Vliegende schotel in Finland twee kalme mannen doodziek Veroordelingen in het Zwitserse wapenproces Bespreking West- Oostduitsers „zakelijk" en was ïïijna niemand gelooft in ufo's", maar Syrië treedt toe Warme sympathie tot het Arabische trio van Egypte, Libië en Soedan voor Paus Paulus op ïinen „KOMPLOT OM WITTE HUIS FUNCTIONARIS rJL" TE ONTVOEREN" in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 LEIDSCd DAGBLAD PAGINA 9 (Van onze correspondent Henk Ruyssenaars) HELSINKI (GPD) Griezelige wens in metaalgianzende pakken ie uit dingen klimmen die verdacht ■el lijken op vliegende schotels? Tja, kunt het geloven of niet natuur- ik.. Meestal worden deze verhalen igedeeld bij de afdeling „fata mor- bü de nevenverschijnselen in overmatig alcoholgebruik of an- tre min of meer negatieve geestes- ipriolen. En verder heeft onlangs de merikaan professor Edward Con- van de universiteit van Colora- hoofd van een wetenschappelijke tmmissie, een afwijzend rapport sa- engesteld over de ongeïdentificeer- vliegende voorwerpen", kortweg s genaamd (unidentified flying kjects). Het 1465 pagina's tellende rapport Evatte de waarnemingen van een rie ooggetuigen uit verschillende nden die ufo's gezien zeiden te heb- en. Professor Condon's verzamelde (erken werden daarna nog eens door >n groep van elf deskundigen van Amerikaanse Academie van We- mschappen bekeken. Tenslotte ram men met vereende krachten Dt de volgende conclusie„Er is geen »wijs te vinden dat ufo's werkelijk estaan. Ga naar de politie als er its geks gebeurt". Een andere teleurstelling kregen de liegende-schotel-enthousiasten kort eleden, Toen' verklaarde de Konink- jke Nederlandse Academie van We- snschappen dat het onderzoek naar fo's weinig prioriteit verdient. De ilnister van Onderwijs en Weten- chappen had over het verschijnsel dvies ingewonnen bij een commis- le van de Academie, dit op verzoek an het Nederlands Onderzoek Bu- eau voor ongeïdentificeerde vliegen- objecten (NOVOBO) in Drach- In zijn antwoord aan het No- 'OBO verklaarde de minister dat de ommissie het in grote trekken eens as met de zienswijze van ruimte aart-specialist dr. Werner von Iraun. Deze heeft laten weten uiterst ceptisch te staan tegenover de ob- ctiviteit van ooggetuigeverslagen rer mysterieus vliegende voorwer- «n door een verraste en onervaren aarnemer. Dat er veel ervaren laarnemers zijn die ufo's hebben ezien, zoals piloten en meteorolo- en, doet daar blijkbaar niets aan af. worden en doorzwikte. Zijn ski's moest hij achterlaten en, steunend op Esko, deden ze er één uur over. om de twee kilometer naar huis af te leggen. Thuisgekomen kreeg Aarno hevige hoofdpijn, hij moest overge ven, kreeg ademhalingsmoeilijkheden en hevige rugpijnen. Tijdens de daarop volgende weken was zijn uri ne „zwart als koffie". De inderhaast gewaarschuwde arts, dr. Pauli Ka- janoja van het Heinola-ziekenhuis, onderzocht hem diezelfde avond om 8 uur en constateerde in zijn rap port: „pijnlijke ledematen, misselijk heid en hoofdpijn. Bloeddruk ver beneden normaal. De patiënt maakt een afwezige indruk. Het ge heel is waarschijnlijk te wijten aan een hevige shock". In shocktoestand Aarno, die de afgelopen maanden verscheidene artsen heeft geconsul teerd: „Ik ben er nog steeds ziek van. Pijn in mijn hoofd. nek. maag en rug. Mijn rechterhand lijkt af en toe wel verdoofd en voelt erg zwaar werk meer doen en de dokters zwaar werk meer doen en d doekters zeggen er ook niets aan te kunnen doen. Ik ben wel nog een keer terug gegaan naar de plaats, waar het al lemaal gebeurde, maar toen werd ik nog zieker". niet stellen en ik wist ook niet welke medicyn ik moest voorschrijven Professor Matti Tuuri, elektrofy- sica-specialist van de universiteit van Helsinki: „Het kan niet worden uitgesloten dat Heinonens en Viljo's verwondingen zijn veroorzaakt door een of ander soort elektrische straling. Allebei zeggén ze dat het licht verblindend wit was soms, en dat kan dan zover wij weten geen ultraviolette straling zijn ge- 1 weest. Die dringt bovendien niet door j de kleding heen. In dit geval moet I het dus sterke korte-golfstraling zijn geweest zoals röntgen bijvoorbéeld. Dan krijg je ook zulke symptomen bij overdosering". De heer Haapaniemi, gemeente raadslid in Heinola, verklaarde: „Ik heb Aarno en Esko gekend sinds ze klein waren. Het zijn allebei rusti- j ge en verstandige kerels die bóven- j dien hooit één druppel drank aanra- i ken:' Deze geschiedenis is echt niets om over te lachen. Ik ken ze en ver- I trouw ze, en ben er zeker van dat j het gehele verhaal waar is". Chalmers technische hogeschool in Gothenburg in Zweden heeft proe ven genomen van de aarde op de plek in het bos waar de uvo geland moet zyn. Men vond geen spoor van radio-activiteit Aan het materiaal over deze kwestie werd een verkla ring toegevoegd van twee andere per sonen ,die op dezelfde dag 'n vreemd lichtverschijnsel hebben waargeno men boven Ijarvi. Een verder on derzoek naar dit verschijnsel is in handen van de Zweedse informatie centrale ter lndentificatie van ufo's in Gothenburg (GICOFF). CAIRO (AFP, ANP) 8yrië is toegetreden tot het onlangs tussen Egypte, Libië en Soedan gesloten klein-Arabische verbond, aldus is gisteren officieel in Cairo bekendge maakt. Begin deze maand besloten Egypte MANILLA (AP) De Philippyn- se regering heeft gisteren officieel aan Paus Pauls haar spijt betuigd, over het incident op het vliegveld tij dens zijn aankomst. Na een ont vangst gisteravond ten paleize van de president is de paus met het pre sidentiële gezelschap op het balkon verschenen. In de paleistuinen brachten Philippijnse muzikan ten en zangers hem een serenade. De paus was in een ópen limousine naar het paleis van Marcos gereden door Soedan en Libië een federatie te straten, waar duizenden zich ver gaan vormen, waarin de staatshoof den een leidend driemanschap zou den vormen. De drie buurlanden za gen. zo werd toen bekendgemaakt, een onderlinge federale band als een groot voordeel in de huidige fase van de Arabische strijd. Bovendien kan het verbond een basis worden voor een bredere Arabische eenheid. Don derdag begonnen in Caïro besprekin gen over toetreding van Syrië. De Syrische delegatie stond onder lei ding van premier Hafez el-Assad, die van Egypte werd geleid door presi dent Anwar Sadat. drongen om de stoet te zien. Verkiezingen gaan door Presi dent Jachja Chan van Pakistan heeft gisteren in Dacca verklaard, dat de algemene verkiezingen op 7 december zullen doorgaan ondanks de ramp in de Gangesdelta. De pre sident is twee dagen op bezoek ge weest in het getroffen gebied. De Oost-Pakistaanse leider Moejiboer Rachman, hoofd van de machtige party Awami-liga, had zich heftig tegen uitstel verzet. Volgens de opgave van de twee Finnen zag het buitenaardse wezen, waarmee zij een ontmoe ting hebben gehad, er als op dit plaatje uit. in diameter was. Met een tikkend geluid verdween daarop de schijf in de buis aan de onderkant. Geheelonthouders Een nieuwe bijdrage aan het de- at over het al of niet bestaan van leze vliegende voorwerpen is onlangs Finland geleverd waar men nog leeds aan een onderzoek naar een mding van een ufo werkt. Voorop- esteld dient te worden dat de Fin door de bank genomen een iterst rustig volk zijn, dat de in lit geval twee ooggetuigen sport- ïensen van onbesproken levenswan- lel en geheelonthouders zijn, en wei- igen aan hun verklaringen twijfe- (n. Uit het materiaal dat tot dus- erre over deze zaak is vergaard laat Ich het volgende verhaal opmaken. Op 7 januari j.l. vertrokken Aarno leinonen, 36 jaar en houthakker, id Esko Viljo, 38 jaar en landbou- ter, uit het dorpje Imjarvi dat 16 tm ten noorden van de stad Heino- in zuid-Finland ligt. Ze waren (an plan een wedstrijdspoor uit te letten voor de cross-country ski- ledstrijd van de volgende dag. Na »n lange helling te hebben beklom- aen, kwamen ze op een open plek het bos waar ze altijd even plach- len uit te rusten. Het was 's middags 14.45 uur en het begon al een beetje schemeren, toen ze in noordelijke richting de ufo zagen en hoorden lankomen, het ding beschreef een ruime boog waarbij een zoemend ge luid hoorbaar was. Naarmate het dichterbij kwam veranderde het lanvankelijk witte lichtschijnsel in een golvende roodgrijze nevel, ter wijl aan de bovenkant van het ver- schijnsel rookslierten te zien waren. Terwijl Aarno en Esko allebei stom van verbazing roerloos omhoog ston den te kijken, zakte de nevelmassa tot op een geschatte hoogte van 15 meter, waardoor het mogelijk werd om in de wolk een rond metaalglan- zend voertuig te zien. Het geheel hing eerst even stil in de lucht maar zak te daarna weer lager tot op een hoog te van ruim drie meter boven de bei de skiërs. „Het voorwerp was onge veer drie meter in doorsnee, en aan de onderkant waren drie even grote halve bollen te zien. Uit het mid den van de onderzijde stak een buis die circa 25 centimeter in doorsnee was en 20 cm lang. Het voorwerp was zo dichtbij dat we er met onze ski-staven aan had den kunnen komen", aldus de beide Pinnen. Uit de buis aan de onder kant kwam ineens een felle licht straal die de beide mannen bijna ver blindde. De lichtstraal beschreef een cirkel in de sneeuw en stopte daarna op ongeveer een meter afstand van hen. De omgeving werd tegelijker tijd als het ware in een zacht rood grijs licht gehuld. De lichtkogel die eerst stil had gestaan, verdween nu een stukje omhoog in de ufo, en toen de afstand tot de gond rond een halve meter bedroeg zagen ze in eens een zwarte schijf die rond 15 cm Bleek als was Aarno: „Ineens kreeg ik het gevoel dat iemand me van achteren beet pakte en achteruit trok. Ik geloof dat ik een paar stappen terug deed ter wijl ik tegelijkertijd dat wezen te zien kreeg. Het gezicht was bleek als was en ik kon niet goed zien of het ogen had, maar de neus was erg raar. Die zag eruit als een soort haak. Het gezicht was wel erg gegroefd en maakte een indruk van ouderdom. Het wezen was ongeveer 90 cm groot het lichaam was verrassend slank: het had armen en beentjes als een erg mager kind. De vingers wa ren op een klauwachtige manier ge bogen rond een zwart kastje dat het als een camera op de maag droeg". Naderhand verklaarden ze allebei het wezen ongeveer 20 seconden lang te hebben gezien terwijl het de .camera" van de een naar de an der bewoog. Het golvend licht was bijna verblindend en terwijl de rood grijze nevel sterker werd sprongen er allemaal vonken uit de lichtkegel waar het wezen in stond. Allebei kregen ze vonken op hun kleren maar naderhand was geen spoor van verbranding te ontdekken. Nadat de lichtkegel ineens in de ufo werd „opgezogen" werd alles in het bos weer helder en de ufo bleek verdwenen te zijn. Zonder iets te kunnen uitbrengen stonden ze alle bei roerloos, totdat Aarna voelde dat zijn rechtervoet gevoelloos begon te Esko Vilko avond eveneens onder doktersbehan deling stellen. Hij reisde zo snel mo gelijk naar LantI waar hij door een oogspecialist werd behandeld: „Viljo bevond zich ook in een shocktoestand, zijn ogen waren opgezwollen, evenals de rest van zijn gezicht en rood. Hij was erg gevoelig voor licht". Dr. Kajanoja: „Jammer genoeg had ik geen stralingsmeter ter be schikking, maar de symptomen doen' duidelijk denken aan een overdosis radio-actieve straling, onverklaar baar was ook de verkleuring van de urine. Een juiste diagnose kon ik WASHINGTON .AFP> Volgens Edgar Hoover, directeur van de FBI, heeft een ana~ch st 5-riv groe pering uit het oosten van de V.S. een komplot gesmeed om ails onder grondse stroomdraden in Washington door te snijden en een hoge functio naris van de staf van het Witte Huis te ontvoeren. Doel ervan zou zijn „een halt toe te roepen aan de bom bardementen in zuidoost-Azië en de vrijlating te verkrijgen van alle po litieke gevangenen Volgens Hoover noemt de groepering zich „de sa menzwering van de oostkust om j mensenlevens te redden." Hoover zei niet wie die hoge func- Passagiers gevlucht Vier Oost-1 tionaris in het Witte Huis zou moe duitsers zijn gisteren bij de kust van ten zijn. Wel voegde hij er aan toe Florida van het Oostduitse passa-1 dat de groepering bestaat uit r.-k. giersschik „Völker Freundschaft in (priesters en relig'1 ?uzen, onderwij- zee gesprongen, door een wachten- zers en oud-studenten, „die via ge- de boot aan boord genomen en naar welddadige acties tegen regernigsin- de kust gebracht. De vlucht was stellingen en particuliere instanties. klaarblijkelijk voorbereid dóór een broer van een der vluchtelingen. De vier zijn twee neurochirurgen, een geleerde en een zakenman. Baskisch proces op 3 december Het proces tegen de zestien Baski- sche nationalisten voor de militaire rechtbank van de Spaanse stad Bur gos zal op 3 december worden ge opend. Het Spaanse persbureau EFE zegt dit in gerechtelijke kringen in Burgos te hebben vernomen. Bij een inbraak in het museum van Montpellier in Zuid-Frankrijk zijn achttien kostbare schilderijen gestolen .waaronder werken van De- gas, Utrillo en Coubet. De waarde van de ontvreemde schilderijen wordt geschat op vijf miljoen frank (3.250.000 gulden). die bij de Amerikaanse activiteiten rond het conflict in Vietnam betrok ken zijn, hun oppositie tegen de Viet namese oorlog hebben kenbaar ge maakt." De voornaamste leiders van de groepering zouden de gebroeders Philip en Daniel Berrigan zijn, r.-k priesters die momenteel in Qanbury I LAUSANNE (Reuter) De Zwit- in de staat Connecticut gevangen serse federale rechtbank heeft giste- zittep wegens hun deelnemen aan de ren de grootste wapenfabrikant van vernietiging van het archief van de j Zwitserland. Dieter Blihrle, veroor- recruteringsdienst in Baltimore in deeld tot een voorwaardelijke ge- 1968. I vangenisstraf van acht maanden en De directeur van de federale re- een gledboete van 20.000 franc (on- cherche sprak voor een financiële; geveer 18.500 gulden). Hij was be- subcommissie van de senaat waar- schuldigd van illegale wapenuit- van hij aanvullende fondsen ten be- voer naar landen, die op de Zwitserse drage van vijftig miljoen gulden wil embargolijst staan, zoals Zuid-Afri- verkrijgen om duizend nieuwe- agen- ka, Israël. Saoedi-Arabië, Egypte, ten bij de recherche te kunnen aan- Libanon. Maleisië en Nigerië. stellen, alsmede zevenhonderd admi- I De directeur verkoop van zijn be- nistratieve personeelsleden. drijf, Gabriël Lebedinsky, kreeg 18 maanden en diens assistent Alexan dre Gilbert 16 maanden gevangenis straf. Drie andere functionarissen, kregen resp. 15 maanden, vijf maan den voorwaardelijk en drie weken voorwaardelijk. Eén verdachte werd I vrijgesproken. De openbare aankla- ger had tegen Bührle, miljonair en j kolonel in het Zwitserse leger, een tien maal zo hoge geldboete geëist als in het vonnis werd opgelegd. Vol- S gens het vonnis heeft de firma Oer- likon-Bührle voor een bedrag van ongeveer 70 miljoen gulden munitie voor kanonnen, raketten en andere wapens illegaal uitgevoerd. Zuid- Afrika ontving wapens voor een be drag van omstreeks 45 miljoen gul den. In een toelichting op het vonnis zei de president van de rechtbank, nister v. Financiën en Jongere broer tober 1958 onafhankelijk van Frank- De Westafrikaanse staat Guinee is „slachtoffer" geworden van een ge heimzinnige „inval van huurlingen". In de hoofdstad Conakry (80.000 in woners) is geschoten, aan weerszij den vielen doden en gewonden, pre sident Sekoe Toeré liet opgewonden kreten horen over een poging van 't „Portugese imperialisme om een la- „„„v. fgevangen genomen Guineeeis heb- met die laatste te beginnen: de man van de president, dat er verband staat met een poging in april 1969 om de regering omver te wer pen, waarbij de oud-stafchef en voormalige minister van Financiën Barry Diawadoe en twee andere oud- ministers betrokken waren. Tenslotte zouden de invallers aan (tijdelijk) woont al jaren in Oliveira do Sul in men (maar niet doden» van presi dent Sekoe Toeré. Als dit laatste ge- midden-Portugal, waar h« afgelopen lukt waj zouden nog meer troepen nnr. lonrl rrrvrgyt Olin ar\ TA11 1T1 (VmA- zondagavond met een buurman naar de t.v. zat te kijken toen de eerste berichten over de z.g. invasie door kwamen. „Ik heb rust op mijn boer derij gevonden en ik ben dol op het land en de mensen daar", zei Schramme enkele dagen later in de Portugese hoofdstad Lissabon tegen journalisten. „Nu ik dit alles heb, zou ik het niet willen verliezen. En ver der weet ik niets over Guinee, niets over het land zelf en niets over zijn politiek". Schramme was het dus niet, die de „invasie-uit-zee" leidde, maar wie was of waren het dan wél? Tot op dit ogenblik weet niemand er het fijne van en het is zeer de vraag of er ook maar één blanke bij be trokken is. Volgens de Guinese han delaar Momodoe Fofanah en enige andere reizigers, die eergisteren in het buurland Sierra Leone aankwa men, bestonden de huurlingen uit Guineeërs van de Foela-stam, uit negers uit Portugees Guinee en uit leden van de Wollofstam, die in Se negal en Gambia is gevestigd. Dit is in elk geval niet in tegenspraak met de mededeling van Ismaël Toeré, mi- aan land gezet zijn en zou in Cona kry een nieuw bewind zijn gevestigd. Het ziet er, met deze verklaringen voor ogen. dus naar uit dat de cor- respondtnt van het Parijse dagblad „Le Figaro" niet ver van de waar heid was. toen hij concludeerde: „Deze affaire is vooral een kwestie van het uitvechten van geschillen tussen Guineeërs onderling. Het is duidelijk, dat het niet meer is dan dat". President Sekoe Toeré heeft de rol van „martelaar van het kolo nialisme" willen spelen, aldus de Franse journalist, die er verder op wijst, dat de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) het, opmer kelijk genoeg, niet eens nodig heeft gevonden een spoedzitting van haar ministerraad bijeen te roepen, maar er de voorkeur aan heeft gegeven te wachten tot 9 december! De zogenaamde invasie in Guinee is dus niet meer dan een storm in een glas (nogal onfris) water van een kleine Afrikaanse republiek (nog geen vier miljoen inwoners), wier president zich, sinds het land in ok- rijk werd, kans heeft gezien zowel met de grote mogendheden als met de Afrikaanse staten bij herhaling te harrewarren. Evenals wijlen Soekar- no en de onlangs overleden Nasser is Sekoe Toeré een goed spreker, maar van werkelijke opbouw van zijn aan bodemschatten zeer rijke land (ze ven maal Nederland) en snelle ont wikkeling van de bevolking is geen sprake, net zo min als destijds in In donesië en Egypte. Tot woede van de president hebben dan ook vele bewo ners van zfjn land als gevolg van het ernstige gebrek aan werkgele genheid de benen genomen naar el ders. Inplaats van met rustige con structieve vooruitgang houdt Sekoe Toeré zich liever bezig met intrige ren tegen het aangrenzende Portuge se Guinee: zijn land is de basis voor opleidingskampen voor terroristen tegen de noordelijke buurstaat. Zelfs al zou Portugees Guinee dus al het uitgangspunt voor de invasie in Gui nee zijn geweest, dan zou Sekoe Toe ré geen recht van spreken hebben: hij zou immers koek van eigen deeg hebben gekregen. Maar de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties, die zich nog nimmer het hoofd heeft gebroken over Toeré's inmenging in andermans zaken, was door de wil de beschuldigingen van Guinee's pre sident terstond gealarmeerd en zond een commissie van onderzoek. Vee) dank heeft de Raad overigens niet geoogst: Conakry beschouwt dit als „verraad", omdat het op het zendeD van een VN-leger had gerekend Tot de voorstemmers in de Veilig heidsraad van een motie, waarin de „invasie" werd veroordeeld, behoorde merkwaardig genoeg ook Amerika De „Washington Post" schreef een honend hoofdartikel: de Verenigde Staten achten zich gerechtigd aan vallen te doen op de bases in Laos en Cambodja van tegen Zuid-Viet- nam opererende Noordvietnamezen, maar als Sekoe Toeré zonder schijn van bewijs Portugal ervan beschuldigt de bases aan te vallen van tegen Portugees Guinee gericht terrorisme, dan stemmen de Ameri kanen vóór een motie van veroorde ling. Maar och, zegt het blad, Afrika ligt ver weg en is niet van actuele betekenis voor Washington. Er is nog een andere factor, die het weinig waarschijnlijk maakt, dat Portugal de hand in deze invasie heeft. Lis sabon poogt immers de NAVO te in teresseren voor steun aan zijn posi tie in Afrika en doet dat op een ogen blik, dat de Engelse regering gevoe lig blijkt voor hulp aan Zuid-Afri- ka in verband met de betekenis van de route om de Kaap. Het zou dan ook wel dom van Lissabon zijn om op 'n dergelijk ogenblik tegen Gui nee In het veld te treden. De Londen- se „Times" komt tot dezelfde conclu sie als de Parijse „Figaro": presi dent Sekoe Toeré heeft een opstand In eigen gelederen pogen te vermom men als een invasie van buitenaf. Er is in Guinee ontevredenheid genoeg om dit waarschijnlijk te maken Sinds de regering de banden met Frankrijk heeft verbroken en gewei gerd heeft op redelijke voorwaarden tot de „Communauté" toe te treden en daarmee steun van de Franse regering te aanvaarden zoals de andere voormalig-Franse koloniën in West-Afrika kwijnt het land weg. En tal van inwoners kijken bijv. met jaloerse ogen naar de buurstaat Ivoorkust, waar president Houphouet Boigny het oneindig beter doet dan hun eigen president. Wapenfabrikant Bührle (links) had reden tot lachen na hét proces in Lausannede di recteur-verkoop rechtskeek echter nogal zuinig. In het mid den advocaat Rottenberg. dat niet bewezen kon worden dat Bührle actief was betrokken bij de illegale wapenuitvoer. Wel had hij naar de mening van het hof gefaald nadat hij deze transactie in 1964 had ontdekt. Toen had hy namelijk geen opdracht gegeven de illegale uitvoer te staken. Volgens de president pleit te het voor de beklaagden dat zy niet uit overwegingen van persoon lijke hebzucht hadden gehan deld. Maar de illegale handel had wel de internationale reputatie en de neu trale status van Zwitserland scha de toegebracht. BOvïTrpm corr"P°ndent' behandelen stof en verder ronder n ..PD) Nof voor Kersl" ogenblik van directe wrijving of kribbigheid. Dit. betekent overigens al heel wat. De intern-Duitse dialoog Is weer op gang gekomen in een stadium, waar in alle aandacht zich concentreert op een regeling van het vrije ver keer op West-Berlijn. Ofschoon de mis zullen West- en Oostduitse poli tieke onderhandelaars elkaar weer ontmoeten en dan aan de Rijn. Dit was ook zo ongeveer het enige con crete althans bekend geworden re sultaat van het overleg, dat Brandts staatssecretaris voor moeilijke aan- gelegenheden Egon B»hr en zijn Oostduitser! de BerlUnse problem»- tl iet minHpp h A/f rni-en Aa.4J..1S - niet minder bedreven Oostduitse col lega Michael Kohl, gisteren in Oost- Berlijn voerden. Ofschoon velen Kohl nog in her innering hebben als de man die en kele jaren geleden de laatste onder handelingen over een pasjesregeling voor Westberiyners voerde, ontkende Bahr gisteravond dat er rechtstreeks over dergelijke Berlijnse vraagstuk ken was gesproken. Uiteraard zei Bahr niet, waarover ze het dan wel hadden gehad tijdens hun vier uur durend overleg in de Oostberiynse residentie van minister-president Stoph. De atmosfeer, aldus liet Bahr zich wel nog ontvallen, was zakeiyk geweest, in overeenstemming met de graad van moeiiykheid van de te tiek eigenlyk uitsluitend met de Se naat van West-Beriyn hebben willen bespreken de vertegenwoordigers dus van wat in Oostduitse ogen „de zelfstandige politieke eenheid West- Beriyn" heet), moeten ze de regeling van het transito-reizen nu wel met Bonn opnemen. Dit geschiedt niet alleen uit verkeerstechnische over wegingen. doch vooral uit het poli tieke gezichtspunt, dat Bonn de bei de wezeniyke verlangens van de Sowjet-Unie, nameiyk het ratifice ren van het deze zomer afgesloten pact van Moskou, alsmede het by- eenroepen van een Europese veilig heidsconferentie pas wenst in te wil ligen indien er voor Beriyn een be vredigende regeling uit de bus komt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9