NAVO-landen Europa gaan bijdragen sterk vergroten Oosteuropese leiders in Berlijn bijeen Mis voor ruim 150.000 Australische jongeren :0e berg :Dmt naar ohammed Eban wijst Cairo's eis van de hand Brandt waarschuwt: In vijf jaar anderhalf miljard gulden méér Positief bewijs van leven buiten aarde Londen en Bonn Cadeautje voor verkeersagent Verklaring van oud-korporaal tegen Calley Studenten in België keren zich tegen vreemdelingen beleid minister Belangrijke ontdekking van NASA ïsdag 2 december 1970 PAGINA 9 richt op de wip :t c 8 «tk (Van onze correspondent na' W. P. Timmers) act jIN (GPD) De verdragen die met de Oosteuropese landen jiiten hebben één doel gemeen: ,enfnning. Bonn toont zijn bereid- j.aartoe door de status in Oost- verregaand te erkennen. De etairopese landen op hun beurt Ma hun oprechtheid in het ont- te demonstreren bJ® status quo in de kwestie- i te erkennen. od e tegenstanders van Brandts 5 ik hebben nu de afgelopen da kaar min of meer de bal toe- Id en daarbij duidelijk gemaakt mi in en om Berlijn nog altijd is veranderd en dat Barzel sklihünlijk vroeg genoeg naar Mereist. De CDU besloot, tot er- s0 van de regering, uitgerekend J- moment een fractievergadering lijn te beleggen. Daarmee lok- de bijna traditionele DDR-re- W: oponthoud op de wegen n tërtyn. Icht liet zich de kans om te streren dat de „zelfstandige te eenheid W.-Berlijn" op p-ondgebied ligt, niet onbenut rassimow, de Russische am- eur in Oost-Berlijn, moest eren tegen de bijeenkomst van estberlijnse partij fractie in een lie mede onder Russisch toe- taat en ook in de termonologie [oskou een „zelfstandige een- is. De regering-Brandt kon iet anders doen dan verklaren (estduitsers, met toestemming e drie Westerse geallieerden, ort by eenkomsten in Beriyn beleggen. trandts Oostpolitiek is tot dus- ïbleken dat veel oude DDR- liet onoverbrugbaar zijn. Zon- q kenning van de DDR kwam rdrag met Moskou tot stand uitwisselen van ambassadeurs Warschau en Bonn behoeft In van die erkenning afhan- te zyn. De Oosteuropeses be- .d tot toenadering is bepaald ste van de traditionele Oost- politiek gegaan. Oost-Europa Ulbricht nodig blykt echter uit het topgesprek lartij- en regeringsleiders in lerlyn. Dit gebeurt dus kort Ulbricht weigerde voor zo'n k naar Boedapest te komen ermoeden dat de 77-jarige par- ziek was, doet in dit geval niet Dan zou plaatsvervanger ker of iemand van diens niveau s hebben kunnen maken. Ui- zond echter de onbeduidende omdat Mohammed niet naar g wilde komen, komt de berg ■Ar Mohammed. Ulbricht houdt jk sterke troeven in handen, het uitgerekend gaat over En bekend is dat de par- r, die als getrouw aan het in geldt, onlangs in zyn party - um een nederlaag heeft gele gen de groepering die pleit voor irdere politiek en grotere on- telykheid van Moskou, aange- DDR teveel nadelige gevolgen ndervinden van de ontspan- olitiek. icht, in de rug gesterkt, heeft a de kwestie-Berlyn tot dusver :lagen over het beleid van het In. Abrassimow heeft de Wes- imbassadeurs tydens hun laat- sprek laten weten dat de soe- DDR geen opdracht kan wor- igeven om met de Bondsrepu- ïn het Westberlynse stads be iver regelingen voor verkeer en g tot de stad te gaan praten. iDR-standpunt uit gezien is dit En de DDR heeft Bonn dan mgeboden over „transit" tus- Dndsrepubliek en Berlyn, over jebied, te praten. manoeuvre is echter zichtbaar idergraving van de onderhan- ;n der „Grote Vier", die voor ■I verantwoordelyk zyn. De :se drie (en Bonn) wensen een |||j|||||Uleerde onderhandelingsop- I, waardoor het mogelyk wordt ed een einde te maken aan de ,es op DDR-gebied. Dat West- i in de praktyk tot de Bonds- iek behoort, zullen de „Grote zelfstandig moeten vaststellen. •egering in Bonn meent een re- te kunnen verwachten. Ze sich nogal zeker omdat op het laar kardinale punt voor Mos- ig meer op het spel staat dan nadering tot Bonn. Ook de in u vurig gewenste Europese vre- iferentie is in sterke mate af- rht^jk van de tegemoetkomend- tizake Beriyn. Vandaar dat een agswoordvoerder in Bonn het prek van Oosteuropese leiders iricht thuis gisteren belangryk le, zowel voor het directe con- ossen Oost- en West-Duitsland >or het gesprek over Beriyn. "s conclusie, na de uitgelokte de*iten, dat in Beriyn van ont- •Pf*ng niets te merken viel, was mjuist. Minister Scheel heeft ittig gevonden kort voor de 'top' st-Berlyn ook de Polen onder te zetten, al was het een week Willie feestelyke ontvangst van de »tie-Brandt in Warschau, WASHINGTON (ANP, Reuter) De NAVO landen van de z.g. Èuro- groep hebben gisteren in Brussel besloten in de komende vyf jaar een be drag in de orde van grootte van 420 miljoen dollar uit te geven aan een gemeenschappelijk programma ter versterking van de defensie. Daarnaast zal een aantal landen van deze groep (die de dertien Europese NAVO-lan den minus Frankrijk, Portugal en IJsland omvat) hun nationale defensie inspanning vergroten, waarmee een bedrag van 450 tot 500 miljoen dollar (ruim anderhalf miljard gulden) is gemoeid. Nederland zal aan dit gemeen- schappelijk infrastructuurprogramma („infrastructuur" omvat de blijvende voorzieningen, als bruggen, wegen, vliegvelden, oefenterreinen, pijpleidin gen enz.) 140 a 150 miljoen gulden bijdragen, zo deelde de Nederlandse mi nister van Defensie W. den Toom gisteren na afloop van de besprekingen mee. bestaat uit het in dienst houden van het vliegkampschip „Ark Royal", het versterken van de luchtmacht met vier eskaders en de vorming van een gepanserd verkenningsregiment. By De belangrykste vraag was of de ministers van Defensie, die reeds op 1 oktober en 10 november by een zyn geweest, er in zullen slagen Engeland voor deelneming aan het gemeen schappelyk programma te winnen. De Engelse minister va-»' Defensie Lord Carrington en zyn Westduitse ambtgenoot Helmut Schmidt zyn thans overeengekomen dat het over leg tussen de beide landen de komen de weken zal worden voortgezet. Doel van dit overleg is overeenstemming zyn aanvankeiyk verzet tegen deel neming aan het gemeenschappelyk programma verwees de Engelse mi nister naar deze nationale inspan ning en naar 's 'ands economische toestand. Eerst nadat Engeland en de bonds republiek overeenstemming hebben bereikt kan de omvang van de Engel se bydrage aan het infrastructuur- programma worden vastgesteld. Verdeelsleutel Volgens de verdeelsleutel die wordt toegepast voor het normale infra structuurprogramma waaraan ook de Verenigde Staten en Canada deel nemen), en die door het wegvallen JERUZALEM (AP) De Israëli- instemt met een schema voor de te- sche minister van Buitenlandse Za te bereiken over een Westduitse by- j ken, Abba Eban, heeft de Egyptische drage aan de Britse nationale defen- waarschuwing naast zich neerge- sie, die het Engeland mogelyk moet i legd, waarin gedreigd werd dat het maken aan het gemeenschappelyk infrastructuurprogramma deel te ne men. Engeland heeft reeds besloten tot verhoging van de nationale defensie inspanning. waarmee de komende 10 jaar een bedrag van 144 miljoen dollar is gemoeid. Deze inspanning BRUSSEL (ANP) Een landbou wer uit de Belgische plaats Damme, die dezer dagen tydens het werk op zyn land twee. uit de Tweede We reldoorlog afkomstige mortiergrana ten vond, deed ze in een zak, stap te op zyn fiets en reed er mee naar Brugge. De eerste de beste agent van politie die hy daar zag die by de Dampoort het verkeer stond te regelen duwde hy zonder iets te zeggen de zak met de twee granaten in handen. Daarna stapte hy weer op, draaide om en reed op zyn ge mak terug naar zyn boerderytje. Toen het de verblufte agent duide- ïyk was geworden in wat voor een uiterst explosieve situatie hy zich bevond, liet hy het verkeer voor wat het was en waarschuwde zyn supe rieuren. Enige tyd later arriveerde de Belgische mynopruimingsdienst die zich over de mortiergranaten ont fermde. Het verkeer dat in die tus- sentyd zyn eigen weg had moeten zoeken werd daarna weer feilloos ge regeld door een uiterst opgeluchte agent bestand in het midden-Oosten niet zou worden verlengd als Israël niet PORT BENNING (Reuter) In het proces tegen ae Amerikaanse luitenant William Calley heeft de 22-jarige oud-korporaal Robert Map- les gisteren meegedeeld, dat hy de verdachte in 1968 in het dorp My Lai een groep Zuidvietnamese bur gers heeft zien doden. Maples was de eerste van de 24 tot dusver ge hoorde getuigen di zei dat hij Calley dit had zien doen. Maples maakte als mitrailleur- schutter deel uit van Calley's pelo ton. De luitenant, die beschuldigd wordt van moord op 102 burgers in My Lai, had zyn slachtoffers vrouwen, kinderen en bejaarden byeengeareven in een greppei en ver volgens samen met de (huilende) soldaat Paul Meadlo het vuur op hen geopend, zo vertelde Maples. Hyzelf had geweigerd en bevel van de luitenant op te volgen om ook te schieten. „Hoeveel mensen daar be neden lagen, ik weet het niet. Er was volgens de getuige geen moment vyandelijk vuur geweest en geen van de bewoners van het plaatsje had verzet geboden. De aanklager heeft gezegd dat er nooit meer dan twee of drie Vietcongstryders in My Lai zyn geweest. rugtrekking uit "bezet Arabisch ge bied". Eban zei dat Israël "geen voor waarden zal aanvaarden voor toe komstige vredesonderhandelingen, of die nu van betrekking zijn op een schema voor de terugtrekking of op de inhoud van dergelijke bespre kingen". Eoan, die sprak op een lunch van Israëlische journalisten, zei één en anaer in veroana met de verKlaru)- gen van de Egyptische president An war sadat dat Egypte het bestand niet zou verlengen tenzij een defini- tiel schema werd opgesteld voor de troepen uit de in ae juni-oorlog van 1967 bezette Arabische gebieden. Het nuidige bestand ioopt op 5 fe bruari 1971 af. Eban zei, dat derge- lijKe verklaringen ook de positie van Egypte zelf in gevaar brachten. "Het neeit net zo veel als ieder ander een verlenging van het bestand nodig", alaus ae minister. Koning Hoessein van Jordanië is vertrokken voor een grote reis die hem onaer anaer e naar Wasnnigton brengt waar hy president Nixonzal verzoeken Jordanië aezeiide steun en bijstand te verlenen als Israël ge niet. nocssein zou ïsixon ook wnien medeaelen dat hij pessimistisch ge- Stemu is over ae mogenj«aieiU ton vredesregeling te bereiken in het Miuaen-v^osten, tenzij üe Verenigde otaten kracnuge aruk uitoerenen op israel zich terug te trekken uit be zette Arabische gebieden. Voigens aipiuniawtke kringen zal Hoessein Nixon vragen om 100 miljoen aollar voor niet-militaire economische hulp en verdere mili taire steun. BONN/BERLIJN (AP, Reuter, DPA) Vandaag is in Oost-Berlijn een topconferentie begonen van de Oosteuropese landen. Terwijl gisteren de delegaties door de Oostduitse party leider Walter Ul bricht op het vliegveld van de stad werden begroet waarsohuwde de Westduitse regeringsleider Brandt op nieuw dat hy de kans op een on dertekening van de onlangs tussen Bonn en de Sowjet-Unie en Polen gesloten verdragen niet groot acht als niet eerst de kwestie-Berlyn be vredigend wordt geregeld. Ook achtte Brandt een Europese veiligheidscon ferentie niet mogelyk als Berlijn een wryvingspunt tussen Oost en West zou blyven. Speculaties Over de vandaag begonnen top conferentie van de Warschau-pact landen, met Walter Ulbricht als gastheer, is de afgelopen dagen druk gespeculeerd. Het wekte vorige week veel verbazing dat de Oostduitse party leider ontbrak op het party- congres van de Hongaarse commu nistische partij, waar wel de zware delegaties van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese bondgenoten aanwezig waren. Volgens sommige waarnemers ontbrak Ulbricht in Boedapest omdat hy een liohte hart aanval had gehad. Anderen zagen in het wegblyven van Ulbricht en de aanwezigheid van de politiek ge zien zeer lichte Ebert een Oostduitse demonstratie van afkeuring voor de toenadering van Moskou tot Bonn. Ook het vandaag be gonnen Warschau-pactoverleg wordt op twee manieren uitgelegd. Met deze by eenkomst van het belangrijk ste orgaan van het Warschau Pact, voor de eerste maal in Oost-Beriyn, zouden de Oosteuropese leiders de centrale positie van de DDR willen onderstrepen. Ook is het mogelyk. en het gewicht van de Russische delegatie met naast premier Kosigin partijleider Brezjnew söhynt daarop te wyzen, dat de Oosteuropese bondgenoten Ulbricht onder druk willen zetten om wat toeschietely- ker ten opzichte van Bonn te zyn Oppositie De afgelopen dagen nam de spanning rond de voormalige Duitse hoofdstad weer toe nadat weliswaar zonder algemene instemming van de regering Brandt de CDU-fractie in de Bondsdag een vergadering hield in het gerestaureerde Ryksdagge- bouw vlakbij de muur. De Oostduit sers beantwoordden dit gebaar van de Westduitse oppositie met vertra gingsacties op toegangs- en afvoer- wegen van West-Beriyn. Gisteren op de dag dat het CDU-beraad werd afgesloten kwamen op sommige plaatsen wachttyden van veertien uur voor. De verklaring van Bondskanselier Brandt gistermiddag ondersteept nog eens wat minister van Buiten landse Zaken Soheel maandag al zei: dat Bonn ondanks alle ontspanning de kwestie Berlijn centraal ziet in de normalisering van de betrekkin gen met het Oostblok. Het overleg van de Warschau-pact-landen zal zich naar alle waarsohyniykheid voornamelyk bezighouden met dit knelpunt in de Oost-Westverhou- dingen. BRUSSEL (ANP, AP) Een pro testactie van Leuvense studenten tegen het vreemdelingenbeleid van de Belgische minister van Justitie Vranckx dreigt over te slaan naar een groot aantal andere universitei ten. Nadat de minister vorige week een aantal buitenlandse stuaenten aan gezegd had het land te verlaten ging maandag een groep van zestig Leu vense studenten in het universiteits gebouw in hongerstaking. Ze werden aoor de Rykswacht hardhandig ver- wyderd, waarop ze hun hongersta king voortzetten in het centrum voor buitenlandse studenten. Gisteren in de loop van de dag trokken 2.000 studenten na een pro testvergadering de straat op. Inmid dels was besloten tot een algemene staking. Het deelnemertal aan de be toging groeide tot 5.000. Ook aan de universiteit van Luik heerste toen al onrust, omdat minis ter Vranckx een veertigtal buiten landse studenten in Luik met uitwy- zing had bedreigd. De onrust hield aan ook nadat de rector van de uni versiteit de minister van Justitie ln een telegram had gevraagd de uit- wyzingsmaatregel op te schorten. Het studentenverzet sloeg ook over naar Brussel. Uit solidariteit met hun Luikse collega's verlieten de Brusselse studenten de onderwijsin stellingen en trokken naar het mi nisterie van Justitie. Een poging om de minister van Justitie een brief te overhandigen mislukte door in- grypen van de politie. Inmiddels was in Leuven een tweede groep hongerstakers in de universiteiu- kapel byeengekomen. Ook de aal moezenier van de Franstalige stu denten nam deel aan de hongersta king. Voor morgen is in Leuven een massale demonstratie aangekondigd waaraan ook door studenten uit andere universiteitssteden aal wor den deelgenomen. van beide Noordamerikaanse staten j naar evenredigheid wordt gewyzigd. zou Engeland 18,7 0/0, of 78 miljoen dollar aan het gemeenschappelyk programma moeten bijdragen. Nederlandse kringen in Brussel achtten het vrywel uitgesloten dat de Engelse regering met een derge- ïyke bydrage zal instemmen. West-Duitsland heeft zich reeds bereid verklaard 40 procent van de kosten van het programma voor zyn rekening te nemen, de nationale de fensie te versterken door de aankoop van 55 zware helikopters ter waarde van 165 miljoen dollar, en bovendien Turkye zodanige steun aan de natio nale defensie te verlenen dat dit land in staat is by te dragen aan het gemeenschappelyk programma. Het is daarom niet uitgesloten dat het Westduitse aandeel in het program ma. als gevolg van de steun aan Tür- kye en Engeland, in werkelijkheid dichter by de zestig dan by de veertig procent zal liggen. Amerika's troepen De Amerikaanse minister van De fensie Meivin Laird heeft gisteren laten doorschemeren, dat bepaalde legeronderdelen misschien uit Euro pa teruggetrokken zouden kunnen worden. De huidige gevechtssterkte van de Amerikaanse strydkrachten zal echter in elk geval tot de zomer van 1972 worden gehandhaad. De minister zei dit op de lucht machtbasis van Andrews kort voor zyn vertrek naar Brussel, waar hy de byeenkomst van de ministerraad van de NAVO zal bywonen. Een geringe vermindering van de troepen in Europa zou, aldus Laird, mogelyk worden gemaakt door nieuwe logis tieke methoden. Op het ogenblik be draagt de Amerikaanse troepensterkte 300.000 man. Functionarissen van het Pentagon hadden al eerder gezin speeld op bepaalde verminderingen, die hoogstens een paar duizend man zouden omvatten. ADVERTENTIE *9 WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse Bureau voor de Ruimte vaart heeft gisteren bekendgemaakt de eerste positieve bewyzen te heb ben gevonden dat buiten de aarde leven voorkomt. De NASA verklaar de dat de ontdekking van aminozu ren de voornaamste bouwstenen van levende cellen in een Austra lische meteoriet de mogelykheid opent dat elders in het universum le ven voorkomt, leven dat door chemi sche evolutie is oritstaan. Het hoofd van de analyse-afdeling van de NASA Ponnamperuma verklaarde: „De ontdekking is waarschijnlijk het eerste bewijs dat buiten de aarde chemische evolutie, het chemisch proces dat aan het leven voorafgaat, voorkomtWellicht is een nieu we schakel gevonden in de speur tocht naar de oorsprong van het la ven." De meteoriet waarin de aminozu ren werden aangetroffen is op 28 september 1969 by Murchoson, Vic toria. neergekomen. Meteorieten van zyn soort zouden zyn ontstaan in de asteroïde ring, 4,5 miljard jaar gele den, toen de aarde en andere plane ten van het zonnestelsel werden ge vormd uit interstellaire gaswolken. Dat aminozuren en andere complexe verbindingen in de Murchoson meteo riet voorkomen, zou erop kunnen wy zen dat deze ingewikkelde verbindin gen ten tyde van de vorming van de aarde reeds voorkwamen, aldua NASA. SYDNEY (Reuter) Meer dan 150.000 Australische jonge ren hebben vandaag op de renbaan in Sydney een door Paus Paulus opgedragen jeugdmis bijgewoond. Het was een zeer kleurrijk schouwspel in warm zomerweer. Bij zijn aankomst werd de Paus langdurig toegejuicht door de met vlaggetjes zwaaiende menigte. De r-katholieke scholen waren gesloten, en uit alle delen van Australië waren kinde ren naar Sydney gekomen. In een toespraak verklaarde de Paus, dat de beroering onder de he dendaagse jeugd „een lichtstraal" voor de wereld bevatte Hy waar schuwde de jongeren er echter voor het verleden niet in zyn totaliteit te verwerpen. De „af wy zing van ver ouderde elementen in de hedendaagse beschaving" was echter een door God gegeven deugd, die door de R-K Kerk erkend werd." Groot enthousiasme Eerder op de dag had de Paus in Sydney een klooster, een kinderzie kenhuis en een tehuis voor bejaarde priesters bezocht. Tydens zyn ver plaatsingen door de stad deden zich tonelen van wild enthousiasme voor. Zo doorbrak op een gegeven moment een menigte by de haven de politie- afzetting, waarby een vrouw door een der auto's van de pauselJjke stoet werd aangereden en licht gewond raakte. By zyn bezoek aan het klooster onderstreepte de Paus in een toe spraak tot nonnen „het speciale be lang van de r-katholieke scholen in •en seculaire wereld". In het kinderziekenhuis deelde hy speelgoed, speciaal uit Vatioaanstad overgevlogen, uit onder de patiëntjes. By de offerande van de mis, die de Paus gisteren op de renbaan ln Sydney heeft opgedragen, hebben 32 landen gaven aangeboden. Deze gaven varieerden van een pakje thee tot een cheque van 1000 dollar. Engeland schonk een brief, waarin het zyn waardering uit spreekt voor de heiligverklaring van veertig Britse martelaren. By de gif ten waren ook een schaapsvacht uit Italië, een 800 jaar oude munt uit Oostenryk en een bundel korenaren uit Australië. Paus Paulus, die donderdag door reist naar Indonesië, houdt zich goed onder de inspanningen van zyn reis, zo deelde iemand uit zyn gevolg mee. zyn gezondheid geeft geen reden tot bezorgdheid. Diep bedroefd De Paus was diep bedroefd toen hy in Sydney vernam dat het Ita liaanse parlement de invoering van de echtscheiding had goedgekeurd. Volgens een communiqué van de persdienst van het Vaticaan had de Paus twee redenen voor die droef heid: de ernstige schade die de echt- aoheiding aanbrengt aan het Itall- Paus Paulus tijdens een toe spraak in Sydney, Australië. On danks alle geruchten over ver moeidheid toont Paus Paulus hier een zeer levendige gelaatsuit drukking. aanse gezin en met name aan de kin deren en de aantasting van de wet van een punt van het concordaat dat voor het Vaticaan van fundamenteel belang is. Zoals bekend wordt hier het con cordaat bedoeld, dat Paus Pius XI in 1939 met Mussolini sloot en dat de rooms-katholieke kerkeiyke bepalin gen ten aanzien van het huweiyk in Italië kracht van wet gaf. Kardinaal Angelo Dell'Acqua, vi caris van Rome, zei dat de stad zieh vernederd voelt door de Introductie van de echtscheiding. R.-katholieken kunnen hun verbittering en desillusie niet verbergen ten aanzien van deze resolutie over een probleem van fun damenteel moreel, sociaal en religi eus belang. Deze wet kan de war» vooruitgang van de gemeenschap niet dienen omdat ze ernstig schade toebrengt aan het gezegende concept van het gezin", aldus de kardinaal. Mendoza voor rechter De Boliviaanse schilder Benjamin Mendoza, die vorige week op het vliegveld van Manilla een aanslag pleegde op de Paus, zal vrydag op beschuldiging van poging tot moord voor de rechtbank van Pasay ver- schynen. Volgens een verdediger kan hy onder deze beschuldiging maxi maal zae jaar gevangenisstraf krygen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9