Kabinet stelt beslissing over de lonen nog wat uit Schepen zullen als auto's van de hand komen lopen Amateursecties niet eens met standpunt van KNVB Leids kamerkoor had succes Strafcel onmenselijk Bedrijfsleven in onderling beraad Gat van 45 miljoen Discussie over KLM mag straks volkstelling meer steden in verontrustend Canada aandoen 'Van onze correspondtnt' HAAGS ADI OCA MEENT: De Jong: Niet laat beslissen KOSTENBESPARENDE BOUWMETHODE SCHEPEN LEIDSCH DAGBLAD cATERDAG X NOVEMBER 1970 LEI DSC HE ND AM 'GPD' Het kabinet-De Jong zal mogelijk pas ln de loop van de komende maand beslissen of in de lonen zal worden ingegrepen. De kans ïykt, nogal groot dat de regering zal wach ten met een beslissing tot half de cember. Dan zal wellicht meer be kend zijn voor de loonstijging in nieuwe contracten voor het vol gend jaar. Het overleg van een kabinetsdele gatie Roolvink, Witteveen, Nelissen en Lardinois) met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, lande lijk overlegorgaan van werkgevers, en werknemers, heeft gisteren wei nig tastbare resultaten opgeleverd. Naar alle waarschijnlijkheid zal. er in de komende dagen onderling beraad zijn tussen ondernemersver- bonden, die met hun achterban willen spreken) en de vakbeweging. Eventuele resultaten van dit be raad zullen uiterlijk volgende week woensdag kunnen leiden tot voort zetting van het gesprek of tot een schriftelijke toelichting aan de re gering. Basis voor het gesprek tussen de kabinetsdelegatie en de top van het georganiseerde bedrijfsleven, gis teren in de kantorenflats van het ministerie van Sociale Zaken in. Leidschendam. was de unanieme op vatting van de Sociaal-Economische Raad dat de stijging van het besteed bare loon in 1971 in zekere mate moet achterblijven bij de produktiviteits- stijging, geraamd op 3 tot 3,5 procent. De vakbeweging wil zich niet vastleg gen op een concreet percentage, ter wijl de ondernemers verlangen dat een dergelijk percentage op tafel komt. zal wachten tot half december. Mi nister Roolvink heeft namelijk tij dens het beraad die mogelijkheid aan gegeven omdat dan wellicht het re sultaat van de loononderhandelin gen in de bouw bekend zijn De werkgeversvoorzitter denkt dat de regering het advies zal volgen van de onafhankelijke kroonleden in de SER nu geen loonbevriezing, maar deze maatregel achter de hand houden j voor het geval de zaken uit de hand I lopen bij de loononderhandelingen. I NW-voorzitter Kloos constateerde, dat er sprake is van een geschil om driekwart procent stijging van het werkelijke loon. Hij meende dat het werkgeversfront scheuringen ver toont. terwijl de vakbeweging eens gezind is. Speculaties Minister Roolvink weigerde in te gaan op speculaties over een moge lijk aftreden als gevolg van een loon maatregel. De moeilijkheden in het kabinet over optrekking van invali- diteitsuitkeringen zijn in tegen stelling tot eerdere berichten nog niet opgelost. Volgens NVV-voorzit ter Kloos heeft minister Roolvink, gisteren laten doorschemeren dat de financiële consequenties van een optrekking (circa 45 miljoen gulden» in het kabinet moeilijk liggen. Twee procent Over tv-uitzending PSV-Feijenoord Tijdens het beraad duidde minis ter Roolvink een dergelijk percenta ge nader aanvan nul tot twee procent. De vakbeweging wees dat maximum af. Het concrete percenta ge moet worden bereikt bij de loon onderhandelingen in de bedrijfstak ken. NVV-voorzitter Kloos, na afloop van het beraad: „Er valt met ons te praten over een percentage, zoals dat voorkomt in de cao voor de groot metaal: 2,75 procent". Werkgeversvoorzitter drs. S. C. Bakkenist maakte een sommetje. Uit gaande van een reële loonstijging van twee procent blijft er anderhalf procent over voor vier zakenhet ef fect van de vierhonderd guldengolf, incidentele loonstijgingen. verbe teringen in de secundaire sfeer (ar beidstijdverkorting) en het „in zeke re mate achterblijven van de loons verhoging bij de produktiviteitssty- ging". Maar dat sommetje komt, niet uit, volgens sommigen, want al- j leen voor de gevolgen van de vier honderd gulden-golf moet al op an derhalf procent worden gesteld. Bouw i Drs. Bakkenist meent dat er een I goede kans bestaat dat de regering met een eventuele loonmaatregel. Mevrouw Nguyen Cao Ky. echtgenote van de vice-president van Zuid-Vietnam reist op het ogenblik, door de Verenigde Sta ten. Op een persconferentie in Washington toonde zij zich van haar charmantste zijde. I Vele winkeliers in Parama ribo hebben het zekere voor het onzekere genomen en hun kost bare etalageruiten beschermd met platen hout of zink: met de komende feestdagen in zicht niet plezierig voor de kooplustigen, die nu geen etalages kunnen kij ken. OEGSTGEEST „Dit werk kan slechts beheerst worden door uitvoe renden van de hoogste muzikaliteit begaafd met een enorme stemom- vang en met het vermogen de tal loze nuances van Bachs gevoelswe reld te interpreteren" Zo zegt Gei- ringer van Bachs motet „Jesu, meine Freude", een der drie grote gisteren door 't Leids Kamerkoor verklank te koorwerken, een koorformatie die aan deze uitgesproken voorwaarden optimaal voldoet. Dat het Oegstgees- ter „Groene Kerkje" er helemaal voor bezet bleek, logenstraft de gang bare bewering, dat voor uitsluitend a capella zang geen publiek zou zijn te vinden. Dirigent Berend Schuur man acht het L.K.K uniek in Ne derland De drie gehoorde werken stoelen op één thematiek: verbinding van leven en dood. Te horen ook in Brahms' motet Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen en in Tod und Leben van de nog levende Ham- burgse kerkmusicus Mioheelsen (on dertitel Ein deutsches Requiem) Micheelsens koormuziek is hier vry- wel onbekend Toch heeft zijn naam klank in Nederland, meer dan dooi het allerwege gespeelde orgelconcert „Es sungen drei Engel", geïnspireerd door koupletten uit de verzameling Das Knaben Wunderhorn en stam mend uit de Middeleeuwen. In de vóórklassieke tyden wortelen de wer ken van Micheelsen en van zyn ge neratiegenoten Distier en Peppine Deze musici gaan uit van een idee der heiliging "an de muziek, in die zin dat het subjectief menseiyk er uit genomen wordt. Koraal en gre goriaans zyn voedende bronnen. Dat de protestant Michelsen ook het gregoriaans liet verschynen, is een betekenisvol teken des tyds. Middel eeuwen zeiden we. maar ook volks muziek is toegelaten bron. Om oude kerktoonsoorten niet te vergeten als een der middelen, verlevendigd door j hedendaagse elementen Dit Tod und i Leben is byzonder belangwekkend en knap geconcipieerd, iets lang van I stof en op den duur wat spanning verliezend. Ditler kan het nog van hem winnen door zyn frisser ritmiek 1 en gevleugelder fantasie. Diens Weih I nachtsgeschichte verwachten we be- I slist eens van het L.K.K. te horen j In het Bach-motet waren instru- I mentalisten van de party. Letteriyk. Ze verdubbelden alleen maar de ge- 1 zongen partyen, volgens barok-ge- bruik. Men noemt dit ook wel „dek ken". Bassist Frans de Guise dekte de bassen, cellist Harro Ruysenaars de tenorenorganist Tyn van Eyk op zyn meegebrachte orgelpositief alten en sopranen. Voor de organist was dit het hachelykst. want in de vyf stemmigheid had hy dus drie stemmen voor zyn rekening, tussen alle stemkruisingen door los te peu teren uit het koorpartituurtje. Prie- gelwerk, dat schitterend synchroon verliep, zoals ook dat van cello en bas. En wat het koor betreft, hier waren geen sopranen, alten, tenoren bassen bedrijvig, maar slechts de so praan. alt, tenor, bas enkelvoud Slechts viermaal <c.q vyf maal) één volledig ongedeelde klankstem. Hét zeldzame wonder van het koor zingen. Ruysenaars vertolkte als Inter mezzo Bach's 6de solo-cellosuite, waarby hy zich aan vergelyking met de allergrootsten blootstelde. Dit is specialistenwerk en als zodanig voor deze Jonge uitblinker nog niet aan de orde. maar wel in het bereik. De Courante verloor even de obligate strakheid, maar daarop zong een in nig verrukkende Sarabande. KEES VERHOEF. ZWOLLE ANP) Niet alleen de ..voetbalconsument" betreurt de wei gering van het bestuur betaald voet bal aan de NOS de belangryke com petitiewedstrijd PSV-Feyenoord. die morgenavond in Eindho ven wordt gespeeld, rechtstreeks per televisie uit te mogen zenden. Ook in kringen van de KNVB zelf is men J. W van Marle. als voorzitter van bestuur de belangen van de totale weinig gelukkig met de beslissing. De Wanneer er sprake is van een recht besturen van de amateursecties streekse tv-uitzending terwyl er el zondag amateurs, zaterdagama- ders wordt gespeeld zeg ik di- teurs en de afdelingen hebben reet: akkoord, geen televisie. En ook vrydag overlegd over de vraag of het zoals bijvoorbeeld Nederland-Roeme- niet wenselyk is. dat in de reglemen- menië volgende week. als je maar ten een permanente regeling ten een half volle bak hebt maar in dit aanzien van de tv-uitzendin- geval: nee. gen wordt opgenomen. ..Voor het oos- Het amateurvoetbal is van oordeel j ten én het noorden", aldus de heer dat door het besluit van het sectie- de zondagamateurs namens alle drie secties sprekend, geldt beslist niet, dat je zondag op de velden minder toeschouwers krijgt. als zater dagavond die wedstrijd via de tv wordt uitgezonden Daar kan men immers de Weetduitse tv ontvangen, die wel voetbalreportages brengt. 1 onderhavige in de toekomst worden DEN HAAG «GPD) Het politie personeel en het personeel van de Koninklyke Marechaussee dat be trokken is by de bystond aan de po litie krygen niet meer dan 500 gulden extra, aldus heeft het kabinet giste ren officieel besloten. Premier De Jong had tot zijn ver bazing vernomen dat er nogal wat misverstanden rond deze 500 gulden zouden bestaan, zo zei hy. Met na druk wees hy er op dat deze 500 stryden op de televisie wordt ge- j gudlen komt boven de 400 gulden die troffen, opdat moeilykheden als de alle ambtenaren krygen. Het poli- Vooratter sociologen: KNVB niet worden gediend. Het zal er naar streven, dat op korte termijn in overleg met alle secties van de bond een vaste regeling met be trekking tot het uitzenden van wed- voorkomen. tiepersoneel krygt dus in totaal 900 gulden extra ineens. (Van onze correspondent) DEN HAAG <GPD> De Haagse advocaat, mr. G. Smelt heeft giste ren ter zitting van de Haagse politie rechter onbarmhartige kritiek laten horen op de manier waarop jonge gedetineerden in het jeugdhuis van bewaring „De Sprang" te Schevenin- i gen worden gestreeft voor „binnens huis" gepleegde vergrijpen. De slachtoffers worden in een volledig van de omgeving geïsoleerde cel ge plaatst. waarin door de dubbele sta len deuren geen geluid van buiten af doordringt. De cel zelf bestaat uit j vier kale muren met in een hoek een gemetselde bak zonder deksel, waar- 1 m de delinquent zijn behoefte mag doen. „De enige momenten waarop de zenuwslopende stilte in de cel wordt doorbroken is wanneer de cipier eten komt brengen. Dat noem ik geen be straffing meer. Het is een onverant- woordelyke manier van doen, die in ons moderne strafstelsel niet meer thuishoort. Ik vind het onmenseiyk om een jongen van 19 jaar vier da gen lang totaal te isoleren," zei mr. Smelt. De advocaat vertelde dat hy de strafcellen in een afgelegen gang van het huis vanb ewaring bij toeval te zien had gekregen. Hy was er toege laten, omdat alle spreekkamers be zet waren, toen hy by zyn cliënt op bezoek kwam. Mr. Smelt bepleitte afschaffing van het gebruik van de strafcellen. „Als er zo nodig gestraft moet worden dan verzinnen de des kundigen maar een andere en meer menswaardige manier." De 19-jarige cliënt van mr. Smelt had twee keer vier dagen in een strafcel gezeten, de eerste keer om dat hy geprobeerd had uit ..De Sprang" te vluchten en de tweede keer omdat hy een bewaker had bedreigd. Hy zit in „De Sprang' wegens het plegen van een serie inbraakjes, waarvoor hy gisteren door de poli tierechter werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van vyf maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardeiyk. Hy zal thans nog 21 dagen moeten zitten, waarvan ander halve dag in de strafcel van het mo derne jeugdhuis van bewaring dat pas enkele maanden geleden met een officiële plechtigheid in gebruik is genomen. DEN HAAG «GPD) Tydens de ministerraadsvergadering is gisteren gesproken over de gebeurtenissen van de afgelopen week in de Twee de Kamer bij de stemmingen over de belastingvoorstellen van de rege ring. Door het aannemen en venver- pen gisternacht van enkele amende menten ontstond, zoals gemeld, plot seling een dekkingstekort van 45 miljoen gulden. Volgens premier De Jong zal het ministerie van Finan ciën zelf volgende week wel met na dere voorstellen komen om dat gat I weer te vullen. Welke oplossing er gevonden is. wist de heer De Jong echter nog i met. „Ik geloof dat ik al vyftien ver schillende oplossingen heb gehoord", zo zei hy, „maar ja. een gat van 45 miljoen gulden is niet iets van. „ik mis een dubbeltje". De minister-president vond het niet juist als hy kritiek zou leveren op de werkwyze van de Tweede Kamer. Wel zei hy, dat hy het persoonlijk prefereert om moeilijke besluiten niet te laat in de avond te nemen. Zoals gemeld vergaderde de kamer vrijdag tot. kwart over vier in de ochtend. „Je wordt wat moe. je ziet het allemaal niet meer voldoen de, en dat lykt me niet juist.,' aldus j premier De Jong. Hyzelf had dan I ook de kabinetsvergadering van gis- teravond afgebroken, hoewel hy van I plan was geweest de gehele avond j I te blyven vergaderen. „Omdat het voor sommigen van ons nogal laat was geworden, leekt het mij niet ver standig om met deze vermoeide lie den belangryke kwesties te bespre- ken", verduidelykte de minister-pre-1 sident zyn besluit. SCHIPHOL «ANP» De Canade- se luchtvaartautoriteiten overwegen de KLM. die tot nu toe alleen op Montreal mag vliegen, in de toe komst ook landingsrechten te verle nen voor lynvluchten naar andere Canadese steden. Daarmee zou een jarenlange wens van de KLM in ver vulling gaan. Dit deelde vrijdagmiddag staatsse cretaris Keyzer op Schiphol mee. toen hy daar de Canadese minister van verkeer Jamieson uitgeleide deed aan het einde van diens twee daagse bezoek aan ons land. De verlangens van de KLM ener- zyds en de belangen van de nationa le Canadese luchtvaartmaatschappy CP-AIR anderzyds kwamen enkele Jaren geleden zo scherp met elkaar in botsing, dat na het verstryken van de luchtvaartovereenkomst tus sen Canada en Nederland met eens een nieuw akkoord tot stand kwam. Minister Jamieson heeft nu aan staatssecretaris Keyzer toegezegd de I mogelykheid te bestuderen dat de KLM tot het moment waarop Toron- l to's capaciteit voldoende zal zyn uit gebreid. voorlopig vast op een of meer andere Canadese steden zou gaan vliegen, zoals by voorbeeld Van couver. Als de nieuwe luchthaven van Toronto over enkele jaren in gebruik wordt genomen, staat de KLM bovenaan de lyst van gegadig den voor een nieuwe lyndienst. Behalve besprekingen over de luchtvaart heeft minister Jamieson in Den Haag overleg gepleegd over maatregelen waarmee de toenemen de vervuiling van de zeeën door tankschepen kan worden bestreden. Tenslotte maakte de Ca nadese gast nog een proefvlucht met, een F-28 Fellowschip van de Fokker fabrieken. AMSTERDAM (GPD) De voor zitter van de Nederlandse Sociologi- sche Vereniging, prof. dr. H. M. Jolles is verwonderd en verontrust over de huidige discussie over de volkstelling j van volgend jaar. Volgens hem ge- bruiken de tegenstanders ervan geen enkel zakelyk argument, maar han teren zy louter verdachtmakingen. Volgens de voorzitter van de socio- j logen heeft zo'n volkstelling alleen nog maar zin als er by de invullers I van de formulieren een volstrekt ver trouwen bestaat dat er geen mis bruik van de gegevens wordt ge maakt. „En deze vertrouwensbasis J hadden wy in Nederland", zo zei hy. - Prof. JolleS meende ook dat er hier volstrekte garantie van neutraliteit I en anonimiteit is. De hoogleraar zei dit gisteren op i een byeenkomst van zyn organisatie in het RAI-gebouw. Daar bespraken vele sociologen het recente staats- rapport van de zogenaamde „Com missie 2000". Dit rapport bevat voor stellen voor systematische toekomst plannen voor de hele Nederlandse gemeenschap. Juist in verband met dergelyke verreikende planning hechten de sociologen veel waarde aan 'n door ieder vertrouwde telling. Wielrennen Het congres van de "Union cycliste internationale", de internationale Wielrenunie, heeft gis teren in Geneve de organisatie van de wereldkampioenschappen op de baan en de weg voor beroepsrejiners en dames, en het wereldkampioen schap voor amateurstayers, toegewe zen aan Frankryk. De wereldkam pioenschappen cyclo-cross voor ama teurs en profs zullen in Tsjeohoslo- wakye worden gehouden. In verband met de Olympische spelen zullen in 1972 geen wereldkampioenschappen voor amateurs worden gehouden. ROTTERDAM (ANP) Eind 1972 zullen de eerste zeeschepen uit Ne derlands eerste schepenfabriek van j de lopende band rollen. In tegenstel ling met de tot nu toe gebruikte bouwmethode, waarby het schip op een helling in elkaar wordt gezet, worden de schepen in een overdekte ruimte geconstrueerd en met een zo- I genaamde schepenlift te water gela- i ten. De NV Zaanlandse Scheeps- bouwmaatschappy is het eerste be drijf, dat deze revolutionaire en kos- I tenbesparende methode gaat toepas- j sen op de bouw van zeeschepen tot ongeveer 10.000 ton De geesteiyke vader van deze voor de scheepsbouw unieke methode is de heer N. Kriens, directeur van Sea Transport Engineering NV in Am sterdam. HU heeft berekend, dat zyn methode ongeveer 25 procent minder bouwiyen nodig heeft, waardoor de scheepsbouwer aanmerkeiyk goedko per kan werken. De bouw van schepen op een hel ling. zo meent hy, vergt vele dode manuren. Het transport van het ma teriaal en de onderdelen van de werkplaatsen naar de helling eist veel tyd op. Bovendien gaan vele kostbare arbeidsuren verloren door het slechte klimaat in Nederland. Dit kan allemaal bespaard worden, wan neer de schepen in een overdekte ruimte worden gebouwd. Het te water laten van een zee schip volgens de gebruikeiyke me thode is altyd nog een riskante zaak. Op het moment, dat het schip van de helling glydt en het te water raakt, ontstaan grote spanningen. Naar aanleiding van deze gedachte is de heer Kriens op het idee geko men de schepen met een lift hori zontaal in het water te laten zak ken. De schepen, die ln de fabriek op karretjes worden gebouwd, kun nen op rails naar bulten worden ge reden en op de lift geschoven wor- den. De schepen zullen in moten worden gebouwd en aan het eind van de con- structieiyn in elkaar worden gezet. «Op deze manier kan aan diverse I schepen tegelyk worden gewarkt. Het ligt in de bedoeling om op deze ma nier iedere maand een schip van de j band te laten lopen. Onderhoud Het voordeel van de overdekte ha) j is, dat de schepen niet in de open lucht geschilderd behoeven te wor den. Dit is volgens de heer Kriens j een voordeel voor het latere onder houd van de schepen, dat daardoor {goedkoper wordt In de buitenlucht gebouwde schepen, die onder diverse weersomstandigheden worden ge schilderd, vergen in de vaart een on derhoud dat twee tot drie keer zo duur is, dan wanneer schepen in een afgesloten ruimte worden geschilderd. De heer Kriens, die in het verleden veel ervaring in het buitenland heeft opgedaan met de bouw van schepen en de constructie van werven, be treurt het dat er in Nederland nog weinig belangstelling bestaat voor zyn nieuwe methode, waaardoor de scheepsbouw volgens hem weer lo nend kan werken. Die belangstelling |is er wel in het buitenland. Portugal, I Italië en enkele landen in Afri- j ka hebben hem reeds benaderd voor de bouw van soortgelyke werven. I Duitsland. Engeland en Noorwegen zyn geïnteresseerd in schepen, die op deze wyze zyn geconstrueerd. De heer A. J. van den Abbeele. di recteur van de Zaanlandse Scheeps- bouwmaatschappy. ziet wel iets in de ideeën van de ontwerper. In onge veer twee jaar zal hy zyn werf in de Achtersluispolder in Zaandam laten ombouwen tot een complex van verwarmde en geventileerde hallen. Het hele project zal een investe ring vergen van 31 miljoen gulden Volgens de heer Van den Abbeele en de heer Kriens de moeite waard. „Als in 1973 de schepen als auto's van de band lopen zal onze concurrentiepo sitie in de scheepsbouw met andere landen, zoals de Verenigde Staten, veel beter komen te liggen", aldus de ontwerper.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6