Maar dat heb ik bijna al tijd. Ook by Anderlecht. Maar vanavond speelden natuurlijk nog andere factoren een rol: kijk, ik elkaar passen, dat wy dezelfde soort speler, maar met een ander speltype zijn. maar dat is toch niet helemaal waar. Vanavond is het toch goed gegaan0 Jan heeft geen doelpunt gemaakt, maar hij heeft pech gehad. Maar in mijn doel punten had hy een groot, aandeel. Trouwens: wie passen er in het huidige voetbal wèl naast elkaar? Neem Gerd Müller en Uwe Seeler Allebei afmakers Allebei technisch zwak. Das zou je aie twee spelers eigenlijk nooit naast elkaar mo ten ze ten. Maar het gebeurde in Mexico tóch. En mooi dat ze West- Duitsland aan de derde plaats hielpen. Als zij het samen kun eohter sleohts behalve (weer- in haardraoht liet (onder)scheiden aan de hand van internationale ervaring èn internationale roem. Rinus Israël als „IJzeren Ri nus". als laatste man zijn we we reldfaam waarmakend Maa ook als opkomende man aantonen' dat de gouden gelijkmaker in Milaan géén „toevalstreffer" was Johan Neeskens als de „nieuwe Isaël" Twee jaar geleden door bondscoach Arie de Vroet bij RCH ontdekt als „sluitstuk" in zyn UEFA-team. dat vorig jaar in een dramatische loting het zilver van Europa greep. Dit seizoen docr Ajax' vakman Rinus Michels naar de Meer gehaald: als opvolger van Velibor („Vasco") Vasovic, die aan het einde van dit seizoen naar Jegoslavië terugkeert en ..om te leren" op het middenveld ge plaatst. Wat hij zo snel en zo voor treffelijk heeft gedaan, dat bonds coach Fadrhonc hem niet voor niets heeft verkozen boven de voor de toekomst „te oude" Hans Eijkenbroek en Israëls vaste se- cundant Theo Laseroms. Koelbloedig Rinus Israëls en Johan Neeskens Twee klasse-verdedig ers: met het inzicht, de feeling (tienmaal een perfecte buitenspelval). de zelfver zekerdheid èn de koelbloedigheid Feilloos ingrijpend, gretig bouwend niet sohromend om mee ten aan val te treken, maar óók niet om „ijskoud" een tegenspeler af te stoppen Zoals de jeugdige Ajacied in de slotfase de bijna-doorgebro- ken Dumitrecu, „achterhaalde". Waarvoor hij overigens wèl nog in dezelfde minuut de rekening kreee gepresenteerd met een gemene klap op z'n achterhoofd Johan Neeskens over Rinus Israë'é „Een zegen, dat hij achter je staat. Je kan helemaal op hem re kenen Dat geeft 'n enorm vertrou wen. Je weet, dat als 't eens mis gaat, hij direct te hulp komt. Ze zeggen, dat ik een tweede Israël wordt. Dat hoop ik alleen maar" Johan Neesken over Johan Nees kens: „Ik ben wel tevreden. Het is beter gegaan dan ik zelfs ver wacht had Gisteravond hebben wy de video-opnamen gezien van Engeland tegen Roemenië. Toen ben ik wel een beetje geschrokken van de man. die ik moest dekken: Dumitraohe Toen liep hij daar aan alle kanten door heen. Steeds maar weer. Maar dat is vanavond geen moment gebeurd. Ze zeggen, dat hy een tweede Cruyff is, maar voor my is hy dat echt niet. Van avond niet althans. Tegen die mandekking heeft hy weinig klaar gemaakt. Al geef je Johan twee mensen naast hem, dan gaat-ie er nog aan alle kanten langs Grandioos Rinus Israël over Johan Neeekens: „Hy heeft het erg goed gedaan Hy zou die Dumitrache uitscha kelen en dat hééft hy gedaan Ik heb hem nauweiyks daarby hoe ven te helpen Hy speelde, alsof hy al jaren internationaal voetbal speelt. Hij is een grandioze voet baller. Zoals by voorbeeld in de slotfase die stomp achter z'n oren incasseerde: hy ging er niet als een wilde tegen aan. hy liet zich niet verleiden. Hij bleef rustig. Dat is pure klasse". Rinus Israel over Rinus Israel: „Ik heb een makkie gehad. Die Roe menen vielen eigeniyk zwaar te gen. Maar misschien kwam dat wel. omdat wij zo geweldig lekker draaien. Als team waren wy zeker een klasse beter Individueel kon eigeniyk alleen die Dumitrache zich met ons meten. Maar die kreeg tegen Johan geen schyn van kans". Merkte een trotse Frantisek Fadr honc („Dit elftal is van wereld - klase, dit elftal heeft de toe komst") glunderend over de stunt' van zyn twee paren apart op: „Met Johan durf Ik alles. Wélke Johan doet er inderdaad niet toe. CEES ONVLEE haeERDAM De functionaris die de KNVB ertoe heeft bewogen een sponsor a(%ken, verdient een onderscheiding. Die man heeft goed begrepen wat voetbal ncli<iepsvoetballers (mede) zo aantrekkelijk maakt en het is hoogstwaarschijnlijk takt Voetbalbond de weg gewezen heeft die ertoe kan leiden dat bondscoach 3rer in de toekomst vaker de handen vrij zal hebben bij de selectie van het natio- 1. Dar dr. Fadrhonc regelmatiger net zo n sterk nog sterker team zal jrmeren als gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam optrad in het i appelijke duel met de Roemenen. viel de overwinning kste Oranjeploeg sinds Jotte dan toch nog ma- door treffers van ken Cruijffde Oost- toarringpartner mocht fer gelukkig prijzen dat giviteit van de Neder - et evenredig was aan W^ian briljante aanvals- voor de 40.000 op de erden „uitgepakt"Als jerklaas-surprise werd de vaak sublieme uitvoering van de aan- )n de in het wit gesto- flerlandse elf allerwegen de .stylgroep Fadrhonc" rs van wereld, en Euro pe samengebundeld met tegen dat niveau aanhan- t zo bleek leverde end homogeen team op, lie met het aanvankelyk ele voetbal van Roeme- tMexicoganger) geen en- had. Nederland overdon- jemenen vanaf het prille jfel in de aanval om het (edeukte prestige eindelyk izei te vyzelen. En misschien [zet ook bepaald doordat (ranjeteam teveel spelers (lie zich niets anders dan la perfecte uitvoering jniteren. Tekortkoming ertfr'n tekortkoming maar "^n ook wel een grote voorstelling veel van haar links de aanwezigheid van ie spitsspelers Cruyff en ff de oogst van de offen- drang beperkt tot slechts nten. Maar daaraan werd niet zó zwaar getild. Epi etrouwbare linkerverdedi- te een al sluimerende ge- Is die twee op elkaar zyn maken ze per wedstryd drie doelpunten". Bo de Roemeense doelman aak met het geluk dat doelman altyd eigen is. xeffers voorkomen nadat zo'n onmogeiyk doel- alleen hy het patent lebben de stand na der- oogstrelend voetbal naar :etild. Al was die treffter resultaat van een flot verlopende aanval, dat doelpunt ty peerde wel de Johan Cruyff die zich wilde manifesteren als de grote uit blinker. (En dat ook deed). De op gekomen Wim Suurbier ontnam de Roemeense middenvelder Nunweiler kinderlyk eenvoudig de bal. Nunwei ler probeerde zyn fout wel te her stellen maar het resultaat van het pogen was dat Suurbier en Nunwei ler de bal in eendrachtige samen werking richting Raducanu transpor teerden. En in zo'n situatie kun je natuurlyk altyd Cruyff verwachten. Johan snelde dan ook ijlings achter de bal aan, bereikte dat voorwerp eerder dan de Roemeense doelman, omspeelde hem en bevond zich toen inmiddels op de doeliym naast de Met Johan Cruijff schitterde ..gastarbeider" Jan Mulder in het Nederlands elftal. De bewaker van de AnderlechtspelerMocanu, moest vele malen naar ongeoor loofde middelen grijpen zoals op de foto om Mulder af te stoppen. linkerpaal. Geen nood voor Cruyff die er zelfs dan de hand niet voor omdraait om toch te scoren. Hetgeen geschiedde: 10. Te laag Die voorsprong was dan de te late beloning voor het met ver bluffend gemak spelende Oranje: de te lage honorering voor een les je in moriern voetba zoals Nederland dat aan de Roemenen doceerde Daarvoor al hadden Cruyff en de hardwerkende Keizer elk éénmaal gescoord, maar de Schotse arbiter Wharton had beide treffers terech; afgekeurd (Cruyff draaide met zyn hand de bal om in de richting van zyn rechtervoet voordat hy raak- schoot. Keizer bevend zich in dui delijke buitenspelpositie). „Er werden in die periode zeer aar dige dingen gedaan", meende Fa drhonc na het duel. „Roemenië had kenneiyk niet verwacht dat wy al vanaf het begin zo fel zouden aan vallen. Dat schiep voor hen vele pro blemen". Zeker toen Jan Mulder na een kort aarzelend begin, steeds beter begon te draaien en het trio Keizer-Cruyff-Mulder elkaar steeds vaker vonden in flonkerende acties die werden opgebouwd vanaf het middenveld (waar Theo Pahlplatz opvallend nuttig werk verrichtte naast de weer byna als vanouds spe lende Van Hanegem en Wim Jan sen). leek dat voor de Roemenen on- overkomeniyke problemen te gaan scheppen. Aanval na aanval golfde op het doel van Raducanu En was daarby niet het aanvalstrlo betrok ken om voor gevaar te zorgen, dan was daar plotseling weer die verras sende doorstoot van uit de verdedi ging of vanaf het middenveld Van Hanegem manoeuvreerde Jansen op de hem bekende ..kromme" wyze in zeer fraaie positie; het uitgestoken been van Raducanu voorkwam een treffer. Van Hanegem lobte de als een boemerang naar zyn voet terug gekeerde bal in het zynet. Pahlplatz schoot keihard in. Raducanu ver werkte ook dat schot. Kansen Ook in de tweede helft kreeg Oran je kansen. Raducanu Liet na een in zet van Drost de bal voor de voeten van Mulder vallen, de Anderlecht- spits schoot te gehaast op het lichaam van de Roemeense doelman. En juist op het moment dat Neder land even leek terug te zakken en de Roemenen zich opmaakten om zich uit de wurgende omklemming los te rukken, juist toen schoot Cruyff weer alle bezieling in de va derlandse harten. Keizer bereikte Mulder met een koninkiyke crosspass en Mulder schoot zoals hy aï zo vaak had gedaan en later nog vele malen zou doen weer eens als een raket langs directe opponent Mocanu. Mulder is een rechtiynig voetballer, zonder franje „dus" volgde voordat Mocanu zich kon herstellen de voorzet. Cruyff hy weer nam de bal die op kniehoogte voor hem „hing" Ineens op de schoen, raakte Raducanu vol op het lichaam kreeg de bal vervolgens weer in de voeten en liet beheerst 20 registre ren. Meer kansen volgden in razend tempo Van Hanegem stuurde Suur bier ka een lange nieh naar hot Roemeense doel. het schot van de Ajacied spoot van de buitenkant van de paal het veld weer in, Cruyff leverde met de buitenkant van de rechtervoet een terugdwarrelende voorzet af: Mulder „gleed" de bal over. Mulder zelf raasde nu eens op links, dan weer rechts langs zyn op ponenten om vervolgens bikkelharde lage voorzetten te produceren („Dat was de opzet" meldde Frantisek Fadrhonc later. „die voorzetten moesten zo hard zyn Het was de bedoeling geweest dat er altyd iemand aanwezig was om die bal erin te glyden en dan was maar een klein tikje nodig geweest. De kans bestond ook dat een verdediger zo'n AMSTERDAM 'GPDWim van Hanegem kon er nog niet over uit. Bijna een half uur na het duel tussen het Nederlands elftal en de Roemeense nationa le équipe kon de Feijenoorder maar moeizaam formuleren hoe veel hij wel gelopen had in die tweemaal drie kwartier, al lag de overdrijving gebruikelijk bij de grote spelvertrager er wel wat erg dik op. "Ik kan me niet herinneren dat ik in een wedstrijd zoveel meters afgelegd heb als van daag. In alle andere wedstrijden van de laatste paar Jaar was er steeds wel iemand die bij me bleef, maar nu was net het om gekeerde het geval. Nu moest lk achter mijn directe tegenstan der aan als hij mee in de aan val ging. Je bent dat gewoon niet gewend. Bij Feijenoord kan je meer blijven hangen. Hier moet je maar zorgen dat je het ene moment vóór bent en het volgende achter". De door zijn spraak nog steeds zijn Utrechtse afkomst verra dende Feijenoorder toonde zich wel gelukkig met de winst, "al viel die dan wat het doelpunten- verschil betreft nog wel wat te gen". Van Hanegem: "Je moet nog wel even aan elkaar wennen. Als je een keer of drie in deze opstelling met elkaar gespeeld hebt. zal het veel beter gaan, dan win je zo'n wedstrijd met een nulletje of vijf. Je weet nog niet precies hoe die jongens een bal moeten hebben. De één heeft hem liever zus, de ander liever zo. Bovendien moet je er reke ning mee houden dat Cruijff en Mulder individualisten zijn. Al leen met Keizer kun Je combi neren, al is met hem ook maar één één-twee-combinatie gelukt Niet dat ik het erg vind, hoor. Ik vond het zat. Ais je het va ker doet. ga Je Je toch maar vervelen". Anders dan Van Hanegem voelde Jan Mulder zich. 'Het was niet zo moeilijk om me aan te passen. Die paar dagen in Nederland zijn me enorm goed bevallen. Ik heb in Zeist erg veel gelachen. Die humor die je hier hebt. zal je in België niet vinden. Niet dat ik het daar niet naar mijn zin heb.Het zou gekkenwerk zijn om weer in Ne derland te gaan spelen. Je be taalt bij ons de helft minder aan belasting'. Het eerste doelpunt van Cruijff èn van Nederland: de Ajacied werkt de bal van opzij van het doel op onnavolgbare wijze toch in het net. Ook Halma- geani kan daar niets meer aan veranderen. bal verkeerd zou behandelen en hem in eigen doel zou werken") Tegenactie» Toen het dan niet meer wilde luk ken. zakte Oranje terug. Toen pas na 85 minuten voetbal kon den de Roemenen serieus aan tegen acties gaan denken. (Daarvoor was Jan van Beveren de vergeten man geweest die slechts 'n handvol keren in actie behoefde te komen by zwakke schoten van Dumitraoe en Dobrin)Toe ook kon Neeskens tonen dat de aan vankei yke angst die hy voor Dumitrache had getoond (Fa drhonc: „Logisch. Dumltrace was de Cruyff van het Roemeense voet bal") geheel was verdwenen, En voor zyn spel werd de jonge Ajacied later uitvoerig gecomplimenteerd door de bondscoach, „Het was een gok om Neeskens op die plaats naast Israël, te zetten. Ik heb die gok genomen omdat ik aan de toekomst denk. Aan de opvolger van Israël. Die gok is geslaagd, maar je weet: Met Johan durf ik alles aan". Dumitrace kreeg geen kans, zyn collega Dlmutrescu zelfs een zeer fraaie. Maar de Roe meense linkerspits zag zyn keiharde inzet (van enkele meters afstand) door de flitsend reagerende Van Be- veren gestopt. Stap Zei Fadrhonc: „Een overwinning van 1 0 in een interland ls een goed resultaat, zeker tegen de Roe menen die byna allemaal in Mexico zyn geweest: 20 ls zelfs een grote overwinning. Het is een stimulans voor de toekomst. We groeien lang zaam naar een eenheid en ik weet zeker dat we voor de voorronden van het wereldkampioenschap klaar zulen zyn. Ik ben zeer gelukkig. Dl* ls een grote stap op de goede weg". Jammer, dat met die stap alleen de eer te verdienen viel maar ook daarop kun Je trots zyn. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15