Bedrijfsleven blijft verdeeld Hoe de inkomstenbelasting verandert Kabinet moet zelf beslissen over lonen Gat gedicht met lagere aftrek van reiskosten i Belastingplan aanvaard Geen kans op meestemmen van de jongeren REIZEN PER TREIN WORDT DUURDER ACTIE OOST PAKISTAN Geen aftrek onderhoud eigen huis Nieuwe regels reiskosten WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 LFTD8CH DAGBLAD PAGINA 7 advertentie Zwitsers fabrikaat! blijvend geschenk DEN HAAG (GPD) Het kabinet-De Jong zal zelf moeten beslissen of er al dan niet wordt ingegrepen in de lonen om de overspannen economie af te koelen. Werkge vers en vakbeweging zijn er de afgelopen dagen niet in geslaagd alsnog tot een loon- akkoord te komen. Industriële werkgevers, landbouw en middenstand stemmen in met de door minister Roolvink gesuggereerde maximale stijging van het besteedbaar loon in 1971 met twee procent. De vakbeweging wil niet ver der gaan dan de door de Sociaal- Economische Raad gehanteerde formule dat deze loonstijging moet achterblijven bij de geraam de produktiviteitsverhoging van 3 tot 3,5 procent. Zij mikt op een werkelijke loon verbetering van zo'n 2,75 procent. De opvatting van de werkgevers (de regering moet maar naar eigen inzicht handelen) en het oordeel van de vakbeweging (fel gekant tegen een ingreep in de lonen) zijn nog (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer heeft gisteren het pakket belastingvoorstellen, dat vorige week zo'n veertig uur ver gaderen kostte, na nog eens drie- enhalf uur vergaderen, aanvaard. •De wijziging van loon- en inkom stenbelasting, het verhogen van het 'dure' btw-tarief naar 14 pro- en het instellen van een wie- kreeg de steun van de vier regeringspartijen, de S.G.P. en de beer Jongeling, die gisteren voor het eerst sinds zijn ziekte weer in de Tweede Kamer aanwezig was. Loon- en inkomstenbelasting werd »k nog gesteund door DS'70. Het landhaven van de verlaagde suiker- accyns kreeg de instemming van de hele Kamer. Na het aanvaarden van deze vier belastingzaken ging ook dinsdag weer een fel debat met schorsingen vooraf. Dit werd veroorzaakt door een mede deling van minister Witteveen bij het begin van de vergadering 't bekende gat van 45 miljoen gulden groten deels te dichten door de reiskosten Dnder de tien kilometer niet voor '"•honderd gulden, maar slechts voor 50 gulden aftrekbaar te maken. Be halve over het plan zelf toonde de oppositie zich verontwaardigd over het feit dat de regeringspartijen blij kens een van papier voorgelezen in- stemming van de heer Scholten (CHU) van tevoren al hun fiat aan deze regeling hadden gegeven. Minister Witteveen zette nog uit een waarom de dekking van het gat niet werd gezocht in het aanvaarden van een amendement van de heer De Goede (D'66) om gebak, koekjes en biscuits in het hoge btw-tarief te handhaven. Er bestond volgens hem zowel in de Kamer als in de rege ring teveel bezwaar tegen deze ver andering. Voor de heer De Goede was dit laatste de reden zyn amendement, waarvan de opbrengst 74 miljoen ex tra voor de regering betekende, in te trekken. Hy zei het amendement uit drukkelijk bedoeld te hebben om in de loon- en inkomstenbelasting ruim te te creëren voor een aantal door D'66 noodzakelijk geachte verande ringen. Die wijzigingen in de loon- en in komstenbelasting hebben een meer derheid gehaald dank zij het feit dat staatssecretaris Grapperhaus alle za ken in één wetsontwerp had verpakt. VVD, CHU en AR hadden aanzien lijke bezwaren tegen het niet meer aftrekbaar zijn van het onderhoud van het zelfbewoonde eigen huis. Om dat de rest van de voorstellen door deze drie partijen positief werd be oordeeld, stemden ze toch voor de hele wet.. De oppositie zag echter meer negatieve dan positieve punten en stemde tegen. gisteravond voorgelegd aan minister Roolvink «Sociale ZakenVrijdag bespreekt de ministerraad de precaire situatie aan het lonenfront. Het is niet zeker of er dan zal worden be slist over een loonmaatregel. Indexering De werkgevers, tot gistermiddag laat bijeen onder aanvoering van drs. S. C. Bakkenist, blijken gekant tegen het algemeen hanteren van de z.g. indexeringsclausule in c.a.o.'s als me thode om de lonen aan te passen aan de prijsstijging in het komende jaar. De lonen dienen geleidelijk aan de prijsstijgingen te worden aangepast, zo menen de werkgevers, en per be drijfstak moet dan maar uitgemaakt worden hoe dat moet gebeuren. De vakbeweging wil echter in alle con tracten dergelijke clausules opdat de werknemers gevrijwaard zijn voor de prijsstijging, die voor 1971 op zes pro cent wordt geschat. De vakbeweging verlangt, dat de lonen de stijging van de kosten van levensonderhoud volgen zonder dat dit indexcijfer wordt gecorrigeerd voor de btw-verhoging en het prys- effect van de vierhonderd gulden extra. De werkgevers hebben in hun brief aan minister Roolvink verder aange drongen op doorberekening van de loonkostenstijging in de prijzen, het geen thans niet is toegestaan. Zij me nen dat grote terughoudendheid bij de verbetering van secundaire ar beidsvoorwaarden als arbeidstijdver korting en vakantiedagen geboden is. Verschil Het verschil tussen de maximaal twee procent sty ging van het be steedbare loon en de 3 tot 3,5 pro cent verhoging van de produktiviteit j moet volgens de werkgevers worden gebruikt voor incidentele loonstygin- gen, het prijseffect van de vierhon derd gulden extra, extra lasten voor collectieve voorzieningen en het af remmen van de bestedingen. De drie vakcentrales ten slotten hebben in hun standpunt de regering nogmaals een ingreep in de V ernstig afgeraden. NV V-voorgeler Kloos zei daarover al eerder: „Er zijn dan grote moeilijkheden te verwach ten". DEN HAAG «GPD» Minister Beernink vindt, dat de suggestie om jongeren van 18 tot 21 jaar bij de kamerverkiezingen van 1971 op stem biljetten met een afwijkende klem- hun stem te laten uitbrengen, juri disch en praktisch zoveel bezwaren heeft, dat er niet aan moet worden begonnen. De suggestie is enige tyd geleden tijdens een congres van de Nederlandse Jeugdgemeenschap ge daan. Minister Beernink heeft toen toe gezegd te zullen onderzoeken, hoe het betrekken van genoemde jongeren (zonder stemrecht) bij de kamerver kiezingen mogelijk zou kunnen zyn. Stemmen op bijvoorbeeld een rood stembiljet door jongeren zonder stem recht zou, zo werd op het N.J.G.- congres gezegd, het nut kunnen heb ben. dat aan de hand van de afzon derlijke uitkomsten op deze biljetten n a wijziging van de Grondwet on- In Amsterdam reed de heer Bar ends gistermiddag met zijn auto het Singel in ter hoogte van de Raadhuisstraat. Hij werd van een wisse dood gered door een voorbijganger. Op de foto rechts de heer Barends met een och tendjas over zijn natte kleren en 500 gulden in de hand, het enige wat hij kon redden. middellijk een verandering in de sa menstelling van de «dan reeds ge kozen) Tweede Kamer kan worden aangebracht. VOOR OE HANDEL: B D. LEEFSMA N V. KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM. TEL. 232727 UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorwegen zien zich in ver band met de styging van de kosten en gelet op de ernstige verliessituatie genoodzaakt hun tarieven voor het reizigersvervoer per 16 december aan staande aan te passen. De prijzen voor enkele reizen en retours worden verhoogd met 20, 40 of 60 cent, naar mate de afstand groter is. In procen ten variëren de verhogingen per kaartje in he algemeen van 0 tot 14 procent voor de allerlaagste prijzen soms wat meer. De prijzen voor traject-abonne menten gaan met gemiddeld zeven procent omhoog uiteenlopende van 4,5 tot 8,5 procent. De algemene maandabonnementen worden voor de tweede klasse van 115 op 125 gulden gebracht en voor de eerste klasse van 170 op 185 gulden. De toeristische achtdaagse abonnementen worden voor het eerst sinds 1962 verhoogd en wel van 40 tot 44 gulden voor de tweede klasse en van 60 tot 66 gulden voor de eerste klasse. Alle overige abonnementen, zoals de vastrecht- kaarten, dagkaarten '2 plus' kaarten en 65 plus kaarten worden niet ver hoogd. BOSKOOP Vorige week werd de „Nationale Actie Oost-Pakistan" ge voerd. Alle kerkgebouwen en het ge meentehuis van Boskoop waren open gesteld van vrijdagavond 6 tot 9 uur. Vanaf 6 uur tot vyf minuten over zes luidden de klokken van de Ne derlands hervormde kerk. r.-k. kerk en van de ger. gemeente. De totale opbrengst in Boskoop werd f 1.216,40 De gelden kwamen als volgt binnen; geref. gemeente aan de Mendel weg f 323.50, geref. kerk aan de Zijde f 296.75, Nederlands hervormde kerk aan het Kerkplein f 195,50, r.-k. kerk aan het Reijerskoop f 225,15, het ge meentehuis aan het Raadhuisplein I f 175.50; totaal f 1.216,40. (Vórn onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Door het aan vaarden van een overigens tij dens de behandeling nog sterk ge wijzigd aantal veranderingen in de Loon en Inkomstenbelasting door de Tweede Kamer, zullen voor het komende belastingjaar een aantal aftrekposten van loon- en inkomstenbelasting anders liggen dan nog voor dit jaar geldt. Voor al ten aanzien van aftrek voor het onderhoud van een zelf bewoond eigen huis en voor de regeling van de ziektekostenaftrek kan het dan ook aantrekkelijk zijn nog deze maand bepaalde uitgaven te doen, die over 1970 nog aftrekbaar zijn, terwyl dat by betaling in 1971 kan leiden tot een minder aantrekke lijke fiscale opstelling. In dit artikel worden enkele veran deringen belicht, waarbij ervan wordt uitgegaan dat de Eerste Ka mer over enkele weken het thans door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp zal aanvaarden. De Eerste Kamer kan geen wijzi gingen meer aanbrengen. De Se naat moet zich beperken tot een instemmen dan wel afkeuren van het plan. Eigen huis Allereerst de regeling voor het eigen huis. Voor de bepaling van het be lastbaar inkomen over dit jaar wordt de „economische huurwaar de" van de eigen woning gesteld op een bepaald percentage van de „huurwaarde" voor de personele belasting. Deze huurwaarde moet bij het inkomen worden geteld. Het inkomen mag worden verminderd met 15 procent afschrijving, als mede de zakelijke lasten, zc straat- en rioolbelasting, onder houdskosten, kosten van verzeke ring en hypotheekrente. In de nieuwe regeling mogen deze lasten niet meer worden afgetrok ken met uitzondering van de hy potheekrente en nu ook de erf- pachtslasten. De vrij hoge huur waarde uit de oude regeling wordt echter vervangen door een nieuwe, die aanzienlyk lager ligt. Deze ge- forfaiteerde huurwaarde, die bij het inkomen moet worden geteld is na amendement door de Tweede Ka mer als volgt vastgesteld, verkoopwaarde huurwaarde van het huis beneden f 15.000 nihil van f 15.000 tot f 30.000 f 150 van f 30.000 tot f 60.000 f300 van f 60.000 tot f 120.000 f 600 van f 120.000 tot f 240.000 f 2400 Voor een woning met een verkoop waarde beneden f 40.000, die de eigenaar tenminste vijf jaar tot hoofdverblijf heeft gediend, kun nen kosten van „groot onderhoud" worden afgetrokken tot een bedrag dat 10 procent van de verkoop waarde te boven gaat. Indien een eigen woning tijdelijk ter beschikikng wordt gesteld van der den, bijvoorbeeld voor verhuur, moet driekwart van de ontvangen huur als inkomen worden opgege ven. Ook in dat geval mogen on derhoudskosten en afschrijving niet van de belasting worden afgetrok ken. De nieuwe regeling is ook van toe passing op het eigen huis, dat be hoort K>t het bedrijfsvermogen van de eigenaar-zelfbewoner. Wie ech ter een huis heeft gekocht tussen 31 augustus 1967 en 1 september 1970 kan zowel over het belasting jaar 1971 als 1972 desgewenst ge bruik maken van de oude regeling. Indien de nieuwe regeling gunstiger is, mag hij deze kiezen. Buitengewone lasten Over dit belastingjaar (1970 dus) mag nog het gehele bedrag van buiten gewone lasten van het inkomen worden afgetrokken, mits deze las ten tenminste vier prooent bedra gen van het onzuivere inkomen. Voor gezinnen met kinderen gaat dit percentage per kind nog met een half omlaag. Onder buitenge wone lasten worden om. verstaan levensonderhoud van verwanten, studiekosten en ziektekosten. Van deze laatste groep mag slechts in aanmerking komen het bedrag dat meer is dan 5 procent van het in komen (maximaal f 750). In de nieuwe regeling, die door de Kamer geheel is aanvaard voor wat betreft levensonderhoud van naaste verwanten en studiekosten, is bepaald dat deze elk aftrekbaar zyn voor zo ver ze hoger zyn dan 1 procent van het onzuivere inko men en die 1 procent dan tot een maximum van f 200. De regeling van de ziektekosten is door de Kamer geheel veranderd. In de nieuwe aftrekregeling voor ziektekosten zijn drie drempels in gebouwd. Wie een onzuiver inko men heeft van minder dan f 18.000 kan als ziektekosten aanmerken al les wat meer bedraagt dan tien procent van z'n onzuivere inkomen. Voor wie een inkomen heeft tus sen f 18.000 en f 40.000 geldt het bedrag boven f 1800, terwyl voor de inkomens boven f 40.000 bepa lend is het bedrag boven f 2500. Vermenigvuldigen De bedragen die hoger zyn dan de aangegeven drie drempels mogen in de normale gevallen vermenig vuldigd worden met een en een kwart. De uitkomst van die verme nigvuldiging geeft het fiscaal af trekbare bedrag aan. Wie kinder aftrek geniet voor vyf of meer kin deren of wie in het voorafgaande belastingjaar buitengewone lasten in mindering op zyn belasting heeft kunnen brengen mag het be trokken bedrag zelfs met 1% ver menigvuldigen. Wie twee Jaar ach ter elkaar zware ziektekosten heeft moeten dragen mag als vermenig vuldigingsfactor zelfs een-driekwart gebruiken. Men mag echter nooit meer aftrek ken dan de werkelyk gemaakte ziektekosten. De extra uitgaven voor het houden van een dieet en voor het adopteren van kinde ren mogen in deze berekening wor den meegeteld. De minister van Financiën zal echter nog aange ven welk bedrag hiervoor mag wor den opgevoerd. Reiskosten Reiskoeten zyn in de thans nog gel dende regeling gecombineerd met arbeidskosten. bestaat een com binatie die het mogelyk maakt als zogenaamde verwervingskosten af te trekken 5 procent met een mini mum van f 240 en een maximum van f 600. Wie aannemelyk kan maken dat zyn onkosten meer dan f 600 bedragen mag f 1000 aftrek ken. Wie hog.ere kosten kan aanto nen mag meer aftrekken. In deze kosten is een bedrag van f 120 be grepen wegens reiskosten. In de nieuwe regeling zyn reiskos ten (voor het dagelyks heen en weer reizen tussen huis en werk) en arbeidskosten gesplitst. Voor ar beidskosten geldt voortaan 4 pro cent van het inkomen met een mi nimum van f 200 en een maximum van f 800. In de vaste reiskosten zyn veranderingen aangebracht vooral ten aanzien van de afstan den van minder dan 10 kilometer. Na de laatste wyzigingen, die by een nog in te dienen wetsontwerp moeten worden aangebracht, zal de regeling als volgt zyn: reisafstand beneden 10 km f 50 van 10 tot 15 km f 260 van 15 tot 20 km f 390 van 20 tot 30 km f 650 van 30 tot 40 km f 910 van 40 tot 50 km f1170 boven 50 km f 1430 Autokosten regeling Wie volgens de thans geldende wet in een auto van het bedryf rydt (dit geldt zowel voor werkgevers als werknemers) en wie zyn eigen auto gebruikt voor zyn werk en daarvoor alle kosten krijgt vergoed, moet by zyn inkomen een bedrag tellen dat tien procent bedraagt van de catologuswaarde van zyn auto (als hy nieuw i6 gekocht) en 6 procent als hy tweedehands ls. In de nieuwe wet wordt deze regeling beperkt tot degenen die in een auto van het bedryf ryden. De percen tages zyn echter verhoogd tot 15 procent van de catologuswaarde, zowel voor nieuwe als voor ge bruikte wagens. Werkende gehuwde vrouw Eenderde van het arbeidsinkomen van de werkende gehuwde vrouw is op het ogenblik belastingvryHier bij mag men minimaal f 555 en maximaal f 2220 aftrekken. Men mag echter nooit meer aftrekken dan het werkelyk genoten inko men. Voor de vrouw die meewerkt in het bedryf van haar man, wor den de arbeidsinkomsten gesteld op f 2499, tenzy biykt dat een re- delyke beloning meer of minder bedraagt. In de nieuwe regeling wordt voor zien een belasting vry maken van de eerste duizend gulden. Dit wordt weer vermeerderd met 20 procent van het daarboven verdiende be drag. De aftrek mag echter nooit meer dan f 4000 bedragen. Voor 1971 geldt echter een overgangsre geling. Minimumbedrag is vastge steld op f 850, maximum op f 2500 Voor de vrouw die in het bedryf van haar man werkt, geldt dat haar inkomen wordt gesteld op een bepaald percentage van de fiscale winst. De minimum inkomen wor den in zo'n geval gesteld op f 3000. Zelfstandigenaftrek Zelfstandige ondernemers mogen een vast percentage van het geïnves teerde bedrag aftrekken. Dit per centage is 10 als de winst minder bedraagt dan f 60.000. Per tiendui zend gulden meer winst neemt het percentage met 2 af. By een winst tussen f 90.000 en f 100 000 geldt dus nog het percentage 2. Wie een hogere winst heeft dan een ton mag volgens deze regeling niets meer aftrekken. De aanslaggrens voor de inkomsten belasting wordt per 1 Januari 1971 Na afloop van het debat over de nieuwe belastingmaatregelen werden minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus ge complimenteerd met de goedkeu ring van de wetswijzigingen. Het PvdA-kamerlid R. van den Bergh (links) kreeg daarbij een bemoe digend gebaar van staatssecreta ris Grapperhaus. verhoogd van f 15.000 tot f 18.000. Belastingbedragen beneden f 100 worden niet meer geheven (in de huidige regeling ligt dit bedrag op f 60). Dit betekent dat in de nieu we regeling voor gehuwden zonder kinderen de belastingheffing voor de inkomstenbelasting pas begint by f 5220 (oude regeling f 4950) en voor de loonbelasting by f 5280 (waa f 5040).

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7