Als ik hier iets zeg, heeft het cabinet gesproken" lokt ook Leidse regio Jongen wilde bank beroven vandaag Toch flits op tv van topper in Eindhoven Meer wind Cals-Donner bijna klaar met rapport grond- en kieswet Explosie op tanker Premier De Jong: Doek van Velasquez: 20 miljoen Tn A Iphen aan den R ijn 19 Behoedzaam I Het. kabinet-De Jong blijft ui- jl' terst behoedzaam manoeuvreren in de kwestie van de lonen en II! i prijzen voor volgend iaar Het in grijpen in afzonderlijke cao's is praktisch van de baan en de re gering wil nog steeds geen loon- pauze afkondigen. Pas als het niet anders meer kan, wil de re gering de verantwoordelijkheid voor de hoogte van de lonen niet langer delen met het bedrijfsle ven. De achterliggende gedachte I is hierbij ongetwijfeld dat het georganiseerde bedrijfsleven vakbonden en werkgeve.s in de eerste plaats verantwoordelijk is voor de vrije loonpolitiek, die wij nu kennen. Maar intussen wordt de ruimte om te manoeuvreren wel steeds kleiner. En het is maar zeer de vraag of tijd hier ook werkelijk raad brengt. Treinroof mislukt LEIDEN Wij kochten onze verlovingsringen reeds voor de kerst. 'I Zijn Martinshofringen. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN Breeslraat 95, Leiden, Teleloon 20092 Vliegtuig verongelukt Adviseur Nixon neemt ontslag ($)uc/ pgericht I maart I 860 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1970 No. 33261 EIDSCH Hrecteur: G. Koopman joofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16,15 per kwartaal (postabonnementen f 18,55), f5,40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie: 21507 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN, LEIDSCHENDAM Over een jaar begint de aan trekkingskracht van een koop magneet tussen Den Haag en Leiden, het grootste winkelcen trum van West-Europa, „Leid- senhage" in Leidschendam. Het Leids City Centrum, waarin het grootwinkelbedrijf en de detail handel uit een groot deel van de Leidse binnenstad zich heeft verenigd, steekt niet voor niets een waarschuwende vinger op als het gaat om de zuigkracht van dit centrum, waar alle „gro te zaken" zich gaan vestigen. „Leidsenhage lonkt behalve naar de Haagse agglomeratie duidelijk ook naar de Leidse re gio en 't zal ongetwijfeld kans zien kopers te lokken, die nu naast de Leidse binnenstad geen alternatief hebben. Vooral voor automobilisten krijgt het cen trum op het gebied van bereik baarheid en parkeergelegen heid duidelijke voordelen boven de binnensteden als van Leiden en Den Haag. Vanuit Leids oogpunt bekeken is .Leidsenhage' nu alleen nog te bereiken over de Veurseweg via Voorschoten. Over deze drukke weg, die momenteel gedeeltelijk wordt verbreed en opgeknapt ligt het nieuwe winkelcentrum op een afstand van 13 km van het centrum van Leiden. De bereikbaarheid wordt veel groter als in uitvoering en in de pen zijnde plannen zyn verwe zenlijkt. Het kustgebied krijgt een directe aansluiting via rijksweg 44 (Leiden-Wassenaar- Den Haag) door de toekomstige mogelijkheid bij het viaduct in Wassenaar linksaf te slaan en via de wijk .Maria Hoeve" het centrum te bereiken. De Leidse Baan, die over een jaar of zes een rechtstreekse verbinding geeft tussen Leiden en Den Haag. komt vlak langs „Leid senhage". Het nieuwe centrum „mikt" vooral op automobilisten er tomen 4000 parkeerplaatsen maar het heeft ook een station (.Maria Hoeve") in de onmid- delyke omgeving. Gewerkt wordt aan een ondertunneling van de spoorlijn, waardoor ook de Haagse stadsbus, die zijn eind punt heeft bij het station kan gaan doorrijden naar „Leid senhage". Ook interlokale bus diensten gaan een slag maken om bij het winkelcentrum in de buurt te komen. „Leidsenhage" krijgt 100 tot 120 winkels met een totale ver koopruimte van 53.000 m2. De verhouding grootkleinbedryf zal half-om-half zyn. Van degroot- winkelbedryven, die zich hier gaan vestigen. noemen wy de Bijenkorf, V. en D., C en A, de Hema en de combinatie Peek en Cloppenburg/Lampe. Op de stadspagina vindt u een kaart met de ligging van en ver dere bijzonderheden over „Leid senhage", dat allen, die met het Leidse koopcentrum te ma ken hebben, tot extra activiteit zal moeten aansporen. DEN HAAG (GPD) De regering-De Jong blijft aarzelen ït het al of niet nemen van het besluit een loonpauze af te ;ondigen. Zelfs over het moment waarop dat besluit uiterlijk ens zal moeten worden genomen, bestaat binnen het kabinet og geen overeenstemming, zo bleek gisteravond na afloop van i wekelijkse ministerraadsvergadering. Tijdens het overleg met de Stich- ng van de Arbeid gisterochtend had inister Roolvink (Soc. Zaken) la- n blijken althans zo hebben de elegaties van werkgevers en werkne- ïers begrepen dat hij eigenlijk wel iet het besluit zou willen wachten ot half december. Dan immers zou tij aan de hand van de inmiddels af- edoten c.a.o.'s (onder meer de LONDEN (Reuter) In Enge land is gisteren een poging mis lukt om een trein te beroven waarin voor bijna twee miljoen gulden aan nieuwe Italiaanse liren en baren zilver werd ver voerd. De dieven maakten slechts voor een waarde van 50.000 gulden buit. Zij waren baren zilver uit een wagon aan het gooien, die vermoedelijk la ter door medeplichtigen zouden worden opgepikt, toen zij door een spoorwegarbeider werden betrapt. De politie heeft één man voor ondervraging aange houden. De trein was op weg van Lon den naar Dover, vanwaar het geld en het zilver zou worden verscheept. bouw-c.a.o.) kunnen beoordelen of de loonontwikkeling te fors zal zijn, zo dat wel tot het instellen van een loon' pauze zou moeten worden overge gaan. Minister Witteveen (Financiën) deelde ons gisteravond bij het ver laten van de ministerraad echter mee dat wachten tot half december niet juist zou zijn. „Dat besluit moet i tuurlijk volgende week nog genomen worden", zo zei hij gedecideerd. Pre mier De Jong daarentegen was in het geheel niet zo duidelijk in het zich uitspreken voor een datum. Hy wees er slechts op dat de Stichting van de Arbeid nogmaals over de hele zaak zal gaan vergaderen en hiervan voor woensdag verslag zal uitbrengen aan de ministerraad. Daarna pas zal het kabinet een beslissing kunnen nemen, maar volgens de premier moet men er niet op rekenen dat direct al op de ministerraadsvergadering van volgen de week vrijdag een besluit wordt ge nomen. „De beslissing wordt genomen als alle gegevens op tafel liggen", zo zei hij. Toen de premier gevraagd werd naar zyn mening over deze drie ver schillende opvattingen, verklaarde hij: „Ik spreek namens het kabinet, en namens de minister van Sociale Zaken en ook namens de minister van Financiën. Als ik hier iets zeg, heeft het kabinet gesproken". Volgens de minister-president is het kabinet he lemaal homogen. Inderdaad is gister ochtend in de Stichting van de Ar beid wel gesproken over de mogelijk heid te wachten tot half december, maar dat is zeker niet het regerings standpunt, verklaarde premier De Jong. TEL. 34000 Premier De Jong HILVERSUM (GPD) Toch te levisiebeelden vanavond van de com petitietopper PSV-Feyenoord: over leg tussen de KRO, die eerst van plan was geweest om de wedstrijd rechtstreeks uit te zenden maar dit niet van de KNVB mocht, en de AVRO heeft er toe geleid, dat de AVRO omstreeks half elf een vyftien minuten durende samenvatting op Nederland 2 zal uitzenden van de be langrijkste spelmomenten van de wedstryd. De door de AVRO voor die avond reeds aangekondigde beelden van een duel uit de Braziliaanse voetbalcom petitie worden hierdoor in lengte te ruggebracht van drie kwartier tot een half uur. In de eerder op de avond (19.04 u.) te verschijnen aflevering van AVRO's sportpanorama zijn beelden te zien van de J.l. woensdag ge speelde wedstrijd om de Runners-Pp- Cup Bayern Mtinchen-Sparta, het duel waarvan de NOS (het was te duur" zei men daar) geen kans zag om er iets van op het scherm te brengen. De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: tijdelijk meer be wolking maar geen regen van ,»ete- kenis. Matige tot vrij krachtige zui delijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 9 uur). 29 november Zon op: 8.22 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 9.37 uur; onder: 16.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.11 en 15.26 uur, laagwater te 11.23 en 23.43 uur. ADVERTENTIE ac5c>H^c§c>H^osaK8ogaK9cgah«egc$<*<^ Een schilderij van de Spaan se schilder Velasquez (15991660) is gisteren op de veiling van Christie in Londen voor het re cordbedrag van 19.7 miljoen gul den gekocht door de Amerikaanse kunsthandelaar Wïldenstein, die, omdat zijn overgrootvader dit hei beste schilderij had genoemd wat hij ooit had gezien, de gelofte had afgelegd het eens in zijn be zit te krijgen. Het is de vraag of de Amerikaan van de Britse re gering toestemming voor uitvoer krijgt. Wil een Engels museum het stuk kopen, dan heeft het drie maanden de tijd om het be drag bijeen te brengen. ANCHRORAGE (Reuter) Een DC-8 van de Amerikaanse luchtvaart Maatschappij Capitol Airline, die met 229 Amerikaanse militairen en j hun gezinsleden op weg was naar Vietnam, is gisteravond tydens het opstijgen van het vliegveld van An chorage in Alaska brandend neerge stort. Sommigen van de inzittenden slaagden erin zelf uit het toestel te komen, anderen werden er door red dingsploegen uitgehaald. Volgens een woordvoerder van de vliegveldpolitie ligt het aantal doden tussen de 50 en 100. ALPHEN AAN DEN RIJN Een vijftienjarige jongen heeft zich vrij dagavond bij de politie in Alphen aan den Rijn gemeld, nadat hy om streeks negen uur tevergeefs ge poogd had een overval te plegen op het bykantoor van de Raiffeisenbank aan de Sterrenlaan in Ridderveld Dank zy snel optreden van de echt genote van de beheerder van het kantoor, mevrouw G. KuyperPolis, moest de jongen, die zich vermomd had met een grote bivakmuts en een donkere bril, het hazenpad kiezen De jongen belde een half uur na het sluiten van het kantoor aan. Mevrouw Kuyper, die op de boven verdieping woont, deed de voordeui open. Zy hoorde roepen „Geef op de poen" en op hetzelfde ogenblik werd geschoten, naar later bleek met een luchtdrukpistool. Omdat mevrouw Kuyper de voordeur onmiddellyk dicht smeet en haar man wist te alarmeren, vluchtte de dader weg. Naar de politie meedeelde is de jongen een onevenwichtige figuur Hy is al meermalen van huis weg gelopen. By zyn verhoor vertelde hy dat hy in geldnood zat. De politie is er van overtuigd dat het gebruik van verdovende middelen hiermee te maken heeft. De jongen meende geld nodig te hebben om die middelen te kunnen aanschaffen Hy had zich tevoren al voorgenomen om by het mislukken van de overval zich by de politie aan te geven. De politie zal by het verdere ver hoor nagaan, of de jongen zich wel licht schuldig gemaakt heeft aan een aantal, ln de afgelopen maanden in de naohtelyke uren gepleegde inbra ken in Alphen aan den Ryn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Naar wij vernemen zal de staatscommissie Cals-Donner reeds in februari gereedkomen met haar eindrapport. Hierdoor zal de toekomstige kabinetsformateur reeds rekening kun nen houden met de adviezen die in het rapport zullen zijn ver werkt. Uit deze adviezen zullen dan reeds enkele mogelijke taken voor het toekomstige kabinet bij de formatie een rol gaan spelen. De commissie Cals-Donner is, zoals bekend, enige jaren geleden ingesteld om adviezen te verstrekken voor mogelijke wijzigingen van de grond- en kieswet. Een aantal belangrijke interim-adviezen is reeds uitgebracht en heeft inderdaad geleid tot voorstellen tot wets wijzigingen. Deze voorstellen zullen in de komende maanden, maar nog voor de verkiezingen, in het parlement worden behandeld. WASHINGTON (AFP) Daniel Moynihan, adviseur van president Nixon op het gebied van de proble men in de grote steden in Amerika, heeft zijn ontslag ingediend. Hy wordt weer hoogleraar aan de uni versiteit van Harvard. Moynihan, van huis uit Democraat, heeft ol- tyd een duideiyk progressief element betekend onder de naaste raadgevers van president Nixon. Hy zal niet worden vervangen. CTBU IfiUULUU/n ZD INTERIEURVERZORGING CR'JNSbURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING 24 pagina's Mr. Louis Rudolph Jules Ridder van Rappard, burgemeester (sinds 'mensenheugenis') van Gorkum. Kuisheidsridder, zedenapostel, oranjeklant, feodaal, reactionair en rechtse rakker, zyn nog maar een paar etiketten die men hem in zyn bijna 40-jarige burgemees tersloopbaan heeft opgeplakt. Eind juni 1971 zit zijn ambtster mijn erop, „maar ik blyf in ieder geval in de running, ondanks dat er een complot bestaat om mij te elimineren, want dit volk begrijpt weinig van de Liebeskunst. PAGINA 7 Over vliegende schotels wordt meestal de schouders opgehaald, maar wat twee nuchtere Finnen (sportmensen en geheelonthou ders) enige tyd geleden in Zuid- Finland hebben meegemaakt en de gevolgen, die zij daar tot op heden van ondervinden, doet de vraag rijzen of er méér is tussen hemel en aarde dan wij denken. PAGINA 9 Pellenaars mag de naam van de sponsor van zyn nieuwe wieler ploeg nog niet noemen, „maar al les is verder in kannen en krui ken". Gerben Karstens staat ook op het lijstje van de Pel. PAGINA 13 De grote „ster" van de Ameri kaanse ysrevue Holiday on Ice is drie en half jaar. Het publiek krijgt hem nooit te zien, maar achter de coulissen van het güt- terwerk is hy de lieveling van allemaal. PAGINA 11 TOKIO (Reuter) Op de 42.746 ton metende Japanse tanker Thames Maroe heeft zich ter hoogte van Ka wasaki bij de Japanse kust een ont ploffing voorgedaan. De tanker heeft een bemanning van 33 leden. Volgens een radiobericht had de tanker zojuist 100.000 ton olie gelost. Van het schip stygt een rookkolom van 100 meter hoogte op. Vit het Leidsch Dagblad van II 29 November 1870: Het is ons aangenaam, te kunnen mededeelen, dat de heer Joh. Theod. Stracké, het gipsmodel voor het stand beeld van Boerhaave in de ware grootte thans geheel voltooid en uitgevoerd heeft Het beeld stelt Boerhaave voor als vrofessor. Na in me taal te zijn overgebracht wordt het geplaatst voor het in aanbouw zijnde gasthuis te Leiden. Wij vernemen, dat eenige ingezetenen alhier het plan hebben om aan den Raad een adres in te dienen, ten einde de egenwonbillijk en ongelijkmatig werkende Gem. Belasting te doen ver vangen door eene Belasting op het inkomen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1