naar een nieuwe ailverbinding Leiden-kust t „Controleur bij sociale dienst is niet nodig" Paars of AD VRAAGT VEEL - COLLEGE ANTWOORDT (2) VAN EGMOND BREESTRAAT BONTSHOW B. en W. van Leiden Prijsuitreiking sinterklaasactie Kerstconcert Con Amore Week uitgetrokken voor de begroting anjer PIERROT fotobednijf de graaff A 4 V 4 V I.Q.-TESTEN iCHTERHAALD OPEN BRIEF VAN KRAKER pTrT/JSDAG 2 DECEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 2 EDEN Burgemeester en wethouders van Leiden zouden uitermate betreuren indien de eventueel aan te leggen brbinding tussen Den Haag, Wassenaarse Slag en Kat- niet tevens dienstbaar gemaakt zou worden aan de verbin- Katwijk-Leiden. Met een dergelijke verbinding zou niet i de bereikbaarheid van Leiden als centrum van de streek ndhaafd blijven, maar omgekeerd zou ook de positie van hjk als toeristische centrum hiermee sterk gediend zijn. et verdere overleg, ook in gewestverband, zal al het moge- I worden gedaan om te komen tot de aanleg van een rail- Jnding Leiden-Katwijk. B. en W. zijn bereid de mogelijk- van een railverbinding met Katwijk en Noord wijk te onderzoeken. In principe heeft het gemeentebe stuur enige belangstelling voor het leegkomende pand van het St. Eli- sabethziekenhuis aan de Hooigracht. I te lezen in de memorie van brd op het onderzoek van de Jntebegroting voor 1971. Hier- jjkt verder, dat B. en W. gere inet de Nederlandse Spoorwe- |le voorkomende zaken bespre- taamste thans nog aan de inde aangelegenheden betref- iet omhoog brengen van de LeidenWoerden, het om- irengen van de spoorbaan Den i-Amsterdam, mede in verband le aanleg van de Leidse Baan Den Haag, de situering van de iu De Vink, de kruising van de 2jjnstige provincialeweg no. 6 le noordzijde van de Merenwijk eventuele aanleg van een ver- ïg tussen de Bernhardkade en jjoilaan. Ook de vraag of het II fcement aan de Herensingel worden opgeheven vormt Snt van overleg. C. A. en V. D. W. achten handhaving en lcjerj«ring van de winkelfunctie van •idse binnenstad een zaak, die be])>ortduring grote aandacht ver- Ten aanzien van nieuwbouw- sen van C en A tussen Bree- 5 en Langebrug by de Ketel- in Ssteeg heeft het college in be- de nodige medewerking toege- lgst' o.a. voor rooiiynoverschryding ian xmruimteonttrekking. Dit geldt lir. ens met betrekking tot ver- Tplannen van V. en D. voor het kt ihuls aan de zyde van de Bree- eit. PTT is niet voornemens het leefintoor Gerestraat in zyn geheel bes de Breestraat terug te brengen istaibestaat de uitdrukkeiyke wens .antal loketten in de Breestraat ^rlirfstigen. De ver keer saantrekken- 'de (delingen als pakketpost e.d. zul- te porden ondergebracht in het te en stationspostkantoor. Loket- p voor zegelverkoop, geldzaken dienen naar de mening van 'a.ni W. te worden opgevat als een »ne service en passen zeer wel v°l[n eventueel wandelgebied. Het 2. »re gebruik van het gebouw aan reestraat is niet bekend. Het k01te heeft aangedrongen op wo- °I*n en/of kantoren. Ongeveer 25 hofjes zyn redeiyk ge schikt voor bewoning door bejaar den. Het is noodzakeiyk diverse ver beteringen aan te brengen om deze vaak eer gunstig gesitueerde wonin gen in overeenstemming te brengen met de eisen, die tegenwoordig aan een be Jaarden woning worden ge steld. Ten aanzien van twee hofjes is overleg gaande om dergeiyke ver beteringen aan te brengen. Het van Assendelfthofje aan de Langegracht wordt gebruikt als fles- senopslagplaats. De stichting Leidse Studentenhuisvesting heeft het hofje gekocht met het voornemen het te restaureren. Caeciliagasthuis op ken WV-gebouwtje W. streven ernaar om in leegkomende VVV-gebouwtje in „Jteenstraat een specifiek verle- t Jgend element voor het toeris- voetgangersverkeer op de rou- ^lation-stadscentrum onder te ADVERTENTIE Internationale bontmode Woensdag, donderdag en vrijdagavond in ons bedryf. Al lang zyn B. en W. over de op zet van het medisch-historlsch cen trum in een gedeelte van het te res taureren Caeciliagasthuis in de Camp in overleg met de universi teit. Naast de waarschyniyk grote exploitatielasten vormt de investe ring een groot probleem. De univer siteit heeft meegedeeld niet te kun nen participeren ln de investering. Op korte termyn zal een beslissing moeten worden genomen of de ge kozen bestemmingen en in het by- zonder het medisch-historisch cen trum te verwezeniyken zyn. In tus sen beraden B. en W. zich wel over de mogeiykheid om wat betreft het slechtste deel van het complex, het stadsmagazyn over te gaan tot romp restauratie nog los gezien van de toekomstige bestemming. Er zyn plannen tot aanleg van openbare speelgelegenheden op de hoek van de Vierde Binnenvestgracht Een archieffoto van de Blau we Tram" ergens tussen Leiden LEIDEN Volgens burgemeester en wethouders bestaat er in Leiden geen behoefte aan een controleur bij de gemeentelij ke sociale dienst. Zij achten de ambtenaren van deze dienst in staat ten aanzien van hun eigen gevallen controle uit te oe fenen. Dat staat in het antwoord op vra- van het tegendeel van de bewerin gen, die het raadslid Zunderman (DS '70) heeft gesteld, evenals mej. Van Buel (KVP) en Lamers «prot. chr.) dat deden naar aanleiding van een artikel ln het Leidsch Dagblad over steunfraude in Leiden. Volgens B. en W. wekt dit artikel ten onrechte de indruk, dat er on der de Leidse burgers, die afhan kelijk zyn van de financiële hulp verlening van de sociale dienst, een abnormaal hoog percentage personen is. dat fraudeert. Noodzakelijke aan dacht wordt besteed aan misbruik en aan de politie doorgegeven. Het in het artikel gestelde, dat be paalde personen met betrekkelijke willekeur uitkeringen verlenen, wijst het college van de hand. omdat de buitendienstambtenaar, die een aan vraag onderzoekt, zelf geen beslis singsbevoegdheid heeft. Om meer aandacht te kunnen be steden aan intensief huisbezoek is ook al in verband met de toeneming van het aantal hulpbehoevenden door het college toestemming verleend om het personeel van de sociale dienst met enige krachten uit te breiden. Het bureau voorlichting gaat na op welke wijze de pers beter kan wor den geïnformeerd, zo luidt tenslotte het antwoord op de vraag wat B. en W. denken te doen om de burgery ADVERTENTIE en de Geregracht en op de hoek van j en de kust. Tien jaar geleden de Kraaierstraat en de Eerste Gor testraat en van een basketbalveld op de rolschaatsbaan in de Pieter Bothstraat. Nu de oorspronkeiyk geplande weg van molen De Valk naar Ples- manviaduct niet doorgaat, worden andere mogeiykheden voor dit ge bied by het station onderzocht. Hier- bu wordt inbegrepen de aan de Morssingel gedachte parkeergarage. Juist in verband met de vestiging van deze garage, die eventueel ge combineerd kan worden met hoog bouw. moat het vooralsnog uitgeslo ten worden geacht, dat de bestaan ten worden geacht, dat de bestaan de panden aan de Morssingel kun nen biyven siaan. maakte de tram de laatste rit. Nu wordt er gedacht over een nieuwe railverbinding tussen Leiden enerzijds en Katwijk en Noord- wijk anderzijds. LEIDEN De christeiyke orato riumvereniging Con Amore geeft zaterdag 19 december haar kerstcon cert 's avonds om acht uur in de Stadsgehoorzaal Ten gehore zullen worden gebracht de kantates 1. 2 en 4 van het Weih- nachtsoratorium van Joh. Sebastian Bach. TllCt.... LEIDEN Vrydag 9 december s. doet de commissie beroepschrif ten uitspraak in een tweetal beroeps zaken. De eerste uitspraak gaat over een beroep van de heer C. J. van Es tegen een aanschryving van B. en W. om de donkerpaars geschil derde muurvlakken van Breestraat 108a en 112 („Vionnet") in de oor- spronkeUJke toestand te herstellen of over te schilderen. De tweede zaak betreft een be roep van de heer F. W. Werkhoven tegen een brief van B. en W., waarin hem een vergunning wordt gewei gerd tot het uitbreiden en wyzlgen van zyn benzinepompinstallatie aan de Pelikaanstraat. LEIDEN Tot slot van de sinter klaasactie van het Leids City Cen trum vindt vrijdagavond om zes uur in Nieuw Minerva de prüsuitreiking week uitgetrokken. De gemeenteraad LEIDEN Voor de behandeling van de door B. en W. gemaakte ge meentebegroting voor 71, is een hele plaats door burgemeester v. d. Willi gen. Daarbij wordt de hoofdprijs van f 500 overhandigd aan de inzen der van de beste slagzin. De win naars van kleinere prijzen worden vermeld op lijsten, die zijn in te zien bij de winkeliers van het Leids City Centrum. van Leiden gaat maandag 14 sep tember om half acht voor het eerst zijn tanden erin zetten. Daarna zijn er middagvergaderingen (te begin nen om twee uur) en avondvergade ringen (half acht) op dinsdag 15 tot en met vrijdag 18 december. In gladde Anjer verlo vingsringen zit plezierig veel variatie. Er zijn platte en bolle, extra smal le en super brede, zware en lich te, matglanzende en gepolijste. Springlevende ideeën van jonge ontwerpers die de gladde pracht van goud als versiering toepassen. verlovingsringen 'n gouden belofte Juwelier - Horloger Maarsmanssteeg 21, LeUlen gen in het LD-artikel te overtuigen. Bouwvergunning B. en W. hebben ook vragen van het raadslid Oosterman (D'66) over het Witte Singelplan van de univer siteit beantwoord. Zij zeggen, dat de termijnen, waarin een bouwver gunning moet worden geweigerd, geen fatale termijnen zijn in die zin. dat na afloop geen beslissing meer zou kunnen worden genomen. Bij de aanvraag voor het Witte Sin gelplan konden niet alle noodzake lijke gegevens worden gevoegd. Voorts bleek, dat ten aanzien van twee punten beletsel zou bestaan te gen verlening van een bouwvergun ning. Overleg met de universiteit over een aantal aspecten van de bouwaanvraag is gaande. Definitieve beoordeling en beslissing zyn daar om opgeschort. Volgens het college komt deze gang van zaken in zeer veel gevallen voor. Het raadslid Waal (PvdA) heeft ge vraagd naar openbaarmaking van alle functies van het college. Hierop luidt het antwoord exact: „Gezien de opmerking over de maatschappelijke bindingen nemen wij aan. dat de achterliggende gedachte van de ge stelde vragen is, dat de leden van ons college bij hun taakvervulling niet gehinderd mogen worden door belan- genverwevlngen als gevolg van het daarnaast bekleden van andere func ties. Vanzelfsprekend zijn wij het hiermede eens. Wij zien echter niet in. dat naast de waarborgen, die hiertoe in de gemeentewet zijn vast gelegd, van ons als college openbaar making van nevenfuncties op de wij ze als door vragensteller bedoeld kan worden verlangd. Voor wat de wet houders betreft geldt bovendien nog, dat de verantwoordelijkheid in deze in de eerste plaats ligt bij de fracties, die de kandidaten voor de wethou dersplaatsen hebben gesteld of on dersteund. Overigens vragen wy ons af of de gedachtengang, zoals deze in de vragen naar voren komt. niet had moeten leiden tot het stellen van dezelfde vragen aan alle raadsleden". ADVERTENTIE H.WAMSTEKER breestraat 29 naast Trianon tel. 20368 ADVERTENTIE GEEF v EEN TAS KADO DONKERSTEEG 12—14 LEIDEN aar aanleiding van de verschy- k van myn boek „De begaafdheid I de lyceumleerling", plaatste dit A ruim twee maanden geleden een I my gehouden uitvoerig inter- m. De heer Mojet. optredende voor I aantal onderwysdeskundige col- L's. verenigd in het pedagogisch «tuut der ryksuniversiteit te Lei- I vond in dit interview aanleiding jeen ontboezeming, waarvan men te weken geleden in deze kolom- a heeft kunnen kennisnemen. Het my niet onjuist, enige opmerkin- j terzake van zyn stukje naar vo- j te brengen. laags na het verschynen van het Irview bracht de heer Mojet ons Ifonisch op de hoogte van het feit, |hy tot dien geheel onkundig was leven van het bestaan, de werk te en de publicaties van het in laut voor begaafdheidsonderzoek. pouw zyn inmiddels 24-jarige ge- Inte, heeft het instituut de heer Ijet terstond mondeling en schrif- Bk uitgenodigd zich uitvoerig ter jatse op de hoogte te komen stel Deze uitnodiging heeft hy gene- Ird. Of hy in de tyd tussen myn lerview en zyn stukje wel meer dan bervlakkig van myn vyf publica ties heeft kunnen kennisnemen, is twüfelachtlg. zyn uitspraken voeden die twyfel in elk geval. De heer Mojet heeft in deze de wetenschappeiyke confrontatieplicht evident verzaakt. Geplaatst tegen deze achtergrond, laat ik de waarde ring en beoordeling van de ontboeze mingen van de heer Mojet met een gerust hart aan de lezers van dit blad over. Nu moet gezegd worden dat het verrichten van het verouderde en wetenschappeiyk achterhaalde intel- ligentieonderzoek. waaraan de heer Mojet cs. hun hart verpand hebben, wel makkeiyk tot een intimiderende houding by zyn beoefenaren aan leiding geeft. Geesteswetenschappen als psychologie en pedagogiek zijn zg. verantwoordingswetenschappen. Dit betekent dat de in persooniyke, school- en beroepskeuzezaken advi serende psycholoog of pedagoog aan de eis gebonden is, de adviesvragende in staat te stellen zich volledig van de herkomst van het advies op de hoogte te stellen. De geldigheid of aanvaardbaarheid van een advies kan dus door de adviesvragende afge meten worden aan de mate waarin de adviesgever hem op voor hem be- grypende wyze de samenhang tus sen advies en onderzoeksmethode en onderzoeksgegevens, heeft duideiyk gemaakt. Van deze verantwoordingsplicht komt by de beoefenaren van het in- telligentieonderzoek bitter weinig te recht. De adviezen worden door hen in schriftelyke, zelden mondelinge rapporten verstrekt. Tot de herkomst der uitspraken dringt geen advies vragende door, en wel om de eenvou dige reden dat hy hiertoe geen toe gang krygt. De trefzekerheid, de be trouwbaarheid van het intelligentie- onderzoek is nl. in feite zo gering, dat geen beoefenaar van dit onder zoek een adviesvragende tot de mis tige wereld van zyn testgegevens toe laat. Door dit uitbiyven van de verant woording van de herkomst, Jegens de adviesvragende, is de geldigheid of aanvaardbaarheid van op intelligen- tieon der zoek gebaseerde adviezen, gering. De beoefenaar van het intel- ligentieonderzoek weet dit, maar men denke niet dat dit voor hem reden is zyn adviserende arbeid in dit op zicht op te schorten. Hy gaat voort en ontkomt zelden aan de verleiding om het schromeiyk tekort aan reële geldigheid zyner adviezen door een geïntimideerde geldigheid te vervan gen. De formele autoriteit van uni versitair instituut, schoolpsychologi sche dienst, arbeidersbureau e.d. han teert hy om de verregaande ondoor zichtigheid van zyn adviezen te mas keren, en de adviesvragende tot een aanvaarden van zyn uitspraken te intimideren. In de huidige maatschappy neemt de vraag naar geschiktheidsonder- zoek snel toe. Niet alleen het be- dryfsleven maar vooral ook het zich vernieuwend onderwys is hieraan debet. Men denke maar aan de brug- klasproblematiek. Op basis van intel ligentie. en daaraan verwante onder zoeken, wordt door een grote ver scheidenheid van met formele auto riteit beklede instituten en diensten getracht aan deze vraag te voldoen. De als gevolg hiervan in allerlei ge daanten in en buiten de bedryven en scholen circulerende adviezen hebben één ding gemeen: hun geïntimideerde geldigheid is aanzieniyk groter dan hun reële geldigheid. Dat deze situa tie een ernstig en vrywel epidemisch gevaar voor de geesteiyke volksge zondheid betekent, is buiten iedere gezonde twyfel. Ernstig genoeg voor aeraad en maatregelen. Een gelukkige omstandigheid in leze situatie is, dat in brede maat- chappelyke lagen reeds een diep gaand en groeiend gevoel van onbe- ïagen heerst met betrekking tot het intelligentieonderzoek en de daarop gebaseerde adviespraktyk. Ook in het onderwys worden door taloze docen ten de resultaten van intelligentie- onderzoek terzyde gelegd. Wat alles niet wegneemt dat ze er zyn en dat ze, ondanks hun geringe reële aan vaardbaarheid, een suggestieve in vloed uitoefenen. Maatregelen hierte gen zyn broodnodig. Zy kunnen in beginsel al door ieder genomen wor den. Door nl. by ieder advies aan de adviesgever een volledige verant woording van de herkomst te vragen, en by uitbiyven hiervan het advies als geïntimideerd en dus onaan vaardbaar, te weigeren. Nog even terugkerende tot de heer Mojet, ïykt het my in de iyn van myn hierboven geschetste instelling te liggen, als ik hierby openlyk de uitnodiging aan hem herhaal, zich persooniyk van de structuur, de me thodiek en de werkprocedures van het instituut voor begaafdheidsonder zoek te komen vergewissen. Ik voeg er het voorstel by om de belde re dacteuren die over myn werk schre ven uit te nodigen aanwezig te zyn, opdat publiekeiyk verslag kan wor den gegeven van deze samenkomst. N. de Groot, directeur Nationaal Instituut voor Begaafdheidsonderzoek. Rynsburgerweg 191, Leiden. (Van redactiewege bekort) Wie 's avonds naar de televisie kykt wordt voortdurend geconfron teerd met alle ellende die zich in de wereld voordoet. Het ïykt soms wel of er geen eind aan komt en je krijgt steeds meer het gevoel dat de gewone man volkomen machteloos staat. Zo is het ook met de dingen dicht by huis, en dan denken we natuuriyk allereerst aan de woning nood. Deze schande was al het ge sprek van de dag toen nog nooit iemand had gehoord van water- en luchtverontreiniging. Hoeveel huwe- ïyken zouden ondertussen al gestrand zijn, omdat getrouwde paren geen behooriyke woning hebben? Myn vrouw en ik kunnen er over meepra ten. We zyn nu meer dan een jaar getrouwd en we hebben éép kind. Wy trouwden in by myn schoonouders en heben daar een kamertje van drie by drie meter. In het begin leek hef wel goed te gaan, maar langzamer hand werd de toestand slechter. Toen de kleine was geboren werd de situa tie volkomen onhoudbaar. Myn schoonouders zyn beiden ziekeiyk en dan valt het niet mee om steeds wakker te worden van een huilend kind. Men kan zich voorstellen dat grote en kleine ruzies niet uitbleven, zodat ik deze week besloot een leeg staand huis te bezetten. De woning saaat al weken leeg en de eigenaar wil het natuuriyk leeg verkopen om er meer geld voor te kunnen krygen. Misschien begrypeiyk, maar Ja vraagt je af wat nu belangrijker is: het geld van de eigenaar of het le vensgeluk van myn gezin. Misschien vinden sommigen wel, dat ik makke iyk praten heb, maar wat moet ik dan doen? Zelf ben ik op dit moment in militaire dienst en ik ben niet in staat om in de dure vrye vestiging te gaan wonen. Natuuriyk ben ik niet voor de lol soldaat geworden en dan denk ik ook wel eens by me zelf: ik mag wel vechten voor het vaderland, maar wonen? Ho, maar. In ieder geval heb ik nu een huisje en ik hoop dat ik kan biyven zitten. En als dat niet mogeiyk is, dan weet ik het ook niet meer. J. van Tol, Koningsstraat JA, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3