Bodegraaf se brugwachter een werk week van 136 uur heeft Echtpaar uit Katwijk bezit camping '•'j Gardameer Auto's botsten frontaal Bejaarden ongerust over NS- tarieven Zijn vrouw lost hem af en toe eens af Edelaar was al weg bij Edelaar Echtgenote burgemeester Lisse overledet- Kerstvieringen in Voorschote TERREIN VAN 3 HECTARE IN BARDOLINO MET 1W I Al\ iNTIEHU1SJES EN 10 CAR 11ANS PAGINA 10 LEFDSCH DAGBLAD DONDERDAG 3 DECEMBER 1 BODEGRAVEN „Bedankt En een ver over de railing gebogen Jan Broeckaert haalt de klomp naar binnen waar de schipper van een passerende boot zojuist een gul den in heeft gedeponeerd. Voor dit bedrag mag hij met zijn schuit de brug over de Oude Rijn, in het centrum van Bodegraven, passeren. Brugwachter/sluiswachter zijn in het dorp in de Rijnstreek is een job waar beslist niet iedereen direct „ja" tegen zal zeggen. Een Jaar of twaalf geleden deed de heer Broeckaert dat wel. Hij had er toen geen bezwaar te- j gen. dat hij, zonder assistentie, van de vroege ochtend tot de late avond paraat moest zü"- Nu is hij dat dag en nacht in touw zijn eigenlijk een beetje zat. Hij heeft al diverse malen aan zijn werkgever. Groot Water schap Woerden, om de aanstelling van een tweede man gevraagd. Maar tot nog toe is daar niets van terecht gekomen. Het waterschap heeft niet eens op zijn verzoek gereageerd, ..Officieel heb ik een werk week van maandagmorgen vier uur tot zaterdagavond acht uur. Dat komt neer dat ik zo'n 136 uur in touw ben. Het is te danken aan het feit dat de brug bij Zwammerdam sinds kort 's avonds om elf uur sluit, daarom is het voor mij 's nachts wat rustiger geworden. Zijn er niet van die hele grote schepen, die on der de brug bij Zwammerdam kun nen doorvaren, dan kan ik er toch 's nachts uit. Zomero gaat dat nog wel. maar in de winter is dat echt geen pretje". Vrouw Om er zo nu en dan toch eens op uit te kunnen gaan. heeft de heer Broeckaert zijn wouw en zijn ze ventienjarige zoon enigszins met de werking van de brug vertrouwd ge maakt. Een jaar of drie geleden zag het er naar uit, dat het uit de hand zou lopen. De heer Broeckaert moest toen namelijk in een ziekenhuis wor den opgenomen. Maar zijn vrouw- hielp het Grootwaterschap uit de nood, door de diensten van haar man waar te nemen. Kort daarna heeft men iemand aangesteld om bij „hoge nood' te kunnen inspringen. „In al die tijd. dat ik hier nu werk ben ik pas één keer met vakan tie geweest, vervolgt Jan Broeckaert. „Dat was vorig jaar Ik heb de knoop toen gewoon doorgehakt en gezegd jullie zien maar. Voor mijn part zet je een bordje op de brug „Met vakantie" Toen ik afwezig was moest er toch ook voor een vervan ger worden gezorgd? Waarom is het dan niet mogelijk om er een man bij te nemen, zodat we wisseldiensten kunnen draaiené" Het gesprek wordt onderbroken door een boot die zich met luid toete ren aankondigt. Rustig begeeft de achtenveertigjarige brugwachter zich naar de bedieningspaneel en opent het obstakel om de boot er door te laten. Als hij terugkomt ver telt hij, dat hij de bond van deze situatie op de hoogte heeft gesteld. Hij beloofde, dat er iets aan de werktijden zou worden gedaan. „Moet Je net geloven", zegt Jan Broeckaert. „Voorlopig ben ik er nog niets wijzer van geworden. Om af en toe eens een zaterdag vrij te zijn zou de bond er voor zorgen, dat er een vervanger zou worden aangesteld. Maar ook hier is het alleen maar bij beloven gebleven". Geen communicatie „Hieruit blijkt wel, dat de commu nicatie tussen mij en het Grootwa terschap niet al te best is. Ik kan praten als Brugman, maar wat ik ook vraag, het is allemaal tegen do vemansoren gezegd. Het enige, dat ze mij vertellen is: „Toen we Je in dienst namen wist Je toch wat Je be gon?" „Wat ook een vreemde gang van zalen is, dat, toen ik het comman do van de brug overnam, ik helemaal niet op de hoogte was hoe ik het ge vaarte moest bedienen. Ik had het wel eens een paar keer van de oude brugwachter. Gerard van Diepen, ge zien, maar die heeft mij nooit ge ïnstrueerd. Op 31 december 1958 om twaalf uur zei hij tegen mij alstu- j blieft ga je gang maar, de brug is voor Jou. En daar stond ik. Geluk- I kig. dat ik mijn ogen goed te kost j had gegeven, want anders was er niets van terecht gekomen en had- den er wel eens brokken kunnen worden gemaakt". „Zo zijn er eigenlijk nog wel en- I kele dingen op te noemen Toen de bedrading van de nieuwe brug in de Brugstraat werd aangelegd en ik vroeg hoe het paneel werkte, zei de monteur, dat hij hier helemaal niets van af wist. Ik moest zelf maar zien dat ik er uit kwam. Anderhalf Jaar later ontving ik de gebruiksaanwij zingen. De werkgever heeft gewoon geen begrip voor de moeilijkheden van de werknemer". Door Jan Westerlaken jaar geleden leefde ik met mijn ge zin van de tolgelden, die door de voorbijvarende schepen werden be taald. Daarnaast kreeg ik van het Grootwaterschap een kleine toelage. Tot 1967 was het tolgeld vijftig cent. Ik had toen reeds verscheidene ma len verzocht om dit bedrag met een kwartje te mogen verhogen. Maar zoals ik reeds meer heb gezegd, ik hoorde taal noch teken van mijn werkgever. Nog in hetzelfde jaar ging ik over op een maandsalaris. Dat overigens niet hoger is dan de ver dienste van een bouwvakker, on danks de vele uren die ik in de week maak. Prompt ging het tolgeld met vijftig cent omhoog. Een vreemde gang yan zaken vindt u niet?" „Het was in 1962. dat de Oude Rijn tien weken was dichtgevroren. Van zelfsprekend had ik toen geen in komsten want het scheepvaartver keer lag stil. Ik had toen het geluk, dat een vriend mij aan een tijdelij ke baan kon helpen. Zodoende kon ik mijn gezin onderhouden. Mijn baas keek heel bedenkelijk toen ik hem vroeg waarvan ik mijn eten, kolen en dergelijke moest betalen. Uiteindelijk kreeg ik het toch voor elkaar, dat ik een bedrag van vijf tig gulden kreeg uitbetaald, over die tien weken, omdat, zo zei hij, het le ven in deze tijd wat duurder zou zijn". Contact Een tweede boot kondigt zich aan. En weer agat Jam Broeckaert naar (buiten. Als hij terug komt zegt hij: „Ik heb visite in mijn hokje op de brug". Een blik door het raam be- j vestigt dit. Een 65-plusser met en kele jongens zitten druk in het be- I dieningshokje te pratën „Oh, dat ge- beurt dagelijks. Daartegen heb ik beslist geen bezwaar. Het zijn ten slotte geen peuters meer die overal I met hun handen aanzitten. Wan neer het goed weer is zitten ze op het bankje aan de overkant, dat heb ik er speciaal voor hen neergezet". „Zomers kan het hier goed druk zijn" vervolgt Jan Broeckaert. „In de wintermaanden valt het wel mee Een nadeel is. dat de sluis zo smal is. Op de Oude Rijn lozen 23 polder gemalen hun water. Daardoor heb ik soms met grote verschillen in de wa terstand te maken Als alle polder gemalen tegelijk lozen is het voor een schip niet mogelijk om op eigen kracht door de smalle vaargeul te- komen. Dan moet er een grote auto aan te pas komen, die de boot er door trekt". „Dit brengt voor het wegverkeer met zich mee. dat het soms wel eens een beetje erg lang moet waóhten. We kunnen hier geloof ik gerust van een knelpunt spreken. Enige tijd ge leden is er een telling gehouden. Toen is gebleken, dat er hier da gelijks zo'n tienduizend auto's passe ren. Daar komt er weer eentje", zegt Jan Broeckaert tenslotte, als een boot luidruchtig zijn komst meldt. „En dat gaat nu zo dag en nacht door. LEIDEN In artikelen in ver schillenden bladen over het ontslag van een aantal werknemers bij de NV frisdrankenindustrie Edelaar uit I Voorschoten is ten onrechte in in- druk gewekt, dat de vroegere eige naar en directeur van het bedrijf, de heer Edelaar uit Driebergen nog belangen in de NV zou hebben. De heer Edelaar heeft laten weten sinds 1967 zich helemaal uit het bedrijf te hebben teruggetrokken. De NV werd toen in zijn geheel overgenomen door de FT. Drankenservice. Alle uitspraken die door de directie van de NV Edelaar gedaan zijn kunnen niet worden beschouwd als uitspra ken van de heer Edelaar. Bui gerlijke Stand van Leiden Jan Broeckaert heeft gedaan haalt houdt hij „de de voorbijvarende schipper de klomp vo&r. Als deze er een gulden in lijn" weer binnen. (Foto Leidsch Dagblad j Martijn zn. van J. den Duik en M A Poot, Dennis Adrianus Petrus zn. van C. M. P van Leeuwen en P. H. M. Kniest, Sabina Regtna dr. van J. H. van der Vaart en A. A. M. Stouten. Angelique Theresla Aelexandrlna dr. van T. Fllerman en J. J Verhelj, Bri gitte Catherine Jeanne Dlngema dr. v. A J. M. Moulaert en M. J, G. M. G. Ballieu, Arnold Michiel zn. van E. Hoekstra en D. Roest, René zn. van J van der Vos en P. F. J. van Soest. Maria Theodora dr. van C. H. War merdam en J. B. P. Duivenvoorden, Siard Jelrtk zn. van K. Boersma en M G Pronk. Eelke Wybren zn. van W. K. Taconis en M. A. de Jong OVERLEDEN J. M. de Gruil (80) weduwe van M. A Gerhards. J. W G. Kirbergen (74) man LISSE Na. een langdurig z bed is mevrouw M. C. Berends- J der Eist, echtgenote van de bu i meester van Lisse, gisteravond de leeftijd van 54 jaar overleden. i Grote bekendheid kreeg zij oi haar meisjesnaam Maria van Eist toen zij zon jaar of tien g den voor de KRO-televlsie div programma presenteerde. Er hiervan gingen over mode. kokei I bloemsierkunst. Wekelijks was zi de beginperiode van de televisie zaterdagmiddag op de beeldbui» i zien. H J. Slerat en C. W. M. Pot, 1 tebeen en C. Tlerolf. NIEUWVEEN Twee auto's bots ten frontaal, toen één van de wa gens twee fietsende kinderen pas seerde waarvan er één plotseling naar het midden van de weg uitweek. De automobilist, die uit Noorden nader de. kwam ondersteboven naast de sloot tot stilstand. De andere auto raakte de twee kinderen die in een heg werden gedrukt. Gelukkig liep alles nogal goed af. De meisjes wer den niet gewond, terwijl de autobe stuurders enkele schaafwonden be kwamen. Vrijdagavond wordt er om a uur- in de parochiekerk van Agatha aan de Heereweg 275 avondmis opgedragen, De euch^i tie wordt zaterdagmorgen om ni uur in dezelfde kerk gevierd wai de crematie om half twaalf in crematorium "Ockenburgh" in Haag plaatsvindt. Gelegenheid condoleren wordt na de crematii het crematorium geboden en za dagmiddag in de burgemeester) mer van het gemeentehuis in Lias VOORSCHOTEN Liesbeth Vé I dorp verzorgt 10 decembei 14.00 ij een kerstmiddag in De Werf vo< I Ned. Vereniging voor HuisvrouCj j Zij brengt proza en poëzie ronv Kerstmis, afgewisseld met intefy tionale kerstliederen. 1 De Nederlandse Bond van Pla I landsvrouwen houdt 22 decei j een kerstviering in De Werf. KATWIJK Truus Jansen-van Boggelen vertoeft een groot j deel van het jaar in Italië. Ze verlaat begin mei haar smaakvol j ingerichte flat aan de Nassaudreef in Katwijks Cleyn Duin en j keert er in oktober weer terug. Dat doet deze charmante vrouw I niet voor haar plezier. Met haar man. Lou Jansen, beheert ze in Bardolino aan het Gardameer de camping Continental. „Tante Truus", zoals de gasten haar noemen, staat de camping bewoners meest Nederlanders, maar niet zo heel veel Kat- wijkers met raad en daad terzijde: zij ontvangt de gasten en brengt ze naar de (lang) vooraf gereserveerde vakantiehuisjes en caravans, assisteert de dokter, verzorgt excursies en doet duizend-en-één andere dingen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat is ze in de weer. Ze doet het met veel genoegen. Nu in de wintermaanden i vrouw Jansen-van Boggelen me- i thuis. Salaris „Over de salariëring zijn we het nog nooit eens geweest. Tot dfle UTRECHT iANP» Onder de ruim 100.000 bejaarden, die met hun 65plus-abonnement van de Neder landse Spoorwegen goedkope trein reizen kunnen maken, is grote on rust ontstaan over de aangekondig de tariefsverhoging, zo blijkt uit tientallen telefoontjes bij de spoor wegen. De Nederlandse Spoorwegen heb ben verduidelijkt, dat de tariefsver hoging voor enkele reizen en retours afhankelijk van de afstand, neer j komt op 20 40 of 60 cent Voor de 65-plussers, die voor half geld rei zen, betekent dit dus een verhoging van tien, 20 of maximaal 30 cent De prijs van de 65+ kaart wordt niet duurder, I Door Dat vindt ze heel erg leuk. Behoef-1 p p i te om uit te gaan heeft ze niet Er ^ccs LomD«« is heel wat werk aan de winkel, j want nu reeds beginnen de aanvra gen voor het zomerseizoen weer vol op binnen te komen. Eén verlangen heeft ze. Met de kerstdagen zou ze met man Lou en zoon Kees graag opuit trekken. Neen, niet naar Pa rijs of Londen of naar één of ander wintersportgebied, maar naar Bar dolino om eens op z'n Italiaans kerstfeest te vieren. Dat heeft ze nog nooit meegemaakt, 't Zit er dit jaar echter niet in. dat dit verlan gen gerealiseerd kan worden Hoe worden nu Katwijkers cam- pingbeheerders in Italië?*Lou Jan sen lachend: "t 16 heel merkwaar dig gegaan. Zeven jaar geleden had den we zelf een caravan gekocht en zijn daarmee met vakantie gegaan. We waren in Spanje. Italië en Zwit serland Toen we daar aan het Gar dameer verbleven zeiden we tegen elkaar: Leuk hier aan het meer. we moesten een stukje grond kunnen pachten of kopen en dan zetten we er onze caravan neer Er werd niet lang over gesproken. We kochten niet al te duur een perceeltje grond van 1500 m2. Dat was in 1963. Er wer den een paar caravans op geplaatst, Die verhuurc en we. 't Liep lekker Het begon als hobby en nu is het ons beroep. Ons taxibedrijf in Katwijk hebben we er aan gegeven. We be schikken daar vlak aan het meer nu over ruim 3 hectare grond, waarop 140 vakantiehuisjes staan .en 10 vol ledig Ingerichte caravans. Het is nog te weinig!" 't Is begrijpelijk, dat Truus en Lou Jansen ze gaan binnenkort in één van de winkelpanden op het Cleyn Duinplein een reisbureau be ginnen die zaak daar in Bardoli no fors hebben aangepakt. Dit mooi ste gedeelte van het Gardameer is zeer in trek bij de Nederlandse va kantiegangers en een uitermate ge schikt oord om uitstapjes te maken naar Milaan (140 km» en Verona (25 km». Trouwens de omgeving van het meer is ook mooi. Er zijn bre de boulevards, waarlangs terrassen i onder de palmen an platanen. Afge wisseld met rozen en oleanders. Men heeft een prachtig uitzicht op het meer met de vele visserbootjes een pleziervaartuigen en ook zijn er van die karakteristieke haventjes. Er is in de plaatsjes langs het meer veel vertier. Voorts heerst er altijd een aangename temperatuur. Truus Jansen-vana Boggelen: "Het is heerlijk om het de mensen naai de zin te kunnen maken. Als je iets doet moet je het goed doen Eerst hadden we een paar Italiaan se meisjes als gastvrouwen. Dat haalde niets uit. Wanneer ze de gas ten moesten helpen, zaten ze in de één of andere dancing. Dat gaat na tuurlijk niet. Gevolg klachten. Toen ben ik er in overleg met mijn man maar zelf heengegaan. Nu loopt al les vlot. Lou komt ook geregeld met gasten naar Bardolino. Dus we zien elkaar nogal vaak. Ook blijft hij in de zomermaanden wel eens een week of twee helpen, 't Is heer lijk daar. De gasten waarderen het zo als ze geholpen worden, 't Gaat juist om die kleine dingetjes. Ze be schouwen mij niet alleen als gast vrouw, maar ook als wonderdokter of tovenares. Met de kleinste man kementjes komen ze bij me". Lou Jansen valt zijn vrouw in de rede: "We zouden hier aan de kust ook graag zoiets opzetten. Je krijgt er echter de kans niet voor en de pacht van een stuk duinter rein. zo dat beschikbaar is. is bij zonder hoog 't Ls vrijwel uitgesloten dat je er tussenkomt. Daarom zijn we blij met dat stuk grond aan het Gardameer Ieder jaar weer blijde gezichten voor alles wat de gasten genoten hebben in de wondermooie natuur. Onze camping is van alle gemakken voorzien. Je kunt zo gek niet dromen of het is er: een grote zelfbedieningswinkel met koelvitrines, een restaurantje in de buitenlucht, sanitaire voorzieningen, een autowas plaats, telefoon en brievenbus en iedere dag een nieuwe Nederlandse krant!" Wanneer de camping helemaal vol is zijn er ruim 1500 mensen. Voor al in het hoogseizoen is dat het ge val. Voor degenen die hogere eisen stellen aljn er appartementen van Eén van de caravans op camping ..Continental" in Bartl lino aan het GardameerTwt van links: gastvrouwe Truus J6 sen-Van Boggelen. i Foto LD/Jaap v. Duijn. Katwijk/2 2 tot 8 personen, hotelkamers, vili en bungalows te kust en te ke Ook daarvoor verlenen Truus I Lou Jansen hun bemiddeling, j werken op dat gebied samen met grote Italiaanse hotelorganis^ OGAT. 't Blijkt allemaal zeer inj slaan. Het Katwijkse echtpaar hal er geen moment spijt van. dat deze "overstap" van de taxi ni het campingbedrijf heeft gemaakt Truus Jansen-Van Boggelen: Verlang nu al weer naar het Garf meer. We hebben het hier in Ki wijk goed naar ons zin. doch de n gelijkheden hier iets op dat get, te doen zijn nihil. Nu zorgen wel maar voor, dat Nederlandse vakf tieganger het aan het Italiaanse ój dameer goed heeft, Daarom beni zelf gastvrouw geworden op o| eigen camping. Je moet er wat v| over hebben!"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10