ISRAËL VOLGENS DAJAN BEREID TOT BESPREKING VN-MISSIE WEER TERUG UIT GUINEE Betogingen tijdens de laatste dag van het bezoek van paus aan de Philippijnen Hervatting zonder voorwaarden vooraf Aanval VS in Noord- Vietnam BEPERKT AANTAL GRIEKEN NAAR DE STEMBUSSEN Zelfs de Sint is blij verrast Volgens Conakry met bewijzen van Portugese invasie Vliegtuig met Amerikanen stort boven Alaska neer Twee toestellen botsen op start baan van Lydda Paulus VI roept Aziaten op voor strijd tegen materialisme MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 1 ADVERTENTIE over onze grote sortering HERENMODE ARTIKELEN TEL AVIV (AP, Reuter) De Israëlische minister van De fensie Mosje Da jan heeft verklaard, dat Israël bereid is zonder voorwaarden vredesbesprekingen met de Arabieren te openen. Dajan zei echter niet onomwonden of Israël bereid was de vre desbesprekingen met Egypte onder auspiciën van de Verenigde Naties te hervatten. Israël brak die besprekingen op 6 septem ber af. Dajan hield een rede voor een ver gadering van zijn Arbeiderspartij, kort nadat de regering hem gemach tigd had politieke besprekingen met de Amerikanen te voeren wanneer hij in december naar de Verenigde Sta ten reist. Het wordt waarschijnlijk geacht dat Dajan in de VS een aantal voor stellen zal doen voor een nieuwe be standsregeling met de Egyptenaren. Eén van Dajans recente plannen voorziet in een vermindering van de Jigal Allon verklaard, dat de Israë lische regering over enkele weken zal beslissen onder welke voorwaarden zij weer zal deelnemen aan de vre desbesprekingen met Egypte. Volgens Allon zou Israël niet aan besprekingen deelnemen indien niet aan bepaalde voorwaarden zou wor den voldaan. Eveneens op een ver gadering van de Arbeiderspartij zei Allon dat Israël alle mogelijke voor delen had getrokken uit de diploma tieke manoeuvre van het verlaten der strijdkrachten aan beide kanten van besprekingen. Anderzijds diende Is- het Suezkanaal. Dajan zal waarschijnlijk worden uitgenodigd voor een gesprek met president Nixon, minister van Defen sie Mei vin Laird en minister van Buitenlandse Zaken William Rogers. Wel richtlijnen Ondanks de bereidheid voor be sprekingen zonder voorwaarden zei hij, dat Jeruzalem bepaalde richtlij nen voor die onderhandelingen had, die richtlijnen zijn een blijvende Is raëlische aanwezigheid op de hoogten van Golan van Syrië, in de strook van Gaza van Egypte en aan de Straat van Tiran, die de vrije vaart van Israël naar de Indische Oceaan beheerst, aldus Dajan. Behalve deze eisen, die volgens Dajan van het hoogste belang zijn voor Israëls veiligheid, dient er een akkoord te komen dat elk Arabisch leger verbiedt de Jordaan in weste lijke richting naar het Israëlische ge bied over te steken, zei hij. Dajan belemtoonde, dat dit niet betekende, dat de Arabieren bij voor baat met deze voorwaarden dienen in raël echter zijn terugkeer naar de besprekingen moreel, politiek en mi litair te kunnen rechtvaardigen. Moreel zou Israël niet kunnen leven met de gedachte, dat het een kans zou hebben gemist om vrede te sluiten, zei hij. terwijl de wereld Israël zou verwijten geen vrede te heben gesloten indien het van de besprekingen zou wegblijven. En mi litair is Israëls positie veel beter dan die van Egypte. SAIGON (AFP) De Amcrikaan- I se legerleiding in Saigon heeft be te stemmen. „Wij zullen tezamen aan kcndgemaakt, dat een Amerikaanse de conferentietafel gaan zitten en j jachtbommenwerper vanochtend vroeg een Noord Vietnamese radarpost heeft beschoten en gebombardeerd. Dit radarstation ligt negen kilo meter ten noorden van de gedemili tariseerde zone. over deze kwesties praten", zei hij. Methoden Volgens Dajan heeft Israël belang stelling voor besprekingen ter bestu dering van de methoden ter beëindi ging van de strijd. Indien Israël on derhandelt, zei hij,gebeurt dat omdat een oorlog geen zin heeft en omdat Israël altijd vrede heeft gewenst om in het Midden-Oosten als gelijken te kunnen leven. Maar hy waarschuwde de Arabieren Israëls bereidheid tot het voeren van besprekingen niet uit te leggen als een teken van zwakheid. Hy zei: „Als de oorlog wordt hervat zullen wy vechten". Een andere reden voor het voeren van vredesbesprekingen, zo voegde hy hieraan toe, is „dat wy niet het ge voel moeten hebben een kans op een vredesregeling gemist te hebben". Verder verzocht hy de Israëiiërs niet te vrezen, dat de besprekingen in hun nadeel zouden uitwerken. „In dien de besprekingen niets uithalen kunnen wy ze verlaten", zei hy. Allon In afwyking van wat Dajan zei, heeft de Israëlische vice-premier Alles is rustig op de oostelijke oever van het Suez-kanaal. Twee Israëlische soldaten lezen met hun rug naar het „front" hun krantje. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon heeft nog ver klaard, dat de piloot van de Ameri kaanse jachtbommenwerper de Noordvietnamese radarpost aanviel „uit wettige zelfverdediging" nadat Noordvietnamees luchtdoelgeschut, dat de radarpost in de buurt van de Laotiaanse grens beschermt, het vuur had geopend. Het Amerikaanse vliegtuig leed geen schade. De Amerikaanse woord voerder kon niet zeggen of de jacht bommenwerper een verkennings vliegtuig begeleidde. Hy wist ook niet waarom het Amerikaanse toestel, een F-105 „Thunderchief", boven Noord vietnamees gebied vloog. Een Amerikaanse transportvliegtuig met 79 mensen aan boord wordt sinds vrijdag in midden Zuid-Vietnam ver mist. zo heeft het Amerikaanse op perbevel in Saigon bekendgemaakt. Van het tweemotorige vliegtuig, dat zes Amerikanen en 73 Vietnamezen vervoerde, werd kort na het opstygen vrydag het laatste teken vernomen. Het zoeken naar het vliegtuig wordt bemoeiiykt door slecht weer in het bergachtig gebied. HAARLEMMERSTRAAT 149 LEIDEN TEL 21075 Zaterdag is het verkeer in de belangrijkste straten van Rome geblokkeerd door patiënten van een ziekenhuis waarin het perso neel al dfrie dagen in staking is. Op draagbaren en in rolstoelen protesteerden de verwaarloosde zieken in de buitenlucht bij vrij lage temperaturen. ANCHORAGE Reuter. DPA) Een Amerikaans passagiersvliegtuig met 216 passagiers en tien bemanningsle den is vrijdagavond vlak na de start van het internationale vtiegveld van Anchorage, in Alaska, verongelukt. Volgens de laatste berichten kwa men 46 inzittenden om het leven en werden 175 gewond. Vyf mensen worden vermist. De DC-8. van „Capitol Internatio nal Airways", was gecharterd om mi litairen en htm gezinnen naar Viet nam te brengen. Het toestel zou een tussenlanding in Japan maken, waar de familieleden van de militairen zouden uitstappen. Onmiddellyk na de start in An chorage. waar een tussenlanding was gemaakt om brandstof te tanken, ex plodeerde een van de motoren. Het toestel viel op de startbaan terug, brak in tweëen en vloog in brand. Velen sprongen uit het fel brandende vliegtuig en anderen werden door le den van reddingsploegen uit de wrakstukken getrokken. 175 gewon den zyn in ziekenhuizen in Ancho rage opgenomen. Een aantal van hen heeft ernstige brandwonden. ATHENE (Reuter. APl Twaalf honderd Grieken, nog geen één pro cent van de totale bevolking, heb ben gisteren een keuze kunnen ma ken uit 526 door de Griekse kolonels geselecteerde kandidaten om de ba sis te leggen voor een nieuw Grieks parlement. Het nieuwe parlement dat vanaf 1 januari in functie zal «Un. heeft echter geen enkele be voegdheid te dragen en kan slechts aanbevelingen doen by de regering Papadopoelos die niet bindend zyn. De twaalfhonderd kozen gisteren 92 mannen, vertegenwoordigers van I de diverse corporatieve organisaties als werkgevers- en werknemersbon- den. Dit aantal zal nog tot 46 terug- I gebracht worden door ingrypen van premier Papadopoelos die daarnaast i het recht heeft nog zelf tien leden to benoemen. De keuze van de voorzit ter van dit „parlement" blyft even eens voorbehouden aan de premier. Onrust De afgelopen dagen is het in Grie kenland weer onrustig geweest. Voor het eerst sinds de staatsgreep in 1967 kwam het gisteren tot de eerste betoging. De Atheense politie ver spreidde 2000 jongeren die in het centrum van Athene demonstreerden nadat ze de film van het Amerikaan se popfestival Woodstock hadden ge zien. Een aantal van de jongeren werd gearresteerd. Onder de door de kolonels ingestel de wet op de noodtoestand is het verboden te betogen. Vorige week ontstond onrust in een aantal biosco pen waar de Amerikaanse film „The Strawberry Statement" werd ver toond. Deze film gaat over de stu dentenonrust in de Verenigde Staten. De film is nu verboden. Sedert donderdag zyn 34 Grieken opgepakt wegens activiteiten tegen de veiligheid van de staat. Onder de aangehoudenen bevinden zich o.m. twee voormalige volksvertegenwoor digers en een brigade-generaal bui ten dienst. Brief In een brief die naar wordt ge meld uit een Griekse gevangenis is gesmokkeld, is meegedeeld dat Geor ge Panagoelis die schuldig is bevon den aan poging tot moord op pre mier Papadopoelos, sinds zyn arres tatie in 1968 alleen in een cel wordt vastgehouden en wordt gemarteld. De inhoud van de brief werd giste ren in de Observer gepubliceerd. De brief van Panagoelis was geschreven op vier stukjes toiletpapier en zou uit de gevangenis zyn gesmokkeld door een Griekse banneling. Pana goelis beweerde dat een deel van de bewysstukken tydens zyn berechting zyn vervalst. Hy verklaarde „strikt geïsoleerd" te worden vastgehouden. Hy zei ook herhaaldelyk met een zweep te zyn geslagen en afgeranseld. Ook zouden er tydens zyn gevangenschap bran dende sigaretten op hem zyn uitge drukt. Panagoelis ontkende een bericht uit Griekenland als zou hy in zyn cel hebben geprobeerd zelfmoord te ple gen. Hy zei wel dat zyn bewakers hadden getracht hem te vermoorden. ABIDJAN De VN-commissie van onderzoek heeft de „onwecrleg- I bare bewijzen" ontvangen van j Portugese agressie jegens Guinee, a!- dus de Guinese radio. De commissie j had gesproken met een Portugese luitenant die by de gevech- I ten met de invallers gevan gen was genomen, zij had buitge maakte wapens van Portugese ma kelij gezien en opnamen gehoord van gesprekken in het Portugees tus- I sen de invallers en de schepen die in de Guineese wateren lagen. Als verder bewys voor de Portuge se invallen werden een aantal arti kelen van Portugese afkomst ge noemd: lucifers, messen en vorken, tabak, granaten, machinepistolen, dolken, bazoekas. radiotoestellen en munitie alsmede drugs zoals ma rihuana. Gevangenen Intussen heeft de president van de Westafrikaanse republiek Gambia, Daoeda Jawara. in een brief aan se cretaris-generaal Thant van de VN, gezegd dat Portugal heeft deel genomen aan de actie tegen Guinee. Volgens Jawara zyn in september 38 Guinese staatsburgers op het grond gebied van Gambia gearresteerd. Twee arrestanten hadden voor het opperste gerechtshof van zyn land bekend dat ze deel hadden genomen aan voorbereidingen voor een mili taire interventie in Guinee. De regering van Liberia zegt dat ze een Portugese soldaat in arrest heeft die deel uitmaakte van een Portuge se zeestrydmacht die Guinee moest binnenvallen. Volgens een officiële verklaring van de regering in Monro via heet de man Francisco Gomez Nanque. Hy zou voor de kust van Guinee door een Nederlands schip de „Straat Ball" uit het water zyn opgepikt. „Hy zou hebben bekend, dat commando-troepen van de gere gelde Portugese strijdkrachten deel namen aan de Jongste inval in Gui nee. Tijd De speciale delegatie die in op dracht van de Veiligheidsraad een onderzoek heeft ingesteld naar de stryd in Guinee, heeft by aankomst in New York verklaard een meer of minder „duideiyk beeld" te hebben gekregen van „het bombardement en de aanval" waaraan dat land vorige week zondag was blootgesteld. De voorzitter van de missie, de Ne- palese generaal Pandma Baha dur Khatrl. zei dat eerst verslag aan de Veiligheidsraad zou worden uitge-1 bracht, wat nog wel enige tyd zou vergen. Volgens de Guinese radio zette gis teren in het noordwesten van Guinee. Het regeringsleger de stryd voort tegen een huurlingenmacht. Volgens president Sekou Touré zyn de huurlingen vrydagnacht vanuit het aangrenzende Portugees Guinee binnengevallen. Het regeringsleger heeft volgens de radio 36 invallers, gedood en 18 gevangen genomen. Een van de gevangenen zou een „wer ver van huurlingen" zyn. Portugese militairen en burgers, die in de republiek Guinee gevangen zaten zyn in Portugees Guinee aan gekomen. waar zy verklaard hebben te zyn ontsnapt in de verwarring van de Jongste gebeutenissen in dat land, aldus een officieel commu niqué dat zaterdag in Blssao Portu gees Guinee) is uitgegeven. Het com muniqué zegt voorts dat zaterdagoch tend op verscheidene punten van de grens militairen van de republiek Guinee om politiek asiel hebben ge vraagd. zy zyn ontwapend en han gende een onderzoek opgesloten. TEL AVTV (Reuter) Een Ameri kaans en een Israëlisch vrachtvlieg tuig zyn vanochtend vroeg op één der banen van de Israëlische inter nationale luchthaven Lydda tegen el kaar gebotst en in brand gevlogen. De bemanning van het Amerikaanse vliegtuig, een Boeing 707 van Trans World Airlines, wist de cockpit tydig te verlaten, evenals die van de Is raëlische stratocruiser. op één man na, die in het brandende toestel om het leven kwam. De bestuurder van een trekker, die bezig was de strato cruiser naar zyn startplaats te sle pen werd by de botsing op slag ge dood. Voorts werden twee leden van het grondpresoneel gewond. Het ongeluk gebeurde toen het TWA-vllegtuig zijn aanloop nam voor een vlucht met twintig ton landbouwprodukten en post voor Zu rich en Frankfort. Volgens de gezag voerder dook plotseling het Israëli- nsche vliegtuig in het zicht vaai zyn koplampen op. Hy trachtte nog een u 1 twykmanoeuvre te maken door de Boeing van de startbaan af te stu ren. doch deze raakte daarby met een vleugel de stratocruiser. die na een ontploffing in brand vloog. APIA /MANILLA) (Reuter, AP) Duizenden Polynesiërs hebben gis teren Paus Paulus verwelkomd toen hy met het pauselük straalvliegtuig op Pago Pago, in Amerikaans Samoa landde, nadat hy ongeveer 9W uur eerder uit de hoofdstad van de Phi- lippijnen was vertrokken. Na een verblyf van vier uur in westeiyk Samoa zet de paus zyn reis voort naar Australië. Hy kwam van ochtend in Sydney aan. Enkele uren voor zyn vertrek uit Manilla bezocht de paus de krotten- wyk Tondo ln de Philippynse hoofd stad waar ongeveer 150.000 mensen ln uiterst behoeftige omstandigheden le ven. Van een afstand ïykt Tondo op een vuilnisbelt. Mensen wonen er in oude olievaten en slechts weinig mensen hebben een primitieve hou ten of maboe hut. Er is geen elektri citeit en geen sanitaire voorzienin gen. Familie De paus bezocht ln Tondo de plaatseiyke kerk en de hut van een gezin met acht kinderen. Hy gaf hen een portret van de „heilige familie". In een toespraak tot de bewoners zei Paus Paulus „het is de grote il lusie van onze tyd te denken dat het hoogste doel in ons leven bestaat uit het vechten voor en verkrygen van economisch, maatschappeiyk, tyde- lyk en uiterUjk welzyn. U bent ge schapen voor een hoger goed, voor het hemelse koninkrijk". Gistermiddag reed de paus langs honderden demonstranten voor de residentie van de Philippynse kardi naal Rufino Santos. De betogende studenten riepen „leve de paus" en „weg met de kardinaal". Zy beschou wen Santos als de belichaming van de „kerkelyke reactie" en van de „onheilige alliantie" tussen een deel van de kerkelyke leiders en de corruptie oligarchie op de Philip- pynen. Enkele uren tevoren had de paus een menigte van meer dan een mil joen mensen toegesproken tydens een openluchtmis. Hy zei dat de ar men „de hulp moeten eisen van een maats chappy beschaafd genoemd wenst te worden". Hy drong er by de rijken op aan hun „harten en ogen te openen". Veiligheidspolitie, uitgerust met hel men, pistolen en gummiknuppels, vormden een kordon toen de paus passeerde temidden van een pande monium dat werd veroorzaakt door de demonstranten en de duizenden toeschouwers. Onder de menigte was een redac trice van een universiteitskrant Je die van school was gestuurd omdat zy Paus Paulus had bespot en hem „Popeye" had genoemd. Toen haar werd gevraagd wat dat te betekenen had, zei ze: „We hebben alleen maar „ye" achter zyn naam gezet. (Pope is Engels voor Paus). „De kerk zou wat gevoel voor humor moeten kun nen opbrengen". In zyn toespraak tot de Aziaten over „Radia Veritas", beheerd door kardinaal Santos, deed de paus een beroep op de Aziaten hun „ge voel voor discipline en moraal" te ge bruiken en de druk van het Westerse materialisme en goddeloosheid te be- stryden by het bouwen van een ge rechtvaardige en meer eensgezinde samenleving". Ondanks de verscherpte veilig heidsmaatregelen toonden kleine kinderen dat het niet moeiiyk moet zyn om de paus te verwonden. Ter- wyi de stoet auto's met de paus door Manilla trok, slaagden twee Jonge tjes van zeven jaar erin. vuurwerk onder de auto van de paus te wer pen. Dat hadden zy slechts voor de lol gedaan, vertelden zy de politie, die hen met een schrobbering liet vertrekken. Bisschoppen uit 15 Aziatische lan den besloten gisteren hun eerste ge- zameniyke by eenkomst in tegen woordigheid van de paus met het af- wyzen van de kunstmatige geboorte beperking als middel om de bevol kingsexplosie in Azië tegen te gaan. De bisschoppen besloten ook er op aan te dringen dat ryke landen „ten minste een percent van hun bruto- natlonaal produkt schenken voor de hulpverlening aan ontwikkelingslan den en wel zo spoedig mogeiyk". Dit om Ie helpen de aeeentièle bestaans- I middelen voor ledereen veilig te stel len en een gelyke verdeling van land en andere hulpbronnen in Azië, te bewerkstelligen. Veiligheid De veiligheidsmaatregelen voor het bezoek van de paus aan Samoa wa ren gisteren verscherpt na het inci dent in Manilla. Dit ondanks het feit dat de Boliviaanse schilder Men- doza. die een poging deed om Paus Paulus te vermoorden, had ontkend dat hy deel zou uitmaken van een complot voor een aanslag op de paus. Mendoza verklaarde zaterdag op een byeenkomst met Journalisten in het kantoor van de Philippynse recher che in Manilla dat hy wederom een aanslag op de paus zou plegen als hy vry was. De bagage van alle bezoekers aan westelyk Samoa was zorgvuldig on derzocht en alle leden van de 130 manschappen tellende politiemacht waren op het vliegveld aanwezig. Een driehonderd kinderen was tussen de paus en het publiek opgesteld als een soort buffer-aone.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7