educhte oncurrent 'Leids koopcentrum krijgt IAN 127 NAAR 220 VOLT: ENERGIE VOOR EN TEGEN Taxichauffeurs (6) Popfeest Rijnland hand haafde omslag Tevreden groep ontevredenen"' ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 J IIDEN De consument in de Leidse regio zeker de imobilist krijgt in het komend najaar een alternatief het koopcentrum in de Leidse binnenstad. Het grote win- :entrum „Leidsenhage" in Leidschendam komt weliswaar onder de rook van Leiden te liggen, maar toch wel naast deur, zeker voor kopers met eigen vervoer. Naaststaand Irtje spreekt daarvan duidelijke taal, zeker als men de on- rbroken lijnen meerekent, waar in de nabije toekomst wegen die de bereikbaarheid van „Leidsenhage" zullen ver- iten. ie initiatiefnemers voor deze koop- is-ln-de-polder aansluitend aan nieuwbouw van Den Haag en ischendam hebben gemikt op bereikbaarheid vanuit een groot !ed. De stichting, waarin twee bterondernemingen van de Ne- andse Middenstandsbank zich ben verenigd met Bijenkorf, C en n V en D, heeft gewacht met de k{ pezenlyking tot de wegenplannen 10 sen vergevorderd stadium waren. uim een jaar geleden is met de I ar van „Leidsenhage" begonnen ^er komt nu tekening in het cen- a van beton en glas. waar de sument grotendeels overdekt van iel naar winkel zal kunnen gaan. bouwfoto geeft een beeld van de ile overdekte voetpaden langs de Ook kleinbedrijf ijle initiatiefnemers ontkennen de inderstelling, dat „Leidsenha- alleen een vestigingsplaats wordt ,pin verband met de financiën kan den van het grootwinkelbe- De verhouding grootwinkelbe- [-detailhandel wordt fifty-fifty, al een woordvoerder, die ons ver- dat er ook boetieks, koffiebars komen. winkelcentrum van deze om- in ongekend, zeker in de om- ng van Leiden. Terecht vragen ernemers in de Leidse binnen - zich af hoe groot de zuigkracht „Leidsenhage" zal worden. Het n.l. voordelen boven de oude ïenstad van Leiden. Die voordelen en vooral op het terrein van de fikbaarheid en het parkeren. ■EIDEN Het popfestival in' de dgehoorzaal ten behoeve van >t-Pakistan gaat woensdagavond nitief door. Alle contracten zijn getekend. Alleen begint de show om 8 uur, zoals nog steeds over onica wordt omgeroepen, maar in Hand met voetbal op de tv om uur. Leidse studenten die deze Qd organiseren als onderdeel van landelijke hulpactie die ook van- Leiden wordt geleid, hebben me- rerking gekregen van vier bekende Inroepen, waarvan één met lan- (jke faan: Brainbox. it )e andere formaties zijn World, llery en Bloodsucker. Laatsge- mde groep is ontstaan uit de oude h Fein en speelt sinds september de huidige bezetting, te weten Nieuwehuyzen zang, Eric v. d. ijden sologitaar, Edwin v. Schijn- orgel, Leo Zwart bas en Wouter Haaften drums. e voorverkoop van de kaarten pt vanaf maandag, van vier uur half zes aan de zaal. Sfeer uitbuiten We zeiden het, het wordt een kolos van beton en glas. En dus zal het centrum de sfeer missen van een binnenstad met straatjes, shopjes, hoekjes, enz. Dat is een nadeel. De Leidse binnenstad kan tegenover het koele nieuwe een flink brok gezellig heid stellen. Alle mogelijkheden op dit gebied denk aan promenades moeten dan worden uitgebuit. Daarover kan niet lang meer worden gepraat. Over een jaar begint de werking van de koopmagneet. Leiden zal wil het geen dood centrum krijgen alles in het werk moeten stellen om de concurrentie het hoofd te bieden. En spoed is geboden. HANS MELKERT CHENDAM SCHAAL V.100.000 RIJKSWEG WEG IN VOORBEREÜING - STRAATWEG Naar aanleiding van de vele publi- katie's in het Leidsch Dagblad zou ik met dit schrijven de aandacht willen vragen van alle kliënten, onderne mers en in het bijzonder de taxi chauffeurs. Het is onder geen beding mijn be doeling om in dit schrijven persoon lijk te worden; derhalve verzoek ik volledig begrip voor wat ik neer schrijf van de taxi-chauffeurs en ex- chauffeurs. Van al wat ae laatste weken is ge schreven in het Leidsch Dagblad over de taxi. moet ik tot de conclu sie komen dat alle punten die daar in behandeld zijn gewoonweg op waarheid berusten, ook aan de kant van de ondernemer (s). De heer Marks had ook beter niet moeten zeggen dat wy met f 300 per week naar huis gaan. want zoiets leidt tot onenigheid met de chauf feurs. Dat hierop terechte kritiek los kwam ha de heer Marks waarschijn lijk wel verwacht, en deze aanvaardt hij dan ook. Dat deze terechte- of onterechte kritiek via uw dagblad naar voren wordt gebracht, acht ik een onjuis te manier. Al die zwartmakerij is een eenvoudige zaak, maar laten wij dan niet vergeten dat dit ten koste van onszelf gaat. Uiteindelijk zijn wij het die de gehele dag met de kliën ten geconfronteerd worden, waarvan wij allen toch afhankelijk zijn. De kliënt betaalt namelijk het grootste gedeelte van ons loon en wat moeten al die kliënten wel niet denken als zij steeds maar van alles lezen. Al die kliënten zullen dan wel den ken dat die taxi-chauffeurs ook geen lieve jongetjes zyn en dat zijn wij dan ook niet. Ik hoef alleen maar naar mezelf te kijken. Als ik dan de reportage over het Leids taxi-wezen en al de hierop be trekking hebbende ingezonden stuk ken lees, kom ik tot de conclusie dat al deze genoemde punten in ieder Leids taxibedrijf voorkomen. Dat komt dus hierop neer, dat die chauf feurs net als die van de Eltax voor hetzelfde feit staan of gestaan heb ben in hun huidige werkkring. Ik wil hiermee niet de andere on dernemers zwart maken en die zul- len dit ook wel begrijpen. Maar het gaat mij toch te ver dat er verschil lende chaufferus zijn die met een he le grote mond verwijten lopen rond te schreeuwen betreffende de heer Marks, terwijl deze chauffeurs nog nooit iets te maken hebben gehad met de heer Marks, laat staan bij hem gewerkt hebben. Laten zij bij hun eigen werkgever lopen schreeuwen, maar dat zullen zij wel niet doen hetgeen zeer begrij pelijk is, daar er niets boven een goede onderlinge samenwerking gaat en hun geschreeuw deze situatie niet bepaald bevordert. Ook zullen deze chauffeurs er beter aan doen niet met hun kliënten over Eltax en over de heer Marks te praten. Ook deze chaufferus moeten be seffen dat de taxi populairder ge maakt moet worden en dit lukt al leen indien iedere chauffeur daar aan meewerkt. Ik sluit mij dan ook graag aan bi) die Jeanne d'Arc en bij haar oom en ben er van overtuigd dat met mij nog veel andere chauffeurs dit ook willen. Daarom zullen wij deze zaak moeten laten doodbloeden en dit telt ook voor de ex-chauffeurs. In het interview met de onderne mers vroegen deze aan de kliënten „Houd uw ogen open" maar ik vraag aan mijn collega's „Bezint eer gy be gint". Als ze dan betrapt worden ko men ze met het gezegde van ..mijn gezin", sorry, ik zal het niet meer doen", etc. Als iedere chauffeur hieraan denkt voor zij een kliënt of ondernemer gaat benadelen, dan zou de taxi een heel stuk gezonder worden. Wij we ten allemaal dat wij geen brave Jon gens zijn <ook de ex-chauffeurs» en als wij dat nou eens goed beseffen dan schieten wij hiermee veel meer op dan met al dat geschrijf in de krant. W. A. M. v. d. Velde Lange Mare 44 Leiden LEIDEN Door een beroep te doen op een deel van de algemene reserve kan voor 1971 de omslag voor het omgebouwd eigendom, die sinds 1967 f 21.per ha bedraagt nog op dat bedrag worden gehand haafd. Aldus besloot Rijnlands ver enigde vergadering in haar begro tingsbij eenkomst De vergadering nam afscheid van hoofdingeland M. Visser uit Alphen aan den Rijn, die sedert 1952 zitting had in het bestuur van het hoog heemraadschap en thans wegens het bereiken van de leeftijdsgrens moest terugtreden. Tevens is om dezelfde reden af scheid genomen van de hoofdinge land P. F. Vergeer uit Warmond, voorzitter van de vergadering van hoofdingelanden. In zijn opvolging if voorzien door benoeming van G. W Vergeer uit Warmond, een zoon van het scheidende bestuurslid. Hoofdingeland Zwetsloot uit Hoog- made stelde vragen over de berich ten inzake de schade ten gevolge van een sterke waterverontreiniging, aan jachten in de Leiderdorps e Doeshaven. Dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking. vestigde er met nadruk de aandacht op, dat de voormalige zandput. waar het hier om gaat. de nareinigingsvyver is van de zuive ringsinstallatie. Dat van deze haven een intensief gebruik wordt gemaakt uit recreatief oogpunt ls een zaak. waarvoor de verantwoordelijkheid niet by Rijnland 95 LEIDEN ..De landeiyke Unie van Katholieke Bejaarden en Gepen sioneerden vat haar taak ernstig op. Aan problemen als reductie by spoor wegen en vervoersondernemingen wordt hard gewerkt maar een ra dicaler oplossing is het optrekken van de AOW tot het minimumloon. Dan hoeven er geen reducties meer te worden verleend Aan zogenaamde bejaardenpolitiek hebben wy niets. Vandaag zijn w« er. morgen misschien niet meer. Al zyn wy geen pressiegroep, we kun nen wel onze vuist laten zien. By een aantal van 1.300.000 bejaarden in ons land vertegenwoordigen wy meer dan twintig procent van het aantal stemmen voor het volgend Jaar." Dat werd gesteld in een by- zondere vergadering van het district Leiden van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden, die in Nieuwveen werd gehouden. In de geanimeerde discussie die gevoerd werd kwamen tal van actu ele problemen aan de orde, zoals geesteiyke verzorging 'men leeft niet van brood alleen), AOW, By stands- wet etc. Op de vraag, of er bepaalde nor men bestaan voor het verlenen van gemeente-subsidie, aan de afdelingen bleek dat in het district Leiden de gemeente Noordwyk een gunstige uitzonderingspositie geniet. Jaarlyks wordt daar f700 gefinancierd voor de vaste lasten en bovendien f4 sub sidie per lid (vanaf jan 1971 wordt dit eerste nog verder opgetrokken). Burgemeester Breen, die de byeen- komst bywoonde voegde aan al de ze problemen nog een eigen woordje toe. „Als ik zo naar u kyk, bent u een tevreden groep „ontevredenen". U doet er goed aan op te komen voor uw eigen recht. Wat me wel treft, de emancipatie van de vrouw is wel doorgedrongen tot de bejaar den, de dames knokken hier al even hard mee als de heren. Maar zoals u al heeft gezegd, bewaar daarby liefde voor de ander, het mooiste wat u in uw vaan kunt voeren. Be jaardenzorg is ieders zorg. Sterkte in de komende stryd." ADVERTENTIE In varband mat auto-ongeluk degene die gegevens heeft omtrent identiteit van vrachtauto met open laadbak, geparkeerd Lammermarkt kant Korte Mare, op dinsdag 24 november tussen 8 en 10 uur 's avonds wordt verzocht contact op te nemen met telefoon 01710 i 54410 of verkeerspolitie te Leiden. (Van één onzer redacteuren) liEIDEN Als één van de laatste iatsen in den lande wordt Leiden iet een deel van de omgeving) om- schakeld van 127 op 220 volt. Dat een karwei, dat veel energie kost. wordt geleverd door de NV ectrobouw, waarin tien installatie- dryven uit stad en streek samen- irken. Er wordt ook "tegen-ener- geleverd en wel door een aan- elektro-winkeliers, die zich door t optreden van de NV, waaraan gemeente de opdracht heeft ver rekt, benadeeld voelen. Dit laatste naar buiten gekomen via grote vertenties en stukjes in (wyk) bla- sn en krygt waarschynlyk een ge- ilg voor de rechter. Wat is er aan de hand? In het wzieningsgebied van de Stedelyke khtfabrieken zyn nog 17.000 ver ruikers op het lage voltage aange- De Lichtfabrieken ontwier pen een omschakelings plan, dat in januari door de gemeenteraad werd aanvaard. Hierin werd de opdracht verstrekt aan de NV Electrobouw, die in mei met de werkzaamheden begon, nu het Kooikwartier en de Rynsburgerweg e.o. heeft omgescha keld en momenteel in de oude Mors bezig is. Volgens Electrobouw-directeur H. J. Dekker is men voor op het sche ma en gaat de ploeg een maand eerder naar de buitengemeenten. Daarna komt de rest van de stad aan de beurt met als sluitstuk de binnenstad. In drie jaar zal het karwei geklaard zyn. Voor Electrobouw NV zyn alle er kende installateurs in het verzor gingsgebied uitgenodigd. Tien van hen besloten samen te werken, stort ten het kapitaal vol en leverde mon teurs naar rato van hun aandeel. Op een door afbraak vry gekomen stuk grond aan de Langegracht naast de SLF werd een tentoonstellings- centrum ingericht van apparatuur. Meedelen De elektrowlnkeliers, die bezwa ren hebben tegen de gang van za ken, hebben volgens woordvoerder W. D. van Heukelom getracht de NV ook open te krygen voor de deelne ming door hun zaken, zy hebben be zwaar tegen het feit, dat slechts een tiental installateurs nu profiteert van de verkoop van nieuwe apparaten, zy zouden willen meedelen, ook in het werk. dat naar de mening van de heer Van Heukelom in één jaar achter de rug kan zyn. Volgens de winkeliers zou de ver koop van nieuwe* apparatuur over al le installateurs en handelaren kun nen lopen. Via Electrobouw krygen de verbruikers nu korting in het raadsbesluit voorgeschreven als zy een oud apparaat Inwisselen voor een nieuw. Deze wat de winkeliers noemen "subsidie van de gemeente" zou dan niet alleen aan Electrobouw, maar aan allen ten goede komen. De heren H. J. Dekker en G. L. Palm, resp. directeur en commissa ris van Electrobouw. zeggen, dat al leen installateurs zyn aangezocht, omdat het werk prevaleert. Daarvoor zyn vaktechnische mon teurs nodig. Om het werk in één jaar uit te voeren zou de ploeg van ruim 40 monteurs, alsmede de gehe le apparatuur en ruimte, verdrievou digd moeten worden. Dit is volgens hen geen haalbare kaart. Markt open Wat de verkoop van nieuwe appa raten betreft wyzen zy erop, dat de verbruikers hun oude apparaten kun nen laten ombouwen, maar ook met bybetaling nieuwe kunnen kopen. Be halve de korting krygt men dan ook het bedrag in mindering, dat de SLF anders betaalt voor de ombouw. Men kan alleen met korting kopen de SLF controleert dat als er een oud apparaat tegenover staat. De leiding van Electrobouw stelt, dat de NV dus by lange na niet de gehele markt beheerst en dat door de om schakeling ook voor de winkeliers voor een belangryke markt wordt opengebroken. Directeur Dekker geeft het verwyt van de winkeliers toe, dat er tekort komingen zyn gemaakt. In het be gin hebben wy aanloopmoeiiykheden gehad, maar nu is alles volkomen by. Er is op geen enkel gebied ach terstand, verzekert hy. Commissaris Palm vertelt, dat de elektrowlnke liers in de gelegenheid zyn gesteld by Electrobouw t* komen kyken, waar zy inzage in de boeken kon den krygen. Daaraan is volgens hem geen gehoor gegeven. Op een af spraak verscheen de heer Van Heu kelom zelfs niet, zegt hy. De winkeliers hebben wel een ge sprek gehad met de nieuwe wethou der van Economische Zaken. Daar op is een briefwisseling gevolgd, waarin het college van B. en W. zegt, dat de gang van zaken juist is en dat verder praten eigeniyk zin loos is. Op een uitnodiging om des ondanks te komen praten gaan de winkeliers niet in. Dat is zinloos, zegt mr. T. D. Schaper, die de bezwaren van de winkeliers onderschryft en een moge- ïykheid ziet de NV Electrobouw een kort geding aan te doen wegens wat hy noemt aggressieve concurrentie. Hij doelt dan op enkele van de brie ven, die de verbruikers in verband met de omschakeling krygen. Daar by zyn een "oproep" en een "her haalde oproep", waarin men wordt opgeroepen om naar de toonzaal te komen. Uit de corréspondentie van het ge meentebestuur biykt, dat één be- bezwaar van de winkeliers gedeelte- ïyk is ondervangen. By raadsbesluit zyn de verbruikers verplicht trans formatoren, die ze eerder hebben ge kocht, voor niets af te staan aan de SLF. Deze verkocht aanvankelyk apparaten. B. en W. zeggen, dat het gevraagde bedrag als administratie kosten moet worden gezien, maar dat transformatoren niet meer ver- krygbaar zyn. De elektrowlnkeliers hebben er bezwaar tegen, dat de transformatoren moeten worden in geleverd. zy willen ervoor betalen. De leiding van Electrobouw zegt, dat inname om veiligheidsredenen geschiedt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3